Откъс от „Робърт колеж и българите“, Орлин Събев



Дата11.01.2018
Размер24.11 Kb.
#43737

Откъс от „Робърт колеж и българите“, Орлин Събев

Ако се пренесем в края на XIX век, откогато датира една рекламна брошура на колежа, озаглавена „Защо трябва да проявя интерес към Робърт колеж?“ (Why Should I Interest Myself in Robert College?), можем да прочетем следните аргументи: „защото е принципно християнски колеж, в никакъв случай сектантски...; защото е американски колеж, плод на американската филантропия и усърдие...; защото е в Цариград, един от най-важните регионални центрове...; защото вече е придобил висока репутация като учебно заведение...; защото има здрава основа, върху която да се надгражда...; заради това, което вече е постигнал...; защото е дал християнско образование на стотици младежи, които един ще бъдат водачи на народите си...“1

Всъщност, използвайки матрицата на тази брошура, можем да отговорим на въпроса „Защо трябва да проявяваме интерес към историята на Робърт колеж?“ по следния начин: защото от самото си основаване и през историята си колежът впечатлява със своята уникалност. Макар и по презумпция да е християнски и американски (с други думи, иманентно протестантски), колежът се прославя преди всичко като учебно заведение с високи академични стандарти, предоставящо несравними възможности за интелектуално развитие и личностно израстване на представители на народи, които в определен исторически момент имат нужда точно от това. Колежът, за който се смята, че е първият от този тип, основан извън пределите на Съединените щати, действително е разкрит като християнски и американски, той е възприеман като такъв в самата Америка, но в нашия регион той е известен чисто и просто като Робърт колеж. Зад това неутрално наименование „христянското“ и „американското“ остават на заден план за сметка на „академичното“ – това, което в крайна сметка се цени най-много от хората тук. Друг е въпросът, че „академичната“ репутация на колежа в голяма степен се дължи и се гради на „християнския“ дух и „американския“ либерализъм, втъкани в неговите образователна концепция и практика.

Робърт колеж е основан в Цариград, столицата на Османската империя, който заради стратегическото си географско положение винаги е бил зона на контакт и сблъсък между Изтока и Запада, между християнството и исляма, между традиционализма и модерността, между консерватизма и либерализма. Колежът е основан в годините след Кримската война (1853–1856), когато самата Османска държава вече е приета за пълноправен член на т.нар. Европейския концерт.2 С други думи, колежът е основан в политическо време, облагодетелстващо го да изиграе немаловажна роля в последните епизоди от османския исторически сериал. Заченат с финансовата помощ на нюйоркския богат търговец и щедър благодетел Кристофър Робърт (поч. 1878) и с просветителския плам на бившия мисионер Сайръс Хамлин (поч. 1900), и двамата ревностни протестанти, колежът въплътява образователни идеали, които са предизвикателство не само за функциониращите в региона учебни заведения, но и за идеологиите, които османските власти се стремят да наложат в обществото, в частност и чрез образованието.



Основателите и ръководителите на Робърт колеж, както и изследователите на историята му винаги са си давали ясна сметка за неговото уникално място в историята на региона. И едните, и другите са написали стотици страници, в които разкриват различни аспекти от тази уникалност и изграждат словесния образ на една институция, чиято история, колкото и да е разказвана и преразказвана, все още крие доста неизвестни, част от които тази книга се опитва да разбули, разлиствайки страниците на недокоснати досега архиви.

1 CU–RBML, Robert College Records MS # 1445, Series XI, folder 20.


2 Roderic Davison, „Tanzimat Döneminde Osmanlı Diplomasinin Modernleşmesi“. – In:Tanzimat: Değişim Sürecinde Osmanlı İmparatorluğu, eds. Halil İnalcık and Mehmet Seyitdanlıoğlu (İstanbul: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 2012), 294.


Каталог: wp-content -> uploads -> 2015
2015 -> Висше военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“
2015 -> Правила за изменение и допълнение на Правила за търговия с електрическа енергия Съществуващ текст
2015 -> 120 Основно училище “Георги С. Раковски” София
2015 -> Премиерният сериал Изкушение от 12 октомври по бтв lady
2015 -> Агнешко месо седмична справка: средни цени за периода 7 – 14 януари 2015 г
2015 -> Пилешко месо седмична справка: средни цени за периода 7 14 януари 2015 г
2015 -> Бяла кристална захар седмична справка: средни цени за периода 7 – 14 януари 2015 Г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница