Петък, 5 Август, 2005 г., Брой 180, (1422), Година XII



Дата04.01.2018
Размер43.55 Kb.
#41284
http://www.novinar.org/main.php?act=news&act1=mnenia&mater=MTY3OTsxMA==

Петък, 5 Август, 2005 г., Брой 180, (1422), Година XII


Бизнесмен спаси Орфей, Аполон и Дионис

[ 2005-08-05 ] Грета Маринова



Статуетката на Орфей (вляво) е най-висока, около 10 см. Той е представен гол, облегнат на лира, а в дясната си ръка държи перо, с което се опъват струните. Дионис е с характерните си атрибути - еленова кожа, съд за пиене на вино и венец, а Аполон - със стрели, съд за пиене, бръшлянова клонка в ръката и венец. Снимка Петя ВАСИЛЕВА

Три бронзови фигурки - на Орфей, Аполон и Дионис, откупени и спасени от контрабанден износ от изпълнителния директор на фирма "Плена" Николай Колев, бяха представени вчера в София от проф. Николай Овчаров. Статуетките са от II и началото на III век и са копия на древни статуи, обясни археологът.

Фигурката на Орфей е намерена в подножието на тракийското светилище Татул в района на Момчилград, а другите две - в храма на Дионис в свещения тракийски град Перперикон край Кърджали, проучвани от експедицията на Николай Овчаров. Пластиките престояха в София само няколко часа, след което бяха върнати в историческия музей в Кърджали, където ще бъдат реставрирани и изложени за посетители.

Според учените е възможно миниатюрните изображения на Аполон, Орфей и Дионис да са били част от композиция, съставена от статуетки на божества и използвана в древността като преносим олтар. Проф. Овчаров се похвали, че това лято в Татул археолозите са открили още 30 глинени олтара, десетки съдове и 4-сантиметрово парче от златна маска. Експертите дори твърдят, че тя е от същия вид като намерената от Шлиман при Троя маска на Агамемнон.

Според последните хипотези на учените през византийската епоха светилището в Татул е било превърнато в светско имение, собственост на севаст Георги Палеолог. Разкопките там ще продължат догодина, но в следващите дни Министерството на културата трябва да назначи комисия, която да реши по какъв начин ще бъдат защитени разкритите от археолозите руини.

Експедицията на проф. Овчаров вече се е преместила в Перперикон. До края на лятото археолозите ще търсят доказателства за това, че разкритата миналата година от тях църква от края на IV и началото на V век е била епископска катедрала на кръстителя на Родопите - Никета Ремисиански.

мнения за материала (0)| вашето мнение


+++++++++++++
http://www.monitor.bg/article?sid=&aid=49324&eid=437
05.08.2005
Светилището при Татул е посветено на Орфей

В Перперикон правели жертвоприношения на Аполон и Дионис

Красимир Миланов

Храмът край родопското село Татул е най-голямото древно светилище на север от остров Крит, каза проф. Николай Овчаров на вчерашната пресконференция в пресклуба на БТА в столицата. Тази сензационна новина е само един от фактите, които ръководените от проф. Овчаров археолози установиха след двумесечната експедиция на останките при Татул.

"Като започнахме тази пролет работа очаквахме, че ще може да разчитаме на около метър и половина културен пласт в подножието на светилището. Тези планове обаче се оказаха детински, тъй като в действителност основите на стените, които разкрихме под храма, достигнаха до дълбочина от 6 метра", не скри възторга си шефът на археологическата експедиция. Според него това означава, че на практика на върха на планината е била открита цяла селищна могила с хилядолетна история. Само в храма, за който вече се приема, че е бил посветен на Орфей, е бил изследван 2,5-метров културен пласт с множество интересни находки - тридесетина глинени олтара, култови жезли, останки от керамични съдове, ножове, игли и 4-сантиметрово златно парче от ритуална маска. "Този златен къс също е бил принесен като дар при някое от жертвоприношенията. Нашият анализ сочи, че датировката и технологията на обработката на златото е същата като тази при откритата при Микена от Шлиман маска на Агамемнон.

Началото на свещената култова дейност на Татул датира още от 15-12 в.пр.н.е. Тогава е било вдигнато великолепното късно-бронзово светилище, което е разположено около скалната пирамида. Там първоначално са били положени мощите на обожествен тракийски цар.

Според проф. Овчаров вече може да се приеме за факт, че този тракийски владетел е бил не друг, а именно Орфей. Най-силното доказателство в подкрепа на тази хипотеза е великолепно запазената бронзова статуетка на легендарния музикант, певец и пророк, която бе намерена в основите на храма. Експертизата, която бе направена от най-добрия ни специалист по римски бронз - Павлина Илиева от Националния археологически музей в столицата, разкри, че фигурката представлява статуетка на гол бог, подпрял се на лира и държащ в другата - дясна ръка, някакъв предмет. Анализът показа, че това е плектър - нещо като първообраза на перцето за китара, но с по-големи размери. С негова помощ музикантът дърпал струните на арфата. Самата статуетка е от втори - началото от трети век от новата ера. Тя е всъщност част от доста разпространените на времето римски реплики на антични статуи.

Заедно с фигурката на Орфей проф. Овчаров представи за първи път на вчерашната пресконференция и още две по-малки бронзови статуетки на боговете Дионис и Аполон. Те са били открити на стар римски път на около половин километър от другото прочуто родопско светилище - Перперикон. "Всички тези фигурки - на Орфей от основите на Татул и на Диноис и Аполон от околностите на Перперикон, са изпълнявали култови функции. В Перперикон са се покланяли на Аполон през деня, който е бог на слънцето. През нощта пък жреците са се покланяли на Диноси като на бог на земята. Така че връзката между Дионис и Аполон е безспорна и доказана. Що се отнася до Татул той е бил светилището на прорицателя Орфей, който пък от своя страна е бил посредникът между боговете и хората", разкрива взаимовръзката между трите култови фигурки проф. Овчаров.

Шефът на експедицията проследи накратко историята на Татул от 15 в. пр.н.е. до 12 век от новата епоха. През 15-12 в. пр.н.е. върху скалната пирамида са били положени мощите на обожествения тракийски владетел (Орфей). През 4-3 в.пр.н.е. се появява и първият каменен храм. Той е бил буквално сринат през 1225-1175 г. от серия мощни земетресения, които слагат край и на Критско-Минойската култура. През четвърти век светилището е отново разрушено от втора вълна силни земетресения. "Според една от най-новите хипотези на палеосеизмологията именно тази втора серия от земетресения (първата серия затрива от лицето на земята Критско Минойската култура през 12 в.пр.н.е.) слага край на Римската империята. Природните катаклизми разрушават крепостните стени на римските цитадели и те стават лесна плячка на хуни, готи и други варварски племена".



След последните разкрития краят на Татул може вече да се проследи чак до 11-12 в., Тогава свещеният хълм става имение на основателя на императорската династия на Палеолозите севаст Георги Палеолог. Далеч преди внуците му да станат императори на Византия севаст Георги Палеолог е бил един от видните военачалници на император Алексий Първи Комнин, който воювал успешно срещу нормани, печенези и кумани. Този факт се доказва от намерените при току що завършилите при Татул разкопки 13 негови печата.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница