План за действие за съвместни туристически инициативи и интегрирани зелени туристически продукти



страница1/2
Дата01.01.2018
Размер0.58 Mb.
#38984
  1   2




Проект „Зелени пътеки към светлото бъдеще - ефективното използване на икономическия потенциал на природните ресурси”

BG 2005/017-455.01.02.02.16

План за действие

за съвместни туристически инициативи и интегрирани зелени туристически продукти
Община Криводол, България

Община Александрия, Румъния


Този продукт е изготвен по проект BG 2005/017-455.01.02.02.16, финансиран от ЕС по програма ФАР трансгранично сътрудничество България-Румъния. Възгледите изложени в разработката не отрязяват официалната позиция на ЕК.


Въведение
Този документ е разработен в съотвествие с изискванията на Закона за туризма, кореспондира с Общинския план за развитие на Община Криводол до 2013 година. Отчетени са тенденциите в развитието на общината в икономически, социален, демографски и институцинален аспект. Финансовото обезпечаване на дейностите, заложени в него се предвижда да се осъществи, чрез общинския бюджет, изграждане на публично-частно партньорство и чрез кандидатстване за финансиране пред различни чудестранни и национални финансиращи организации.

Ресурсите за развитието на туризма са разделени на:



  • Културно - историческо наследство

  • Защитени територии и биоразнообразие




1 . ОБЩИНА КРИВОДОЛ
ГЕОГРАФСКО ПОЛОЖЕНИЕ

Община Криводол е разположена в Северозападна България (Северозападен район за планиране), в границите на Врачанска област. Уникалността на местоположение-то се определя от обстоятелството, че територията е на прехода с област Монтана. Общинският център - гр. Криводол, е на еднакво разстояние от двата областни града Враца и Монтана.

Общината граничи на северозапад с община Бойчиновци, на запад с Монтана, а югозападните части имат малки контактни зони с общините Вършец и Берковица. На изток община Криводол има обща граница с община Враца, а най-северните части граничат с територията на общините Борован и Хайредин. На запад границата с Федерация Сърбия и Черна гора отстои на 60 км от гр. Криводол и на север - на 50 км от Р Румъния.

Предимствата на местоположението на община Криводол се определят от преходността на територията (спрямо Враца и Монтана) и централното разположение на общинския център спрямо другите селища. Територията на общината се пресича от шосейната магистрала от Мездра (за София и Плевен) за Враца, Криводол, Монтана и Видин (трасето е част от трансевропейския транспортен коридор № 4), паралелния шосеен път от Криводол за Монтана и на изток за Бяла Слатина и Кнежа и меридионалния път от Криводол на север за с. Галатин, с. Лесура и с. Фурен, а на юг за с. Пудрия и с. Ботуня. Важно предимство е, че през територията на общината преминава ж.п. линия от Мездра за Враца, Криводол и Бойчиновци. Пространствената структура на транспортната мрежа осигурява добра и оптимална достъпност до всички селища от общината, които могат и трябва да се използват при планирането и изграждането на екологичната инфраструктура. В тези граници територията на община Криводол е 327 кв.км. Тя съставлява 8,3 % от площта на област Враца и 3,1 % от територията на Северозападния район за планиране.

Ограниченията за развитието на община Криводол се определят от нейната “отдалеченост” от главните транспортни коридори - съответно автомагистрала “Хемус” и трасето на трансевропейския коридор № 4 от гр. Криводол. Специфичното меридионално местоположение на общинската територия “разделя” взаимосвързаното и функционално развитие на селищата на север от долината на р. Ботуня (с.Фурен, с.Градещница, с. Лесура, с. Добруша, с.Баурене) и тези на юг от нея (с.Ботуня, с.Главаци, с.Краводер, с.Пудрия). Тази специфична пространствена зоналност на селищната мрежа, предопределена в значителна степен от уникалността на местоположението, ще оказва влияние върху формирането и изграждането на екологичната инфраструктура.
Културно-историческо наследство.


  • Манастири - "Йоан Предтеча", известен като Градешки манастир, Мътнишкият манастир ;

  • Църкви - осем в следните населени места: гр. Криводол и селата Осен, Ракево, Баурене, Галатин, Лесура, Пудрия, Краводер.

  • Читалища - На територията на общината действат следните читалища с обособени библиотеки в тях: "Н. Й. Вапцаров - 1924", гр. Криводол; "Светлина - Ракево", с. Ракево; "Светлина - Краводер", с. Краводер; "Светлина - 1940", с. Главаци; "Бъдеще - 1927", с. Градешница; "Развитие - Лесура", с. Лесура; "Просвета - 1921", С. Пудрия; "Пробуда - Осен", с. Осен и "Светлина" с. Главаци. "

  • Мемориален комплекс "Септемврийци" в местността "Томин мост”

  • Исторически паметници - римска вила "Рустика" и античен мавзолей край с. Уровене, останки от римски крепости край селата Осен, Краводер, Галатин

  • Исторически музей в гр. Криводол, съдържащ експонати от "етнокултура Градешница" и "етнокултура Криводол", намерени при разкопки в землището на селища от общината и етнографска сбирка, съдържаща експонати - дарения от местната общност.

  • Художествена галерия с експонати от всички жанрове на изобразителното изкуство


Защитени територии и биоразнообразие

На територията на община Криводол е обявена за защитена територия само една защитена местност “Тепето” - находище на червен божур. Режима на защита е защитената местност да не се разорава, нейният обхват е 6 ха.

Природата на общината е съхранена чиста, със запазено разнообразие на флората и фауната, с редки и нуждаещи се от евенуална защита животински и растителни видове.

Общината попада в зоната на дъбовите гори, но тъй като природо-географските дадености (благоприятстват развитието на селското стопанство голяма част от горските насаждения са превърнати в обработваема земя. Флората е представена най-вече от храстовидна растителност: габър, глог, леска и др., както и от лечебни растения. В зоните с по-големи наклони има издънкови дъбови гори, от които се получава малко количество дървена маса. На територията на Община Криводол има изкуствено създадени иглолистни формации, главно от борови гори но те са насаждения чужди на тази природна зона.

Животинският свят е типичен за средноевропейската фаунистична зона и е представляван от лисица, язовец, дива свиня, сърни, зайци, белки спорадично се срещат и чакали. Има и различни видове влечуги: змии, гущери.

2. ОБЩИНА АЛЕКСАНДРИЯ
ГЕОГРАФСКО ПОЛОЖЕНИЕ
Александрия е административен център на Община Телеорман и се намира в южната част на Румъния. Разположена е на р. Ведеа, която извира от хълмовете, юно от Питещи и се влива в Дунав, западно от Турну Мъгуреле. Местоположението на града има своите положителни и отрицателни страни. Предимството е плодородната черноземна почва, подходяща за отглеждане на зърнени култури (пшеница, царевица), слънчоглед, памук и различни видове зеленчуци и технически култури. Недостатък са високите подпочвени води (1,5 – 3 м.) които предизвикват заблатяване и периодични наводнения. Александрия има контитентален климат с високи амплитуди в темперятурите. Абсолютният минимум регистриран тук е – 38 градуса, а абсолютния максимум – 43 градуса. Обичайните ветрове са със западна и източна посока. Топрият вятър от Дунавската равнина носи достатъчно влага за вегетацията на растенията. Валежите са в рамките на 550 – 600 l/mp и са характерни главно за есента.

Алекснадрия заема важно място като кръстопът и комуникация между столицата Букурещ и различни градове в Румйния. Важни тук са магистралите DN 6, DN 52, DN 51, DJ 504, DJ 601 и DJ 506.

Разстоянието между Александрия и букурещ е 99 км., и до Турну Мъгуреле – 48 км. Оттук минава и железопътната линия Рошиори де Веде – Зимницея, която е връзката на града и региона с основните Европейски транспортни коридори.
ИСТОРИЯ
Независимо, че Алекснадрия е млад град, археологическите разкопки показват, че тук е имало живот още от Палеолита. Открити са и много доказателства за активност по време на НЕолита и Средните векове. Градът е основан през 1834 г. по инициатива на граждани от Зимницеа и Мавродин. Наречен е на името на принц Александре Гика, който е и патрон на Катедралата Св. Александър в града. Основателите са фермери, занаятчии и търговци, които създават „Екструктиа” – интересна форма на за устройството и рзвитието на града, която те следват близо 30-години. „Пример за човешка идея, пример за демократично управление, чрез представители избрани от жителите, на базата на свободна воля и милно съгласие”. Всичко това показва, какво е била Алекснадрия и какво е тя днес.

Търговията със зърнени храни и добитък е най-важния отрасъл в местната икономика до 1948 г. След създаването на окръг Телеорман през 1968 г. ставайки негов главен град, Александрия получава значителни инвестиции. На 27 юли 1979 г. Александрия е обособена като община.

Жителите на града взимат участие във всички по-значими събития в модерната история – революцията от 1848 г., Съюза на Румънските княжества, Селското въстание от 1907 г. Първата Световна война (1916-1918) и Втората Световна война (1939-1945). Взимат участие и в Революцията от 1989 г. и през следващите години активно работят за промените в Румъния и предизивикателствата на периода на прехода. Те са убедени, че Александрия ще намери своя път на развитие и ще се утвърди като област на национално и европейско равнище.
НАСЕЛЕНИЕ
Алекснадрия има 50 496 жители, считано към 2005 година. Активното население е 22 589 жители. (12 192 мъже и 10 397 жени).

Неактивното население от 27 907 жители: ученици, студенти, пенсионери и др. се разделя съответно на 12 396 мъже и 15 511 жени.

Етническият състав на населението е както следва:

Жители (всичко) 50 496

Румънци 48 153

Цигани 2 278

Унгарци 18

Други националности 11



ИНФРАСТРУКТУРА
Следвайки градоустройственото решение на амстрийския инженер Ото фон Мориц, Алекснадрия е град с дълги, прави и перпендикулярно пресичащи се улици. Основно те са успоредни на река Ведеа. Градската пътна мрежа е с дължина 67 км. От които 60 км, асфалтирани и 7 км с друга настилка.

В града няма достатъчно паркоместа, което създава проблеми със паркирането на все повече растящият брой автомобили; Градският транспорт в Александрия се осъществява от Общинска транспортна компания и от други частни фирми, основно чрез таксита и минибусове.


КУЛТУРА
Градската библиотека „Марин Преда” от 2000-та година е настанена в нова и модерна сграда. Тези които се интересуват моагт да намерят тук много книги от областите на: ищономиката, правото, бизнеса, историята, информатиката, изкуството и литературата. Тук се съхраняват и много стари, редки и ценни издания. Също се организират и срещи, симпозиуми, изложби на книги и др.

Градският музей е основан през 1952 г. на базата на фонд за културното наследство основан през 1934 г. когато Александрия чества своята 100-годишнина.

От 1974 до 1998 г. е известен като Исторически музей на област Телеорман, от следващата година е преименуван на Областен музей на Телеорман.

От 1997 г. всичките му експозиции са преместени в нова и модерна сграда. Тя е на три етажа и с обща площ 2100 кв. В която се помещеват експозиционни зали, реставрация и складове. Музея има 57 764 експоната и 65 забележителни колекции в най-различни области: палеонтология, етнография, нумизматика, история на изкуствата и др

В Александрия можете да посетите или участвате в най-разнообразни артистични прояви, които се провеждат през цялата година. Културният живот е съсредоточен в следните места:

Градският Център открит през 1973 г. притежава зала със 600 места, 120-местна конферентна зала и малки репетиционни зали за различни изкуства (театър, балет, музика ипр.). експозиционни зали и технически помещения.

Поп АРт училището е основано през 1978 г. Хората които се интересуват и занимават с музика, театър, рисуване, фолклор и занаяти са добре дошли тук.

Румъно-френската Асоцияция за дружба е създадена в резултат на дълги и ползотворни връзки с хората, чиито език и история са близки и подобни на румънската. Асоциацията е изградила компютърен център, където могат да се изучават чужди езици и да се обучават в компютърни умения и да сърфират в Интернет. Към нея има създадени театрална трупа, групи за чуждоезиково обучение и фолклорен ансамбъл.

Асоциацията е горда със вече утвърдените традиционни прояви в областта на културния и спортен обмен със Франция, чрез домакинството и участието си в най-различни състезания и фестивали. РОМФРА участва също и в „Дните на румъно-френската дружба”, „Дните на РОМФРА” и в Семинара „Франкофонията и Европейската интеграция”.

От 14 април 2000 г. Асоциацията има свой собствен модерен център.



ТУРИЗЪМ И УСЛУГИ
Регионът не предлага богатставото и разнообразието, характерно за други райони на Румъния. Но туристите които имат щастието да го посетят ще останат доволни. Хората тук са топли и сърдечни, обичащи забавленията, комуникативни и известни със своето гостоприемство.

В центъра на града се намира двузвездният хотел „Парк”, с над 240 легла, ресторант и тераса.

Тези които обичат природата, могат да отседнат в „Лъки Ин”, предлагаща уюта и спокойствието далеч от градския шум.

Няколко модерни центрове за развлечения и спорт се намират в център на града, като пицарията „Белла”, дискотеката „Смайл” и плувният басейн „Мара” близо до Пеко ареа.

Има още и два къмпинга за любители на природата извън града.

В Алекснадрия работят 5 травел агенции: „Ведеа”, СиндРом”, Елион ТУр” Атлассиб” и „БТТ”.


ИКОНОМИКА
Икономическата ситуация в Алекснадрия е тясно свързана с сационалната икономика, която преминава през период на реформи и ограничения, но къщо така е повлияна и от местната специфика и от развитието на икономическите и социални активности, определящи за възникването и динамиката на бизнеса.

До март 2005 г. са регистрирани 3 807 фирми от които 157 джойнт-венчър, 3111 с ограничена отговорност и 455 малки еднолични търговци.

Повечето от компаниите са частни – 3520, с чужд капитал – 56, смесен капитал (местен и чужд) – 31 и 24 са с държавно участие.

В Алекснадрия са създадени 2 търговски асоциации и 3 честни клона на национални търговски асоциаци (UGIR 1903, ANAMOB и Федерацията на обединените фермери), които представляват повечето от местните компании.


По-важните фирми в града са:

SC KOYO SA – производство на строителни елементи

SC ELECTROTEL SA- производство на електрическо оборудване

SC IAICA SA – вентилационна и климатична техника

SC ALTEX SA – текстилна промишленост и конфекция

SC SAIFCAR SA – строителство, ремонти и поддръжка

SC GERMINO SA – производство на тестени изделия

CS HIDRO OLT CONSTUCT ALEXANDRIA – строителство, ремонти и поддръжка SC CICALEX – специализирана в пакетиране и опаковки.


Банковите клонове са представени от следните финансови групи:

The Commercial Bank, BRD - Group Societe General, RAIFFEISEN, BANCPOST и CEC- Националната спестовна банка..





3. Анализ на съществуващата ситуация
Туристическите ресурси са специфичните дадености на територията на трансграничния регион, които предизвикват определен туристически интерес. В най-общи линии те се диференцират на:

  • природен характер;

  • антропогенен характер;

Към разполагаемите туристически ресурси с природен характер, безспорно е предимството с което разполага община Криводол, към което могат да бъдат отнесени реките Ботуня, Въртешница /Лева/ и Рибиня, система от пещери, карстови извори, горски масиви и др. В пещерите край с. Ботуня, уникални със своята разнообразност и съвършенство, има неизследвани обиталища на първобитния човек от края на палеолитната епоха - 40 000 г. пр.н.е. Ролята на благоприятен фактор за развитие на алтернативни форми на туризъм (еко-, познавателен, ловен) е доброто качество на природната среда. Тя е съхранена чиста, със запазено разнообразие на флората и фауната, с интересни животински и растителни видове. Тези качества на природната среда придобиват все по-голяма роля за привличане на туристически интерес.

От туристическите ресурси с антропогенен характер са недвижимото и движимо културно - историческо наследство. Наличието на исторически музей в гр. Криводол, на архитектурно - исторически обекти, осемте църквите в селата , двата манастира ( Градешкия - “Йоан Предтеча" и Мътнишкият манастир ), както и останките от римски крепости край селата Осен, Краводер, Галатин са предпоставка за развитие на културно-познавателния туризъм. С културно- историческа стойност са и римската вила "Рустика" и античния мавзолей край с. Уровене. От румънска страна ресурсът е по-беден и се ограничава в Областния исторически музей в Алекснадрия и Градската библиотека.

Предимство за град Александрия е наличието на Градски културен център в който има зала с 600 места, подходяща за представянето на различни малки, театрални, музикални и танцови спектакли.

Туристическата инфраструктура включва средства за подслон и заведения за хранене. За съжаление на територията на община Криводол няма нито един обект в категорията „средства за подслон”.

В Александрия може да отбележим наличиетона двузвузден хотел със сравнително добър капацитет – 240 места, една страноприемница и два къмпинга.

Заведенията за хранене като елемент на туристическата инфраструктура на този етап са с възможности да поемат потребностите от хранене на ограничения туристически поток. Те са категоризирани в съответствие с качествените изисквания на действащата нормативна база и условията, които те предлагат.

Основните изводи за състоянието на туризма в трансграничния регион могат да бъдат формулирани по следния начин:


    • Слаба усвоеност на туристическите ресурси и потенциали на територията на и на двете общината. (В частност, тук е по-интересен капацитетът на Криводол, който е значително по-голям от този на Алекснадрия);

    • Неизползвани възможности за превръщане на община Криводол в изходен туристически пункт към туристическите обекти в съседните общини. В същата мярка това се отнася и за румънската страна;

    • Моноструктурен характер на туристическата дейност, базирана на транзитния туристически поток;

    • Недостатъчна реклама и популяризиране на възможностите на двете общини за развитие на алтернативни форми на туризъм, към които се наблюдава засилен туристически интерес – екологичен, спортен, културно - познавателен, ловен и др.


План за действие за съвместни туристически инициативи и интегрирани зелени туристически продукти

Цели
Изпълнението на проекта има за цел да подобри условията на живот на жителите на региона, да увеличи икономическите възможности и способства за развитието на туризма, както и да създаде предпоставки за използването на добрите практики в проекта от местните жители, с което да се съхрани природното богатство, историческите и културни паметници и характерните особености на района.
Специфичната цел е обозначаване на трансграничната екотуристическата дестинация на туристическия пазар с оглед привличане и увеличаване броя на посетителите и оттам на базата на спецификата и доброто качество на услугите увеличаване на продължителността на техния престой. Подобряване на сезонното и териториално разпределение на туризма в трансграничния регион и отделните обекти, основано на интегрирано управление и маркетинг на дестинациите и използване на различни средства, техники и системи, осигуряващи ефективна туристическа информация и маркетинг.



Управление на информацията


  1. Създаване на общ Интернет портал “Най-добрите места, които може да посетите в региона „Криводол-Александрия”;

  2. Създаване към портала на Електронна библиотека от статии и материали в областта на екотуризма;

  3. Събиране и създаване на база данни за региона;

  4. Разработване на Система за управление на информацията;

  5. Популяризиране на Системата за управление на информацията в екотуризма;

  6. Прилагане на Международните и Национални стандарти за обозначаване на маршрути

ДЕЙНОСТИ ПО НАПРАВЛЕНИЕТО






1. Интернет портал – Най-добрите места ....


  • Създаване на структура на базата данни;

  • Събиране на необходимите и подходящи материали за обектите и дестинациите в региона;

  • Събиране на материали за най-добрите практики в екотуризма;

  • Разработване и предоставяне на достъп до многоезични източници на информация;

  • Поддържане и редовно актуализиране на базата данни и, доколкото е възможно, ангажиране на доброволци, частни предприемачи и туроператори в този процес;

  • Предоставянена линкове към портала на сайтове и портали свързани с туризма;

  • Адаптационни дейности за добрите практики.





2. Електронна библиотека


  • Създаване на необходимата структура на базата данни; определяне на правила и изисквания относно съдържанието и формата на различните видове данни включително снимки, описание на продукти;

  • Набиране на материали;

  • Анализ на обхвата на базата данни и използване на нови материали, когато е необходимо;

  • Редовна актуализация.





3. Събиране на данни за екотуризма


  • Идентифициране на съществуващите обекти, продукти, проучвания и участници в туристическия бизнес в трансграничния регион;

  • Разработване на нови средства за набиране на данни на съответните нива;

  • Формулиране на въпроси от значение за сектора екотуризъм;

  • Уточняване на формата на необходимите анализи;

  • Интегриране на тези дейности в методологиите за провеждане на проучвания и в системите за анализ;

  • Разпространяване на анализите в Интернет портала.



4. Система за управление на информацията




  • Идентифициране и събиране на данни за съществуващите източници на информация и информационни системи в областта на екотуризма от Министерства, НПО, Дирекции на паркове и др.

  • Структуриране на базата данни;

  • Посочване на правила и изисквания за съдържанието и формата на различните типове данни, включително фотографски снимки, профил на продуктите, последователност в ползването на национални обозначителни символи и регионални продуктови емблеми;

  • Разпространяване на правилата и изискванията до всички източници на данни и потенциални потребители;

  • Осигуряване на подходящо обучение за експлоатация и поддръжка.





5. Популяризиране на системата за управление на информацията


  • По-точно идентифициране на източниците и събиране на съществуващата информация от всички възможни източници;

  • Формат в съответствие с параметрите, определени Националната Системата за управление на информацията;

  • Предоставяне на линкове към всички национални сайтове и портали съдържащи информация в областта на туризма;

  • Обучаване на местни и регионални органи за обновяване на информацията в Интернет с помощта на стандартизирани шаблони, както и подкрепа с помощта на система от стимули за предоставяне и ползване на информация в бъдеще.






Каталог: user pic -> files
files -> Конкурс за съвременна хореография Враца -15 и 16 април 2016 г. Цел: Да презентира, популяризира, обогати и усъвършенства репертоара, да създаде сцена за
files -> Презентация на регионалния тв канал Телевизия Враца правен статут
files -> Презентация за живота и делото на Васил Левски. 5-8 клас, соу. Място на провеждане: Зала за мероприятия в библиотеката на читалището
files -> За взаимоотношенията с крайните потребители на “михайлов тв” оод
files -> Задание за обхват и съдържание на оценка на въздействието върху околната среда
files -> М и Х а й л о в т в ” о о д местни избори 2015 г
files -> Companies report
files -> Сейшелски острови о. Праслин
files -> Светът става по-малък, но по-труден за въздействие човечеството става
files -> Покана enterprise Europe Network към Търговско-промишлена палата – Враца


Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница