{peti}Комисия по петиции {28/08/2013}28 2013



Дата17.10.2018
Размер38.31 Kb.
#90414










ЕВРОПЕЙСКИ ПАРЛАМЕНТ

2009 - 2014


{PETI}Комисия по петиции

{28/08/2013}28.8.2013

СЪОБЩЕНИЕ ЗА ЧЛЕНОВЕТЕ НА ЕП

Относно: Петиция 0627/2012, внесена от Консуело Гонсалес Гордон (Consuelo González Gordón), с испанско гражданство, относно неправилното поддържане на Бискайския мост, обект от световното наследство на ЮНЕСКО



1. Резюме на петицията

Вносителят на петицията сигнализира за отклоняващото се от общоприетите стандарти поддържане на Бискайския мост, обект от световното наследство на ЮНЕСКО, който свързва градовете Португалете и Гетксо (Бискай, Страната на баските). Твърди се, че в резултат от липсата на поддръжка са настъпили две фатални злополуки и редица други сигнали, свързани с безопасността. Вносителят на петицията твърди, че мостът не отговаря на европейското законодателство на различни равнища: стандарти за безопасност, строителни параметри, строителни материали (Директива 89/106/ЕИО) и достъпност.

2. Допустимост

Обявена за допустима на 25 септември 2012 г. Комисията е приканена да предостави сведения (член 202, параграф 6 от правилника).



3. Отговор от Комисията, получен на 30 април 2013 г.

Безопасността на сградите и строителните работи е отговорност на държавите членки или на регионите (в държавите членки с федерални структури). Поради това контролът и осигуряването на безопасността на мостовете зависи от националните/регионалните органи. Обстоятелството, че този мост се управлява от частно дружество, което е (или може да бъде) отговорно за поддръжката на моста, не изключва отговорността на националните/регионалните органи да разследват злополуки.


Изглежда, че твърденията на вносителя на петицията, че мостът не съответства на законодателството на ЕС по отношение на стандартите за безопасност, строителните параметри, строителните материали и достъпността са някакво недоразумение.
Мостът е построен през 1893 г. и, както вносителят на петицията правилно отбелязва, е обявен от ЮНЕСКО за обект от световното наследство. Не съществува законодателство на ЕС по отношение на аспектите на безопасността на исторически паметници, ЕС не разполага с компетентност в тази област.
Що се отнася до стандартите за безопасност/строителните параметри, тези изисквания са установени в националните или регионалните разпоредби. Те могат да се отнасят до конкретни технически стандарти, но следва да е ясно, че техническите стандарти са придружаващи документи, а не правна регламентация сами по себе си. Поради това, дори и вносителят на петицията да не се позовава изрично на Еврокодовете (стандарти за структурно проектиране, включително строителни работи като мостове), тези стандарти са правно обвързващи, само ако националният/регионалният закон предвижда задължителното им използване. Освен това, предоставената от вносителя на петицията информация не посочва, че европейските технически стандарти се отнасят конкретно до проблемите, които вносителят на петицията споменава.
Посочената Директива за строителните продукти хармонизира декларациите за продуктите посредством технически стандарти. Дори и на някакъв етап от поддръжката да са били използвани строителни продукти с маркировка „СЕ“, то остава отговорност на отговарящия проектант/строителен инженер да гарантира, че се използват единствено продукти, полезни за предназначението.
Това изискване за достъпност също така остава най-вече отговорност на държавите членки. Комисията понастоящем въвежда специфични изисквания, които все още не са влезли в сила, единствено в областта на защитата на работниците/достъпа до работните места.

4. Отговор от Комисията (REV.), получен на 28 август 2013 г.

ЕС и държавите членки споделят отговорността за безопасността на пътната инфраструктура. На равнището на ЕС Директива 2008/96/ЕО относно управлението на безопасността на пътните инфраструктури определя процедурите и елементите за определяне на това дали пътните инфраструктури – включително мостовете – могат да се считат за безопасни.

Директивата напр. предвижда проверки на безопасността и подробен доклад след всяко произшествие с летален изход, включително относно условията на пътната инфраструктура.

Директива 2008/96/ЕО се прилага за всички пътни инфраструктури в рамките на трансевропейската пътна мрежа, но държавите членки също така биват насърчавани да я прилагат по-общо.

Бискайският висящ мост не попада в приложното поле на Директива 2008/96/ЕО, тъй като не притежава характеристиките, необходими за включване в трансевропейската пътна мрежа. Съгласно законодателството относно трансевропейската мрежа, тя може да включва пътища, най-вече автомагистрали и висококачествени пътища, които могат да изпълняват точно определени функции, като да обслужват трафика на далечни разстояния или да обхождат градските центрове. Освен това, инструментите и процедурите, установени с Директива 2008/96/ЕО, са предназначени за движение по пътищата и не се прилагат спрямо мостове с характеристиките на Бискайския мост. Мостът не разполага с транзитно движение на повърхността си, тъй като автомобилите се повдигат на висяща гондола, а пътеката отгоре е достъпна само с асансьор.

CM\1004002BG.doc


PE513.197v02-00

BG Единство в многообразието BG



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница