Отчет за контролната дейност на риосв враца период 01. 06. 30. 06. 2013 г



страница1/4
Дата19.07.2018
Размер1.09 Mb.
#75839
ТипОтчет
  1   2   3   4




РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Министерство на околната среда и водите


Регионална инспекция по околната среда и водите – Враца
ОТЧЕТ ЗА КОНТРОЛНАТА ДЕЙНОСТ НА РИОСВ - ВРАЦА

Период 01.06. - 30.06.2013 г.
1. Най-важен акцент от извършената месечна контролна дейност и административно наказателна дейност
Контрол чистотата на въздуха:

През периода са извършени проверки на 22бр. обекта (в 5бр. от обектите са извършени проверки по две и повече Наредби). От извършените проверки 21бр. са планови и комплексни (в т.ч. 3бр. емисионен контрол на: ЕТ “КАМ- Никола Стойков”, площадка гр. Враца; “Доверие енергетика” АД, гр. Враца и “Метизи” АД, гр. Роман). Проверените обекти са: “Ню текс” ЕАД, гр. Мездра; “АЕЦ Козлодуй” ЕАД, гр. Козлодуй; “Лалов и Вачев” ЕООД, гр. Враца; “Дона 2009” ЕООД, гр. Враца; “М-трейдинг” ЕООД, гр. Враца; Инкомс ЕСТ “Милин камък” АД, гр. Враца; “Яйца и птици” АД, гр. Мизия- площадки гр. Мизия и гр. Козлодуй; “Лечови” ООД и “Гущерски” ЕООД, с. Хайредин, общ. Хайредин; “Юлита- Б” ООД, с. Алтимир и “Петрол” АД, с. Борован, общ. Борован; “Лукойл- България” ЕООД, гр. Враца- 2бр. обекта (Б 22 и Б 127); “Комус” ЕООД, гр. Враца; ЕТ “Южина- Монкьов”, гр. Враца; “Сигматерм Инжинеринг”, гр. Враца и “Инес” ЕООД, гр. Враца.

За периода в РИОСВ- Враца са постъпили 2бр. жалби и 2бр. сигнали. Извършена е 1бр. извънредна проверка във връзка с жалба за наличие на миризми от дейността на заведение бърза закуска- дюнер в гр. Козлодуй, която е неоснователна. Останалите 2бр. сигнали и 1бр. жалба са изпратени за разрешаване по компетентност от съответните общини.

В РИОСВ- Враца са представени 19бр. Доклади за оценка на резултатите от проведени Собствени периодични измервания /СПИ/ и 6бр. Доклади от Собствени непрекъснати измервания /СНИ/ на емисиите на вредни вещества изпускани в атмосферния въздух.

За Изпълнителната агенция по околна среда /ИАОС/ са изготвени:

- отчет за представяне на данни за информационна система за 2012г., съгласно чл. 29 от Наредба №7 за норми за допустими емисии на летливи органични съединения, изпускани в околната среда, главно в атмосферния въздух в резултат на употребата на разтворители в определени инсталации;

- регистрационни карти за 2012г. на големи неподвижни обекти, източници на вредни вещества в атмосферния въздух.

При анализ на регистрираните от АИС “ЖП Гара”- Враца концентрации на контролираните замърсители, влияещи върху качеството на атмосферния въздух: серен диоксид, азотен оксид и диоксид, азотни оксиди, въглероден оксид, озон и ФПЧ10, не са отчетени превишения, както и за същият период на 2012г.

На база представените в РИОСВ- Враца, 6бр. месечни Доклади от “Холсим /България/” АД, с. Бели Извор, общ. Враца /специализирано в производство на цимент/ за

3000 гр. Враца, ул. ”Екзарх Йосиф” № 81



Тел: (+35992) 991374, Факс: (+35992) 629211,

e-mail: riosv_vr@m-real.net

оценка на резултатите от проведени СНИ на емисиите на вредни вещества изпускани в атмосферния въздух при експлоатацията на: Пещ №2 за производство на цимент, Скарен охладител към нея, Въглищна мелница и Циментови мелници №№1, 2 и 3 са изготвени 6бр. Протоколи за оценка на резултатите от проведените СНИ за м. май.

Дружеството е извършило 11бр. СПИ на подобекти по показателя прах. От изготвените и представени Доклади е установено, че измерените концентрации отговарят на нормите за допустими емисии (НДЕ) на вредни вещества изпускани в атмосферния въздух, съгласно издаденото Комплексно разрешително. Емисионният контрол е извършен от РЛ- Враца.

При извършен планов емисионен контрол на: “Инсталация за нанасяне на покритие върху дърво- робот за нанасяне на лакотехнически покрития” към ЕТ “КАМ- Никола Стойков”, площадка гр. Враца- не са регистрирани наднормени концентрации на изпусканите вредни вещества в атмосферния въздух. Изготвен е Доклад за проведеното контролно измерване.

Извършен е планов мониторинг на емисиите на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух при работата на: “Агрегат за горещо поцинковане на телове и полуфабрикат” към “Метизи” АД, гр. Роман и горивна инсталация ПКМГ-6,5 MW към “Доверие енергетика” АД, гр. Враца на гориво природен газ. Предстои изготвянето на протоколи с резултатите от РЛ- Враца.

Във връзка с условията залегнали в издадено Комплексно разрешително, “Екопроект”ООД, гр. Враца /оператор на регионално депо за неопасни отпадъци- Враца и Мездра/ е представило в РИОСВ- Враца, 3бр. Доклади с резултатите от извършени СПИ на концентрации на вредни вещества в отпадъчните газове изпускани в атмосферния въздух от газови кладенци №1, 2 и 3 на Регионалното депо за неопасни отпадъци Враца- Мездра и 4бр. Доклади с резултатите от извършени СПИ на газови кладенци №4 и 5. Емисионният контрол е извършен от РЛ- Враца.

Във връзка с изискванията на Наредба №6 за реда и начина за измерване на емисиите на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух от обекти с неподвижни източници, “Нивего” ООД, с. Чирен, общ. Враца е извършило СПИ на концентрации на вредни вещества в отпадъчните газове на горивна инсталация- парен котел ПКНГ-1,2 на гориво природен газ. От представеният Доклад в РИОСВ- Враца е установено, че измерените концентрации на емитирани вредни вещества, отговарят на нормите за допустими емисии. Емисионният контрол е извършен от РЛ- Враца.

Извършени са 2бр. проверки относно изпълнение на Условия в издадени Комплексни разрешителни на “Яйца и птици” АД, гр. Мизия- площадки гр. Козлодуй и гр. Мизия - няма регистрирани нарушения на екологичното законодателство, касаещо компонент въздух.

При извършена комплексна проверка на “АЕЦ Козлодуй” ЕАД, гр. Козлодуй не са установени несъответствия относно: параметрите на инсталациите, източниците на емисии на парникови газове, вида на използваните горива и суровини, както и на използваните измервателни устройства с одобрените планове за мониторинг във връзка с контрол по Условията на издадено Разрешително за емисии на парникови газове на Дружеството. Не са констатирани нарушения и във връзка с поддържането и воденето на досиета за състоянието на хладилните и климатични инсталации, съгласно изискванията на Наредба за установявавне на мерки по прилагане на Регламент (ЕО) №1005/2009 относно веществата, които нарушават озоновия слой и Наредба за установявавне на мерки по прилагане на Регламент (ЕО) №842/2006 относно някои флуорирани парникови газове.

При извършени комплексни проверки на 4бр. Дружества: “М- Трейдинг” ЕООД, гр. Враца /химическо чистене- категория дейност №11/, “Дона 2009” ЕООД, гр. Враца /химическо чистене- категория дейност №11/, “Ню текс” ЕАД, гр. Мездра /инсталация за производство на текстил- категория дейност №3.2/ и Инкомс ЕСТ ”Милин камък” АД, гр. Враца /инсталация за друго почистване на повърхности и инсталация за нанасяне на покритие върху дървени плоскости- категории дейности №5 и 10/ не са установени нарушения във връзка с прилагане на Наредба № 7 за норми за допустими емисии на летливи органични съединения, изпускани в околната среда, главно в атмосферния въздух в резултат на употребата на разтворители в определени инсталации.

При извършената проверка в “Ню текс” ЕАД, гр. Мездра не са установени нарушения и при експлоатацията на действащата горивна инсталация към паровата централа на Дружеството.

Във връзка с прилагане изискванията на Наредба №16 за ограничаване емисиите на летливи органични съединения при съхранение, товарене или разтоварване и превоз на бензини, са проверени 6бр. бензиностанции: “Лечови” ООД и “Гущерски” ЕООД, с. Хайредин, общ. Хайредин, “Юлита- Б” ООД, с. Алтимир и “Петрол” АД, с. Борован, общ. Борован, “Лукойл- България” ЕООД, гр. Враца- 2бр. обекта (Б 22 и Б 127). Обектите функционират с изградена херметична свързваща система за улавяне на бензиновите пари (Фаза I) към резервоарите за съхранение на бензини. Операторите са уведомени относно изискванията на чл. 14а от горецитираната Наредба, касаещо оборудването на бензиностанцията със системи, съответстващи на Етап ІІ на улавяне на бензиновите пари- представляващи оборудване, предназначено за улавянето на бензиновите пари от резервоара за гориво на МПС по време на зареждането в бензиностанцията и прехвърлянето им в резервоар на бензиностанцията или връщането им към бензиноколонката за нова продажба.

Бензиностанциите към “Лукойл- България” ЕООД, гр. Враца (Б 22 и Б 127) са проверени и във връзка с прилагането на Наредба за установявавне на мерки по прилагане на Регламент (ЕО) №842/2006 относно някои флуорирани парникови газове, като не са констатирани нарушения, касаещи поддържането и воденето на досиета за състоянието на хладилните и климатични инсталации.

При извършена комплексна проверка на “Лалов и Вачев” ЕООД, гр. Враца /месопреработвателно предприятие/, не са установени нарушения, касаещи поддържането и воденето на досиета за състоянието на действащите климатична и хладилни инсталации, съгласно Регламент (ЕО) №1005/2009 относно веществата, които нарушават озоновия слой и Наредба за установяване на мерки по прилагане на Регламент (ЕО) №842/2006 относно някои флуорирани парникови газове.

При извършена планова проверка на “Комус”ЕООД, гр.Враца /склад за търговия на едро с хранителни стоки/ не са установени нарушения, съгласно изискванията на Наредба за установяване на мерки по прилагането на Регламент (ЕО) № 842/2006 относно някои флуорирани парникови газове.

При извършени 3бр. планови проверки на: ЕТ “Южина- Монкьов”, гр. Враца, “Сигматерм Инжинеринг”, гр. Враца и “Инес” ЕООД, гр. Враца / търговци на бои на едро и дребно/ не са установени нарушения на екологичното законодателство във връзка с прилагането на Наредба за ограничаване на емисиите на летливи органични съединения при употребата на органични разтворители в определени бои, лакове и авторепаратурни продукти.



Фактор Шум:
Съвместно с Регионална Лаборатория- Враца към ИАОС- София, през периода са извършени 2бр. планови проверки /мониторинг/ на:

- “Лана Мел” ООД- мелница гр. Мездра с предмет на дейност- производство на пшеничени брашна и трици;

- “Людал- 2010” ЕООД, с. Зверино, общ. гр. Мездра- с предмет на дейност производство на безазбестови фрикционни изделия за автомобили;

Измерванията са извършени съгласно изискванията на “Методика за определяне на общата звукова мощност, излъчвана в околната среда от промишлено предприятие и определяне нивото на шума в мястото на въздействие”.

Измерените нива на промишлен шум излъчван в околната среда от дейността на Дружествата не надвишават граничните стойности, съгласно Наредба № 6 от 26.06.2006г. за показателите за шум в околната среда, отчитащи степента на дискомфорт през различните части на денонощието, граничните стойности на показателите за шум в околната среда, методите за оценка на стойностите на показателите за шум и на вредните ефекти от шума върху здравето на населението.

При извършени 4бр. планови проверки: 2бр. комплексни проверки на “Ню текс” ЕАД, гр. Мездра и “ТК ТЕКС” АД, гр. Бяла Слатина, както и 2бр. проверки по изпълнение на Условия в издадени Комплексни разрешителни на “Яйца и птици” АД, гр. Мизия – площадки гр. Мизия и гр. Козлодуй, не са установени нарушения на действащото екологично законодателство по фактор “Шум”.

В РИОСВ- Враца е представен Доклад №1/2013г. за Резултати от собствени периодични измервания от мониторинг на промишлени източници на шум в околната среда на “Екопроект” ООД, гр. Враца с предмет на дейност- обезвреждане и депониране на неопасни отпадъци.

По компетентност в община Враца и РЗИ- Враца е изпратен постъпил сигнал в РИОСВ- Враца относно шум, излъчван от локални източници в жк “Дъбника”, гр. Враца.


ОХВ и УР:
За периода 01.06.2013-31.06.2013г. са извършени три броя проверки по фактор “Опасни химични вещества". Проверени са потребители по веригата на опасни химични вещества и смеси в изпълнение на трети европейски координиран проект REACH-EN-FORCE-3 за контрол на регистрациите по Регламент (ЕО) 1907/2006 - REACH:

- ЕТ “Южина Монкьов” – гр. Враца, дистрибутор на химични вещества и препарати, няма констатирани нарушения.

- “ Инес” ЕООД – гр. Враца, дистрибутор на химични вещества и препарати, няма констатирани нарушения.

- “Сигматерм инженеринг” ООД– гр. Враца, дистрибутор на химични вещества и препарати, няма констатирани нарушения.

Информационните листове за безопасност са актуализирани съгласно изискванията на Регламент (ЕО) 453/2010. Спазват се изискванията по съхранение на опасните химични вещества и смеси.

За периода няма съставени актове и издадени наказателни постановления.



Контрол чистотата на водите:
През месец юни в направление “води” са извършени 28 бр. проверки на обекти формиращи отпадъчни води, от които: 22 бр. планови и 6 бр. извънредни.

За отчетния период са издадени 3 бр. предписания: на фирма ЕТ “Цветина – Цветан Тодоров”, гр. Мездра, да се представят документи удостоверяващи изтеглянето и извозването на отпадъчната вода от изгребната шахта до колектор на градска канализация и 2 бр. на “ВиК” ООД, гр. Враца, да се представят документи за извозените и предадени за обезвреждане на “Рафинерия Плама” АД утайки замърсени с нефтопродукти и документи за извозените количества строителни отпадъци, формирани при ремонтните дейности на ПСОВ и мястото на тяхното депониране.


Планови проверки – 22 бр.:

– 6 бр. проверки по компонент “води” и пробонабирания от отпадъчни води във връзка с осъществяване на контролен мониторинг на отпадъчните води и контрол по условията на разрешителни за заустване. При извършения контролен мониторинг не са констатирани превишения над индивидуалните емисионни ограничения, поставени в разрешителните за ползване на воден обект за заустване на отпадъчни води и за периода не са налагани санкции.

- 14 бр. участие в комплексни проверки, при които не са констатирани несъответствия по компонент “води”. За извършените проверки своевременно са изготвени доклади, които са качени на интернет страницата на РИОСВ-Враца.

- 2 бр. участие в проверки по изпълнение на условията поставени в комплексни разрешителни /КПКЗ/. При проверките не са констатирани нарушения по компонент “води”.


Извънредни проверки – 6 бр., от които:

- 3 бр. по контрол на дадени на ЕТ “Цветина – Цветан Тодоров”, гр. Мездра, “ВиК” ООД, гр. Враца и ЗП Любомир Пешев, с. Краводер. Предписанията са изпълнени в срок.

- 3 бр. във връзка с постъпили сигнали:

Сигнал за наличие на умряла риба и замърсяване на река Въртешница в района на с. Бели Извор. Констатирано е наличие на единични екземпляри умряла риба и това, че реката в района на с. Бели Извор е видимо мътна с тъмносив цвят. Лабораторните анализи на взетите водни проби от реката показват, че в този участък тя е с влошени показатели.

Във връзка с гореизложеното е извършена и проверка на градска пречиствателна станция за отпадъчни води /ГПСОВ/-Враца, която зауства пречистените отпадъчни води на гр. Враца в река Дъбника, приток на река Въртешница, съгласно Разрешително за ползване на воден обект за заустване на отпадъчни води в повърхностен воден обект № 13140060/11.06.2008г., издадено от Директора на БДУВДР-Плевен в полза на “ВиК” ООД, гр. Враца.

Резултатите от лабораторните анализи на взетите водни проби от ПСОВ показват, че те отговарят на индивидуалните емисионни ограничения, определени в Разрешителното.

Сигнал за нерегламентирано заустване на отпадъчни води от дейността на фирма ЕТ “Цветина – Цветан Тодоров”, гр. Мездра, която е специализирана в извършването на транспортни услуги. При проверката е констатирано, че сигналът е неоснователен.

Взето е участие в Държавна приемателна комисия за обект: “Отводняване на квартали 6,8 и 9 в с. Попица, общ. Бяла Слатина”.


Управление на отпадъците и опазване на почвите:

През месец юни е извършен контрол на на кметове на общини и населени места относно третиране на битови и строителни отпадъци, на фирми, чиято дейност е свързана с образуване на производствени и опасни отпадъци, на фирми пускащи на пазара опаковани стоки, относно заплащане на продуктова такса, на животновъдни обекти относно съхранение на торов отпад и др.

Извършени са общо 63 бр. проверки:

Съгласно плана за контролна дейност са извършени 51 бр. планови проверки, в т.ч участие в 18 бр. комплексни проверки и 2 бр. проверки по условия от комплексно разрешително.

Извънредните проверки са 12 бр., в т.ч 2 бр. проверки по жалби и сигнали, 10 бр. проверка по изпълнение на предписания.

Взето е участие в 18 бр. комплексни проверки – ЕТ „Фолк 3” с.Враняк, общ.Бяла Слатина; „Стартмес” ООД, гр.Бяла Слатина; „ФЗ Милве” с.Търнак, общ.Бяла Слатина; „Димитър Първанов” ЕООД, с.Борован; АЕЦ „Козлодуй”, гр.Козлодуй; „Лалов и Вачев” ЕООД, гр.Враца; Инкомс ЕСТ „Милин камък” АД, гр.Враца; „Дона 2009” ЕООД, гр.Враца; „М-Трайдинг” ЕООД, гр.Враца; „Ню текс” АД, гр.Мездра; „Булбрю БГ” ЕООД, гр.Мездра; „Акет Пласт” ООД, гр.Бяла Слатина; „ТК Текс”АД, гр.Бяла Слатина; „Тошел 92” ЕООД, кравеферма с.Царевец, общ.Мездра; кравеферма на ЗП Николай Нончев, с.Горна Кремена, общ.Мездра; кравеферма на ЗП Венцислав Монов, землището на гр.Мездра; кравеферма на Мая Ценова в с.Три кладенци, общ.Криводол; кравеферма на Иван Рашков Йозов в с.Бърдарски геран, общ.Бяла Слатина и в 2 бр. проверки по условия от Комплексно разрешително – на „Яйца и птици” АД, площадка гр.Мизия и площадка гр.Козлодуй.

За периода са дадени 17 бр. предписания: 11 бр.- във връзка с почистване на замърсени с отпадъци терени и на торов отпад; 6 бр. – във връзка с представяне на вътрешнофирмени спесификации, месечни справки декларации и платежни документи за платени продуктови такси.

Изпълнени са 10 бр. предписания ( 5 бр. от предишни месеци), 10 бр. са с неизтекъл срок за изпълнение, а две са с постоянен срок на изпълнение.

При извършените проверки е констатирано, че в 9 населени места от област Враца са закрити и рекултивирани 16 бр. нерегламентирани сметища с обща площ 36 дка и са предприети адекватни мерки за предотвратяване на последващи замърсявания на тези територии.

За периода са постъпили 2 бр. жалби и сигнали, свързани с отглеждане на животни в границите на населени места. Жалбите са основателни. Дадени са предписания за почистване на торов отпад и привеждане на животновъдните стопанства съгласно нормативните изисквания.

За месец юни са издадени: 1 бр. разрешително за дейности с отпадъци, 5 бр. изменения на разрешителни и 3бр. изменения на регистрационни документа за дейности с отпадъци.

Заверени са 35 бр. отчетни книги за отпадъци на фирми от региона.

Издадени са 4 бр. Становища във връзка с процедурите по глава шеста от ЗООС.
Копмплексно предотвратяване и контрол на замърсяването:
През периода са извършени две планови проверки на оператори с издадени Комплексни разрешителни.

На 04.06. 2013г - планова проверката на “Инсталация за отглеждане на птици (стокови носачки), включваща 6 броя халета” в гр. Козлодуй с цел контрол по изпълнение на условията в Комплексно разрешително (КР) №259-Н1/2012г.

В момента на проверката се отглеждат 140 975 бр. птици в напълно обновените халета 1, 2, 3, 4, 5 и 6. Халетата са модернизирани съобразно изискванията на Регламент 1999/74/ЕС въвеждащ минимални изисквания за хуманно отношение при отглеждането на кокошки носачки.

На 11.06. 2013г е извършена планова проверката на “Инсталация за интензивно отглеждане на птици (стокови носачки), включваща 4 броя халета с №1-4 за отглеждане на стокови носачки на скаров под и 6 броя халета с №6,7,8,10,11,12 за клетъчно отглеждане на стокови носачки”в гр. Мизия с цел контрол по изпълнение на условията в Комплексно разрешително (КР) №258-НО/2008г.

Проверката се извършва съвместно с Басейнова дирекция (БДУВДР)-гр. Плевен.

В момента на проверката се експлоатират 2 броя халета за отглеждане на стокови носачки на скаров под. В тях се отглеждат общо 15 820 броя птици. Предстои населване на още 2 халета. И четирите халета отговарят на изискванията на Регламент 1999/74/ЕС за хуманно отношение при отглеждането на кокошки носачки.

Във връзка с изискванията на Европейския съюз и последното разпореждане на ОДБХ гр.Враца, относно използването на неуголемени клетки при отглеждане на кокошки носачки от 01.06.2012 год. е спряно отглеждането на птици в 6-то, 7-мо, 8-мо, 10-то, 11-то и 12-то халета до тяхното преоборудване.

При проверката не са констатирани несъответствия с условията в Комплексното разрешително.

На основание чл.155 от Закон за опазване на околната среда (обн. ДВ бр. 91/2002г.) и направените при проверките констатации е издадено едно предписание.
Екологична отговорност и екологични щети:
През месец юни на територията контролирана от РИОСВ- Враца няма констатирани случаи на непосредствена заплаха от екологични щети и на причинени такива.

През периода са извършени общо пет планови проверки във връзка с прилагането на Закона за отговорността за предотвратяване и отстраняване на екологични щети (ЗОПОЕЩ).

Проверени са “Инсталация за отглеждане на птици (стокови носачки), включваща 6 броя халета” в гр. Козлодуй и “Инсталация за интензивно отглеждане на птици (стокови носачки), включваща 4 броя халета с №1-4 за отглеждане на стокови носачки на скаров под и 6 броя халета с №6,7,8,10,11,12 за клетъчно отглеждане на стокови носачки” в гр. Мизия с оператор „Яйца и птици”АД, гр. Мизия, „Регионално депо за неопасни отпадъци от общините Враца и Мездра” с оператор “Екопроект”ООД, „Регионално депо за неопасни отпадъци” с оператор община Оряхово и Атомна централа с оператор “АЕЦ-Козлодуй”ЕАД.

При направените проверки беше установено че, операторите имат изготвена собствена оценка за заплаха от екологични щети и планирани мерки за отстраняване на екологични щети за обектите. Включени са в Публичния регистър на операторите извършващи дейност по Приложение №1 на ЗОПОЕЩ.

Въз основа на направените констатации е издадено едно предписание.

ОВОС и ЕО:
Издадени са 3 броя решения за преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС - с характер на решението да не се извършва ОВОС, от които: едно решение е за смяна на предназначението на кланица и месопреработвателен цех във ферма за отглеждане на яребици и фазани, едно за изграждане на лекарски кабинет и едно решение за площадка за ИУМПС. Внесените преписки съдържащи информацията и документацията представена от възложителите, са изпращани по служебен ред за становища до РЗИ-Враца и БДУВДР-Плевен за становища, като мотивите в техните становища са включени в издадените от инспекцията решения. От Общините и кметствата на областта, които се засягат пряко от реализирането на съответното инвестиционно предложение се изразяват писмено становища, които отразяват и мнението на засегната общественост, които становища също се включват в издадените Решения.

Издадени са 10 бр. Решения за прекратяване на процедури за преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС. Пет от Решенията са издадени след декларирано искане от страна на възложителите за прекратяване на процедурата; пет Решения са издадени след неизпълнение от страна на възложителя на изискуемото съдържание на допълнителната информация.

Постъпили са 11 бр. уведомления за инвестиционно предложение, попадащи в обхвата на Приложение 2 на ЗООС и подлежащи на преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС. До възложителите са изпратени уведомителни писма с указания за стъпките които е необходимо да извършат съгласно глава шеста от ЗООС и Наредбата за ОВОС.

Внесено е 1 бр. искане за преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС: за изграждане на гаражни халета, паркинг и автомивка.

Изпратени са общо 58 броя писма за инвестиционни предложения, планове, програми и проекти, по които от направлението е дадено становище, че същите не са включени в Приложение 1 и 2 на ЗООС и не подлежат на регламентираните с глава шеста на ЗООС процедури по ОВОС и ЕО.

В хода на процедурите по ОВОС и ЕО и във връзка с тяхното провеждане са изпратени общо 12 бр. писма до възложителите в оперативния порядък на изпълнение на заложените цели по ОВОС и ЕО /за допълнителна информация, за становище до БДУВДР-Плевен, за становище до РЗИ-Враца и др./.

След внесено писмо от община Враца, относно изработено задание за общ устройствен план на община Враца, в изпълнение на изискванията на глава шеста от ЗООС и Наредбата за условията и реда за извършване на екологична оценка на планове и програми е изпратена получената информация с писмо до БДУВДР-Плевен за становище по отношение допустимост на плана спрямо режимите, определени в утвърдени планове за управление на речните басейни и планове за управление на риска от наводнения. След получаване на становището от БДУВДР-Плевен е изпратено до възложителя уведомително писмо по отношение на процедурата по Екологична оценка на общия устройствен план.

Във връзка с организиране на общественото обсъждане на ДОВОС на ИП «Извеждане от експлоатация на блокове 1-4 на АЕЦ “Козлодуй” ЕАД» и в изпълнение на изискванията на чл.17, ал.1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда и писмо с изх. № ОВОС-1144/15.05.2013г. на МОСВ, в РИОСВ- Враца е внесен Доклад за ОВОС на инвестиционно предложение «Извеждане от експлоатация на блокове 1-4 на АЕЦ “Козлодуй” ЕАД» заедно с всички приложения към него.

Съставени са четири протокола във връзка с извършване на планов контрол на издадени Решения по ОВОС: Решение по ОВОС № 14-7/2006г. на МОСВ за инвестиционно предложение: “Хранилище за сухо съхраняване на отработеното ядрено гориво в АЕЦ “Козлодуй”, възложител: АЕЦ “Козлодуй” ЕАД, гр. Козлодуй, обл. Враца; Решение по ОВОС № 1-1/2005г. на МОСВ за инвестиционно предложение/ИП/: “Енергийно оползотворяване на водите на р. Искър чрез построяване на 9 МВЕЦ в руслото на реката на територията на Община Своге и Община Мездра – инвеститор: “ВЕЦ Своге” АД, гр.София; Решение по ОВОС № ВР-1-1/2011г. на РИОСВ- Враца за ИП “Реконструкция и модернизация на шест броя птицевъдни халета на ферма “Козлодуй”, община Козлодуй, област Враца, намираща се в поземлен имот № 37798.511.7, местност “Мерите”, землище гр.Козлодуй, възложител “Яйца и птици” АД, гр.Мизия; Решение по ОВОС № 14-7/2006г. на МОСВ за инвестиционно предложение: “Хранилище за сухо съхраняване на отработеното ядрено гориво в АЕЦ “Козлодуй”, възложител: АЕЦ “Козлодуй” ЕАД, гр. Козлодуй, обл. Враца. При извършените проверки на място и по документи няма установени нарушения.

Съставен е един протокол във връзка с извършване на планов контрол на издадени Решения по преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС: Решение № ВР-28-ПР/2010г., издадено от РИОСВ- Враца за ИП:"Концесия за добив на скално облицовъчни материали-блокове от варовик в н-ще "Голия връх", с местоположение: земл. с. Върбешница и Горна Кремена, общ. Мездра, обл. Враца, Възложител: "Алекс-Ко-АГК"ЕООД, гр. София.

Взето е участие в ОЕСУТ при Община Оряхово.

Своевременно се актуализират публичните регистри по ОВОС и ЕО с данни за провежданите процедури.

Издадените Решения за преценяване на необходимостта от ОВОС периодично са изпращат в МОСВ.

Предоставяне на информация за МОСВ, за проучване на възможностите и перспективите за производство на биогорива за нуждите на транспорта в България.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница