Относно: Път szr-1042 “гр. Гълъбово – с. Априлово”



Дата21.01.2018
Размер154.7 Kb.
#50366
6280 Гълъбово, бул. „Република” № 48

É0418 / 6-89-01 Ê 0418 /6 4194


ТЕХНИЧЕСКО ЗАДАНИЕ


за изготвяне на технически проект и ПСД


Относно: Път SZR-1042 “гр. Гълъбово – с. Априлово”

участък от км 1+420 до центъра на село Априлово

Фаза: Технически проект


Местоположение: Община Гълъбово, Област Стара Загора

Характер на терена: Хълмист


І. ОСНОВАНИЕ И ЦЕЛ НА ПРОЕКТА


Лошото състояние на пътя, влошените експлоатационни и технически характеристики на участъка, повишаване на автомобилния трафик и социалната значимост на направлението, налагат своевременна реконструкция за привеждане на пътя в необходимото експлоатационно състояние за безопасно провеждане на автомобилното движение.

С изготвяне на технически проект се цели да се възстановят и подобрят транспортно-експлоатационните качества на пътя, носимоспособността на настилката и пътното тяло, тяхното добро отводняване, осигуряване на максимална видимост, условия за безопасност на движението и комфорт при пътуване.

Проектът да се изготви с технически елементи, съответстващи на определената проектна скорост и при спазване на условието за максимално придържане към съществуващия път, без да се предизвикват допълнителни отчуждения. Необходимо е да бъдат изработени и проект за организация на движението и подробни и обобщени количествени сметки, относно подготовката и обявяване на процедура за избор и възлагане на строителство на обекта.
ІІ. СЪЩЕСТВУВАЩО ПОЛОЖЕНИЕ

Теренът е с хълмист характер. Настилката е компрометирана – с множество деформации, напречни и надлъжни пропадания, мрежовидни пукнатини и дупки с различна големина и дълбочина. Банкетите са износени, затревени, обрасли с храсти и в лошо състояние. Съществуващата ширина на пътя варира от 6.00 до 6.50 метра. Банкетите също са с променлива широчина около 1,00м. На места са останали земните канавки, които са затлачени и не функционират. На повечето места особено след излизането от град „Гълъбово” терена от ляво и дясно е равнинен и задържа вода. Това особено силно е изразено между р. „Сазлийка” и съществуващия Ж. П. прелез терена е силно оводнен и мочурлив, което оказва и съответното влияние върху пътното тяло.

Отводняването на участъка е затруднено – постоянно затлачващи се окопи и водостоци, както и променливи напречни наклони на настилката. В участъка до с. „Априлово” има едно голямо пет /5/ отворно съоръжение над р. „Сазлийка”, едно съоръжение над канал в близост до Ж. П. прелеза. Канала и съоръжението са силно затлачени и неподдържани. На около три /3/ км от края на града в посока с. „Априлово” има съоръжение тип „плочогреда” с отвор 5,0м, което също не е в добро състояние. Съществуващите водостоци не са добро състояние и в проектното решение трябва да се вземат мерки за възстановяването им.
ІІІ. ДВИЖЕНИЕ

За разглеждания участък, преобладава движението на леки и леко товарни автомобили. Настилката да бъде оразмерена за средно движение от 21 до 75 ОА/ден с осов товар100KN (10t)/OS и необходим еластичен модул 200МРа


IV. ОСНОВНИ ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ПРОЕКТА

  1. Технически параметри

  • Проектна скорост – Vпр. = 60 км/ч.

  • Габарит Г 8.50, включващ:

        • ленти за движение – 2 х 3 м;

        • водещи ивици от асфалтобетон /за маркировката/ – 2 х 0.25 м;

        • банкети –2 х минимум 1.00 м. широчина

  1. ЧАСТ ГЕОДЕЗИЯ

    1. Опорен полигон

  • Заснемането на данните да се извърши от трайно стабилизиран опорен полигон, пълни координати – координатна система 1970 г., височинна система – Балтийска. Изборът на точките на опорния полигон да се извърши на подходящо защитено място в обхват а пътното тяло или в близост до него, извън платното за движение и банкетите, върху съоръжения или други неподвижни обекти, с оглед запазването му при строителството и бъдещата експлоатация. Минималният брой точки на опорния полигон да бъде 3 точки на километър.

  • Всички геодезически работи трябва да отговарят на изискванията на “Инструкция за създаване и поддържане на геодезически мрежи с местно значение”, издание на ГУГКК от 1986 г., като се спазват техническите изисквания, указани в Техническото задание.

  • Стабилизирането на точките от опорния полигон да се направи със стоманен прът Ф 18 с минимална дължина 40 см, набит в терена до кота 5 см над него и бетониран с бетон С16/20, с размер 30/30/30 см. Горният край на пръта да бъде загладен и да отстои на 10 мм от горния край на блока. Върху блока да се изпише трайно номера на полигоновата точка и годината. Измерванията да започнат след набиране на първоначална якост на бетона (два – три дни след бетонирането). Полигоновите точки да бъдат реперирани до три съществуващи трайни дадености.

    1. Заснемане на съществуващия път

  • Пикетните точки да бъдат през 10 метра в прав участък, в хоризонталните криви с R < 75 метра – през 5 метра, а тези с R > 75 метра през 10 метра и в характерни точки. Допълнителни точки да се въведат в отделни участъци, в които има големи деформации на настилката, малки съоръжения, съоръжения на други ведомства, главните точки на хоризонталните криви и др..

  • Да се заснемат всички уширения вкл. и на аварийни площадки, зауствания на странични пътища, кръстовища, риголи с бордюри и др.

  • В участъците с много ниска носимоспособност, големи деформации и повреди на настилката и пътното тяло, да се заснемат пълни напречни профили.

  • Да се заснемат подробни данни за състоянието на:

    • пътното платно;

    • конструкцията на настилката;

    • местоположението и състоянието на отводнителните съоръжения – окопи, улеи, водостоци, бордюри;

    • банкетите;

    • принадлежности на пътя – еластични огради, направляващи стълбчета, сигнализация и маркировка;

    • пътните кръстовища;

    • предпазни и укрепителни съоръжения;

    • крайпътните площадки и всички надземни и засягащи се подземни комуникации в обхвата на пътното тяло;

  • Действителният километраж от геодезическото заснемане да се обвърже с километража на изпълнения участък в гр. „Гълъбово”.

    1. Трасиране (отлагане) на точките от трасето

  • Пикетажът да се води в оста на пътя.

  • Точките от оста да се отбелязват върху съществуващата настилка с точка кръгче с d = 5 см с блажна боя.

    1. Височинна основа и височинно определяне на съществуващото трасе и проектната ос

  • Да се създаде височинна основа от трайно стабилизирани нивелачни репери, които да бъдат минимум 2 бр/км (по изключение 1 бр/км), на стабилна съществуваща основа – съоръжения, сгради, масивни скали и други. В зависимост от конкретните теренни условия, те могат да съвпаднат с точките от опорния полигон. В близост до големи съоръжения да се поставят задължително нивелачни репери.

  • При нивелачните ходове получената несвръзка между даденото и измереното превишение не трябва да надвишава стойността, изчислена по формулата:

fn = +/- 15 s [mm],

където “s” е дължината на нивелачния ход в километри.



  • Височините на трасираните точки да се определят чрез геометрична нивелация (включени ходове с визури в средата с точност до милиметър).

  • Нивото да се заснеме в проектната ос и във всяка характерна точка от обхвата на сервитута.

  1. ЧАСТ ПЪТНА

Поради големите деформации на съществуващата настилка да се направи обследване с гредата на Бенкелман, за да се установи действителната носимоспособност на настилката.

3.1 Геометрично решение на трасето в план

  • Техническото решение в план трябва да съвпада максимално със съществуващото ситуационно развитие на пътя.

  • Уширение на настилката в прав участък се допуска в размер до постигане на нормативен габарит, при възможност едностранно и в рамките на съществуващия сервитут.

  • Всички главни точки, пикетните точки по приетата ос и тези в техните сечения да бъдат изчислени с координати.

    1. Ситуационно и нивелетно решение

  • В план и профил пътят да се проектира с технически елементи за проектна скорост – Vпр. = 60 км/ч по изключение където позволяват ситуационното и нивелетното решение 80км/ч. Габарит на пътя Г 8,50 м включващ две ленти за движение по 3,0м две водещи асфалтови ивици за разполагане на надлъжната маркировка с широчина 2х0,25м и два банкета по1,0м. По изключение се допуска широчина на банкета 0,75м.

  • С оглед недопускане на големи допълнителни отчуждения, Възложителя разрешава да се направят изключения за елементите в ситуация.

  • Нивелетата да се проектира чрез прави и вертикални криви.

  • При проектиране на нивелетата максимално да се използва съществуващата настилка. В участъци с достатъчна ширина на съществуващата настилка, при разлика между съществуваща и теоретична ос до 25 см да не се променя ситуационното решение на пътя, пикетажа и нивелетата да се водят в теоретичната ос. Точките в ръбовете на настилката да се намират в сечения, перпендикулярни на оста.

  • При необходимост от допускане на изключение от “Норми за проектиране на пътища” или това Техническо задание при проектиране на нивелетата да се представи пълна обосновка за всеки конкретен случай.

Да не се допуска излизане на пътното тяло извън обхвата на съществуващото положение. Да не се допуска , засягане на частна собственост.

При проектирането на трасето да се предвидят всички мероприятия за частично или цялостно елиминиране на вредните екологични въздействия и приобщаване на пътя към околната среда. При доказана необходимост от защита да се изработят съответните проекти.



    1. Отводнителни съоръжения

  • Проектното решение да осигури възстановяване и нормално функциониране на отводнителните съоръжения – водостоци, окопи, риголи, улеи, колекторни и дренажни системи, предпазни окопи и други. При необходимост да се предвиди подобряване, включително и изграждане на нови отводнителни съоръжения, като се обозначи мястото им върху ситуацията и надлъжния профил на пътя.

  • Ако е необходимо да се предвиди подмяна или изграждане на нови крила на съществуващите малки съоръжения. Ако някои малки съоръжения са силно дефектирали да се предвидят нови такива, както и всички свързани с това работи.

  • Съществуващите пътни окопи да се възстановят. На местата където е необходимо да се предвидят за изграждане нови като се спазват всички изисквания на УПАП, раздел ІІІ, част 4.

  • Да се предвиди възстановяване и направа на предпазни окопи върху скатовете и бермите, ако това не води до допълнителни отчуждения.

  • Когато пропускането на водата през водостоците е нарушено, да се предвиди почистване и профилиране на коритото на дерето в обсега на съоръжението.

  • Да се държи сметка за доброто отводняване в хоризонтални криви, риголи, площадки за спиране и други площи в близост до пътното платно.

  • Да се направи ревизия на дренажната система ако има такава и при необходимост да се предвидят мерки за възстановяването и подобряването.

  • Да се покаже върху ситуацията начина на отводняване с посока на оттичане на водите.

3.4 Принадлежности на пътя

  • Да се предвиди подмяна на повредени пътни знаци, парапети, предпазни огради и направляващи стълбчета или възстановяването им при липса.

  • С оглед привеждането на стоманените предпазни огради към изискванията на действащия стандарт старите такива да бъдат заменени с нови такива.

  • При необходимост да се предвиди поставяне на нови парапети, огради, направляващи стълбчета и пътни знаци в отделните пътни участъци.

  1. . ЧАСТ КОНСТРУКТИВНА - Големи съоръжения

4.1.Съществуващо положение

В участъка има три големи съоръжение– мост с пет отвора над р. „Сазлийка”, едно съоръжение с отвор 5м. и триотворно съоръжение над р. „Априловска” в с. Априлово.

4.1.1 Мост над р. „Сазлийка”

Моста над р. „Сазлийка” представлява петотворно гредово съоръжение тип „проста греда” с отвор 20м. Тротоарните конзоли са силно обрушени по цялата дължина на съоръжението, като на места се вижда носещата армировка. Предпазните съоръжения върху тях – парапети и стоманената предпазна ограда са в лошо състояние.От долната страна на главите греди на много места има оголена носеща армировка. Върху ригелите на стълбовете и кусинетите на устоите няма изградени квадри и съответно лагери. Връхната конструкция ляга направо върху ригелите на стълбовете и на устоите.Това е довело до сериозни дефекти по тях. На места по ригелите също е видима носещата армировка.

Част от напречните греди също са дефектирали и се нуждаят от ремонтни работи.

При устоите и при всички напречни фуги има течове. Фугите при устоите са отворени и личат пропаданията на настилката непосредствено след устоите.

4.1.2 Съоръжение с отвор 5,0м около трети /3/ км.

Съоръжението видимо не е добре поддържано. Втока и оттока са силно затлачени и поддържат високо нивото на водата под него.

То представлява гредово съоръжение с връхна конструкция съставена от панели с дължина 5.60м. Бетоновото покритие на панелите е недостатъчно тъй-като на много места е видима носещата армировка особено при крайните две от страна вток. Наблюдават се течове по устоите и връхната конструкция.

Липсват тротоари и предпазните огради върху тях. Парапети е в лошо състояние.

4.1.3 Три отворно съоръжение над река „Априловска” в село Априлово

Съоръжението видимо не е добре поддържано. Втока и оттока са силно затлачени и поддържат високо нивото на водата под него. Съществуващите парапети са в много лошо състояние – почти разрушени. Тротоарните конзоли са с недостатъчна широчина за движение на пешеходци. Крилата, стълбовете и устоите са в много лошо състояние.

Върху тротоарните конзоли не са монтирани стоманени предпазни огради, което е опасно за движението на МПС и пешеходците.

4.2 Ремонтни работи

Ремонтните работи трябва да осигуряват необходимата надеждност,дълготрайност и ремонтна пригодност на отделните конструктивни части на съоръженията. Габаритът на съоръжението да бъде приведен в съответствие с габарита на пътя. Ширините на тротоарните блокове да са съобразени с възможността за поставяне на предпазни огради и парапети.

Изисквания към ремонтните работи:

-пукнатините да се ремонтират чрез запечатване или инжектиране съобразно конкретния случай;

-да се предвиди възстановяване на бетоновото покритие (връзка стар-нов) бетон с прилагане на съвременни средства за отстраняване на повредения бетон и почистване на армировката;

-да се предвиди обработка и антикорозионна защита на откритата и корозирала армировка

-проектните решения да бъдат съобразени с наличните комуникации в тротоарите

-ако съществуващата хидроизолация не изпълнява предназначението си да се предвиди нейната цялостна подмяна

-при ремонта на тротоарните блокове да се предвиди влагането на бетон с клас по якост

на натиск С28/35, с класове по въздействие EN БДС 206-1,клас по мразоустойчивост

Вм 150 и клас по водонепропускливост Вв 0,8

-нивелетното решение на пътните платна да се обвърже с нивелетата на прилежащите пътни участъци

-парапетите и предпазните огради да се заменят с нови съгласно „Технически правила за приложение на ограничителни системи за пътища по Републиканската пътна мрежа.

-в случаите когато пропускателния режим на водата през отворите на моста е нарушен да се предвиди почистване и профилиране на коритото на реката в обхвата на съоръжението.

5. Съоръжения и комуникации, собственост на други ведомства


  • Да бъдат проверени съществуващите свободни височини на всички комуникации и съоръжения преминаващи над пътя. При недостатъчен габарит да се изготви проект за достигане на нормативните изисквания, като конкретно се посочат причините за това.

  • При наличие на подземни съоръжения и комуникации в обхвата на пътя да се предложат решения за предпазването и функционирането им по време на ремонтните работи. При необходимост от реконструкция в отделни участъци, да се извършат съгласувания на изготвените проекти с ведомствата, които ги стопанисват и с Възложителя.


6.ЧАСТ ОРГАНИЗАЦИЯ И БЕЗОПАСТНОСТ НА ДВИЖЕНИЕТО

6.1 Временна организация и безопасност на движението

  • Строителството на пътните участъци да се изпълнява по възможност без отбиване на движението. Във връзка с изпълнение на строителни работи ще бъде изработен проект за „ Временна организация и безопасност на движението” спазвайки изискванията на „Наредба №3 от 16-08-2010год. за временна организация и безопасност на движението при извършване на СМР по пътищата и улиците.

  • Когато се налага отнемане на конструкцията на настилката или пътното тяло в пълна ширина, налагащи отбиване на движението, да се изготвят проекти за отбивни пътища и тяхната рекултивация. При условие, че няма възможност за изграждането им, да се проучи възможност за отбиване на транзитното движение по обходен маршрут, съгласуван с Общинската администрация. Да се представят количествата за подобряването му, които не трябва да бъдат включени в обобщената количествена сметка.

    1. Постоянна организация и безопасност на движението

Проектите за хоризонтална маркировка, вертикална сигнализация и безопасност на движението да се разработят спазвайки Закона и Правилника за движение по пътищата, както и „Наредба №21 за сигнализация на пътищата с пътни знаци” и „Наредба №1 за хоризонтална маркировка.

Двата проекта да се съгласуват с Общината – гр. Гълъбово и РДВР – КАТ сектор “Пътна полиция”.



7. ЧАСТ БЕЗОПАСТНОСТ И ЗДРАВЕ

Да се изготви План за безопасност и здраве, който да обхване всички части на проекта, да изясни специфичните изисквания при комплексното изпълнение на СМР, да обезпечи охрана на труда и опазване на околната среда през време на строителството. С него да се предвидят мерки за избягване на замърсяване на околното пространство – там където се налага да се предвидят места за измиване колелата на автомобилите и строителните машини. Да се определят вредните вещества, които се очаква да се получат вследствие на предвидените РСМР и всички необходими мерки по опазване на околната среда.


8. ЧАСТ УПРАВЛЕНИЕ НА СТРОИТЕЛНИТЕ ОТПАДЪЦИ

Частта да се разработи, съгласно НАРЕДБА за управление на строителните отпадъци и за влагане на рециклирани строителни материали, приета с ПМС 277 от 5.11.2012 г., обн., ДВ, бр. 89 от 13.11.2012 г., в сила от 13.11.2012 г.


V. ОБЕМ И СЪДЪРЖАНИЕ НА ПРОЕКТА

  1. Обяснителна записка

    1. Цел на разработката

    2. Пътна част

    • съществуващо положение на пътя в ситуация, надлъжен и напречен профил;

    • състояние на пътната настилка;

    • проектно решение в ситуация, надлъжен и напречен профил;

    • локален ремонт на отделни пътни участъци;

    • предварителен ремонт на повредите по настилката;

    • възстановяване на пътната настилка и тъп пътно покритие;

    • възстановяване на банкетите и откосите;

    • отводнителни съоръжения;

    • предпазни съоръжения.

    1. Изпълнение на строителството и организация на движението

    • отбивни пътища и маршрути (ако се налагат);

    • вертикална сигнализация и хоризонтална маркировка.

  1. Чертежи и схеми

Да се изготвят следните чертежи и детайли, съгласно представените образци:

    1. Ситуация в мащаб М 1:2000, разположена под надлъжния профил, с нанесени:

    • опорен полигон и репераж на точките от опорния полигон;

    • ос с нанесен пикетаж на главните точки, подробни точки през 10 метра и километраж;

    • пътното платно след възстановяването (настилка, бордюри, банкети, тротоари, подпорни и укрепителни стени, зелени площи, аварийни площадки, крайпътни площадки за отдих и др.);

    • обхват на пътя по дължината на участъците за локален ремонт на пътното платно (платна за движение, откоси, окопи и др.);

    • кръстовища и зауствания на странични пътища;

    • отводнителни съоръжения (водостоци, пътни и предпазни окопи, отводнителни улеи, оточни шахти, колекторни и дренажни системи);

    • предпазни съоръжения;

    • план за отводняване.

    1. Надлъжен профил в мащаб М 1:2000/200, с нанесени нивелачни репери с репераж.

    2. Типови напречни профили в мащаб М 1:50 и детайли.

    3. Детайли на отводнителни съоръжения.

    4. Проекти за:

    • временна сигнализация и безопасност на движението с пътни знаци и маркировка, съгласуван с РДВР – КАТ сектор “Пътна полиция”;

    • постоянна сигнализация с пътни знаци и маркировка, съгласуван с РДВР – КАТ сектор “Пътна полиция”;

  1. Таблици

    1. Съществуващо нивелетно положение на настилката – номер на пикетната точка, километрично положение, разстояние между пикетните точки, коти в оста и ръбовете на настилката, разстояние от ръбовете на настилката до оста на пътя, напречни наклони.

    2. Проектно нивелетно решение на настилката – номер на пикетната точка, километрично положение, разстояние от ръбовете на настилката до оста на пътя, напречни наклони.

    3. Таблици с данни за минималните дебелини по хомогенни участъци.

    4. Таблици с елементите на хоризонталните криви.

    5. Таблици за елементите на вертикалните криви.

    6. Таблици за обема на асфалтобетона.

    7. Таблица, показваща уширенията или изоставянето на настилката във всяка пикетна точка.

    8. Координати на опорния полигон, всички пикетни точки и точките в сеченията.

    9. Обобщена количествена сметка по видове пътно-ремонтни работи.

    10. Подробни ведомости по видове работи с количества, включително и за обемите на дълбочинно фрезоване (за ремонт) и за обемите и площите за нивелетно фрезоване (нивелетни разлики) – приложени към обяснителната записка.

  2. Екземпляри

- За преглед на проектните материали да се представи един комплект папки на български език, съдържащи разработките по части

- След преглед на проекта от фирмата упражняваща контрол по проектирането и приемането на проекта от Общината, проектните материали да се представят в 4 екземпляра и магнитен носител с окончателна информация – CD 2 бр.


VІІІ. НОРМАТИВНИ ДОКУМЕНТИ

При разработването на проектното решение да се спазват изискванията на следните документи:



    • Наредба № 1 от 26.05.2000 г. за проектиране на пътища, Норми за проектиране на пътища;

    • Наредба № 1 от 17.01.2001 г. за организация на движението по пътищата;

    • Наредба № 2 от 17.01.2001 г. за организация на движението по пътищата;

    • Наредба № 16 от 23.07.2001 г. за временна организация на движението при извършване на строителство и ремонт на пътищата и улиците;

    • Наредба № 18 за сигнализация на пътищата с пътни знаци;

    • Действащи правилници, наредби, технически документации и стандарти в областта на пътищата, мостовете и съоръженията и комуникациите на други ведомства.






Каталог: sites -> default -> files
files -> Образец №3 справка-декларация
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Отчет за разкопките на праисторическото селище в района на вуз до Стара Загора. Аор през 1981 г. ХХVІІ нац конф по археология в Михайловград, 1982
files -> Медии и преход възникване и развитие на централните всекидневници в българия след 1989 година
files -> Окръжен съд – смолян помагало на съдебния заседател
files -> Семинар на тема „Техники за управление на делата" 18 19 юни 2010 г. Хисар, Хотел „Аугуста спа" Приложение
files -> Чинция Бруно Елица Ненчева Директор Изпълнителен директор иче софия бкдмп приложения: програма
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница