План за действие



Дата10.04.2018
Размер79.37 Kb.
#65629

tagline_eng_whitetagline_eng_white

tag








План за действие




Дом за деца и младежи с умствена изостаналост (ДДМУИ) „Св. Петка”, с. Могилино:

Британският документален филм “Изоставените деца на България”, излъчен по Би Би Си обрисува недопустимото положение в един дом за деца и млади хора с умствена изостаналост (ДДМУИ) в с. Могилино. За пореден път става ясно, че спешни усилия незабавно трябва да се насочат към превенция на институционализацията и за подобряване на подкрепата за деца, лишени от родителска грижа.


Правителството на Република България разработи план за действие, чиято крайна цел е закриването на дома в с. Могилино и настаняването на децата и младите хора в алтернативни форми на услуги. Правителството отправи искане към УНИЦЕФ за подпомагане на изпълнението на плана в три главни области:



  • Оказване на спешна помощ за подобряване качеството на непосредствената грижа за децата, живеещи понастоящем в дома.

  • Извършване на индивидуална оценка на нуждите на всяко дете, изготвена от мултидисциплинарен експертен екип (състоящ се от педиатър, логопед, социален работник, рехабилитатор, психолог). Въз основа на оценката, екипът ще разработи индивидуални планове за грижа за всяко дете.

  • Извършване на оценка на инфраструктурата и нивото на развитие на социалните услуги в региона на гр. Русе, както и подкрепа на Отдела за закрила на детето в гр.Русе по работата за реинтеграция на децата и развитието на приемна грижа в областта.

Планът се изпълнява в партньорство с алианс от неправителствени организации, Агенция за социално подпомагане, местната власт и др.
Алиансът включва следните НПО: Фондация „За Нашите Деца”, Институт по социални дейности и практики, Българска асоциация за лица с интелектуални затруднения, Международни социални служби, Каритас – България, АРК, Екип.



  1. Състоянието на децата в дома:

Състоянието на децата видимо от филма, а и според оценките за закриване на дома предполага много добре аргументирано действие в посока подобряване живота на тези деца и задоволяване на техните потребности.

Реформата в домовете за деца с увреждания изисква комплексен подход, което включва – прецизна оценка на потребностите, подготовка за извеждането от дома на децата, както и наличието на социални услуги в общността, в съответствие с техните потребности. Планът за действие цели осигуряване на достоен живот на децата с увреждания в дома и изготвяне на ефективен модел за тяхната успешна и реална деинституционализация.



2. Отговорът на УНИЦЕФ:


    1. Контекст:

  • В настоящия момент домовете за деца над 3 години – с увреждания и без увреждания, са на управление на общините. Предвид националната политика за деинституционализация, домовете за деца трябва да се закрият, а междувременно преструктурират или реформират към услуги в общността. Към момента това е огромно предизвикателство за общините и домовете, поради причини, които включват и модел за реално заместване на една институция с алтернативни грижи и услуги в общността. В този смисъл, ако закриването на дома в Могилино се извърши чрез преместване на децата в друг/и дом/ове не говорим за реална дейниституционализация.



  • От друга страна, не бива да се допуска формален подход при преместване на деца и младежи от ДДМУИ „Св. Петка” в други домове за, без да се подсигури капацитета за ефективна грижа, в отговор на потребностите им. Това ще влоши качеството за грижа за децата от приемащият дом, без да подобри грижата за преместените деца от дома в Могилино. Планът няма да подкрепи преместването на деца в други ДДМУИ преди изчерпване на всички други форми на грижа в общността.




  • До настоящия момент закриването на институции за деца в страната е било основна отговорност на МТСП чрез органите по закрила и на съответната община. Моментът е подходящ за включването и на доставчиците на услуги като подкрепящи усилията на държавата и общините. Особено важно за УНИЦЕФ е да се опита да обедини правителството и НПО, за да се отработи модела, по които да се закриват институциите за деца от типа ДДМУИ в България.




  • Като първа по важност стъпка е цялостната оценка на нуждите на настанените деца и младежи с оглед актуално планиране на грижи и услуги точно за тях.




  • Настоящият персонал на ДДМУИ „Св.Петка” ще бъде въвлечен във всяка част на настоящия план, където имат желание и капацитет да се включат, без това да влошава отговорностите им към ежедневието на децата и младежите.




  • На децата и младежите от дома се гледа като на обща целева група на проекта, независимо от разделящата ги възраст – 18г. Ние вярваме, че за младежите от дома, трябва да бъдат организирани оценка и планиране на грижи и услуги на същият принцип, както за децата.


2.2 Теоретичните постановки на оценката са

  • Всяко дете, независимо от степента на увреждане на отделни органи и функции, има потенциал за развитие и в този смисъл трябва да бъде отглеждано и обучавано по начин, който да разгърне този потенциал.

  • Развитието на детето е възможно само в контекста на продължително, сигурно, индивидуално отношение на привързаност с възрастен човек – родителска фигура или професионалист. Ако такова отношение не съществува, и най-добрите грижи не могат да доведат до пълноценно разгръщане на потенциала, който всяко дете независимо от уврежданията си има. Това означава, че:

- самата оценка ще бъде извършена на базата на продължително /в рамките на оценката/ сигурно свързване на член от екипа с всяко от децата;

- предложените решения ще предвидят грижите за децата да се поставят в контекста на такава индивидуална връзка.



  • Децата с увреждания обикновено имат различни степени и комбинации от незадоволени физически, здравни, психологически и социални потребности. Затова индивидуалната оценка на всяко дете ще бъде извършена от мултидисциплинарен екип, координиран от социалния работник, установил индивидуална връзка с конкретното дете.

  • Задоволяването на потребностите на децата в общността може да се случи само, ако конкретната общност има организационни механизми, нагласи и ценности, които позволяват да бъдат интегрирани деца със сериозни специални нужди. Затова ще бъде оценен потенциалът на общността в град Русе да приеме деца с увреждания.



3. Цел на проекта:

Целта е качествено подобряване на грижата за децата, настанени в дома в с. Могилино чрез демонстриране на добре управлявано закриване на институцията и заместването й с услуги в общността.



4. Конкретни цели:

Подцел 1

Да се повиши качеството на грижа за настанените деца и младежи до реалното закриване на институцията и подготовка за извеждането им.


Подцел 2

Да се планират грижи и услуги на базата на актуална цялостна оценка на индивидуалните нужди на настанените в ДДМУИ „Св.Петка” деца и млади хора.


Подцел 3

Да се направи оценка на капацитета на Община и област Русе, както и на др. населени места в областта, да приемат децата и младежите за грижа и услуги и да се дефинират услугите, които следва да бъдат допълнително изградени


Цялостната мултидисциплинарна оценка на индивидуалните нужди на 67те настанени деца и младежи ще даде препоръки към грижата и услугите за всеки от тях по време на престоя в дома и след неговото извеждане. Тази оценка ще даде възможност с децата и младежите да започнат целенасочени и организирано дейности в дневния режим до края на престой им в дома в Могилино.
От друга страна, оценката на общите нужди на децата и младежите ще даде възможност за планиране на грижите и услугите за тях след закриване на дома в Могилино.
5. Резултати от проекта:

  • повишено качество на грижите за децата и младежите до извеждането им от ДДМУИ с.Могилино.

  • планирани грижи и услуги на базата на актуална цялостна оценка на нуждите – индивидуални и групови

  • оценени 67 деца и младежи, настанени в ДДМУИ с. Могилино

  • организирани ежедневни медицински грижи за децата и младежите в с. Могилино

  • организирани ежедневни индивидуални и групови дейности с децата и младежите в дома

  • организирана заместваща дневна грижа за част от децата в ДДМУИ до извеждането им от дома

  • проучена възможността за развитие на приемната грижа сред персонала на дома

  • изработена методика за цялостна оценка и планиране на грижи и услуги с цел закриване на институцията

  • изработен модел за заместване на институция с грижи и услуги в общността

  • постигната откритост и информираност на обществеността за предприетите действия и техните резултати



6. Бюджет:

Приблизителният бюджет по дейностите на плана е 150 000 USD.



7. Допълнителни разяснения:

В екип по директна работа и оценка на нуждите на децата и младежите се включват:



  • Социални работници – 6 – ключови работници на децата и младежите; правят графика на групова и индивидуална работа; водят оценката на децата, прави документална оценка, правят оценка на потенциала за развитие на детето, отговарят за събирането на данни за ситуационен анализ на гр. Русе.

  • Психолог, Логопед и Рехабилитатор/кинезитерапевт – 3. правят оценка на сетивно, двигателно, когнитивно и емоционално състояние на детето, дават препоръки за допълнителни изследвания; препоръки към грижа и услуги; организират работата с децата до края на престоя им в дома.

  • Специален педагог и Арт-терапевт – 4. Извършват групова и нидивдуална работа с децата по график.

  • Педиатър, Детски психиатър и Невролог – 3. снемат здравен статус на детето, дават препоръки за допълнителни изследвания и интервенции; препоръки към грижата и услугите.

  • Лекар – прави преглед и последява на физическото състояние на децата; предписва лечение и медицински грижи

  • Медицинска сестра – 2. Осигурява здравни грижи по лекарско предписание.

  • Стоматолог – 1. Осигурява стоматологични грижи за зъбите на настанените деца и младежи.


Работата по оценката ще включва:

  • Правен статус – родители, декларация за осиновяване, вписване в регистъра за осиновяване – в Б-я или в чужбина

  • Важни събития в живота на детето

    • Раждане

    • Отглеждане в семейството

    • Лечение

    • Постъпване в институция и премествания

  • Контакти с родителите и/ или други близки и роднини

  • Здравен статус

    • История на раждане и диагностика на детето

    • Предистория на настаняването /диагноза, с която постъпва в дома/

    • Антропометрични данни

    • Диагноза – актуална

    • Прогноза на заболяването/ увреждането

    • Провеждани лечения

    • Актуално лечение /ако се провежда/

    • Рехабилитация и профилактика

  • Физическо развитие и двигателна активност

  • Сетивност

  • Реч и комуникация

  • Познавателно развитие и интелект

  • Емоционално и поведенческо развитие

  • Социално представяне и самоличност

  • Самообслужване /хигиена, хранене, тоалет, обличане, събличане/

  • Дневен режим

  • Потенциал за развитие. Ще се проследи реакцията на детето към индивидуален стимулиращ контакт в проведените срещи и сесии.

  • Разбиране на сексуалността.







Каталог: public -> images -> tinybrowser -> upload
images -> Международни проекти
upload -> Използването на институционална грижа в Европа за деца под тригодишна възраст: някои поуки от невробиологията
images -> Семинар „Киното и дълбините на човешкото съществуване в памет на Бергман и Антониони
images -> Програма VІІ лятна школа по Пъблик Рилейшънс "пр за пр"
upload -> Координати на пилотните общини –приятели на детето
upload -> Допълнителна информация Оценка на промените в състоянието и развитието на децата и младежите от ддмуи могилино за периода октомври 2007 – август 2008
upload -> Проект „Да пораснем заедно. Работилница за родители" списък на пилотните места по проекта гр. Плевен Народно читалище „лик 1959"


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница