План- конспект на урок по Домашен бит и техника



Дата03.01.2022
Размер65.5 Kb.
#113202
ТипПлан-конспект
План- конспект 4 клас
Свързани:
План- конспект 4 клас, 4.Методика за формиране на граматически правилна реч

План- конспект на урок по Домашен бит и техника

IV клас


I Тема на урока: Картини от конци ( из. „Бит и техника”)

II Обобщена тема: работа с материали и модули

III Обща дидактическа цел на урока:

1. Формиране на позитивно отношение към традициите на старите майстори;

2. Усъвършенстване на уменията за изработване на изделия като се използват идеи от природата;

3. Формиране на умения за изработване на изделия от картон и конци, като се използват елементи от текстилната графика;

4. Усъвършенстване на уменията за работа с текстилни материали;

IV Задачи на урока:

1. Образователни задачи:

1.1. Усвояване на знания за: изработване на фигури върху плат, използвайки конци и игла;

1.2. Затвърдяване на знания за: последователност при промушването на конец:

1.3. Формиране на умения за: последователност и повторяемост на действията;

1.4. Развиване на умения за: изработване на изделие от разнообразни материали- цветни конци, картон;

2. Възпитателни задачи:

2.1. Развиване на качествата: организираност, прецизност, усложливост;

2.2. Развиване на положително отношенбие към: полагането на труд, учебния предмет, техниката и технологиите, материалният свят на човека;

3. Развиващи задачи:

3.1. Развиване на положително отношение към учебния процес: развиване на волевото внимание, развитие на критическо мислене, творческо мислене;

3.2. Развиване на въображение: развиване на техническо и творческо въображение;

3.3. Развиване на дълготрайна памет;

V Очаквани резултати:

1. Обработва разнообразни материали, включително пластмаса, като реже, огъва, пробива и оформя;

2. Изработва изделия, като комбинира различни материали;

VI Очаквани резултати на ниво учебна програма:

1. Разбира, че хората използват много идеи от природата за своите строежи, изделия и машини;

2. Умее да изработва несложни изделия, свързани с празници, ритуали и обичаи;

3. Спазва правилата при работа с материали и инструменти, следва инструкции за безопасност;

4. Оценява опасността от неправилната работа за него и за другите;

VII Основни понятия в урока: картичка, окръжност, шевица;

VIII Използвани материали: картон (приложение №24), цветни конци, ножица, игла, кабар и гума, молив и линия.

IX Ход на урока:


Структурни елементи

Дейност на учителя

Дейност на учениците

Забележки

1. Организация на класа за работа

- Добър ден, ученици! Преди да започнем работа, всеки да си провери дали му е подредено работното място.
- Добре, а сега погледнете към мен.

- Добър ден, госпожо!
Учениците проверяват работните си места.

Учениците поглеждат госпожата.



Материали- в ляво, инструменти- в дясно, учебник- затворен и по средата.

2. Актуализация на опорни знания и опит

- Отворете учебника на страница 27. Бях ви поставила задача да проучите какво е шевица. Кой от вас разбра какво е?

-Добре, а може ли да е на дрехите тази картинка?

Учителката показва илюстрации на шевици.

- Ето това е традиционна българска шевица. Виждат ли всички?

- Освен в древна България, шевици са се използвали и в цвета. За България се знае, че растенията са били най- предпочитани за шевици.


Отварят учебника.

- Шевица, това е картинка от конци върху плат.


- Да, може и на дрехите.
- Да, виждаме я.




3. Мотивирано поставяне на темата

- Днес с вас ще изработим една картина от конци. Но преди да започнем, искам хубаво да погледнете учебника. Виждате ли ето тук (посочва слънцето) има цифри. Вие трябва да промушите конеца, както е показано. Всички ли имат молив и линия?

- Да, имаме молив и линия.






4. Решаване на учебни технически задачи

4.1. работа с конструкторска документация

4.2. определяне на материала

4.3. определяне на операции и инструменти

4.4. Поставяне на критерии

4.5. инструктаж




- Сега, слушайте внимателно. На схемата в учебника с непрекъснатите линии ви е показано, че конецът трябва да мине лицевата страна. Коя е лицевата страна на приложението?

- Точно така. А с прекъснатите линии- това означава, че конецът трябва да мине по опаковата страна. Коя е тя?

- А сега, всички да открият приложение номер 24 и да го изрежат. Хайде сега, щом сте готови, всеки от вас да погледне тук (посочва слънцето в учебника). Виждате, че до цифрата 9 са ви направили стрелките. Хайде всеки от вас в учебника да направи с молив и линия и останалите стрелки, като следвате последователността на цифрите. По този начин ще се ориентирате как да работите.
- Кажете ми днес с какви материали ше работим?
- Добре, ще използваме гума и кабар, за да направим отвори, през които по- лесно ще минава иглата с конеца.
- Сега, погледнете техническия блок в учебника и ми кажете кои операции трябва да се изпълнят?
- Точно така. Вие вече изпълнихте операция номер 1. Но преди да продължите, искам да ви покажа едно готово изделие. Искам да обърнете внимание на начина по който конците минават по лицевата и опаковата страна.
- Както знаете, всеки час по Домашен бит техника се поставят критерии за работа. Какви трябва да са те замизработването на това изделие?
Учителката записва критериите за работа на учебната дъска.

- Добре, това са вашите критерии за работа днес.


- Напомням, когато пробивате отворите, поставяте гумичката, върху нея приложението. След това с помощта на кабар правите отворите точно върху точките на приложението. И още нещо- бъдете много внимателни с кабарчето и иглата- знаете, че имат остри върхове- внимавайте да не се ободете.

- Тази, която е с рисунките.


- Тази, която е бяла и няма нишо на нея.
Децата изрязват приложението.

Учениците изпълняват задачата.

- С цветни конци, ножица, игла и приложението.

- Първо- да се изреже приложението внимателно. Второ- да се направят отворите. Трето- да се шие по показания начин.

Учениците отново поглеждат учебника.

- Първо- правилно правене на отворите. Второ- да следваме стрелките.






5. Практическа дейност

- Ако някой от вас има въпроси, може да вдигне ръка. Хайде започвайте работа. Работете тихо.

Учениците започват работа.




6. Обобщаване и оценяване на дейността

Учителката взема готови изделия и ги поставя пред класа.

- Виждате, че повечето от вас вече са готови. Хайде сега някой да прочете критериите за работа.


- Ето тук критериите спазени ли са (учителката показва едно от готовите изделия на класа)?

- Днес съм доволна от работата ви. Справихте се отлично. Сега почистете работните си места, а след това сте свободни.


Ученик прочита записаните на дъската критерии за работа.


- Да, спазени са.







Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница