П р о г р а м а за олимпийска подготовка 2013 І. Необходимост от програмата



Дата15.03.2017
Размер307.24 Kb.
#17001


П Р О Г Р А М А
ЗА ОЛИМПИЙСКА ПОДГОТОВКА 2013

І. НЕОБХОДИМОСТ ОТ ПРОГРАМАТА
Програмата за олимпийска подготовка е разработена в съответствие със Закона за физическото възпитание и спорта, Правилника за прилагане на Закона за физическото възпитание и спорта и е насочена към изпълнение на един от основните приоритети на Министерството на физическото възпитание и спорта (МФВС) – издигане и утвърждаване на спортния престиж на страната, провеждане на целогодишен високоефективен тренировъчен процес и финансова подкрепа на спортистите от проектоолимпийския отбор на Република България и техния резерв.

Акцентът в Програмата е създаване условия на състезателите за покриване на квоти и стандарти за успешно участие в олимпийските игри Сочи ’2014 и подготовка с перспективни състезатели способни да изпълнят многогодишна тренировъчна програма за участие в олимпийските игри Рио де Жанейро’2016.

Основен приоритет на Програмата е създаване на оптимални условия за подготовка на олимпийския резерв, съобразно периода на олимпийския цикъл, в който се намират, за участие в ОИ`2020 и в ЗОИ`2018.

Приоритет на Програмата за олимпийска подготовка е да осигури необходимите условия за пълноценен тренировъчен и състезателен процес на спортистите от проектоолимпийския отбор и звената за олимпийски резерв. Изпълнението на този приоритет е свързано с анализ на тренировъчния процес, представянето и постигнатите резултати през отделните етапи на подготовка, прогностична оценка при селекцията на спортистите за проектоолимпийския отбор и формирането на олимпийския резерв.

Програмата е разработена с оглед прилагане метода на програмно-проектното финансиране на спортните федерации, заложено в Наредба Н-1 от 08.02.2007г. за условията и реда за финансово подпомагане от МФВС на спортни дейности.

Програмата отрежда централна роля на лицензираните спортни федерации по олимпийски видове спорт развиващи спортове, включени в програмата на летните олимпийски игри, с класиране на спортистите до 8-мо място на ЛОИ Лондон’2012, индивидуални спортове, включени в програмата на зимните олимпийски игри и спортове за участие на параолимпийските игри, с отговорност за организиране и провеждане на подготовката и реализацията в различните нива на спортното майсторство – елитни (високоразрядни) спортисти, национални отбори и резерв. Висока оценка ще се дава за постигане на призови класирания на спортистите на световни и европейски първенства и покриване на квалификация за участие на олимпийски игри.



ІІ. ЦЕЛ
Да се определи проектоолимпийски отбор на Република България за подготовка и успешно представяне на финалите на ЗОИ Сочи’ 2014.

Да се определи олимпийският резерв от състезатели с възможности за постигане на квоти и стандарти за получаване на право на участие в различните олимпийски видове спорт в ЗОИ`2018 и ЛОИ`2016 и ЛОИ`20.


ІІІ. ОСНОВНИ ЗАДАЧИ


  1. Всички състезатели постигнали квоти и стандарти за участие в ЗОИ’2014 да бъдат обезпечени в подготовката им на високо професионално ниво до участието им в олимпийските игри.

  2. След анализ на участието и представянето на спортистите в ЛОИ’2012, да се актуализират съставите и техните планове, съобразно 4 годишните програми на Българските спортни федерации.

  3. Целите и задачите на подготовката да са насочени за изпълнение на първата година от 4-годишния цикъл до ОИ`2016 с ясна тенденция на повишаване на тренировъчните натоварвания за постигане на добро ниво на тренираност и утвърждаване на проектоолимпийски състав.

  4. Спортният календар на спортистите от проектоолимпийския отбор да бъде насочен към подготовката за олимпийските игри.

  5. Подбор на спортисти и запълване на звената за олимпийски резерв и осигуряване на необходимите условия за пълноценен тренировъчен и състезателен процес на спортистите за участие в ЗОИ`2018 и ЛОИ`2020.

  6. Осигуряване на съвременна спортна база, научно-изследователска апаратура и съвременни технологии за повишаване на качеството и ефективността на тренировъчния процес.

  7. Финансирането през настоящата година да създава възможност за максимална реализация, съобразно поставените цели в различните видове спорт и се извършва по схема стимулираща добрите резултати.

  8. Да се използват всички средства за повишаване на мотивацията на участниците в олимпийската подготовка, спазване на антидопинговите правила, поведение и морал на обществено популярни личности.


ІV. НОРМАТИВНА ОСНОВА
Програмата за олимпийска подготовка се финансира съгласно Закона за държавния бюджет на Република България за съответната година в рамките на средствата за МФВС и по реда на чл.50 от Закона за устройството на държавния бюджет.

Програмата е разработена в съответствие с чл.4, т.5 и т.12, чл.58, ал.1, т.8, чл.59а, т.11, чл. 59б, ал.2, т.1, т.2 и т.3 от Закона за физическото възпитание и спорта и чл.4, т.1 от Наредба № Н-1 за условията и реда за финансово подпомагане от Министерството на физическото възпитание и спорта на спортни дейности.


V. БЕНЕФИЦИЕНТИ
1. Преки бенефициенти са лицензирани спортни федерации, администриращи спортове, включени в програмите на летните и зимни олимпийски игри и параолимпийски игри, обособени в три групи:

ГРУПА 1 Спортни федерации, развиващи спортове, включени в програмата на летните олимпийски игри, с класиране на спортистите до 8-мо място на ЛОИ’2012;

ГРУПА 2 Спортни федерации, развиващи индивидуални спортове, включени в програмата на зимните олимпийски игри;

ГРУПА 3 Спортни федерации, развиващи спортове за участие на параолимпийските игри.

2. Непреки бенефициенти, за които се очаква да има ефект и полза в резултат на изпълнение на проектите са спортните клубове, членуващи в съответните лицензирани спортни федерации.
VI. ДЕЙНОСТИ

1. Организационни:


    1. 1.1. предоставяне на възможност на спортните федерации за участие с годишни проекти за изпълнение на Програмата – процедура по кандидатстване, внасяне на проектите в деловодството на МФВС в срок до 28.12.2012г.;

    2. 1.2. разглеждане от експертна комисия по чл.26, ал.1, т.1 на Наредба Н-1 08.02.2007г. за условията и реда за финансово подпомагане от МФВС на спортни дейности на годишните проекти и даване на становища за целесъобразните размери на финансовите средства по дейности;

1.3. издаване на заповед от министъра на физическото възпитание и спорта, с която:

1.3.1. одобрява и финансира в пълен размер предложения проект;

1.3.2. одобрява и частично финансира предложения проект;

1.3.3. не одобрява и не финансира предложения проект.




  1. Оперативни:

    1. 2.1. анализ и оценка на проектите с писмено уведомяване за резултатите, съобразно условията на Програмата и при установени неточности, препоръки за отстраняването им в 7-дневен срок;

    2. 2.2. сключване на годишни договори между МФВС и спортните федерации с одобрени в срок проекти за регламентиране на взаимоотношенията, съобразно законите и подзаконовите нормативни документи, като гаранция за правомерното изпълнение на поетите задачи;

    3. 2.3. системно извършване от представители на МФВС на спортно-методически контрол на тренировъчния процес и проверки за изпълнение на горепосочените дейности в съответствие със сключения договор;

    4. 2.4. изготвяне и предоставяне от изпълнителя на етапни отчети за дейностите и очакваните резултати по олимпийска подготовка, тримесечни съдържателни отчети по утвърден образец и финансови отчети в съответствие с изискванията на счетоводното законодателство и Наредба Н-1 за условията и реда за финансово подпомагане от МФВС на спортни дейности в срокове, определени в договора за финансово подпомагане.


VII. ПРИНЦИПИ НА ФИНАНСИРАНЕ

1. Средствата необходими за изпълнение на Програмата се осигуряват от консолидирания бюджет на МФВС и изпълнителя на проекта.

2. Министърът на физическото възпитание и спорта ежегодно утвърждава размера на финансовите средства по Програмата.

3. Условията за финансово подпомагане на одобрените проекти се уреждат с годишен договор за олимпийска подготовка със съответната федерация и приложения, представляващи неразделна част от него.

4. Спортните федерации могат да кандидатстват по Програмата за финансово подпомагане на следните дейности:

4.1. подготовка:

4.1.1. пансионат за утвърдените спортисти и длъжностни лица;

4.1.2. транспортни разходи, според спецификата на спорта;

4.2. възстановяване - медикаменти и средства за възстановяване, които не са включени в списъка на забранените субстанции и методи, публикуван като международен стандарт от Световната антидопингова агенция;

4.3. МСК:

4.3.1. такса правоучастие за утвърдените спортисти и длъжностни лица в съответствие с изискванията на страната домакин или регламента на състезанието;

4.3.2. пансионат за утвърдените спортисти и длъжностни лица в съответствие с изискванията на страната домакин или регламента на състезанието, но не повече от 160 лева на ден за участник;

4.3.3. пътни разходи на утвърдените спортисти и длъжностни лица и транспорт на спортни уреди;

4.3.4. медицински застраховки на утвърдените спортисти и длъжностни лица;

4.4. Държавен спортен календар:

4.4.1. купи (не повече от 55 лева за комплект) и медали (не повече от 3 лева за медал);

4.4.2. хонорари и/или командировъчни разходи на съдии - не повече от 30 лева на ден на съдия;

4.4.3. медицинско обслужване - не повече от 160 лева на състезателен ден;

4.4.4. охрана - не повече от 100 лева на състезателен ден;

4.4.5. транспорт, монтаж и демонтаж на съоръжения;

4.5. МТО - закупуване на спортна екипировка;

4.6. Наеми и консумативи за ползване на спортни бази;

4.7. Месечни средства на спортисти и длъжностни лица, включени в дейностите по изпълнение на проекта.

4.8. Средства за административни разходи по изпълнение на проекта.

4.9. Средства за дейности на спортните клубове, членове на федерацията, с процентно разпределение, както следва:

а/ 65% за спорт за всички:



  • средства на треньори, осигуряващи тази дейност;

  • наеми и консумативи за ползване на спортни обекти и съоръжения;

  • закупуване на спортни уреди и пособия;

  • спортни прояви.

б/ 35% за:

- средства на състезатели;

- подготовка и участие на клубни състезатели и/или отбори в състезанията от спортния календар;

- закупуване на спортни уреди, пособия и екипировка, медикаменти и средства за възстановяване според спецификата на съответния вид спорт, които не са включени в Списъка на забранените субстанции и методи, публикуван като международен стандарт от Световната антидопингова агенция.


І- ва група

5.1. Включват се спортни федерации, администриращи спортове, включени в програмата на летните олимпийски игри с класиране на спортисти до 8-мо място на ЛОИ`12:

Проектоолимпийски отбор, включват се спортисти по олимпийски дисциплини, както следва:

5.1.1. които продължават да се състезават до летните олимпийски игри Рио де Жанейро 2016г. и потвърждават резултатите си, с класиране по олимпийски дисциплини на състезания за мъже и жени, при конкуренция в дисциплина/категория повече от 16 участника на Световно първенство и 12 участника на Европейско първенство, както следва:

а/ олимпийски игри Лондон’2012 от 1 до 8 място;

б/ световни първенства, проведени през 2012г. от 1 до 8 място;

в/ европейски първенства, проведени през 2012г. от 1 до 6 място;

г/ до 3 спортисти мъже и жени с постижения гарантиращи конкурентно способни резултати на олимпийските игри Рио де Жанейро’2016 и след становище на Комисията за високо спортно майсторство.

5.1.2. до 1 главен треньор и/или до 2 лични треньори, длъжностни лица - лекари, специалист по научно-приложна дейност, масажисти, психолози и др., пряко отговорни за подготовката на спортистите, според спецификата на спорта и броя на спортистите.

5.1.3. Главните треньори съгласуват тренировъчните планове на всички треньори включени в Програмата.

5.1.4. финансовите параметри по т. 5.1.1. и 5.1.2. се определят на база представените тренировъчни и състезателни план-програми на спортистите, спецификата на спорта и отделните дисциплини и очакваните резултати за класиране на спортистите на олимпийските игри Рио де Жанейро’2016 и след становище на Комисията за високо спортно майсторство, при спазване на следните рамки:

а/ за индивидуалните спортове, подготовка - до 100 дни с пансионат до 50 лева на ден;

б/ за колективните спортове, подготовка - до 60 дни с пансионат до 50 лева на ден;

в/ възстановяване за спортистите - до 20 лева на ден подготовка;

г/ МСК – световни и европейски първенства и до 2 международни турнира;

д/ МТО – закупуване на необходима спортна екипировка

е/ месечни средства (по приложена таблица №1) за спортистите с класирания;

ж/ месечни средства (по приложена таблица №2) за длъжностни лица;
5.1.5. спортисти, които продължават да се състезават и потвърждават резултатите си, с класиране по олимпийски дисциплини на състезания за първата възрастова група след мъже и жени за индивидуалните спортове, при конкуренция в дисциплина/категория повече от 16 участника на Световно първенство и 12 участника на Европейско първенство, както следва:

а/ световни първенства, проведени през 2012г. от 1 до 8 място;

б/ европейски първенства за индивидуални спортове, проведени през 2012г. от 1 до 6 място;

в/ европейски първенства за колективните спортове, проведени през 2012г. от 1 до 8 място.

г/ в дисциплините/категориите в които няма спортисти с класиране, могат да се включат допълнително спортисти от първата възрастова група след мъже и жени, с постижения гарантиращи конкурентно способни резултати на олимпийските игри Рио де Жанейро’2016 и след становище на Комисията за високо спортно майсторство.

5.1.6. до 1 старши треньор и/или до 3 лични треньори, пряко отговорни за подготовката на спортистите, според спецификата на спорта и броя на спортистите.

5.1.7. финансовите параметри по т. 5.1.5. се определят на база представените тренировъчни и състезателни план-програми на спортистите, спецификата на спорта и отделните дисциплини и очакваните резултати за класиране на спортистите на олимпийските игри Рио де Жанейро’2016 и след становище на Комисията за високо спортно майсторство, при спазване на следните рамки:

а/ за индивидуалните спортове, подготовка – до 100 дни с пансионат до 50 лева на ден;

б/ за колективните спортове, подготовка – до 60 дни с пансионат до 50 лева на ден;

в/ възстановяване за спортистите – до 20 лева на ден подготовка;

г/ МСК за б.”а” и „б” – световни и европейски първенства и до 2 международни турнира ;

д/ МСК за б.”в” – световни и европейски квалификации и първенства;

е/ МСК за б.”г” – световни и европейски първенства ;

ж/ МТО – закупуване на необходима спортна екипировка;

з/ месечни средства за спортистите с класирания (по приложена таблица №1);

и/ месечни средства за длъжностни лица (по приложена таблица №2);



5.2. Спортните федерации могат да кандидатстват и по следните финансови параметри:

а/ МСК – световни и/или европейски първенства за втора възрастова група след мъже и жени;

б/ ДСК – финали на държавни първенства;

в/ наеми на спортни обекти и съоръжения;

г/ административни разходи до 5 000 лева.

5.3. Спортните федерации могат да кандидатстват за подготовка в до 4 Центъра за високо спортно майсторство.
Центрове за високо спортно майсторство
6. Спортните федерации, съгласувано с общинските власти, предлагат центрове за високо спортно майсторство. Препоръчително е на територията на центровете да има спортно училище.

Дейността на звената е създаване на система за наблюдение, анализ и контрол на учебно-тренировъчния процес с цел постигане на високо ниво на спортна подготвеност, условия за развитие на таланта при най-добрите състезатели от спортния резерв за съответния вид спорт и за постигане на конкурентни резултати за участие на летните олимпийски игри през 2016 и 2020г. Дейността на центровете е под пряк контрол на главния треньор определен по т. 5.1.3., който утвърждава тренировъчните планове и съгласува ежемесечните отчети на треньорите в центровете.



6.1. Водеща роля в Центровете за високо спортно майсторство имат спортните клубове, които:

6.1.1. разполагат с необходимата спортна база и пособия за провеждане на оптимален тренировъчен процес;

6.1.2. имат треньори с необходимата квалификация за подготовка на високоразрядни спортисти, които да отговарят на изискванията на Наредба №2 за професионалната правоспособност и квалификация на спортно-педагогическите кадри;

6.1.3. да имат минимум 10 спортисти, включени в перспективния 4 годишен план на федерацията.

6.2. В центровете се включват, следните спортисти:

6.2.1. които продължават да се състезават и потвърждават резултатите си, с класиране по олимпийски дисциплини на състезания за втората възрастова група след мъже и жени, при конкуренция в дисциплина/категория повече от 16 участника на Световно първенство и 12 участника на Европейско първенство, с постижения гарантиращи конкурентно способни резултати на летните олимпийски игри през 2016 и 2020г., както следва:

а/ световни първенства, проведени през 2012г. от 1 до 8 място;

б/ европейски първенства, проведени през 2012г. от 1 до 6 място;

в/ спортисти от втората група след мъже и жени без класиране, предложени от спортните федерации и посочени в перспективния 4 годишен план на федерациите и след становище на Комисията за високо спортно майсторство.
6.3. Федерацията предлага до 2-ма треньори на център, които извършват контрол на целия учебно-тренировъчния процес и провеждат подготовката на спортистите, посочени в перспективния 4 годишен план. Треньорите изготвят ежемесечно отчет по образец за изпълнението на показатели от тренировъчния план и го представят в МФВС след съгласуване с главния треньор по т.5.1.3.

6.4. финансови параметри:

а/ подготовка и транспорт до 40 лева до 45 дни;

б/ месечни средства на спортистите с класиране по т.6.2.1., посочени в таблица №1;

в/ месечни средства на треньорите по т. 6.3, посочени в таблица №2.


Таблица №1




мъже/жени




Първа възрастова група след мъже и жени

Класиране

ОИ

СП

ЕП




СП

ЕП

І място

2 500

1 500

1 000




800

500

ІІ място

2 200

1 300

800




700

400

ІІІ място

1 800

1 100

700




550

300

ІV място

1 500

900

600




500

250

V място

1 200

800

500




450

250

VІ място

1 000

750

450




400

250

VІІ място

800

700







350




VІІІ място

650

650







300










Втора възрастова група след мъже и жени




Спортисти с увреждания

мъже/жени

Класиране

СП

ЕП

 

ОИ

СП

ЕП

І място

300

200

 

1 200

1 000

800

ІІ място

250

180

 

1 000

900

700

ІІІ място

200

150

 

900

800

600

ІV място

150

120

 

600

700




V място

150

120

 

500

600




VІ място

150

120

 

400

500










Спортисти с увреждания

Първа възрастова група след мъже и жени

Класиране

СП

ЕП

І място

300

200

ІІ място

250

180

ІІІ място

200

150

ІV място

150




V място

150




VІ място

150



Таблица №2




Длъжностни лица

Мъже и жени

Първа и втора възрастова група след м/ж и за спортисти от четиригодишния план

Главен треньор

до 1500




Старши треньор




до 1200

Личен треньор

до 100% от премията на най-добре класиралия се спортист

до 100% от премията на най-добре класиралия се спортист

Месечни средства за треньор в център




до 500 лева




Централизирана подготовка

Децентрализирана подготовка

Лекар

До 1200

До 600

Масажист

До 800

До 400

НПЛ

До 700

До 350

Психолози, ваксмайстори и хореографи и др.

До 500

До 250



ІІ- ра група
7. Спортни федерации, администриращи индивидуални спортове, включени в програмата на зимните олимпийски игри:
І-во ниво – проектоолимпийски състав, включват се:

7.1. спортисти, които продължават да се състезават и потвърждават резултатите си с класиране по олимпийски дисциплини на състезания за мъже, жени и първата възрастова група след мъже и жени, както следва:

а/ световни първенства, проведени през 2012г. от 1 до 8 място;

б/ европейски първенства, проведени през 2012г. от 1 до 6 място;

в/ световни първенства, проведени през 2011г. от 1-3 място;

г/ на световни първенства при щафети, класирането трябва да бъде реализирано при минимум участие на 12 отбора, а на европейски първенства при минимум участие на 10 отбора.

д/ спечелили квоти за участие на зимните олимпийски игри в Сочи 2014г.

7.2. спортисти с потенциал за спечелване на квоти за участие на зимните олимпийски игри в Сочи 2014г.

7.3. финансови параметри:

а/ подготовка в България - до 140 дни с пансионат до 50 лева на ден;

б/ подготовка в чужбина - до 50 дни с пансионат до 100 лева на ден;

в/ възстановяване на спортисти - до 20 лева на ден подготовка;

г/ МСК – участия в европейски и световни купи, квалификации за ЗОИ`2014, световни и европейски първенства;

д/ МТО – закупуване на спортна екипировка.


ІІ-ро ниво – олимпийски резерв, включват се:

7.4. спортисти, които продължават да се състезават и потвърждават резултатите си, с класиране по олимпийски дисциплини на състезания за втората възрастова група след мъже и жени, както следва:

а/ световни първенства, проведени през 2012г. от 1 до 8 място;

б/ европейски първенства, проведени през 2012г. от 1 до 6 място.

7.5. до 3 спортисти младежи, юноши и девойки от спортните федерации, с класиране по олимпийски дисциплини от 9 до 16 място на световни първенства или от 7 до 12 място на европейски първенства през 2012г. или покрили нормативи на федерацията, гарантиращи реална възможност за призово класиране на световни или европейски първенства и резерв за ЗОИ` 2014 и ЗОИ`2018.

7.6. финансови параметри:

а/ подготовка в България - до 60 дни с пансионат до 40 лева на ден;

б/ подготовка в чужбина - до 40 дни с пансионат до 80 лева на ден;

б/ възстановяване за спортистите - до 8 лева на ден подготовка;

в/ МСК – световни и/или европейски първенства и до 4 купи;

г/ МТО – закупуване на спортна екипировка.

7.7. до 1 главен треньор за І-во ниво, до 1 старши треньор за ІІ-ро ниво и/или лични треньори, длъжностни лица - лекар, специалист по научно-приложна дейност, масажисти и ваксмайстори и др., пряко отговорни за подготовката на спортистите, според спецификата на спорта и броя на спортистите, включени по нивата.



7.8. Спортните федерации могат да кандидатстват и по следните финансови параметри:

а/ ДСК – финали на държавни първенства;

б/ наеми на спортни обекти и съоръжения;

в/ административни разходи до 5 000 лева.


8. Спортни федерации, развиващи спортове за участие на параолимпийските игри, включват:
І-во ниво:

8.1. спортисти, които продължават да се състезават до 2016г. и потвърждават резултатите си, с класиране по олимпийски дисциплини на състезания за мъже и жени, както следва:

а/ параолимпийски игри Лондон’2012 от 1 до 6 място;

б/ световни първенства, проведени през 2011г. и 2012г. от 1 до 6 място;

в/ европейски първенства, проведени през 2012г. от 1 до 3 място;

г/ спортисти с потенциал за спечелване на квоти за участие на зимните параолимпийски игри в Сочи`2014г.

8.2. треньори, длъжностни лица - лекари и масажисти и др., пряко отговорни за подготовката на спортистите, според спецификата на спортовете и броя на спортистите.

8.3. финансови параметри:

а/ подготовка - до 60 дни с пансионат до 50 лева на ден;

б/ възстановяване на спортисти - до 12 лева на ден подготовка;

в/ МСК – световни или европейски квалификации и първенства и квалификации за зимните параолимпийски игри;

г/ МТО – закупуване на екипировка.

д/ месечни средства за спортистите (по приложена таблица №1);

е/ месечни средства за длъжностни лица (по приложена таблица №2);


ІІ-ро ниво, включват се:

8.4. Спортисти, които продължават да се състезават и потвърждават резултатите си с класиране по олимпийски дисциплини на състезания за първата и втората възрастова група след мъже и жени, както следва:

а/ световни първенства, проведени през 2012г. от 1 до 6 място;

б/ европейски първенства, проведени през 2012г. от 1 до 3 място.

8.5. до 1 треньор на спорт за спортистите, включени по точка 8.4.

8.6. финансови параметри:

а/ подготовка - до 40 дни с пансионат до 40 лева на ден;

б/ възстановяване за спортистите - до 6 лева на ден подготовка;

в/ МСК – световни или европейски квалификации и първенства.

8.5. Спортните федерации могат да кандидатстват и по следните финансови параметри:

а/ ДСК – финали на държавни първенства;

б/ наеми на спортни обекти и съоръжения;

в/ административни разходи до 5 000 лева.


9. Спортисти, които през 2013г. покрият квоти за участие на ЗОИ`Сочи 2014г. и зимни параолимпийски игри Сочи`2014г., могат в 15 - дневен срок от регистриране на постижението си, заедно с треньора, който пряко отговаря за подготовката им, да кандидатстват за включване и финансиране по Програмата за олимпийска подготовка.

10. Треньорите и длъжностните лица, могат да получават месечни средства по Програмата само за един спорт.

11. Треньорите и длъжностните лица, които са пряко ангажирани и осъществяват приетата план–програма от Управителните съвети на съответната федерация, получават месечни средства, само при условие че подготвят и предоставят в МФВС в определените срокове всички документи за планиране и отчитане на спортната подготовка.

12. Включените длъжностни лица по Програмата /лекар, специалист по научно-приложна дейност, масажисти и ваксмайстори и др./ имат задължения да работят с всички спортистите, утвърдени по проекта на федерацията.

13. Спортните федерации предоставят ежемесечно средства на спортистите, треньорите и длъжностните лица по банков път в съответствие с двустранно подписано приложение към годишния договор за олимпийска подготовка.

14. Спортистите, треньорите и длъжностните лица, пряко отговорни за подготовката на спортистите, губят правото си на средства, когато:

14.1. спортистите прекратят тренировъчна и състезателна дейност;

14.2. спортистите са уличени в употребата на допингови вещества и методи, както и в други нарушения на антидопинговите правила, считано от момента на тяхното констатиране;

14.3. не изпълняват утвърдения тренировъчен план за повече от един месец - по предложение на БСФ и/или Комисията за високо спортно майсторство.

14.4. имат слабо представяне на официални състезания - по предложение на Комисията за високо спортно майсторство.

15. В случаите на неизпълнение на утвърдените тренировъчни планове и тенденция на понижение на спортните резултати или отказване от активна състезателна дейност на състезатели от индивидуалните спортове с дисциплини с повече от един състезател и от колективните спортове, могат да се сменят, след мотивирано писмено предложение на БСФ и експертно становище на дирекция СВП.

16. В случай на необходимост, след мотивирано писмено предложение на БСФ и експертно становище на дирекция СВП, могат да бъдат заменяни членове на треньорския състав, лекари и други лица от екипа, включени в проекта.

17. Министърът на физическото възпитание и спорта със заповед определя размера на средствата по методика за разпределение на финансови средства от МФВС за подпомагане дейността на спортните клубове, членове на спортни федерации администриращи олимпийски спортове, която включва показатели с коефициент на тежест, както следва:

17.1. брой картотекирани спортисти по възрастови групи;

17.2. брой участвали спортни клубове в държавните първенства;

17.3. брой стартирали участници в държавните първенства, записани в протоколите по дисциплини и възрастови групи;

17.4. географско разпределение на спортните клубове;

17.5.принос към националния спорт от класиране на последно проведените олимпийски игри, световни, европейски и регионални първенства, както и според крайното класиране/финали на световни и европейски купи;

17.6.развитие на спорта в международен мащаб – брой държави, членки на съответната международна спортна организация.

18. Предоставените финансови средства за дейност на спортните клубове могат да бъдат разходвани за дейности посочени в т.4.9.

19. Предоставените финансови средства не могат да бъдат разходвани за дейности, извършени извън периода на действие на проекта по Програмата и извън посочените дейности в приложенията към годишния договор.

20. В случай на необходимост и при мотивирано искане от съответната спортна федерация, може да се направи корекция на размера на средствата по посочените дейности в приложенията, без това да води до промяна на общия размер на средствата по договора.

21. В случай на необходимост при постигнати високи спортни постижения и при мотивирано искане от съответната спортна федерация, може да се предоставят допълнителни средства по дейностите по Програмата.

22. Спортистите и длъжностните лица, включени през 2012г. в Програмата за олимпийска подготовка от държавния олимпийски отбор и първо ниво, които не са изпълнили прогнозните класирания и/или резултати могат да получават до 70% от посочените месечни средства в таблица №1 и №2.

23. Спортистите, включени по т. т.5.1.1, б. „г” могат да получават месечни средства до 300 лева.

24. При констатиране на неизпълнение на тренировъчния план от експертите в дирекция СВП /установяване на неучастие на спортисти и длъжностни лица, вписани в поименните списъци във формуляра на федерацията за кандидатстване за финансово подпомагане по Програмата/ и по предложение на Комисията за високо спортно майсторство, средствата предоставени по договора за олимпийска подготовка могат да се редуцират.

25. Професионалната правоспособност и квалификация на главните, старшите и треньорите, включени в Програмата е необходимо да отговарят на изискванията на Наредба №2 за професионалната правоспособност и квалификация на спортно-педагогическите кадри обн. ДВ, бр.92 от 2011г.

26. Спортните федерации могат да кандидатстват с проект само по една програма от посочените в чл.4 от Наредба Н-1 за условията и реда за финансово подпомагане от МФВС на спортни дейности




VIII. РЕГЛАМЕНТ, ПРОЦЕДУРА И СРОКОВЕ ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ

1. Спортните федерации, развиващи олимпийски спортове, включени в програмата на летните олимпийски игри, с класиране на спортистите до 8-мо място на ЛОИ Лондон’2012, индивидуални спортове, включени в програмата на зимните олимпийски игри и спортове за участие на параолимпийските игри, кандидатстват с проект по Програмата за олимпийска подготовка, попълнен на формуляр по образец №1 към настоящата програма.

1.1. Кандидатстването с годишни проекти за олимпийска подготовка по Програмата за 2013г. се извършва в срок до 28 декември 2012г.

1.2. Програмата се реализира ежегодно в рамките на съответната календарна година.

1.3. След писмено уведомяване от МФВС за размера на средствата за дейности на спортните клубове, спортните федерации, предоставят в петнадесетдневен срок списък с разпределение на средствата на спортните клубове, нейни членове с приложено решение на Управителния съвет:

1.4 Спортната федерация предоставя от всеки клуб, включен в списъка по т.1.3., план по образец за разходване на средствата през 2013г.

2. Изисквания към изпълнителя:

2.1. да отговаря на изискванията на чл.7, ал.1, т.1 на Наредба Н-1 за условията и реда за финансово подпомагане от МФВС на спортни дейности;

2.2. да е лицензирана спортна федерация с изградена структура от спортни клубове;

2.3. да има разработена съвременна единна програма за тренировка;

2.4. да разработи документация за цялостна тренировъчна, състезателна и научна дейност;

2.5. За спортовете участващи на летни олимпийски игри да имат четиригодишен перспективен план за периода 2013-2016г.;

2.6. За спортовете участващи на зимни олимпийски игри да имат перспективен план за периода 2013-2018г.

2.7. да има ясна политика за поддържане и развитие на спортната база и материално-техническото осигуряване;

2.8. да има ясно разработени правила за борба срещу използването на допинг в спорта и нарушенията на антидопинговиге правила за подобряване на спортните постижения, дискриминацията и насилието в спорта.

IX. КРИТЕРИИ ЗА ОЦЕНКА НА ПРОЕКТА
1. Приоритети на проекта:

1.1. ясни, реалистични и конкретно формулирани цели и задачи, дейности и очаквани резултати (прогноза) от изпълнението на проекта;

1.2 обективно проверими показатели и достоверни източници за оценка/проверка на резултатите от изпълнение на годишния план за спортна подготовка (на база прогноза и класиране на всички състезатели, за които се предоставят средства);

1.3 осигуряване на кадри и необходим ресурс за осъществяване на дейностите;

1.4 проекта е представен на формуляр по образец на Програмата.

2. Планиране и отчетност:

2.1.изготвяне и отчитане на годишните тренировъчни план-графици за подготовката на състезателите;

2.2. планиране и отчитане ефекта на подготовката, съобразно етапите в годишния план-график за тренировъчна и научно-приложна дейност;

2.3. конкретизирани и обосновани разходи за изпълнение на проекта;

2.4. приоритетно разпределение на средствата по дейности;

2.5. представяне в срок на доклади за изпълнението на проекта по дейности, финансови и съдържателни отчети попълнени по образци към настоящата Програма, за целесъобразно и законосъобразно разходване на средствата по предходни договорни задължения.

Х. ПОКАЗАТЕЛИ ЗА ОЦЕНКА НА ПРОЕКТА
1. Показатели за обществена популярност и достъпност:

1.1. брой спортни клубове, вписани в Националния регистър на спортните организации;

1.2. брой картотекирани спортисти;

1.3. брой картотекирани спортисти, участвали в различни етапи на държавните първенства.

2. Показатели за изпълнение:

2.1. брой прояви от държавния спортен календар, брой участващи клубове, брой участници в различни възрастови групи от предходната година;

2.2. брой участия в прояви от международния спортен календар, брой участници в различни възрастови групи;

2.3. класиране на спортистите в състезанията от международния спортен календар;

2.4. брой проведени семинари, квалификационни курсове и др.

3. Показатели за резултат:

3.1. класирания в различните възрастови групи на проведените през 2012г. световни и европейски първенства и изпълнение на планираните резултати;

3.2. степен на спортно-състезателна изява и резултати на проведените състезания от държавния спортен календар през 2012г., при отчитане на конкуренцията.


ХІ. УПРАВЛЕНИЕ НА ПРОГРАМАТА
Управлението на Програмата за олимпийска подготовка се осъществява от Министерството на физическото възпитание и спорта във взаимодействие с Българския олимпийски комитет.

Министърът на физическото възпитание и спорта със заповед определя Комисия за високо спортно майсторство за спортно-методически контрол на олимпийската подготовка, която да:

1. обсъжда с треньорското ръководство и длъжностните лица на съответните федерации, годишните тренировъчни планове, модела на децентрализирана и централизираната подготовка и актуализиране на тренировъчните методики;

2. контролира протичането на спортно-тренировъчния процес на спортистите и поставя за обсъждане на възникналите проблеми в отделните отбори;

3. участва в работата на треньорските или експертните съвети на спортните федерации при обсъждане на селекцията и подготовката на спортистите;

4. приема отчетите на треньорите по мезоцикли и прави предложение за отстраняване на констатирани нередности в подготовката на спортистите.

5. дава експертни становища и предложения, съгласно изискванията на Програмата.

В работата на комисията могат да вземат участие и външни експерти.



ХІІ. МОНИТОРИНГ И КОНТРОЛ
1. Анализът и отчитането на изпълнението на дейностите, включени в Програмата се осъществява от спортните федерации.

2. Координацията, мониторингът и контролът по изпълнение на дейностите, включени в Програмата, се осъществява от МФВС.

3. За ефективната реализация на Програмата е необходимо:

3.1. събиране и систематизиране на информация за степента на изпълнение на поставените цели в Програмата и показателите за спортно развитие и контрол на спортната подготовка;

3.2. ефективно разрешаване на възникнали проблеми в областта на олимпийската подготовка;

3.3. редовно и системно предоставяне на информация за изпълнението на Програмата от съответната спортна организация в специализирания сайт на МФВС;

3.4. осигуряване на по-голяма прозрачност;

3.5. подобряване на възможностите за прогнозиране, планиране и управление на Програмата.



4. Ежегодно, след реализиране на Програмата, в зависимост от постигнатите резултати, дейностите и могат да бъдат продължени, допълнени или променени.







Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница