Озаглавителен диапозитив



Дата19.07.2018
Размер57.5 Kb.
#75666

4A

Текст към музикално-картинната серия


Горящият лист
Ó Deutscher Verein für Gesundheitspflege e. V. – DVG - Zentralstelle

Senefelderstr. 15 – D-73760 Ostfildern


Редактор: Андреас Мюлер

Горящият лист




  1. Озаглавителен диапозитив



ГОРЯЩИЯТ ЛИСТ

( Музика - 8 секунди изчакване)




  1. Див тютюн

Дори белият човек да не бе изтребил индианците, те са щели да го сторят сами: червенокожите са били на път да се самоунищожат – поради рак на белите дробове, дължащ се на едно растение от семейство картофови, наречено тютюн, чиито листа те пушели.




  1. Процес на горене”

При изгаряне на тютюн, дърва или листа се получава дим, съдържащ субстанции от

изгорената органична материя както и стотици нови химични вещества, образуващи се при горенето.
4. “ Димът е сложна смес”
Димът представлява твърде сложна смес от микроскопични частици, капчици течност и различни газове. При охлаждане настъпва свързване на течните и твърди частици в лепкава кафяво-черна маса – катран.


  1. Цигара “ над 1000 химически вещества в тютюна”

Нека разгледаме по-специално тютюневия дим. Неизгорелият тютюнев лист съдържа над 1000 различни химични вещества.


6. Димяща цигара “ Над 4000 химически вещества в тютюневия дим”
Димящият край на цигарата произвежда над 4000 вредни вещества – съставки на нашия цигарен дим.



  1. Пушачка “ вторичен поток/ главен поток”

Този дим поема две посоки: вторичният поток отива във въздуха и там пречи на нашите съседи; главния поток всмукваме ние с цигарата и това дразни силно дробовете ни.




  1. Димът в главния поток бива филтриран...”

Димът от главния поток се филтрира до известна степен: първо чрез тютюна, намиращ се в цигарата, после посредством филтъра (ако има такъв) и накрая благодарение на пречистващия механизъм в нашите дихателни пътища.




  1. Димът във вторичния поток не се филтрира”

Димът от вторичния поток отива нефилтриран във въздуха и всички вредни вещества се разпространяват безпрепятствено.





  1. Мъж пуши цигара “ Вторичен поток – издишана главна струя”

Следователно около пушача възниква истински токсичен букет - една експлозивна смес от вторичен и главен поток, който отново издишваме.




  1. Цигарен дим – Съставки”

Тази таблица показва някои от по-известните съставки на цигарения дим: вещества като въглероден окис, никотин, амоний, бензопирен, както и твърди вещества. Концентрацията на токсини в страничната струя е значително по-висока от тази в главната.


( Пауза – 3 секунди)


  1. Дихателна система”

За да разберем фаталното влияние на тези вредни вещества върху дробовете, нека разгледаме накратко нашата дихателна система. Целият дихателен апарат представлява една великолепна, безупречна система, която снабдява дробовете с кислород, отделяйки въглероден двуокис и други нечистотии.




  1. Естествен филтър”

Дихателните пътища затоплят и пречистват навлизащия въздух. Носът е филтър номер едно, тъй като задържа множество, дори и фини замърсители. При пушачи носът е елиминиран: през устата и дихателните тръби се вдишва директно в дробовете.




  1. Вътрешна стена на дихателния тракт”

Дихателният тракт е облицован с милиони цилиндрични клетки, между които се намират кръглите, отделящи слуз чашкоподобни клетки.




  1. Двигателен процес на трептящите реснички”

Върху всяка цилиндрична клетка има китка трептящи реснички. Тези малки четчици се движат насам-натам със скорост до 60 пъти в секунда. Надолу в посока към основата на дробовете движенията им са бавни и внимателни. Нагоре към устната кухина и носа действат бързо и енергично.


16. “ Слузест слой”
Лепкавият слузест слой по върховете на трептящите реснички лови прах и други замърсители на въздуха. Преди да стигне до чувствителните белодробни алвеоли, всяка вдишана струя въздух бива пречистена, навлажнена и затоплена или охладена от слузестия секрет.
17. “ Макрофаги”
В белодробните алвеоли има една течност, в която плуват макрофагите, т.е. големи, бели кръвни телца, които обичат да се хранят с бактерии, но също и с други нежелани вещества.

Препълнените макрофаги се измъкват със слузестия секрет, изкачващ се по дихателните пътища като по ескалатор, благодарение на трептенето на ресничките.

Разполагаме с мощна и ефективна пречиствателна система, която може да бъде разрушена от пушачите без големи усилия.


  1. Въздействие на тютюневия дим: стеснен бронх”

Най-напред катранените частици - остри химикали- дразнят вътрешната стена на бронхите и причинява стесняване на дихателните пътища. Това затруднява вдишването и издишването.


19. “ Въздействие на тютюневия дим: дразнещи вещества”
Цяла гама допълнителни дразнители води до умножаване на чашкоподобните клетки, понеже за неутрализирането на дразнителите е необходима повече слуз. Следва удебеляване на слузестия слой, лежащ върху нежната лигавица. Стеснените вече дихателни пътища продължават да се запушват.
20. “ Забавяне на трептящите власинки – увеличаване на количеството слуз”
Акролеинът (силно миришещ и реагиращ алдехид) е един особено коварен дразнител, който съвместно с циановия газ ограничава подвижността на трептящите реснички. Влиянието на никотина изглежда подобно. Едно дръпване и ресничките са извадени от строя за около половин час.
21. “ Системата за транспортиране на слуз е извън експлоатация”
Течности като катрана, дестилирани от димните частици полепват по слузта, образувайки маса, твърде тежка за транспортиращата я система. Слузта не идва вече по естествен път в устата, където се поглъща или изплюва. На пушача остава само кашлицата, за да освободи дробовете си от слузта.
22. “ Разрушаване на трептящите власинки и цилиндричнити клетки”
Някои дразнители нападат трептящите реснички. Вследствие на това катранът достига до цилиндричните клетки и буквално ги сплесква. Контактът е смъртоносен – цилиндричните клетки загубват своите трептящи реснички, сбръчкват се и се превръщат в плоски клетки, подобни на кожния епителий, което представлява стадий, предшестващ рака.
23. “ Белодробните алвеоли”
Дяволски гениално - алвеолите (мехурчета във вътрешността на дробовете) са чисто и просто мат. В тях се осъществява газообменът между вдишания въздух и кръвта. Една субстанция, наречена сърфактант, помага на алвеолите да се разширяват при вдишване, за да поемат повече кислород. Цигареният дим изтощава споменатата субстанция, алвеолите не са толкова ефективни и в кръвта постъпва по-малко кислород.


  1. “ Разтегнати алвеоли”

Белодробната емфизема - издуване на белия дроб – може да се дължи на пушенето. Дразнителите довеждат алвеолите до прекомерно разширяване и те губят еластичността си, накрая стените им се раздират. Образува се по-голяма, нееластична кухина – емфизема.


25. Начална белодробна емфизема
В издутите места се съдържа изразходван въздух. Поради стесняването на въздушните пътища въздухът излиза с по-голям напън, който раздира нови алвеоли. Емфиземите растат - съдбоносен процес, който става независим.
26. “ Напречен разрез на увреден бронх”
Нека да обобщим катастрофалните последици:
• Частици и химически субстанции стесняват дихателните пътища. Въздушният поток

се натъква на прегради.

• Увеличаване на слузестия секрет и на отделящите го клетки.

Дихателните пътища продължават да се стесняват. Противодействието расте.

• Трептящите реснички и цилиндричните клетки биват разрушени. Преносът на слузта се прекратява.

• Алвеолите се раздират. Появяват се издувания на дробовете.

Капацитетът на дробовете намалява.
Пушачите развиват постепенно хронична бронхитна кашлица с изхвърляне на слуз.
27. “ Закон на Поазьой”
В случай на стеснение с 10 % на една бронхиола, малко разклонение на въздушните тръби, въздушният поток в разклонението намалява с 35 %. Нищо чудно, че пушачите се задъхват така бързо.

Този ужасяващ феномен може да бъде пресметнат точно с помощта на т. нар. закон на Поазьой.


28.Бронхиално дърво”
Анатомия на бронхиалното дърво.

Бронхите се разклоняват видимо в дробовете. При това тръбите стават все по-малки, докато завършат в алвеоли. Същевременно скоростта на въздушния поток през дробовете към алвеолите намалява постепенно.


29. “ Увеличение на общия напречен разрез на бронхите”
Коя е причината? Общият напречен разрез, т. е. сборът на отделните напречни разрези на разклоненията нараства с разклоняването.

Заслужават внимание разликите в общия напречен разрез на различни точки. Ако съберем напречните разрези в точките В и С ще установим, че получената сума е е по-голяма от напречния разрез в точка А. Увеличението на общия напречен разрез забавя споменатия въздушен поток.


30. “ Разширение на бронха пред разклонението”
Също така забележително е разширението на бронхиалната тръба преди всяко разклонение. Разпознава се добре при съпоставяне напречните разрези в точки А и D.
31. “ Ефект на Вентури в бронхите”
Промяната в големината на напречния разрез причинява т. нар. ефект на Вентури: когато въздухът преминава през канал, скоростта нараства щом той се стесни и намалява щом се разшири.
32. Река с мост
Природата го демонстрира пред очите ни. Вода, течаща в тясно речно корито носи пясък и чакъл със себе си.
33. Плитчина
При разширяване на речното корито намалява скоростта на течене. Пясъчните зрънца се утаяват и образуват плитчина. Същото става и в нашата дихателна система.
34. “ Почистващ механизъм на бронхите”
Тесните места и разширенията в бронхите ускоряват или намаляват въздушния поток тъй умело, че повлечените частици се утаяват – вдишаният въздух причинява замърсявания в дробовете, които трябва да се обезвредят. Разклонението на дихателните пътища също спомага за очистване на въздуха, преди да е достигнал алвеолите.
35. “ Почистващ механизъм на бронхите”
Гениален очистващ механизъм, филтриращ праха и микробите,
36. “ Почистващи механизми на бронхите – първичен рак”
а също и опасните частици на тютюневия дим; те също се натрупват в разширенията или разклоненията на бронхите. Но остават бомби със закъснител: рак на белите дробове се появява най-вече в тези места.
37. “ Белодробна алвеола”
Нещо повече: някои вредни вещества на дима се изплъзват и попадат в чувствителните алвеоли, където също се появява рак.
38. “ Пушенето е главна причина за...”
Днес е известно, че пушенето е причина номер едно при възникване на рак на белия дроб, хроничен бронхит и белодробна емфизема.

39. Пациент страдащ от хроничен бронхит
Хроничен бронхит имат онези, които поне през 3 месеца в годината кашлят с храчки и са мъчени от кашлица в продължение поне на две години.
40. Пациент страдащ от бронхит “ възпаление и оток...”
Пушачите могат да бъдат сигурни, че лигавицата на бронхите им се подува. Образуващите слуз клетки в дихателните им пътища се уголемяват и увеличават. Бактерии и други микроорганизми доставят безплатно хронично възпаление. От друга страна, вследствие на прогресивното стесняване на бронхиалните тръби и увеличаването на количеството слуз за пушача става все по-трудно да пълни дробовете си с кислород и да издишва въглеродния двуокис.
41. Пациент с емфизема
Белодробна емфизема се получава при разрушаване на еластична тъкан в белия дроб.
42. Бял дроб нормален/ емфизема
Това става след като алвеолите се увеличат и разтегнат. Стените им се отпускат и разкъсват. Клетките се обединяват в големи, раздути с форма на оток сфери и вече не функционират нормално, т. е. не вкарват кислород от въздуха в кръвта.
43. “ Още една глътка въздух...”
Така дишането става все по-трудно и по-трудно. Капацитетът на дробовете е в състояние да намалее до една десета част от нормалната стойност. Съответно отслабва обмяната на кислород и въглероден двуокис.

Болният от емфизема се бори за въздух при най-малкото усилие. Животът му се състои в борба за следващата глътка въздух - борба със смъртта, която няма да бъде спечелена.


44. Пушещ пациент с емфизема
Повечето пушачи страдат от една комбинация между хроничен бронхит и белодробна емфизема като по правило преобладава едно от двете заболявания.

45. Таблица “ хроничен бронхит”
При пушачите, при условие, че пушат повече от два пакета на ден, рискът да си навлекат хроничен бронхит е осем пъти по-висок, отколкото при непушачите, Но дори няколко цигари са огнеопасни: половин пакет на ден утроява риска.
46. Таблица “ белодробна емфизема”
Белодробни емфиземи се развиват при всички пушачи. Таблицата показва зависимостта между броя на изпушените цигари и смъртните случаи в резултат на емфизема. Колкото повече цигари, толкова по-висока смъртност.
47. “ Ще се освободя от пушенето!”
Пушачите разрушават безвъзвратно еластичните влакна и белодробните алвеоли. При прекратяване на пушенето остава известен задух, но въпреки това се диша по-леко и по-свободно, понеже отоците, дразненията и образуването на слуз намаляват. Кашлицата, придружена от храчки отслабва забележимо.
48. “ Откажи ги сега!”
Тази причина е достатъчна за да ги откажеш сега. Това е най-доброто лекарство против всички заболявания, които причинява
49. Озаглавителен диапозитив

ГОРЯЩИЯТ ЛИСТ


(Изчакване докато свърши музиката)


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница