Петрова на тема: „арендата и арендните отношения в селското стопанство на област стара загора”



Дата19.10.2017
Размер81.55 Kb.
#32717


ДО СПЕЦИАЛИЗИРАНИЯ НАУЧЕН СЪВЕТ

ПО ОТРАСЛОВА И ФИРМЕНА ИКОНОМИКА

ПРИ ВИСШАТА АТЕСТАЦИОННА КОМИСИЯ
Р Е Ц Е Н З И Я

на дисертационния труд на НАДЕЖДА ФИЛИПОВА ПЕТРОВА на тема:

АРЕНДАТА И АРЕНДНИТЕ ОТНОШЕНИЯ В СЕЛСКОТО СТОПАНСТВО НА ОБЛАСТ СТАРА ЗАГОРА”

Шифър 05.02.21 Организация и управление (селско стопанство)

за присъждане на образователна и научната степен „Доктор”

Рецензент: доц. д-р. Димо Иванов Ангелов

Икономически университет-Варна, шифър 05.02.18
1. Обща характеристика на дисертационния труд и актуалност на проблематиката

Арендата и арендните отношения винаги са стояли в основата на всяка аграрна политика. В условията на сега реализиращата се аграрна реформа и функциониращата пазарна икономика, тези въпроси придобиват изключителна актуалност. Начинът и пътя по който се развива аграрния сектор в Р.България налага необходимостта от търсенето на правилни научно обосновани решения на всички аспекти отнасящи се до арендата като теория и практика. Всичко това прави избраната от Надежда Петрова тема на докторантския и труд изключително актуална и дисертабилна.

Разнообразните условия и форми на организация на производството в земеделският отрасъл от една страна, и изискването от успешна адаптация към пазарните условия от друга, поражда необходимостта формиращият се в момента аренден модел на българското земеделие да намери своите най-верни научни решения. Това е именно концепцията, върху която е композирано изследването в предоставеният ни дисертационен труд. Налице са решения и предложения, касаещи комплексното разглеждане и решаване на свързаните с арендата проблеми в регионален и социален план в контекста на европейската ни адаптация.

Рецензираният дисертационният труд се състои от 176 стандартни страници основен текст и четири броя приложения. В структурно отношение разработката обхваща увод, изложение в четири глави, заключение и списък на използвана литература включващ 127 публикации на български и чужд език. В текста са съвместени 26 броя таблици и 8 различни фигури.


2. Теза, хипотези, цел и задачи

Тезата, целта и задачи застъпени в дисертационната разработка са добре формулирани и успешно реализирани. За доказване на тезата на изследването сполучливо са формулирани основни изследователски хипотези, които до голяма степен са послужили при подбора на доказателствения материал, анализа на състоянието и разкриване на проблемите.

За реализация на целта са формулирани четири изследователски задачи, които произтичат от целта на дисертацията и са насочени към: изследване на теоретичните основи и същността на арендната организация, към разработването на методически инструментариум за изследване, анализ и оценка на състоянието и разкриване на проблемите отнасящи се до арендната организация и арендните отношения при арендуването на земя в област Стара Загора, както и за разработването на конкретни насоки и предложения за усъвършенстване на арендните отношения и арендната организация.
3. Обект и обхват на изследването.

За целите на изследването са подбрани подходящи земеделски стопанства от област Стара Загора прилагащи арендуването в своята дейност. Техните характеристики са добре аргументирани по отношение на влиянието им върху развитието на арендните отношения при условията на пазарна икономика, които са послужили за предмет на изследване в дисертацията. За гарантиране на представителността на събраната информация и точност на анализираните показатели в дисертационния труд е използвана извадка по райони обособени по териториален признак.


4. Структура и съдържание на дисертационния труд.

Структурата на дисертационния труд е правилно организирана и е допринесла за постигане на последователност и системност в изложението.

В теоретичната част (глава първа и втора) на дисертацията задълбочено са изяснени теоретичните основи на арендата и арендните отношения. Направен е литературен анализ и опит за критична оценка върху мненията на редица автори като се започне от Джеймс Андерсон и изразеното от него през 1777год. мнение за поземлената рента, премине се през мненията на А. Смит, Д. Рикардо, К. Маркс, през тези на професорите Я.Моллов и Долински изразени през първата половина на миналия век и се стигне до мненията по въпроса на съвременници като проф. В.Станков, проф. Р. Трендафилов и др. наши и чужди автори.

Формулирани са собствени авторски становища относно ролята на арендните отношения и особеностите на арендната организация. Сполучливо е разкрита връзката между арендния модел на земеделие и неговата връзка с редица външни и вътрешни фактори. (стр.26-27)

Положителна оценка заслужават добре обоснованите характеристики на анализираните различни европейски модели на организация на арендните отношения – затворен, полуотворен и отворен и се правят съответни изводи. (с.37-42)

В тази част на работата акцентът е поставен и върху развитието на нормативната база за арендуване в нашата страна. Проследени са и измененията с цел усъвършенстване на Закона за арендуване на земя(ЗАЗ) и взаимозависимостта между арендатора и арендодателя.

Критично е оценен методическия инструментариум, което е създало добра предпоставка за осъществяването на един добър анализ. Класическия икономически анализ е обогатен с използването на институционалния подход за анализ, което е довело до анализиране на показатели, свързани с транзакционните разходи, контрактните отношения и правата на собственост.

Като подходящ може да бъде посочен избрания район на изследване, Административна област – Стара Загора, в дисертацията има достатъчно аргументи за това. Проведеното анкетно проучване обхваща достатъчен брои (88 стопанства) със разнообразен размер, различна степен на специализация и различен статут. Статистически обработената съвкупност на базата на 212 броя договора за аренда е достатъчна за достоверността на получените резултати, още повече като се има предвид, че научноизследователските хипотези са добре формулирани.

Оценката ми за методическата част на дисертацията е, че е налице достатъчен емпиричен материал, за да могат да се правят изводи, които са обективни и реални.

На аналитичната част на изследването са посветени трета глава на дисертационния труд. Оценени са състоянието и развитието на арендуването на земеделска земя в област Стара Загора.

На базата на анкетното проучване се анализират оценки и мнения на експерти и ключови фигури в общините, свързани с развитието на селското стопанство в областта и влиянието му върху арендната организация.

Оценката ми за тази част от дисертацията е, че направените изводи допринасят за изучаване на арендните отношения в област Стара Загора. Изводите от анализа вярно отразяват намеренията и оценките на анкетираната част от земеделските производители, стремящи се към успешно адаптиране на арендната организация към новите условия.

Развитието на арендата и арендните отношения в област Стара Загора е обект на разглеждане в последната четвърта глава на дисертацията. В нея са разработени концептуални насоки за развитие и усъвършенстване на арендната организация в област Стара Загора чрез вземане на решения от земеделските производители, основаващи се на постиженията и опита на страните от ЕС при отчитане на спецификата на нашата страна и се предлагат възможности чрез икономическата рационалност и социалната целесъобразност да се усъвършенствува законовата рамка на арендната организация.
5. Приносни моменти и достойнства на дисертационния труд

Те могат да се обобщят по следния начин:



  1. На основата на извършените изследвания на икономическата същност на арендата, на арендните отношения и на арендната организация, същите се усъвършенстват и адаптират съобразно новите съвременни реалности и условия.

  2. Чрез задълбоченото проучване и анализ на съществуващата практика се разкриват определени проблеми и се правят конкретни предложения за намаляване тяхното негативно въздействие.

  3. Правят се предложения за усъвършенстване на договорната система използвана при арендното договаряне между заинтересованите страни.

  4. Предлага се изграждането на неправителствено формирование, което да спомага за отстраняване на противоречията при уреждане на арендните взаимоотношения между арендатори и арендодатели.

  5. Насърчава се формирането на гаранционен фонд за преодоляване кризисните финансово-икономически ситуации при уреждането на арендните взаимоотношения.


6. Бележки и препоръки към автора

  1. В дисертационния труд се забелязва известна диспропорция в структурирането между отделните глави, така например първа и втора глава, които по същество обхващат теоретичната част на материала са в обем 97 страници, а трета и четвърта глава като същност на изследването и насоки на усъвършенстването са с по кратък обем от 70 страници.

  2. В контекста на доброто и задълбочено ретроспективно анализиране мненията на редица автори работещи по проблемите на арендата в по ранен период като че ли недостатъчно са интерпретирани схващания на съвременните автори занимаващи се с тази проблематика.

  3. В някои части от дисертацията се изпада в излишни подробности, които затлачват разработката като цяло и отнемат възможността за включване или доизясняване на важни и съществени неща, така например подробно се обясняват изискванията по отношение на това каква трябва да бъде една извадка.

  4. Добре би било таблиците включени в приложенията да бъдат приведени на български език, а не както се получават директно от компютърния статистически пакет и са поместени едва ли не в “насипно” състояние.


7. Научни публикации по дисертационния труд.

По дисертацията има приложени 4 (четири) броя публикации, три, от които са издадени и една е под печат, а именно:



  • 2 (два) броя статии в научни списания „Икономика и управление на селското стопанство”;

  • 1 брой доклад представен на Научнопрактически конференции у нас и публикуван в сп. „Управление и устойчиво развитие”;

  • 1 брой доклад представен на Научна конференция с международно участие, проведена на 23-25 март 2008 г., Юндола и е под печат в сп. „Управление и устойчиво развитие”.

Публикациите съдържат части от предлагания дисертационен труд, а именно: статиите в научните списания са посветени на методически въпроси на оценката на земеделска земя и на развитието и перспективата на арендната организация (сп. „Икономика и управление на селското стопанство”).

В научните доклади се третират въпроси за пазара на земя в Старозагорска област и развитието на арендата и пазара на земя в тази област.


8. Други задължителни изисквания.

Авторефератът на дисертацията отразява съдържанието й и нейните приносни моменти. Разработените изводи и препоръки, които се съдържат в дисертационната работа са дело на автора.

Формулярът „Сирена” е попълнен съгласно изискванията на ВАК.
9. Обобщаващо заключение и предложения.

Въз основа на изложеното в писмената рецензия и независимо от направените критични бележки с пълно основание може да се каже, че представеният за рецензиране докторат като цяло е технически добре оформен и съдържа необходимите теоретически и научно-приложни качества.

Рецензираната дисертация представлява завършен научен труд, който е написан на добър стил и разбираем език.

Авторката на дисертацията НАДЕЖДА ФИЛИПОВА ПЕТРОВА е овладяла необходимите изследователски методи и може да извършва самостоятелно научни изследвания.

Анализът на дисертационния труд на базата на критериите на ВАК ми дава основание да предложа на уважаемите членове на СНС по Отраслова и фирмена икономика да гласуват за присъждане на НАДЕЖДА ФИЛИПОВА ПЕТРОВА образователно-научната степен „Доктор” по шифър 05.02.21. Организация и управление (селско стопанство).
08.04.2009г. Рецензент: ............................

гр. Варна (доц. д-р Димо Ангелов)





Каталог: uploaded files
uploaded files -> Магистърска програма „Глобалистика" Дисциплина „Политическият преход в България" Доц д-р П. Симеонов политическа система и политически партии на българския преход студент: Гергана Цветкова Цветкова Факултетен номер: 9079
uploaded files -> Конкурс за научно звание „професор" по научна специалност 05. 02. 18 „Икономика и управление" (Стопанска логистика) при унсс, обявен в дв бр. 4/ 15. 01. 2010
uploaded files -> Автобиография Лична информация
uploaded files -> Стопански факултет – катедра „стопанско управление” специализиран научен съвет по икономическа
uploaded files -> Утвърдил весела неделчева
uploaded files -> Конкурс за проект, при реализирането на проекти, финансирани със средства от европейските фондове, по реда на зоп
uploaded files -> Христо Смирненски
uploaded files -> I. Описание на клиентския терминал Общи положения на работата на системата
uploaded files -> Специализиран научен съвет по отраслова и фирмена икономика при вак на република българия
uploaded files -> О б я в я в а м к о н к у р с: За длъжността “младши експерт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница