П л а н за защита на населението и националното стопанство при терористични действия в община омуртаг



Дата26.09.2017
Размер230.09 Kb.
#31099


П Л А Н
ЗА ЗАЩИТА НА НАСЕЛЕНИЕТО И НАЦИОНАЛНОТО СТОПАНСТВО ПРИ ТЕРОРИСТИЧНИ ДЕЙСТВИЯ В ОБЩИНА ОМУРТАГ

П Л А Н




ЗА ЗАЩИТА НА НАСЕЛЕНИЕТО И НАЦИОНАЛНОТО СТОПАНСТВО ПРИ ТЕРОРИСТИЧНИ ДЕЙСТВИЯ В ОБЩИНА ОМУРТАГ

ГР. ОМУРТАГ

2008
І. МЕРКИ ЗА ПРЕДОТВРАТЯВАНЕ, НАМАЛЯВАНЕ И ПРЕОДОЛЯВАНЕ НА ПОСЛЕДСТВИЯТА ПРИ БЕДСТВИЯ.

  1. Възстановяване /изграждане на съоръжения.

    1. Критерии за определяне на съоръженията за възстановяване или изграждане

Изградените системи и съоръжения да доведат до следните резултати:

  • Намаляване на риска и предотвратяване на терористичен акт;

  • Своевременно откриване и неутрализиране на средствата за терористичен акт;




    1. Набелязване на конкретни съоръжения за възстановяване или изграждане

  • Монтиране на подвижни високоякостни пилони за спиране достъпа на МПС до местата за провеждане на масови мероприятия;

  • Монтиране на системи за видео наблюдение на възлови обекти от критичната инфраструктура, както и на други охранителни системи.



    1. Отговорни общински звена и длъжностни лица от общинската администрация за осъществяване на дейността.

Цялостната организация по осигуряването на гореизброените системи се поема от собствениците на съответните обекти, а за общинските обекти от Зам.-кмета на община Омуртаг.


  1. Експертиза на състоянието на критичните и потенциално опасни обекти и съоръжения

    1. Определяне на критичните и потенциално опасни обекти, за които е необходимо изготвяне на експертизи.

Критичните обекти, които могат да бъдат обект на терористично посегателство са :

      1. Със задействане на взривни устройства, включително и разпръскване на радиоактивни вещества (т.нар. “Мръсна бомба”):

  • Сгради с масово пребиваване на хора и сгради на органи на държавната и местната власт – Гимназия “С. Велчев”, ПГТЛП, Прогимназия, І-во НУ, ІІ-ро НУ, ЦДГ -1;2;3, 7 бр. Основни училища, 18 бр. Детски градини по селата, МБАЛ, Автогара, Хотел “Интер Замък”, Ресторанти “Орбита” и “Чолака”, Общинска администрация, Банки – 6 бр., “Кента” АД, “М-Трико” ЕООД

  • Инфраструктурни обекти – пътища и пътни съоръжения, Язовири – Царевци, Омуртаг, Беломорци и Красноселци, застрашаващи пътни съоръжения.

      1. Бактериологично заразяване – гореизброените сгради с масово пребиваване на хора и 67 бр. водоизточници.

    1. Отговорни длъжностни лица за изготвяне на експертизи.

Отговорност за изготвянето на експертизи носят съответните собственици на обекти. С разпореждане на Кмета на общината се изграждат комисии за изготвяне на експертизи от наличните общински специалисти и привлечени специалисти от РПУ, НСБОП, РСПБЗН, РПС, НС, РИОКОЗ
3. Системи за наблюдение, ранно предупреждение и оповестяване на органите за управление, силите за реагиране и населението

3.1. Определяне на необходимостта от изграждане /модернизация на съществуващите системи за наблюдение, ранно предупреждение и оповестяване.

Към настоящия момент оповестяването се извършва с наличната КИС на Гражданска защита. Необходимо е изграждане на система за видеонаблюдение на възлови места и обекти, както и нова система за оповестяване на базата на сателитните и безжични връзки. Има изградена национална стратегия за модернизиране на АСО и по-точно от ОКИЦ – Дирекция Гражданска защита към общинския център и от там към кметствата, като връзката трябва да бъде двупосочна.



3.2. Набелязване конкретни мерки за изграждане или модернизация.

Общината има готовност за съдействие и осигуряване на подходяща база за изграждане на нова система за оповестяване и модернизиране на съществуваща такава по изискванията на специалистите по свръзките от МДПБА


3.3. Отговорни длъжностни лица от общинска администрация за осъществяване на дейността

В момента общинската администрация не е в състояние самостоятелно да изгради или модернизира система за наблюдение и ранно оповестяване.



  1. Обучение на органите за управление, силите за реагиране и населението.

4.1. Отговорни длъжностни лица от общинската администрация за организиране и провеждане на обучението.

Съгласно чл. 17 от Закона за защита при бедствия, обучението на населението за начините на поведение и действие и изпълнението на необходимите защитни мерки при бедствия се организира от кметовете на общини, като обучение по желание. За целта се разпространяват брошури с правила за поведение и действие на населението при бедствия, аварии и катастрофи, а така също и чрез лекции по радиовъзел – Омуртаг.

Обучението на органите за управление и ръководителите на силите за реагиране се извършва от гл. инспектор по “Гражданска защита” под ръководството на кмета на общината. За целта се организират и провеждат учебни сборове, щабни тренировки и учения.


  1. Провеждане на учения за отработване на взаимодействието между органите за управление, силите за реагиране и населението при бедствия

Подготовката на съставните части на единната спасителна система се извършва чрез провеждане на тренировки и учения. Целта на тренировките е установяване състоянието на комуникационно-информационната система и готовността на екипите за реагиране при бедствия.

Ученията се планират и провеждат за подобряване на взаимодействието и координацията на съставните части на единната спасителна система и органите на изпълнителната власт за реагиране при бедствия.

Тренировките и ученията се провеждат по заповед на министъра на държавната политика при бедствия и аварии или на областния управител.


  1. Източници на финансиране

Финансирането на обектовите учения се извършва от съответните обекти (предприятия, училища, детски градини). Общинските учения с участието на частите на Единната спасителна система се финансират от Общината и МДПБА.

Материално техническото осигуряване за ученията се извършва от участвуващите единици в касаещия ги обем.




  1. Дейности за намаляване на риска

5.1. Осигуряване охрана, видеонаблюдение на възлови места и обекти;



    1. Обучение на личния състав на обектите и населението за поведение и действие при терористичен акт и евентуално възникване на ОХЗ, ОРЗ и ОБЗ;

    2. Планиране на СНАВР;

    3. Провеждане на тренировки и учения;


ІІ. ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ МЕЖДУ ОРГАНИТЕ НА

ИЗПЪЛНИТЕЛНАТА ВЛАСТ

1. Организация на действията на органите за защита при бедствия. Начин на взаимодействие между органите на изпълнителната власт и връзки с областните и национални структури за справяне с бедствията /ОКИЦ/

1.1. Ръководство на организацията на действията на органите за защита при бедствия

Кризисният щаб (КЩ) се привежда в готовност - 20 мин.от подаването на сигнал "Бедствие" в работно време и 60 мин.от подаване на сигнала в извън работно време. Членовете на КЩ заемат работните си места в пункта за управление на общината, стъкмени и осигурени с пособия и справочни материали. Кмета на общината (секретаря) проверяват наличието на членовете на КЩ, след което ги запознава със създалата се обстановка.

Ст. експерта по ОМП чрез дежурния по ОбССУК изисква от БТК изграждане на преките канали за свръзка с дежурния по Обл.ССУК-Търговище. Поемат се директните канали за връзка с областта и МДПБА.

Кмета на общината може да обяви “Бедствено положение”. Копие от заповедта се изпраща незабавно на Областния управител и на Министъра на държавната политика при бедствия и аварии. Отправя се искане за допълнителни сили и средства чрез ОКИЦ към Дирекция “Гражданска защита” – област Търговище и БЧК. Кметът на общината, когато осъществява ръководство и координация на СНАВР изпраща на МДПБА писмена информация за тяхното протичане.

Определените сили, средства и формированията на ГЗ се привеждат в готовност от ч + 2 до ч + 4. Сборно място за явяване на обектовите формирования е в районите на съответните обекти.

Командирите на формирования проверяват наличието на личния състав и техниката, получават задачи за инколониране и изнасяне към района на бедствието за извършване на СНАВР.

Членовете на КЩ след получаване на указанията и задачите за изпълнение от Кмета на общината, всеки в рамките на своята компетентност и законосъобразие привеждат в готовност своите сили и им поставят конкретни задачи според създадената обстановка за провеждане на СНАВР в района на бедствието.

Взаимодействието между областните, общинските и обектовите сили и формирования се организира от Кмета или Зам.-кмета на общината чрез ОКИЦ, като се уточнява: редът за изнасяне; разполагане в района и подхода към мястото на намеса; участъците и режима на работа; реда за преминаване през отделните КПП; видовете осигуряване. Съгласно чл. 65, ал. 2, т. 7 от Закона за защита при бедствия кмета на общината може да поиска координацията на СНАВР да се извършва от областния управител.

КЩ във взаимодействие с обектите от НС и със силите поддържани в постоянна готовност на РСПБЗН, РПУ, Здравните органи организират мерки за ликвидиране на последствията от терористичния акт.

Действията на силите се осъществяват от:

1. Действията, свързани с обезвреждането на терористите се осъществява от органите на МВР.

2. При създадено ОБЗ, ОХЗ или ОРЗ силите на РПУ отцепват района и се въвежда карантинен режим.

3. При разрушаване на сгради спасителните работи по откриване и извеждане на пострадалите се осъществява със силите на единната спасителна система и от доброволни групи от незасегнатото население на общината.

4. Водните завеси за ограничаване на разпространението на отровния облак и покриването на разливите с пяна се осъществяват от силите на РСПБЗН.

5. Спиране на крановете с промишлени и др. химически отровни вещества, и пожароопасни вещества, отстраняване на течове, прехвърляне на ПОВ от повредени в здрави съдове се осъществява от силите на “Гр. защита” и РСПБЗН;

6. Обработката на заразените райони (дегазацията и дезинфекцията) се извършват от силите на РСПБЗН и Гр. защита;

7. При необходимост раздаване на ИСЗ от обектовите и общинските комисии за раздаване;

8. Регулирането на движението по засегнатите пътни участъци и обходни маршрути от силите на РПУ.

9.Укрепването или събарянето на повредени и застрашени от срутване конструкции и сгради се осъществява със силите на РСПБЗН и фирмите за строително-ремонтни работи в общината.

10.Отсраняването на авариите по КЕМ се осъществява със силите на "Е-ОН, ВиК и БТК.

11.Оказването на първа помощ на пострадали граждани се осъществявя със силите на ЦСМП и санпостове, а за специализирана, квалифицирана медицинска помощ от екипите и силите на МБАЛ и Медицински център - Омуртаг.

12.Настаняването на останалите без подслон граждани се организира от Секретаря на общината в незасегнати сгради, при близки и роднини, фургони (палатки), като се изготвя заявка до МДПБА и БЧК. Hеобходимите одеяла, облекла и обувки се осигуряват от дирекция СХД, съвместно с органите на БЧК.

13.Изхранването на личния състав на силите участвуващи в СНАВР и населението се осъществява от дирекция СХД, отдел ИП към общината.

Мерки за работа при създадено ОБЗ
За ликвидиране на ОБЗ се провежда разузнаване и в зависимост от вида на причинителя се въвежда обсервация или карантина. С разузнаването се цели да се определи видът на причинителя и границите на огнището. След разузнаванто се пристъпват към мероприятия, предвиждащи усилено медицинско наблюдение върху населението, лечебно-профилактични и изолационно-ограничителни мероприятия, и мероприятия към ликвидиране на ОБЗ чрез дезинфекция, дезинсекция, дератизация. Населението от прилежащите райони се ваксинира.

Мерки за работа при повишена радиоактивност

А) ПРHО да извършват контролни измервания през 1 ч., като данните от замерванията докладват на дежурния по ОблССУК за обобщаване.

Б) Да се организират и проведат занятия с:


  • Обектите и кметствата за работа в условията на повишена радиация и дозиметричен контрол.

  • Доброволните формирования по извършване на санитарна обработка и обеззаразителни мероприятия.

  • Средния и висшия медицински персонал за ранно откриване и диагностициране на лъчеви поражения

  • С населението по местния радиовъзел, наличните високоговорители и кабелната телевизия за поведението им и мерките за защита при повишена радиация

В) Временно до второ нареждане да се спрат учебните занятия.

Г) Във всяко населено място да се назначи постоянно дежурство.

Е) До второ нарежадане се спира консумацията на мляко, на пресни плодове и зеленчуци от личните стопанства и стадата неподложени на специален режим на хранене.

Ж) По график на “Гражданска защита” да започне получаването на ИСЗ, съхраняващо се в общинските складове.

З) Да се установи наличните количества лекарства и медикаменти за йодна профилактика и се спре свободната им продажба по аптеките.

И) С помощта на противопожарните автомобили и цистерните от фирмите периодично да се измиват улиците, тротоарите, алеите и затревените площи с вода.

Й) Органите на КАТ да определят маршрутите, по които се отклонява движението и се въвежда ограничение на скороста .

К) Ръководителите на търговските обекти съгласувано с органите на РИОКОЗ да вземат мерки за недопускане в заведенията за обществено хранене, столове и обекти от търговската мрежа на заразени продукти.

Л) Ръководителите на фирми и обекти да вземат мерки за защита дихателните пътища на работниците, работещи на открито.

М) Превозването на хранителни стоки, фуражи и пощенски пратки да става в херметизирани транспортни средства.

Н) Транспортните средства, превозващи хора да се подлагат ежедневно преди излизане на път на дезактивация.

О) Да се установи наличността на дегазиращи и миещи препарати и ограничи изразходването им.

П) РИОСВ и РИОКОЗ да установят местата за загробване на радиоактивно заразени продукти и материали.

Р) Регионален център здравеопазване да определи местата за лечение на хора със симптоми на лъчева болест и се подготвят необходимите специалисти за това.

С) Кметовете на населени места и ръководителите на обекти да осигурят материали за херметизация на складове, магазини, обори и водоизточници.

Т) Управителят на ВиК да отпочне следене на заразеността на подаваната питейна вода, съгласувано с органите на РИОКОЗ.

У) Управителите на фирми с бутилиращи линии да преминат към бутилиране на вода за пиене.

Ф) Управителите на автотрансротни фирми и собственици на автомивки да ги приведат в готовност за действие, като станции за дезактивация на транспорт.



Действия на формированията
1.Контролните измервания на радиацията се осъществява от Постовете за радиационно наблюдение и оповестяване № 697 в гр. Омуртаг и № ... в Кметство с. Обител, РПУ, РСПБЗН и на всеки кръгъл час се донасят за обобщаване на дежурния по ОбССУК. Дежурния по ОбССУК набира информация за нивото на радиация и донася до дежурния по ОблССУК – Търговище.

2.Специализираните радиометрични лаборатории на РИОКОЗ и РИОСВ провеждат контрол за степента на заразяване на въздух, вода, почва, мляко, плодове, зеленчуци, фуражи и др.продукти, разположени на открито или в нехерметизирани складове. На анализ се подлага и месото и месните продукти, заклани след възникване на радиоактивното заразяване.

3. Под ръководството на Зам.-кмета с наличната техника в общината се:

- Извършва дегазация на алеи, улици и площади чрез ръчно или механизирано измиване със силна струя вода.

- Извършва дезактивация на почва чрез отнемане на 10 - 15 см от повърхностния слой или чрез преораване

- Извършва дезактивация на тревни площи чез окосяване, събиране и унищожаване на тревните откоси.

- Извършва дезактивация на снежна покривка чрез отнемане на 20- 30 см. от горния слой и събиране на определени места.

- Извършва дезактивация на сгради, работни помещения, машини и съоръжения

4.Медицинските формирования провеждат йодна профилактика на населението, попаднало в зоните с висока радиация по инструкция

5.Инженерните формирования и службите за МТО извършват херметизация на водоизточниците, оборите и складовете.

6.Развръщат се специализирани умивочни пунктове, станции за обеззаразяване на транспорт, за обеззаразявмане на облекло и за осигуряване пълната санитарна обработка на личния състав от формированията и дезактивация на техниката участвували в СНАВР.

7.Спасителните работи в зоните с висока радиация се провеждат с поставени средства за защита на дихателните органи и кожата при строго спазване на мерките за безопасност

8.СНАВР се провеждат по сменно съобразно допустимите дози за облъчване на личния състав и спазване на висока лична хигиена.

9.Храненето се извършва на определени места предимно с готови консервирани храни.

10.След изпълнение на задачата личния състав на формированията преминава през пълна санитарна обработка, а техниката, средствата за защита и др.имущество през пълна дезактивация.
Мерки за защита на селскостопанските животни в условията на радиационна авария

1.Установяване наблюдение за степента на замърсеност на ферми, хранителни продукти от животински и растителен произход, околната среда и селскостопански хранителни продукти.

2.Организиране прехвърлянето на животни в други незасегнати райони на страната.

3.Организиране извършването на херметизация на помещенията за отглеждането на животни, складовете за фураж и водоизточници.

4.Въвеждане на оборно гледане и забрана на паша на животните.

5.Осигуряване доставка на чиста вода и изхранване с незамърсени фуражи.

6.Осигуряване провеждането на сортировъчно-оздравителни ветеринарни дейности на поразените животни.

7.Организиране преработката на замърсено месо, мляко и растителни продукти в трайни продукти.

8.Въвеждане забрана за консумация на продукти над ПДК за замърсеност и осигуряване преработката им по утвърдени от МЗ и МЗП технологии.

9.Организиране отнемането на повърхностния слой и покриването на съхраняваните на открито фуражи и селскостопанска продукция.


1.2. Щаб за координация

Съгласно чл. 65 от Закона за защита при бедствия при възникване на бедствие на територията на общината кметът на общината координира СНАВР. За целта със Заповед на Кмета на общината се изгражда Кризисен щаб (КЩ), който координира СНАВР в района на бедствието. В състава на КЩ са включени Зам. кмета на общината, Секретаря на общината, Гл. инспектор ГЗ, Ръководителите на РПУ, РСПБЗН, МБАЛ, ЦСМП, РПС, РИОКОЗ, РИОСВ, ръководителите на местните аварийни групи на Е-ОН, БТК и ВиК, Директори на дирекции и Началници на отдели от общинска администрация. Заседанията на щаба се организират от гл. инспектор ГЗ по разпореждане от Кмета на общината.

КЩ осъществява управлението на СНАВР от предварително оборудвано работно място зала СБ на общината, или от оборудван изнесен ПУ. При необходимост може да бъде изграден и подвижен ПУ или да бъде изпратена оперативна група за непосредствено ръководство на СНАВР.
1.3.1. Сили и средства за реагиране на застрашените обекти /търговски дружества, еднолични търговци и юридически лица с нестопанска цел/.


  • Яз. “Красноселци”




    • Аварийна група – 10 човека

    • Техника – товарен автомобил бордови, УАЗ – 2 бр, БХ, Подвижна ремонтна работилница, АВИА




      • Общински язовири – аварийна група и техника от “Лисец” ЕООД съгласно сключен договор за осигуряване на работна сила, инвентар и техника при критични ситуации на язовири общинска собственост

      • ОАСК от “КЕНТА” ООД – 1 бр. в състав от 40 човека.

      • ОАСК “ОК ОЛИМП” ЕООД 1 бр. в състав от 5 човека

      • Щатни сили на РПС и “Пътинжнерингстрой - Т” ООД – 29 човека


1.3.2. Доброволни формирования

В община Омуртаг няма изградени доброволни формирования. Със заповед на кмета на общината са изградени 7 бр. Спасителни кметски команди и 34 бр. гасачески групи, както следва:



  • Плъстина - 1 бр. с 41 души л.с.

  • Зелена Морава - 1 бр. с 18 души л.с.

  • Звездица - 1 бр. с 23 души л.с.

  • Пъдарино - 1 бр. с 27 души л.с.

  • Обител - 1 бр. с 42 души л.с.

  • Камбурово - 1 бр. с 24 души л.с.

  • Врани кон - 1 бр. с 42 души л.с.



  • 34 бр. гасачески групи с общо 404 души л.с.




      1. Сили и средства на общината

Община Омуртаг разполага със следната техника:

  • Багер-товарач – 1 бр.

  • Трактор ТК-80 – 1 бр.

  • Верижен влекач АТС-712 – 1 бр.

  • Ел. агрегат 1 бр.

  • УАЗ фургон /високопроходим/ – 1 бр.

  • Микробус пътнически – 1 бр.

  • Микробус фургон – 1 бр.

  • Автобуси 25 местни – 4 бр.

  • Леки коли – 2 бр.




      1. Сили и средства на държавните структури, разположени на територията на общината

Към настоящия момент от държавните структури на територията на общината функционират само силите на РПУ, РСПБЗН, ЦСМП, РВМС.
Сили и средства на РПУ – Омуртаг


  • Личен състав – 47 човека

  • Автомобили с висока проходимост – 3 бр.

  • Други автомобили – 4 бр.

  • От тях с микрофон – 4 бр.

  • Носими станции – 5 бр.


Сили и средства на РСПБЗН – Омуртаг:


  • Личен състав – 30 човека

  • Противопожарни автомобили – 3 бр.

  • Лек автомобил с висока проходимост – 1 бр.

  • От тях с микрофони – 2 бр.

  • Мотоциклети – 2 бр.

  • Моторни помпи – 2 бр.

  • Потопяеми ел. помпи – 4 бр.

  • Ел. агрегат – 1 бр.

  • Осветителни тела за нощна работа – 5 бр.

  • Филтриращи противогази – 30 бр.

  • Изолиращи противогази – 8 бр.


Сили и средства на ЦСМП:

  • Реанимационен екип от:

    • Лекари – 1 (своб. места за 5)

    • Медицински специалисти (мед. сестри и фелдшери) – 11

    • Шофьори – 5

    • Санитарка - 1




      • Линейка “Цитроен” – 1 бр.

      • Линейка с вис. проходимост “УАЗ” – 1 бр.


Сили и средства на РВМС – 2-ма специалисти, разполагащи с предпазни облекла за вземане на проби
1.3.5. Сили и средства на юридически лица, еднолични търговци и юридически лица с нестопанска цел

На територията на общината действуват аварийни групи на:



  • ВиК с 12 д.л.с.;

  • БТК с 12 д.л.с.

  • Е-ОН с 12 д.л.с.

Приложение № 2 – Списък на инженерната техника в община Омуртаг, за провеждане на СНАВР при БАК
1.4. Ред за привличане на допълнителни сили разположени извън територията на общината.

Реда и начина за привличане на допълнителни сили, разположени извън територията на общината се определя от дирекция “Гражданска защита” област Търговище чрез оперативния комуникационно-информационен център (ОКИЦ) по искане на кмета на общината.



  1. Системи за оповестяване/предупреждение:

    1. Налични системи за оповестяване

Към настоящия момент оповестяването се осъществява по действащата оповестителна система на Гражданска защита. Оповестяването на членовете на кризисния щаб, ръководствата на фирмите и обектите, и кметствата се извършва посредством мрежата на БТК и чрез мобилните оператори. За оповестяването на населението се използват електрически и ръчни сирени, радиовъзел Омуртаг и кабелна телевизия, а по селата оповестяването се извършва от кметовете и кметските наместници. За целта могат да се използват високоговорителите на джамийските настоятелства.


    1. Отговорни длъжностни лица и функциите им

Старши експерта по ОМП организира денонощно дежурство за поддържане готовността на ведомствата, общината и кметствата, и за оповестяването им при стихийни бедствия и аварии.

При получаване на сигнал за терористични действия, дежурния по ОбССУК оповестява:

- Кмета на общината

- Главния инспектор по Гр. защита

- Дежурния по ОблССУК и дежурния на ОКИЦ – Търговище

- Дежурния на РПУ - Омуртаг

По решение на кмета на общината се оповестяват и привеждат в готовност членовете на Кризисния щаб и ръководствата на фирмите и обектите, кметовете на населени места със сигнал "Бедствие", посредством мрежата на мобилните оператори и БТК.

Дежурния по ОбССУК изготвя и предава донесения до дежурния по ОблССУК -Търговище за възникналото събитие по установените форми за донесение.

Кметовете на населени места и ръководителите на фирми оповестяват и привеждат в готовност подчинените си органи, стъкмяват и окомплектоват същите с материали, инструменти и транспорт съгласно стъкмителните таблици и ги подготвят за провеждане на СНАВР.

По решение на Кмета на общината, дежурния по ОбССУК оповестява оперативните дежурни на РСПБЗН и дежурния в ЦСМП, за привеждане в готовност на силите и средствата по плана за взаимодействие между техните организиции и общината.

Оповестяването на населението се извършва чрез сиреннооповестителната система, а информация се подава:

- По радиовъзел Омуртаг, кабелната телевизия и с подвижни средства на РПУ, РСПБЗН и ГЗ.

- Директора на дирекция “АПИО” - за спешни съобщения чрез отнемане на радиовъзел Омуртаг, а по селата от кметовете и кметските наместници чрез наличните високоговорители.

Информационното осигуряване в местата за евакуация и др. места със струпване на хора се предвижда да бъде извършено с мегафони.

Hай-решаващо за по-нататъшния успешен ход на СHАВР е първоначалното информиране на населението за:


  • Местата за изнасяне (евакуиране) извън опасните зони без допускане на паника.

  • Инструкция за поведение на населението.

  • Пунктовете за раздаване на храна, вода (ИСЗ и йодни таблетки при необходимост и разпореждане от МЗ или ГЗ), събиране на пострадали и оказване на медицинска помощ.

  • Полицейските постове за възстановяване на обществения ред и предотвратяване на мародерство.

  • Ред и начини за привличане на работни групи от доброволци в помощ на СHАВР водени от щатни сили на МВР, ГДНСГЗ, МЗ, и др.



1.3. Схеми за оповестяване – Приложения № 3 и № 4

ІV. МЕРКИ ЗА ЗАЩИТА НА НАСЕЛЕНИЕТО. РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА ЗАДЪЛЖЕНИЯТА И ОТГОВОРНИТЕ ОРГАНИ И ЛИЦА ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПРЕДВИДЕНИТЕ МЕРКИ. СРЕДСТВА И РЕСУРСИ, ПРЕДВИДЕНИ ЗА ЛИКВИДИРАНЕ НА ПОСЛЕДИЦИТЕ ОТ БЕДСТВИЯ
Непосредствено след възникване на кризисната ситуация органите на РПУ и ОДП във взаимодействие с органите на местната власт и подразделения на МО отпочват действия за предотвратяване или ограничаване до минимум развитието на терористичната акция.

Действията на специализираните органи се заключава в:

А. Дейност в изпълнителния период на кризисни ситуации в резултат на масови безредици и терористични действия:

- До организирането на специализирана охрана на мероприятието наблюдението на обстановката се извършва със силите на СОТ и КАТ, оперативните служби пренасочват сили и средства в района с цел долавяне на признаци за подготовка на противоправни действия.

- В зависимост от плана и конкретната обстановка разполагането на силите става дискретно или чрез демонстрация на сила.

- Не се допуска влизането в нерагламентирани контакти, воденето на неслужебни разговори, воденето и обръщането с гръб към участващите в акта.

- Употребата на физическа сила и помощни средства става по команда на съответните ръководители, освен в случаите на неизбежна отбрана.

- В хода на мероприятието се води активно наблюдение за действието на участниците в акта и техния брой.

Б. При възникване на инциденти и формиране на неконтролируема тълпа ръководителя на специализирана група предприема следните действия:

- Информира висшестоящото ръководство, прокуратурата и държавната администрация.

- Отцепва и блокира района.

- Призовава участниците в акта да прекратят незаконните действия.

- Търси съдействието на прокуратурата и кмета на населеното място.

- Въвежда предварително подготвените групи за неутрализиране и задържане на участниците в акта.



- Предприема мерки за извеждане на деца, бременни и ранени от мястото на инцидента.
Действията на терористичните организации са свързани с дейности определящи се със задействане на взривни устройства в сгради с масово пребиваване на хора и в градския автотранспорт и железопътния транспорт, прекъсване на телекомуникации, въздействие върху водохранилища, водоизточници , вододайни зони и хидротехнически обекти застрашаващи от заливане населени места и обекти от транспортната инфраструктура , саботажи в промишлените обекти работещи с промишлени-отровни вещества или разпространяване на йонизиращи радиоактивни източници, предизвикване на пожар и др.
Действията на силите на единната спасителна система и влизането в огнищата на поражение става след съгласуване и разрешение на специализираните органи на РПУ и ОДП извършили допълнителен оглед за евентуално поставени вторични взривове.
Организацията на работа на силите на единната спасителна система по провеждането на спасителни и аварийни дейности в огнищата на поражение и дейностите на специалистите от общинската администрация по възстановяване нормалния живот в общината се определят от изготвените вече планове за действие при различни критични ситуации, а именно:
При терористичен акт свързан с пожар – въвежда се в действие специализирания план за действие при пожари
При терористичен акт свързан с взривяване на сгради – въвежда се в действие специализирания план за действие при промишлени аварии съпроводени с взрив
При терористичен акт свързан с използуване на ПОВ – въвежда се в действие специализирания план за действие при промишлени аварии съпроводени с разлив на ПОВ
При терористичен акт свързан с разрушаване на язовирни стени – въвежда се в действие специализирания план за действие при наводнение
При терористичен акт свързан с разпространяване на йонизиращи радиоактивни източници – въвежда се в действие специализирания план за действие при радиационна авария или трансграничен пренос на радиоактивни вещества.


  1. ФИНАНСОВО ОСИГУРЯВАНЕ НА ПЛАНА



РАЗЧЕТ

за необходимите финансови средства за осигуряване на плана




Мероприятие

Време за провеждане

Необходими средства

[х. лв.]

1.

За провеждане на СНАВР

След възникване на бедствието

70

2.

За доставка недостигащи стоки от първа необходимост-облекла, обувки, постелъчни материали и др.

След бедствието

70

3.

За хранителни продукти, лекарствени средства и медицински изделия

След бедствието

50

4.

За извършване експертизи на обекти от критичната инфраструктура

През годината

5

5.

За транспортни разходи за извозване пострадали и осигуряване на материали

След бедствието

15

6.

За организиране на общински учения за проиграване на плана

През годината

2

7.

Обучение на органите за управление, силите за реагиране и населението

През годината

1










213


VІ. ПРИЛОЖЕНИЯ



  1. Указания за извършване на дейности по сигнал за откриване на неизвестни по състав и произход материали

  2. Списък на инженерната техника, пригодна за провеждане на СНАВР

  3. Схема за оповестяване на органите за управление, силите и средствата

  4. Схема за оповестяване на Кризисния щаб за координиране на СНАВР

  5. Телефонен указател

  6. Лист за отразяване на направените актуализации

  7. Съгласувателен лист






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница