Параметри които характеризират мощността при работата на климатиците в режим на отопление



Дата23.10.2018
Размер39 Kb.
#94840
Параметри които характеризират мощността при работата на климатиците в режим на отопление.

Често пъти, особено в режим на топло, много потребители на климатици, а и много сервизни техници не могат да установят има ли проблем климатикът или няма.

Истината е, че честo пъти климатикът духа студено, а реално няма никакъв проблем и работи на пълно според физичните закони, за жалост не според очакванията на клиента. Започва се едни „Наливния на хладилен агент (фреон) и крайният резултат е трагичен. Ще се постарая да внеса малко яснота по този въпрос.

Основен параметър на климатиците е хладилна и топлинна мощност. Тя се дава по спецификация и се отбелязват във Ватове или Btu. (Британски Топлинни Единици)



1Btu=3,41x 1W

Тъй като климатиците служат да затоплят или охладят въздуха в помещението и чрез него всички околни предмети (стени, тавани, мебели и др.) то топлоносителят се явява самият въздух в помещението и изменението на неговата енталпия (потенциала на топло съдържание) характеризират отдадената мощност на климатика в помещението. Изменението на това топло съдържание се изразява в изменение параметъра температура на същия този въздух а именно Δt=t1- t2

Мощността отдавана от климатиците е : Q=mвз.cвз. Δ (t1-t2)

Където :


  • t2 температура на засмуквания входящият въздух.

  • t1 температура на издухвания изходящият въздух.

  • cвз Специфичен топлинен капацитет на въздуха: Това е параметър характеризиращ въздуха и може да го приемем за константа и е

cвз= 1.0006kJ/(Kg.k)

  • mвз Масов дебит на въздуха: Това е параметър който характеризира какво количество въздух преминава за час през климатиците (обикновено се дава в м3/min., m3/h) но се свежда до kg/h . Това количество въздух зависи от скоростта на която сме оставили климатика да духа (Колкото е по силна толкова повече въздух прекарваме през вътрешното тяло на климатиците) и от съпротивлението на филтрите тоест колко често сме ги почиствали. Ако климатика е с почистени филтри и духа с максималната скорост може да приемем и , че този параметър е константа.

От всичко казано до тук ,тъй като mвз и cвз са константи следва, че отдадената мощност на климатика е пропорционална на Δ(t1-t2) разликата която прави между входящия и изходящия въздух, а не с каква температура духа или наляганията които се отчитат по манометъра на смукателната тръба (налягане при кондензация). Тези измервания сами идват на мястото си (тоест такива каквито ги очакваме) ако засмукваме въздух с около 20 Co

 Но от тук следва и естественият въпрос  колко трябва да е Δ t (t1-t2) при климатиците

 

Максималната температура t1 на издухвания въздух от климатиците се ограничава по хигиенни  съображения. За промишлени сгради , в които въздухът се подава на височина H по голяма от 3,5 метра от пода максималната температура е 60 Co. В обществени сгради с височина по малка от 3,5 метра от пода, типичните помещения в които се монтират климатиците, въздухът който излиза от тях не трябва да надхвърля 45 Co . От тук и идват първите ограничения големината на Δt.



 

Комфортната температура в едно помещение е около 20-23 Co, a това е и температурата на засмукваният въздух (t2 обикновено малко по висока 23-25 Co от стайната защото частично се и засмуква и изходящ от климатика въздух) и поради това климатиците се проектират с такъв дебит на въздуха на максимална скорост, че:

 

Δ t=t1-t2 ≈ 20 Co

 

 

До тук изглежда добре, това означава , че климатика ще духа с  40-45 Co  което е топло но какво става когато в стаята е 10-15 Co ? .



От изложеното по горе се вижда,  че при проектирано Δ t ≈ 20 Co при максимална скорост на въздуха климатиците ще духат 30-35 Co , но тъй като това е температура по ниска от тази на човешкото тяло ние хората я усещаме като студена струя въздух и това не ни харесва. Но климатиците независимо , че духат „студено” те затоплят въздуха в стаята и отдават своята проектна мощност.

 

Но тази проектна мощност на климатиците  се дава при 7Co на външният въздух. Какво става когато външната температура е -5 Co? Мощността пада с 30-40% (Все пак климатиците са термопомпи им трябва топлина от вън която да изпомпят вътре), а това води след себе си   Δ t≈ 12 Co , Δ t≈ 15 Co  което води до още по ниска температура на издухвания въздух  а това е още по неприятно но уви нищо не може да се направи . Всъщност не е съвсем така  може да се предприемат някои неща при използването и закупуването на климатиците!

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница