П р а в и л а за оценка на клиентските активи на ип "кепитъл маркетс" ад



Дата08.05.2018
Размер111.81 Kb.
#69015
ТипПравила




П Р А В И Л А
за ОЦЕНКА на КЛИЕНТСКИТЕ АКТИВИ на ИП ”КЕПИТЪЛ МАРКЕТС” АД

Раздел I. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. С настоящите Правила се уреждат условията и редът за оценка на клиентските активи при ИП „Кепитъл Маркетс” АД

Чл. 2. Оценката се извършва с цел изчисляване на:



  1. размера на дължимата от инвестиционния посредник годишна вноска към Фонда за компенсиране на инвеститорите, и

  2. определяне на размера на компенсацията, която Фондът за компенсиране на инвеститорите заплаща на клиентите на инвестиционен посредник в случаите по чл. 77б, ал.1 от Закона за публичното предлагане на ценни книжа (ЗППЦК).

Чл. 3. (1) По реда на настоящите Правила се оценяват финансовите инструменти и другите активи, които инвестиционният посредник държи, администрира или управлява за сметка на свои клиенти във връзка с предоставяните от него услуги по чл. 5, ал. 2 и ал. 3 от Закона за пазарите на финансови инструменти (ЗПФИ), включително лихвите, дивидентите и други подобни плащания, с изключение на влоговете по смисъла на § 1, т.1 от допълнителните разпоредби на Закона за гарантиране на влоговете в банките при инвестиционните посредници-банки.

(2) В клиентските активи се включват и активите, по които има наложени тежести или които служат като обезпечение.

(3) Не подлежат на оценка по ал.1 клиентските активи на лицата по чл. 2, ал. 3 на Наредба № 23 от 8.02.2006 г. за условията и реда за оценка на клиентските активи на КФН (Наредба № 23).

Чл. 4. (1) Инвестиционният посредник ежемесечно оценява към последно число на месеца финансовите инструменти и другите активи на своите клиенти по пазарна стойност и представя на хартиен и/или електронен носител до 10-о число на всеки месец в Комисията за финансов надзор и Фонда за компенсиране на инвеститорите справка за клиентските активи към последното число на предходния месец.

(2) Когато последното число на месеца е почивен ден, клиентските активи се оценяват към последния работен ден от съответния месец.

(3) В справката по ал.1 се включва информация и за паричните средства, дължими или принадлежащи на клиентите на инвестиционния посредник, които той държи за тяхна сметка във връзка с извършването на услуга или дейност по чл. 5, ал. 2 и ал. 3 от ЗПФИ.


Раздел II. ПРАВИЛА ЗА ОЦЕНКА НА АКТИВИТЕ
Чл. 5. (1) Пазарната стойност на съхраняваните от ИП „Кепитъл Маркетс” АД финансови инструменти и други активи на клиенти се определя по следния ред:

1. Акциите, допуснати до търговия на регулиран пазар, се оценяват по цена на затваряне на регулирания пазар, към последното число на месеца, за който се изготвя оценката, съответно към деня, в който е постановено решението на съответния орган по чл. 77б, ал. 1 от Закона за публичното предлагане на ценни книжа (ЗППЦК). В случай че няма сключени сделки през този ден, пазарната стойност се определя по цена на затваряне на регулирания пазар за най-близкия ден от 2–месечния период, предхождащ деня по изречение първо.

2. В случаите, когато акциите по т. 1 са допуснати до търговия и на друг регулиран пазар или с тях се извършва търговия и на друго място за търговия, същите се оценяват по цена на затваряне или друг аналогичен показател, оповестяван публично от мястото за търговия, на което за съответния ден е изтъргуван най-голям обем от акциите.

3. Облигациите и други дългови ценни книжа, допуснати до търговия на регулиран пазар, се оценяват по реда на т. 1 и т. 2, ако за сключените сделки със съответния финансов инструмент се публикува информация при условия и по ред, аналогични на тези, предвидени за акциите.

4. Акциите или дяловете на колективни инвестиционни схеми е последната обявена цена на обратно изкупуване. Когато дяловете на договорните фондове не са достигнали минимално изискуемата нетна стойност на активите 500 000 /петстотин хиляди/ лева, за пазарна стойност се приема нетната стойност на активите на един дял.

5. Държавните ценни книжа (ДЦК), издадени от Република България, се оценяват по цена, определена като средноаритметична от цените "купува", обявени от двама първични дилъри към последното число на месеца, за който се изготвя оценката, съответно към деня, в който е постановено решението по чл. 77б, ал. 1 от ЗППЦК.

6. Деривативните финансови инструменти се оценяват по реда на т. 1 и т. 2.

7. Компенсаторните инструменти, по смисъла на чл. 2 от Закона за сделките с компенсаторни инструменти, се оценяват по реда на т. 1 и т. 2.

(2) По смисъла на ал. 1, т. 1 и т. 2 и в съответствие с дефинициите, дадени в § 1 от Допълнителните разпоредби (ДР) на Наредба № 23 от 8.02.2006 г. за условията и реда за оценка на клиентските активи (Наредба № 23), “цена на затваряне” на финансовите инструменти за определен ден е цената, обявявана от регулирания пазар или друго място за търговия след приключване на търговската сесия за този ден, която се определя по методология, разработена и обявена от мястото за търговия; “място за търговия” е регулиран пазар, многостранна система за търговия, или систематичен участник, действащ в качеството си на такъв и система извън Европейския съюз, изпълняваща подобни функции на регулиран пазар или многостранна система за търговия.

(3) При невъзможност да бъде приложен редът по ал. 1 пазарната стойност на клиентските активи се определя както следва:

1. за акциите, които са били предмет на публично предлагане в Република България, съответно са приети за търговия на регулиран пазар в страната – по метода на нетната балансова стойност на активите, въз основа на информация от последния публикуван финансов отчет на дружеството – емитент на акциите; стойността на една акция по този метод се определя, като активите по баланса на дружеството, намалени със стойността на текущите и нетекущите пасиви по баланса, се разделят на броя на акциите, без обратно изкупените от дружеството, ако нетната балансова стойност е положителна;

2. за акциите и дяловете на колективни инвестиционни схеми в случаите на временно спиране на обратното им изкупуване – по метода на нетната балансова стойност на активите, съгласно т. 1;

3. за облигациите и държавните ценни книжа – по метода на дисконтираните бъдещи нетни парични потоци.

4. за финансовите инструменти и другите клиентски активи извън посочените в т. 1 - 3 – по установения по-долу в правилата ред за оценка.

Чл. 6. (1) Акциите, които са били предмет на публично предлагане в Република България и не са допуснати до търговия на регулиран пазар се оценяват по цена на придобиване, определена като среднопретеглена цена за всички записани акции от съответната емисия за периода от придобиването им, от клиентите на ИП „Кепитъл Маркетс” АД (датата на регистрация в депозитарната институция), до публикуване на съответния финансов отчет на дружеството – емитент на акциите, след което оценката се извършва по метода на нетната балансова стойност на активите.

(2) При извършване на сплит, съответно при увеличаване на капитала с акции от същия клас като вече издадени от съответно дружество акции, новите акции се оценяват по реда за оценка на останалите акции на това дружество, като се отчита настъпилото корпоративно събитие.

Чл. 7. (1) С оглед определяне реалната пазарна цена на оценяваните клиентски активи, при прилагане на метода на нетната балансова стойност на активите, ИП „Кепитъл Маркетс” АД отчита настъпили от крайната дата на обхванатия в съответния финансов отчет период до момента на изготвяне на оценката корпоративни събития, факти и обстоятелства (например: увеличаване на капитала, сплит на акциите, откриване на производство по ликвидация или несъстоятелност и др.), които е вероятно да са оказали съществено въздействие върху състоянието на дружеството-емитент в този интервал от време, съответно върху цената на неговите акции, като при установена необходимост получената стойност може да бъде коригирана със съответни коефициенти.

(2) В случаите, когато дружеството – емитент на акциите, подлежащи на оценка по метода на нетната балансова стойност, не е изпълнило задълженията си за периодично разкриване на актуална финансова информация (тримесечни финансови отчети за дейността по смисъла на чл. 33 от Наредба № 2 от 17.09.2003 г. за проспектите при публично предлагане и допускане до търговия на регулиран пазар на ценни книжа и за разкриването на информация от публичните дружества и другите емитенти на ценни книжа) повече от 3 (три) месеца след изтичане на нормативноустановените срокове за това, съответно когато е получена отрицателна нетна балансова стойност на активите на дадено дружество, ИП „Кепитъл Маркетс” АД приема, че акциите на това дружество са без пазарна цена и същите се изключват от оценката на клиентските активи.

Чл. 8. (1) Пазарната стойност на акции, които не се търгуват на регулиран пазар или друго място за търговия, което публично оповестява информация за сключените сделки, съответно не са били предмет на публично предлагане в Република България или са били, но дружеството, издало акциите, е отписано от водения от КФН регистър на публичните дружества и други емитенти на ценни книжа, се определя по метода на нетната балансова стойност на активите, въз основа на информация от публикуван (представен на обществеността) актуален финансов отчет на дружеството – емитент на акциите, обхващащ период, чиято крайна дата е преди не повече от 3 (три) месеца преди момента на изготвяне на оценката на клиентските активи (в случай, че такъв отчет е налице).

(2) В случай, че няма осигурен публичен достъп до актуална финансова информация за дружествата – емитенти на акциите по ал. 1, реалната пазарна стойност на тези акции няма по какъв начин да бъде установена, с оглед на което, за целите на извършваната оценка по настоящите правила, ИП „Кепитъл Маркетс” АД приема, че тези акции са без пазарна цена и същите се изключват от оценката на клиентските активи.


Раздел III. ОЦЕНКА НА КЛИЕНТСКИТЕ АКТИВИ
Чл. 9. (1) Облигациите, допуснати до търговия на регулиран пазар, но за които не може да се определи пазарна цена съгласно чл. 4 от Наредба № 23, се оценяват по метода на дисконтираните бъдещи парични потоци по следната формула:


Където:

P – цената на ценната книга

F – главницата на ценната книга

C – годишният купон на облигацията

n – брой лихвени плащания за година

N – общ брой на лихвените плащания



r – процент на дисконтиране (равен на дохода до падежа)

i – пореден номер на лихвеното плащане



r = (1+m)(1+k) - 1

където:


m е основният лихвен процент на БНБ към края на годината, предхождаща оценката

k е инфлацонният индекс за годината, предхождаща оценката.

Изчислената по формулата цена е брутна и се използва пряко за последваща преоценка на съответната дългова ценна книга.

(2) Източници на информацията, въз основа на която се извършва оценката, условия и реда за получаването й: Проспекта на емисията облигации, публикуван на уеб сайта на регулирания пазар или КФН; Макроикономически показатели, обявявани от Българската народна банка или Националния статистически институт.

Чл. 10. Облигациите, които не се търгуват на регулиран пазар на ценни книжа, се оценяват по метода на дисконтираните бъдещи парични потоци.

(1) В случай, че инвестиционният посредник не разполага с информация за параметрите на емисията облигации, като размер на купона, брой лихвени плащания или матуритет, и е невъзможно да определи цена по метода на дисконтираните бъдещи парични потоци, то облигациите се оценяват по цена на последна сделка с тях за месеца, към края на който се прави оценката. Под сключена сделка се има предвид сделка, която е в резултат на изпълнение на поръчки на клиенти на ИП „Кепитъл Маркетс” АД, без сделките по регистрационно агентство.

(2) В случай, че няма сключена сделка с конкретната емисия облигации в дневника на ИП „Кепитъл Маркетс” АД през месеца, към края на който се прави оценката, то облигациите се оценяват с нулева стойност.

(3) Източници на информацията, въз основа на която се извършва оценката, условия и реда за получаването й: Официален документ от емитента на облигациите за параметрите на конкретната емисия, регистъра на Централен депозитар АД, дневника по чл. 33, ал. 5 от ЗПФИ за сключените сделки на ИП „Кепитъл Маркетс” АД.

Чл. 11. Акции на непублични дружества, се оценяват по цена на последна сделка с тях за месеца, към края на който се прави оценката. Под сключена сделка се има предвид сделка, която е в резултат на изпълнение на поръчки на клиенти на ИП „Кепитъл Маркетс” АД, без сделките по регистрационно агентство.

(1) В случай, че няма сключена сделка с конкретната емисия акции в дневника на инвестиционния посредник през месеца, към края на който се прави оценката, то акциите се оценяват с нулева стойност.

(2) Източници на информацията, въз основа на която се извършва оценката, условия и реда за получаването й: дневника по чл. 33, ал. 5 от ЗПФИ за сключените сделки на ИП „Кепитъл Маркетс” АД.

Чл. 12. Ценни книжа, приети за търговия на чуждестранни регулирани пазари се оценяват по реда на чл. 4 от Наредба № 23, съответно по реда на чл. 6, ал. 1, т. 1 и т. 2 от Наредба № 23.

(1) Източници на информацията, въз основа на която се извършва оценката, условия и реда за получаването й: Бюлетина, публикуван на уеб сайта на регулирания пазар, на който се търгуват ценните книжа или информационните агенции Ройтерс или Блумбърг.

Чл. 13. Дялове или акции на чуждестранни колективни инвестиционни схеми, които не се предлагат публично в Република България се оценяват по последната обявена цена на обратно изкупуване.

(1) В случай, че колективната инвестиционна схема не обявява цена на обратно изкупуване, а нетна стойност на един дял/акция, то дяловете или акциите се оценяват по обявената нетна стойност за един дял/акция.

(2) В случай, че липсва информация за цената на обратно изкупуване или нетната стойност на един дял/акция, то дяловете или акциите се оценяват по реда на чл. 11 от настоящите правила.

(3) Източници на информацията, въз основа на която се извършва оценката, условия и реда за получаването й: уеб сайта на съответната колективна инвестиционна схема.

Чл. 14. Жилищни компенсаторни записи, издадени по реда на § 9 от заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за уреждане на жилищните въпроси на граждани с многогодишни жилищноспестовни влогове се оценяват с нулева стойност.

Чл. 15. Финансовите активи, деноминирани в чуждестранна валута, се преизчисляват в левова равностойност, определена по централния курс на Българската народна банка, валиден за деня, за който се отнася оценката. Финансовите активи, деноминирани в чуждестранна валута, за които БНБ не определя курс, се преоценяват по курса на чуждестранната валута към евро, обявен от местната централна банка и валиден за деня, за който се отнася оценката.


Раздел IV. УСЛОВИЯ И РЕД ЗА СЪХРАНЯВАНЕ НА ДАННИТЕ И ДОКУМЕНТИТЕ, ПОЛУЧЕНИ ИЛИ ИЗГОТВЕНИ ВЪВ ВРЪЗКА С ИЗВЪРШВАНЕ НА ОЦЕНКАТА НА КЛИЕНТСКИТЕ АКТИВИ
Чл. 16. ИП „Кепитъл Маркетс” АД е длъжен аналитично да отчита клиентските активи за целите на извършваната оценка и да съхранява информацията и документите, послужили за оценяване на финансовите инструменти и другите клиентски активи, в продължение на 5 години.

Чл. 17. ИП „Кепитъл Маркетс” АД съхранява информацията и документите, послужили за оценяване на финансовите инструменти и другите клиентски активи по начин, който не позволява тяхното унищожаване, повреждане, подмяна или промяна.



Раздел V. ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ ПРАВИЛА

§ 1. Когато в практиката бъдат констатирани проблеми, чието преодоляване изисква изменение или допълване на тези Правила, изпълнителният директор или председателя на СД на ИП „Кепитъл Маркетс” АД прави предложение до Съвета на директорите за съответни промени.

§ 2. Представляващите дружеството могат да издават заповеди и инструкции по прилагането на тези Правила.

§ 3. Тези правила следва да се тълкуват и прилагат съвместно с другите действащи вътрешни правила на ИП „Кепитъл Маркетс” АД.

§ 4. Настоящите Правила са приети на заседание на Съвета на директорите от 24.06.2008 г.
Изп. Директор: ………………..
/Татяна Ивова Георгиева/

………………..


/Мариана Иванова Миланова/

Кепитъл Маркетс” АД – лицензиран инвестиционен посредник




Каталог: kcfinder -> upload -> files
files -> Конвенция за опазване на дивата европейска флора и фауна и природните местообитания
files -> Закон за пазарите за финансови инструменти (зпфи), посочени по-долу
files -> Закон за биологичното разнообразие Обн., Дв, бр. 77 от 08. 2002 г., изм и доп., бр. 88 от 11. 2005 г., изм., бр. 105 от 29. 12. 2005 г., в сила от 01. 2006 г., бр. 29 от 04. 2006 г., б
files -> Тарифа за обезщетение при нанесени щети на растителни и животински видове, включени в приложение №3 на Закона за биологичното разнообразие
files -> Приложение №1 към чл. 32, ал. 1 (Доп. Дв, бр. 94 от 2005 г., в сила от 01. 2006 г., изм., бр. 59 от 2012 г.)
files -> Общи положения
files -> Закон за лова и опазване на дивеча (редакция от 10. 10. 2006 г.) Двуезична версия на документа: bg en
files -> Конвенция за опазване на мигриращите видове диви животни


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница