Педагогическа психология



Дата11.01.2018
Размер44.34 Kb.
#42958
Педагогическа психология
21.04.2008г. Учебник след празниците..15 лв. 12 май лекция!
Темата: Конфликт
1.Какво е конфликт

Неразбирателство, противоречие, спор, различия в мисленето, сблъсък на характери; причини: материални, външни, вътрешни (комплекси) ..

2.Конфликта като социално явление: Положителни страни, свързани с добиване на самочувствие, но отрицателното е свързано с коплекси от разлика в семейната среда, възможности било социални, образователни и т.н..Сократ е използват метод чрез спор да създава диалог между учениците...

Психологическата конфликтология е сравнително ново направление в психологическата наука, обособено е последните 30години. В началото изследователите в тази сфера смятат, че това е нещо излкючително отрицателно, смятат, че ръководителите трябва да направят всичко възможно за да не допускат тези социални явления.По-нататък този научен фокус се сменя и психолозите започват да смятат, че конфликтът е белег за жизнеустойчивост на организацията. Съвременните изследователи заемат една междинна позиция, че конфликтите не са нито положителни, нито отрицателни. Това са естествени явления и съвременните хора трябва да ги приемат и специалистите трябва да им помогнат с ‘екипировка’ за да се справят успешно в социалната атмосфера, колкото повече набор от умения имаме, толкова по-добре.Факт е, че в социалната практика хората смятат, че това е нещо отрицателно, но съвременните хора трябва да свикнат и да се справят с това-такава трябва да бъде нагласата.

Конфликтът съдържа в себе си целата необходима информация

Всеки конфликт проитежава в себе си потенциална възможност за благоприятен изход от нея.

Конфликтитите повишават съзнанието за проблемите в човешките взаимоотношения и генерират, насърчават промяната.

Конфликтите зареждат с енергия, възбуждат познавателната енергия и любопитство.

Ние българите залагаме на черното, лошото, за това в лекцията пък залагаме на положителното, принципното (промяна в нагласата...).

Конфликтите помагат човек да опознае по-добре себе си и другите хора..(кое го плаши , кое го радва...).

Дава възможност хората да научават по-ефективни начини за излизане от конфликтното поле.

2.Исторически преглед

През 19 в. се зараждат две идеи.В едната се набляга на влиянието на социалните прояви.Конфликтът в/у събития предизвиква общественото преобразование.Колкото по-неравномерно е разпределението на обществените блага, толкова по-силни са конфликтите. Колкото по-сериозни са конфликтите, толкова по-значими са промените, настъпващи в обществената система. Конфликтите променят обществото, взривявайки отношенията м/у отделните социални групи.Конфликтите предизвикват промени.Това е положително...

60те години на 20 в започват изследванията на конфликтите успоредно на вълната от социално недоволство (хипитата), заляла света по това време На конфликтите се гледа като интерактивни състояния, появяващи се като несъвместимост, несъгласие, различие между социалните партньори. Има опити да се разглеждат и като пазарене, където предмет на спора и използваната нормативна рамка подлежат на договаряне.(Тука говори за учебника , който може да го има в библиотеката скоро. Тя поставяла основните моменти и понеже сме били много уморени, само щяла да ни каже имената от историческа гледна точка JJ)

Кенет Боулдинг и Т. Шелинг математически се опитват да построят схемата на конфликтите, използват и игри.

А Рапопорт сабствена цономия/ класификация тип сражение, тип игра, тип дебат, латежна функция -той е по-практически като идеология,математически схеми

'Склонноста към Конфликт е неизтощим инстинкт'—Фройд

Карен Хорни ученичка на Фройд. 'Женска психология' (преведена и на български :) )- неврозите са резултат от вътрешни и външни конфликти. Неврозния начин на живот

Покрепено и от Алфред Адлер конфликтите са следствие от невротичния стил на живот на съвременния човек. В резултат на това възниква 'психична конпенсация', която е ‘самозащитно мероприятие’, ето се задейства в следствие на свойствената насоченост към конфликт. Психичната конпенсация може да се използва като средство за защита или самоутвърждаване.

Ерик Ериксон ..

Трябва да заършим с дефиниция :Конфликтите са социални явления, породени от обществения живот и социална действителност.

Конфликтите са естествена част от живота, разглеждат се като взаимодействия, протичащи под формата на противостоене, стълкновение, противоборство м/у отделни групи по повод техните мнения, възгледи и прочие.

Конфликтите винаги са осъзнати и обмислени.

Най-модерни: Конфликтите подлежат на прогнозиране, социално регулиране и контрол.

Причините за възникване на конфликти:

1.Разпределение на благата и ресурсите

2.Особености на човешките потребности и различни възможности да ги постигне

3.Социалният статус на хората и разпределение на социалните позиции >разминаване на позиция и желана позиция.(Пр. желание да бъда лидер, чувствам вътршна потребност, опитвам се да остраня лидера...)

4.Несъвършенно използване ,’Когнитивно изкривяване':

4.1. Илюзия за собственото благородство- трябва да сме самокритични;

4.2. Търсене на вината в другия;

4.3. Двойнствена етика или двойнствени стандарти (делене на любими и нелюбими);

4.4. Всичко е очевидно;

4.5. Самопотвърждаващо се пророчество- настройваш се предварително;

4.6. Различие в ценностите;

5.Стил за спряване с конфликти:

5.1.Избягване, оттегляне, поведение тип 'костенурка', нежелание да се реши проблема, затварят се в себе си. Потенциално стоят настрани.

5.2. Приспособяване, заглаждане, поведение тип 'мече'- пасивно поведение, смекчаване на изострените взаимоотношения, склонност да се откаже от собствените си амбиции, само и само да се подобрят взаимоотношения, баланса.

5.3.Конфронтация, доминиране,налагане със сила, поведение тип 'акула'. Потребности и цели-само собствените да бъдат задоволени

5.4.Сътрудничество, интегриране, поведение тип 'сова'- максимална реализация на собствените интереси, като доминира съвместното търсене на изходна ситуация, решението удовлетворява и 2те страни.

5.5.Компромис, поведение тип 'лисица', обща готовност и на 2те страни за балансирано регулиране на разногласията м/у двете страни. Компросмиси.

Процедури: помиряване, преговаряне, медиация (посредничество), арбитраж

( съдебно решение).


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница