Отчет за периода октомври декември 2013 г. Институционален подход за реализиране на антикорупционната политика на правителството



страница1/3
Дата27.10.2018
Размер285 Kb.
#102290
ТипОтчет
  1   2   3



ИНТЕГРИРАНА СТРАТЕГИЯ ЗА ПРЕВЕНЦИЯ И ПРОТИВОДЕЙСТВИЕ НА КОРУПЦИЯТА

И ОРГАНИЗИРАНАТА ПРЕСТЪПНОСТ
Цели на антикорупционната политика

Въвеждане на устойчиви стандарти за добро управление – отговорност, прозрачност, отчетност, своевременност, ефективност, сътрудничество и координация между компетентните структури; Недопускане на корупционни практики и нулева толерантност към корупционни прояви по високите етажи на държавната власт и местното самоуправление; Ефективна защита на финансовите интереси на Европейския съюз;

ОТЧЕТ ЗА ПЕРИОДА ОКТОМВРИ – ДЕКЕМВРИ 2013 г.

Институционален подход за реализиране на антикорупционната политика на правителството


1. Анализ и оценка за идентифициране на области с повишен корупционен риск

Министерства и второстепенни разпоредители с бюджет (ВРБ): Въз основа на констатираните слабости, пропуски и нарушения при извършване на проверките, в отчетите на ведомствата са посочени области с повишен корупционен риск, идентични с тези установени през предходни години (възлагане на обществени поръчки, усвояване на средства от ЕС, управление и разпореждане с имоти държавна собственост).

В процеса на определяне степента на корупционен риск в проверяваните структури са установени пропуски в Методиката за оценка на корупционния риск, създаващи пречка за обективно оценяване. С цел ефективното извършване на проверките и в съответствие с т. І.3. от Плана за действие (октомври – декември 2013 г.) със заповед на министър-председателя № Р-250 от 28.11.2013 г. е определена междуведомствена работна група, включваща инспектори от Главния инспекторат и ръководители на Инспекторати по ЗА, която разработи проект на нова методика. С предложения проект се цели определяне на индикатори за корупционен риск, приложими за цялата администрация (в т.ч. и за администрациите към независимите комисии и съвети, отчитащи дейността си пред Народното събрание); създаване на възможност за промяна в индикаторите за оценка на корупционния риск (добавяне на нови, изключване на други, в зависимост от секторна политика и/или естеството на работата на проверявания обект), без това да промени крайната оценка за степента на корупционен риск в проверявания обект; определяне на репрезентативно анкетно проучване (определени служители от отдела или дирекцията). При разработването на анкетите (приложение към методиката) в работата на междуведомствената работна група участват експерти от Института по психология към Министерството на вътрешните работи. Чрез предложените въпросници ще се оценяват личностните нагласи на служителите и търпимостта им към проява на корупционни практики в структурата, в която работят.

При анализа на резултатите от проверките са идентифицирани нови, повтарящи се области с повишен корупционен риска, като:

1) организиране и провеждане на процедури по реда на ЗОП от ВРБ;

2) дейности, свързани с възникване, изменение и прекратяване на служебното правоотношение по Закона за държавния служител;

3) предоставяне на информация и документи по искане на контролни органи.

Наред с това, са систематизирани основни специфики на секторните политики, които подлежат на наблюдение и проверка, поради извършване на дейности с повишен корупционен риск. Такива области на дейности са:

Министерство на здравеопазването и ВРБ: разрешителен режим; акредитация на лечебните заведения; субсидиране на дейности, извършвани от лечебните заведения извън обхвата на задължителното здравно осигуряване; следдипломно обучение; нормативни актове за регламентиране (оптимизиране) на пакетите за медицинските дейности, които се финансират от НЗОК, с оглед намаляване нерегламентираните плащания; дейности, свързани с управлението на държавните търговски дружества и провеждане на конкурси за избор на органи на управление на дружествата; експертиза на трайна и временна неработоспособност; управление на лечебните заведения.

Министерство на образованието и науката и ВРБ: изпълнение функциите и задълженията на началници на РИО в областта на трудовото законодателство; пропуски при провеждане на конкурси за заемане на длъжности по служебно правоотношение; пропуски при комплектоване на документи по искане на други контролни органи; необходимост от предприемане на мерки по отношение антикорупционната информираност на началниците на РИО.

Министерство на труда и социалната политика и ВРБ: осъществяване на контролната/ инспекционна дейност на физически и юридически лица (ГИТ); дейностите, свързани с осиновяване на деца; дейностите, свързани с настаняването на лица в специализирана институция.

Министерство на отбраната: продажбата на имущество при пълна и частична ликвидация на военни формирования, управлението и разпореждането с имоти държавна собственост, управлението на търговските дружества.

Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията и ВРБ: разрешителни и лицензионни режими; управление и усвояване на средства по Оперативнапрограма „Транспорт”; предоставяне на административни услуги на гражданите и бизнеса.

Министерство на инвестиционното проектиране и ВРБ: дейности по предоставяне на административни услуги на гражданите, ведомствата и бизнеса; разрешителни режими – издаване на разрешения за ползване на строежи от първа, втора и трета категория; регистрационен режим – вписване в регистъра на лицата, правоспособни да извършват дейности по кадастъра; усвояване на средства по ОПАК от АГКК.

Областни администрации: Идентифицирани области с повишен корупционен риск в областните администрации: 1) дейности, свързани с управление и разпореждане с имоти държавната собственост (продажба, замяна, отдаване под наем); 2) обществените поръчки; 3) управлението и усвояването на средства от фондовете на ЕС; 4) дейности, свързани с предоставяне на публични услуги.

ОА Враца: В изпълнение на План за действие 2013 на ООСПК област Враца антикорупционна мрежа АГИП в партньорство с Областна администрация-Враца извърши проучване на обществените нагласи на гражданите, неправителствения сектор и бизнеса към териториалните административни структури от Област Враца и местната власт за периода- 01.09.2013-31.12.2013 г. в това число и удовлетвореността на гражданите от работата на Областна администрация-Враца. От резултатите се идентифицират най- рисковите сектори, към които ще бъде насочена работата на ООСПК по превенция на корупцията за 2014 г.: ОД „Земеделие“, ОД „Безопасност на храните” и ОД на ДФ „Земеделие“.

ОА Добрич: След извършен анализ и оценка за евентуални корупционни дейности, са определени няколко уязвими на корупция въздействия и процедури: отдаване под наем на недвижимо и продажба на движимо и недвижимо имущество държавна собственост. управление на финансовите и материални средства в ОА; назначаване на служители в администрацията; реализиране на „схеми” за нерегламентирано „лобиране” на длъжностни лица в интерес на определени фирми или физически лица при извършване на дейности, възложени на Областна администрация – Добрич.


2. Правно–нормативни мерки (усъвършенстване на законовата и подзаконова уредба с антикорупционна насоченост)


Министерства и ВРБ:

Министерство на икономиката и енергетиката и ВРБ: През отчетния период е утвърдена нова Стратегия за управление на риска в МИЕ. Налице е изменение и допълнение в Устройствения правилник на МИЕ, с цел прецизиране на функциите на две дирекции в министерството. През отчетния периода са предприети действия по разработване на нов Етичен кодекс на служителите в МИЕ (утвърден със заповед на министъра на икономиката и енергетиката от 10.02.2014г.). В новия кодекс е включен раздел, регламентиращ изискванията за антикорупционно поведение на служителите. Актуализирани са „Вътрешните правила за прилагане на антикорупционни процедури, в това число и за докладване при откриване/установяване и/или наличие на информация за допуснати грешки, нередности, измами, злоупотреби и др. в МИЕ”; Вътрешните правила за дейността на Инспектората на МИЕ и Вътрешните правила за защита на лицата, подали сигнали за корупция, корупционни прояви и конфликт на интереси в МИЕ и Методиката за оценка на корупционния риск в МИЕ, с оглед извършените нормативни промени и са предприети последващи действия за преглед и анализ по същество на същите. Допълнени са Вътрешните правила за планиране и организация на провеждането на процедурите и контрол на изпълнението на сключените договори за обществени поръчки в БИМ, с текст, който въвежда ротационен принцип за членовете на комисиите по провеждане на обществени поръчки, с цел прилагане на антикорупционни мерки. В ИАНМСП са разработени и утвърдени:„Вътрешни правила за прилагане на антикорупционни процедури, в т.ч. и за докладване при откриване/установяване и/или наличие на информация за допуснати грешки, нередности, измами, злоупотреби и др. в ИАНМСП”; „Методика за оценка на риска”; Заповед № РД-12-7/31.01.2014 г. за докладване на конфликт на интереси и други нарушения по ЗПУКИ и Заповед №РД-12-5/29.01.2014 г. за утвърждаване на СФУК с нови изменения и допълнения, представляващи въвеждане на оценка на корупционния риск, паралелно, по реда и в сроковете на оценката на риска на ИАНМСП.

Министерство на финансите: В изпълнение на мярка 1. от Раздел І. от Плана за действие за превенция и противодействие на корупцията от Инспектората на МФ е изготвен „Регистър за оценка на рисковите фактори, произтичащи от дейността на структури в МФ“. В тази връзка е актуализирана „Методиката за оценка на корупционния риск в МФ и ВРБК”, като е включен раздел относно процедурата по съставянето и воденето на Регистъра.

Министерство на труда и социалната политика и ВРБ: Актуализирани са част от вътрешноведомствените катове, като: Вътрешните правила за организация на административното обслужване в МТСП; Вътрешни правила за условията и реда за издаване на актове за одобряване или отказване на одобрение на организациите и институциите, които се освобождават от заплащане на вносни сборове при допускане на стоки за свободно обръщение съгласно чл. 61, чл. 67 и чл. 68 от Регламент (ЕО) № 1186/2009 на Съвета от 16 ноември 2009 г. за установяване на система на Общността за митнически освобождавания. В изпълнение на дадени от Инспектората препоръки с цел подобряване на организацията на дейността и оптимизиране на дейността в ДАЗД са изменени 15 вътрешно нормативни актове, в т.ч. Етичните правила за поведение на служителите от ДАЗД.

Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията и ВРБ: Изготвен е нов Устройствен правилник на ИА”Автомобилна администрация” като се възстановява на централно ниво Държавната автомобилна инспекция.

Министерство на здравеопазването: Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 40 от 2004 г. за определяне на основния пакет от здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК, като направените промени отразяват ангажиментите на България за оптимизиране на извънболничната помощ, във връзка с препоръките на Европейската комисия при изпълнението на националната програма за реформи; Наредбата въвежда нова клинична пътека „Муковисцидоза” и процедура за диспансерното наблюдение на тези болни. През отчетния период (октомври – декември 2013 г.) са разработени и проекти на нормативни актове, които са свързани с изпълнение на мерки за намаляване на регулаторната тежест, приети с Решение № 808 на Министерския съвет от 2012 г. и Решение № 635 на Министерския съвет от 2013 г., като с изпълнението на тези мерки се цели облекчаване на административните процедури чрез намаляване на изискуемите от заявителите документи, намаляване на сроковете за предоставяне на административните услуги и намаляване на разходите за ползване на услугите. Считаме, че с намаляване на регулаторната тежест се постига и укрепване на антикорупционната среда, като: Закон за изменение и допълнение на Закона за здравето (въвежда се създаването и поддържането на регистър за издадените от МЗ здравни сертификати за износ на продукти и стоки със значение за здравето на човека, както и обособяването на раздел с информация за заявителя, приложените към заявлението документи и движението на преписката); проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за защита от вредното въздействие на химичните вещества и смеси (внесен в НС). Със законопроекта се предлага създаването и поддържането на регистър на издадените от МЗ разрешения за пускане на пазара на биоциди, както и обособяването на раздел с информация за заявителя, приложените към заявлението документи и движението на преписката.

Министерство на вътрешните работи: С реализираните през месец август 2013г. промени в ППЗМВР, дирекция „Вътрешна сигурност”- МВР стана единен орган по противодействие на корупцията в МВР, чрез възлагане на функциите, изпълнявани до момента от дирекция „Инспекторат”- МВР. От 10.10.2013г. със заповед на министъра на вътрешните работи към структурата на ДВС- МВР е изграден отдел като правоприемник на функциониращия до този момент в структурата на дирекция “Инспекторат”- МВР отдел “Противодействие на корупцията в МВР” с което на практика бяха реализирани законодателните промени в ППЗМВР. Разработени са и са приети нови специфични длъжностни характеристики за създадения отдел.

Министерство на околната среда и водите и ВРБ: проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за управление на отпадъците, целящ облекчаване на разрешителния режим и създаване на възможности за получаване на разрешения от по-голям брой лица и увеличаване на оползотворените отпадъци; проект на Закон за изменение и допълние на Закона за опазване на околната среда, включващ мерки за намаляване на регулаторната тежест като в такава посока са направените предложения за съкращаване на срокове, както следва: намаляване на срока за произнасяне на компетентния орган по околна среда за оценяване на качеството на доклада за ОВОС от 30 дни от внасянето на доклада в срок до 14 работни дни от внасянето на доклада; намаляване на срока за произнасяне на компетентния орган по околна среда за решения по ОВОС от 45 дни след проведено обществено обсъждане в срок до 30 работни дни след провеждане на общественото обсъждане.С този законопроект ще се прецизира и контролната дейност по отношение на предприятията с нисък рисков потенциал. Проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за водите, относно уреждане на основни отношения, свързани с водностопанската инфраструктура, управлението на ВиК системите и предоставяне на ВиК услугите, като дейности от обществен интерес. С проектозакона се цели: осигуряване на контрол на техническото състояние и безопасността на всички язовири за опазване живота и здравето на населението, минимизиране рисковете за икономиката и имуществото, интегриране на политиките и координиране на действията на ведомствата, осъществяващи държавната политика в областта на водите и защитата при бедствия. Отстраняване на пропуски в транспонирането на Директива 2007/60/ЕО относно оценката и управлението на риска от наводнения в българското законодателство и избягване на процедура за нарушение; облекчаване на административни тежести върху бизнеса с минерална вода и създаване на максимална прозрачност за размера на годишното концесионно плащане.

Министерство на отбраната: С измененията в Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България (ДВ бр. 1 от 3 януари 2014 г.) се постигна законова възможност за реализиране на организационни промени в МО и структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната, необходими за ефективно и прозрачно осъществяване на държавната политика в областта на отбраната.

Утвърдени и приложени в практиката Инструкции за взаимодействие на Служба „Военна полиция” с Министерството на вътрешните работи, Държавна агенция „Национална сигурност” и Прокуратурата на Република България. Във взаимодействие с Прокуратурата на Република България и Националната следствена служба, чрез АИС „Военно-полицейски регистър” се осъществи обмен на информация между ведомствата.

Министерство на земеделието и храните: със заповед № РД 09-687 от 11.10.2013 г. на министъра на ЗХ е възложено да се извърши анализ и при необходимост да се подготвят проекти на наредби за изменение и допълнение на три наредби във връзка с прилагането на ПРСР. В резултат на анализа е изготвена Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 23 за условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Мярка „Прилагане на стратегиите за местно развитие” и по мярка „управление на местни инициативни групи, придобиване на умения и постигане на обществена активност на съответната територия за местните инициативни групи, прилагащи стратегии за местно развитие” от Програмата за развитие на селските райони за периода 2007 - 2013 г. (ДВ, бр. 1 от 2010 г.). С изменения се цели усъвършенстване на нормативната уредба при прилагането на мярка 41 и мярка 431-1 от ПРСР. Наредбата е обнародвана в Държавен вестник бр. 107 от 13.12.2013 г.

Министерство на културата: Закон за изменение и допълнение на Закона за административното регулиране на производството и търговията с оптични дискове, матрици и други носители, съдържащи обекти на авторското право и сродните му права. С промените закона се предвижда възможност заявителите да подават своите документи по електронен път съгласно Закона за електронния документ и електронния подпис, както и се въвежда принципът на мълчаливото съгласие. Промяната, предвидена в ЗАПСП се отнася до срока за произнасяне по исканията за регистрация организация, която ще осъществява дейност по колективно управление на права – той се съкращава от три на два месеца.

Министерство на правосъдието: Изпълнение на мярка ІІІ.10. – Изготвен проект на ЗИД на Наказателния кодекс за изпълнение на препоръките на GRECO, ОИСР и ООН в областта на криминализиране на корупцията – одобрен от МС на 18.12.2013 г. и внесен за разглеждане в НС на 19.12.2013 г. Изпълнение на мярка ІІІ.11. – Изготвен проект на ЗИД на Закона за административните нарушения и наказания за изпълнение на препоръки на ОИСР и ООН в областта на отговорността на юридическите лица за престъпления, включително корупционни престъпления – одобрен от МС на 23.10.2013 г. и внесен за разглеждане в НС на 28.10.2013 г.

Министерство на младежта и спорта: Съобразно промените в УПММС бяха актуализирани Вътрешните правила за дейността на всички дирекции в ММС. В тях са разписани норми с оглед недопускане на корупционни практики, като е предвидено задължение служителите на съответните дирекции в тридневен срок да информират писменно директорите за получени сигнали за корупция и създадена ситуация за конфликт на интереси. На 20.11.2013 г. Министърът на младежта и спорта утвърди нови Вътрешни правила за реда за провеждане на процедури за възлагане на обществени поръчки по реда на ЗОП, които са съобразени с изменената нормативна уредба в областта на обществените поръчки и на изменения Закон за обществените поръчки.

Министерство на инвестиционното проектиране: инициирани са промени в Закона за кадастъра и имотния регистър и Закона за устройство на територията и подзаконовите нормативни актове по прилагането им.

Областни администрации:

ОА Варна: Актуализирани вътрешните правила за прилагане на измененията в ЗОП. Утвърдени Вътрешни правила за назначаване и преназначаване на служители в Областна администрация Варна. Актуализирани процедури за докладване при откриване на грешки, нередности, измами, злоупотреби и други нарушения в Областна администрация Варна. Утвърден Етичен кодекс на служителите и лицата, заемащи ръководни длъжности в Областна администрация Варна. Актуализирани Вътрешни правила за оценка на корупционния риск в Областна администрация Варна.



ОА Благоевград: В изпълнение на планираните дейности в Регистъра за оценка на корупционния риск в администрацията са разработени и утвърдени нови вътрешно-нормативни документи: Инструкция за управление на имотите държавна собственост; Вътрешни правила за организацията на дейността по административния контрол към Дирекция АКРРДС с въведени процедури за противодействие на заплахи от корупционни практики (принцип на ротация; отчетност).

3. Усъвършенстване и прилагане на механизмите за превенция и противодействие на корупцията

  • регулаторни

  • административни

  • контролни

  • административно-наказателни




Министерства и ВРБ:

Министерство на финансите и ВРБ: В изпълнение на мярка 2. от Раздел І. от Плана за действие за превенция и противодействие на корупцията от Инспектората на МФ е извършена проверка за изпълнение на задължението за подаване на декларации от лица, които заемат публични длъжности в МФ, ДКХ и АДФИ, на основание чл. 12 от Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси (ЗПУКИ). Установено е: По отношение на администрацията на МФ служителите в МФ, назначени през 2013 г. в изпълнение на разпоредбите на ЗПУКИ са подали декларациите по чл. 12, т. 1 и т. 2 от закона в установените срокове; голям брой служители в МФ, за които е настъпила промяна на декларираните обстоятелства по чл. 12, т. 2 от ЗПУКИ - поети задължения към кредитни или финансови институции на стойност над 5000.00 лв., не са спазили 7-дневния срок за подаване на декларацията по чл. 12, т. 3 от закона, съобразно разпоредбата на чл. 15 от ЗПУКИ, респективно въобще не са подали декларация. Въз основан на направените констатации от извършената проверка и в изпълнение на разпоредбата на чл. 18а, ал. 2 от ЗПУКИ, е предложено на министъра на финансите да бъде изпратен сигнал до Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси по отношение на 15 служители, за които се установи неизпълнение на задълженията по чл. 15, във връзка с чл. 12, т. 3 от ЗПУКИ. По отношение на администрацията на ДКХ и АДФИ се установи, че се поддържат регистри на декларациите по чл. 12 от ЗПУКИ, съобразно чл. 18 от ЗПУКИ. Служителите, назначени през 2013 г. в ДКХ и АДФИ, в изпълнение на разпоредбата на чл. 14, ал. 1 от ЗПУКИ са подали декларация по чл. 12, т. 2 от ЗПУКИ пред органа по назначаване в законоустановения срок. През 2013 г. служителите на ДКХ не са подавали декларации по чл. 12, т. 3 от ЗПУКИ за настъпила промяна в обстоятелствата в подадените декларации по чл. 12, т. 1 и т. 2, в изпълнение на чл. 15 от същия закон, а в АДФИ такава декларация е подадена от 1 служител. През проверявания период по отношение на 2 служители от ДКХ и на 13 служители от АДФИ се установи, че същите са поели финансови задължения към банкови институции над 5 000 лв. и не са декларирали промяната в т. 3 от декларацията по чл. 12, т. 2 от ЗПУКИ в срок. Контролът по изпълнение на това задължение на служителите се осъществява от органа по назначаването, съгласно чл. 18а, ал. 1 от ЗПУКИ. През 2013 г. служителите на ДКХ и АДФИ не са подавали декларации за частен интерес по конкретен повод по чл. 12, т. 4 от ЗПУКИ, съгласно чл. 16, ал. 1 от същия закон.Въз основа на направените констатации от извършената проверка е предложено на основание чл. 18а, ал. 2 от ЗПУКИ, председателя на ДКХ и директора на АДФИ да изпратят сигнал до Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси за издаване на наказателно постановление по отношение на служителите от ДКХ и служителите от АДФИ, които не са подали декларация по чл. 12, т. 3 за настъпила промяна в обстоятелствата в срока по чл. 15 от ЗПУКИ. Агенция „Митници” - през отчетния период в Агенция „Митници” са извършени 59 проверки по преписки, като в резултат са наложени 11 дисциплинарни наказания на митнически служители. Проведени са работни срещи в две митнически учреждения по въпросите на превенцията и противодействието на корупцията. Национална агенция за приходите - В изпълнение на мярка 13. от Раздел ІІІ е извършен мониторинг в ТД на НАП – Бургас и в ТД на НАП – Варна, за които са изготвени доклади до изпълнителния директор на НАП. В изпълнение на мярка 14. от Раздел ІІІ са извършени проверки на дейността по предварителен финансов контрол в ТД на НАП Варна, ТД на НАП Пловдив, ТД на НАП Велико Търново и офиси Габрово, Ловеч и Плевен към ТД на НАП Велико Търново. Изготвени са доклади и са предприети мерки за отстраняване на констатираните пропуски.

Министерство на правосъдието: Изпълнение на мярка ІV.1. Създаване на електронен софтуер за регистриране на получените в Инспектората по ЗА в МП сигнали, както и за предприетите мерки по тях през м. декември 2013 г. е създаден електронен регистър на получените в Инспектората сигнали, който дава възможност за по-добро отчитане и сигурност на информацията.

Министерство на икономиката и енергетиката и ВРБ: Съгласно „Вътрешните правила за прилагане на антикорупционни процедури, в т. ч. и за докладване в МИЕ”, част от ръководителите на звена са представили информация, относно осъществения в съответното звено мониторинг, с оглед ограничаване на корупционния риск и резултатите от него, както и за наличието на постъпили сигнали и предприетите действия по тях. Същата е обобщена от Инспектората и докладвана, като е публикувана на официалната Интернет страница на МИЕ в рубриката „Антикорупция и сигнали”, раздел „Връзка с Инспектората”.В ИАНМСП е разработена и утвърдена „Процедура за осигуряване на достъпа и запознаването на служителите на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия с вътрешните актове”, издадена е заповед за осигуряване на мобилност и ротация на служителите на ИАНМСП, участващи в процеси, комисии, контроли, чувствителни към корупционен риск.

Министерство на здравеопазването и ВРБ: Поддържат се регистър на специализантите в системата на здравеопазването и регистър на придобилите специалност в системата на здравеопазването.

Министерство на регионалното развитие и ВРБ: Осъществен е контрол по ЗПУКИ по отношение на сроковете за подаване на декларациите по чл.12, контрол за несъвместимост със заеманата публична длъжност и за частни интереси. Проверката обхваща служители в МРР, които са назначени през 2012 г. и 2013 г. и на които служебните правоотношения не са прекратени - общо 144 служители. Не са установени нарушения. Резултатите от извършената проверка са обявени на интернет страницата на МРР. Извършени са проверки на подадените през 2013 г. декларации за имотно състояние за спазването на законоустановения срок за подаването им, както и относно наличието на промени в имотното състояние на служители от министерството, заемащи ръководни длъжности. Не са установени съществени промени в имотното състояние на проверените служители. Извършен е последващ контрол за изпълнението на дадените препоръки на Инспектората.

Министерство на образованието и науката и ВРБ: При извършване на планови проверки в РИО е обърнато внимание на контрола относно съблюдаване на чл. 40а от ЗНП при предоставяне на образователни услуги срещу заплащане и при наличие на конфликт на интереси. Обърнато е внимание на мерките за повишаване антикорупционната информираност на началниците на РИО. Изготвена е информация за контролната дейност на РИО по спазване на чл. 40а от ЗНП. Изготвяне и поддържане на информационна справка за подаваните декларации по чл. 12 от ЗПУКИ, съдържащи обстоятелства, подлежащи на контрол. Осъществен е контрол въз основа на подадените декларации по чл. 12. На дирекция ЧРВОП е дадена препоръка да актуализира на интернет страницата на МОН регистрите на декларациите по чл. 12 от ЗПУКИ. Да се оповестяват декларациите само на лицата, заемащи публични длъжности към момента и своевременно да се премахват декларациите на лицата, които вече не заемат публични длъжности. Дирекция КАО води отчетност и анализира дейностите по издаване на удостоверение APOSTILLE на образователни и удостоверителни документи, издавани от висши училища, институции в системата на народната просвета, от МОН и неговите звена. Няма данни за пропуски и нарушения в дейността. Инспекторатът е запознат с изследвания и анализи на потребителската активност при използване на базите данни чрез платформите Science Direct, Scopus и ProQuest в научните организации и институциите за ВО. Извършен е анализ и докладване за резултатите на ръководството с цел взимане на правилно решение относно сключване на договори за ползване на дигитални библиотеки. По същество служебната задача представлява ефективна превенция на корупционния риск при сключване на договори.



Министерство на вътрешните работи: Административни и контролни (дирекция „Вътрешна сигурност”-МВР) В резултат от извършените проверки по реда на чл. 230, ал. 1 от ЗМВР са образувани 12 дисциплинарни производства срещу държавни служители от МВР, във връзка с данни за корупционно поведение (при 17 за периода 01.10.2012 г. – 31.12.2012 г.) или с 29.4%. по-малко. Приключени са 12 дисциплинарни производства, от които за 4 служители е доказано корупционно поведение и е наложено дисциплинарно наказание “уволнение”. За 6 служители са установени извършени друг вид нарушения, като са наложени по-леки дисциплинарни наказания, а срещу 2 служители дисциплинарните производства са прекратени, поради липса на доказателства за виновно поведение. За 5 служители материалите от проведените дисциплинарни производства са предадени на съответната компетентна прокуратура. По постъпили сигнали за корупционно поведение от ДВС-МВР са извършени 37 проверки, като са образувани 6 досъдебни производства. В изпълнение на разпореждане на министъра на вътрешните работи за осъществяване на системен контрол, по изпълнение на въведените мерки за извършване на цялостни проверки от ГДГП-МВР и съвместни екипи на ГДГП-МВР, ГДНП-МВР, ОД на МВР и Агенция „Митници” на транспортни средства, превозващи определени стоки през ГКПП, за периода 01.10.2013 г. – 31.12.2013 г. от служители на ДВС-МВР, дирекция „Инспекторат”-МВР и ОДМВР Хасково, бяха извършени две внезапни проверки на РДГП- Бургас ( пристанище Бургас) и РДГП-Елхово (ГКПП-Капитан Андреево ). Дирекция „Инспекторат”-МВР По разпореждане на министъра на вътрешните работи е извършена контролна проверка за установяване на предприетите действия в структурите по чл.9 от ЗМВР за отстраняване на пропуските и слабостите, констатирани в хода на извършената тематична проверка по спазване на изискванията на министерската заповед относно организацията на дейността по разкриване и предотвратяване прояви на корупция в системата на МВР. В изпълнение на Програмата на МВР, патрулно-постовата дейност, продължава да се осъществява на основата на интерактивна карта на престъпността, публикувана на сайта на МВР. Контрола на патрулно-постовата дейност се осъществява с помощта на GPS на две нива, от ръководителя на съответната териториалната структура и от дирекция „Инспекторат“ на МВР. По разпореждане на министъра на вътрешните работи в дирекция „Инспекторат”-МВР, функционира интернет адрес,където гражданите могат да подават сигнали по отношение законността на спиранията и извършените проверки от служители на МВР, осъществяващи дейност по закона за движение по пътищата. Главна дирекция „Гранична полиция”-МВР продължават да се прилагат следните контролни мерки: на по-големите шосейни ГКПП като Калотина, Гюешево, Капитан Андреево и Лесово се прилага модул “Ротация”; използват се разширените възможности на новата версия на АИС-Граничен контрол, позволяваща директен контрол на работата на граничния полицай от началника на смяната или други ръководни служители; като допълнителна мярка за ускоряване преминаването през ГКПП, на ГКПП Калотина и ГКПП Капитан Андреево, с решение на Междуведомствения съвет по въпросите на граничния контрол продължават да работят т.нар. „гранични проверки на една линия” с митническите органи. (освен намаляване времето за гранична проверка, мярката има и подчертан антикорупционен ефект); изградени са видео системи за наблюдение, позволяващи контрол в реално време на граничните процедури. В периода от 01.10.2013 г. до 31.12.2013 г. ГДГП съвместно с ГДНП, ОД на МВР и Агенция „Митници“ са проведени мероприятия като са излъчени 2078 мобилни групи за контрол и гранично наблюдение (МКГН). За отчетния период от сформирани екипи на ГДГП са извършени 39 внезапни проверки на ГКПП за превенция на корупционния риск. Предвид усложнената оперативна обстановка и засиления миграционен натиск по българо-турската граница, основен приоритет в дейността на ГДГП в посочения период беше планирането, организирането и провеждането на комплекс от спешни мерки за активно противодействие на незаконната миграция и навременното справяне с възникналата хуманитарна криза. В тази връзка през целия отчетен период служители от ГДГП, бяха командировани в зоната за отговорност на РДГП Елхово за осъществяване на непосредствен контрол по изпълнение на възложените служебни задачи, подпомагане дейността по планиране и организиране на граничното наблюдение и подпомагане на дейността по изготвяне и оформяне на административните преписки спрямо задържаните чужди граждани. С цел ограничаване и недопускане на корупционни прояви от гранични полицаи, повишаване на ефективността от последващия контрол и активизиране на професионалната лоялност на служителите са проведени 3094 беседи с преминаващи през ГКПП граждани и 2 срещи с ръководители на службите от задължителния граничен контрол на морска граница и корабните агенции. Институт по Психология – извършени са 142 броя изследвания на лица кандидати за работа в МВР и 3 броя на служители с данни за корупционно поведение. Със заповеди на ръководителите на структури по чл.9 от ЗМВР, са регламентирани правила за организацията на работа с предложенията и сигналите. В отделни дирекции са определени комисии за разкриване и предотвратяване на корупционни практики. От всички ръководители на структури по чл. 9 от ЗМВР е създаден ред за осъществяване на последващ контрол на възложените процедури за обществени поръчки. Осъществен е последващ контрол на изпълнение на 17 договора по възложени обществени поръчки.

Министерство на труда и социалната политика и ВРБК: В изпълнение на дадени от Инспектората препоръки с цел подобряване на организацията на дейността е утвърдена Вътрешна процедура по лицензиране на доставчици на социални услуги за деца. В ИА ГИТ е утвърдена Процедура за строга отчетност на бланките за акт за установяване на административно нарушение (АУАН) и нов образец на бланка на АУАН. Унифицира се и редът за анулиране на сгрешени при попълването бланки на АУАН, както и редът за унищожаване на анулираните и фабрично сгрешените бланки на актове. В ДАЗД е утвърдена Инструкция за провеждане на супервизии по Закона за закрила на детето и са изменени Вътрешните правила за организационните процедури при установяване на нарушения и налагане на административни наказания по Закона за закрила на детето

Министерство на младежта и спорта: Към министъра на младежта и спорта са създадени Експертен съвет по физическо възпитание и спорт и Национален консултативен съвет за младежта. В състава им са включени представители на ММС, МОН, МО, МВР, Националното сдружение на общините в Република България, висшите училища, НСА, БОК, спортните училища, спортни организации и други юридически лица с нестопанска цел с предмет на дейност в областта на физическото възпитание, спорта и социалния туризъм и младежта, както и изявени специалисти в тези области. Регулаторни - с цел усъвършенстване на системата за непрекъснато наблюдение и анализ на състоянието на корупционния риск в ММС са утвърдени “Процедура за осъществяване на мониторинг на финансирани проекти по Националната програма за младежта (2011-2015)” и “Процедура за осъществяване на мониторинг на финансирани проекти по програма Младежта в действие (2007-2013) на ЕК”. Към образците на документи по програмите “Спорт за децата в свободното време”, “Научи се да плуваш” и “Програма за развитие на спорта за всички” е добавен нов образец “Декларация за избягване на двойно финансиране” на одобрени проекти на спортни организации. Административни - новопостъпилите служители задължително се запознават с нормите на ЕКС на ММС, както и с вътрешните правила за дейността на дирекцията, в която работят; своевременно се актуализират регистрите на спортните федерации и клубове, както и на спортните обекти и обектите за социален туризъм, публикувани на електронната страницата на ММС, с оглед осигуряване на публичност и дотъпност.

Министерство на околната среда и водите и ВРБ: Създадена е организация за гранични проверки на превози на отпадъци, в които, с цел обмяна на опит, ще вземат участие и представители на компетентния орган по прилагане на Регламент (ЕО) № 1013/2006 и представители на контролните органи от Хърватия; участие на експерти на МОСВ в съвместна проверка с представители на Главна дирекция Национална полиция към МВР във връзка с дейности, свързани с отпадъци от черни и цветни метали на територията на гр. София.



Министерство на отбраната: Под ръководството на Постоянния съвет по антикорупция е изготвена Карта на корупционния риск в отбранителния сектор, в четири основни области: доставки и сключване на договори, бюджетиране и финансов мениджмънт, управление на човешките ресурси, операции и мисии. Въз основа на Картата на корупционния риск бяха изготвени конкретни краткосрочни, средносрочни и дългосрочни мерки за превенция на корупционните практики.

контролни – в изпълнение на Плана за действие за превенция и противодействие на корупцията, приет от КППК към Министерски съвет, през 2013 г. е извършена проверка на подадените декларации за имотното състояние на военнослужещите и цивилните служители по чл. 148а, ал. 1 от Закона за отбраната и въоръжените сили (ЗОВС) на Република България, по чл. 29, ал. 2 от Закона за държавния служител и по чл. 107а от Кодекса на труда. При проверката е констатирано, че част от служителите от административните звена на МО са попълнили некоректно декларациите за имотно състояние, като не са спазили дадените указания за необходимите реквизити. 13 служители от МО, които са в отпуск по майчинство или в дългосрочна командировка, не са подали декларации за имотно състояние за 2013 г. При извършването на проверките особено внимание беше отделено на процедурите по подаване, съхраняване и поддържане на регистъра на декларациите по чл. 12 от Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси (ЗПУКИ) от лицата, заемащи публични длъжности, както и подадените декларации за наличие на частен интерес по реда на чл. 188а и чл. 285а от ЗОВС на РБ за военнослужещите и цивилните служители. При направената през м. ноември 2013 г. проверка се установи, че се поддържа регистър и своевременно се подават декларациите по чл. 12 от Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси от лицата, заемащи публични длъжности, и тези за наличие на частен интерес по реда на чл. 188а и чл. 285а от ЗОВСРБ от военнослужещите и цивилните служители. Само 7 служители не са подали декларации. Информация за резултатите от проверката е публикувана на интернет страницата на МО. Звено „Финансов контрол и материални проверки“ на МО извършва предварителен контрол преди поемане на задължението по процедурите за възлагане на обществени поръчки за доставки на стоки и услуги и строителство, както и преди извършване на разходите по тях. За ефективно прилагане на контролните механизми за превенция и противодействие на корупцията в Служба „Военна полиция“ се повиши ефективността на системата за финансово управление и контрол и механизмите за управление на риска. Контролът обхваща дейности, свързани с: процедури по разрешаване, одобряване и оторизиране; разделение на отговорностите; система на двоен подпис; предварителен контрол; процедури при извършване на предварителен контрол при сключване/изпълнение на договори; придобиване на активи; командироване на служители; дейности свързани с информационните технологии и др. Контролни – от Постоянния съвет по антикорупция на МО е изготвен План за действие за 2013 г. на Министерството на отбраната за недопускане съществуването на условия за корупция на всички равнища на формулиране и изпълнение на отбранителната политика. Основните области с антикорупционна насоченост, заложени в Плана за действие са: управление на личния състав; бюджетиране и финансов мениджмънт; процедурите за възлагане на обществени поръчки за доставки на стоки и услуги и строителство; мениджмънт на жизнения цикъл на отбранителните продукти и икономически дейности.

Министерство на земеделието и храните: Проверка на служителите на МЗХ и служителите, за които орган по назначаването e министърът на земеделието и храните са подали следните декларации по чл. 12 от Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси: по чл. 12, т.1 - 115 бр.; по чл. 12, т.2 - 124 бр.; по чл. 12, т.3 - 3 бр. и по чл. 12, т.4 - 2 бр. Не са установени случаи на подадени декларации подали изискуемите декларации през 2013 г. Информацията за подадените декларации по чл. 12 от ЗПУКИ е обявена на интернет страницата на министерството.



Областни администрации: Прилагат се механизми за превенция и противодействие на корупцията при функциониране на областните администрации, чрез: актуализиране на вътрешните правила и процедури, регламентиращи дейността; актуализиране на съставите на постоянните съвети към съответния областен управител; включване на представители на неправителствени организации, медии и бизнеса в консултативни комисии и съвети, подпомагащи дейността на областните управители и др.

ОА Видин: Предприемат се действия за своевременно информиране на служителите от Областна администрация Видин относно: негативните последици от корупцията и рисковите ситуации, както и за превантивните мерки във връзка с противодействие на корупцията. В следващия отчетен период се предвижда засилване на контрола в сферите с повишен корупционен риск.

ОА Враца: Извършена оценка на корупционния риск по утвърдени вътрешни правила за оценка на корупционния риск и попълнена от всички служители матрица за самооценка (Анкетна карта за самооценка на корупционния риск, съгл. чл.4, ал.1, т.1 от Правилата). След направения анализ и обобщение се установи, че нивото на корупционен риск в Областна администрация – Враца е сведен на ниско ниво. Актуализиран състава на Комисия назначена със заповед на областния управител в изпълнение на ПМС № 111 от 26.04.2011, с цел по-ефективен контрол върху дейността та териториалните звена на изпълнителната власт и работата по сигнали в Областна администрация-Враца.

Утвърдени правила за взаимодействие между областния управител на област Враца и ръководителите на териториалните звена на централната изпълнителна власт

ОА Велико Търново: Във връзка с осъществяването на основни функции на ООСППК– Велико Търново бе изготвен анализ на мерките за създаване на прозрачност в дейността на администрациите и популяризиране на предприетите антикорупционни мерки от териториалните структури на изпълнителната власт и общинските администрации-информацията е оповестена на интернет страницата на областен управител. Изготвен бе и анализ на постъпили сигнали за корупция срещу служители от териториалните структури и кметовете на общините включени в състава на област Велико Търново-информацията е оповестена на интернет страницата на областен управител.

ОА Добрич: През месец октомври 2013 г. със заповед на областен управител на област Добрич, под № РкД-22-22/ 19.09.2013 г., бе сформирана комисия, която да извърши оценка на корупционния риск в администрацията, съгласно методиката за оценка на корупционния риск. За резултатите от дейността и констатациите на комисията бе изготвен доклад. Във връзка с Годишния план за дейността на ООСПК, през месец декември 2013 г. бе изготвена анкета, насочена към гражданите и бизнеса на област Добрич за наличие на корупционни практики на територията на областта. От попълнените анкетни карти бе установено, че част от гражданите са на мнение, че в общините и териториалните структури има признаци на корупция. Освен това, от направеното проучване се установи, че гражданите не биха реагирали ако станат свидетели на даден или приет подкуп, тъй като това би им отнело време. Според гражданите, общинските и държавни органи следва да създават по-ефективен контрол над своите служители, но голям проблем според тях е невъзможността на законите в страната да се борят ефективно с корупцията.

ОА Кюстендил: С цел превенция и противодействие на корупцията са предприети мерки длъжностни лица, участвали в разработването на проекти по оперативните програми на ЕС да не взимат участие в комисии при избор на изпълнител по ЗОП. Осигурена публичност както на заседанията на ООСППК, така и за предприетите мерки по постъпилите сигнали.

ОА Шумен: През месец Октомври 2013 г. е учреден Обществения съвет към областен управител на област Шумен като консултативен орган за сътрудничество с местни ЮЛНЦ.

ОА Габрово: За усъвършенстване и прилагане на механизмите за превенция и противодействие на корупцията към областна администрация Габрово е създаден Обществен съвет за сътрудничество при вземане на решения, формиране на позиции, становища и приемане на инициативи за развитие и провеждане на публичните политики в полза на българските граждани при спазване на принципите на публичност и прозрачност към областен управител.


Каталог: downloads
downloads -> Конкурс „зелена планета 2015" Наградени ученици І раздел „Природата безценен дар, един за всички"
downloads -> Конкурс за певци и инструменталисти „ Медени звънчета
downloads -> Задача Да се напише програма която извежда на екрана думите „Hello Peter. #include void main { cout }
downloads -> Окс“бакалавър” Редовно обучение I до III курс
downloads -> Конспект по дисциплината „Екскурзоводство и анимация в туризма" Специалност: "Мениджмънт в туризма"
downloads -> Alexander Malinov
downloads -> Тема 8: Линейни алгоритми. Отделяне на цифрите на число, преобразуване на числа. Алгоритмично направление: Алгоритми от теория на числата
downloads -> Отчет за научноизследователската, учебната и финансовата дейност на националния природонаучен музей при бан през 2013 г
downloads -> Закон за националния архивен фонд в сила от 13. 07. 2007 г


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница