Отчет за работата на Комисията по международна дейност и евроинтеграция



Дата24.07.2016
Размер114.67 Kb.
#3483
ТипОтчет
Отчет

за работата на Комисията по международна дейност и евроинтеграция

за периода август 2007-февруари 2009г.
Постоянна комисия по международна дейност и евроинтеграция –ПКМДЕИ се създава съгласно чл.77, т.10 от Устава на САБ. Съгласно чл.79, ал.3 от Устава нейните решения са с препоръчителен за Управителния съвет характер.

Конструирането на Постоянна комисия по международна дейност и евроинтеграция – ПКМДЕИ, като една от първостепенните задачи на новото ръководство на САБ се извърши в началото на мандата с решение на УС на САБ от 1.10.2007 г. На същото заседание бе взето решение всички ПК да се оглавяват от двама съпредседатели, а в състава им да се включат още двама членове на УС и предложени от дружествата представители. На заседание на УС на САБ бе утвърден състав на комисията от общо 11 души както следва:


Съпредседатели:

Росица Златанова

Петър Червеняшки

Членове от УС на САБ:

Наталия Калчева

Васил Китов

Членове от дружествата:

Ели Куршумова - София

Ралица Баракова - София

Юлия Райчева - София

Здравка Вълчанова - София

Петър Чавов - София

Иво Попов -София

Мария Пеева - Варна

До момента ПКМДЕИ се е събирала общо 5 пъти, като за всяко заседание са водени протоколи. Извън заседанията във връзка с поставени задачи от СП и УС са правени консултации по телефон и интернет.

За работата на комисията бе изработена мандатна програма за периода 2007-2010г. със стратегия към нея и годишни програми за периодите 2007-2008г. и 2008-2009г., основани на решенията на ОС на САБ. Приетата от УС на САБ Мандатна програма в нейния окончателен вариант бе публикувана в рамките на общата мандатна програма в и.б. “Български архитект”.



Основна цел на дейността на ПКМДЕИ съгласно приетата от УС на САБ Мандатна програма е „Утвърждаването на международните права и престиж на САБ и българските архитекти”. За постигането на тази главна цел бяха поставени няколко основни задачи:

  1. Засилване на присъствието ни в МСА и САЕ и контакти с други престижни международни организации и търсене на тяхната подкрепа в издигането и опазването на престижа на българския архитект;

  2. Засилено участие в изтъкнати международни форуми с качествено представяне на българската арпхитектура и научна мисъл;

  3. Работа с българските посолства в чужбина за представяне на съвременната българска архитектура чрез организиране на представителни изложби;

  4. Координиране на международната дейност на САБ и КАБ с цел постигане на единомислие и съгласуваност на действията ни в международните организации и оптимизиране на средствата за международна дейност;

  5. Вътрешна координация с другите комисии и търсене на интегриран подход при решаване поставените задачи;

  6. Постигане на прозрачност и отчетност на работата чрез популяризация на дейността в интернет страницата и периодичните издания на САБ.

Извършените до момента дейности са групирани в няколко основни направления. Част от тези дейности са дело на ПКМДЕИ или са съгласувани с нея, а други са директно предприети от Съвета на Председателя.
І. Международно сътрудничество и Евроинтеграция

1.1. Дейности, свързани с членството на САБ в МСА

  • Обявяване на конкурс за представители на САБ в работните групи на МСА и тяхното утвърждаване на заседание на УС на САБ от 12.11.2007г.

  • Сключване на договори между САБ и неговите представители в работните групи и комисиите на МСА за уреждане на вътрешните отношения във връзка с представителството в МСА.

  • Участие на Председателя на УС на САБ в срещата на Председателите на Националните секции на МСА и в среща на архитектите от страните, участници във Форума на Черноморския регион – 21-22.02.2008г.

  • Участие на Председателя на УС на САБ в работата на ХХІІІ Конгрес и ХХІV Генерална асамблея на МСА –29.06-06.07.2008г.

  • Търсене на подкрепа по отношение на важни за развитието на архитектурата в България въпроси и опазване престижа на колегията - превод и изпращане на Декларация относно практиката за провеждане на архитектурните конкурси в България.


1.2. Дейности, свързани с членството на САБ в САЕ (Съвета на архитектите на Европа)

  • Обявяване на конкурс за представителите на САБ в работните групи на САЕ и тяхното утвърждаване на заседание на УС на САБ.

  • Сключване на договори между САБ и неговите представители в работните групи на САЕ за уреждане на вътрешните отношения във връзка с представителството в САЕ.

  • Участие в редовните Генерални асамблеи на САЕ както следва:

-Генерална асамблея на САЕ в Брюксел – 30.11-01.12.2007г.- САБ бе представен от делегация в състав: арх. Спиридон Ганев, арх. Росица Златанова

-Генерална асамблея на САЕ в Брюксел с участие в Международна конференция, организирана от САЕ под надслов –„Проектиране за бъдещето – пазарът и качеството на живот” - 09-13.04.2008г.- САБ бе представен от делегация в състав: проф. д-р арх. Веселина Троева, арх. Росица Златанова

-Генерална асамблея на САЕ в Брюксел – 21-22.11.2008г.- САБ бе представен от арх. Росица Златанова


  • Участие на арх. Параскева Божинова, представител на САБ в Работна група „Бедствия и аварии” към САЕ в работна среща на групата.

  • Участие на представители на ръководството на САБ в международните прояви, организирани от КАБ и САЕ в България.

  • Търсене на подкрепа по отношение на важни за развитието на архитектурата в България въпроси и опазване престижа на колегията - превод и изпращане на Декларация относно практиката за провеждане на архитектурните конкурси в България.


По предложение на ПКМДЕИ подробните отчети от генералните асамблеи и задграничните командировки са качени в електронната страница на САБ.
1.3.Сътрудничество с други международни организации и международен обмен


  • Засилване на връзките на САБ с Фондация „Ромуалдо дел Бианко”, Флоренция:

- широко разгласяване на виртуалния конкурс за най-добър дипломен проект, организиран от Фондацията чрез периодично публикуване на информация в и.б. „Български архитект” и в електронната страница на САБ;

- създаване на линк със страницата на Фондацията;

- участие в Международния фестивал на културния обмен, организиран от Фондацията, чрез предоставяне на логото на САБ и изпращане на наш представител – арх. Лило Попов 14—18.11.2008г.


  • Организиране на посещение на ХХІІІ Конгрес на МСА в Торино чрез проучване и разгласяване в БА на оферти от различни туроператорски фирми.

  • Организиране на посещение на Биеналето във Венеция

  • Организиране на пътуване до Лас Вегас със съдействието на туристическа агенция „Стенли Комфорт Травъл”ООД , г-н Боб Милър, губернатор на щата Невада през 1989-1999г. и г-н Томас Тейт, министър на туризма на щата Невада през 1989-2001г. и главен изпълнителен директор на щатския Туристически алианс.


ІІ. Международни прояви, изложби и форуми

  • Участие в международни архитектурни награди Визар 2007г.

  • широко разгласяване и проследяване на събитието в периодиката на САБ;

  • учредяване на специална награда на САБ.

  • Организиране на представителна изложба под надслов „София-Европейска столица” в Любляна, Словения. Изложбата е организирана по покана на Посланик Владимир Атанасов като част от комуникационната стратегия на посолството. Открита е на 23.06.2008г. и е представена от проф. д-р арх. Тодор Булев и арх. Станчо Веков.

  • Участие във ХХІІІ Конгрес на МСА в Торино:

- периодично публикуване на информация за конкурси, изложби и събития в рамките на Конгреса;

- обявяване на конкурс между членовете на САБ за доклади с финансирано участие от на САБ – бр.17,18,20/2007г. на „Български архитект”;

-обявяване на конкурс за концепция и изпълнение на представителна изложба на САБ в рамките на Конгреса - бр.8/2008г. на „Български архитект”. Конкурсът бе спечелен от арх.арх. Мая и Бойко Бужашки.

-постигане на договореност с КАБ за ангажиране на съвместен павилион и поделяне на разходите по изложбата в Торино и съпътстващите я събития;

-създаване на програма за организиране на съвместна изложба с КАБ под надслов „Устои и мостове”, включваща избор на проекти от специализирана комисия под ръководството на арх. Лило Попов и изработване на мултимедиен продукт;

-издаване и разпространение на място на специален брой на списание „Архитектура”, посветен на темата на Конгреса;

-утвърждаване делегация на САБ за ХХІІІ Конгрес в състав арх. Спиридон Ганев, арх. Любомир Милков, арх. Мая Бужашка - Решение на УС на САБ №09/10.05.2008г.;

-организиране на „Вечер на България” в рамките на изложбата, на която присъстваха изтъкнати представители на съсловието в т.ч. Мартин Драховски – Зам. Председател, отговарящ за ІІ регион на МСА, Паоло дел Бианко- Президент на фондация „Ромуалдо дел Бианко”, председатели на секции и колеги от Турция, Сингапур, Румъния, Ливан и др.

-широко отразяване на Конгреса в периодичните издания на САБ.


  • Участие в поредното Венецианското биенале с изложба на тема: “България-младите архитекти”, организирана съвместно с МРРБ и МК. Куратори на изложбата бяха арх. Георгий Станишев и изкуствоведката Весела Ножарова, а комисионер – проф. д-р арх. Тодор Булев. Подробна информация е публикувана в бр.17,20 /2008г. на „Български архитект” .

  • Участие в подготовката и организацията на ХІІ Световно триенале на ахитектурата Интерарх 2009 с широко разгласяване в периодиката на САБ и финансова подкрепа;

  • Организиране на представителна изложба на съвременната българска архитектура в Берн по покана на Българското посолство в Швейцария - 25.02.-05.03.2009г. Изложбата е представена от проф.д-р арх.Тодор Булев и арх. Любомир Милков.

  • Подкрепа на процеса по реконструкция на български църковни имоти в Турция и лобиране бред представители на Дирекцията по вероизповеданията към МС и Министерството на културата относно възникналия спор с Пловдивската митрополия за творческия комплекс „Св.Св. Кирик и Юлита”:

-участие на Председателя на УС на САБ арх. Спиридон Ганев в тържествата по повод освещаването на реконстуираната българска църква „Св.Св. Константин и Елена” – 14,15.09.2008г. в гр. Одрин

-участие на Председателя на УС на САБ арх. Спиридон Ганев в среща с Камарата на архитектите в Турция и ръководството на Фондация „Българска православна църква” - Истанбул по повод предстояща реконструкция на български църковни имоти – 06-09.10.2008г.



  • Ежегодно отбелязване на международния ден на архитектурата през първия понеделник на месец октомври с огласяване на темите, определени от МСА за размисъл и коментар:

-01.10.2007г. – тема, обявена от МСА: „Архитектура с нулево отделяне на въглероден двуокис”. Денят бе отбелязан с коктейл, награди на изтъкнати колеги и откриване на паметна плоча на загиналите във войните архитекти.

-06.10.2008г. – тема, обявена от МСА: „Дете, бъди архитект на едно по-добро бъдеще”, на която САБ и КАБ посветиха Националния студентски пленер в Бургас – „Детски културно-развлекатален център в морската градина на Бургас”, състоял се в края на октомври и началото на ноември.



  • Отбелязване на сто годишния юбилей на световноизвестния архитект Оскар Нимайер със статия на арх. Добрина Желева-Мартинс в сп. „Архитектура”-бр. 4/2007г.


ІІІ.Координационна политика

  • С другите комисии на САБ

-координация с ПК „Научна, издателска и информационна дейности и ПК “Творческо-професионална и медийна дейност” по изпълнение на програмата за представянето на САБ на ХХІІІ Конгрес на МСА;

-създаване на работна група за проучване възможностите за участие на САБ в програми, финансирани от Европейските фондове с участие на представители от различните ПК.



  • С КАБ

- съгласуване на представителството в САЕ по тематични групи;

- разпределяне на работата по теми в САЕ;



-общи международни прояви – Организиране на съвместна представителна изложба на Конгреса в Торино.
ІV.Информационна политика

  • Публикуване в БА и в електронната страница на САБ на информация за текущи международни конкурси, международни събития и форуми и отзвуци от тях.

  • Създаване на специален раздел в електронната страница на САБ „Отчети от международни командировки”.

  • Създаване на специална пощенска кутия за пряк достъп на представителите на САБ в САЕ и МСА до редовно получаваната информация.

  • Подготовка на специален брой на и.б. „Български архитект” за международната дейност на САБ с акцент върху актуалните теми в САЕ и МСА.


V. Изводи и препоръки

Свършеното до момента показва, че една голяма част от поставените задачи са изпълнени.

Използват се различни лостове за засилване на сътрудничеството с МСА и САЕ, като се търси тяхната подкрепа при решаването на конфликтни ситуации ­(случаят с конкурсното дело в България). Участието ни в ХХІІІ Конгреса на МСА бе една възможност за подновяване на контактите с представители на отделните секции и запознаване на аудиторията с българската архитектура от последните открития на археологията до наши дни. С признаването ни за пълноправен член на САЕ в началото на 2007г. и правото на вот идва и засилената отговорност на нашите делегати в работата на Генералната асамблея. Съществува добра координираност на място в действията на САБ и КАБ и добра отчетност. Все още обаче липсва изразена активност на представителите в работните групи на САБ както в МСА, така и в САЕ. Причината в голяма степен е липсата на мотивация поради малките възможности за участие в срещите на работните групи. На 15 март предстои получаване на официалните отчети на представителите на САБ в МСА и САЕ и реална преценка на работата им.

Продължава развитието на връзките с Фондация „Ромуалдо дел Бианко”. За това говорят и благодарствените писма, получени от Президента на Фондацията –г-н Паоло дел Бианко. Въпреки това все още не са напълно използвани възможностите за съвместна дейност, предложени от Фондацията. Независимо от предварителните разговори с Президента на Фондацията, поради липса на интегрирани действия вътре в САБ планираният международен студентски пленер до момента не се е състоял. Не са използвани напълно възможностите за участие с индивидуални проекти и тематични изложби във Фестивала на културния обмен във Флоренция. Независимо от широкото разгласяването на конкурса за най-добър дипломен проект не бе отбелязано очакваното масово участие. Устно направеното предложение на Фондацията за организиране на Фестивал на културния обмен в София през 2010г. следва да се обсъди сериозно на специална среща с Президента на Фондацията. За целта е добре да бъде поканен на ХХІІ Световно Триенале ИНТЕРАРХ 2009.

Представянето на България на международни форуми като конгреса в Торино и Венецианското биенале определено се окачествяват като успешни. Явните пропуски в организацията на Конгреса от италианска страна неизбежно се отразиха върху подготовката на нашето участие и ни поставиха под преса. За съжаление обявените от ръководството на САБ конкурси – за финансирани от САБ доклади и за концепция и изпълнение на представителна изложба на САБ и КАБ не получиха сериозен отзвук сред колегията. В крайна сметка, независимо от трудностите и споровете по аранжимента на изложбата в Торино, идеята за общ павилион с КАБ, изборът на тема, организирането на съпътстващи събития и цялостното ни представяне могат със сигурност да се приемат за успешни. Участието във Венецианското биенале, където САБ бе в ролята на съорганизатор, бе на друг принцип – с ясно разпределени отговорности, солидно външно финансиране и професионални куратори, поради което ефектът бе безспорен.

Установената традиция за представянето на българската архитектура по покана на български посолства в чужбина е добър начин за издигане на престижа на българския архитект и българското архитектурно творчество и следва да се развива, като се дава по-широк отзвук на събитията.

Един от сериозните проблеми в работата на ПКМДЕИ е липсата на добра съгласуваност в действията с тези на Зам. председателя по направлението и техническия секретар. Много от предложенията на комисията са пренебрегвани, или възприемани в последствие, което демотивира членовете и. По тази причина бе провалена и идеята за международно участие на Дунавската конференция. Общата ангажираност на техническия секретар не му позволява да се концентрира върху ролята му на диспечер на информация от международните организации и на кореспондент на САБ за САЕ и МСА. По тази причина бе създадена специална пощенска кутия в интернет за международна кореспонденция с достъп на представителите ни в МСА и САЕ. Оказа се обаче, че създаването й не отменя нуждата от диспечер на информацията. На среща с представители на КАБ бе обсъждана идеята за назначаване на общ диспечер за КАБ и САБ, която до момента не е осъществена.

С цел оптимизация на средства бе взето решение за упълномощаване на общ представител с КАБ във Финансовия комитет на САЕ, но до момента такъв не е излъчен и не е постигната договореност за разноските по пътуванията му в чужбина.

Освен това е наложително и подобряване съгласуваността на действията с КАБ по отношение превода на програмни материали и попълване на анкетни карти, изпратени от САЕ.

арх. Росица Златанова


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница