Отговор на въпрос №50, получен на 20. 12. 2011 г. И публикуван на 16. 01. 2012 г



Дата09.12.2018
Размер61.94 Kb.
#107296
ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ ПО ПРОЦЕДУРА

BG161PO003-2.3.01 „ИНВЕСТИЦИИ В „ЗЕЛЕНА ИНДУСТРИЯ”

ОТГОВОР НА ВЪПРОС № 50,

ПОЛУЧЕН НА 20.12.2011 г.

И ПУБЛИКУВАН НА 16.01.2012 г.

ВЪПРОС № 50)
Привет уважаеми колеги,
Бих искал да получа конкретни отговори на следните въпроси свързани със схемата за ‘Инвестиции в „зелена индустрия ’’  - BG161PO003-2.3.01:

  1. До каква степен трябва да е съответствието между проектното предложение и доклада за енергийното обследване който е извършен? Какъв е ефекта ако има разминаване между предложените инвестиции в доклада и заложените в проектното предложение, било то в размер по-голям или по-малък от предложните в доклада?

  2. Моля да отговорите конкретно относно попълването на бюджета с оглед на следния казус, касаещ разпределението на помощта по компонент 1 и 2.

Предприятие кандидат, нямащо изразходвам де-минимис към момента, има за цел да инвестира 2,5 милиона лева общо в оборудване по компонент 1 и компонент 2. По компонент 1 инвестициите са в размер на 500 хил. лева, а тези по компонент 2 са в размер на 2 мил. лева. По критериите на схемата, е допустимо то да получи до 50% от помощта, тоест 1 250 хил. лева. Тази помощ как трябва да бъде разпределена в бюджетните пера? Ако то получи само 400 хил. лева по компонент две и 50% от компонент 1, тоест 250 хил. лева, общата безвъзмездна помощ възлиза на 650 хил. лева, което е под минимлания праг на схемата. Моля уточнете дали това би бил казуса, и проекта би бил отчетен като недопустим?

В контекста на същия казус, предприятие кандидат, има инвестиция от 2,5 милиона лева, като по компонент 1 то е 2 милиона а по компонент 2 то е 500 хил. лева. Пак не е получавало де-минимис. Как трябва да бъде представена исканата помощ в проектното предложение? Как се изчислява де-минимис получен от кандидата? По преценка на кандидата, или се спазва правилото за 50% безвъзмездна помощ за всеки отделен компонент?



  1. В доклада изготвен по наредба Но РД-16-346 приложен към проектното предложение са представени конкретни цифри за оптимизиране на разходите за енергия, под формата на спестявания. В проектното предложение, обаче кандидата защитава по-високи показатели, въз основа на нови технологии, недостъпни при провеждането на доклада. Въз основа на кое ще се оценяват заложените проценти на оптимизиране на използването на енергията? Въз основа на представеното проектно предложение или въз основа на доклада? Къде при административната и финансовата оценка ще бъде взето в предвид горе посочения казус?

  2. В компонент 1, точка б) е заложено закупуването на оборудване за по-ефективното използване или рециклиране на отпадъчните продукти. На основата на какъв период от време се изчисляват по ефективното използване или рециклиране на продукти? (на годишна, месечна, седмична основа). Когато се говори за по-ефективното използване или рециклиране на отпадъчните продукти, става дума за цялостния ефект върху предприятието, или само върху активите които ще бъдат обхват на проекта?

  3. Бихте ли дефинирали какво е отпадъчен продукт? Тълкувате ли дефиницията от конкретни нормативни документи? При различните видове производство има различни видове отпадъци, първични и второстепенни. Например при производство което отделя като второстепенен продукт различни видове газове или масла, то тогава, това води ли се отпадъчен продукт, макар че не е първостепенен? Друг пример: В хотелиерството, имат остатъчен продукт от храна, който може да се използва като биомаса за отопление на конкретните предприятия.  Това допустим отпадъчен продукт ли е и може ли да се търси инвестиция за неговото оползтворяване по Компонент 1 точка б)?

  4. Бихте ли дефинирали какво е опасен материал? По какви нормативни документи се определя дали, даден материал е опасен? Ако предприятие кандидат кандидатства по Компонент 1, точка а), но като допълнителен ефект премахне използването на вредни за здравето материали от своят производствен процес, то тогава, допустимо ли е то да получи и точки по 4.3 от оценителния грид на схемата?

  5. С оглед на въпрос 6, точка 4.3 от оценителния грид на схемата е само за проектни предложения които предвиждат инвестиции по Компонент 1, точка в), или е приложим във всеки случай когато предприятие използва по-малко количество вредни материали, без инвестицията да влиза в контекста на рециклиране на продукти? На пример, дадено предприятие, чрез закупуването на машина покриваща изискванията по компонент 1, точка а), премахва от своя производствен процес използването на опасен материал, но крайният продукт е същият, то тогава предприятието би ли получило точки по критерия 4.3 от оценителния грид? В същия контекст, дадено предприятие, чрез закупуването на машина покриваща изискванията по компонент 1, точка а), премахва от своя производствен процес използването на опасен материал, но крайният продукт е различен (подлежи на рециклиране), то тогава предприятието би ли получило точки по критерия 4.3 от оценителния грид?

Приятен ден
Георги Кънев
20.12.2011 Г.
ОТГОВОР № 50)

1. Следва да имате предвид, че от резюмето на доклад от обследването за енергийна ефективност следва да е видно, че планираните за закупуване дълготрайни материални активи по Компонент 1, буква а), водят до намаляване енергоемкостта на производството на предприятието-кандидат, както и че заявените за финансиране дейности по компонент 2, букви от а) до д) следва да бъдат в съответствие с резюмето на доклад от обследването за енергийна ефективност.

Посоченото означава, че горните дейности следва да са в изпълнение на препоръчаните в доклада от обследването мерки за повишаване на енергийната ефективност или да водят до постигане на заложената в него икономия на енергия.

При оценката на проектните предложения акцентът ще бъде върху съответствието на инвестицията с критериите за допустимост на дейностите и разходите, посочени в Насоките за кандидатстване. Предвид това в проектното предложение е препоръчително да се включат тези мерки, които са допустими за финансиране по процедурата.


2. По отношение на Компонент 2 от настоящата процедура е приложим режим „de minimis” (минимална помощ) съгласно Регламент на Комисията (ЕО) 1998/2006 от 15 декември 2006г. относно прилагането на чл. 87 и 88 от Договора за създаване на ЕО към помощта de minimis (ОВ L 379/28.12.2006). Общият размер на безвъзмездната финансова помощ, предоставена на всяко едно предприятие във връзка с процедури или индивидуални помощи, обявени в режим „de minimis” (минимална помощ), не може да надхвърля левовата равностойност на 200 000 евро (391 166 лева) за период от 3 последователни финансови години, а когато предприятието осъществява дейност в отрасъл „шосеен транспорт” - не може да надхвърля левовата равностойност на 100 000 евро (195 583 лева) за период от 3 последователни финансови години.
От друга страна, минималният размер на безвъмездната финансова помощ като цяло по настоящата процедура е 1 000 000 (един милион) лева.

В този смисъл, проектните предложения следва задължително да включват разходи/дейности по Компонент 1, с оглед спазване на изискването за минимален размер на безвъзмездната финансова помощ.

Допълнително следва да имате предвид, че интензитетът на безвъзмездната финансова помощ по всеки индивидуален проект не трябва да надвишава 50% от общата стойност на допустимите разходи по проекта. Интензитетът е еднакъв и за двата компонента на процедурата. Кандидатите нямат задължение да предвидят в проектните си предложения максималния интензитет.

3. Моля, вижте отговора на т. 1 по-горе.

4. В случай че се кандидатства за финансиране на дейности по Компонент 1, буква б) от настоящата процедура в т. 4.5. от Раздел II на Формуляра за кандидатстване трябва да се обоснове, че дейностите по закупуване и въвеждане в експлоатация на ново оборудване са свързани с по-ефективното използване или рециклиране на отпадъчните продукти съобразно придружителните документи. По-долу, в т. 4.7.4.2. от Формуляра кандидатите предоставят информация за степента на повторно оползотворяване на отпадъците, като следва да опишат и отпадъчните потоци (напр. хартия, стъкло, пластмаса, дървесни отпадъци, метал, текстил, композитни материали, масла, акумулатори/батерии, строителни отпадъци, болнични отпадъци, растителни/хранителни отпадъци и др.), както и количеството на третираните отпадъци (преди и след използване). Т.е. значение имат стойностите от преди реализиране на проекта и тези – след изпълнението му.

Базата, на която ще бъде оценяван посочения критерий е степента на повторно оползотворяване на отпадъците от предприятието кандидат преди изпълнението на проекта.

5. и 6. За целите на настоящата процедура следва да се използват определенията от Допълнителните разпоредби на Закона за управление на отпадъците.

7. Обръщаме внимание, че в т. 4.8 от Раздел II на Формуляра за кандидатстване кандидатите посочват един критерий от т. 4 „Опазване на околната среда/намаляване на енергоемкостта”, Раздел II „Ефект от изпълнението на проекта” от Критериите за техническа оценка, по който изразяват желание да бъде извършена техническата оценка на проектното им предложение, както и допълнителен критерий, който се покрива (извън критерия, по който ще бъде извършвана оценката), в случай че такъв е приложим.



В случай че проектното предложение покрива повече от един от горепосочените критерии, т.е. налице е поне един допълнителен критерий, който се покрива, то ще получи 4 допълнителни точки при извършване на неговата техническа оценка.
Каталог: images -> module4 -> files
files -> Постъпили въпроси от кандидати и разяснения по тях по процедура bg16rfop002 001 „подобряване на производствения капацитет в мсп“
files -> Постъпили въпроси от кандидати и разяснения по тях по процедура bg16rfop002 001 „подобряване на производствения капацитет в мсп“
files -> Развитие на стартиращи иновативни предприятия чрез подкрепа за внедряване на иновативни продукти, процеси и услуги” /въпроси с номера 54-63, получени в периода 17. 12. 2010 – 27. 01. 2011 г
files -> Отговори публикувани на 04. 05. 20
files -> Отговор на въпроси №119 124 получени в периода 10. 05. 2012 -27. 05. 2012 г
files -> Въпроси и отговори по процедура bg161PO003 04 „развитие на приложните изследвания в изследователските организации в българия”
files -> Отговори на въпроси с №63-68, получени в периода 06-08. 11. 2011 г. И публикувани на 18. 11. 2011 г
files -> Програма за разработване на иновации от стартиращи предприятия с подобна насоченост
files -> Въпроси и отговори по процедура bg161PO003 04 „развитие на приложните изследвания в изследователските организации в българия”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница