Педагогически факултет



Дата14.05.2024
Размер0.88 Mb.
#121225
Бланка ситуация 1 група







Тракийски университет – Стара Загора
Педагогически факултет

Издание:

1.0

Вид на документа:
Оперативен документ

№ на документа:
7.5.1 _OD_1.2.11_PF

В сила от:

14.09.2011

Име на документа
КУРСОВА ЗАДАЧА

Страница:

от 4





на ситуация по Изобразително изкуство
за първа група


ОСНОВНО НАПРАВЛЕНИЕ: Изобразително изкуство

ЯДРО: Изобразителни материали и техники.

ТЕМА: Питка.

ГРУПА: 1 група

ВОДЕЩИ ЦЕЛИ: Изграждане на умения за работа с пластичен материал (моделиране с глина или димковско тесто).

ЗАДАЧИ:
Образователни:

  • Изграждане на умения за овалване и сплескване на парче глина/тесто между дланите и моделиране на питка.

  • Предаване на характерната форма на питката и декориране чрез налепване и гравиране.

Възпитателни:

  • Възпитаване на интерес и желание на децата да работят с пластичен материал (глина/тесто) и да моделират различни предмети.

Развиващи:

  • Развиване на детската наблюдателност и зрителна памет.

ОСНОВНИ ДЕЙНОСТИ В УРОКА:

  • Овалване.

  • Сплескване.

  • Гравиране.

ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ:
Владее основните похвати при моделиране на питка: овалване и сплескване. Овладява умения за декориране чрез налепване и гравиране.

КЛЮЧОВИ ПОНЯТИЯ: Овалване, слепване, декориране.

НЕОБХОМИМИ МАТЕРИАЛИ: димковско тесто (равни количества сол и брашно), дъска за моделиране, ножче за моделиране (за декорация чрез гравиране).

МЕЖДУПРЕДМЕТНИ ВРЪЗКИ: Български език и литература, математика.

МЕТОДИ И ПОХВАТИ НА РАБОТА: Беседа, указание, показ на действието, практическа художествена дейност.

ПРЕДВАРИТЕЛНА ПОДГОТОВКА:

  • На децата: На децата е четена приказката „Питката“. Запознати са в ситуациите по математика с кръгла форма (кръг).

  • На учителя: Учителят е подготвил пластичния материал (тесто) и го е поставил върху дъските за моделиране. Подготвил е мултимедия: слайдове с питка, моделирани от други деца питки, начините на овалване и слепване, театър на маса.


ВОДЕЩ ДИСЦИПЛИНАТА:

РАЗРАБОТИЛ:

доц. д-р Ани Златева
ас. Петър Петров

Яна Димитрова Бабрикова

СПЕЦИАЛНОСТ:

ПНУП

ОКС:

МАГИСТЪР




КУРС:

II

Фак.№

968

Стара Загора 2019г.
ХОД НА СИТУАЦИЯТА



Структурни компоненти и
дейности

Методически коментар

Време


  1. Организация на групата при започване на ситуацията




  1. Емоционална нагласа




  1. Съобщаване на темата




  1. Анализ на образеца




  1. Демонстрация от учителя (действен показ)



  1. Индивидуална работа (самостоятелна практическа художествена дейност на децата)




  1. Анализ и оценка на постиженията на децата (преценка)


  1. Емоционален завършек




Децата са седнали около масичките, които са подредени под формата на буквата п.











У

Чува се песен на питката:


Аз съм питка сладичка
сладичка и мекичка…
Учител: Деца, кой пее?
Деца: Питката.
Учител: Да, това е питката. (на мултимедията слайд с питката). Ето я! Тя пее своята песничка. Вие знаете приказката за питката и как хитрата Лисана схруска вкусната питка.

Емоционален преход към поставяне на темата.


Учител: Предлагам днес с вас да направим много питки. Кръгли, вкусни, които се търкалят толкова бързо по пътечката, че Лисана да не може да ги види и излапа. Ето такива: (учителят показва две моделирани питки с различна декорация – чрез налепване, чрез гравиране).

Учителят, с помощта на кратък диалог с учениците прави анализ на образеца.


Учител: Каква е формата на питката?
Деца: Кръгла.
Учител: Да, формата на питката е кръгла, затова тя може да се търкаля. Ето вижте! (Учителят търкулва питката)

Учителят чрез действен показ показва начина на изработване на питката.


Учител: Деца, сега ще ви покажа как направих тази питка.

  • Вземам парчето тесто.

  • Търкалям го между ръцете (дланите) ето така и правя топче.

  • След това слагам топчето в едната ръка, а с другата го притискам няколко пъти докато стане хубава кръгла питка.



Ето, моята питка вече е готова. Остава ми само да я украся. Мога да и сложа очички, уста, носле ето така! (Учителят показва декориране чрез налепване.)Мога обаче с ножчето да и нарисувам очичките, устата и носленцето. Ето така! (Учителят показва декориране чрез гравиране.) Можете да украсите вашите питки по желание. Ако някой не желае може да не слага очички и уста. Видяхте колко е лесно да си направите ето такава питка! Преди да започнете да работите отново ще ви припомня как се прави питка.


На мултимедията се показва операцията овалване.
Овалване – Вземам парчето тесто и го търкалям между двете си ръце. (Учителят показва без да има тесто.) Нека всички да покажем как търкаляме тестото между ръцете си. (Децата изпълняват формообразуващи движения с ръцете без тесто.) Точно така! Браво!
Сплескване – После сплесквам топчето. Ето така. (Учителят показва.) Хайде сега всички заедно да сплескаме топчето. (Децата изпълняват формообразуващото движение).
Вече може да започвате работа!

Децата работят, а учителят ги наблюдава и оказва помощ там, където е необходимо. Може да покаже на детето, което се затруднява с отделно парче тесто или в краен случай, ако детето се затруднява много, се работи заедно с детето.


Корекции в посока на:



  • Овалване – парчето тесто да бъде добре оформено като топче (за да стане питката кръгла).

  • Сплескване – да не се удря по тестото, а да се притиска (тестото не се „бие“, то нежно се притиска).

  • Да се работи с двете ръце.

  • При декорацията – помощ за откъсване и овалване на малки топчета за очи и разточване на пръчица за уста.

След приключване на работа всяко дете донася своята питка, а учителят ги слага в предварително донесена тавичка.


Учител: Колко много питки! И всички са много красиви! Ето тази е кръгла и ще може бързо да се търкаля. Тази също! Браво деца! Направили сте кръгли питки които ще могат бързо да се търкалят. Остана само да ги изпечем. Аз ще ги сложа във фурната на нашата печка. (В кукления кът има готварска печка с фурна.)
Сега ще включим фурната, а докато питките се пекат ви каня на куклен театър. (Театър на маса.) Вие се трудихте много, време е за почивка и забавление! Седнете тихичко на килимчето. Започва театърът. (Учителят разказва приказката с помощта на театър на маса.)



1 мин.


1 мин.


1 мин.
1 мин.
1 мин.

8 мин.


1 мин.


2 мин.




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница