П р а в и л н и к за дейността на 39 одз “пролет”



Дата14.01.2019
Размер143.77 Kb.
#110190
ОБЕДИНЕНО ДЕТСКО ЗАВЕДЕНИЕ № 39 “ПРОЛЕТ”

УТВЪРЖДАВАМ:
ДИРЕКТОР:.........................

/Олга Сотева/

П Р А В И Л Н И К



ЗА ДЕЙНОСТТА НА 39 ОДЗ “ПРОЛЕТ”


ЗА 2011/2012 УЧЕБНА ГОДИНА



П Р А В И Л Н И К


ЗА ДЕЙНОСТТА НА 39 ОДЗ “ПРОЛЕТ”


РАЙОН “ОВЧА КУПЕЛ” – ГР. СОФИЯ

ГЛАВА ПЪРВА

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ


Чл.1. Този правилник урежда организацията и ръководството на дейността в детското заведение, условията за приемане и отписване на децата, месечните такси, ежедневен прием, хранене , детски отдих и туризъм,отговорности и задължения на родителите,ръководството и Педагогически съвет, медицинско обслужване, въпитателна работа,материална база на детското заведение, преходни изаключителни разпоредби.
Той е съобразен с нормативните документи на МОН, с КТ, с указанията на органите, имащи отношение към работата на детските заведения, с длъжностните характеристики, с ПБУВОТ, с изискванията на ППО ,РИОКОЗ, годишния план.

Светският характер на възпитание и обучение на децата не допуска налагането на идеологически и религиозни доктрини и дискриминация на основата на пол, народност, етническа принадлежност и религия.


Чл.2. Правилникът има за цел да конкретизира отговорностите, задълженията на работещите в ОДЗ –то и да осигури координация в дейността им в рамките на работния ден. Същият не включва функционалните задължения на персонала и не противоречи на тях.

Чл.3. Правилникът определя задълженията на родителите, чиито деца са приети в ОДЗ № 39.


Чл.4. Този правилник се обсъжда ежегодно на Педагогически съвет, допълва се и се променя в съответствие с конкретните условия на работа, след което се утвърждава с гласуване.

ГЛАВА ВТОРА

ОРГАНИЗАЦИЯ И РЪКОВОДСТВО

РАЗДЕЛ І. Приемане и отписване на децата. Такси.
Чл.5. Записването на децата за детска градина се извършва на база регистрация в информационната система и при спазване изискванията на чл.28, ал.1. от ППЗНП.

Списъците на приетите деца се обявяват до 10 юни. Децата от яслените групи автоматично се прехвърлят в първа група на детската градина. В срок до 15 юни родителите на приетите деца трябва да потвърдят с писменна декларация постъпването на детето.


Чл.6. Подготовката на децата за училище една година преди постъпването им в първи клас е задължителна, безплатна и се извършва в подготвителна група в ОДЗ № 39 /ППЗНП/.

Родителите попълват заявление за постъпване в подготвителна група, което се завежда по реда на постъпване във входящ дневник.


Чл.7. Децата, навършили 7 години, които по здравословни причини не могат да посещават училище, представят документи от диагностична комисия към РИО на МОН за освобождаване.
Чл.8. В ОДЗ № 39 се приемат и деца със специални образователни потребности /чл.26, ал.2 от ППЗНП/.
Чл.9. Децата от подготвителната група могат да се преместват в друга подготвителна група към друго детско заведение или училище. Преместването се извършва с удостоверение за преместване /чл.27, ал.4 от ППЗНП/.

На завършилите подготвителната група се издава удостоверение зе училищна готовност.


Чл.10. Децата от детското заведение се отписват:


  1. По желание на родителите.

  2. При навършване на три годишна възраст се прехвърлят от яслата в детската градина.

  3. При постъпване в първи клас.

  4. При незаплащане на такса – един месец.

  5. При две закъснения за вземане на децата след 19 часа.

  6. При уронване на авторитета и доброто име на детското заведение от страна на родителите.

Чл.11. Родителите на децата, които са приети в детското заведение, заплащат

такса определена в Закона за местните данъци и такси / изм. и доп.от м.ІІ.2010г../, която е 60 лв. на месец.
Чл.12. Посещението на децата може да бъде прекъсвано и подновявано по всяко време, с предварително уведомление от страна на родителите, но не по- късно от един ден преди промяната.
Чл.13. Не се заплаща такса за времето, в което детската ясла, детската градина или отделна група не работят поради аварии,ремонти, карантини и други обективни причини /чл.20 ал.3. от Наредбата/.
Чл.14. От 01. септември до 31 май / учебната година/ не се заплаща такса при отсъствие на децата само след представяне на медицински документ. В останалия период на годината не се заплаща такса, само срещу представена медицинска бележка от личен лекар . Отсъствие по семейни причини се заплаща 50% от определената такса/ чл.20, ал.2 от Наредбата за определяне и администратирана на местните такси/.

Чл.15. Таксите се заплащат при касиера на детското заведение първата седмица от месеца./Касиерът поставя съобщение на входа/ . След този период, деца с неплатени такси се отстраняват от детската градина до заплащане на дължимите суми , или се отписват.



РАЗДЕЛ ІІІ. ЕЖЕДНЕВЕН ПРИЕМ, ХРАНЕНЕ. ДЕТСКИ ОТДИХ И ТУРИЗЪМ


Чл.16. Воденето и взимането на децата се извършва лично от родителите на детето или писменно упълномощени лица.


Чл. 17. Ежедневният прием на децата се извършва от 7.00 до 8.45 ч. Ако се налага родителите могат да водят децата си и след този час , но закусили и след като предварително са уведомили учителките. Родителите придружават децата си до съответната група и ги предават на учителките лично. Болните и опаразитени деца не се приемат в детското заведение.
Всеки учител оформя дневника с присъствията до 9.00 ч.

Издаването на децата от 18.30 до 19.00 ч. се осъществява от учителката на групата, като на другия ден компенсира времето за изчакване на закъснели родители.


Чл.18. Децата , които идват преди 7 .00 ч. се приемат от персонала в яслата.
Чл.19. Воденето и вземането на децата от детската градина трябва да е съобразено с работното време на ОДЗ № 39: от 7.00 до 19.00 ч.Ако родителите не се явят до 19.00 ч. се изчакват от учителите и мед.сестри в детското заведение. При такива инциденти, родителите попълват и подписват протокол за закъснението и се предупреждават за строго спазване на вътрешния ред. При трето нарушение детето се отписва от детското заведение. Служителите представят писмено обяснение за прецедента с входящ номер и дата.
Чл.20. Ако детето не е доведено до 8.45 ч., а е присъствало предишния ден и родителите не са се обадили на тел. 957 29 32 за деня му се води присъствие и му се начислява такса: Храната се разделя между другите деца.
Чл.21.1. В детското заведение се приготвя храна, според изискванията за рационално хранене.

2. Менюто се изработва от комисия в състав: - директор, мед.сестра, домакин и готвач.

3. Продуктите за приготвяне на храната се получават ежедневно от склада, в присъствието на комисия – готвач, домакин, мед.сестра и дежурен учител, по предварително изготвено меню , брой деца и грамаж.

4. Отговорност за количеството и качеството на храната, както и за влагането на продуктите носи готвача.

5. Контролът за качеството на храната се осъществява от комисия – директор, мед.сестра и готвач.

6.От храната ежедневно се заделят проби, които се съхраняват при температура от 0 до 4 С в продължение на 48 ч.

7. Храната в яслената група се разпределя и поднася на децата от мед.сестра с помощта на детегледачката, а в детската градина – от помощник – възпитателя, под контрола на учителя.

8. Учителите и мед. сестрите ежедневно контролират консумирането на храната от децата.

9. Право на средства за безплатна храна имат : пом.възпитателките, домакин и работещите в кухня.

10. Храненето на децата става по график:

- сутрин от 8.30 до 9.00 ч

- обяд от 11.30 до 12.30 ч.

- след обяд от 15.30 до 16.00ч.

Контрол за съблюдаването на режима осъществяват директорът, учителките и мед.сестрите.


Чл.22.1. За укрепване здравето на децата над 3 годишна възраст се организира зимен и летен отдих, по план и бюджет на районите , с извънбюджетни средства, на разменни начала с други детски градини и др.Материалното осигуряване , персоналът и режимът се организират от директора на детското заведение. По желание на родителите се организира ски – училище срещу заплащане, зелено училище.

2. Отдихът се организира от района, ръководството на детското заведение, училищното настоятелство, при спазване изискванията на Наредба № 2/ 24.04.1997г. на МОН за организиране и провеждане на детски и ученически отдих и туризъм. Документите за съответния отдих трябва да се представят заразрешение в РИО в срок от 10 дни преди провеждането.

3. Задължително едногодишно застраховане на децата.

РАЗДЕЛ ІІІ. ОТГОВОРНОСТИ И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА РОДИТЕЛИТЕ

Чл.23. Училищното настоятелство е обществен орган за подпомагане дейността на детската градина.


Чл.24. Устройството и дейността на училищното настоятелство се уреждат с Правилник, издаден от Министърът на образованието и науката.
Чл.25. Родителите на приетите деца помагат на учителите и мед.сестри в осигуряване на условия за развитието и възпитанието на децата в детското заведение като:
1.Полагат грижи за децата си в съотгветствие с изискванията на семейния кодекс, с Конвенцията на ООН за правата на детето , с Правилника за вътрешния ред и Закона за закрила на детето.

2. Участват в избирането на родителския актив на групите, училищното настоятелство и утвърждаване на различни решения.

3.Правят предложения за подобряване на възпитателната работа.

4.Подпомагат финансово и материално детсдкото заведение чрез дарения, спонсорство или труд : съдействат за обогатяване и поддържане на материалната база, оказват помощ и съдействие за хигиенизиране и модернизация на ОДЗ № 39.

5. Предявяват изисквания към учителите и мед.сестри, свързани с отглеждането, възпитанието и образованието на децата.
Чл.26. Родителите не влизат в занималнята след започване на заниманията и не безпокоят децата.
Чл.27. Родителите подпомагат дейността на ОДЗ № 39 в противодействието му срещу наркоманията и дискриминацията във всички нейни форми на проявление.

Чл.28. Родителите не паркират автомобилите си в двора на детското заведение. В сутрешните часове не спират пред входа, за да не затруднят снабдяването.


Чл.29.Родителите водят децата си в детското заведение здрави, чисти и с отлична хигиена.
РАЗДЕЛ ІV. РЪКОВОДСТВО. ПЕДАГОГИЧЕСКИ СЪВЕТ.
Чл.30. Детското заведение се ръководи от Директор и Педагогически съвет. Директорът предприема мерки за предотвратяване на форми на дискриминация в детското заведение.
Чл.31. Ръководството организира живота и учебната дейност в ОДЗ – то , грижи се за здравето и безопасността на децата, отговаря за поддържането и обогатяването на учебната материално – техническа база , полага грижи за квалификацията на педагогическите кадри.
Чл.32. Ръководството на синдикалната организация участва в съставянето и обсъждането на вътрешните правилници и Наредби, които се отнасят до трудовите отношения.
Чл.33. Към детското заведение се създава родителски актив, който подпомага ръководството в решаване проблемите на учебно – възпитателния процес и материално техническата база.
Чл.34. Оперативното ръководство в ОДЗ П№ 39 се осъществява от директора, а при неговото отсъствие от определено от него лице.
Чл.35. Директорът организира , контролира и отговаря за цялостната дейност на детската градина като:
1.Осъществява държавната политика в областта на образованието.

2. Представлява детската градина пред органи, организации, фирми и лица.

3. Осигурява безопасни условия на възпитание, обучение и труд.

4. Осъществява вътрешен контрол в съответствие с правомощията, предоставени му с нормативни актове.

5. Разпорежда се с бюджета и извънбюджетните постъпления, като се отчита пред педагогическия съвет.


  1. Организира приемането на децата.

  2. Осигурява условия за здравно – профилактична дейност.

Чл.36. Директорът е председател на Педагогическия съвет и осигурява изпълнението на решенията му.




  1. Разпорежданията на директора са задължителни за целия персонал.

  2. Директорът организира разработването и изпълнението на годишен план.

Чл.37. Педагогическият съвет е специализиран орган за разглеждане и решаване

на основни педагогически въпроси. В състава му влиза директорът, учителите и медицинските сестри.

Чл.38. Педагогическият съвет:


1. Приема Правилника за вътрешния трудов ред и Правилник за дейността на детското заведение.

2.Приема годишния план на детското заведение.

3.Обсъжда и решава основни въпроси на възпитателната работа децата.

4.Обсъжда и взема решения по резултатите от възпитателно- образователния процес.

5.Определя дейностите извън държавните образователни изисквания и приема програми за осъществяването им.

6. Обсъжда и взема решения по здравословно състояние и физическата дееспособност на децата.

Чл.39.1. Педагогическият съвет се свиква най – малко веднъж на два месеца от директора. Извънредно заседание се псвиква по искане на най – малко една тре4та от числения му състав.

2. Решенията се приемат с обикновено мнозинство, при присъствието на не по – малко от две трети от числения му състав.



  1. Решенията на педагогическия съвет могат да бъдат отменяни от самия съвет с квалифицирано мнозинство / две трети от гласовете на присъстващите / или от началника на регионалния инспекторат по образованието на Министерството на образованието и науката/.

Чл.40. За всяко заседание на Педагогическия съвет се води протокол.

Протоколите от заседанията на педагогическия съвет се водят от учител, избран за секретар на съвета в началото на учебната година и със заповед на директора.

Протоколите се вписват в протоколна книга и се подписват от директора и секретаря до 3 дни след провеждане на заседанието.


Чл.41. Директорът на детското заведение периодично отчита изпълнението на взетите от съвета решения.
Чл.42. Учителите да не допускат в работата си пряка и непряка дискриминация, основана на пол, народност, етническа принадлежност и религия.
РАЗДЕЛ V. МЕДИЦИНСКО ОБСЛУЖВАНЕ.
Чл.43. Медицинското обслужване на детското заведение се осигурява от медицински състав, назначаван от кмета на район Овча купел.
Чл.44. В детското заведение задължително се оборудва спешен шкаф за оказване на неотложна медицинска помощ, които се зарежда непрекъснато с нужните медикаменти .

Осигуряване на необходимото оборудване и осъществяване на дейности, посочени в системата на ХАСЕП – контрол и хигиена на храните.


Чл.45. За всяко дете се води лична здравно – профилактична карта , в която се отразява здравното и имунизационно състояние въз основа на данните , получени от личния лекар.
Чл.46. Приемането на децата след боледуване стова само с медицинска бележка, издадена от личния лекар.
Чл.47. Ежедневен профилактичен филтър с цел предотвратяване или ограничаване на рисковите фактори.
Чл.48. Провеждане на лектории за здравно образование на деца, персонал и родители.

Чл.49. Наблюдение на физическото развитие и определяне на физическата дееспособност на децата , като изпращат изготвения анализ на отдел “Профилактика и промоция на здравето” в СРИОКОЗ.


Чл.50. Участие в подготовката и провеждането на различни форми на отдих и туризъм на децата.
Чл.51. Организиране и провеждане на профилактични и противоепидемични дейности,за предотвратяване възникването и ограничаване разпространението на заразните и паразитните заболявания в детското заведение.

РАЗДЕЛ VІ. ВЪЗПИТАТЕЛНА РАБОТА

Чл.52. Директорът на детското заведение сформира групите в съответствие с Наредба №7 на МОН за брой деца в група и Решение на Педагогическия съвет на ОДЗ № 39, което се приема в началото на учебната година.


Чл.53. Възпитанието и обучението на децата в ОДЗ № 39 се организира и провежда в съответствие с държавните образователни изисквания за предучилищно възпитание и подготовка и осигурява готовност на децата за училище. Неговото качествено провеждане е грижа на директора, учителките и мед. сестри. То се контролира от органите и лицата, упълномощени от МОН , съгласно инструкция № 1 за провеждане на контролната дейност.
Чл.54. По време на заниманията пом.възпитателките , мед.сестри и другият обслужващ персонал не влиза в групите, за да не смущават децата. Родителите имат право да посещават педагогическите ситуации след уговорка с учителите и да бъдат активни участници в образователния процес.
Чл.55. В ОДЗ № 39 се работи по утвърдените от МОН учебни програми и специалната учебна програма за подготвителна група, както и всички учебни помагала , одобрени от МОН.
Чл.56. Учителят записва преподаденото учебно съдържание по образователни направления в материалната книга след провеждането на педагогическите ситуации , до края на работната смяна.
Чл.57. Месечното планиране по образователни направления се извършва в дневник до 30 то число на предходния месец.
Чл.58. При отсъствие на учителката, се взема заместник , или се осигурява вътрешно заместване от друга учителка . Заплащането става в съответствие с Кодекса на труда . При невъзможност за заместване , децата се разпределят в другите групи по списък.
Чл.59. Учебната програма определя структурата и обема на учебното съдържание по образователни направления. В началото и края на учебната година учителките извършват диагностични процедури на всяко дете по образователните направления и отразяват резултатите в дневника.
Чл. 60. В началото на всяка учебна година на Педагогическия съвет се уточняват допълнителните дейности , които детското заведение предлага на родителите , след провеждане на конкурс по документи за всяка дейност по отделно.
Чл.61. Животът на децата се организира съобразно възрастовите им особености и индивидуални потребности , като се осигурява необходимото време за обучение, игри, занимания, хранене , сън и други дейности, с цел предпазване от физическа и нервна преумора.
Чл.62. Обстановката в детското заведение се организира така, че да създава свободни и достъпни зони за дейности (кътове, центрове) за самостоятелност в избора на информация, на играчки и материали, на игри и занимания. Оборудването на зоните и центровете по интереси както и обогатяване на материалите в тях е задължение на учителите , мед.сестри и родителите.
Чл.63. Учителите сами преценяват и подбират броя и времетраенето на организираните занимания и учебни форми , съгласно утвърденото седмично разписание и програмите, съдържанието , средствата и подходите , като подпомагат познавателната активност , самостоятелността на избора на действията . Те стимулират въображението и умението на детето да се ориентира в динамично променящата се среда, използват многообразието на природната среда, естествено закаляващите фактори , естествените движения и средства, подходящи форми на туристическа дейност.
Чл.64. Децата в детската градина псе отглеждат, възпитават и обучават при условия п, които гарантират :
1.Редовен достъп до образование, възможности за физическо , духовно и социално развитие.

2.Техните права, свобода и сигурност.

3.Зачитане на достойнството им , уважение и любов към детето.

4.Възпитаване в дух на разбирателство , мир и птолерантност.

5.Приобщаване към националните традиции и културни ценности.

6. Обучение в съответствие с демократичните принципи на обществото.

7. През летния период децата се групират в сборни групи по преценка на директора и учителките , с цел създаване на спокойна среда.
Чл.65. За децата в подготвителна група, които не владеят добре български език , се осигурява допълнително обучение по български език.

РАЗДЕЛ VІІ. МАТЕРИАЛНА БАЗА НА ДЕТСКОТО ЗАВЕДЕНИЕ


Чл.66. ОДЗ № 39 “Пролет” е общинска детска градина. Общината предоставя материалната база на детското заведение за ползване, стопанисване, разпореждане и управление.


Чл.67. Детското заведение се финансира от държавния бюджет чрез СО Дирекция “Образование” и други министерства и ведомства.
Чл.68. Детската градина може да реализира приходи левове и валута за подпомагане издръжката и развитието на материално – техническата база в съответствие с нормативни актове /Наредба № 6 за специфичните икономически правила за дейността на звената в системата на Народната просвета - МОН – чл.4/. ЗНП.
Чл.69. Детската градина може да осигурява средства за издръжка и от допълнителни дейности /съгласно чл.44. ал.1 от ЗНП е чл.30 ал.4 от ППЗНП /, от дарения и от целеви вноски от фирми и държавни пучреждения, родители.
Чл.70. След утвърждаване на пбюджета на детската градина , директорът осигурява изпълнението му , за което , за което се отчита пред финансиращия орган.
Чл.71.1. Имуществото на детското заведение се складява и води под инвентарни номера и инвентарните описи.
Чл.72. При получаване на дарение за обогатяване на материално – техническата база се спазва процедурата на Наредбата за реда и получаване и управление на даренията от Столична община.

РАЗДЕЛ VІІІ. ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ.



  1. Настоящият Правилник влиза в сила и след приемане на Педагогически съвет

и важи до деня на внасянето му за преразглеждане и актуализиране.

2. За случаите, отнасящи се до дейността на детското заведение , които не са предмет на текстовете на настоящия правилник , директорът издава съответни заповеди.

3. Родителите на приетите деца се запознават с Правилника срещу подпис и се задължават да го спазват.

4.Всеки новопостъпил служител се запознава с Правилника и се подписва за това.



5. Настоящият Правилник е в пълна съгласуваност и в неразривна връзка с:

    • Кодекса на труда

    • Закона за народната просвета

    • Правилника за прилагане на закона за народната просвета

    • Наредби, правилници и указания на Министерството на образованието.

    • Годишен план на ОДЗ № 39 “Пролет”

Каталог: dokumenti
dokumenti -> Предизвикателства при настаняването и адаптацията на бежанците мюсюлмани
dokumenti -> Какви документи се издават на учениците със соп при завършване на клас, етап и степен
dokumenti -> Социална работа с бежанци със специални нужди непридружени малолетни и непълнолетни, бежанци с
dokumenti -> Отчет за изпълнение на бюджета и сметките за средства от Европейския съюз
dokumenti -> Птг”д-р н. Василиади”-габрово заповед
dokumenti -> Наредба no 14 от 12 декември 2006 г. За придобиване на квалификация по професия "машинен техник"
dokumenti -> Заседание на общински съвет калояново докладна записка от инж. Александър Кръстев Абрашев Кмет на Община Калояново Относно


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница