Отчет за касовото изпълнение на операциите и наличностите по сметките за чужди средства



Дата21.01.2018
Размер201.27 Kb.
#49985
ТипОтчет




ОДИТЕН ДОКЛАД

0100100316


за резултатите от извършен финансов одит на Годишния финансов отчет

на Министерство на регионалното развитие и благоустройството за 2015 г.

София, 2016 г.

СЪДЪРЖАНИЕ




Част първа 4

І. ВЪВЕДЕНИЕ 4

ІІ. Отговорност на ръководството на одитираната организация за финансовия отчет 5

ІІІ. Отговорност на одитора 5

Част втора 6

КОНСТАТАЦИИ 6

ОДИТНО СТАНОВИЩЕ ЗА ЗАВЕРКА БЕЗ РЕЗЕРВИ 13

с обръщане на внимание 13




СПИСЪК НА СЪКРАЩЕНИЯТА







АПИ-ЦА

Агенция „Пътна инфраструктура“ - Централна администрация

Б-3

Отчет за касовото изпълнение на бюджета

Б-3 с код 33
ГФО

ЕБК

МИП

МРРБ

МРРБ-ЦА
МФ

СБО

СЕС

СЕС-3-ДЕС

СЕС-3-ДМП
СЕС-3-КСФ

ЦУ

Отчет за касовото изпълнение на операциите и наличностите по сметките за чужди средства

Годишен финансов отчет

Единна бюджетна класификация

Министерство на инвестиционното проектиране

Министерство на регионалното развитие и благоустройството

Министерство на регионалното развитие и благоустройството - Централна администрация

Министерство на финансите

Сметкоплан на бюджетните организации

Сметки за средства от Европейския съюз

Отчет за други средства от Европейския съюз

Отчет за средствата по други международни програми от Европейския съюз

Отчет за сметките за средствата от Европейския съюз на бенефициенти на Кохезионния и Структурните фондове към Националния фонд

Централно управление






































































































Част първа

І. ВЪВЕДЕНИЕ

1. Правно основание за извършване на одита


Одитът е извършен на основание чл. 54 от Закона за Сметната палата, Програмата за одитната дейност на Сметната палата на Република България за 2016 г. и в изпълнение на Заповед № ОД-01-01-003 от 01.02.2016 г. на Горица Грънчарова-Кожарева, заместник-председател на Сметната палата.

2. Предмет на одита


Предмет на одита е Годишният финансов отчет (ГФО) на Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) за 2015 г.
3. Елементи на одитирания годишен финансов отчет:

Финансовият одит се извърши на годишния финансов отчет, който включва:



3.1. Баланс;

3.2. Отчет за приходите и разходите;

3.3. Отчети за касовото изпълнение на бюджета, сметките за средствата от ЕС и сметките за чужди средства;

3.4. Приложение, което съдържа:

а) пояснения за прилаганата счетоводна политика;

б) подлежаща на оповестяване допълнителна информация за състоянието и изменението на активи, пасиви, приходи и разходи, и задбалансови позиции съгласно съответните указания и стандарти, издавани по реда на чл. 164, ал. 1 и 3 и чл. 170 от ЗПФ;

в) информация за изпълнението на показателите по бюджета и сметките за средствата от ЕС, включително и предоставяне на агрегирана информация за касовите разходи по функции и групи съгласно ЕБК и по политики и програми, доколкото информация в такива разрези не се съдържа в отчетите за касовото изпълнение или не е публикувана отделно.


4. Обхват

Основните области, които са обхванати при изпълнение на одитната задача са:



4.1. Проверка на годишните отчети за касово изпълнение на бюджета, на сметките за средствата от Европейския съюз и на сметките за чужди средства относно:

  • съответствие на формата, съдържанието и представянето на отчета с приложимите изисквания;

  • вярно и честно представяне на информацията в отчета, в съответствие с приложимата рамка за финансово отчитане;

  • взаимовръзка между счетоводни сметки от СБО и параграфи от ЕБК за одитираната година.


4.2. Проверка на баланса и отчета за приходите и разходите към 31 декември относно:

  • съответствие на отразените в баланса стопански, финансови и счетоводни операции с приложимата рамка за финансово отчитане;

  • вярно и честно представяне на финансовото състояние и имуществото на одитираната организация;

  • последователност при прилаганата счетоводна политика и индивидуален сметкоплан;

  • съответствие на извършената годишна инвентаризация на активите и пасивите и осчетоводяването на резултатите от нея в съответствие с действащото счетоводно законодателство и вътрешни актове на одитираната организация;

  • съответствие на формата, съдържанието, изготвянето и представянето на годишния баланс и приложенията към него с нормативните изисквания.


4.3. Проверка на приложенията към Годишния финансов отчет

4.3.1. Пояснения за прилаганата счетоводна политика;

4.3.2. Подлежаща на оповестяване допълнителна информация за състоянието и изменението на активи, пасиви, приходи и разходи, и задбалансови позиции съгласно съответните указания и стандарти, издавани по реда на чл. 164, ал. 1 и 3 и чл. 170 от ЗПФ;

4.3.3. Информация за изпълнението на показателите по бюджета и сметките за средствата от ЕС, включително и предоставяне на агрегирана информация за касовите разходи по функции и групи съгласно ЕБК и по политики и програми, доколкото информация в такива разрези не се съдържа в отчетите за касово изпълнение или не е публикувана отделно.

Приложенията към ГФО са проверени относно съответствието на включената в тях информация със съдържанието на баланса, отчета за приходите и разходите, отчетите за касово изпълнение и други източници на информация, както и с приложимата рамка за финансово отчитане.
4.4. Системата за вътрешен контрол в одитираната организация

Системата за вътрешен контрол е оценена от гледна точка на способността й да осигури изготвянето на финансов отчет, който не съдържа съществени отклонения, независимо дали те се дължат на измама или грешка.




ІІ. Отговорност на ръководството на одитираната организация за финансовия отчет


Ръководството е отговорно за изготвянето и достоверното представяне на информацията в този финансов отчет, в съответствие с приложимата обща рамка за финансово отчитане, както и за функционирането на система за вътрешен контрол, необходима за изготвянето на финансов отчет, който да не съдържа съществени отклонения, независимо дали се дължат на измама или грешка.


ІІІ. Отговорност на одитора


Отговорността на Сметна палата се свежда до изразяване на независимо одитно становище по този финансов отчет, основаващо се на резултатите от извършения одит. Одитът бе проведен в съответствие със Закона за Сметната палата и основните одитни принципи на Международните стандарти на Върховните одитни институции. Тези стандарти налагат спазване на етичните изисквания, както и одитът да бъде планиран и проведен така, че одиторите да се убедят в разумна степен на увереност, доколко финансовият отчет не съдържа съществени отклонения.

Одитът включи изпълнението на процедури с цел получаване на одитни доказателства относно сумите и оповестяванията, представени във финансовия отчет. Избраните процедури са въпрос на независима одитна преценка, включително оценка на рисковете от съществени отклонения във финансовия отчет, независимо дали те се дължат на измама или на грешка. При извършването на тези оценки на риска се взе под внимание системата за вътрешен контрол, свързана с изготвянето и достоверното представяне на финансов отчет, за да се разработят одитни процедури, които са подходящи при тези обстоятелства, но не с цел изразяване на становище относно ефективността на цялостната система за вътрешен контрол на организацията. Одитът също така включи оценка на уместността на прилаганите счетоводни политики и разумността на приблизителните счетоводни оценки, направени от ръководството, както и оценка на цялостното представяне във финансовия отчет.



Част втора

КОНСТАТАЦИИ



І. Некоригирани отклонения, които оказват влияние върху достоверността на ГФО

1. По шифър 0400 „Раздел А „Капитал в бюджетни предприятия“ e установена разлика между стойностите в крайния баланс към 31.12.2014 г. и началния към 01.01.2015 г. , както следва:

- в отчетна група „Бюджет“ – 45 733 577 лв.;

- в отчетна група СЕС – 805 374 лв.;

- в отчетна група ДСД – 427 616 лв.1

Разликата е в резултат на това, че за 2014 г. и в трите отчетни групи сметка 4500 „Вътрешни разчети“ не е приключена със счетоводна операция за годината, а с приключвателните операции. Отклонението е оповестено в обяснителната записка към ГФО за 2015 г. на МРРБ.



Не са спазени т.т. 8.3 и 8.5 от ДДС № 20 от 2004 г. на МФ, както и чл. 4, ал. 1, т. 7 от ЗСч. (отм.) за стойностна връзка между начален и краен баланс.

Отклонението оказва влияние на шифър 0400 „Общо за раздел „А“ от пасива на баланса към 01.01.2015 г.

2. По проект BG 161PO001-1.2.01-0001 „Енергийно обновяване на българските домове“, финансиран по Оперативна програма „Регионално развитие 2007-2013 г.“, от МРРБ - ЦА са изплатени разходи за обновяване на жилищни сгради – частна собсвеност, на обща стойност 2 722 920 лв.2, отчетени в макета на „Сметки за средства от Европейския съюз“ неправилно по подпараграф 10-20 „Разходи за външни услуги“ и осчетоводени по сметка 6029 „Други разходи за външни услуги“, вместо по подпараграф 55-04 „Капиталови трансфери за домакинствата“ и по сметка 6425 „Капиталови трансфери и обезщетения за домакинства“.3



Не са спазени Единната бюджетна класификация (ЕБК) за 2015 г. и Сметкоплана на бюджетните организации (СБО).

Отклонението оказва влияние на Отчета за касовото изпълнение на сметките за средствата от Европейския съюз на бенефициенти на Кохезионния и Структурните фондове към Националния фонд към 31.12.2015 г.

3. При проверката на осчетоводяването на приходи и разходи, съгласно изискванията на т. 49 от ДДС № 20 от 2004 г. е установено:

3.1. Към 31.12.2014 г. сметка 4961 „Коректив за вземания от местни лица“ е с дебитно салдо в размер на 112 240 лв. (начислени приходи) и сметка 4970 „Коректив за задължения към бюджетни организации“ - с кредитно салдо от 18 707 лв. (начислен ДДС).4 В началото на 2015 г. начислените през предходния отчетен период приходи и ДДС не са сторнирани по реда, определен в т. 49 от писмо ДДС № 20 от 2004 г. на Министерството на финансите (МФ). През 2015 г. при получаването на приходите, същите са осчетоводени повторно.5

3.2.. Към 31.12.2015 г. приходите, отнасящи се за текущата година, платими в началото на следващата година (2016 г.), в размер общо на 105 282 лв., не са начислени по сметка 4961 „Коректив за вземания от местни лица“ в кореспонденция със сметки 7110 „Приходи от продажби на услуги” и 4970 „Коректив за вземания от местни лица”.6

3.3. През 2015 г. от сметка 4960 „Коректив за вземания от бюджетни организации“ не е сторниран начисления ДДС за извършени разходи от 2014 г., в размер на 14 583 лв.7.8

Не са спазени т. 49 от ДДС № 20 от 2004 г. на МФ и принципа за „текущо начисляване“ на приходите, съгласно чл. 4, ал. 1, т. 1 от ЗСч. (отм.)

Допуснато е отклонение по актива на баланса на МРРБ.
4. В ДНСК (ВРБ на МРРБ) са допуснати технически грешки при ръчното нанасяне на данни в макетите за отчета на МФ, както следва:

4.1. В отчета за касовото изпълнение на бюджета към 31.12.2015 г. (форма Б-3), са отразени неправилно:

- по подпараграф 10-92 „Разходи за договорни санкции и неустойки, съдебни обезщетения и разноски“ 9 346 лв.

- по подпараграф за 95-01 „Остатък в левове по сметки от предходния период (+)“ 8 050 лв. 3 377 лв. със знак „плюс“

- по подпараграф 95-07 „Наличност в левове по сметки в края на периода (-)“ – 3 377 лв. и

- по подпараграф 93-39 „Друго финансиране - операции с пасиви (+/-)“ -„плюс“ 4 673 лв. със знак „плюс“.9



Допуснатите отклонения оказват влияние на Отчета за касовото изпълнение на бюджета на МРРБ.
4.2 В отчета за касовото изпълнение на операциите и наличностите по сметките за чужди средства към 31.12.2015 г. (форма Б-3 с код 33), остатък към 31.12.2014 г. по набирателната сметка, в размер на 6 842 лв., е отразен неправилно по подпараграф
93-10 „Чужди средства от други лица (небюджетни предприятия и физически лица) (+/-)", вместо по подпараграф 95-01 „Остатък в левове по сметки от предходния период (+)".10

Отклонението в размер на 6 842 лв. оказва влияние на Отчета за касовото изпълнение на операциите и наличностите по сметките за чужди средства на МРРБ.

5. В МРРБ-ЦА изплатени разходи за лихви, в размер на 2 260 341 лв., осчетоводени правилно по сметка 6227 „Разходи за лихви по заеми от банки и финансови институции от чужбина“, са отчетени неправилно по параграф 26-00 „Разходи за лихви по заеми от международни организации и институции“, вместо по параграф 27-00 „Разходи за лихви по заеми от банки и други финансови институции от чужбина“.11



Допуснато е отклонение по стойност в Отчета за касовото изпълнение на бюджета към 31.12.2015 г. на МРРБ, в размер на 2 260 341 лв.

6. Изплатени разходи от бюджета на АПИ, по одобрени проекти финансирани по Програма за трансгранично сътрудничество „Гърция - България“ 2007 г. - 2013 г., на обща стойност 4 252 355 лв., към 31.12.2015 г. са осчетоводени неправилно в отчетна група „Бюджет“, вместо в отчетна група „Сметки за средства от Европейския съюз“12.



Не са спазени изискванията на т. 2.3. от ДДС № 1 от 2014 г., във връзка с т. 23 от ДДС № 14 от 2013 г. на МФ.

Отклонението в размер на 4 252 355 лв. оказва влияние на баланса на МРРБ.

7. От Агенцията по геодезия, картография и кадастър – ВРБ към министерството, по задбалансова сметка 9978 „Други задбалансови активи” е отчетено салдо в размер на 78 140 832 лв. от начислени разходи в предходни отчетни периоди за изработка на кадастрални карти, регистри, специализирани карти и оцифрени кадастрални планове по приключили договори за изработка. В годините, преди 2012 г., тези разходи освен че са изписвани чрез сметка 6098 „Други разходи в страната“ и отчитани по подпараграф 10-98 „Други разходи, некласифицирани в другите параграфи и подпараграфи“, с втора операция неправилно са отнасяни по задбалансова сметка 9978 „Други задбалансови активи”.

Съгласно разпоредбата на параграф 4 от ПЗР на Закона за геодезията и картографията, материалите и данните, създадени в резултат от изпълнение на дейностите по геодезия, картография и кадастър, не се смятат за активи по смисъла на Закона за счетоводството.

Установено е и при предходни одити на Сметната палата, че в Агенцията няма налична аналитична отчетност, от която да се установи каква част от разходите, отчетени по задбалансовата сметка, не представляват актив по смисъла на разпоредбата на параграф 4 от ПЗР на ЗГК и следва да се отпишат от баланса. 13



Допуснатото отклонение оказва влияние на информацията от групата на задбалансовите сметки.
IІ. Некоригирани отклонения, които не оказват влияние върху достоверността на ГФО

1. В МРРБ – ЦА, провизирани на сто процента несъбираеми вземания, в размер на 46 301 лв. са осчетоводени неправилно по сметка 6713 „Разходи за провизии за заеми и други вземания (финансиращи позиции)“, в кореспонденция със сметка 4915 „Провизии за непублични вземания срещу местни лица (финансиращи позиции)“, вместо по сметки 6717 „Разходи за провизии за други вземания (приходно-разходни позиции)“, и 4917 „Провизии за непублични вземания срещу местни лица (приходно-разходни позиции)“. За провизираните вземания не е осигурена аналитична отчетност по контрагенти.14



Не са спазени изискванията на т. 40 от ДДС № 14 от 2013 г. на МФ, както и
чл. 9, ал. 1, т. 3 от ЗСч. (отм.) за поддържане на аналитични счетоводни регистри.

2. В АПИ, разходи за външни услуги, в размер на 17 334 лв., са отчетени неправилно по подпараграф 10-51 „Разходи за командировки в страната“, вместо по подпараграф 10-20 „Разходи за външни услуги“. На начислена основа разходите са осчетоводени правилно по сметка 6025 „Разходи за квалификация и преквалификация на персонала“.15Не е спазена ЕБК за 2015 г.
ІІІ. Отклонения, коригирани по време на одита
1. В МРРБ-ЦА, разходи за саниране на жилищни сгради - частна собственост в размер на 15 639 167 лв., по проект BG 161PO001-1.2.01-0001 „Енергийно обновяване на българските домове“ финансиран по ОП „Регионално развитие 2007-2013“, са осчетоводени неправилно по сметка 2071 „Незавършено строителство, производство и основен ремонт“ вместо по сметка 6425 „Капиталови трансфери и обезщетения за домакинства“.16 Към 31.12.2015 г. сметка 2071 „Незавършено строителство, производство и основен ремонт“ е с дебитно салдо в размер на 15 840 613 лв., от които 201 446 лв. са разходи от предходен отчетен период.

Не е спазен СБО.
2. Получените през 2015 г. дивиденти от печалбата на търговските дружества за 2014 г. в размер на 3 187 921 лв. са осчетоводени неправилно по сметка 7177 „Приходи от дивиденти от предприятия-несвързани лица“ в кореспонденция със сметка 5111 „Мажоритарни дялове и акции в предприятия в страната“.17 Не са спазени изискванията на раздел ІІ от ДДС № 5 от 2015 г. на МФ, като не са използвани сметки 4352 „Вземания за дивиденти от контролирани, съвместно контролирани и асоциирани предприятия“ за начисляване на вземането, 7180 „Коректив за приходи“, 7178 „Дивиденти от контролирани, съвместно контролирани и асоциирани предприятия“ и 7614 „Прехвърлени финансови активи (приходно-разходни позиции) от/към бюджетни организации от подсектор „Централно управление“ за намаляване на вземането при превеждане на дивидента.

Не са спазени принципът на „текущо начисляване“ на приходите от дивиденти, съгласно чл. 4, ал. 1, т. 1 от ЗСч. (отм.) и т. 7.3, и т. 7.5 от ДДС № 5 от 2015 г. на МФ.

3. В обобщената оборотна ведомост на МРРБ сметка 4500 „Вътрешни разчети“ е с крайно кредитно салдо в отчетни групи СЕС - 283 845 538 лв. и ДСД - 2 326 365 лв.18 На консолидирано ниво за системата на МРРБ, същата следва да е с нулево салдо.

Установено е, че посоченото отклонение е в резултат на техническа грешка. При попълване на макета на обобщената обортна ведомост в МРРБ не са нанесени дебитните обороти на сметката от оборотната ведомост на АПИ. В АПИ сметката е приключена в края на отчетната година със сметка 1001 „Разполагаем капитал“, в изпълнение на изискванията на т. 8.5 от ДДС № 20 от 2004 г. на МФ.

Не е спазена т. 8.5 от ДДС № 20 от 2004 г. на МФ при обобщаването на оборотната ведомост към 31.12.2015 г.
4. В баланса на АПИ счетоводна сметка 1101 „Акумулирано изменение на нетните активи“ е приключена неправилно за 2015 г. със счетоводна сметка 1001 „Разполагаем капитал“ и в трите отчетни групи „Бюджет“, „Сметки за средства от Европейския съюз“ и „Други сметки и дейности“.19

Не е спазена т. 15 от ДДС № 16 от 2015 г. на МФ.
5. В МРРБ - ЦА е допусната техническа грешка при ръчното нанасяне на данни в макета на МФ „Оборотна ведомост“, в размер на 145 321 лв. Сумата представлява неверифицирани разходи на община Две Могили по Програма за трансгранично сътрудничество „Румъния - България“ 2007-2013 г., възстановени от МРРБ - ЦА на Управляващия орган. Вземането от общината е осчетоводено правилно в отчетна група „Сметки за средства от Европейския съюз“ по сметка 4384 „Вземания от общини за възстановяване на средства по донорски програми“ и сметка 4960 „Коректив за вземания от бюджетни организации“. Сумата е нанесена неправилно в макета по сметка 4383 „Вземания от бюджетни организации от подсектор „Централно управление“ за възстановяване на средства по донорски програми“.20
В изпълнение на т. 27 от ДДС № 16 от 2015 г. коригираните оборотна ведомост и баланс за 2015 г. са представени в Министерство на финансите и в Сметна палата..21

Настоящият одитен доклад е изготвен в 2 еднообразни екземпляра, по един за Министерство на регионалното развитие и благоустройството и за Сметната палата, и е неразделна част от одитното становище.



В подкрепа на констатациите са събрани 17 броя одитни доказателства, които заедно с работните документи, отразяващи отделните етапи на одитния процес, се намират в Сметната палата. При необходимост можете да се запознаете с тяхното съдържание на адрес: гр. София, ул. „Екзарх Йосиф“ № 37, стая 601.

ОПИС НА ОДИТНИТЕ ДОКАЗАТЕЛСТВА КЪМ ОДИТЕН ДОКЛАД № 0100100316




Одитни доказателства

Брой страници

1.

2.

3.

1.

Работен документ № 2.16-3/07.03.2016 г. за извършени аналитични процедури по същество на салда и обороти по счетоводни сметки от отчетни групи „Бюджет“ и „СЕС“

42

2.

Констативен протокол № 2.2-3/15.03.2016 г. за резултатите от извършена проверка на отчитането през 2015 г. на разходи по проект BG 161PO001-1.2.01-0001 „Енергийно обновяване на българските домове“, по ОПРР

93

3.

Справки с натрупване към 31.12.2014 г. за сметки 4960 „Коректив за вземания от бюджетни организации“, 4961 „Коректив за вземания от местни лица“; 4970 „Коректив за задължения към бюджетни организации“

3

4.

Констативен протокол № 2.2-1/10.03.2016 г. за резултатите от извършена проверка на осчетоводяването на приходи и разходи по корективни сметки през 2015 г. в МРРБ-ЦА, с приложения

16

5.

Работен документ № 2.12-1-3/07.03.2016 г. за проверка на взаимовръзките между разходните счетоводни сметки от СБО и разходните параграфи от ЕБК за отчетна група „Бюджет“ при ДНСК

6

6.

Работен документ № 2.14-1-3/11.03.2016 г. за проверка на взаимовръзките между счетоводните сметки за операции с финансови активи и пасиви от СБО и параграфите за отразяване на операциите с финансови активи и пасиви от ЕБК за отчетна група „Бюджет“ при ДНСК; Извлечения по левова разплащателна сметка към 31.12.2014 г. и 31.12.2015 г.

10

7.

Работен документ № 2.14-2-3/11.03.2016 г. за проверка на взаимовръзките между счетоводните сметки за операции с финансови активи и пасиви от СБО и параграфите за отразяване на операциите с финансови активи и пасиви от ЕБК за отчетна група „ДСД“ при ДНСК; Оборотна ведомост за сметка 5013 за 2015 г.

6

8.

Констативен протокол № 2.2-4/14.03.2016 г. за резултатите от извършена проверка на осчетоводяване на приходи и разходи по корективни сметки през 2015 г. във ВРБ (АГКК, АПИ и ДНСК), с приложения

16

9.

Констативен протокол № 2.2-2/11.03.2016 г. за резултатите от извършена проверка на провизираните вземания през 2015 г., Счетоводна статия № 1075/30.12.2015 г.

3

10.

Работен документ № 2.12-2-2/09.03.2016 г. за проверка на взаимовръзките между разходните счетоводни сметки от СБО и разходните параграфи от ЕБК за отчетна група „СЕС“ при АПИ с приложения

24

11.

Счетоводна статия № 1616/18.03.2016 г.

1

12.

Работен документ № 2.16-1/08.03.2016 г. за извършени процедури по същество относно начина на отчитане на приходите от дивиденти през 2015 г. от съучастия на МРРБ в ТД

20

13.

Работен документ № 2.16-2/07.03.2016 г. за извършени аналитични процедури по същество на салда и обороти по счетоводни сметки от отчетни групи „СЕС“ и „ДСД“

52

14.

Констативен протокол № 2.2-5/28.03.2016 г. за резултатите от извършена проверка на годишното приключване на счетоводни сметки от СБО за 2015 г. в Агенция „Пътна инфраструктура“, с приложения

134

15.

Справка по хронология с кореспонденции за сметка 496022 „Коректив за вземания от бюджетни организации – бенефициенти по донорски програми“ за периода от месец януари до декември 2015 г.

1

16.

Работен документ № 2.12-1-1/8.03.2016 г. за проверка на взаимовръзките между разходните счетоводни сметки от СБО и разходните параграфи от ЕБК за отчетна група „Бюджет“ при МРРБ-ЦА

36

17.

Работен документ № 2.16-5/23.03.2016 г. за извършени аналитични процедури на крайни салда на с/ка 1001, и работен документ № 2.16-4/29.02.2016 г. с приложения

43




Общ брой страници

506




ОДИТНО СТАНОВИЩЕ ЗА ЗАВЕРКА БЕЗ РЕЗЕРВИ

с обръщане на внимание








на Годишния финансов отчет

на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за 2015 г.

София, 2016 г.

Настоящото одитно становище е изготвено на основание чл. 54, ал. 8 от Закона за Сметната палата и отразява резултатите от извършения финансов одит на Годишния финансов отчет за 2015 г. на Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

Резултатите от извършения от Сметна палата независим одит, представени в Одитен доклад № 0100100316, предоставят достатъчна и подходяща база за изразеното одитно становище.

Независимо одитно становище

Сметна палата изразява становище, че финансовият отчет дава вярна и честна представа за финансовото състояние и имуществото на Министерството на регионалното развитие и благоустройството към 31 декември 2015 година, в съответствие с приложимата обща рамка за финансово отчитане.



Финансовият отчет на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за 2015 г. се заверява без резерви с обръщане на внимание.

Параграф за обръщане на внимание

Сметната палата обръща внимание на министъра на регионалното развитие и благоустройството относно неправилното, в несъответствие с параграф 4 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за геодезия и картография, отразяване в предходни отчетни периоди на извършени разходи за изработка на кадастрални карти, регистри, специализирани карти и оцифрени кадастрални планове по приключили договори, по задбалансова сметка в отчета на Агенцията по геодезия, картография и кадастър.



Одитното становище не е квалифицирано във връзка с този въпрос.



1 Одитно доказателство № 17

2 в т.ч. за изработване на инвестиционни проекти и упражняване на авторски надзор - 2 125 484 лв., за строително-монтажни работи - 192 286 лв. и за упражняване на строителен надзор - 405 150 лв.

3 Одитно доказателство № 2

4 Одитно доказателство № 3

5 Одитно доказателство № 4

6 Одитно доказателство № 4

7 Одитно доказателство № 3

8 Одитно доказателство № 4

9 Одитно доказателство №№ 5 и 6

10 Одитно доказателство № 7

11 Одитно доказателство № 16

12 Одитно доказателство № 8

13 Одитно доказателство № 1

14 Одитно доказателство № 9

15 Одитно доказателство № 11

16 Одитно доказателство № 2

17 Одитно доказателство № 12

18 Одитно доказателство № 13

19 Одитно доказателство № 14

20 Одитно доказателство № 15

21 Одитни доказателства №№ 11, 12 и 14


Каталог: articles -> download
download -> Закон за върховната сметна палата на 14 декември 2005 г се навършват 125 години от приемането на първия Закон за Върховната сметна палата
download -> Одитен доклад №0400005712 за извършен одит за съответствие на декларираните приходи
download -> Одитирани обекти и дейности от сметната палата І. Първостепенни и второстепенни разпоредители с бюджетни кредити
download -> Закон за върховната сметна палата на българия уважаеми господин председател на Народното събрание
download -> Указания за финансов одит
download -> За извършен финансов одит на годишния финансов отчет
download -> Сборник документи издател на поредицата "архивите говорят": главно управление на архивите при министерския съвет


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница