Отчет за период приключващ на 31. 12. 2011 г. Обща информация Текущ период периодът, започващ на 01. 01. 2011 г и завършващ на 31. 12. 2011г



Дата25.06.2017
Размер177.25 Kb.
#24242
ТипОтчет
П А Р К” АДСИЦ

Гр.София
Пл.”България” №1, Административната сграда на НДК,

Етаж 4, помещение №8
ЕИК 131 401 280
ГОДИШЕН ФИНАНСОВ ОТЧЕТ

За период приключващ на 31.12.2011 г.




Обща информация

Текущ период – периодът, започващ на 01.01.2011 г. и завършващ на 31.12.2011г.

Предходен период –периодът започващ на 01.01.2010 г. и завършваща на 31.12.2010 г.

Годишният финансов отчет е съставен в български лева.

Точността на числата представени в отчета е хиляди български лева.

Годишният финансов отчет е самостоятелния отчет на “ПАРК” АДСИЦ.



1. Правен статут
“ПАРК“ АДСИЦ (Дружеството) е регистрирано в София през 2005 г. Адресът на регистрация е гр.София, пл.България №1, Административна сграда на НДК, ет.4. Дружеството се ръководи от Изпълнителен директор. „ПАРК” АДСИЦ е акционерно дружество със специална инвестиционна цел, което осъществява дейност по инвестиране на парични средства в недвижими имоти /секюритизация на недвижими имоти/.

На 15 юни 2005 г. ПАРК АДСИЦ получава Лиценз за извършване на дейността с Решение на Комисията за финансов надзор.


2. База за изготвяне на индивидуалните финансови отчети и счетоводни принципи


    1. Обща информация

Дружеството води своето текущо счетоводство и изготвя финансовите си отчети в съответствие с изискванията на българското търговско и счетоводно законодателство.
Настоящият финансов отчет е изготвен в съответствие с изискванията на Международни стандарти за финансови отчети (МСФО), приети от Комисията на Европейския съюз. Финансовият отчет е изготвен и в съответствие с изискванията на Международните стандарти за финансова отчетност, публикувани от Международния съвет по счетоводни стандарти. Всички Международни стандарти за финансови отчети са публикувани от Международния съвет по счетоводни стандарти, в сила за периода на изготвяне на тези финансови отчети, са приети от Европейския съюз чрез процедура за одобрение, установена от Комисията на Европейския съюз.

През 2010 година Дружеството е приело всички МСФО, издадени от СМСС и одобрени от Комисията, които са в сила за 2011 година и са приложими за неговата дейност. Финансовите отчети са изготвени при спазване на принципа на историческата цена.

Към датата на изготвяне на настоящите финансови отчети, Ръководството е направило преценка на способността на Дружеството да продължи своята дейност като действащо предприятие. При тази преценка е взета предвид цялата налична информация за предвидимото бъдеще, което е поне, но не е ограничено до, дванадесет месеца от датата на баланса.

Дружеството води своето текущо счетоводство и изготвя финансовите си отчети в съответствие с Международните стандарти за финансова отчетност (МСФО).


Приложими за Дружеството са следните Международни стандарти и практики:

  • МСС 1 Представяне на финансови отчети;

  • МСС 7 Отчети за паричните потоци;

  • МСС 8 Счетоводна политика, промени в счетоводните приблизителни оценки и грешки;

  • МСС 10 Събития след датата на баланса;

  • МСС 11 Договори за строителство;

  • МСС 12 Данъци върху дохода;

  • МСС 16 Имоти, машини и съоръжения;

  • МСС 18 Приходи;

  • МСС 19 Доходи на наети лица;

  • МСС 23 Разходи по заеми;

  • МСС 24 Оповестяване на свързани лица;

  • МСС 32 Финансови инструменти: Представяне;

  • МСС 33 Доходи на акция;

  • МСС 34 Междинно счетоводно отчитане;

  • МСС 36 Обезценка на активи;

  • МСС 37 Провизии, условни пасиви и условни активи;

  • МСС 38 Нематериални активи;

  • МСС 39 Финансови инструменти: Признаване и оценка;

  • МСС 40 Инвестиционни имоти;

  • МСФО 7 Финансови инструменти: Оповестяване;

  • КРМСФО 5 Права на участие във фондове за извеждане от експлоатация и възстановяване на околната среда;

  • КРМСФО 8 Обхват на МСФО 2;

  • КРМСФО 10 Междинни финансови отчети и обезценка;

Този финансов отчет е изготвен съгласно приетата счетоводна политика в последния годишен финансов отчет към 31 декември 2011 г., с изключение на прилагането на следните нови стандарти, изменения на стандарти и разяснения, които са задължителни за първи път за финансовата година, започваща на 1 януари 2011 г.:



  • МСФО 2 (ревизира) “Плащане на базата на акции”

  • МСФО 8 “Оперативни сегменти”

  • МСС 1 (ревизиран) “Представяне на финансови отчети”

  • МСС 23 (ревизиран) “Разходи по заеми”



Прилагането на преработения МСС 1 води до някои промени във формата и заглавията на основните финансови отчети и представянето на някои елементи в тях, което води и до допълнителни оповестявания. Оценяването и признаването на активите, пасивите, приходите и разходите на Дружеството остават непроменени. Въпреки това, някои елементи, които се признават директно в собствения капитал, сега се признават в друг всеобхватен доход, като например преоценката на имоти, машини, съоръжения и оборудване. МСС 1 влияе върху представянето на промените в собствения капитал, принадлежащ на собствениците и въвежда Отчет за всеобхватния доход.

2.2. Функционална валута и валута на представяне на индивидуалните финансови отчети
Функционална валута е валутата, в която едно дружество функционира и в която главно се генерират и изразходват паричните средства. Тя отразява основните сделки, събития и условия, значими за предприятието.

Дружеството води счетоводство и съставя финансовите си отчети в националната валута на Република България – български лев, възприет от Дружеството като функционална валута.


2.3. Счетоводни предположения и приблизителни счетоводни оценки
Приложението на МСФО изисква от Ръководството да направи някои счетоводни предположения и приблизителни счетоводни оценки при изготвяне на финансовите отчети, с цел определяне стойността на някои активи, пасиви, приходи и разходи. Те се извършват въз основа на най-добрата преценка на Ръководството, към датата на изготвяне на финансовите отчети. Действителните резултати биха могли да се различават от представените в настоящите индивидуални финансови отчети.

Приблизителна оценка подлежат на преразглеждане, ако настъпят промени в обстоятелствата, на които се базират, или в резултат от получена нова информация, или допълнително натрупан опит.

Възприетата счетоводна политика е последователна с прилаганата през предходната година, с изключение на промените, настъпили в самите стандарти, подробно описани в настоящите писмени пояснения.

3. Дефиниция и оценка на елементите на отчета за финансовото състояние и отчета за всеобхватния доход
3.1. Инвестиционните имоти са представени в отчета в съответствие с модела на справедливата стойност съгласно МСС 40. Към датата на индивидуалния финансов отчет е извършена оценка на справедливата стойност на имотите и разликите са отразени в отчета за всеобхватния доход. Счетоводните записвания са съобразени със специфичните изисквания на Закона за дружествата със специална инвестиционна цел /ЗДСИЦ/.

Измененията на МСС 40 Инвестиционни имоти позволяват първоначално класифициране като инвестиционни имоти на имоти в процес на изграждане с цел бъдещо използване като инвестиционни имоти.


3.2. Дълготрайни материални и нематериални активи
Дълготрайните материални активи са оценени в съответствие с модела на себестойността, който е препоръчителният подход в МСС 16-Имоти, съоръжения и оборудване и са представени във финансовия отчет по цена на придобиване, образувана от покупната им стойност и допълнителните разходи, извършени по придобиването им и намалени с размера на начислените амортизации и евентуалните обезценки.

Дружеството е определило стойностния праг на същественост на придобитите дълготрайни активи да е в размер на 700 лева.

Амортизациите се начисляват на база на определения полезен живот като последователно се прилага линейният метод. Амортизацията се отразява в отчета за доходите за текущия период.

Определеният полезен живот на активите е, както следва:



Полезен живот

2011 година

2010 година










Компютри

2 години

2 години

Други транспортни средства

4 години

4 години

Офис обзавеждане

7 години

7 години


















Амортизационните норми са определени от ръководството въз основа на очаквания полезен живот по групи активи.


Нематериалните дълготрайни активи са оценени по цена на придобиване, образувана от покупната им стойност и намалена с начислените амортизации. Амортизационните отчисления са в зависимост от полезният срок на актива.
3.3 Вземанията в лева са оценени по стойността на тяхното възникване. Към датата на финансовия отчет не съществуват обстоятелства налагащи извършване на обезценки на вземанията и те са представени по номинална стойност.

В периода приключващ на 31.12.2010 г. не съществуват вземания в чуждестранна валута.


3.4. Паричните средства в лева и евро са оценени по номинална стойност. Паричните средства за целите на съставянето на отчета за паричния поток са паричните средства в брой, по банкови сметки и парични еквиваленти. и са представени като неблокирани пари в банки и в каса. Наличните парични средства в евро са представени по фиксинг на БНБ към датата на отчета.

3.5. Основният капитал е представен по неговата номинална стойност и съответства на актуалната му съдебна регистрация. Към 31.12.2010 г. основния капитал е 9 720 266 лв., разпределен в 9 720 266 броя обикновени безналични акции с право на глас и с номинална стойност от 1.00 лв.

3.6. Краткосрочните задължения в лева са оценени по стойността на тяхното възникване. В периода към датата на отчета не съществуват дългосрочни задължения във валута и лева. Краткосрочно задължение в евро,отразено във финансовия отчет с левовата му равностойност, е авансовото плащане от клиент по предварителен договор за покупко-продажба на имот в строеж, като през 2011 г. този договор е прекратен и това задължение е изплатено.

3.7. Признаване на приходите и разходите
Приходите и разходите се начисляват в момента на тяхното възникване, независимо от момента на паричните постъпления и плащания. Отчитането им се извършва при спазване на изискването за причинна и стойностна връзка между тях.
Приходите се оценяват по справедливата стойност на полученото или подлежащото на получаване възнаграждение и включват брутните потоци от икономически ползи получени от и дължими на Дружеството. Сумите, събрани от името на трети страни, като данъци върху продажбите, какъвто е данъкът върху добавената стойност, се изключват от приходите.

Когато резултатът от сделката за предоставяне на услуга може да бъде надеждно оценен, приходът се признава в зависимост от етапа на завършеност на сделката към датата на баланса. В случаите, когато резултатът не може да бъде надеждно оценен, приходът се признава само дотолкова, доколкото направените разходи са възстановими.


3.8. Данък върху дохода
Съгласно българското данъчно законодателство и през 2011 г. дружеството не дължи корпоративен данък.

4. Приложени счетоводни политики и допълнителни оповестявания
4.1. Нетекущи финансови активи
Представляват закупените инвестиционни имоти и са отразени в отчета по справедлива стойност след първоначално признаване, набрани разходи и по направената последваща оценка към 31.12.2011 г..

Към датата на финансовия отчет дружеството притежава следните инвестиционни имоти:



  • УПИ в с. Юнец Варненска област,

  • УПИ в местността Малинова долина гр.София,

  • УПИ в местността Горубляне гр.София.




    1. Дълготрайни активи

Дълготрайни материални активи







Инвентар
хил. лв.

Транспортни

средства
хил. лв.

Компютри
хил. лв.

Разходи за

придобиване

на ДМА

хил. лв.

Общо

ДМА
хил. лв.
Отчетна стойност




















































Салдо на 31 декември 2010

7

21

4

1499

32



















Придобити

-

-

-

-

-

Излезли

-

-

-

-

-

Салдо към 31 декември 2010

7

21

4

1499

32



















Натрупана амортизация


































Салдо на 31 декември 2010

7

9

3

-

20

Начислена

0

5

1

-

6

Излезли




21







21

Салдо на 31 декември 2011

7

-

4

-

11



















Балансова стойност към

31 декември 2010


0


11


1


1495


12



















Балансова стойност към

31 декември 2011


0


0


0


1499


-

През периода е извършена продажба на собствен лекотоварен автомобил.


5. Пари и парични еквиваленти




31 декември

2011

хил. лв.

31 декември

2010

хил. лв.










Парични средства в брой

21

-










Парични еквиваленти

4

4










Пари и парични еквиваленти по отчет за ФС

25

4

Дружеството притежава парични средства предоставени под формата на краткосрочни депозити за срок от дни до три месеца, които са представени във финансовия отчет като парични еквиваленти.



6. Търговски и други вземания





31 декември

2011

хил. лв.

31 декември

2010

хил. лв.










Доставчици по аванси

718

718

Данъци за възстановяване

111

1

Други

4

4










Общо

833

723

Изплатените аванси на доставчици са по сключен договор за покупка на недвижими имоти по бъдещите проекти на дружеството. Данъци за възстановяване представлява ДДС с натрупване за съответния период.


7. Основен капитал

През текущият период не е променян основния капитал и остава в размер на 9 720 х.лв.


8. Резерви
Резервите представляват премийни резерви , които са формирани от разликата между емисионната стойност и номиналната стойност на издадените акции за увеличение на капитала съгласно чл.176 ал.3 от Търговският закон.

9.1. Нетекущи пасиви
Тук е посочена сумата на заемните средства, получени от дружеството, за уреждане на задължение по прекратен договор за покупко-продажба на бъдещ имот. Предходната 2010 година дружеството е работило само със собствени средства.
9.2. Търговски и други задължения





31 декември

2011 хил. лв.

31 декември

2010 хил. лв.










Задължения към доставчици

20

24

Задължения по аванси от клиенти

-

570

Задължения към персонала

5

6

Данъчни задължения – местен данък

46

104

Задължения за социално осигуряване

0

-

Други

19

29










Общо

90

733

Задължения са текущите за дейността на дружеството.


10. Приходи от продажби





31 декември

2011

хил. лв.

31 декември

2010

хил. лв.










Приходи от наеми

75

33










Общо

75

33

Приходи в размер на 33 х.лв. са със случаен характер / продажба на материал/.



11. Разходи за външни услуги





31 декември

2011

хил. лв.

31 декември

2010

хил. лв.










Режийни, комуникации и др. подобни

1

0

Наеми

6

9

Данъци и такси недвижими имоти

54

45










Административни услуги

22

33

Съобщения

2

3










Други

6

27










Общо

91

117


12. Разходи за заплати и осигуровки





31 декември

2011

хил. лв.

31 декември

2010

хил. лв.










Възнаграждения

12

24

Социални осигуровки и надбавки

2

5










Общо

14

29



13. Разходи от обезценка на имоти
Дружеството е задължено всяка година, съгласно Закона за дружествата със специална инвестиционна цел, да прави оценка на инвестиционните си имоти от независим оценител. Резултатите от тези оценки се начисляват и признават текущо в периода, т.е. при положителна промяна се отразяват като текущ приход, а съответно при отрицателна промяна се признават като текущ разход от обезценка на имотите. В периода приключващ на 31.12.2010 г. стойността на инвестиционните имоти е намаляла и това е отразено в Отчета за всеобхватния доход.
14. Финансови приходи и разходи





31 декември

2011

хил. лв.

31 декември

2010

хил. лв.










Финансови приходи
















Лихви по депозити и разпл. сметки

1

1










Общо

1

15










Финансови разходи
















Банкови комисионни и други

(2)

(4)

Общо

(2)

(4)










Финансови приходи (разходи), нетно

(1)

(3)


15. Нетен резултат






31 декември

2011

хил. лв.

31 декември

2010

хил. лв.




























Финансов резултат

(883)

(566)










Общо

(883)

(566)









Нетният резултат за финансовата 2011 г. преобразуван съгласно Закона за дружествата със специална инвестиционна цел е загуба в размер на 6 х.лв.


Други оповестявания

Съгласно чл.38 ал.5 от Закона за счетоводството оповестяваме хонорара на одитора в размер на 1000 / хиляда / лева без ДДС.

Изп. директор : ……………………

/Ат.Бойчев/


Съставител : ………………….

/А.Георгиева/



14.03.2012 година
Каталог: files -> downloads
downloads -> Окс“бакалавър” Редовно обучение I до III курс
downloads -> Програма „Развитие на човешките ресурси, съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз
downloads -> Отчет за 2004 г. Дейностите на организацията се осъществиха на следните нива: международно; регионално
downloads -> Окс “магистър” Редовно обучение I курс /Ф-т „ЕЕ”
downloads -> Окс “магистър” Редовно обучение I курс /Ф-т „ЕЕ”
downloads -> Доклад за дейността Финансов отчет Пояснение към Финансовия Отчет
downloads -> Cbc fairs cross border cooperation fairs
downloads -> Suggested Yearly Plan Blockbuster 4 Teacher: Director
downloads -> Доклад за състоянието на


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница