П р а в и л н и к на средно общообразователно училище “христо ботев” – русе



страница1/2
Дата24.07.2016
Размер0.57 Mb.
#3827
  1   2

П Р А В И Л Н И К

НА СРЕДНО ОБЩООБРАЗОВАТЕЛНО УЧИЛИЩЕ

ХРИСТО БОТЕВ” – РУСЕ



УЧЕБНА 2014/2015 ГОДИНА

І. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ:

Чл.1 Средно общообразователно училище “Христо Ботев” е основано през 1838 г. и е наследник на І-ва мъжка гимназия “Княз Борис”.

Чл.2 СОУ “Христо Ботев” е общинско средно училище с две степени: основна и средна.

2.1 Основната степен /І-VІІ клас/, което се осъществява в два етапа:

2.1.1 Начален /І-ІV клас/. Придобива се след завършен ІV клас;

2.1.2 Прогимназиален /V-VІІ клас/. Придобива се след завършен VІІ клас.

2.2 Средно образование, което се осъществява в един етап - гимназиален. Придобива се след успешно завършен последен гимназиален клас и успешно положени държавни зрелостни изпити – чл.7, ал.1 ЗСООМУП

Чл.3 Обучението в началния и прогимназиален етап се води по учебните планове на МОН със засилено изучаване на български език и литература, математика, информационни технологии, изобразително изкуство и музика.

Чл.4/1/ Гимназиалният етап на обучение е профилиран: хуманитарен, природоматематически и технологичен профил.

/2/ Обучението се извършва по учебни планове, обсъдени и гласувани от педагогически съвет на основата на типови планове на МОН.

/3/ Системата на обучение се регулира от единните държавни образователни изисквания и нормативните документи на МОН.

Чл.5 В СОУ “Христо Ботев” се създават равни условия за успешно обучение на всички ученици.

Чл.6 Обучението в училището е безплатно, със светски характер и не допуска налагане на политически и религиозни доктрини.

ЗАБЕЛЕЖКА: За дейности извън държавните образователни изисквания се заплащат парични такси при условия и ред, определени със заповед на Министъра на образованието, младежта и науката.

Чл.7 Училищното обучение до 16-годишна възраст е задължително и се осъществява в дневна форма на обучение.
ІІ. ФОРМИ НА ОБУЧЕНИЕ:

Чл.8/1/ Формите на обучение в СОУ “Христо Ботев” са: дневна, индивидуална и самостоятелна.

/2/ Дневната форма на обучение е присъствена форма, която се провежда между 7.00 и 19.30 часа.

/3/ Индивидуалната форма на обучение включва учебни занятия, както и изпити и текущи проверки по учебни предмети, ако това е предвидено с индивидуален учебен план, утвърден от директора на училището.

/4/ Индивидуална форма на обучение се провежда за:

  1. Ученици, които по здравословни причини не могат да посещават училище повече от 30 последователни учебни дни.

  2. За даровити ученици, както и за ученици, които по семейни причини желаят да завършат в други срокове обучението си.

  3. В случаите на чл.8, ал.4,т.1 се организира индивидуално обучение в домашни условия от 8 до 12 учебни часа седмично.

  4. Знанията и уменията на учениците по чл.8, ал.4,т.1 се оценяват чрез текущи оценки, а по чл.8, ал.4,т.2 – чрез изпити.

/5/ Самостоятелната форма на обучение е неприсъствена форма, при която учениците се подготвят самостоятелно и се явяват на изпити по учебните предмети, съгласно държавните образователни изисквания.

Самостоятелната форма на обучение се организира за:

а/ ученици в задължителна училищна възраст, които по здравословни причини не могат да се обучават в дневна форма на обучение;

б/ лица, навършили 16-годишна възраст;



в/ ученици в задължителна училищна възраст, които с решение на ПС им е наложена тази форма като наказание.

/6/ Обучението в индивидуална и самостоятелна форма за ученици в задължителна училищна степен се осигурява на основание медицински документ, издаден от ЛКК, удостоверяващ, че е невъзможно обучение в дневна форма.

/7/ Промяната на формата на обучение става в началото на учебната година, но се допуска и по време на учебната година, съгласно чл.51, ал.4 от ППЗНП и чл.8, ал.5 от Правилника на СОУ”Христо Ботев”

/8/ За промяна на формата на обучение се подава писмено заявление до директора на училището, който издава съответна заповед.

/9/ Завършването на клас и на степен на образование в различните форми на обучение се удостоверява с едни и същи по вид документи, съгласно държавното образователно изискване.

/10/ Учениците се записват в по-горен клас след завършен предходен клас. Не се допуска условно преминаване в по-горен клас.

Чл. 9 /1/ В І клас постъпват деца на 7 години, навършени в съответната календарна година, след завършен подготвителен клас или група. Децата, навършили 6 години, могат да постъпят в І клас по преценка на родителите или настойниците им, ако физическото и умственото им развитие позволява това, след завършен подготвителен клас или група. Децата постъпват в първи клас по молба на родителите или настойниците им.

/2/ Приемът на ученици в VІІІ клас на гимназиален етап е съобразно с нормативните наредби на МОН за приема през съответната учебна година.

/3/ В паралелките със засилено изучаване на музика и изобразително изкуство учениците могат да постъпят в първи клас след проверка на способностите им.

/4/ За свободните места се провеждат приравнителни изпити за учениците в гимназиална степен, съгласно чл.51, ал.5 от ППЗНП .

/5/ В I клас на специалните училища постъпват деца, насочени от екипа за комплексно педагогическо оценяване към РИО – Русе при условията и по реда на държавните образователни изисквания за обучението на деца с хронични заболявания и/или със специфични образователни потребности.

/6/ В училищата по чл.26, ал.1, т.1-10 от ЗНП , в които се обучават интегрирано ученици със специални образователни потребности, както и в училищата по чл.66, ал.1, т.2,3,4 и 5 със заповед на директора се създава екип, който се състои от: председател-учител в паралелката, и членове: психолог и/или педагогически съветник, ресурсен учител, учител – специален педагог, логопед, учители. В работата на екипа участват родителите или настойниците, а при необходимост и други специалисти.

/7/ Ученик, наказан с “Преместване в друго училище”, продължава обучението си при условия и по ред, определени със заповед на Началника на РИО на МОН.

/8/ Желанието за обучение във формите на СИП и ЗИП, предложени от училището, се декларира от ученика преди края на учебната година или при записване със заявление до директора, подписано от родителите.

/9/ По време на учебната година ученикът не може да променя избраните от него ЗИП и СИП.

/10/ Заявленията се съхраняват от Помощник-директорите и подлежат на контрол.

/11/ Учениците, които се преместват от друго училище, подават заявленията си при записване в приемащото училище.

/12/ При новосформирани класове заявленията се подават до 3 дни след началото на учебните занятия.

/13/ Изборът на чужд език се извършва съобразно желанието на учениците и възможностите на училището.

ІІІ. ДОКУМЕНТИ ЗА ЗАВЪРШЕН КЛАС, ЗА СТЕПЕН НА ОБРАЗОВАНИЕ И ПРОФЕСИОНАЛНА КВАЛИФИКАЦИЯ:

Чл. 10 Училището издава следните документи за завършено образование:

/1/ На ученици, завършили І клас – удостоверение. В удостоверението за І клас се вписва обща годишна оценка с думи за резултата от обучение по всички учебни предмети.

/2/ Завършването на ІІ и ІІІ клас се удостоверява с ученическа книжка.

/3/ В удостоверението за завършен начален етап на основното образование се вписват годишните оценки по учебните предмети за ІV клас от задължителната и задължителноизбираемата подготовка, както и по свободноизбираемата подготовка, определени с училищния учебен план.



/4/ В свидетелството за завършено основно образование се вписват годишните оценки от VІІІ клас по учебни предмети от задължителната и задължителноизбираемата подготовка, както и по свободноизбираемата подготовка, определени с училищния учебен план.

/5/ В удостоверението за завършен клас се вписват годишните оценки по учебните предмети, определени с учебния план.

/6/ В дипломата за завършено средно образование се вписват броя на учебните часове по изучаваните учебни предмети от задължителната, задължителноизбираемата или профилираната подготовка, както и по свободноизбираемата подготовка, определени с учебния план. В дипломата се вписват и оценките от държавните зрелостни изпити.

6.1 Средно образование се придобива след успешно завършен XII клас и успешно положени държавни зрелостни изпити по учебни предмети, изучавани в гимназиалния етап, и се удостоверява с диплома за завършено средно образование, в която се вписва и общият успех. Дипломата е окончателна и дава право за продължаване на образованието или за професионално обучение.

6.2. Когато ученикът не се е явил или не е положил успешно държавните зрелостни изпити по свое желание, се издава удостоверение за завършен гимназиален етап.

6.3. Когато ученикът със специални образователни потребности не е усвоил държавните образователни изисквания за придобиване на средно образование по обективни причини, училището издава удостоверение за завършен гимназиален етап, в което вписва резултатите от обучението по индивидуалните образователни програми.

6.4. Документите по т.6.2 и 6.3 не удостоверяват завършено средно образование.

6.5. Дипломата по т.6.1. и удостоверенията по т.6.2 и т.6.3 се издават от училището, в което ученикът е завършил XII клас.

6.6 Държавните зрелостни изпити по ал.1 са два, като единият от тях е по български език и литература, а вторият се определя по избор на ученика от учебните предмети, изучавани в часовете за задължителната общообразователна подготовка.

6.7 По свое желание ученикът може да положи и държавни зрелостни изпити по избрани от него учебни предмети от задължителната общообразователна подготовка

/7/ При използването на документи за образование се спазват точно всички изисквания на наредбите на МОН, отнасящи се до тази дейност.

/8/ Годишните оценки на учениците от І-VІІІ клас се вписват и в Главната книга, а срочните и годишните оценки на учениците от VIII-ХІІ клас – в личния картон на ученика.
ІV. ОРГАНИЗАЦИОННИ ФОРМИ:

Чл. 11 /1/ Обучението в училище се организира в последователни класове.

/2/ Продължителността на обучението в един клас е една учебна година.

/3/ Класовете се делят на паралелки.

/4/ В зависимост от особеностите на учебния предмет, паралелката може да се дели на групи, да се образуват сборни групи от различни паралелки или да се организира индивидуално обучение, съобразно нормативните документи на МОН.

/5/ В началото на учебната година директорът определя със заповед класните ръководители на всички паралелки.

/6/ Класният ръководител организира и провежда часа на класа, втори час на класа, извънкласните дейности с учениците и води задължителната училищна документация за съответната паралелка.
V. УЧЕБНО ВРЕМЕ:

Чл. 12 /1/ Обучението в училище се организира в учебни години, учебни срокове, учебни седмици, учебни дни и учебни часове.

/2/ През учебната година учениците ползват коледна, междусрочна, пролетна и/или великденска и лятна ваканция.

Учениците от І клас ползват и допълнителни дни за отдих през І-ия учебен срок.



/3/ В съответствие с чл.96, ал.4 от ППЗНП учениците от І-ви клас се обучават само преди обед.

/4/ С решение на ПС от 05.07.2001 г. учениците от ІІ-ри клас се обучават само следобед. Учениците от І-ви, ІІ-ри, ІІІ-ти клас и ІV-ти клас са на целодневно обучение-с по една ПИГ на випуск.

/5/ Учебната година започва от 15 септември и е с продължителност 12 месеца. В случай, че денят е почивен, учебната година започва на първия следващ работен ден.

/6/ Учебните занятия са с продължителност не повече от 36 и не по-малко от 31 учебни седмици, разпределени в два срока, като продължителността на І-я учебен срок е 18 учебни седмици.

/7/ Продължителността на учебната седмица е 5 учебни дни.

/8/ За всяка учебна година министърът на образованието, младежта и науката определя със заповед: началото и края на ваканциите с изключение на лятната; дните за отдих на учениците от I клас; неучебни дни; края на втория срок. Заповедта се издава преди началото на учебната година.

/9/ Учебни дни може да се определят за неучебни или неучебни дни за учебни със заповед на министъра на образованието, младежта и науката.

/10/ В случай на разместване на почивните дни през годината на основание чл.154, ал.2 от КТ обявените почивни дни са неучебни за учениците, съответно обявените работни дни са учебни дни, освен когато учениците са във ваканция.

/11/ Кметът на Община-Русе след съгласуване с началника на РИО-Русе може да обявява до три дни за неучебни за училищата на територията на Общината и в случай на извънредни или непредвидени обстоятелства, както и за отбелязване на празника на общината.

/12/ В случаите на ал. 9,10,11 след възстановяване на учебния процес и при необходимост началникът на РИО създава организация за преструктуриране на тематичното разпределение на учебното съдържание.

/13/ Броят на задължителните учебни часове за една учебна седмица не може да бъде повече от:

  1. Двадесет и два учебни часа в І и ІІ клас;

  2. Двадесет и пет учебни часа в ІІІ и ІV клас;

  3. Тридесет учебни часа в V-VІІІ клас;

  4. Тридесет и два учебни часа в ІХ-ХІІ клас.

/14/ Часът на класа се включва в седмичното разписание на учебните занятия извън броя на задължителните учебни часове.

/15/ Допълнителния час по физическа култура се въвежда на основание чл.16, ал.4 от ЗСООМУП, съгласно Наредба №5/14.05.2002г. г.

Чл. 13 /1/ Организацията на учебния ден е полудневна и включва от 4 до 7 задължителни учебни часа, като се осъществява на две смени.

/2/ Учебните часове са с продължителност:

  • в І и ІІ клас – тридесет и пет минути;

  • в ІІІ и ІV клас – четиридесет минути;

  • в V-ХІІ клас – четиридесет и пет минути.

ЗАБЕЛЕЖКА: С разрешение на РИО продължителността на часовете и в V-ХІІ клас може да бъде намалена на 40 минути при двусменно обучение – чл.96, ал.3 от ППЗНП.

/3/ Междучасията са с продължителност не по-малко от 10 /десет/ и не повече от 30 /тридесет/ минути.

/4/ Седмичното разписание на учебните занятия се съобразява с психо-физическите особености, възможностите на учениците /чл.95, ал.3 от ППЗНП/ и в съответствие с изискванията на наредба изискванията на Наредба № 6 от 08.09.1998 г. на Министъра на здравеопазването.
VІ. СЪДЪРЖАНИЕ НА УЧИЛИЩНОТО ОБУЧЕНИЕ:

Чл.14 /1/ Общообразователната подготовка е задължителна, задължителноизбираема и свободноизбираема и се осъществява чрез учебни предмети, групирани в културно-образователни области, както и в други области и дейности.

/2/ Задължителната подготовка осигурява постигането на общообразователния минимум в зависимост от степента на образованието. Общообразователният минимум за началния и прогимназиалния етап на основното образование е еднакъв и задължителен за всички видове училища. Общообразователният минимум за гимназиалния етап на средното образование включва:

  • културно-образователните области по чл.101 т.1,2,3,4,5,8 от Закона за степента на образование, общообразователния минимум и учебния план – за всички видове училища.

  • Културно-образователните области по чл.10, т.1,2,3,4,5,6,8 от Закона за степента на образование, общообразователния минимум и учебния план – за всички гимназии от IX до XII клас включително, профилирани гимназии и СОУ от I до XII клас вкл.



/3/ Задължително-избираемата подготовка осигурява знания и умения на по-високо равнище по учебните предмети от културно-образователните области и/или профилираната подготовка в съответствие с интересите и индивидуалните възможности на учениците и с възможностите на училището..

/4/ Профилираната подготовка осигурява усвояването на знания и умения на по-високо равнище по група учебни предмети от културно-образователните области: български език и литература, чужди езици, природни науки и история (раздел А – Учебни планове т.19 от Инструкция за уч. 2002/2003 г.)

Профилираната подготовка започва от Х клас и продължава до ХІІ клас, съгласно училищния учебен план.



/5/ Училището може да организира сборни групи за СИП или за дейности, свързани с развитието на интересите, способностите и потребностите на учениците в областта на спорта, науката, техниката, изкуствата, отдиха. Групите могат да се формират от ученици от всички класове и други училища.

Чл.15 /1/ Училищният учебен план систематизира съдържанието и организацията на обучението в училище по профили и включва видовете подготовка, броя и разпределението на учебните предмети по класове и учебните часове по предмет и класове, график на обучение, начин на завършване на степен на образование.

/2/ Училищните учебни планове се изготвят от Директора и Оперативния съвет, обсъждат се по ПК и се приемат на заседание на Педагогическия съвет.

Чл.16 /1/ Учебната програма определя по всеки учебен предмет и за всеки клас целите на обучението, учебното съдържание и очакваните резултати от обучението.

/2/ Учебните програми за ЗИП се утвърждават от началника на РИО на МОН, а тези за СИП – от Директора на училището.
VІІ. ФОРМИ ЗА ПРОВЕРКА И КОНТРОЛ:

Чл.17 Знанията и уменията на учениците се оценяват чрез текущи и периодични проверки, както и чрез изпити.

Чл.18 По време на обучението, както и за участие в проекти, знанията и уменията се проверяват с тестове, устни, писмени и практически форми на проверка.

Чл.19 Учителят има право да избира формата за проверка и оценка.

Чл.20 Контролните и класните работи се провеждат по график при спазване на следните изисквания:

1. За една и съща паралелка може да се провежда не повече от една класна работа или една контролна работа в един учебен ден.

2. За една и съща паралелка в една учебна седмица не могат да се провеждат повече от една класна работа + една контролна работа или две контролни работи.

3. Не се провеждат класни работи в последната седмица от учебния срок.

4. Графикът се изготвя от помощник директорите по предложение на учителите по съответния учебен предмет и се утвърждава от директора в началото на всеки учебен срок.

5. За изготвения и утвърден график учителите информират учениците, класните ръководители, родителите в началото на всеки учебен срок.



Чл.21 Знанията и уменията на учениците могат да се проверяват от директора, упълномощени длъжностни лица от РИО на МОН /външно оценяване – чл.4, ал.3, Наредба 3/.

Чл.22 Проверката и оценката на знанията и уменията на учениците чрез изпити се осъществява от училищните изпитни комисии, назначени със заповед на Директора на училището.

Чл.23 Знанията и уменията на учениците се оценяват с: Отличен (6), Много добър (5), Добър (4), Среден (3), Слаб (2) и съгласно държавното образователно изискване за системата на оценяване.

23.1 Минималният задължителен брой текущи оценки за всеки учебен срок, съгласно чл.21, ал.1 от Наредба 3/15.04.2003 г. е:

23.1.1 за учебен предмет, който по учебен план се изучава с 4 и повече учебни часа седмично – 2 оценки от устни изпитвания и 3 оценки от писмени изпитвания;

23.1.2 за учебен предмет, който по учебен план се изучава с 3 учебни часа седмично – 2 оценки от устни изпитвания и 2 оценки от писмени изпитвания;

23.1.3 за учебен предмет, който по учебен план се изучава с 2 учебни часа седмично – 2 оценки от устни изпитвания и 1 оценка от писмени изпитвания;

23.1.4. За учебен предмет, който по учебен план се изучава с 1 час седмично – една оценка от устно изпитване и 1 от писмено изпитване.

23.1.5. Една от оценките се формира от екипна работа по проекти, зададени от учителя.



23.2 Оформяне на срочни и годишни оценки:

23.2.1 за учебен предмет, който по учебен план се изучава с 1 час седмично и през двата учебни срока се формира само годишна оценка на базата на текущите, които са на срок – 1 от устно и 1 от писмено изпитване.

23.2.2 за учебен предмет, който по учебен план се изучава с 1 час седмично в един от двата учебни срока, годишна оценка се формира на базата на текущите оценки от учебния срок с 1 час и срочната оценка от другия учебен срок с 2 часа седмично (вж. 23.1.3 и 23.2.1).

Чл. 24. Текущи, срочни и годишни оценки се вписват в ученическата книжка, дневника на класа и учителския бележник на преподавателя

24.1 При устно изпитване учителят мотивира оценката пред ученика.

24.2 При писмено изпитване учителят коригира, оценява и рецензира писмените работи и ги връща за подпис от родителя /настойника/. Оценените и подписани класни работи се съхраняват до края на учебната година в училището.

24.3 Годишните оценки се вписват в Главната книга за ученици І-VІІ клас и в личния картон на ученика /за гимназиален етап VІІІ-ХІІ клас/.

24.4 Оценките от изпитите се вписват в съответните изпитни протоколи и в личния картон на ученика – VІІІ-ХІІ клас.

Чл. 25 Учителят лично внася поставените от него оценки в съответната документация със син химикал, както следва:

25.1 Текущите оценки от устни изпитвания – в деня на изпитването;

25.2 Текущи оценки от писмени изпитвания – до 2 седмици след провеждане на изпитването;

25.3 Текущи оценки от лабораторни практики – в деня на изпитването.

Чл. 26 Условията и редът за осъществяване на проверката и оценката на знанията и уменията на учениците се определят, съгласно държавните общообразователни изисквания за конкретната степен на образование. /Наредба 3/15.04.2003 г./
VІІІ. ЗАВЪРШВАНЕ НА КЛАС, СТЕПЕН НА ОБРАЗОВАНИЕ И ПРОФЕСИОНАЛНА КВАЛИФИКАЦИЯ

Чл.27 /1/ Ученикът завършва класа, ако по учебните предмети от задължителната, задължителноизбираемата и профилираната подготовка има годишна оценка най-малко Среден (3).

/2/ Ученици, които имат годишна оценка Слаб (2) по учебни предмети от задължителната, задължителноизбираемата или профилираната подготовка, полагат поправителни изпити по тях, но не на повече от две редовни поправителни сесии през учебната година.

/3/ Редовните поправителни сесии се провеждат след приключване на учебните занятия през месец юни или юли и от 1 до 10 септември по ред, определен със заповед на Директора на училището.

/4/ Ученици, останали на поправителни изпити подават молба до директора на училището преди всяко явяване на изпит.

/5/ На учениците не се оформя срочна или годишна оценка, ако продължителността на освобождаването от учебни часове е за период, който не позволява поставянето на задължителния брой текущи оценки по учебния предмет.

/6/ Годишните оценки на ученици, които отиват с родителите си в чужбина и там ще продължат образованието си, може да се оформят /след определяне на срочните оценки за ІІ учебен срок / най-много 20 календарни дни преди края на учебната година по молба на родителя/настойник и след решение на ПС за всеки отделен случай.

/7/ Учениците, които по здравословни причини, удостоверени с медицински документ, че не са се явили на поправителните изпити в сесиите по ал.2, могат да се явят на допълнителната поправителна сесия по ред, определен със заповед на Директора, но не по-късно от 10 октомври. /чл.28, ал.5 от Наредба 3/15.04.2003 г./

/8/ Учениците, които имат оценка Слаб (2) по учебен предмет от задължителната, задължителноизбираемата или профилирана подготовка на редовните и/или на допълнително поправителни сесии или не са се явили на поправителните изпити, повтарят класа.

/9/ Учениците, които се обучават в индивидуална и самостоятелна форма на обучение, при повтаряне на клас се явяват на изпити само по учените предмети, по които имат оценка Слаб (2) или не са се явили на поправителните изпити.

/10/ На учениците, на които предстои явяване на изпит се предоставят конспект, консултации и възможност да се запознаят с критериите за оценяване.

/11/ Учениците от последния гимназиален клас, които имат оценка Слаб (2) по учебни предмети от задължителната, задължителноизбираемата или профилирана подготовка на редовните и/или на допълнителните поправителни сесии или не са се явили на поправителните изпити, не повтарят клас.

Те могат да се явят на поправителни изпити в януарска поправителна сесия и в сесиите по т.2.



11.1.Учениците се допускат до зрелостни изпити след успешно завършен последен гимназиален клас.

11.2. Зрелостните изпити се провеждат в три сесии по график определен от МОН.

11.3. Темите, датите, реда и условията за явяване на зрелостни изпити се определят от МОН.

11.4. Всеки ученик има право да се яви на зрелостни изпити при спазване изискванията на действащия учебен план към момента на явяване

/12/ Получената оценка на държавен зрелостен изпит за придобиване на средно образование е окончателна.

/13/ Учениците от І клас, които не усвояват учебното съдържание, както и ученици от II до IV клас включително, не повтарят класа. За тях се провежда допълнително индивидуално обучение от учителите по време на учебните занятия, през ваканциите, както и през следващата учебна година.

Обучението се организира по предложение на учителите им и с помощта на съответните специалисти, психолози, логопеди и други, при условие и ред, определени със заповед на Директора.



Чл. 28 /1/ Учениците имат право еднократно да се явяват на не повече от три изпита за промяна на оценката по учебните предмети след приключването на учебните занятия за последния клас от съответната степен на образование.

/2/ Изпитите по ал.1 се полагат при условия и ред, определени със заповед на Директора на училището, върху учебното съдържание за съответния клас или при условията и по реда за провеждане на държавните зрелостни изпити.

/3/ Получената оценка на изпитите по т.1 е окончателна, когато получената оценка е Слаб (2), ученикът се явява на поправителен изпит по реда на чл.27, ал.2 от Наредба 3/15.04.2003 г.

Чл. 29 Учениците не могат да се преместват:

/1/ В последния гимназиален клас при смяна на непрофилирана гимназиална паралелка с профилирана, профил с друг профил.

/2/ В последните два гимназиални класа при смяна на: профил съответно с друг профил или от непрофилирана в профилирана гимназиална паралелка .

/3/ Разпоредбите на чл.29, ал.1 не се прилагат в случаите на връщане на ученик след заличаване на наказанието по чл.139, ал.1, т.4 от ППЗНП

Чл. 30 За ученици, застрашени от отпадане, училището (директор, помощник-директор, класен ръководител и педагогически съветник) с помощта на инспекторите от РИО, с Община – Русе, училищните настоятелства организира и провежда:

  • индивидуални програми за психолого-педагогическо въздействие на ученика;

  • допълнителна работа с учениците по време на учебните занятия и през ваканциите;

  • извънкласни и извънучилищни дейности, съобразени с образователните потребности и интересите на ученика;

  • консултации и насочване към професионално обучение, съобразно възрастта и интересите на ученика.

Чл.31 За ученици, които постъпват в I клас без удостоверение за завършена подготвителна група или подготвителен клас, както и за ученици, за които в удостоверението за завършена подготвителна група или подготвителен клас е посочено, че нямат училищна готовност, училището с помощта на регионалния инспекторат по образованието и съвместно с общината, училищното настоятелство и други органи и организации организира и провежда подходящи форми за допълнителна работа през началния етап на основното образование, включително допълнително обучение за усвояване на книжовния български език.
IX. Организирано извеждане на учениците от училище
Чл.32 Организиран отдих и екскурзии на учениците с образователна цел се провеждат по план, гласуван на Педагогически съвет, при спазване на следните условия:

  1. Представяне на директора списък на учениците съдържащ трите имена на учениците, ЕГН, клас, подпис на ученика;

  2. Провеждане на задължителен извънреден инструктаж за място и час на тръгване и пристигане на групата, телефон за връзка с ръководителя на групата, маршрут, транспорт, престой и предпазване от потенциални и характерни опасности ;

  3. Ръководителите на групата, състояща се от не повече от 7 ученици, се определят със заповед на директора най-малко 10 (десет) дни преди заминаването .

  4. На-малко 7 дни преди датата на екскурзията тя се съгласува с РИО – Русе

Чл.33 Ръководителят на групата за организиран отдих или екскурзия:

  1. Представя договора с туроператора, лицензите им за дейност и всички други документи, свързани д дейността на фирмата туроператор или превозвач;

  2. Изготвя и заверява писмата за уведомяване на РИО на МОН ;

  3. Най-малко 48 часа преди заминаване представя на назначеното със заповед от директора длъжностно лице списъците със проведен инструктаж на учениците и декларациите на родителите, оформени по надлежен ред;

  4. Заверява при директора списъка на учениците с отговарящите за тях ръководители;


Х. УЧАСТНИЦИ В УЧЕБНО-ВЪЗПИТАТЕЛНИЯ ПРОЦЕС
УЧИТЕЛИ
Чл. 34 /1/ Учителите в СОУ “Христо Ботев” организират и провеждат образователно-възпитателния процес, проверяват и оценяват знанията и уменията на учениците, съдействат за пълното им интегриране в училищната и социалната среда.

/2/ Възпитателят организира и провежда образователно-възпитателни дейности с учениците извън задължителните учебни часове.

Чл.35 Учителските длъжности са:

/1/ 1. „Младши възпитател”

2. „Възпитател”

3. „Старши възпитател”

4. „Младши учител”

5. „Учител”

6. „Старши учител”

7. „Главен учител”

8. „Учител методик”



/2/ Длъжностите по т.1,2,3 се заемат от лица с придобито висше образование на образователно-квалификационна степен „бакалавър” или „магистър”, а длъжностите по т.4 и т.5 – с висше образование с образователно-квалификационна степен „магистър”.

/3/ Длъжността „възпитател” се заема от лица с придобито висше образование на образователно-квалификационна степен „бакалавър” или „магистър”.

/4/ Условията и редът за заемането на длъжностите по ал.1 и ал.3 се определят съгласно държавното образователно изискване за учителската правоспособност и квалификация.

/5/ Условията и редът за заемането на други длъжности в системата на народната просвета, свързани с възпитателната, с образователно-възпитателната, с диагонстичната, корекционната и рехабилитационната дейност с деца и ученици, се определят съгласно държавните образователни изисквания за обучението на деца с хронични заболявания и /или специални образователни потребности и за извънкласната и извънучилищната дейност.

/6/ Директорът на училището в рамките на делегирания бюджет, съответно утвърдените му разходи, и/или за сметка на целево предоставени средства диференцира възнагражденията на учителите в зависимост от длъжностите по ал.1, при условие че не са налице ограничения за увеличаване на разходите за работни заплати в бюджетните организации.

Чл.36. Длъжностите по чл.35, ал.1-5 не могат да се заемат от лица, които:

  1. са осъдени на лишаване от свобода с влязла в сила присъда за умишлено престъпление;

  2. са лишени от право да упражняват професията си;

  3. страдат от заболявания отклонения, които застрашават живота или здравето на децата и учениците, определени с наредба на министъра на образованието, младежта и науката, съгласувана с министъра на здравеопазването.

Чл.37 Учителят има право:

  • свободно да определя методите и средствата за провеждане на образователно-възпитателния процес, като активно използва интерактивни методи на преподаване и възможностите на информационните и комуникационните технологии;

  • да участва в класирането на проектите на учебници по съответния учебен предмет и при избора на учебник, по който ще се провежда обучението;

  • да получава информация по въпроси, свързани с изпълнение на служебните му задължения, както и за възможностите за повишаване на професионалната му квалификация;

  • да повишава образованието и професионалната си квалификация;

  • да членува в професионални организации и участие в работата на регионалните и националните им органи;

  • да дава мнения и да прави предложения по дейността на училището към административните органи в системата на народната просвета;

  • да използва училищната материално-техническа база за изпълнение на служебните си задължения;

  • да потърси защита от ръководството, Комисията по етика и от съответните държавни органи в случаи на накърняване на неговите човешки, граждански и професионални права.

  • на достъп до служебен телефон в ст.№6

  • да внася предложения за наказания на ученици, съгласно чл139, ал.1, т.1,2,3,4,5 от ППЗНП

  • учител, който се пенсионира в СОУ “Христо Ботев” и има стаж в същото училище 10 години, да бъде удостояван с диплом “Заслужил учител на СОУ “Христо Ботев”.

  • учител със стаж 15 и повече години в СОУ”Христо Ботев” да бъде удостоен с диплом „Заслужил учител” и допълнителни точки при диференцираното оценяване на труда му.

Чл.38 Учителят има следните задължения:

  • да опазва живота и здравето на учениците по време на образователния процес и при други дейности, организирани от училището;

  • да изпълнява нормата за задължителна преподавателска работа и другите задължения, включени в длъжностната му характеристика;

  • да преподава учебния предмет на книжовния български език, с изключение на учебните предмети „чужд език” и „майчин език”, както и на учебните предмети на чужд език, да общува с децата или учениците на книжовен български език и да ги подпомага да усвояват книжовноезиковите норми;

  • да уведомява своевременно директора, когато се налага да отсъства от учебни часове, за осигуряване от ръководството на заместник с оглед недопускане на свободни часове;

  • да участва в работата на Педагогическия съвет и да изпълнява неговите решения;

  • да изпълнява предписанията и препоръките на органите, осъществяващи методическа дейност и контрол в системата на народната просвета;




  • да поддържа и повишава професионалната си квалификация;

  • да информира писмено и/или на индивидуални срещи родителите за успеха и развитието на ученика, за спазване на училищната дисциплина, както и за уменията му за общуване и интегриране в училищната среда, да ги насочва към форми за допълнителна работа с оглед възможностите, потребностите и желанията на детето или ученика при зачитане на тяхното право да вземат решения;

  • изпълнява задълженията си, определени в КТ, в нормативните актове в системата на народната просвета, Етичния кодекс за работа с деца

  • да не ползва мобилен телефон по време на час

  • да събира в началото на часа мобилните устройства от учениците

  • да не пуши, да не внася и да не употребява алкохол в училището, както и извън него при провеждане на мероприятия и дейности, в които участват деца или ученици;

  • да не внася в училището оръжие, както и други предмети, които са източник на повишена опасност;

  • да не накърнява авторитета на свои колеги;

  • да информира учениците за техните текущи оценки;

  • да съхранява и обогатява вековната училищна традиция

  • да работи за повишаване авторитета на училището с цялостното си поведение и професионален труд;

  • да проверява за отсъствия учениците всеки час;

  • проверява системно и оценява обективно знанията и уменията на учениците.

  • да влиза в час след биенето на втория звънец и под никакъв предлог да не задържа учениците след биене на звънеца за излизане.

  • да дежури в училище по утвърден от директора график като главен дежурен, дежурен по етаж.

  • да изисква от учениците, в чиито часове преподава, да са с униформи през неговия час. Ако ученикът откаже да сложи униформа, учителят може да го изгони от часа с неизвинено отсъствие.

  • да уведомява най-малко три ден по-рано училищното ръководство при извеждане учениците на изложби, наблюдения, екскурзии и др.

  • да води прецизно училищната документация, да представя в срок исканите планове, отчети, графици свързани с УВР.

  • в началото на учебната година да провежда задължителен инструктаж по безопасност на труда и попълва книга по охрана на труда.

  • работи по годишно разпределение на учебния материал, заверено от Директора. При необходимост и целесъобразност да преструктурира учебното съдържание. Направените промени се отразяват в годишното разпределение и се заверяват от Директора.

  • да следи за опазването на училищното имущество и хигиената в часовете си. Да съдейства на класните ръководители за откриване на учениците, нанесли щети на базата, реда и чистотата на класната стая.

  • присъствието на ПС е задължително. Отсъствията се оправдават по ред определен от КТ.

  • с учениците от V-VII клас се провежда ежедневно в края на последния час "минутка" за напомняне задълженията на учениците за тяхното безопасно движение при връщане вкъщи.

  • да дава консултации в учебното време по график.

  • да идва 10 минути преди започване на първия час.

  • да спазва утвърденият от директора на училището график за консултации с учениците и график за приемното време на ръководството на училището, педагогическия съветник и класните ръководители за разговори с родителите.

  • да вписва в материална книга преподадения учебен материал в редовните часове, проведенат „минутка” по БДП в последния час и СИП ежедневно до края на работния ден, с което удостоверява работата си за деня, като за начален и среден етап се водят отделни материални книги.

  • учител, съзнателно подпомогнал извършването на актове за дискриминация, носи отговорност по силата на Закона за защита срещу дискриминацията.

  • при продължителни отсъствия от работа да предостави на директора темите на следващите уроци и годишното си разпределение;

  • след провеждане на писмени форми на контрол да ги коригира, оценява, рецензира и върне на учениците в двуседмичен срок;

  • да вписва оценките на учениците своевременно в техните ученически книжки и в дневника на класа и да оформя срочния и годишния успех до деня, определен от училищното ръководство като краен срок за приключване на изпитванията (включително);

  • при отказ на ученика да предостави ученическата си книжка, при липса на домашна работа, при дисциплинарни нарушения и др. подобни, да отбелязва това в съответната документация;

  • учителят носи персонална отговорност за опазване на дисциплината, материалната база и хигиената по време на часа.

  • след последния час на паралелката да организира учениците за привеждане на стаята в естетически вид.

  • да организира отдиха и екскурзиите с ученици след предварително проведена среща с организатора и директора.

  • при системно неизпълнение на някои от упоменатите задължения да бъде санкциониран с отнемане на точки от диференцираното заплащане.

Чл.39 Учителят провежда индивидуалните срещи с родителите в приемното си време, утвърдено със заповед на директора или в удобно за двете страни време.

Чл.40 Учители, които участват при изготвянето на темите или задачите за приемните и за държавните зрелостни изпити, както и при оценяването на тези изпити, не могат да извършват образователни услуги на ученици във връзка с подготовка за кандидатстване или полагане на държавните зрелостни изпити.

Чл.41. Педагогическият съветник работи съгласно указаното в длъжностната си характеристика.

Чл. 42 Учителят няма право:

  • да нарушава правата на детето и ученика, да унижава личното му достойнство, да прилага форми на физическо и психическо насилие върху тях;

  • да предоставя образователни услуги срещу заплащане при наличие на конфликт на интереси;

  • да внася партийно-политически или религиозни пристрастия в учебно-възпитателната работа;

  • да използва служебното си положение на учител и възпитател против интересите на учениците, техните родители и училището;

  • да напуска учебното заведение без уважителни причини и без разрешение на ръководството през работно време, освен в свободните от занятия часове.

  • да прави промени в седмичното разписание без знанието на Директора. Сливането и разместването на часове по уважителни причини става с разрешение на училищното ръководство, като задължение на учителя е да осигурява безшумното излизане на учениците от класната стая.

  • да използва методи и средства за преподаване, несъобразени с психическите и възрастовите особености на учениците.

  • да проявява дискриминация и необективност при оценяване на знанията и поведението на учениците, основаващи се на религиозна, етническа, имуществена, социална и политическа принадлежност на техните родители;

  • да използва форми на психическо, морално, физическо или административно насилие при взаимоотношенията си с учениците:

  • да подстрекава, организира, провежда, както и да участва в дейности с учениците, застрашаващи безопасността, здравето и морала, правата и свободите на личността;

  • да изпраща учениците през време на учебен час за помагала или за лични услуги извън училище

  • да споделя с ученици, родители или граждани разискванията на педагогическия съвет;

  • да внася поправки в документацията /включително и в дневника/ без знанието на директора на училището.

Чл. 43 Дежурните учители имат задължение да:

1. Идват 15 мин. преди първия час и да посрещнат съответната смяна заедно с помощник директор;

2. Отговарят за реда и дисциплината в поверения район и за допуснатите нередности.

3. Контролират спазването на наредбата за забрана на тютюнопушенето в района на училището съвместно с охраната;

4. Не допускат външни лица в сградата на училището за времето на дежурството си (до 7:30 ч. за първа смяна) и до 7:50 ч. тази отговорност да бъде поета от охраната. Изпращането на учениците от начален етап се осъществява във фоайето на гимназията.

5. Главният дежурен учител и останалите дежурни учители да вписват констатираните нарушения (по чл. 46 и чл. 47) в Дневник по дежурствата. Този дневник в края на дежурството се оставя за съхранение и информация на класните ръководители в аулата.

6. Дежурството в рамките на един учебен ден за всеки класен ръководител и клас се организира по график, изготвен от отговорниците по изработване на програмата.

7. Главни дежурни учители могат да бъдат учители без класно ръководство и класни ръководители.



Чл.44. Права и задължения на кл.ръководители:

/1/ ПРАВА

1. Класният ръководител има право да освобождава ученици от учебни занятия при представяне на медицинска бележка, заверена от медицинския специалист при училището или документ от спортния клуб, в който членува и до 3 /три/дни общо за учебната година при писмена молба на родителите.

2. Да променя и преструктурира плана на класния ръководител след съгласуване с Директора.

3. Да ползва служебен телефон за активна комуникация с родители.






Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница