Откриха гроба на шута на Червенския болярин



Дата02.06.2018
Размер16.85 Kb.
#71231
Откриха гроба на шута на Червенския болярин

19.08.2009 г.


Археологическият екип на Стоян Йорданов, който проучва Средновековния град Червен, разкри необикновено погребение. Британските студентки Вивиан и Кимбърли, които участват в програма за летни стажове, попаднаха на гроб с погребение на мъжки индивид, когото заради малките му размери приели за детски. При разчистването и огледа на черепа се установява, че мъжът е на възраст 30-35 г. Костите на тялото са добре запазени, макар и с малки размери. Височината на този човек е около 90 см., имал е голяма глава и много малко тяло. Става дума не за дете, а за джудже.

Според Стоян Йорданов мястото на погребението също е необичайно – извън градското гробище, може би до разрушена малка църква, но извън нея. По този начин се погребват индивиди, които застрашават общността на живите. Според фолклорните вярвания на джуджетата или на „педя човек” не се гледа с добро око – те са „белязани” от Бога с малкия си ръст и от тях са се страхували. Гробът е ориентиран по посоките на света, индивидът е бил християнин. Датиран е по монета от края на ХІІІ век.

На кого е откритият гроб? Всъщност археолозите са открили останките от придворния шут на Червенския болярин. Многобройни са сведенията за това как малките хора са били използвани за забавления през Средновековието. Средновековният Червен не прави изключение. Известната сцена „Поругание Христово” в скалната църква „Света Богородица” край Иваново включва три персонажа на улични актьори и музиканти – шутове. Според специалистите много от сцените в скалната църква са рисувани от натура - уличните актьори са били част от живота на града.

Откриването на гроба на малкия човек в Червен доказва тази хипотеза и отваря нова страница от живота на средновековния град – за делниците и празниците, за забавленията на елита. Досега за града се знае, че е бил най-големият желязодобивен център в Североизточна България, търгувал е с Влашко, имал е множество грамотни хора, монаси, военни.


Опис на снимки:

Гроб с останки от шута на червенския болярин;

Средновековна българска монета от ХІІІ век, намерена в гроба;

Сцената „Поругание Христово” от Ивановските скални църкви.


За контакти: Силвена Гарелова 082/825 002; 0896 753 269

Отдел „Връзки с обществеността“; Регионален Исторически музей-Русе
Каталог: actual
actual -> Нормативна основа на енергийната ефективност в сгради
actual -> Инструкция за реда и условията за предоставяне на стипендии за успех и специални стипендии по проект bg051PO001 06 „студентски стипендии, осъществяван с финансовата подкрепа на оперативна програма
actual -> Стимулиране на процеса на обучение /възприемане с цел създаване на продуктивна учебна среда в класната стая
actual -> Доклад-анализ за дейността на регионален инспекторат по образованието сливен за учебната 2010/2011 година
actual -> Актуализация към 05. 03. 2015 г. Нормативна основа на енергийната ефективност в сгради XXX – нов документ
actual -> Вп- / резултати от националното външно оценяване през 2011 Г
actual -> Прессъобщение 01. 12. 2009г
actual -> Конкурс за детска рисунка на тема: "Капчица вода пътува…" По случай Международната година на сътрудничеството
actual -> Уведомяваме училищата, че при възникнали проблеми с влизането в системата „Делегирани бюджети трябва да напишат този адрес


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница