П р а в и л н и к за устройството и вътрешния ред в Института по биофизика



Дата01.05.2018
Размер304.59 Kb.
#67043

Б Ъ Л Г А Р С К А А К А Д Е М И Я Н А Н А У К И Т Е

И Н С Т И Т У Т П О Б И О Ф И З И К А

П Р А В И Л Н И К



за устройството и вътрешния ред в Института по биофизика

Настоящият правилник урежда устройството, дейността, управлението и вътрешния ред с оглед нормалното протичане и ефективност на научно - изследователската дейност.



Глава първа



Общи положения
1. Институтът по биофизика (ИБФ) функционира и организира своята дейност в съответствие с Устава на БАН и настоящия Правилник.

2. ИБФ е постоянна и автономна научна организация в рамките на БАН, в която се извършва научноизследователска и приложно - внедрителска дейност в областта на биофизиката.

3. ИБФ е самостоятелно юридическо лице на бюджетна издръжка, с право да сключва договори и да бъде страна в арбитражни дела.

4. Институтът по биофизика провежда фундаментални и приложни научни изследвания в областта на биофизиката, биохимията, клетъчната биология и електрофизиологията. Основните направления в неговата дейност включват: структура, метаболизъм и функции на биологичните мембрани, мембранни йонни канали, биопотенциали и извънклетъчни електрични полета, структура и функции на белтъците. В рамките на развиваните научни направления ИБФ съдейства за развитието на научно - техническия прогрес и новите технологии.

5. Институтът участва в разработването на прогнози и дългосрочни програми, концепции и планове по биофизика.

6. ИБФ извършва изследователска и експертна дейност, изготвя становища и оценки по научноизследователски проекти и програми от национално и международно значение.

7. Участва със своите кадрови възможности на договорна основа с висшите учебни заведения в обучението на студенти, докторанти и специализанти в областта на биологичните науки, като им предоставя възможност за участие в научноизследователския процес.

8. Подготвя висококвалифицирани специалисти по биофизика, биохимия и физиология чрез следдипломна квалификация, включително и за получаване на научни степени.

9. Създава условия за усъвършенстване и интензифициране на научноизследователския процес, за подготовка и повишаване на квалификацията на научните кадри, за целесъобразно и ефективно използване на материално -техническата база, за повишаване на методичното и техническо равнище на научните изследвания, за подобряване на организацията на труда и управлението в Института.

10. ИБФ организира и участва в национални и международни научни конгреси, конференции, симпозиуми и други научни мероприятия.

11. Популяризира чрез печатни издания или други способи научните постижения на своите сътрудници и тези на световната наука.

12. Извършва съвместна дейност с научноизследователски институти, висши учебни заведения и други организации от страната и чужбина на договорна основа.

13. В ИБФ не могат да съществуват и да извършват дейност структури на политически партии и движения. Неговите звена не могат да изпълняват поръчки, обслужващи политическата дейност на партии и движения, сдружения на политическа основа, както и да изпълняват организационна синдикална дейност.

14. Работодател на служителите на ИБФ е Директорът на института. Всички останали служители на ИБФ са представители на наемния труд.

15. Служителите на ИБФ имат законно право да се обединяват в синдикални организации, които сключват колективен трудов договор с Работодателя. Неразделна част от колективния трудов договор са споразуменията за заплатите в ИБФ, които се договарят периодично. Към колективния трудов договор могат да се присъединяват и служители, които не са синдикални членове.


Глава втора.
Структура и управление.
16. Структурата на Института включва:

а) Ръководни органи - Общо събрание на учените, Научен съвет, Директор, Зам. директор/и/ и Научен секретар;

б) Научноизследователски звена – секции и лаборатории;

в) Административно, финансово и обслужващо звена.

17. Ръководството на ИБФ изгражда структурата с оглед целесъобразното групиране и използване на кадровия потенциал, финансовите средства и материално - техническата база при изпълнението на научноизследователските задачи.

18. Структурата на Института се приема от Научния съвет на Института.

19. Общото събрание на учените (ОС) включва всички лица с научно звание или научна степен на основна работа в постоянното научно звено.

20. ОС избира свой председател за срок от четири години.

21. Директорът, Заместник директорът/ите/ и Научният секретар не могат да бъдат избирани за председател на ОС.

22. Общото събрание на учените се свиква от неговия Председател, от Директора на ИБФ, от Председателя на Научния съвет, както и по предложение на 1/5 от неговите членове.

23. Общото събрание на учените може да взема решения, ако присъстват повече от половината членове от списъчния му състав. Решенията се взимат с явно гласуване и с мнозинство повече от половината от присъстващите на събранието, освен когато е предвидено друго.

24. Списъчният състав на ОС не може да се редуцира с повече от една пета.

25. Общото събрание на учените:

а) Приема, изменя и допълва съвместно с Научния съвет настоящия Правилник;

б) Избира и отзовава своите представители в Общото събрание на БАН с тайно гласуване и с мнозинство повече от половината от редуцирания списъчен състав;

в) Избира, променя и допълва състава на Научния съвет на Института с тайно гласуване и с мнозинство повече от половината от редуцирания списъчен състав;

г) Съвместно с Научния съвет на института (НС) приема научноизследователския и финансов годишен отчет на ИБФ;

д) Обсъжда програмите на кандидатите за директор на Института по обявения конкурс и изпраща протоколите от обсъждането на Управителния съвет на БАН.

26. Научният съвет е колективен орган за научно ръководство на Института с четиригодишен мандат.

27. За членове на НС се избират доктори на науките, хабилитирани учени, член-кореспонденти и академици. Директорът е по право член на НС.

28. Броят на членовете на НС не може да бъде по-малък от 15 и не може да надвишава 25 души. Броят на членовете, които не са на основна работа в ИБФ, не може да надвишава една трета от общия брой на членовете на НС.

29. Съставът на НС може да се обновява в рамките на мандата му по реда и условията, предвидени от Устава на БАН и ВАК.

30. Научният съвет избира свой председател, заместник председател и секретар за срока на мандата си с тайно гласуване и при мнозинство повече от половината от списъчния си състав.

31. Научният съвет се свиква от Председателя, от Директора на Института или по искане на една пета от неговите членове.

32. Научният съвет:

а) Определя научната политика на ИБФ;

б) Обсъжда и приема комплексни, координационни и други програми;

в) Приема плановете за научноизследователската дейност на ИБФ и съвместно с Общото събрание на учените - годишните отчети за тяхното изпълнение;

г) Приема завършени планови и договорни изследвания;

д) Приема по предложение на Директора бюджета на Института;

е) Избира с тайно гласуване предложените от Директора - заместник директор/и/ и научен секретар;

ж) Избира с тайно гласуване ръководителите на структурните научни звена (секциите и лабораториите);

з) Взима решение за създаване и закриване на научни структурни звена в Института;

и) Взима решение за обявяване на конкурси за присъждане на научни звания и за освобождаване на лица с научни звания;

к) Извършва избори за присъждане на научни звания, отнема научни звания, зачислява и отчислява докторанти, съгласно ЗНСЗ и ППЗНСЗ;

л) Обсъжда състоянието на докторантурите в Института и взема решения за подобряването им;

м) Утвърждава решения на Директора за разпореждане с имоти, собственост на Института;

н) Избира редакционни колегии на периодични издания на Института и прави промени в тях. Избира редактори на сборници;

о) Взима решения за публикуване и разпространение на отчета на ИБФ, както и по други въпроси за неговата дейност, предоставени му за решаване от Устава на БАН и от други нормативни актове;

п) Предлага кандидати за академици и член - кореспонденти;

р) Прави предложения за награждаване на учени и други служители на Института с ведомствени и държавни награди;

с) Утвърждава решенията на Директора за участие на Института в търговски дружества и други.

33. Заседанията на Научния съвет са редовни, ако присъстват повече от половината от списъчния му състав, освен когато е предвидено друго. Решенията се взимат с обикновено мнозинство от присъстващите членове и с явно гласуване, освен когато е предвидено друго.

а) Решенията си по т. е), ж), з), и), м) от т. 31 Научният съвет взима с мнозинство повече от половината от списъчния състав;

б) Заседанията на Научния съвет са публични, освен когато Законът предвижда друго.

34. ИБФ се възглавява и представлява от Директора на Института, който ръководи и управлява цялостната дейност на Института съгласно Закона за БАН, Устава на БАН и настоящия Правилник.

35. Директорът се избира с конкурс от Управителния съвет на БАН за срок от четири години по ред, определен от Устава на БАН. Предсрочното прекратяване на мандата на директора става по ред, посочен в Устава на БАН.

36. Директорът :

а) Организира и ръководи изпълнението на административните задачи на Института по научноизследователския план, по плановете за капиталните вложения, материално - техническото снабдяване, вътрешните научни мероприятия, международното сътрудничество и други;

б) Осигурява и отговаря за законосъобразното и целесъобразно използване на финансовите средства на ИБФ;

в) Взима мерки за спазване на държавната, финансовата, трудовата и договорната дисциплина, за точното спазване и изпълнение на решенията и указанията на Ръководните органи на БАН от всички длъжностни лица в Института;

г) Отговаря за правилния подбор, подготовка, повишаване на квалификацията и най - ефективно използване на научните и други кадри на Института;

д) Отговаря за правилната организация на докторантурите и подготовката на зачислените към ИБФ докторанти и други;

е) Осигурява най-ефективно използване на наличната материално - техническа база и полага грижи за нейното непрекъснато усъвършенстване и организация;

ж) Взима мерки за подобряване на организацията на труда и за повишаване ефективността на научноизследователската дейност;

з) Осигурява изпълнението на мероприятията за социалното развитие на Колектива, взима мерки и отговаря за състоянието на безопасността и охраната на труда в Института;

и) Взима мерки за осигуряване на атмосфера, способстваща за разгръщане на научни дискусии, свободна обмяна на мнения, творческа критика и самокритика;

к) Изпълнява всички функции, възложени му от Закона, Устава и правилниците на БАН;

л) Назначава, поощрява, наказва и уволнява служителите на ИБФ.

37. Дейността на Директора се подпомага от Директорски съвет (съвещателен орган), който се състои от зам. директор/и/, научен секретар, главен счетоводител, ръководителите на секции, председател на ОС на учените, представител(и) на синдикатите и пом. директор. По преценка на Директора при обсъждане на конкретни въпроси се привличат и други лица. Директорският съвет се свиква от Директора на редовни заседания според възникналите нужди.

38. Зам. директорът/ите/ и Научният секретар се утвърждават от Научния съвет по предложение на Директора на Института за срок от четири години.

39. За зам. директор/и/ и научен секретар се избират хабилитирани научни работници или доктори на науките на основна работа в ИБФ.

40. Зам. директорът/ите/ подпомага(т) Директора в ръководството на цялостната дейност на Института и ръководи(ят) пряко определени области от нея, възложени от Директора с писмена заповед. Той (или те) замества(т) Директора, когато последният отсъства.

41. Научният секретар подпомага Директора в работата по планирането и отчитането на научната дейност; в организирането на работата в Научния съвет и изпълнението на неговите решения; по организацията и провеждането на научни съвещания, конгреси, конференции, симпозиуми и други научни мероприятия; в координацията на научноизследователската работа на Института с други научни организации в страната, както и при изпълнението на други задачи, свързани с научноизследователската дейност на Института, възложени му от Директора.

42. В структурно отношение ИБФ се състои от научни секции, административни и обслужващи звена. Ръководителите на научните секции се избират за срок от четири години от Научния съвет на Института. За ръководители на секции се избират хабилитирани учени и по изключение научни сътрудници I степен.

а) Ръководителите на секциите отговарят за правилната организация на научноизследователския процес, за срочното и на високо равнище изпълнение на задачите, за правилно използване и съхраняване на предоставената материално - техническа база, за техническата безопасност и охрана на труда, за подготовка на докторанти, дипломанти и др.

б) Освен основните си научни и ръководни функции, ръководителите на секциите изпълняват и някои административни функции с помощен характер и отговарят за дисциплината в поверените им научни звена. При отсъствие те посочват свой заместник.

43. Всички научни сътрудници и други служители представят своите молби, предложения и други до Директора на Института чрез ръководителя на звеното, който е длъжен да им даде незабавно ход и да изрази своето становище.

44. Хабилитираните научни сътрудници изпълняват научноорганизационни функции и полагат грижи за осигуряване на научно ръководство и повишаване квалификацията на ръководения от тях персонал. Те са длъжни да изпълняват в кръга на своята компетентност и възлаганата им от Директора на Института работа, като рецензии, доклади, участие в комисии и други.

45. Всеки научен сътрудник е длъжен :

а) Да изпълнява в срок и на високо равнище възложените му научноизследователски задачи;

б) Да подготвя в срок и качествено своя личен научен план и работната си програма, както и отчета за тяхното изпълнение според поставените изисквания;

в) Да работи за повишаване на своята научна квалификация;

г) Да съхранява в прегледен вид научната си документация;

д) Да участва дейно в цялостната работа на ИБФ;

е) Да изпълнява възложените му от Директора служебни задачи, свързани с общата дейност на Института, за които предварително се уведомява прекия му научен ръководител.

46. Научните сътрудници имат право да използват материалната база на ИБФ съобразно настоящия Правилник, а също и научно - техническа помощ, която се определя със заповед на Директора след обсъждане на Директорския съвет.

47. Секциите и научните сътрудници установяват и поддържат връзки с институти и учреждения у нас и в чужбина по установения официален ред. Включването в съвместни задачи и образуването на колективи в рамките на Института се осъществява със знанието на ръководителите на научните звена и Ръководството на Института. Без знанието и съгласието на Директора на Института, научните сътрудници и другите служители на ИБФ не могат да поемат ангажименти към други институти, учреждения или отделни лица, изпълнението на които отнема служебно време или средства на Института.

48. Научните работници или отделните звена в ИБФ могат да сключват договори чрез Ръководството на Института с министерства, ведомства, съвети, предприятия и др. за разработване на научни задачи, за усъвършенстване на производствени технологии, за научнопроизводствено експериментиране, за даване на научни консултации, извършване на експертизи и други.

49. Специалистите, лаборантите и другите помощници са длъжни в течение на работното време да извършват помощната и техническа работа по изпълнение на задачите, определени им от съответния ръководител.

50. Директорът на ИБФ може да възлага с устна или писмена заповед на специалистите и другите служители от научно - помощните звена да извършват и допълнителна работа от обща полза за Института, след съгласуване с ръководителите на тези звена и при спазването на изискванията на Кодекса на труда.

51. Административното, финансовото и обслужващото звена в ИБФ имат за задача да създават необходимите условия за правилното провеждане на научноизследователската работа, посредством целесъобразното изразходване на бюджетните средства, навременното снабдяване с необходимата апаратура и материали, обеспечаването и спазването на реда и трудовата дисциплина, осигуряването на хигиенични и безопасни условия на работа и други.

52. Административната дейност на ИБФ се извършва от Гл. счетоводител, Пом. директор и съответните административни звена.

53. Пом. директорът по административно - стопанската част се назначава и уволнява от Директора на Института и му е пряко подчинен. Пом. директорът подпомага Директора при ръководството на административно - стопанската дейност на ИБФ. Той отговаря заедно с Директора за състоянието на капиталното строителство, материално - техническото снабдяване, обзавеждането, реда и дисциплината в Института, за деловодната работа, складовата база и др. Съобразно с това същият изпълнява и следните ръководни и контролни дейности:

а) Подготвя заповеди и нареждания за подобряване организацията и дейността на административната и стопанска дейност на Института;

б) Контролира дейността на материалноотговорните лица и следи за правилното съхраняване и използване на имуществата на ИБФ и материалните ценности;

в) Контролира редовното и навременно извършване и правилно водене на съответните книги и дела в деловодството;

г) Организира и контролира дейността във връзка с поддържането на чистотата в кабинетите, лабораториите и останалите помещения;

д) Контролира спазването на работното време;

е) Отговаря за материално - техническото снабдяване, ръководи и организира заявките и закупуването на химикали, стъклария, апаратура и други.

54. За осъществяване на финансовата дейност Директорът на Института се подпомага от Главен счетоводител и финансово - счетоводна служба:

а) Главният счетоводител оглавява Финансово - счетоводната служба на ИБФ и носи отговорност по всички въпроси, свързани с финансово бюджетната дейност на Института;

б) Гл. счетоводител е пряко подчинен в административно отношение на Директора, а във финансово - и на Началника на Финансовия отдел на БАН. Същият провежда финансовата дейност на ИБФ в съответствие със съществуващите законови разпоредби, дава мнения и следи за законосъобразността на издаваните заповеди и всички останали въпроси, по които възникват финансови ангажименти на Института, съобразно със Закона за счетоводство.

в) Разпорежданията на Главния счетоводител за правилното и своевременно оформяне на операциите и представяне в счетоводството на изискуемите се документи и сведения са задължителни за всички служители в ИБФ.

55. Касиерът на Института извършва всички плащания, изплаща заплатите на служителите въз основа на изготвената от него ведомост, като ги снабдява с платежни бележки, изплаща сумите, необходими за командировки, набавяне на материали и други.

56. Завеждащият личен състав води личните дела на служителите в Института и е длъжен при постъпване на работа да изисква и проучва задълбочено и своевременно на всички необходими документи, както следва:

а) Трудова книжка, (ако лицето постъпва на работа за първи път, Зав. личен състав е длъжен в срок от пет дни да го снабди с трудова книжка);

б) Лична карта;

в) Документ за завършено образование, когато за длъжността се изисква образо-вателен ценз;

г) Медицинско свидетелство съгласно Наредбата за предварителните и периодичните медицински прегледи;

д) Документи за прослужено време (за непрекъснат трудов стаж по дял II от Кодекса на труда и по специалността);

е) Свидетелство за съдимост;

ж) Други документи.

57. Назначението и уволнението на служителите става с писмена заповед на Директора на Института. В заповедта трябва да се формулира точно основанието по Кодекса на труда, както за назначаването, така и за уволнението. Едновременно с уволнението, Зав. личен състав е длъжен да оформи трудовата книжка на лицето.

58. Зав. личен състав ръководи деловодството и архивата на ИБФ като изпълнява следните задачи:

а) Организира и води общата архива на Института;

б) Получава входящата кореспонденция на ИБФ, която след регистрация и преглед докладва на Директора на Института и я отправя по предназначение;

в) Експедира изходящата кореспонденция;

г) Класира документите и преписките в делата по установената номенклатура;

д) Прави справки и издава удостоверения, снема преписи и други по материали, намиращи се в архива на канцеларията на ИБФ;

е) Картотекира разпоредбите и постановленията на Министерски съвет и на Ръководството на БАН, получени в Института и информира ръководството за срочното изпълнение на задачите, възложени с подобни документи;

ж) Организира извършване на (полистна) експертиза на материалите, съхранявани в архива.

59. Куриерът получава и разнася кореспонденцията от и за Института и Централно управление на БАН, изпраща и получава пощенските и колетните пратки на ИБФ за страната и чужбина, води книга, документираща предаването на носимата кореспонденция и други.

60. На подчинение на административното и научно ръководства е механичната работилница.

а) Отговорникът за механичната работилница отговаря за стопанисването и ремонта на машините и съоръженията, които са в работилницата;

б) Отговорникът за съхраняване на изотопите спазва Правилника, утвърден от Директора на Института и Инспекцията по радиационен контрол към НЦРРЗ;

61. По административните и научно - организационните въпроси в секциите и лабораториите отговарят техните ръководители, които следят и за реда, дисциплината и изпълнението на научноизследователските задачи.

62. При постъпване на работа и по време на самия работен процес, Ръководството на ИБФ е длъжно:

а) Да запознае служителя с реда на работа и начина на извършването;

б) Да го запознае с настоящия Правилник, с вътрешния трудов ред на работното място, с изискванията за хигиената и безопасността на труда и на противопожарната охрана;

в) Да определи на всеки служител постоянно работно място;

г) Правилно да организира труда на служителите така, че всеки да работи по своята специалност и квалификация и да уплътнява работното време;

д) Да снабдява навреме служителите с необходимите материали, инструменти и други;

е) Да осигури изправното състояние на различните видове апарати, съоръжения, машини и инструменти;

ж) Да следи за трудовата дисциплина;

з) Да следи за строгото спазване на разпорежданията по охраната, хигиената и безопасността на труда, за работното време и почивка, за получаването на специално работно облекло, както и да осигурява необходимите санитарни условия и други;

и) Да взема мерки за подобряване на социално - битовите условия на служителите и внимателно да се отнася към техните нужди и молби;

к) Да изплаща работната заплата в установените срокове;

л) Да осигурява систематичното повишаване на квалификацията на служителите;

м) Без съгласие на служителя да не променя мястото и характера на работата му, освен при условията, посочени в Кодекса на труда.

63. Ръководството на Института е длъжно да организира приемен ден и час в седмицата, в които да изслушва молбите, жалбите и сигналите на служителите, както и да взима мерки за тяхното бързо решаване, в съответствие с действащите нормативни актове и разпоредби.

Глава трета




Основни задължения и права на служителите и работниците

64. Служителите и работниците в ИБФ имат следните основни задължения:

а) Да работят честно и добросъвестно;

б) Да спазват трудовата дисциплина и да съблюдават настоящия Правилник;

в) Да изпълняват в срок разпорежданията на съответните ръководители и възложените им задачи;

г) Да идват навреме на работа и спазват точно определената продължителност на работното време. Началният и крайният час на работното време и обедната почивка се определят със заповед на Директора на Института;

д) Да използват цялото работно време за изпълнението на служебните си задължения;

е) Да пазят грижливо собствеността на ИБФ - сгради, инвентар, съоръжения, машини, материали и др., като нанесените щети се заплащат съгласно действащите законови разпоредби от лицата, които са ги причинили виновно;

ж) Да поддържат ред и чистота на работното място;

з) Да спазват правилата за хигиена, безопасност на труда и противопожарната и аварийна безопасност (ПАБ);

и) Да сигнализират своевременно пред съответните ръководители за нередностите в снабдяването, за необходимост от ремонт на апаратура или помощните инсталации и съоръжения, както и за отстраняването на всякакви други нередности, които пречат на нормалната работа на Института;

к) Да съобщават незабавно за забелязаните материални щети, нанесени на институтското имущество;

л) Със своята дейност и поведение да създават предпоставки за оказване на взаимна помощ в работата;

м) Да избягват всякакви действия, с които могат да се създадат затруднения или пречки в работата на останалите служителите или на ИБФ като цяло.

65. Административното ръководство съвместно със синдикатите провежда контрол по навременното явяване и напускане на работа. Всеки служител, който е възпрепятстван да се яви на работа, е длъжен да съобщи за това най-късно до 12 ч. на същия ден.

66. През работно време всички служители са длъжни да бъдат на работните си места и ако се налага да работят в други сгради да уведомят своевременно прекия си ръководител.

67. Напускането на Института през работно време на научните сътрудници и останалите служители става с разрешение на съответния ръководител или на неговия заместник.

68. Разрешение за излизане или отсъствие по наложителни причини за време до половин работен ден с последващо отработване може да се получи от ръководителя на секцията. За по-продължително отсъствие се иска отпуск по установения ред.

69. Научните сътрудници могат да възлагат на придадените към тях специалисти, лаборанти и помощници да извършват работа в други институти или учреждения. Когато изпълнението на възложената работа продължава повече от един ден, е необходимо да се получи съгласието на Ръководството на ИБФ.

70. На специалистите се разрешава да ползват до два полудни в седмицата за преглед на литературата в библиотеката или лабораторията. При необходимост времето за литературни справки може да се удължи по преценка на научния сътрудник, към който специалистът е придаден.

71. В изпълнение на изискванията на ПАБ, при напускане на сградата по-късно от половин час след изтичане на работното време, служителите са длъжни да се разписват в тетрадката - дневник по ПАБ на помещението или помещенията, където са работили и да посочат часа на напускането. Оставане в сградата след работно време се допуска само по уважителни причини (до 22 ч.) и след получаване на разрешение от Пом. директора.

72. Обществените задължения се изпълняват в извънработно време. За неуплътняване или пилеене на работното време се търси отговорност, както от самия служител, така и от този, под чието ръководство той се намира.

73. Посещенията на външни лица се ограничават в рамките на работното време, освен в случаите на предварителна договореност. Портиерът (охраната) е длъжен да се осведомява за целта на посещението на всяко външно лице и да го упътва.

74. Влизането и задържането в помещенията на Института на външни лица, в отсъствие или без знанието на съответния отговорник на помещението е строго забранено и наказуемо.

75. Посещението на групи с цел запознаване с устройството и работата на ИБФ става след предварително договаряне с Директора, Зам. директора/и/ или Научния секретар на ИБФ.

76. Допускането на външни лица в помещенията на ИБФ с цел използване на уреди, устройства, материали и др. на Института, се урежда само по официален път и с разрешение на ръководството. Същото се отнася до приемане на студенти - практиканти и дипломанти.

77. Забранява се явяването на работа в нетрезво състояние и употребата през работно време на спиртни напитки, както и пушенето в лабораториите и сградите на ИБФ с изключение на специално определените със заповед на Директора места.

78. Научните, ръководните, административните и научнотехническите работници могат да бъдат премирани, в съответствие със законовите разпоредби, за постигнати успехи по изпълнението на темите и задачите, както и за постижения в развитието на науката и техническия прогрес.

79. Ръководството на ИБФ поощрява с награди и отличия служителите за съзнателно и примерно изпълнение на служебните задължения, за продължителна и безупречна работа или за други постижения.

80. Определят се следните награди и отличия за добросъвестно изпълнение на служебните задължения:

а) Обявяване на благодарност;

б) Парични суми или поименни подаръци;

в) За по-значителни научни постижения Ръководството на Института прави предложения по установения ред за удостояване с ведомствени и държавни награди.

81. Ръководството и синдикалните организации съдействат при организирането на честване на служители за продължителна работа в ИБФ, навършване на определена възраст и други.

82. При нарушаване на трудовата дисциплина Ръководството на Института търси лична отговорност от нарушителите. За нарушения на трудовата дисциплина се считат :

а) Закъснения за работа;

б) Преждевременно напускане на работа;

в) Неуплътняване на работния ден и неспазване на Правилника за безопасност и здравословни условия на труда;

г) Неявяване на работа без уважителни причини.

д) Отказ да се изпълни възложената от ръководно лице работа без уважителни причини и неизпълнение на законните разпореждания на Ръководството на ИБФ;

е) Явяване на работа в нетрезво състояние;

ж) Неизпълнение или немарливо изпълнение на задълженията;

з) Злоупотреба с доверието на Института, разпространяване на поверителни сведения или умишлено злепоставяне на ИБФ пред външни инстанции;

и) Неспазване на други разпоредби и настоящия Правилник.

83. За нарушаване на трудовата дисциплина се налагат следните дисциплинарни наказания:

а) Забележка;

б) Предупреждение за уволнение;

в) Уволнение.



Глава четвърта



Планиране и отчитане на научноизследователската дейност.
84. Научноизследователската дейност на ИБФ се организира на базата на утвърдените основни насоки за развитие на биофизиката чрез разработване на научни проекти и научноизследователски поръчки и включва:

а) Програми за изпълнението на проектите и задачите; за самостоятелните изследвания на Института; за съвместни разработки с други национални и международни организации;

б) Осъществяване на контрол от страна на Ръководството на Института за изпълнението на проектите, задачите и научноизследователските поръчки посредством периодично изслушване на ръководителите на проекти и структурните звена, с оглед на цялостно и качествено изпълнение на програмите;

в) Ръководството на ИБФ оказва оперативно съдействие и контрол при ползването на материалната база и осъществяването на финансовата дейност;

г) Отчитането на научноизследователската работа да се извършва под ръководството на Научния секретар и с прякото участие на ръководителите на научните звена;

д) Ръководителите на научните проекти се задължават да представят отчетите за завършените проекти в канцеларията, за съхранение в съответствие с действуващите нормативни уредби;

е) Всеки научен сътрудник се отчита годишно в своето научно звено;

ж) Годишният отчет за работата на ИБФ се разработва съгласно изискванията на БАН и се приема на съвместно заседание на Научния съвет и Общото събрание на учените.

з) Институтът представя за текущ контрол статистически отчет за научноизсле-дователската дейност в срокове и форми съгласно изискванията на Централното статистическо управление.

Глава пета




Внедряване на научните резултати

85. Внедряването на научните резултати от разработки, завършени в ИБФ или с неговото съдействие, се урежда съгласно закона за патентите, Закона за задълженията и договорите и съответните постановления на Министерски съвет, след одобряване от Директорския съвет.

86. Институтът може да сключва договори със съответните организации и лица за внедряване на свои резултати и чужд опит, както и да участва в разработването на комплексни координационни и други програми.

Служителите на БАН могат да извършват изследователска, сервизна и експертна дейност в полза на трети юридически или физически лица, като използват за това законоустановеното работно време и/или материалната база, предоставена за ползване от БАН или нейните звена, само ако тази дейност е регламентирана с решение на ръководните органи на държавата и на БАН и/или се осъществява в рамките на писмени договорни отношения със звената на БАН, представлявани от техните директори или от Ръководството на БАН. Отклоненията от това задължение е нарушение на трудовите правоотношения и се санкционира в съответствие с КТ, (решение на Управителния съвет на БАН, Протокол № 11, т. 3.3 / 25.10.2006 г.)


Глава шеста




Обучение на докторанти

87. За цялостната работа на редовните докторанти и докторантите на свободна подготовка отговаря научният секретар на ИБФ.

88. Зачисляването в докторантура на свободна подготовка става по решение на НС след като се прецени, че извършената работа е не по-малко от половината от планираните задачи в дисертацията.

89. Материалът, представен за зачисляване в докторантура на свободна подготовка, се разглежда на секционен семинар преди да бъде внесен в НС.

90. При обучението на докторантите основно място заема самоподготовката като научният ръководител организира и осигурява съответните консултации.

91. Редовните докторанти работят по индивидуален план, изработен от научния им ръководител и приет от НС на ИБФ при зачисляването им в докторантура или не по- късно от 3 месеца след зачисляването им.

92. Работата на докторантите се обсъжда текущо в секционните семинари и се отчита ежегодно в НС.

Глава седма




Кадри

93. Кадровият състав на ИБФ включва назначените съгласно утвърдения щат ръководни кадри, хабилитирани и нехабилитирани учени, специалисти, научно -помощен, административен и друг персонал.

94. Ръководните кадри се избират и назначават съгласно Устава на БАН. Хабилитираните и нехабилитираните учени се избират и назначават по реда, предвиден в Закона за научните степени и научните звания, нормативните актове за неговото прилагане и в съответствие с приетите от НС на ИБФ критерии. Останалият персонал се назначава в съответствие с изискванията на Кодекса на труда. Заповедите за назначаване, преназначаване и освобождаване на кадрите към Института се издават от Директора.

95. Научните сътрудници се атестират периодично в съответствие с приетите в БАН изисквания. Атестирането се извършва от Атестационна комисия, избрана от НС на ИБФ в съответствие с утвърдените от НС критерии.

96. Учените от Института участват в обучението на студенти и специализанти.

97. При необходимост в разработването на отделни научни задачи могат да се привличат с договор като извънщатни сътрудници високо квалифицирани учени и специалисти от външни организации, неработещи и пенсионери, при спазването на условията и реда, предвидени в действащите нормативни актове.



Глава осма




Финансиране и материална база на института

98. Научноизследователската дейност на ИБФ се финансира от бюджета и други източници. Въз основа на утвърдения бюджет се открива финансирането на Института.

99. За изпълнение на научните задачи Институтът може да сключва договори с външни възложители: министерства, ведомства, стопански организации, фондове и други.

100. Средствата от бюджета на ИБФ се изразходват за:

а) Работни заплати

б) Финансиране на научноизследователската и издателската дейност;

в) Подготовка на кадри;

г) Развитие и поддържане на материалната база.

101. Работните заплати в ИБФ се формират на базата на Закона за бюджета на Република България, Бюджета на БАН, Постановленията на МС за заплатите в бюджетната сфера, Споразуменията за заплатите в БАН между Ръководството на БАН и академичните синдикати, както и с отчитане на вътрешните правила за определяне на индивидуалните работни заплати. Договарянето на заплатите в ИБФ се извършва индивидуално и колективно. Колективното договаряне се извършва по начин, определен в Споразуменията за работните заплати между Ръководството на ИБФ и синдикалните организации и се подпомага от специално назначена комисия, ръководена от Зам. директор на ИБФ.

102. Материалната база на ИБФ включва: работни и помощни помещения, работилница, съоръжения, научноизследователска апаратура, лабораторно и канцеларско оборудване и инвентар, стъклария, химикали и други.

103. Работните места на научните сътрудници, научно - помощния и административен персонал и другите служители се намират в кабинети, лаборатории, канцеларии и други помещения, определени със заповед на Директора на Института.

104. По отношение на инвентарното имущество на ИБФ се прилага принципът на общо ползване, съчетан с принципа на личната отговорност на ръководителя или ползващия инвентара. За всяко помещение или група помещения, със заповед на Директора и след съгласуване със съответния ръководител, се назначава материално - отговорно лице.

105. Инвентарът в лабораториите и помощните помещения се зачислява на съответното материално - отговорно лице. Някои по-скъпоструващи или за специални нужди апарати се зачисляват пряко на лицата, които най-често работят с тях. Използването им от други служители става по споразумение и при наблюдение от съответния отговорник.

106. Ползването на общите лаборатории и съоръжения, както и на апарати в тематичните лаборатории става след предварително договаряне със съответния отговорник и при строго спазване на определения ред. Никой отговорник не може да откаже ползването на общо помещение или на стандартна апаратура, освен ако съществува опасност от повреди поради недостатъчна обученост или по други причини. По изключение, може да се откаже достъп до оригинални експериментални постановки и до апаратури и устройства, които са конструирани по лични указания на даден сътрудник и са ангажирани с изпълнението на незавършени задачи. При всички спорни случаи въпросът се отнася до Ръководството на Института.

107. Лицата, на които са поверени апарати или съоръжения, поемат задължението да следят за тяхното опазване и поддържане в изправност, като същевременно организират и доставката на необходимите резервни части. Същите се задължават да изготвят писмени указания и да дават консултации за работа с по-сложните апарати. Те предоставят апарата за работа другиму само след като са се убедили, че това не е свързано с опасност от повреди. Към всеки такъв апарат се завежда отделна тетрадка - дневник, в която се записват ползващите го лица и времето на ползване. При голяма натовареност на отделните апарати, отговорникът съставя в края на всяка седмица график за използването им през следващата седмица.

108. Прехвърлянето на зачислените инвентарни предмети от едно отговорно лице на друго става само чрез счетоводството.

109. Инвентарни предмети не могат да се пренасят от едно помещение в друго без знанието на съответното материално - отговорно лице. Изнасянето на инвентарни предмети, материали и други извън ИБФ става само с разрешение на ръководството на Института.

110. Инвентаризациите се извършват един път на всеки две години за всички материални и нематериални дълготрайни активи и не по-рядко от веднаж годишно за останалите активи и пасиви във връзка със съставянето на годишните счетоводни отчети. Инвентаризации се извършват задължително и при смяната на материално – отговорното лице, по искане на съда, прокуратурата и Сметната палата, както и по инициатива на ръководителя на Института.

111. Дълг на всички служители е да избягват всяко разточителство или похабяване на материали (химикали и други консумативи), както и да полагат постоянни грижи за икономии, опазване и най-ефективно използване на институтското имущество. За всякакви материални щети, причинени поради нехайство или небрежност, се търси лична отговорност.

112. През време на работа да се вземат необходимите предохранителни мерки за избягване на аварии, злополуки и на повреди на имуществото. Това се отнася особено при работата с радиоактивни, избухливи и запалителни, отровни и разяждащи химикали, както и при работа с елекрически уреди.

113. Всички служители са задължени да се запознаят с противопожарните мерки и средства и да изпълняват разпорежданията на Противопожарната служба. При напускане на работа всеки, който излиза последен от помещението, е длъжен да затвори прозорците, да провери внимателно водопроводните кранове и ел. уреди, като при възможност изключи електрическото табло. Проверката е задължителна и след спиране на електрическия ток и на водата.

114. Абсолютно се забранява пушенето в лабораториите и помещенията, където съществува опасност от пожар или където това би попречило на работата на околните.

115. Наложителни са постоянни и строги икономии по отношение на изразходването на електроенергия, вода, телефонните разговори и други. На служителите ползващи телефонен пост, който е надхвърлил определения от ръководството лимит се удържат от трудовото им възнаграждение допълнително направените разходи.

116. Задължават се ръководителите на секциите да следят за правилното използване и опазване на имуществото в предоставените помещения. За всякаква повреда или липса на институтско имущество се съобщава не по-късно от 24 часа след забелязването. Най-късно в 5 дневен срок в специална тетрадка се отбелязват обстоятелствата, при които е станала повредата, както и причинителя или виновника и мнението на материално - отговорното лице. За по-големите щети се съставя протокол. При годишната инвентаризация не се допуска включване в протоколите за бракуване на предмети, повреждането на които не е отбелязано своевременно в тетрадката за щети. Задължава се Главния счетоводител да контролира редовното водене на тетрадката за повреди на инвентара и да направи предложения за търсене на материална отговорност.

117. При изпълнението на възложената му работа, всеки служител отговаря за причинените от него поради небрежност щети материално и в размер на (действително) причинените вреди, но не по-голям от една трета от месечното му възнаграждение. Щетите се констатират в едногодишен срок от причиняването им. Изплащането се извършва чрез удръжки от заплатата, които започват 30 дни след като виновното лице бъде уведомено.

118. Преди издаването на заповед за извършване на удръжки, Комисия в състав от трима членове: Гл. счетоводител и научни сътрудници или специалисти, установява дали нанесената щета се дължи на допусната небрежност или поради естеството на работата, поради което може да бъде отнесена към категорията на допустимия и неизбежен производствен риск. Комисията определя, според конкретните обстоятелства, размера на подлежащите на възмездяване щети.

119. Работилницата на Института има за задача да разработва, произвежда и поддържа научноизследователска апаратура или съоръжения, както и да извършва различни ремонти.

120. Ръководителят на работилницата е задължен :

а) Да се грижи за качественото и срочно изпълнение на възложените поръчки, като уточнява навреме техническите задания с ръководителите на съответните звена или със заинтересования научен сътрудник.

б) Да следи за спазване на разпоредбите за безопасност на труда, ПАБ и санитарните норми и взема съответните мерки.

121. Поръчките и заявките за механичната работилница се правят от ръководителите на секциите (чрез Пом. директора на ИБФ) след предварително проучване и в уточнен вид. При необходимост, след възлагането на поръчката, лицето - заявител се задължава да даде допълнителни указания на изпълнителя и да следи за хода на изпълнението.

122. Всички въпроси от финансово - административен характер се отнасят до Главния счетоводител и се съгласуват с Пом. директора на Института. Въпроси свързани със заявки и други, от или във връзка с материалното снабдяване и поддържане на оборудването и инвентара, се представят в писмена форма до Пом. директора. Исканията трябва да са точно и добре мотивирани. Без посоченото съгласуване, всички поръчки, пряко възложени на майстора - конструктор, куриера или други служители, не се изпълняват, освен в случаи на аварии.



Глава девета




Капитално строителство

123. В съответствие с установения в БАН ред, ИБФ предварително представя пред БАН - ЦУ най-неотложните си потребности от средства за научно оборудване и основни ремонти през следващата календарна година, с оглед тяхното планиране при изготвянето на новия проектобюджет на Академията.

124. Институтът изготвя изходните данни, необходими за проектирането на обектите (технологическите схеми), изготвя проектите, плановите задания и технико -икономическите условия и ги представя в БАН - ЦУ за окончателното разработване, утвърждаване, финансиране и осъществяването на инвеститорския процес.

125. Доставката на машини и съоръжения чрез внос или местно производство, както и доставката на суровини и материали, се извършва по установения за страната ред.

126. За доставка на машини и съоръжения по реда на взаимната размяна с академии и други чуждестранни организации, Институтът представя пред БАН заявки -спецификации, заедно с подробни обосновки и с необходимите технически и други данни. Заплащането на разходите по тези доставки са в зависимост от вида и стойността и се извършват съгласно указанията на Ръководството на БАН.

127. С икономии от бюджетни средства (без тези от фонд “работна заплата”) и с остатъци от постъпления от сключени и изпълнени договори ИБФ може да закупува апарати, уреди, машини, материали, литература и други.


Настоящият Правилник е изготвен на основание Закона и Устава на БАН, Кодекса на труда и други нормативни документи, отнасящи се до работата на БАН и нейните поделения, и е приет от Общото събрание на учените на ИБФ в настоящия му вид на 6.03.2003 г. Изменения и допълнения в този Правилник се правят по реда, предвиден в чл.36, ал.1 от Устава на БАН.

ДИРЕКТОР:


/ст.н.с. І ст. А. Косев, дбн/

ДО ГЛ. НАУЧЕН СЕКРЕТАР НА БАН

В отговор на писмо Nо 91-00-34 / 23.06.1998 год. приложено Ви изпращаме Правилника за дейността, устройството и вътрешния ред на Института по биофизика на БАН.

ДИРЕКТОР:



/ст.н.с. I ст. К. Боев/

Последно променен: на 04.12.2006 г. (в т. 86, новодобавеният текст е в италик)




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница