Петдесет начина да спомогнем за спасяването на планетата



Дата30.06.2017
Размер226.77 Kb.
#24724
Петдесет начина да спомогнем за спасяването на планетата

Какво можете да направите вие.

Въведение от Хенри Портър

Илюстрации от Гай Билаут.

Проблемът е толкова огромен и решаването му е толкова спешно, че съвети като тези да спирате водата докато си миете зъбите или да изключвате лампите и включените на режим „готовнст” уреди, когато не ги използвате, или да не ядете месо един ден в седмично звучат, ами, смешно. Глобалното затопляне е може би най-голямата заплаха, с която човечеството някога се е сблъсквало. При множеството процеси, протичащи в атмосферата и океаните е трудно да не гледаме на всичко, което човек прави, за да намали емисиите, като на прекалено малко и твърде късно. Но не е така. Удивителният факт е, че всеки един от нас може пряко да окаже въздействие върху отделянето на парниковите газове и ако достатъчен брой от нас действат заедно посредством тези малки стъпки, общият ефект би бил драстичен. Това е така, защото през по-голямата част от живота си сме разточителни и, откровено казано, нехайни. Нищо не ни коства да изключим лампата, да извадим зарядното за телефона от контакта, да взимаме душ за по-кратко време, да готвим без предварително да загряваме печката, да пропуснем предварителното изплакване от цикъла на миялната машина, или често да се движим пеш или да караме колело вместо да шофираме. А всичко това ни пести и парични средства, което е едно от поразителните неща, свързани с намаляването на въглеродния ни отпечатък – стандартният начин за измерване на емисиите на CO2, за които всеки човек е отговорен.

Възможно е някои от примерите, които следват, да изискват малко повече усилия – рециклиране, отказ от найлоновите торби и поправяне на капещи кранчета и тоалетни; други изискват да похарчите средства – изолиране на дома, инсталиране на соларни панели или закупуване на кола с нисък разход на гориво. Дори и в тези случаи почти винаги съществува възможност за пестене на средства поради по-ниски сметки.

Поразителното и показателното във връзка с тези идеи е, че ако се възприемат от голям брой хора, въздействието им ще е неизмеримо. По същество, продължаващото покачване на въглеродните емисии е въпрос на индивидуална съвест: всеки от нас трябва да направи нещо, независимо колко малко е то. След 5 или 10 години тази мисъл, заедно с всичко написано тук трябва да е втора природа за нас. Дами и господа, тази малка книжка е бъдещето – едно по-находчиво, по-задоволително и по-малко разточително бъдеще. Добре дошли в него.



За Екологичното ръководство на списание „Венити Феър”от Дейзи Принс и Емили Бътселар.

1. Въпросът относно електрическите крушки

Преминете от традниционните електрически крушки с нажежима жичка към компактни флуоресцентни електрически крушки (К.Ф.Е.). Ако всяко американско смейство замени една обикновена крушка с К.Ф.Е., намаляването на замърсяването би се равнявало на премахването на един милион автомобили от пътищата. Една К.Ф.Е. от 30 вата произвежда толкова светлина, колкото една обикновена крушка от 100 вата. Въпреки че първоначалната цена е по-висока, К.Ф.Е. може да издържи 12 пъти по-дълго. К.Ф.Е. могат да се намерят в повечето магазини за подобрение на дома и на bulbs.com.



2. Откажете се от найлоновите торби

Според „Калифорнийците против отпадъците” (cawrecycles.org), организация с нестопанска цел, защитаваща околната среда, американците използват 84 милярда найлонови торби годишно, което е значителен дял от 500-те милярда до един трилион такива, които се използват по целия свят. Направени от полиетилен, найлоновите троби не са биоразградими. Те си проправят път към нашите океани и водни пътища. Според последни проучвания океаните са пълни с миниатюрни фрагменти от найлонови торби, които започват да си проправят път нагоре по хранителната верига. Инвестирайте в по-здрави торби за многократна употреба и избягвайте найлоновите торби, когато това е възможно.





3. Престанете да изплаквате

Според списание „Кънсюмър Рипортс”, предварителното изплакване на съдовете не е задължително за подобряване способността на миялната машина да ги измие. Като пропуснете предварителното измиване преди основното, можете да спестите до 20 галона вода на едно зареждане на миялната машина. Ако я зареждате по веднъж на ден, това прави 7300 галона вода за една година. Да не говорим, че спестявате време, сапун за машината и енергията, използвана за затопляне на допълнителната вода.



4. Забравете за предварителното затопляне

Игнорирайте готварските книги! Обикновено е излишно да затопляте вашата фурна преди готвене, освен когато печете хляб или сладкиши. Просто включете фурната в същия момент, в който пъхнете ястието в нея. Докато готвите, вместо да отваряте вратата на фурната, за да проверите храната си, просто погледнете през прозореца на фурната. Защо? Отварянето на вратата на фурната води до значителна загуба на енергия.



5. Подходът към стъклото

Рециклирайте стъклените изделия (помислете за бутилките от бира, бурканите, шишетата от сок) или чрез програми за разделно събиране на отпадъци до дома или посредством пунктове за разделно събиране на отпадъци. Саморазграждането на стъклото отнема повече от един милиона години; американците произвеждат повече от 13 милиона тона стъклени отпадъци за една година. Стъклото, получено от рециклирани стъклени изделия, намалява свързаното с него замърсяване на въздуха с 20 % и съответно замърсяването на водите с 50 процента. Посетете earth911.org за информация относно рециклирането във вашето селище.



6. Печелете от околната среда

Желаете по-енергийно ефективен дом или офис? Спестете пари като помагате на околната среда. Закупете уреди и електроника, сертифицирани по Енерджи Стар. Стартирана през 1992 г. от Агенцията за опазване на околната среда на САЩ за оценка на енергийно-ефективни компютри, днес програмата Енерджи Стар включва повече от 40 категории продукти, а чрез нея се оценяват също и работните места по отношение на тяхната енергийна ефективност. Според Енерджи Стар през 2004 г. американците, с нейна подкрепа, са спестили достатъчно енергия, за да захранят с електричество 24 милиона домове, което възлиза на 10 милиарда спестени долара. За да научите повече относно Енерджи Стар, посетете energystar.gov.



7. Откажете се от сушилнята

Не е нужно да го споменаваме – сушилните поглъщат огромно количество енергия. Съвети за намаляване на разхода на енергия: почиствайте филтъра за мъх след всяко зареждане (подобрява се циркулацията на въздуха). Използвайте режима на охлаждане (позволява се на дрехите да доизсъхнат поради остатъчната топлина в машината). Още по-добре – откажете се от сушилната машина и закупете сгъваеми сушилни, в случай че нямате простор. Като цяло, дрехите изсъхват за една нощ.



8. Сдобийте се с пералня със златна звезда

Пералня, класифицирана по Енерджи Стар използва 50 процента по-малко енергия и може да намали сметките на домакинството ви със 110 долара годишно. Стандартните перални използват около 40 галона вода на едно измиване; повечето перални със сертификат от Енерджи Стар използват само 18 до 25 галона, като по този начин пестят и вода. Когато е възможно, използвайте перилни препарати за студена вода (създадени да премахват мръсотията при ниски температури). И перете само когато разполагате с достатъчно дрехи, за да напълните изцяло пералнята. Ако ви се налага да изперете по-малко дрехи, използвайте подходящата програма с използване на по-малко вода.



9. Екологична боя

Като цяло боята се произвежда от нефтопродукти и в процеса на получаването й могат да се генерират токсични отпадъци до 10 пъти по-големи от теглото й. Също така при него се освобождават летливи органични съединения (Л.О.С.) които застрашават общественото здраве. (Л.О.С. са разтворители, които бързо се изпаряват, позволявайки на боята да изсъхне бързо.) Те предизвикват фотохимични реакции в атмосферата, водещи до смог в близост до земята и могат да предизвикат раздразнение на очите и кожата, проблеми с белите дробове и дишането, главоболие, гадене и увреждания на нервната система и бъбреците. Коя е най-добрата алтернатива? Естествените бои. Получени от растителни масла, естествените бои представляват много по-малка опасност за здравето, не създават дихателни проблеми и в някои случаи са 100 % биоразградими. Запомнете: никога не изхвърляйте боя. Разгледайте раздела „Plant Wise” (oсведоменост по отношение на растенията) на Earth 911 за да се информирате относно програмите за повторна употреба във вашето селище; earth911.org.



10. Придържайте се към екологично строителство

Преди да предприемете какъвто и да било ремонт на дома, уверете се, че архитектът ви има екологосъобразни препоръки. Макар че в Съединените щати няма организация на зелените архитекти, това не означава, че не можете да намерите архитект, който да прилага принципите на устойчивото строителство. Попитайте го/я от къде си набавя материалите и поискайте да ви инсталира енергоспестяващи устройства като соларни панели. Посетете directory.greenbuilder.com или environmentalhomecenter.com за повече информация относно зеленото строителство.





11. Направете покрива си екологосъобразен

Екологосъобразният покрив е нещо повече от обикновен покрив със засадени растения. Той функционира като „дишаща стена”, която поглъща въглеродния диоксид от атмосферата и отделя кислород. По принцип за такива покриви се използват лесни за поддръжка растения, устойчиви на суша. Растителността се засажда или полага под формата на покривала с предварително покълнали растения върху тънък слой почва. По-интензивните системи за екологосъобразни покриви могат да включват дървета или по-големи растения, но те изискват по-дълбока почва и са по-скъпи. Една от най-големите ползи от този вид покрив е справянето с водата: той може да абсорбира повече от 50 процента от дъждовната вода, като по този начин се намалява оттичането, което е основен източник на замърсяване на водните ни пътища. Освен това, такъв покрив може да спомогне за намаляване на разходите за климатик по време на горещите летни месеци. Растителността сама се грижи за себе си и създава естествена среда за насекоми, които от своя страна са източник на храна за птиците. Освен това, екологосъобразните покриви могат да издържат повече от два пъти по-дълго от обикновените покриви. А и изглеждат по-добре. За повече информация посетете greenroofs.com.



12. Разхлаждайте се отговорно

Избягвайте да монтирате климатика си до телевизори, лампи или други електрически уреди, които излъчват топлина. Източникът на топлина ще обърка термостата на уреда, предизвиквайки погрешно разпознаване на температурата в стаята и климатикът ще работи по-дълго, отколкото е необходимо. Можете също да програмирате климатика да работи 30 минути преди да се приберете у дома (както за охлаждане, така и за отопление). Не е нужно домът да се охлажда, ако няма никой вкъщи.



13. Разстоянието, на което се транспортират хранителните стоки е от значение

Днес хранителните стоки се транспортират на по-дълги разстояния от всякога. Някога хората са се хранили разумно – артишок през зимата, череши през лятото. Днес на практика можете да закупите повечето плодове и зеленчуци целогодишно. Едно средностатичстическо ястие в САЩ съдържа съставки, произведени в най-малко пет други страни. Транспортирането на храни и селскостопански продукти съставлява над 20 процента от общия обем на транспортираните стоки в Съединените щати. За да спомогнете за намаляването на емисиите на CO2 (освобождавани в атмосферата от камиони, самолети и товарни кораби) е най-добре да закупувате сезонни храни, които са екологично чисти или са местно производство. Посетете ams.usda.gov, за да откриете най-близкия до вас пазар на земеделските производители.



14. Един ден в седмицата не яжте месо

За да се произведе половин килограм говеждо месо са необходими 2500 галона вода – това е 40 пъти повече вода, отколкото се използва за производството на половин килограм домати. Преди да закупите говеждо месо, помислете за огромните разходи на енергия за отглеждането на едрия рогат добитък и за транспортирането на месото до рафта в супермаркета. Освен всичко това, кравите консумират огромни количества антибиотици и са чудовищен източник на метан; на селскостопанските животни се падат почти 20 процента от метана в атмосферата.



15. Закупувайте яйца в картонени опаковки

Обикновено картонените опаковки за яйца са произведении от рециклирана хартия, която се разгражда по биологичесн път относително бързо и също така е годна за повторно рециклиране – стиропорените или пластмасовите опаковки им отнема много по-дълго време да се разградят биологически и тяхното производство води до генерирането на вредни странични продукти.



16. Пийте кафе отгледано на сянка

Кафето, отгледано на сянка е за птиците, буквално. Според coffeeresearch.org, около 150 вида птици живеят във ферми за отглеждане на кафе на сянка, докато само 20 до 50 обитават слънчеви ферми. Поради повишеното търсене на евтино кафе много фермери от Латинска Америка са преминали на слънчеви плантации, заличавайки хабитата на множество местни птици и повишавайки употребта на пестициди и торове. Като пиете кафе, отгледано на сянка можете да помогнете на хабитатите на птиците да се намали нуждата от селскостопански химикали. Кафе на зърна, отгледано на сянка, може да се закупи от много магазини за хранителни стоки. Старбъкс също предлага кафе, отгледано на сянка.



17. Пестете водата на закрито

Едно средно американско семейство използва 350 галона вода всеки ден. Около половината от това – 175 галона – се използва на закрито (тоалетните поглъщат около 30 процента от цялата вода, употребена на закрито). Излишното потребление на вода идва под формата на течове. Поправянето на спукани кранчета и тоалетни е бърз и лесен начин за пестене на вода. Постоянно пропускащо кранче може да изхабява 20 галона вода ежедневно. Спуканите тоалетни са още по-зле, тъй като изхабяват над 100 галона всеки ден. Тъй като като цяло течовете в тоалетната не се чуват, редовно проверявайте за такива, като махнете капака на казанчето и добавите хранителен оцветител. Ако тоалетната пропуска вода (такъв е случаят с 20 процента от тоалетните), до 30 минути в тоалетната чиния ще се оцвети.



18. Вземайте душ, а не вана

Средностатистическото домакинство в САЩ консумира около 60 галона вода ежедневно от вземане на душове и вани. За да се намали тази цифра вземайте бързи душове и монтирайте душ с по-слаба струя, който изразходва по-малко от 2.5 галона вода за една минута, в сравнение със по-старите душове, които изразходват около 5 галона. Ваните са релаксиращи, но може да са необходими до 50 галона за напълването на една вана.



19. Спирайте водата

Като оставяте водата да тече, докато си миете зъбите, водата, която изразходвате напразно може да достигне до 150 галона за месец – това са 1800 галона за година! Като спирате водата, докато си миете зъбите можете да спестите няколко галона вода за една минута. Имайте предвид този принцип за пестене на вода, също докато се бръснете или си миете лицето.



20. Изолирайте вашият дом

Добрата изолация е един от най-добрите начини за намаляване на сметките за отопление и на емисиите на CO2. Отоплението и охлаждането могат да образуват от 50 до 70 процента от изразходваната енергия в едно типично домакинство в САЩ. Също така подменете старите прозорци и се уверете, че сте запълнили дупките и пукнатините в дома си с оплътняващи ленти или силикон. Чрез един добре изолиран дом може да се предотврати излъчването на стотици килограми CO2 за една година и да се намалят сметките за отопление и охлаждане с до 20 процента. За повече информация, посетете eere.energy.gov.



21. Намалете термостата си с един градус

Ако намалите термостата си с един градус, разходите за отопление ще намалеят с около 3 процента. Намалете го с още пет градуса в продължение на четири часа дневно и ще сметките ви за отопление ще намалеят с почти 6 процента. Ако няма да сте вкъщи през уикенда или вечерта, намалете термостата. Не е вярно, че намаляването на температурата означава, че ще е необходима повече топлина, за да се достигне отново до необходимото равнище (освен ако нямате термопомпа в дома си). Намалявайте отоплението и когато организирате парти – всеки гост се равнява на отоплително тяло с мощност 100 вата.





22. Не изхвърляйте фасовете си навсякъде

Около 4.5 трилиона фасове замърсяват земята всяка година, което ги прави най-големият замърсител. Митът, че филтрите на цигарите са биоразградими е точно това – един мит. Въпреки, че филтрите в даден момент се разлагат, те изпускат вредни химикали, които навлизат в почвата и водите по време на процеса на разлагане. Разпадането по никакъв начин не щади земята. Ако трябва да пушите, носете кутийка от 35 мм филмова лента, където да слагате фасовете си, докато намерите подходящо място да ги изхвърлите.



23. Недейте просто да изхвърляте

Пощенските пликове пристигат всеки ден в големи количества. Ако внимателно отваряте писмата можете да използвате пликовете отново като просто сложите етикет върху оригиналния адрес. Така се спестяват пари и се спасяват дървета като същевременно се намаляват отпадъците. Опитвайте се да използвате повторно бурканите и пластмасовите съдове – например когато си носите обяд на работното място. (По този начин се предотвратява изхвърлянето на боклук и приготвянето на храната от вкъщи е по-евтино отколкото алтернативния вариант.) Помолете вашият офис мениджър да закупи мрежести филтри за кафе за многократна употреба, вместо тези от избелена хартия, които могат да съдържат диоксини. Те не съдържат дървесни материали и от тях фирмата ви ще спести пари.



24. Избягвайте стоките за еднократна употреба

Прокарайте политика за използване на керамични чаши във вашия офиса. Американците изхвърлят около 25 милиарда полистиролени чаши всяка година, по-голямата част от които отиват на сметището. Пълнете отново 1-2 пъти бутилките си за вода и пийте кафето си от керамична чаша. Ако си носите прибори от дома ще намалите употребата на тези досадни пластмасови вилици, ножове и лъжици.



25. Отглеждайте своя собствена градина

През 1826 г., Дж. К. Лаудън написа в своята Енциклопедия на градинарството, "По отношение на отгледаните в градина неща, било то салати или плодове, един беден човек, който има своя градина ще яде по-добре, отколкото богат човек, който няма такава" Започването на една зеленчукова градина не коства нищо освен няколко пакетчета семена и елементарни градински инструменти, а това спестява огромно количество средства, да не говорим за разстоянието, което храната пропътува и пакетирането й, за да можете да се снабдите с пресни плодове и зеленчуци. Разбира се, една зеленчукова градина е продуктивна през част от годината, но е изумително колко дълго продължава сезона за отглеждане и колко много зарзават можете да съберете от едно малко парче земя.



26. Купувайте рециклирани продукти

Трябва да съществува пазар за продукти, изработени от рециклирани стоки. Подкрепете това движение като закупувате рециклирани стоки – ще спестите нови материали, ще спестите енергия и ще се намалят отпадъците по сметищата. Продуктите направени от рециклирана хартия включват тоалетна хартия (която вече е гладка, а не груба като преди), оризова хартия, хартиени кърпи и салфетки. Потърсете торби за боклук и такива за кошчето с надпис „рециклиран найлон” и купувайте рециклирани тонер касети за вашия факс или принтер.



27. Намалете пътуванията със самолет

Понастоящем, въздушният транспорт е отговорен за 3,5 процента от парниковите газове от всички човешки дейности и тази цифра расте бързо. Товарният транспорт по въздух се покачва с около 7 процента годишно и транспорта на пътници по въздух се е повишил през последните години с между 4 и 7 процента. Въздействието на въздушния транспорт е огромно; от едно двупосочно пътуване между Ню Йорк и Лос Анджелис се отделя един тон CO2 за всеки пътник. (За да установите какво количество емисии на CO2 ще се отделят при следващия ви полет, посетете co2.org.) Опитвайте се да ограничите броя на полетите. Ако пътувате в рамките на една страна, защо не се качите влака? (От въздушният транспорт се отделя най-малко три пъти повече въглероден диоксид в атмосферата, отколкото от железопътния транспорт.) Ако планирате бизнес пътуване, помислете дали една видео връзка или един конферентен разговор няма да са достатъчни.



28. Компенсиране на въглеродните емисии

Въздушният транспорт е най-бързо растящия източник на емисии на парникови газове, така че когато летите се посъветвайте с организация за компенсиране на въглеродни емисии като Клаймът Кер, за да компенсирате за въглеродните емисии, отделени по време на вашето пътуване. Клаймът Кер установява емисиите от полета ви и разходите за компенсиране на CO2. Например, за да се компенсира двупосочно пътуване между Ню Йорк и Лос Анджелис трябва да платите около $10 на компанията Клаймът Кер, която инвестира в лесовъдство и проекти за енергийна ефективност. За повече информация посетете climatecare.org.


29. Преминете към зелена енергия


Водещата причина за промишленото замърсяване на въздуга е производството на електричество. Според Американската белодробна асоциация повече от 50 000 американски умират всяка година, поради причини, свързани със замърсяването на въздуха. Ако е възможно, захранвайте се с електричество от възобновяеми енергийни източници като вятъра, слънцето, водата и биомасата, които генерират електричество с по-малко последици за околната среда. С компании за комунални услуги в 35 щата, предлагащи планове за ценообразуване, основани на зелена енергия, около половината от всички потребители на електричество могат да закупуват зелена енергия, но само половин милион го правят. Зелената енергия по-скъпа ли е? Да, но с малко. Например, компанията Кон Едисън, базирана в Ню Йорк, начислява половин цент на киловат час за своите продукти свързани със зелената енергия. За да проверите дали вашият доставчик на енергия, предлага варианти за зелена енергия, посетете eere.energy.gov.

30. Откажете се от режима на готовност


Електрическите „течове” не са шега работа. Телевизорите, видеата и DVD плейърите, кутиите за кабелната телевизия и други електронни устройствя, присъстващи в почти всеки американски дом хабят огромни количества енергия. Когато тези устройства се оставят в режим на готовност (еквивалента при компютрите е „режим на заспиване”) те използват около 40 процента от електроенергията, от която се нуждаят когато са включени. Ежегодно, похабената по този начин енергия се равнява на количеството енергия, произведено от 26 електроцентрали за една година. За да избегнете източването от тези „енергийни вампири”, включвайте ги в разклонители с копче и го изключвайте, когато не ги използвате.

31. Изваждайте зарядните устройства от контакта


Повечето зарядни за мобилни телефони продължават да точат електричество дори и когато телефона не е включен към тях. Ако вашето зарядното за клетъчен телефон изразходва средно пет вата за час, това прави повече от 40 киловат/часа всяка година, и около 44 килограма CO2. Проблемът е същия и с останалото ви електронно оборудване – лаптопа, Айпод-а, дигиталния фотоапарат и Блекбери-то. Изваждайте зарядните от контакта, когато не ги използвате.

32. Резиклирайте батериите си


Въпреки, че броя на електрическите джаджи, които се нуждаят от батерии за еднократна употреба намаляват, всеки човек в Съединените Щати изхвърля по 8 батерии на година. Като цяло, американците закупуват почти три милиарда батерии всяка година и около 179 000 от тях биват изхвърлени. В батериите има висока концентрация на метали, които ако не бъдат изхвърлени на подходящото място могат да протекат в земята, когато обвивката раждяса. Избягвайте батериите за еднократна употреба като използвате контакт, когато това е възможно. Ако ви се налага да използвате батерии, употребявайте зареждащи се или рециклирани. Също така трябва да събирате батериите си и да ги рециклирате. Посетете rebat.com за списък с компании, които рециклират и батерии.

33. Изключвайте компютъра си, когато не го използвате през нощта


Въпреки, че компютрите изискват наличието на скок в напрежението, когато ги включите първоначално, те не се нуждаят от огромни количества електричество, за да функционират дълго периоди от време. Можете също да нагласите вашия компютър на „режим на заспиване”, който изразходва три вата на час, ако няма да сте на бюрото повече от 15 минути.

34. Вземете участие


Рециклирането у дома не значи, че не трябва да го правите на работното място. Ако в офиса не се рециклира или се рециклира само хартия, разберете каква е причината. Ако работите в малък офис, обадете се на местния орган, за да разберете какво оборудване за рециклиране се предлага. То може да включва контейнери за съхранение, компактери, а може и да се предлага събиране на отпадъци. Ако работите в по-голям офис, попитайте координатора на услугите за сградата защо няма съоръжения за рециклиране и с кого трябва да разговаряте относно започване на програма за рециклиране на хартия, стъкло, метал и пластмаса. За повече информация посетете earth911.org.

35. Използвайте и двете страни на страницата, когато принтирате


Американските фирми изхвърлят по 21 милиона тона хартия всякя година или по 80 килограма на служител в офис. За бърз и лесен начин за намаляване на тази цифра наполовина, нагласете режима на подразбиране на принтера ви да отпечатва и от двете страни (двустранно принтиране). Допълнителното предимство от това е, че купчината с листата на бюрото ви се намалява наполовина. За да намалите още прахосването на хартия, винаги използвайте режима „преглед преди печат”, за да се уверите, че няма излизащи от страницата редове и че принтирате само страниците, които са ви необходими. Други начини за намаляване на хартията, преди да стигнете до фазата на принтиране включват изпозлването на 1,5 разред вместо двоен разред и намаляването на празното поле в четирите страни на страницата.

36. Съхранявайте водата в вашата градина


Прикрепете резервоар към улука си, който да събира водата стичаща се него. Растенията ви ще са ви благодарни: дъждовната вода е по-подходяща за вашата градина, тъй като хлора в чешмяната вода може да възпрепятства растежа на растенията. Освен това можете да спестите шест галона вода при всяка минута от напояването като прикрепите към маркуча си дюза със спусък, така че да използвате вода само когато е необходимо. Като допълнителна мярка, оставяйте тревата в градината ви да порасне малко повече като по този начин ще бъде по-зелена и ще изисква по-малко вода, отколкото късо окосена морава.

37. Направете си жива ограда


Когато заменяте дворните огради, вместо да сглобявате дървена ограда, изберете живата ограда. Живата ограда представлява плет или ред дървета, които могат да се подкастрят, за да се поддържа вида им. Не само, че живата ограда е по-евтина от традиционната такава, но и не е необходимо да се боядисва. Това ви спестява пари и време и предпазва околната среда от вредни химикали. Опитайте се да използвате местната флора и избягвайте живия плет, съставен само от един вид растителност.

38. Рециклирайте вестника си


Всеки ден в САЩ се отпечатват 63 милиона вестници; 44 милиона, или около 69 процента от тях биват изхвърляни. Рециклирането само на неделниците би спасило повече от половин милиона дървета всяка седмица.

39. Посадете дърво


Най-елементарното нещо на света е да се събират жълъди, кестени, сладки кестени и семена от явор през есента, да бъдат веднага посяти и да бъде забравено за тях до следващата пролет. Степента на успеваемост при жълъдите не е толкова висока, както при другите три, но в една добра година около 40 процента покълват в дъбове. Почти нищо не може да спре другите да израснат в здрави дървета в рамките на първата година. Отгледайте фиданки в стиропорени чаши за кафе, които могат да се разреждат с нож, така че корените да не се смущават, когасто ги засаждате на открито. Отглеждайте фиданките в продължение на четири или пет години, след което ги засадете във вашата градина, предлагайте ги на приятели или ги върнете в природата. Това може и да изглежда много малък принос, но ако 5 процента от населението на САЩ спомогне за покълването на едно дърво за една година, тогава ще има 15 милиона допълнителни дървета, които да изсмукват въглерода от атмосферата. За повече информация, посетете arborday.org.

40. Избягвайте пестицидите


Използвайте естествени начини за контрол на вредителите. Образувайте купчина от трупи – мъртвото дърво осигурява естествена среда за много видове диви животни като змии и земни бръмбари. И двете са естествени хищници, нападащи охлюви и плужеци. Ако създадете малко езерце, за да насърчите появата на жаби и крастави жаби, те ще ви помогнат да се оттървете от останалите плужеци. В краткосрочен план можете да се оттървете от плужеците като използвате капани с бира (плужеците обичат маята). За да се оттървете от белокрилките, закупете Encarsia formosa, малки паразитни оси, които ядат белокрилки. Отглеждайте цветя като невен, за да привлечете калинките, hoverflies и lacewings, които предпазват от листни въшки.

41. Кутии за прилепи


Искате да намалие броя на комарите в задния си двор? Тогава инвестирайте в кутия за прилепи. Един прилеп може да изяде до 1000 комара за една вечер. Също така ще допринесете за умереното биологично разнообразие в страната ни: популациите от прилепи в Америка и по света намаляват, особено в градските райони, където имат малко места за нощуване. В най-добрия случай групирайте две или три кутии заедно, поставете ги възможно най-високо, и ги позиционирайте така, че да са обърнати към слънцето 6-7 часа всеки ден. Ако изработвате кутии за прилепи сами, използвайте необработено и небоядисвано дърво. От основно значение е прилепите да не бъдат смущавани, така че се уверете, че кутиите ви за прилепи не могат да бъдат достигнати от котки в района. За повече информация, посетете batconservation.org.

42. Ходете пеш или карайте колело


Винаги обмисляйте алтернативни варианти на шофирането, особено когато става въпрос за разстояние от под 3 км. За околната среда е по-добре ако ходите пеш, карате колело или дори да вземете автобуса, отколкото да скочите в колата си. В момента само 2 процента от пълнолетните работещи в САЩ вървят до работното си място. Ходенето допринася за продължителността на живота, безопасно е, подпомага умственото и физическото здраве и най-хубавото е, че е напълно безплатно. Карането на велосипед е друг начин за придвижване и наскоро стана по-популярно, заедно с нарасналия брой пътеки за велосипеди и готини нови джаджи като L.E.D. лампи за каране по тъмно. Нов вид сгъваеми колела бяха създадени специално за пътуващите. Последни проучвяния изненадващо разкриха, че колоездачите в градовете са изложени на по-малко замърсяване на въздуха, отколкото хората в колите и такситата.

43. Закупете хибридна кола


Хибридните коли, които се движат чрез комбинация от бензинов двигател и електрически мотор, са на мода в днешно време. Те харчат по 1 галон на 50 мили, докато един типичен S.U.V. автомобил може да пропатува 15 мили с 1 галон бензин. Хибридните автомобили могат да ви спестят много средства и можете да се класирате за еднократен данъчен кредит от до $3,400. За информация относно стимулите за закупуване на хибридна кола в САЩ, посетете hybridcars.com.

44. Биогорива 101, Част 1


Чували ли сте за биогорива? Биодизела и биоетанола са алтернативни горива, извлечени от култути като захарна тръстика, маслодайна рапица и употробено готварско олио, които обикновено се смесват с дизел или бензин. Биогоривата могат да се намерят в различни бленди – например 30 процента биогориво и 70 процента газ или дизел. По принцип биодизелът е подходящ за всяко дизелово превозно средство, което се движи на дизел с ниско съдържание на сяра. Бленди на биодизела могат да се намерят на все повече места в САЩ. Отидете на biodiesel.org за да разберете повече за наличността му във вашия район.

45. Биогорива 101, Част 2


Биоетанолът е гориво на алкохолна основа. Бленда от 5 процента биоетанол може да се добави в обикновената газ и да се използва с всяка кола в САЩ, която се движи на безоловна газ. Възможно е вече да използвате газ с бленда от биоетално, тъй като вариантът с петте процента в момента се продава в САЩ посредством необозначен помпи за безоловна газ. Сааб и Форд имат модели за два вида гориво, които могат да се движат на гориво на биоетанолена основа или на чист бензин. Ако карате по-стар модел отново можете да използвате биогоривото ако имате желание да превърнете автомобила си в движещ се на два вида гориво.

46. Разберете какви въглеродни следи оставяте


Ако считате, че вече се грижите достатъчно много за околната среда, установете какъв е въглеродния ви отпечатък: измерване на това как изборите, които правите през живота си влияят на въглеродните емисии. В отпечатъка ви ще се вземат предвид навиците ви, храните, които ядете, употребата на газ и електричество, колата ви и разстоянието, което прелитате със самолет. Резултатът ви ще бъде сравнен с средните стойности за вашата страна. Целта на тези онлайн тестове е да ви помогнат да изчислите приблизително въглеродните емисии, които освобождавате и каква част от ресурсите на планетата са необходими за да поддържате вашия начин на живот. Те могат да ви мотивират да направите промени, като ви помогнат да си поставите прости цели за намаляване на вредното ви въздействие върху планетата. За да научите повече относно въглеродния ви отпечатък, отидете на carbonfootprint.com.

47. Сдобийте се с електрическа косачка за трева


Откажете се от бензиновата косачка за трева. Бензиновите косачки са сред най-големите замърсители от съвременните машини. Според проучване, финансирано от Агенцията за опазване на околната среда в Швеция, една косачка за трева с четири конски сили за един час причиниява същото количество замърсяване, колкото шофирането на кола в продължение на 149 км. Проблемът с бензиновите косачки е, че не само, че отделят несъразмерно количество CO2, но и са отговорни за отделянето на канцерогени като полициклични ароматни въглеводороди във въздуха. Пенсионирайте шумното чудовище и закупете електрически или ръчен модел. Още по-добре ще е да намалите броя пъти, които през които косите в даден сезон и да оставите част от тревата ви да се израсне в дива, което добавя допълнителни ползи за буболечките, пеперудите и птиците. За повече информация, посетете greengrasscutters.com.

48. Екологично печене на грил


Ако притежавате грил за барбекю на дървени въглища, уверете се, че въглищата идват от възобновяем източник. Огромни количества тропически гори се унищожават всяка година за да се произведат 900 000 тона дървени въглища, които се изгарят ежегодно в САЩ. Цилиндрените запалители са най-екологично съобразеното решение за запалване на дървените въглища. Нуждаят се от няколко парчета вестник, което означава, че можете да избегнете месото с привкус на газ, което идва заедно с барбекютата запалени с газ за запалки или удължените запалки. Ако ще заменяте грила си, запомнете, че използването на газ, а не на дървени въглища, е най-екологично съобразения начин за готвене на барбекю. Така се избягва унищожаването на горите и не се допринася за замърсяването на въздуха в региона.

49. Използвайте повторно опаковките на подаръците


Спомогнете за намаляване на употребата на хартия и найлон като използвате повторно опаковъчната хартия, панделките и торбите за подаръци. Тези неща би трябвало да могат да се използват поне за още едно опаковане. Ако сте на вълна изобретателност използвайте стари календари, страници от списания и дори вестници за опаковане на подаръци.

50. Екологична кончина


Екологичното погребение не означават просто погребение в гориста местност. Много малко хора са реално запознати с екологичните алтернативи на стоманените ковчези и тези, направени от твърда дървесина. Много частни погребални домове предлагат екологични алтернативи на традиционните ковчези, включително ковчези от плетена ракита и саванено покривало. Понастоящем 89 процента от продадените ковчези се правят от пресовани дървесни частици (ПДЧ), които се произвеждат чрез формалдехид. Когато ковчезите направени от ПДЧ се кремират, могат да се отделят токсични газове. Ако бъдат заровени, те смущават местните екосистеми; Когато ПДЧ гният, формалдехид и лепило се просмукват в почвата и подпочвените води. Накрая, повечето хора, които предпочетат екологично сбогуване, биха избрали погребение в поляна или гориста местност, като гроба се отбелязва само от дърво-паметник. За повече информация, посетете fullcirclecare.org.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница