„Парламентът институция на законодателната власт



Дата22.12.2018
Размер114.83 Kb.
#108863
ТипРеферат


Пловдивски университет „Паисий Хилендарски”

Факултет икономически и социални науки

Специалност: Публична администрация /задочно/

Учебна дисциплина: Политология



РЕФЕРАТ

на

Тема: „Парламентът – институция на законодателната власт”



Разработил: Велина Чурина Проверил: ____________

Фак.№ 1608782004 д-р Р.Домусчиева

Пловдив 2017
СЪДЪРЖАНИЕ
I. Същност, типове и функции на парламента и законодателн процес – фази и етапи


  1. Същност на парламентът

  2. Типове парламенти

  3. Функции на парламента

  4. Законодателен процес – фази и етапи

II. Предизборна кампания за 44-то народно събрание

В резултат на дейността на политическите институции, съобразно възприетите норми, ориентации и ценности се формира определен политически режим. Според повечето изследователи самото понятие „политически режим” дава представа за политически ред в държавата, а също така е качествена характеристика на политическата система. Освен това политическият режим показва степента на политическа демократизация на държавата и определя вида и дейността на нейния парламент.

В съвременния си вид парламента възниква в края на 12 век в Испания - т.нар. Кортеси, като орган на съсловно представителство, като парламентарният режим се формира до 18 век.

I. Същност, типове и функции на парламента и законодателн процес – фази и етапи

1. Същност

Парламентът (от старофренски: parlement = разговор, съвещание: от френски: parler = говоря) или Камарата на представителите е политическа институция, състояща се от представители на гражданите на държавата, избрани (частично или изцяло) пряко от тях и служи като законодателна власт в страните с представителна демокрация. Парламентът е автономен, независим и оперативно самостоятелн орган. Може да се състои от 1 или 2 камари (палати).



2. Типове парламенти

Съществуват парламентарни институции от различен тип, които се отличават с редица особености на своите формални структури и властта, която притежават.

На първо място типът парламент зависи от характера на политическия режим – президентски, парламентарен (който може да се раздели на парламентарна република и парламентарна монархия) и полупрезидентски.

Върху вариациите на конституционния статус на парламента оказва влияние и структурата на държавата: дали тя е унитарна (единна) или федерална (съюзна). За федералната държава е характерна двупалатната структура на съюзния парламент (бикамерализъм).

Еднокамарната структура на парламента в България се е утвърдила в досегашните четири конституции. Сегашното Народно събрание се състои от 240 народни представители, избрани чрез общо, равно и пряко избирателно право (чрез тайно гласуване). Срокът на пълномощията на Народното събрание е 4-годишен. Този срок може да се прекрати предсрочно според Конституцията (чл. 99 (2)), в случай че се изчерпят всички конституционни възможности парламентът да състави правителство. В този случай Президентът разпуска Народното събрание, назначава служебно правителство и насрочва парламентарни избори. Президентът не може да разпуска парламента през последните три месеца на своя мандат.

Вземането на решения в парламента става чрез различни видове мнозинство: а) обикновено, наричано още абсолютно мнозинство (у нас в миналото – „вишегласие“) – за прието се обявява само онова предложение, което е получило повече от половината гласове, от присъстващите или от списъчния брой на депутатите; б) квалифицирано мнозинство – за приемането на дадено предложение се изискват две трети, три четвърти, три пети... като в някои случаи се брои от присъстващите, във втори – от имащите право на глас, а в други – от всички представители. По този начин се получават все нови видове мнозинство.



3. Функции на парламента

Парламентът изпълнява следните функции:



  • Законодателна функция - В рамките на законодателната функция парламентът може да внесе предложение за закон (право на инициатива). Право на това имат различни органи. При парламентарната демокрация това право в повечето случаи се упражнява от правителството. Причина за това е факта, че то е представено с мнозинство в парламента, и неговите предложения за закони в повечето случаи имат успех. След постъпване на законово предложение, то се обсъжда по време на парламентарен пленум. Често по време на пленума се правят предложения за подобрения на законовите предложения. Накрая се гласува за законовите предложения. За приемането на даден закон в повечето случаи е необходимо относително мнозинство. В случай, че закона засяга важни сфери, като например конституцията, трябва да се съберат гласовете на по-голямо, квалифицирано мнозинство (например две трети от депутатите). Ако това е налице, предложението за закон се превръща във валиден закон.

  • Избирателна функция - При парламентарна демокрация депутатите избират шефа на правителството, а понякога и целия му състав. По този начин правителството става зависимо от парламентарното мнозинство и депутатите могат да упражнят голямо влияние върху политическата посока на правителството. Освен това в повечето случаи те имат и възможността да свалят правителството или правителствения шеф. Но не само правителството бива избирано от парламента. Често парламента избира и членовете на висшия съдебен съд. Чрез избора на членове на органи, които спадат към другите власти, се извършва индиректното легитимиране на тези органи. Това означава, че народа не може да избира директно върховния съдия и шефа на правителството. Но в това той участва индиректно чрез избора си за парламент. И по този начин индиректно от народа са определени правителството и върховните съдии. Те са упълномощени да вземат решения, представлявайки народа.

  • Контролна функция - В рамките на класическото учение за разделението на властта, парламента (легислативна власт) контролира изпълненито на законите от правителството (екзекутивна власт). За да може да упражни този контрол, той разполага с различни средства, които са представени по различен начин в различните страни. Може да постанови проверки, да се обърне към върховния съд, третата (юридическа) власт, или да свали от власт избраното правителство. Но тъй като при модерните демокрации правителството е представено с мнозинство в парламента, контрола на практика не се осъществява между парламента и правителството, а между правителство и опозиция, или между мнозинство и малцинство в парламента.

  • Представителна и политическа функция - Парламентаристите имат задачата, да изразяват политическите стремежи на народа, мнението  на своите избиратели. В идеалния случай всички граждани се чувстват представени от една или друга фракция в парламента и дистанцията между избиратели и избрани е малка. Чрез откритостта на заседанията, отражението им в медиите и конкретната информация относно тяхната работа, парламентаристите се опитват да информират населението и да поощрят процеса на формиране на волята по отношение на външната и вътрешна политика.

4. Законодателният процес е технологията по създаването на законите. Правотворческата дейност се осъществява на основата на общоприети правила и условия. При създаване на законите трябва да са изпълнени 2 условия: обществените отношения да са основни и да могат да бъдат уредени трайно. За конкретната регламентация на обществените отношения, които вече са уредени със закон, се приемат или издават подзаконови нормативни актове.
4.1. Фази на законодателения процес.

Редът за създаване на законите е правно уреден от процесуални норми, съдържащи се в Конституцията, Закона за нормативните актове и Правилника на НС.


Законодателния процес се състои от 3 фази:

4.1.1. Законодателна инициатива - правото на законодателна инициатива е юридическа възможност на конституционно определени правни субекти да внасят законопроекти в НС. Според КРБ от 1991 г. право на законодателна инициатива имат народните представители и Министерския съвет (чл.87, ал.1).

4.1.2. Обсъждане на законопроектите - има 2 фази:

- Предварителното обсъждане се извършва в постоянните комисии на НС. При обсъждането вносителят е длъжен да присъства, за да даде необходими обяснения по поставените въпроси. Законопроектът с мотивите и доклад на водещата комисия се предоставя на на народните представители. Първото обсъждане и гласуване е по принцип. След него законопроектът се връща за допълнително обсъждане. Предварителното обсъждане на законопроекта в комисиите се извършва на 2 пъти (на 2 четения).
- Обсъждане в пленума на НС обсъждането и гласуването на законопроекта се извършва на 2 пъти (на 2 четения) в 2 различни пленарни заседания (чл.88, ал.1). Първият път законопроекта се обсъжда по принцип, а вторият - по същество и по детайлите на отделните предписания.

4.1.3. Гласуване на законопроекта - на 2 пъти, на 2 различни заседания. След първото обсъждане народните представители гласуват законопроекта в неговата цялост. При това гласуване, ако законопроекта не получи необходимия брой гласове, се счита за отхвърлен и с това се прекратява по-нататъшната законодателна процедура. Второто гласуване е окончателно. Гласуването е явно. Законопроекта се приема с обикновено мнозинство. Той е приет, ако за него са гласували повече от ½ от присъстващите народни представители, ако е налице изискващият се кворум от 121 депутати.

До обнародването на приетия закон той все още съществува под условие, защото е възможно президентът мотивирано да го върне в НС за ново обсъждане (отлагателно вето), което не може да му бъде отказано (чл.101, ал.1 КРБ). При налагането на вето всъщност законодателния процес продължава до приемане на съответно решение от пленума на НС.

Автентичността на приетия закон се удостоверява с подписа на председателстващия заседанието на НС и другите длъжностни лица - секретари и стенографи.

Законодателния процес приключва с приемането или отхвърлянето на законопроекта от НС. След гласуването (приемането) законопроектът се превръща в закон. С това приключва процесът на неговото създаване. Обнародването не е фаза от законодателния процес и се извършва чрез публикуването му в Държавен вестник по нареждане на президента. Обнародване – най-късно 15 дни след приемане на законопроекта от НС. В този срок президентът може мотивирано да върне законопроекта в НС за ново обсъждане. Повторно гласувалият се законопроект се обнародва от президента най-късно в 7-дневен срок от получаването му. Законът влиза в сила 3 дни след обнародването му, ако не е определен друг срок за това (чл.5, ал.5 КРБ).



4.2. Основните етапи на законодателния процес

Основните етапи са четири:

• законодателна инициатива

• обсъждане на законопроекта

• вземане на решение (гласуване на законопроекта, възвеждането му в закон)

• обнародване в „Държавен вестник”



4.2.1. Законодателната инициатива - има за основна задача предварителната подготовка на законопроекта. Тя е първият етап на законодателния процес. Право на законодателна инициатива според КРП имат Миснистерският съвет и всеки народен представител, както и Президента- главно във връзка с приемането на нова Конституция.
Основните правни възможности, които се включват в структурата на правото на законодателна инициатива са:

а) приемане на решение за необходимостта да се изготви законодателен проект;


б) подготовка на текста на законопроекта;

в) сезиране на НС с изготвения законопроект;

Подготовката на текста на законопроекта може да включва предварително обсъждане в рамките на колективи от специалисти в съответната област, от юристи, както и предварително всенародно обсъждането този законопроект. Изготвеният текст се внася в НС посредством сезирането му от субекта, имащ право на законодателна инициатива. Сезирането представлява правна възможност на своя титуляр, предпоставящо юридическо задължение на сезирания орган да се произнесе по внесения законопроект.
4.2.2. Обсъждането на законопроекта от НС - минава през два основни етапа:
а) предварително обсъждане на законопроекта в съответните постоянни комисии и
б) обсъждането на законопроекта в пленарната зала.

Предварителното обсъждане на законопроекта има за цел да се огледа добре законопроекта, да се преработи и усъвършенства, за да се улесни обсъждането му в пленарната зала. По своята същност комисиите са само помощни органи на НС.


Същинското гласуване на законопроекта става в пленарната зала. Предварително условие за валидно обсъждане на законопроекта е наличието на предвидения в Конституцията кворум- необходим брой депутати, които трябва да присистват в пленарната зала, за да се извърши обсъждането на законопроекта. Кворумът може да е обикновен (присъствие на повече от половината народни представители) или квалифициран.
Обсъждането на законопроекта става на две четения. Първото е свързано с приемането му по принцип, а второто е по същество-извършва се текст по текст.
4.2.3. Вземането на решение - става чрез гласуване от народните представители. Според КРП НС приема законите и другите актове с мнозинство не по-малко от половината от присъстващите народни представители. Тъй като правото е най-важният нормативен регулатор в обществото, се изхожда винаги от презумцията, че незнанието на правото никога не оневинява. Това изисква от всички адресати на правото добре да го познават, за да могат да се съобразят с него. Това довежда и до четвъртия основен етап в правотворческия процес.

4.2.4. Задължителното обнародване в „Държавен вестник” на нормативния акт - представлява важен механизъм, заложен в действащото право, за да може то да стигне до своите адресати- иначе те не биха могли да съобразят поведението си с неговите изисквания. Законите се пропагандират от повечето средства за масова комуникация, но само един от тези начини може да има официално значение и да породи правни последици. В България това е публикуването на нормативния юридически акт в „Държавен вестник”.
II. Предизборна кампания за 44-то народно събрание
На предсрочните парламентарни избори за 44-то Народно събрание участват 12 партии, 9 коалиции и 10 независими кандидати, сочат регистрите на ЦИК. Общо 4680 са регистрираните кандидати за народни представители във всичките 31 изборни райони.

Общият брой на избирателните секции в страната е 12081, а общият брой на избирателите по избирателни списъци е 6 810 336.


Ето формациите, които са регистрирани за участие във вот според номерата им интегралната бюлетина:

1. ПП ДРОМ

2. ПП Движение за радикална промяна Българската пролет

3. Политическа партия Движение Напред България

4. Нова Република – ДСБ, Съюз за Пловдив, Българска демократична общност

5. КОАЛИЦИЯ НА НЕДОВОЛНИТЕ (БСД – Евролевица, Българска Социалдемократическа партия, Християн-Социален Съюз)

6. ВОЛЯ

7. ПП БЪЛГАРСКИ ДЕМОКРАТИЧЕН ЦЕНТЪР – БДЦ



8. Коалиция АБВ – Движение 21

9. Движение за права и свободи – ДПС

10. БСП за БЪЛГАРИЯ

11. ПП ГЕРБ

12. партия на ЗЕЛЕНИТЕ

13. Обединение ДОСТ

14. ПП Възраждане

16. КП ДВИЖЕНИЕ ДА БЪЛГАРИЯ (Зелените, ДЕОС)

17. ОБЕДИНЕНИ ПАТРИОТИ – НФСБ, АТАКА и ВМРО

18. КОЙ – Българската левица и Зелена партия

19. ПП НАЦИОНАЛНА РЕПУБЛИКАНСКА ПАРТИЯ

20. БЪЛГАРСКО НАЦИОНАЛНО ОБЕДИНЕНИЕ

21. РЕФОРМАТОРСКИ БЛОК – ГЛАС НАРОДЕН
В различните райони в страната се състезават и независими кандидати за депутати, издигнати от инициативен комитет. Техните имена са добавени в края на интегралната бюлетина в района, в който са се кандидатирали.

Предизборната кампания за 44-то Народно събрание достигна рекордни размери. В продължение на няколко седмици формациите от целия политически спектър се надпреварваха за народните симпатии. Докато някои активизираха електората си, други се занимаваха с това да привличат нови съмишленици.

Особено ярко това си пролича при по-малките десни формации, които заложиха предимно на онлайн кампанията, за да достигнат до младите хора у нас и българите зад граница.

Други пък и този път се придържаха към стратегията "танто за танто" - концерти из страната, веселби и пламенни речи. Главната интрига на тези избори обаче безспорно бе между ГЕРБ и БСП. Макар и без пряк дебат между лидерите на двете партии, те до последно се движеха на кантар, а с наближаването на вота, изстрелите звучаха все по-силно и от двете страни.





Кандидатска листа

Получени гласове

Дял от гласовете

Мандати

ГЕРБ

1 147 283

32,65%

95

КП БСП за България

955 490

27,2%

80

КП Обединени патриоти – НФСБ, Атака и ВМРО

318 513

9,07%

27

ДПС

315 976

8,99%

26

ВОЛЯ

145 637

4,15%

12

Общо:

2 882 899

82,05%

240

Карта с разпределение по области по най-голям брой гласоподаватели.


Точно 136 821 гласа е трябвало да изкарат формациите на вота, за да получат място в 44-тото НС. Избирателната активност е била 54,07% или 3 682 493 души са гласували.

След завършването на изборите и преброяването на гласовете може да заключим, че ГЕРБ остава доминираща политическа сила в национален мащаб, но БСП успява да си върне лидерството в 7 от общо 31 многомандатни избирателни района, включително: Велико Търново, Видин, Враца, Добрич, Монтана, Плевен и Ямбол.



Въпреки отлива на гласове от ДОСТ, Движението за права и свободи си запазва първото място в районите Кърджали, Разград и Търговище.



Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница