Отчет за състоянието на общинската собственост и за резултатите от нейното управление по видове и категории обекти



страница1/3
Дата22.12.2018
Размер0.81 Mb.
#108826
ТипОтчет
  1   2   3
О Б Щ И Н С К И С Ъ В Е Т – Н И К О П О Л





за реда за придобиване, управление и разпореждане с

общинско имущество на Община Никопол

Настоящата наредба е приета на основание чл. 22, ал. 1 от Закона за местното самоуправление и местната администрация във връзка с чл. 8, ал. 2 от Закона за общинска собственост и утвърдена от Общински съвет Никопол с Решение №284 по Протокол № 36/29.01.2010г.



м. януари 2010 година

гр. Никопол
Н А Р Е Д Б А

за реда за придобиване, управление и разпореждане с

общинско имущество на Община Никопол
ГЛАВА ПЪРВА

ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ
Чл. 1 (1) С тази наредба се уреждат условията и реда за придобиване, управление и разпореждане с имущество, собственост на Община Никопол съгласно Закона за общинската собственост /ЗОС/. С Наредбата се определят и конкретните правомощия на Кмета на общината, кметовете на кметства и кметските наместници в общината.

(2) Имотите и вещите общинска собственост се управляват в интерес на населението на общината, съобразно разпоредбите на закона, с грижата на добър стопанин, съобразно предназначението и за нуждите, за които е предоставена, под общото ръководсво и контрол на общинския съвет.

(3) Ежегодно кметът на общината съставя и представя на общинския съвет отчет за състоянието на общинската собственост и за резултатите от нейното управление по видове и категории обекти.

(4) Предоставените имоти и вещи – общинска собственост не могат да се преотстъпват за ползване, да се ползват съвместно по договор с трети лица, да се отдават под наем или да се пренаемат.

(5) Наредбата не се прилага при:


  1. разпореждане с общински имоти, извършвано по реда на Закона за приватизация и след приватизационен контрол.

  2. упражняване правата на общината върху общинската част от капитала на търговските дружества с общинско участие и върху капитала на едноличните търговски дружества.

  3. отдаване под наем и продажба на общински жилища.

  4. предоставяне на концесии върху обекти – публична и частна общинска собственост.

  5. създаване, преобразуване и закриване на общински предприятия.

  6. паметници на културата – общинска собственост.


Чл. 2. Общинската собственост е публична и частна.
Чл. 3. (1) Промяна в предназначението на имоти и вещи от публична в частна и обратно се извършва с решение на Общинския съвет.

(2) Имотите и вещите-публична общинска собственост, които са престанали да имат предназначение на обекти – публична общинска собственост се обявяват от Общинския съвет за частна общинска собственост.

(3) За публична общинска собственост се обявяват имотите и вещите – частна общинска собственост, които са придобили предназначението на публична общинска собственост.

(4) Решенията на Общинския съвет по ал. 2 се приемат с мнозинство от две трети от общия брой на съветниците, а по ал. 3 – с повече от половината от общия им брой.

(5) Предложението по предходната алинея се прави в писмена форма до кмета на общината чрез дирекция „Икономически дейности” и се внася от лицата, които имат право да внасят предложения за решения в Общинския съвет и трябва да съдържа:


  • име на предложителя;

  • вид и местонахождение на имота, вписан акт за общинска собственост;

  • конкретни мотиви, обосноваващи предложението за промяна на статута;

  • скица от действащия ПУП или скица от Служба по кадастъра – гр. Плевен;

  • становище на гл. архитект.


Чл. 4 Имотите и вещите – публична общинска собственост, земите от общинския поземлен фонд и горските територии- общинска собственост, не могат да се придобиват по давност.
Чл. 5 (1) Застроените имоти – публична общинска собственост, задължително се застраховат, включително срещу природни бедствия и земетресения.

(2) Общинския съвет определя имотите – частна общинска собственост, които подлежат на задължително застраховане, включително срещу застрахователните рискове по ал.1.

(3) Кметът на общината определя вещите – общинска собственост, които подлежат на задължително застраховане.

(4) Застрахователните вноски се предвиждат по бюджетите на общината или на съответните организации и юридически лица на бюджетна издръжка, на които имотите и вещите по ал.1-3 са предоставени за управление. Застрахователните вноски за имотите и вещите по ал.1-3 предоставени под наем, за ползване или на концесия, са за сметка на наемателите, ползвателите или концесионерите, а в случаите на публично-частно партньорство – за сметка на определения в договора партньор.

( 5) Не се допуска самоучастие при задължителното застраховане на имотите по ал.1 и 2 срещу рисковете „природни бедствия” и „земетресение”.

/Чл.5 е изменен и допълнен с Решение №294/28.03.2013г., Протокол 26 от 28.03.2013г./


Чл. 6 Кметът на общината определя със заповед вещите – общинска собственост, които подлежат на задължително застраховане.
Чл. 7 Кметът на общината разработва стратегия за управление на общинската собственост за срока на мандата си, в тримесечен срок от встъпването в длъжност, която се приема от Общинския съвет. Стратегията определя политиката за развитие на общинската собственост и стопанската дейност на общината и съдържа:

  1. основни цели, принципи и приоритети за придобиване, управление и разпореждане с имотите – общинска собственост.

  2. основните характеристики на отделните видове имоти, които могат да се предоставят под наем или да бъдат предмет на разпореждане.

  3. нуждите на общината от нови имоти и способи за придобиване.

  4. др. данни, определени от общинския съвет


Чл. 8 В изпълнение на стратегията по чл. 7, по предложение на кмета на общината, Общинският съвет приема годишна програма за управление и разпореждане с имотите – общинска собственост. Програмата се приема най-късно до приемането на бюджета на общината за съответната година и може да бъде актуализирана през годината.

Програмата съдържа:

  1. прогноза за очакваните приходи и необходими разходи, свързани с придобиването, стопанисването, управлението и разпореждането с имоти – общинска собственост.

  2. описание на имотите, които общината има намерение да предложи за предоставяне под наем, продажба, за внасяне като непарична вноска в капитала на търговски дружества, за учредяване на ограничени вещни права или за предоставяне на концесия.

  3. описание на имотите, които общината има намерение да предложи за замяна срещу имоти на граждани или юридически лица, с подробно описание на нуждите и вида на имотите, които общината желае да получи в замяна.

  4. описание на имотите, които общината има намерение да придобие в собственост, и способите за тяхното придобиване.

  5. обектите за изграждането на които е необходимо отчуждаванена частни имоти;

  6. обектите по т.5 от първостепенно значение;

7.др. данни, определени от общинския съвет.
Чл. 9 Стратегията и програмата, както и промените в тях се обявяват чрез местен вестник и на интернет страницата на общината.

ГЛАВА ВТОРА

ПРИДОБИВАНЕ НА ОБЩИНСКО ИМУЩЕСТВО И ДВИЖИМИ ВЕЩИ
Чл. 10 (1) Община Никопол придобива възмездно или безвъзмездно собственост и други ограничени вещни права върху недвижими имоти и вещи, по силата на закон и/или въз основа на решение на общинския съвет.

/2/ С решение на Общинския съвет се придобива собственост:



  1. чрез закупуване на недвижими имоти или части от тях;

  2. чрез провеждане на отчуждителни процедури, предвидени по закон;

  3. чрез замяна на имот - частна общинска собственост с имот собственост на физически или юридически лица;

  4. чрез замяна на право на строеж върху имот – частна общинска собственост, с недвижим имот - собственост на физически или юридически лица;

  5. срещу учредено право на строеж или друго ограничено вещно право върху общински недвижим имот;

  6. чрез извършване на ново строителство в съответствие с инвестиционната програма, която се приема ежегодно от Общинския съвет;

  7. чрез предоставяне на собственост с акт на компетентен държавен орган;

  8. чрез делба;

  9. чрез дарение от физически или юридически лица или чрез завещание при условията на чл. 61, ал.2 от Закона за наследството на стойност над 3 хил. лв.

  10. по давност;

  11. по реда на чл. 15, ал.3 и чл. 17, ал.3 от ЗУТ;


Чл. 11. (1) Дарения и завещания се приемат от кмета на общината при условията на чл. 61, ал. 2 от Закона за наследството.

/2/ Дарение чрез приемане на парични средства, и/или движими вещи или на дарения под формата на безвъзмездно предоставяне на услуги – чрез изпълнение на СМР, поддръжка, ремонт или разрушаване на сгради, почистване, озеленяване и други благоустройствени дейности на стойност до 5 /пет хиляди лева/ хил. лв. се извършва от кмета на общината с писмен договор чрез предаване на веща/извършване на услугата и констативен протокол за извършената услуга. Стойността на дарението се удостоверява с финансово-счетоводни документи, включително за стойността на вложените материали и труд, които се прилагат към договора за дарение.

/3/ Кметът на общината или упълномощено от него длъжностно лице води публичен регистър за всички дарения. Регистърът съдържа: номер по ред, номер на договор, стойност на дарението, условия, дата и номер на писмото, с което дарителят е информиран за изпълнение на волята му съгласно договора. След писмено съгласие на дарителя в регистъра се вписва неговото име/фирма.

(4) Приетите дарения или завещания в полза на общината се отразяват в публичен регистър за даренията изнесен в сайта на община Никопол, със съгласието на дарителя.

/5/ Дарения не се приемат от лица, които участват в обявените от общинска администрация търгове или конкурси или са в процедура на предоставяне на услуги.
Чл. 12 Общината придобива право на ползване, на строеж, на надстрояване и пристрояване върху имоти, собственост на държавата или други физически и юридически лица въз основа на договор, сключен от кмета на общината след решение на общинския съвет.
Чл. 13 Договори, с които в полза на общината се учредяват безвъзмездно ограничени вещни права, се сключват от кмета на общината.
Чл. 14 (1) Безстопанствен имот се установява от комисия, определена със заповед на кмета на общината в чиито състав са включени служители от дирекция „Икономически дейности”, дирекция „Устройство на територията” и юрист. Комисията съставя протокол за наличието на имота и за неговото състояние.

/2/ Кметът на общината издава заповед за изземване на имота, който се управлява съобразно реда за управление на съответния вид имот по тази наредба.


Чл. 15 (1) Придобиване на собственост чрез позоваване на придобивна давност в полза на общината се извършва със заповед на кмета на общината, след доклад на дирекция “Икономически дейности”. В заповедта се посочват вида и местонахождението на имота, както и основанието за придобиването му.

(2) Придобивната давност започва да тече от датата на установяване безстопанствеността върху имота чрез съставяне на констативен протокол от комисия, определена със заповед на кмета на общината.

(3) Въз основа на протокола по ал. 2 кметът на общината издава заповед за владение и управление на имота.

(4) Общинският съвет приема решение за придобивна давност по отношение на завладените безстопанствени имоти при условията на чл. 79, ал. 1 от Закона за собствеността. Решението на общинския съвет се взема по предложение на кмета на общината след съставяне на констативен протокол, с който се установява изтеклия десетгодишен срок.
Чл. 16 (1) Придобиването на имущество на основание покупка, замяна, делба и други начини, определени със закон – собственост на трети лица се извършва само ако не са обременени с ипотека или други тежести, не са отдадени под наем или аренда.

/2/ Договорите и другите актове, с които се придобива или прехвърля право на собственост, подлежат на вписване по чл. 34, ал. 7 от ЗОС и при условията на Правилника за вписванията.


Чл 17 Учредяването на ипотека или други вещни права върху недвижими имоти общинска собственост се извършва с решение на Общинския съвет.

Чл. 18 /1/ Договорите за доставка на машини, съоръжения, транспортни средства и други дълготрайни активи се сключват от кмета на общината в рамките на предвидените по бюджета средства, при спазване разпоредбите на ЗОП и Наредбата за възлагане на малки обществени поръчки.

/2/ Движимите вещи, необходими за административни и стопански нужди на Общински съвет и общинска администрация се закупуват от кмета на общината или упълномощени от него длъжностни лица.

/3/ Движимите вещи, необходими за административни и стопански нужди за дейността на юридическите лица на самостоятелна бюджетна сметка се закупуват от ръководителя на звеното в рамките на одобрените бюджетни средства.
ГЛАВА ТРЕТА

УПРАВЛЕНИЕ НА ОБЩИНСКА СОБСТВЕНОСТ




Р А З Д Е Л І
УПРАВЛЕНИЕ НА ИМОТИ, ПУБЛИЧНА ОБЩИНСКА СОБСТВЕНОСТ
Чл. 19 /1/ Публичната общинска собственост, предназначена за осъществяване функциите на общинския съвет и общинска администрация се управляват пряко от Кмета на общината.

/2/ Публичната общинска собственост, предназначена за осъществяване функциите на кметствата се управлява пряко от кмета на съответното кметство.

/3/ Публичната общинска собственост, предназначена за осъществяване функциите на общинска администрация в населените места, които не са кметства се управлява пряко от кметския наместник на съответното населено място.

/4/ Публичната общинска собственост, предназначена за трайно задоволяване на обществени потребности от общинско значение, включително имотите за здравни, културни, образователни, просветни и социални нужди се предоставят за управление от Общинския съвет на съответните организации или юридически лица на бюджетна издръжка за безвъзмездно ползване и се управляват от ръководителите и/или представляващите съответните звена или от управителите на едноличните общински търговски дружества.



(5) Ръководителите на организациите и юридическите лица на общинска бюджетна издръжка управляват предоставените им за безвъзмездно ползване имоти и отговарят за тяхното поддържане, ремонтиране, застраховане и противопожарна безопасност.

(6) Предоставянето под наем на части от имоти по ал. 4 се извършва от общинска администрация по реда на глава шеста от наредбата, чрез публичен търг. Договорът за наем се сключва от кмета на общината.

(7) Предоставените за безвъзмезно ползване имоти на лицата по тази наредба се предоставят под наем от тях съгласно реда и правилата на тази наредба.

(8) Постъпленията от наем на обекти от учебни заведения и детски градини се превеждат по банкова сметка на учебното и детско заведение.

(9) Ръководителите на звена или юридическите лица, които са на издръжка на общинския бюджет осъществяват управлението на публичната общинска собственост в рамките на предвидените за това бюджетни средства.

(10) Кметът на общината упражнява контрол по управление на имотите по ал. 2, ал. 3, ал. 4 и ал.8.
Чл. 20 Имотите - публична общинска собственост не могат да се отчуждават, отдават под наем, да се преотстъпват за ползване, да се ползват съвместно по договор с трети лица, както и да се ползват не по предназначение.
Чл. 21 Имотите публична общинска собственост не могат да се включват в капитала на търговски дружества с общинско имущество.
Чл. 22 В случаите на неизпълнение на хипотезите по чл. 20 кмета на общината издава заповед за отнемане на имота.
Чл. 23 /1/ Имотите и вещите – публична общинска собственост, които не са необходими за нуждите на органите на общината или на юридическите лица и звена на общинска бюджетна издръжка могат да се предоставят безвъзмездно за управление на други юридически лица на бюджетна издръжка за срок до 10 /десет/ години с решение на общинския съвет.

/2/ Предоставянето по ал. 1 се извършва след писмено искане, което съдържа: наименование на предложителя, вид и местонахождение на имота и конкретни мотиви, обосноваващи предложението.

/3/ Въз основа на искането по ал. 2 кмета на общината внася предложение до общинския съвет, съдържащо описание на имота, местонахождение, вписан акт за общинска собственост, скица на имота, мотиви за предоставяне и становище от Дирекция “Икономически дейности”.

/4/ Въз основа на решението на Общинския съвет кмета на общината сключва договор за предоставяне за управление.

/5/ Управлението върху имоти и вещи – публична общинска собственост, включва правото на юридическите лица на бюджетна издръжка да ги владеят от името на общината за своя сметка и на своя отговорност.

/6/ Имотите и вещите по ал. 1 се завеждат в баланса на юридическите лица на бюджетна издръжка в едномесечен срок от съставянето на протокола за предаване – приемане на имота и всички разходи във връзка с управлението, включително разходите за текущ и основен ремонт, извършени със съгласие на общината, застраховки, данъци, такси и консумативи са за сметка на ползвателя.



(7) Ръководителите на звената и юридическите лица по ал.1 отговарят за всички дейности, свързани с техническата и противопожарна безопасност на предоставените имоти.
Чл. 24 /1/ Свободни имоти или части от тях- публична общинска собственост, могат да се отдават под наем за срок от 10 години при условията чрез публичен търг или публично оповестен конкурс по реда на глава шеста от настоящата Наредба, освен ако в закон е предвидено предоставянето под наем да се извършвабез търг или конкурс, но следрешение на общинския съвет. Части от имоти – публична общинска собственост, които са предоставени за управление по реда на чл.12 от ЗОС, могат да се отдават под наем при условие, че не се възпрепятства осъществяването на дейностите, за които съответния имат е предоставен за управление.

/2/ Въз основа на резултатите от търга или конкурса Кметът на общината издава заповед и сключва договор за наем.


Чл. 25 Върху свободни терени – публична общинска собственост, могат да се разполагат преместваеми съоръжения по смисъла на чл. 56, ал. 1 от ЗУТ при условия и ред, установен с отделна наредба на Общинския съвет и въз основа на схема, одобрена от Главния архитект на общината и приета от Общинския съвет.
Чл. 26 Имотите, предназначени за трайно задоволяване на обществени потребности от общинско значение, в т.ч. мрежите на водоснабдителната и канализационната системи се предоставят за управление и експлоатация на съответните юридически лица съгласно законови разпоредби с решение на Общински съвет, взето с обикновено мнозинство. Предоставените по този ред имоти и системи не могат да се ползуват като обезпечение за задължение към финансови и нефинансови институции и не могат да служат за апортни вноски в капитала на търговски дружества, както и да се извършват разпоредителни сделки с тях.
Чл. 27 (1) Спортните обекти и съоръжения – публична общинска собственост могат да се отдават под наем след решение на Общинския съвет и след съгласуване с председателя на Държавната агенция за младежта и спорта само на:

  1. юридически лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност, чиято основна дейност съответства на предназначението на имота за срок от 5 /пет/ години.

  2. лицензирани спортни организации и/или на спортни клубове-техни членове за срок от 10 /десет/ години.

(2) Лицата и организациите по ал.1 подават мотивирано искане до кмета на общината, към което прилагат: копие на документи за регистрация, актуално състояние на юридическото лице или спортната организация, копие от лицензията, инвестиционна програма по години за поддръжка, подобрение и модернизация на спортния обект, вкл. и за закупуване на спортни съоръжения, удостоверение по образец за липса на задължения към община Никопол, декларация за поемане за своя сметка на всички задължения за разходи за имота, и отговорност за всички действия, изискващи се за техническата и пожарна безопасност за спортния обект за срока на договора- поддръжка, застраховки, такси, разходи за ел.енергия и вода.

(3) Въз основа на искането по ал. 2 кметът на общината обявява списък на спортните обекти и съоръжения, които са свободни и е предвидено да бъдат отдадени под наем. Списъкът се публикува в един национален ежедневник и/или регионален всекедневники и се поставя на видно място в сградата на общинска администрация и на спортния обект. В едномесечен срок от обявяването на списъка, заинтересованите лица и организации могат да подават мотивирани искания за наемане на обектите, посочени в списъка, придружени със следните документи:

  1. съдебно решение за регистрация на сдружение с нестопанска цел с обществено полезна дейност.

  2. удостоверение за вписване на юридическото лице с нестопанска цел за осъществяване на обществено полезна дейност в Централния регистър при Министерство на правосъдието.

  3. удостоверение за членство към лицензирана спортна федерация по съответния вид спорт.

  4. Удостоверение от ДАМС за вписване на юридическото лице с нестопанска цел за осъществяване на обществено полезна дейност в Централния регистър на ДАМС.

Кметът на общината назначава комисия, която разглежда постъпилите искания, проверява дали кандидатът е лицензирана спортна организация или спортен клуб, членуващ в такава организация. Въз основа на протокола за извършеното класиране от комисията, кмета на общината изготвя предложение до Общинския съвет за вземане на решение. Въз основа на решението на Общинския съвет кмета на общината издава заповед и сключва договор за наем.

(4) При подадени две или повече искания предимство има кандидатът, който е лицензирана спортна организация и развива спорта, за който е предназначен имотът. При равни условия предимство има кандидатът, предложил финансово обезпечена инвестиционна програма с по-висока стойност за поддържане и подобрение на имота и изпълнявал точно задълженията си по предходни договори за ползването му. При класирането се оценява обществения принос на кандидата в спорта.

(5) Когато спортният обект е многофункционален, в договора на наемателя се определят условия за ползване на обекта, части от него и/или съоръжения от други спортни организации, които осъществяват спортна дейност в него.

(6) Извършените подобрения в спортните обекти са за сметка на наемателите и след изтичане срока на договора остават в полза на общината, без да се дължи обезщетение.

(7) Когато наемателят е изпълнявал коректно задълженията си по договора, след изтичане на срока му той може да кандидатства за ползване на същия имот отново в сроковете по чл. 27, ал. 1, т. 1 и т. 2.
Чл. 28 (1) Спортни обекти и съоръжения-общинска собственост, могат да се предоставят за ползване за срок до 20 /двадесет/ години на спортни организации и спортни клубове, след решение на Общинския съвет при условие че кандидатът :

  1. е ползвал спортния обект и съоръжение не по-малко от 10 /десет/ години на законово основание и по предназначение;

  2. е осигурявал за срока по т. 1 условия на спортни организации-юридически лица с нестопанска цел, да осъществяват в обекта тренировъчна и/или състезателна дейност;

  3. няма финансови задължения към общината към датата на подаване на искането;

  4. е предложил за изпълнение програма за поддръжка и модернизация на спортния обект, закупуване на спортни съоръжения или за изграждане на нови спортни обекти и съоръжения.

(2) Ползвателят се задължава с договора за ползване на обекта да осигури периоди от време за безвъзмездно ползване на обекта и/или съоръженията му на детски градини, общообразователни, средни, специални професионални и висши училища и на извънучилищни звена за реализиране на задължителните учебни програми и на извънкласни, извънучилищни, и свободни занятия с физическо възпитание, спорт и туризъм и за тренировъчна и състезателна дейност на учениците и студентите, за спортна дейност на граждани, на юридически лица с нестопанска цел в обществена полза, осъществяващи спорт за всички и за спорт на хора с увреждания.

(3) Ползвателят на имот по ал. 1 поема за своя сметка всички задължения и разходи за имота за срока на договора – поддръжка, застраховки, такси, разходи за ел.енергия и вода, както и носи отговорност за всички действия, свързани с техническата и противопожарна безопасност за спортния обект.

(4) Извършените подобрения в спортните обекти са за сметка на ползвателите и след изтичане срока на договора ги предоставя безвъзмездно на общината в състояние, отговарящо на изискванията за ползване по предназначение.

(5) Когато ползвателят е изпълнил задълженията си по договора коректно, след изтичане на срока му той може да кандидатства за ползване на същия имот отново за 10 /десет/ години.

Чл. 29 Спортните обекти и съоръжения общинска собственост могат да се предоставят на физически и юридически лица чрез концесия по реда на Закона за концесиите. Когато кандидатите са повече от един и са направили равностойни финансови предложения, предимство има този, който е спортна организация и развива спорта, за който е предназначен обектът.
Чл. 30 Предоставените общински спортни обекти и съоръжения на спортни организации и на други юридически лица се ползват от тях по предназначението им, съобразно нуждите, за които са предоставени. При нарушение на това условие и на условието по чл. 28, ал. 2 договора се прекратява със заповед на кмета и обекта се изземва.
Чл. 31 Спортните обекти и съоръжения - общинска собственост при необходимост могат да се ползват и за културни и други прояви с обществен характер.
Чл. 32 Спортни обекти и съоръжения – общинска собственост не могат да се предоставят за безвъзмездно ползване за стопанска дейност на юридически и физически лица, осъществяващи стопанска дейност.
Чл. 33 Обособените части от общински спортни обекти, предназначени за стопанска дейност се отдават под наем по реда на чл. 14, ал.2 и ал.7 от ЗОС.

РАЗДЕЛ II





СТРОИТЕЛСТВО НА ЕЛЕМЕНТИ НА ТЕХНИЧЕСКАТА ИНФРАСТРУКТУРА В ИМОТИ-ПУБЛИЧНА ОБЩИНСКА СОБСТВЕНОСТ
Чл. 34 (1) Далекосъобщителните оператори, енергийните, топлопреносните, топлоснабдителните, газопреносните, газоразпределителните предприятия и екплоатационните дружества, получили разрешение за строеж за разкопаване по реда на чл. 72 от ЗУТ, във връзка с изграждане, разширение или поддържане на съществуващи обществени мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура в имоти-публична общинска собственост – улици, тротоари, пътища и елементи на зелената система , извършват за своя сметка и на свой риск пълното възстановяване на всички елементи на увредената от тях градска среда-пътни и улични платна и настилки, тротоари, зелени площи, трайна растителност, паркова мебел, осветление и др.

(2) Операторите, предприятията и експлоатационните дружества по ал. 1 отстраняват за своя сметка възникналите дефекти и повреди в участъците, в които са извършвали строителство, както и в прилежащите им площи, в които дефектите са пряка и непосредствена последица от строителството, в рамките на гаранционен срок от три години.

(3) Проектите за възстановяване на пътната настилка трябва да съответстват на типа конструкция на улицата, за която се иска разрешение за строеж.
Чл. 35 (1) Юридически и физически лица, получили разрешение за строеж за разкопаване по реда на чл. 72 от ЗУТ, във връзка с изграждане или реконструкция на съществуващите съоръжения на техническата инфраструктура в имоти-публична общинска собственост - улици, тротоари, пътища и елементи на зелената система , извършват за своя сметка и на свой риск пълното възстановяване на всички елементи на увредената от тях градска среда-пътни и улични платна и настилки, тротоари, зелени площи, трайна растителност, паркова мебел, осветление и др.

(2) Лицата по ал. 1 отстраняват за своя сметка възникналите дефекти и повреди в участъците, в които са извършвали строителство, както и в прилежащите им площи, в които дефектите са пряка и непосредствена последица от строителството, в рамките на гаранционен срок от три години.

(3) Проектите за възстановяване на пътната настилка трябва да съответстват на типа конструкция на улицата, за която се иска разрешение за строеж.
Чл. 36 (1) При издаване на разрешение за строеж от главния архитект на общината за обектите по чл. 34 и 35 лицата, представляващи операторите, предприятията, експлоатационните дружества и другите юридически лица, както и физическите лица, сключват договор с кмета на общината за изпълнение на чл. 74, ал. 1, т. 8 и т. 9 от Закона за устройство на територията и гаранционното поддържане на участъците, в които са извършвали строителство, както и в прилежащите им площи.

(2) Преди издаване на разрешение за строеж, длъжностно лице от общинската администрация съставя констативен протокол за състоянието на пътните и улични платна и настилки, тротоари, зелени площи, трайна растителност, паркова мебел, осветление и други в участъка от тях, в който се строи.



(3) При констатиране на появили се дефекти и повреди в участъците, както и в прилежащите им площи, в които дефектите са пряка и непосредствена последица от строителството, в рамките на определените гаранционни срокове служители от общинската администрация съставят констативни протоколи и задължителни предписания за ремонт и възстановяване по чл. 34, 35 и 37.
Чл. 37 Гаранционните срокове по този раздел са задължителни и при възлагане на строителни и ремонтни работи в имоти-публична общинска собственост – улици, тротоари пътища и елементи на зелената система от Община Никопол по Закона за обществените поръчки и в случаите на авариен ремонт, за лицата сключили договор с общината.
Чл. 38 Гаранционните срокове по този раздел са задължителни при извършване на строителни и ремонтни работи в имоти-частна общинска собственост.

РАЗДЕЛ III
УПРАВЛЕНИЕ НА НЕЖИЛИЩНИ НЕДВИЖИМИ ИМОТИ – ЧАСТНА ОБЩИНСКА СОБСТВЕНОСТ
Чл. 39 (1) Кметът на общината организира, ръководи и контролира управлението на имоти – частна общинска собственост.

(2) Ръководителите на юридическите лица и на звената на общинска бюджетна издръжка осъществяват управлението на имотите частна общинска собственост, предоставени им безвъзмездно с решение на общинския съвет за осъществяване на техните функции.

(3) Имотите по ал. 1, които не са необходими за нуждите на органите на общината или на юридическите лица и звена на общинска бюджетна издръжка могат да се предоставят безвъзмездно за управление за срок до 5 /пет/ години на други юридически лица на бюджетна издръжка или на техни териториални структури с решение на Общинския съвет.

(4) Управлението върху имоти – частна общинска собственост, включва правото на юридическите лица на бюджетна издръжка да ги владеят от името на общината за своя сметка и на своя отговорност.

(5) Предоставянето на имотите по ал. 3 се извършва след писмено искане, което съдържа: наименование на предложителя, вид и местонахождение на имота и обосновани мотиви на искането.

(6) Въз основа на искането по ал. 5 Кмета на общината внася мотивирано предложение до Общинския съвет.

(7) Въз основа на решението на Общинския съвет Кмета на общината сключва договор за предоставяне за управление при условия и ред определени в решението.

(8) Имотите и вещите по ал. 1 се завеждат в баланса на ведомството, на юридическите лица на бюджетна издръжка в едномесечен срок от съставянето на протокола за предаване – приемане на имота и всички разходи във връзка с управлението, включително разходи за текущ и основен ремонт, извършен със съгласие на общината, застраховки, данъци, такси и консумативи са за сметка на ползвателя.

(9) Ръководителите на организациите и юридическите лица по ал. 3 управляват предоставените им за безвъзмездно ползване имоти и отговарят за всички дейности, свързани с техническата и противопожарна безопасност.

(10) Когато нуждата от имот – частна общинска собственост, отпадне или имота не се използва по предназначение, правото на управление се отнема със заповед на кмета на общината.

(11) Предоставянето на имоти - частна общинска собственост може да се осъществява чрез отдаване под наем.
Чл. 40 Отдаването под наем на нежилищни недвижими имоти – частна общинска собственост може да става чрез:

  • публичен търг или публичен оповестен конкурс;

  • с решение на Общинския съвет без публичен търг или публичен оповестен конкурс;

  • със заповед на Кмета на общината;


Чл. 41 (1) Отдаването под наем на имоти частна общинска собственост се извършва от кмета на общината след провеждане на публичен търг или публичен оповестен конкурс по реда на глава шеста, от настоящата наредба, освен ако в закон е предвидено предоставянето под наем да се извършва без търг или конкурс.

(2) Въз основа на резултатите от търга или конкурса кмета на общината или упълномощен от него заместник – кмет издава заповед и сключва договор за наем.
Чл. 42 (1) С решение на Общинския съвет без търг или конкурс могат да се отдават под наем свободни нежилищни имоти за срок до 5 /пет/ години :

  • За здравни, образователни и социални дейности за задоволяване на съответните нужди на населението;

  • На юридически лица с нестопанска цел, осъществяващи дейност в обществена полза;

  • на търговски дружества – поземлени имоти, необходими като терени за временно използване за спомагателни и допълнителни площадки, комуникации и други, свързани с изграждането, ремонта и поддържането на обекти на техническата инфраструктура за срока на строително-ремонтните дейности.

(2) Отдаването под наем на общински имоти по ал. 1 става чрез молба до кмета на общината, която съдържа наименование на предложителя, местонахождение на имота, предмета на дейността, която ще се осъществява и срока за предоставяне. Към молбата се прилага и копие от съдебна регистрация и удостоверение за актуално състояние, удостоверение за вписване в специалния регистър при Министерство на правосъдието за юридическите лица с нестопанска цел.

(3) Отдаването под наем по ал. 1 се извършва на цена, която не може да бъде по-ниска от определената минимална базисна цена определена с Наредба на Общински съвет.

(4) Въз основа на решението по ал. 1 кметът на общината издава заповед и сключва договор за наем съгласно условията определени в решението.
Чл. 43 (1) Без търг или конкурс могат да се отдават под наем подходящи свободни нежилищни имоти – частна общинска собственост на:

1. местните структури на политическите партии, отговарящи на изискванията на Закона за политическите партии за осъществяване на дейността им.



2. местните структури на национално признатите синдикални организации за осъществяване на административната им дейност.

(2) Отдаването под наем по ал. 1 се извършва чрез молба до кмета на общината, съпроводена със следните документи: копие от съдебна регистрация, декларация, че местната структура на партията или синдикалната организацията не притежава друго помещение за задоволяване на същите нужди, конкретно пълномощно, в случаите на упълномощаване.

(3) Въз основа на искането и при наличие на имоти кметът на общината издава настанителна заповед и сключва договор за наем на цена, определена при условията в Закона за политическите партии. За синдикалните организации договорната цена не може да бъде по-ниска от определената минимална базисна цена определена с Наредба от Общински съвет.

(4) Предоставените по ал. 1 имоти могат да бъдат пренаемани но само за дейност, обслужваща дейността на политическата партия.

(5) При констатирани нарушения по ал. 4 договорните отношения се прекратяват със заповед на кмета на общината по чл. 15, ал. 4 и ал. 5 от ЗОС.

(6) Не се предоставят имоти по ал. 1, ако политическата партия не е изпълнила финансовите си задължения към общината, произтичащи от отдаване под наем на други общински имоти.
Чл. 44 Срокът на договорите за предоставяне на имоти на политическите партии е до края на мандата на Народното събрание или на Общинския съвет.
Чл. 45 (1) Срокът на договорите за отдаване под наем на нежилищни недвижими имоти - частна общинска собственост, независимо от реда на тяхното отдаване, не може да бъде по-дълъг от 5 /пет/ години. С решение на Общинския съвет срокът на наемния договор може да бъде удължен за срок до 10 /десет/ години при условия и ред отределен от тях.

(2) С решението за удължаване срока на договори за наем Общинският съвет определя и размера на наемната цена за всеки конкретен случай.

Чл. 46 (1) Договорите за отдаване под наем на терени за поставяне на маси за консумация на открито пред търговски обекти се сключват ежегодно за срок от 01.04. до 30.10 въз основа на писмена молба до кмета на общината, съпроводена със следните документи:

  1. копие от решение за съдебна регистрация на фирмата;

  2. копие от документ за единен идентификационен код;

3. копие от документ за собственост на обекта или договор за наем;

(2) Молбите по ал. 1 се подават в срок от 15.02. до 15.03. на съответната година.

(3) Поддържането, подобренията, текущите и основни ремонти на имотите – общинска собственост отдадени под наем се извършва от наемателите и ползвалите им, за тяхна сметка, и след прекратяване на наемния договор Общината не дължи обезщетение на наемателите.

(4) Преустройство, основен ремонт и смяна на предназначение на отдадените под наем имоти-общинска собственост и необходимите инвестиции в тази връзка се извършват само след писмено съгласие на общината.

(5) Предоставянето на имотите и вещите по ал. 1, без откритите площи към търговски обекти за сезонно ползване за поставяне на маси за консумация на открито се извършва по реда на глава шеста от наредбата.

(6) При наемане на общински имоти – частна общинска собственост за лично упражняване на стопанска дейност, лицата с намалена работоспособност заплащат наемна цена с намаление както следва:

1. с намалена работоспособност над 90 % - намаление 60 на сто

2. с намалена работоспособност от 70 до 80 % – намаление 50 на сто

3. с намалена работоспособност от 50 до 70 % – намаление 40 на сто



4. с намалена работоспособност до 50 % – намаление 30 на сто

(7) Обстоятелствата по ал. 6 се доказват с представяне на решение на ТЕЛК.

(8) Наемната цена се актуализира ежегодно след обявяване на инфлационния индекс от Националния статистически институт, ако инфлацията е над 5 % за предходната година, всички наемни цени от наредбата да бъдат актуализирани с този индекс.
Чл. 47 Отдадените под наем имоти – частна общинска собственост не могат да се преотдават, да се преотстъпват, да се ползват по договор за съвместна дейност с трети лица или не по предназначение. Промяна на предназначението се извършва след изрично писмено съгласие на наемодателя.
Чл. 48 Прекратяването на наемните договори става по реда на чл. 15 от ЗОС.
РАЗДЕЛ VI
УПРАВЛЕНИЕ НА ВЕЩИ - ЧАСТНА ОБЩИНСКА СОБСТВЕНОСТ
Чл. 49 (1) Кметът на общината управлява движими вещи, собственост на общината, необходими за осъществяване дейността на Общинския съвет и общинска администрация и упражнява контрол върху правилното и законосъобразното им ползване.

(2) Кметовете на кметства и кметските наместници управляват движимите вещи, собственост на общината предоставени им за осъществяване дейността на кметството респективно в населеното място, както и упражняват контрол върху правилното и законосъобразно ползване и управление на движимите вещи.

(3) Паметниците на културата, общинска собственост се стопанисват, съобразно специалните разпоредби на Закона за паметниците на културата и музеите.
Чл. 50 (1) Движимите вещи частна общинска собственост могат да се предоставят безвъзмездно за управление на юридически лица и звена на общинска бюджетна издръжка със заповед на кмета.

(2) Вещите – частна общинска собственост извън тези по ал. 1 се отдават под наем от кмета на общината чрез търг или конкурс по реда на глава шеста от наредбата.
Чл. 51 (1) Кметът на общината може да предоставя или прехвърля безвъзмездно инвентар - общинска собственост за нуждите на общински звена на бюджетна издръжка, социални домове, общински търговски дружества и гробищни паркове в населените места на общината.

(2) Предоставянето или прехвърлянето на инвентар по ал.1 става въз основа на заповед на кмета, а изписването от баланса на общината при прехвърляне се извършва въз основа на заповедта, приемателно предавателен протокол между страните и потвърдително писмо от ползвателя за завеждане на инвентара по неговите счетоводни сметки.


Каталог: assets -> ObS -> naredbi
ObS -> Община брусарци област монтана междинна оценка на Общинския план за развитие
ObS -> П р о г р а м а за овладяване на популацията
ObS -> Многопрофилна болница за активно лечение “ д-р Димитър Чакмаков раднево еоод
ObS -> Програма за реализация на плана за развитие на община трявна за периода 2014 2020
ObS -> П о к а н а за участие в процедура по реда на чл. 2, Ал. 1, Т. 2 От нвмоп с предмет
naredbi -> Н а р е д б а за символите, празниците, почетните звания, почетните знаци и награди на община никопол


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница