Отчет За научноизследователската дейност на фжмк 2007 2011 г. І. Докторска степен



Дата22.10.2017
Размер203.48 Kb.
#32909
ТипОтчет


Доц. д-р Веселина Вълканова

Заместник декан на ФЖМК
Отчет

За научноизследователската дейност на ФЖМК

2007 – 2011 г.

І. Докторска степен
Обучението по ОНС „доктор” във ФЖМК е важно за обновяване и развитие на знанието в съответствие с най-новите тенденции в науката за медиите и комуникацията; за осигуряване на мобилност и самостоятелен избор на научен път на специалисти с ОКС “магистър” с доказани качества и интерес към научното поле; за захранване на учебния процес и научноизследователската дейност с нови изследвания, за научно допринасяне и развитие в сферите на обществознанието, медиите и журналистиката, обществената комуникация и книгоиздаването.

Докторантурата по специалността “Журналистика” във ФЖМК се организира според всички изисквания на Закона за висшето образование, чл. 46, ал. 2-6, на Наредбата за държавните изисквания за приемане и обучение на докторантите, както и на Закона за развитие на академичния състав и Правилника за условията и реда за придобиване на научни степени и заемане на академични длъжности в СУ „Св. Климент Охридски”. Докторските програми се осъществяват по индивидуален учебен план и включват подготовка и полагане на изпити, педагогическа дейност и защитата на дисертационен труд.

През последните четири години по научната специалност “Журналистика” са зачислени 69 докторанти, от които 55 са редовни докторанти, 10 – докторанти на самостоятелна подготовка, четирима са чужди граждани.





р.о.

з.о.

чужд.

своб.

общо

уч. 2007-2008

12

-

2

1

15 бр.

уч. 2008-2009

10

-

-

2

12 бр.

уч. 2009-2010

18

-

1

5

24 бр.

уч. 2010-2011

15

-

1

2

18 бр.

За периода 2007-2011 г. във ФЖМК са обучавани общо 125 докторанти, от които 98 са редовни докторанти, 10 са задочни докторанти, 17 се обучават на самостоятелна подготовка. Приложение 1

В момента 55 докторанти са в процес на обучение. От тях редовни докторанти са 44 души, един е задочен докторант, 7 са на самостоятелна подготовка, трима са чужди граждани.
Общ брой на докторантите, обучаващи се

към месец октомври 2011 г. във ФЖМК







р.о

з.о

чужд. р.о

чужд. з.о

своб.

общо

към октомври 2011 г.

44

1

1

2

7

55 бр.

Около хабилитираните преподаватели във ФЖМК с по-голям опит и със солиден научен авторитет се формират научни школи.



Хабилитираните преподаватели от ФЖМК (27 към 2011 г.) предават своите знания и опит на докторанти от професионалното направление 3.5. Обществени комуникации и информационни науки (Журналистика). Най-често сред тях научните ръководители откриват своите последователи и асистенти.
Обучение на докторанти във ФЖМК (2007-2011 г.)


Научен ръководител

Докторанти

проф. дфн Х. Кафтанджиев

  1. Мирослава Ценкова

  2. Зорница Ковачева

  3. Анна Дайнова

  4. Ваня Захариева

  5. Ани Софрониева

  6. Оля Иванова-Мокуние

  7. Албена Павлова

  8. Ани Софрониева

  9. Наталия Милева

  10. Христо Панчев

  11. Стефан Серезлиев

  12. Мария Арангелова

  13. Йордан Славов


проф. д-р З. Райков



  1. Яница Петличкова

  2. Станислава Стоянова

  3. Веселина Любенова

  4. Жанет Якимова

  5. Веселина Любенова

  6. Жечка Георгиева

  7. Емилия Николова

  8. Вилиана-Мария

проф. д-р К. Ангов

  1. Бисерка Милушева

  2. Стоян Стоянов

  3. Боряна Валдес-Лора

проф. д-р М. Златева


  1. Мария Николова

  2. Гергана Владкова

  3. Мила Петрунова-Куцарова

  4. ДесиславаМанова-Георгиева

проф. дсн П. Филева





  1. Иван Михалев

  2. Ирина Алексиева

  3. Николай Георгиев


проф. дфн М. Петров





  1. Радка Василева

  2. Мариян Томов

  3. Теодора Пастърмова




проф. д-р Л. Стойков


  1. Кристина Пайташева

  2. Надежда Петрова

проф. д-р Т. Петев


  1. Илия Вълков

  2. Петя Гергова

проф. дсн С. Попова

  1. Таня Тодорова

доц. д-р В. Вълканова


  1. Галина Маркова

  2. Жаклин Ячева

  3. Кирил Хавезов

  4. Росен Тодоровски

  5. Деница Сотирова

  6. Мария Момчилова

доц. д-р Т. Монова

  1. Ясен Атанасов

  2. Паола Иванова

  3. Йорданка Иванова

  4. Вероника Михайлова

доц. д-р М. Нейкова


  1. Теодора Гатева

  2. Анатоли Стайков

  3. Нихал Юзерган

  4. Цветелина Йорданова

доц. д-р Т. Петрова

  1. Димитриос Михалакакос

  2. Мая Василева

  3. Еркам Саръ

  4. Валери Маринов

доц. д-р Г. Дерменджиева

  1. Росица Славова

  2. Ивайло Йошков

  3. Петър Карабоев

доц. д-р О. Спасов



  1. Митко Новков

  2. Калина Петкова

  3. Агрон Куртиши

доц. д-р Ч. Христов

  1. Стефан Марков

  2. Петър Кърджилов

  3. Ина Филипова

доц. д-р В. Табакова

  1. Елица Петрова

  2. Петър Кънев

доц. Г. Лозанов

  1. Силвия Петрова

  2. Таня Петрова

доц. д-р Л. Кръстева

  1. Станислав Грозданов

  2. Теодора Георгиева

доц. д-р Л. Райчева

  1. Божидар Велчев

  2. Деница Суруджийска

доц. д-р М. Цветкова

  1. Полина Стоянова

  2. Ваня Стоянова

доц. д-р З. Константинова

  1. Десислава Енева

доц. д-р А. Бенбасат

1.Светлана Минева



доц. д-р В. Ангелова

1.Георги Савчев



доц. д-р В. Димов

1.Цветелина Стойкова




За последните четири години успешно са защитили своите дисертации 31 докторанти, а други 8 едновременно са в процедура на публична защита поради дългия мораториум около приемането на новия Закон за развитието на академичния състав и правилника на СУ. За сравнение: в края на миналия мандат отчетохме успешното приключване на докторските програми на 19 колеги, а 10 докторанти бяха встъпили в процедура на публична защита - по-малка цифра в сравнение с тазгодишната, съотношението тогава беше 46%, сега е 57 %. Както националната, така и неофициалната общоуниверситетска статистика продължават да извеждат значително по-ниски стойности на докторантите, които успешно са защитили своите дисертационни трудове спрямо общия брой на колегите, зачислени на редовна докторантура.

За периода 2007-2011 г. докторантите на ФЖМК са осъществили 135 участия в общо 102 изследователски проекти, национални и чуждестранни научни форуми и специализации.

През периода Факултетът създаде и допълнителни условия за разширяване на формите на дискусии и дебатиране по научните интереси и изяви на своите докторанти. Сред тях са Докторантско училище, факултетният докторантски курс “Научно-изследователски проект” и многобройни конференции, семинари, кръгли маси като публични форми на анализ на приносите и участието на докторантите в научноизследователския процес.

Специално внимание заслужава Докторантското училище, в което докторантите във ФЖМК имаха възможност да подлагат на анализ и обсъждане своите научни тези и да участват в обсъждането на научните изследвания на колегите си от четири факултета при СУ. Този академичен формат беше възможен благодарение на съвместен проект между ФФ, ИФ, ФСлФ и ФЖМК, първоначално финансиран по европейски проект, а от 2007 г. – от НФНИ.

СУ участва и тази година с общо предложение за институционализация и доразвиване на докторантското обучение във всички научни области, за които има нужната програмна акредитация, в обявения от главна дирекция “Структурни фондове и международни образователни програми на третата фаза на схемата за безвъзмездна помощ “Подкрепа за развитието на докторанти, постдокторанти, специализанти и млади учени”.

Събирането на информацията във връзка с институционалната акредитация т.г. допринесе за актуализирането на портфолиото на публичните форми на анализ на приносите и участието на докторантите в научноизследователския процес. Данните сочат, че през периода 2007-2011 г. докторантите са имали 97 публични изяви на 76 научни форуми (конференции, кръгли маси, семинари и др.). От тях:



  • 5 факултетни научни форума;

  • 39 национални научни форума;

  • 32 международни научни форума.


Национални докторантски и университетски форуми:


  • VІІІ среща на европейската мрежа на докторантите, изследващи третия сектор и гражданското общество.

  • Климентови четения за млади изследователи на СУ (2008 г.).

  • Устойчиво развитие на институционалната среда на докторантите по социални и хуманитарни науки, 21 до 30 май 2010 г. ТД на СУ в Китен .

  • „Общество на знанието и Гражданско общество в България”. Национална докторантска конференция - 29.05.2010, Русе.

  • “Социалните науки в подкрепа на практиката”. Четвърта национала школа за докторанти и млади изследователи, БАН, 12-13 май 2011 г.


По-важни международни форуми

с участие на докторанти от ФЖМК:


  • Х юбилейна международна конференция на тема “Културни различия и комуникации между културите - Катедра на ЮНЕСКО “Комуникация и връзки с обществеността”- спонсорирана от ПРООН и БДВО. 18 и 19 май 2007 г., София.

  • Cost-European Cooperation In Science And Technology - intergovernmental framework for European cooperation in these fields, allowing the coordination of nationally-funded research

  • ХІ международна научна конференция на катедрата на ЮНЕСКО “Комуникация и връзки с обществеността” на ФЖМК на СУ на тема “Диалогът с другия: балкански измерения на европейската идентичност”. Проведена на 14 и 15ноември 2008 в София.

  • Европейски проект по програмата „Коменски” на ЕС (10 страни – партньори) COMENIUS2.1 EMECE-2262CP-1-FR-C2.1 „Медийно образование на европейско гражданство” – преподаватели, докторанти и студенти.

  • Participation Programme in the activities of Member states, UNESCO, for 2008-2009 Балканска международна конференция на тема “Свобода на изказа, медийно законодателство и медийно образование за култура на мира и етническа толерантност” /спонсорирана от ЮНЕСКО/ Катедра на ЮНЕСКО “Комуникация и връзки с обществеността”.

  • 20 международна годишна среща на EJTA - European Journalism Training Association - may 2009 (преподаватели, студенти).

  • ХІІ международна научна конференция на катедрата на ЮНЕСКО на ФЖМК на СУ “Комуникация и връзки с обществеността” съвместно с ПРООН “Комуникация и цивилизации”, 16 – 17 май 2009 г.: – доклад на тема: “Елементи от медийния портрет на малцинствата в България към пролетта на 2009 г.” – /под печат със същото наименование в сборник с материали от конференцията/. Годишната среща на Европейската асоциация за обучение по журналистика (EJTA), 16 – 17 май 2009 г.

  • “New media (studies)”. Международен семинар за млади европейски изследователи, организиран от Университета във Вроцлав (Полша), 17 ноември 2009 г.

  • "Европейски съюз 2020". Международна студентска научна конференция, София, 2010

  • „Създаване на обществен канал за образование, култура и младежки политики в България - Конференция по програма „Медиа” на Европейския съюз, Кан, 2009

  • „Структурно и технологично развитие на Национална телевизия „Алма матер” – по Програма „Европейски структурни фондове” - „Развитие на човешки ресурси” МОМН-2009



ІІ. Научноизследователска дейност
Основните насоки на научноизследователската политика на ФЖМК са:

  • развитието на изследователския капацитет на университета чрез проекти;

  • развитие на интердисциплинарните изследвания;

  • интеграция на изследванията и обучението във ФЖМК.

Сред основните приоритети на изследователската политика на ФЖМК за следващите години са:

  • превръщането на факултета в международен изследователски център

  • интегрирането на факултета в множество международни мрежи от университети.

  • разработване на разнообразни комуникационни проблематики, на актуални полета на науката за медиите,

  • развиване на обмена на научни резултати чрез различни научни форуми.

От съществено значение е осъществяването на вътрешноуниверситетския и междууниверситетския обмен на знание. Подобно взаимодействие е в съответствие с тенденциите в европейската и световната научна общност, както и с утвърждаването на високи и споделени критерии за научно и научно-приложно постижение в сферите на обществознанието, медиите и журналистиката, обществената комуникация и книгоиздаването.

Както беше отчетено и в доклада на експертната група от НАОА от 2007 г. при програмната акредитация на бакалавърските, магистърските специалности и на обучението в ОНС „доктор”, преподавателите от ФЖМК са признати изследователи в направлението “Обществена комуникация и информационни науки”. Те реализират както фундаментални, така и приложни изследвания в областта на журналистиката, публичната комуникация, медиите и книгоиздаването – при пълна академична свобода в избора на проблематики и сфери на знанието.


Научноизследователската дейност е съсредоточена в катедрите на факултета.

За изминалите четири години 49% от преподавателите са разработили и получили финансиране за поне един проект от фонда Научни изследвания на СУ “Св. Климент Охридски”. Повече от 60% от преподавателите са работили активно или са участвали в изпълнението на проекти, финансирани по програми на Европейския съюз и в проекти на ЮНЕСКО. Близо 70% от преподавателите са участвали в най-малко две национални или международни конференции.

Реализирането на научни постижения във Факултета по журналистика и масова комуникация е свързано с действията както на преподавателите във Факултета, така и на докторантите и студентите. Основната насока на научните постижения е съобразена с подобряване на учебния процес и със създаване на произведения, които имат значима научна и художествена стойност в областта на журналистиката и теорията на комуникацията.

Фонд “Научни изследвания” на СУ “Св. Кл. Охридски” е един от важните източници за финансиране на малки изследователски проекти и научни събития. Държавната субсидия за научноизследователска дейност се изразходва по предложени от ректора и ежегодно утвърждавани от министъра на образованието и науката приоритетни направления и програма за научноизследователската дейност на Университета, според чл. 3 от Правилника за условията и реда на финансиране на научноизследователската дейност на Софийския университет със средства, отпуснати целево от държавния бюджет.

Комисии по научни направления разработват програма и приоритети на научноизследователската дейност на звената, предлагат ги на управителния съвет, оценяват проектите, постъпили от факултетите по предварително изготвени критерии, предлагат на управителния съвет класиране и размер на финансиране, и накрая, приемат отчетите с научните резултати.

Научните проекти на ФЖМК, финансирани от ФНИ за периода 2007–2011 г., са общо 47.

Освен по проекти към НФНИ колегите от факултета имат активно участие в проекти по международни програми, към програми на национални и европейски институции: ЮНЕСКО, КОСТ - COOPERATION IN SCIENCE AND TECHNOLOGY, Европейските програми SOCRATES и ERASMUS, Образователна програма COMENIUS2.1, Програма ПРООН на ООН, Програма „Европейски структурни фондове”- „Развитие на човешки ресурси” и Програма „Младежта в действие” на Представителството на ЕК в България, EURANET, Франкофонската мрежа на университетите за образование по журналистика „Теофраст”, EUPRERA, Институт Отворено общество, Британския съвет, участия по Програмата “Фулбрайт”, Програми на Централно-европейския университет в Будапеща.

Двама преподаватели от ФЖМК през последните 3 години са стипендианти по програмата на американското правителство за научни изследвания и академичен обмен ”Фулбрайт”.

В проекти на НФНИ и в договорни тематики на НИС преподавателите са обявили 58 участия.

В проекти по международни програми са участвали 13 преподаватели.

Участие в краткосрочни и дългосрочни специализации в чужбина имат 7 преподаватели на ОТД във ФЖМК.


ВОДЕЩИ ПРОЕКТИ НА ФЖМК

  • Проект „Медиен панаир” във ФЖМК (2006-2010)

Медийният панаир на ФЖМК, проект по ФНИ, провеждащ се ежегодно през м. декември от 2006 до днес, е първи по рода си. Изданията му са насочени към организирането на ежегоден медиен панаир от типа научна седмица, предназначен да срещне теорията и практиката, студентите и техните бъдещи работодатели. В рамките на панаира се провеждат актуални дискусии, организират се презентации на нови медийни продукти, провежда се еднодневна научна конференция по актуална тема, в която преподавателите участват в екип с представител на практиката. Хроника на панаира по години:

  1. "Журналисти по теория, журналисти на практика". Втори медиен панаир, 10-14.12.2007 г.

  2. “Медиен плурализъм и медийно разнообразие”. Трети Медиен панаир, 11-15 декември 2008 г.

  3. “Преход в медиите и медии в преход”. Четвърти Медиен панаир, 30.11–04.12.2009 г.

  4. "Професия новинар". Пети медиен панаир, 29.11.-03.12.2010 г.

Тази форма се затвърждава като много перспективна и дава много възможности за ориентиране на студентите ни в бъдещата им професия, за научноприложни изяви на преподавателите, както и за обществено комуникиране в полза на ФЖМК.


  • Култура, медия и публичност”. Интердисциплинарна научна конференция, съвместен проект между катедрите „Радио и телевизия” и „Печат и книгоиздаване”. Проектът е финансиран от ФНИ. Текстовете от конференцията са публикувани в сборника „Медия, култура, публичност”, УИ „Св. Климент Охридски” 2010;

  • Комуникация и цивилизации”. Международна научна конференция на Катедрата на ЮНЕСКО “Комуникация и връзки с обществеността”. ХІІ-та конференция беше проведена на 16 и 17 май 2009 съвместно с Европейската асоциация за обучение по журналистика (EJTA) и ПРООН - България със съдействието на Министерството на външните работи на Република България и с медийното партньорство на програма “Христо Ботев” на Българското национално радио.

  • Диалогът с другия: балкански измерения на европейската идентичност”, 21-22 май 2008 г., София. Деветата международна научна конференция беше посветена на 120-годишнината на Софийския университет и на Европейската година на междукултурния диалог. Конференцията беше последният етап на петмесечен проект, имащ за цел да привлече студенти, университетски преподаватели, PR експерти от професионалната сфера и журналисти да продължат работата си с конкретни дейности, в съзвучие с прокламираната от ЮНЕСКО ”Всеобща декларация за културно разнообразие.”

  • Състояние и развитие на медиите след промените от 1989 г. в страните от Централна и Източна Европа”. Международна научна конференция, София, 5-6 декември 2008 г.

  • Медии и книгоиздаване”. Кръгла маса, организирана от катедрата „Печат и книгоиздаване”, посветена на 10-годишнината на специалността „Книгоиздаване”, 2008 г., проведена в рамките на Климентовата седмица;

  • Историята в международната журналистика: употреби и злоупотреби”. Поредица семинари, подкрепена от ФНИ, 2007-2008 г;

  • Медийно производство. Бутик или конфекция в медиите”. Форум на катедрата „Теория и история на журналистиката” по проект на НФНИ, 13 декември 2007;

  • Медийно образование за европейско гражданство”. Европейски проект по програмата “Коменски” на ЕС с участието на 10 страни- партньори COMENIUS 2.1. EMECE – 226242-CP-1-FR-C2.1. Ръководител на проекта за България проф. д-р Минка Златева. 2008-2009.

  • Професия "Новинар": Емпирични проучвания за журналистите, журналистиката и медиите, 2010. Проект към фонд „Научни изследвания” на МОМН, който приключи с публикувано издание, достъпно в дигитален формат и в интернет. Екипът е от преподавателите във ФЖМК проф. дсн Петранка Филева, проф. д-р Любомир Стойков, доц. д-р Мария Нейкова, гл.ас. д-р Мария Попова, гл.ас. д-р Бисер Златанов.

  • "Академичен омнибус", инициатива на катедрата "Комуникация и връзки с обществеността", се състоя на 19 януари 2011 г. Обект беше представянето на две книги на преподаватели - проф. дфн Милко Петров с книгата "Америка - социалния тропик. Социум и медии на САЩ от Пулицър до Мърдок" (ИК "Сиела") и проф. д-р Здравко Райков с книгата "Креативната комуникация" (ИК "Дармон"). Изследователят на рекламата проф. дфн Христо Кафтанджиев представи по авангарден начин авторите и новите им книги с музика, слово и филмови кадри.

  • Пресата – в условията на интернет и новите медии”. Проект към фонд „Научни изследвания” на МОМН от 14.03.2011 г., и с решение на Катедрата на ЮНЕСКО „Комуникация и връзки с обществеността” към ФЖМК на СУ „Св. Климент Охридски” от 08.03.2011 г. Създаден е уеб сайт с решение на научно-изследователския колектив под името Newmedia21.eu. Медиите на 21 век е онлайн издание за анализи, изследвания и критика на медиите, връзките с обществеността и рекламата. Публикациите в Newmedia21. Медиите на 21 век се рецензират и одобряват за публикуване от международен Редакционен съвет.


Научни публикации

Изследователските резултати се представят в сборниците на ФЖМК, в научните конференции и публикуваните доклади, в многобройните публикации на академичния състав – монографии, студии, статии, учебници и др. Използват се разнообразни форми за популяризиране на най-значителните постижения с обществен, научен и приложен интерес – представяне на книги пред студенти, пред колегията и по-широката общественост; рецензии на книги в авторитетни издания; участие в изложби и панаири със собствени публикации. В тези издания знанието се прилага към актуални медийни казуси и се съчетава с медиакритически съждения.

Научните трудове (авторски и съставителски) на преподавателите на основен трудов договор във ФЖМК през последните четири години са приблизително 480 заглавия. От тях само публикуваните авторски заглавия са 330.

Учебниците и учебните помагала, включително и на електронен носител, на преподавателите на основен трудов договор през последните четири години са 50.

Научните публикации и учебниците в чужбина на преподавателите през последните четири години са 58.

Публикациите на преподавателите и докторантите са поместени в специализирани професионални издания и са в помощ на учебния процес. В някои случаи преподаватели от ФЖМК участват в редакционните съвети (редколегиите) на тези издания и съдействат за разпространение на постигнатото в изследователската дейност на академичния състав.

Условията за публикуване на резултатите в национален аспект от научната дейност и художествените изяви на ФЖМК са много добри – разполагаме с Университетското издателство с печатница “Св. Климент Охридски”, виртуална трибуна в Интернет (уеб сайт на СУ), на специализирана периодика на научните школи в катедрите, продължаващи издания като Годишник (ISSN 1311-4883), периодични сборници като Дневник на Медийния панаир и онлайн медийни формати, създадени по проекти от самите преподаватели.

През последните години ФЖМК е спечелил множество международни проекти, финансирани от ЮНЕСКО, Европейската програма Фар, Европейските програми SOCRATES-ERASMUS, Leonardo da Vinci, Институт Отворено общество, Британския съвет, Би Би Си и др. Част от резулатите на тези проекти са публикувани в български и международни издания.

Редакционният съвет на ФЖМК е публикувал общо за целия период на съществуването си повече от 80 книги. През последните 4 години е подпомогнал издаването на 14 книги, а 6 са под печат - повечето от които в Университетското издателство “Св. Климент Охридски”.
Книги на ФЖМК (2006-2011)


  1. БИЗНЕС СРЕДА НА КНИГАТА. Състав. Бенбасат, Алберт, Веселина Вълканова, Петранка Филева. - София: Св. Кл. Охридски, 2007. – 200 с.

  2. Нейкова, Мария, Петранка Филева, Мария Попова (състав.). ЖУРНАЛИСТИ ПО ТЕОРИЯ, ЖУРНАЛИСТИ НА ПРАКТИКА. Дневник на Първия медиен панаир, 11–15 декември 2006 г. - София: ФЖМК, ГорексПрес, 2007. – 216 с.

  3. Нейкова, Мария, Здравка Константинова, Искра Баева, Мария Дееничина (състав.). ИСТОРИЯТА В МЕЖДУНАРОДНАТА ПОЛИТИКА: УПОТРЕБИ И ЗЛОУПОТРЕБИ. София: Авангард Прима, 2008. – 178 с.

  4. ЖУРНАЛИСТИ ПО ТЕОРИЯ, ЖУРНАЛИСТИ НА ПРАКТИКА. МЕДИЙНОТО ПРОИЗВОДСТВО: БУТИК И КОНФЕКЦИЯ В МЕДИИТЕ. Дневник на Втория медиен панаир 10–14 декември 2007 г. Състав. Нейкова, Мария, Петранка Филева, Мария Попова.- София: ФЖМК, 2008. – 302 с.

  5. VIVA VOX. ЮБИЛЕЕН СБОРНИК В ЧЕСТ НА ПРОФЕСОР ВЕСЕЛИН ДИМИТРОВ. Състав. Ангов, Константин, Снежана Попова, Тотка Монова. (Университетска библиотека № 478). - София: Университетско издателство “Св. Климент Охридски”, 2008. – 296 с.

  6. КНИГОИЗДАВАНЕ И МЕДИИ. Състав. Алберт Бенбасат. - София: Университетско издателство “Св. Климент Охридски”, 2009. – 136 с.

  7. МЕДИИ, КОМУНИКАЦИЯ, ОБЩЕСТВО. Изследвания на докторанти от ФЖМК. - София: Университетско издателство “Св. Климент Охридски”, 2009. – 372 с.

  8. КУЛТУРА, МЕДИИ, ПУБЛИЧНОСТ. Сборник от конференцията, посветена на 50-годишнината на в. "Култура". - София: Университетско издателство “Св. Климент Охридски”, 2010. – 396 с.

  9. ПАНАИРЪТ НА КНИГАТА – БЪЛГАРСКИ И БАЛКАНСКИ ИЗМЕРЕНИЯ. Сборник. Състав. Алберт Бенбасат. София: Университетско изд. “Св. Кл. Охридски”, 2010. 136 с.

Факултетът по журналистика и масова комуникация досега е публикувал 17 тома на Годишника (за периода 1982-2011). Последните два тома (Т.16 и Т. 17) все още не са отпечатани поради финансовия колапс на издателството и трусовете около смяната на директора.


***

И накрая, тази година нашите специалности, попадащи в професионалното направлениебществени комуникации и информационни науки", бяха класирани на първо място в страната, след нас са Американският университет, НБУ и т.н. Това са базите данни, по които работихме през март-април миналата година. МОМН от своя страна публикува на сайта си списъка с 19 висши училища, които ще получат допълнителни средства за модернизиране и оптимизация през следващата учебна година. Специалностите и висшите училища са избрани на базата на рейтинга. Нашето направление "Обществени комуникации и информационни науки" е сред избраните специалности, за което ще получим като бонус 5% от субсидията за издръжка на обучението.




Каталог: index.php -> bul -> content -> download
download -> Литература на народите на Европа, Азия, Африка, Америка и Австралия
download -> Дипломна работа за придобиване на образователно-квалификационна степен " "
download -> Рентгенографски и други изследвания на полиестери, техни смеси и желатин’’ за получаване на научната степен „Доктор на науките”
download -> Св. Климент Охридски
download -> Акад. Илчо иванов димитров (1931 – 2002) фонд 20 опис 1
download -> Азбучен списък на преподавателите
download -> Климент охридски” университетски архив
download -> График за провеждане на семтемврийската (поправителна) изпитна сесия на магистърска програма „политическа социология учебна 2014/2015 г. Поправителна сесия от 24 август до 11 септември 2015 г
download -> Обявява прием на студенти


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница