План за развитие на Община Дупница 2005-2013 г



страница1/20
Дата31.03.2018
Размер4.32 Mb.
#63938
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   20

План за развитие на Община Дупница 2005-2013 г.




С Ъ Д Ъ Р Ж А Н И Е




ВЪВЕДЕНИЕ


РАЗДЕЛ ПЪРВИ

АНАЛИЗ НА СЪЩЕСТВУВАЩОТО ПОЛОЖЕНИЕ И ТЕНДЕНЦИИ В РАЗВИТИЕТО




РАЗДЕЛ ВТОРИ



SWOT АНАЛИЗ

РАЗДЕЛ ТРЕТИ


СТРАТЕГИЧЕСКИ ЦЕЛИ ЗА РАЗВИТИЕТО НА ОБЩИНА ДУПНИЦА


РАЗДЕЛ ЧЕТВЪРТИ
ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЕ

СРЕДСТВА ЗА ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ НА ПЛАНА ЗА РАЗВИТИЕ НА ОБЩИНА ДУПНИЦА



РАЗДЕЛ ПЕТИ

ИНДИКАТИВНА ФИНАНСОВА ТАБЛИЦА





РАЗДЕЛ ШЕСТИ
ИЗПЪЛНЕНИЕ , НАБЛЮДЕНИЕ, ОЦЕНКА И АКТУАЛИЗИРАНЕ НА ОБЩИНСКИЯ ПЛАН ЗА РАЗВИТИЕ
РАЗДЕЛ СЕДМИ
РЕД И НАЧИН ЗА ОСИГУРЯВАНЕ НА ИНФОРМАЦИЯ И ПУБЛИЧНОСТ НА ПЛАНА ЗА РАЗВИТИЕ НА ОБЩИНА ДУПНИЦА
УВОД
Плана за развитие на Община Дупница за периода 2005-2013г. е изготвена в изпълнение на чл.21, ал.1 , т.12 от ЗМСМА, чл.14 от ЗРР, чл.11, ал.1, т.1 от ЗОБ и Решение № 71/24.06.2004 г. на Общински съвет – гр.Дупница.

Документа се основава на регламентите на Европейския съюз , Третия кохезионен доклад на Европейската комисия, Конвенцията от Лисабон и ангажиментите по Глава 21, очертаващи развитието на европейските общини и региони през плановия период.

Разработен е на базата на задълбочена оценка на протичащите процеси и тенденции, тяхната устойчивост или преходност в днешното време на съществени социално-икономически промени в страната и осъзнатата представа на обществеността за желаното развитие на Община Дупница в по-близкото и по-далечното бъдеще.

Плана за развитие на Община Дупница за периода 2005-2013 г. има за цел:



  • Да очертае насоките на промените във всички сфери на социално-икономическия живот в Общината;

  • Да формулира приоритетните задачи на развитието ;

  • Да набележи необходимите действия за реализацията на желаните промени, като осигури най-ефективно използване на наличните ресурси и опазването на околната среда;

  • Да ориентира и интегрира усилията и действията на различните институции и структури, които имат влияние върху хода на социално-икономически и други промени в Общината ;

  • Да симулира възникването на нови ценностни системи, нов подход при решаването на проблемите,ново съвременно мислене на всички формални и неформални структури в Общината, които да бъдат ориентирани към духа на единна Европа и принципите за регионално развитие.

Общинският план за развитие е свързан пряко с :

  • Всички съществуващи до момента местни програмни и планови документи – Програма за развитие на туризма в Община Дупница , Програма за опазване живота и здравето на децата и учениците, Програма за управление на отпадъците, Ежегодните приватизационни програми;

  • Общински бюджет и тригодишната бюджетна прогноза;

  • Областната стратегия за развитие на Област с административен център гр.Кюстендил;

  • Регионален план за развитие на Югозападен район за планиране ;

  • Национална оперативна програма за регионално развитие.

Разработен е и ще бъде реализиран при спазване на следните принципи:

  • Партньорство , публичност и прозрачност;

  • Концентрация на ресурсите за постигане на целите на местното развитие;

  • Допълване на финансирането от разннобразни източници;

  • Междуведомствена координация;

  • Съгласуваност с другите структуроопределящи политики, инструменти и действия на национално и регионално ниво.



РАЗДЕЛ ПЪРВИ

АНАЛИЗ НА СЪЩЕСТВУВАЩОТО ПОЛОЖЕНИЕ И ТЕНДЕНЦИИ В РАЗВИТИЕТО


А.Историческа справка
В град Дупница и околностите са разкрити следи от човешко присъствие още от времето на късната каменна епоха и античността.В резултат на археологически проучвания през 1993–1995г. в местността на Кулата – хълма в североизточната част на града, са разкрити основи на крепост, съществувала през ІV –Vв. За първи път името Дупница се появява в османски регистър от третата четвърт на ХV в.По-късно описание на града и населението се среща в записки на пътешествениците: рицаря Арнолд фон Харф (1499г.), Евлия Челеби (ХVІІІ в.) и Ами Буе (ХІХв.).

В предосвобожденската епоха стопанския живот на Дупница е свързан предимно с рударството.Преуспяват занаятите и търговията.Съществуват различни занаятчийски и еснафски организации – фурнаджийски, кожухарски, абаджийски, железарски, дюлгерски, мутафчийски.

Началото на индустриализацията в града е поставено през 60-70-те години на ХІХ век, когато започват работа три предприятия от манифактурен тип - абаджийско, дървообработващо и за рязан тютюн. Градът започва да се оформя като един от големите тютюно-производителни центрове на ХХ век.

През първата половина на ХІХ в. в града съществуват четири църкви, метосите на Рилския, Хилендарския и Зографския манастири, а към края на века действат осем училища, едно от които е девическо и читалища.

Наред с развитието на културно-просветната дейност дупничани се включват в борбите за национално освобождение.

Б.Географско положение и природни ресурси

Община Дупница е разположена в югозападната част на България, по долината на р.Струма.Тук се пресичат пътищата от Солун за София и от Адриатика за Истанбул.

Територията на Община Дупница е 359 км² или 0.32 % от територията на Република България.Средната надморска височина е 946.3 м.

На изток Община Дупница граничи с Общините Сапарева баня и Самоков, на запад с Община Бобов дол , на север с Община Радомир и на юг с Общините Рила и Бобошево.


1.Релеф :
Цялата Община има планински и полупланински релеф.На югоизток се издига северозападния дял на Рила планина, на североизтон- Верила планина и на запад – Коневската планина.В зависимост от релефа ниската част на покрайнината се разделя на три части :

  • Горно Дупнишко поле- обхваща североизточната част на Общината.

  • Разметаница - западната част на Общината, оградена с Конявска и Поглед планина.

  • Долно Дупнишко поле- заема югозападната част на Общината, която се разширява по р.Струма и долините и притоци на р.Джерман и Рилска река.

В тектонско отношение районът представлява грабен , запълнен от палеогенски, плиоценски и квартернерни обложки.Скалната покривка на територията на Община Дупница се характеризира с високо кристални гнайси и амфиболити с палеозойска възраст.Свлачища се срещат по долния бряг на р.Джерман.

В сеизмично отношение територията попада в сеизмична зона VІІ, VІІІ и ІХ степен за периода на сътресимост съответно за 100,250 и 1000 години (според сеизмичното райониране на България от 1997г.).


2.Климат:
Климатът на Община Дупница е умерено-континентален с известно средиземноморско влияние, което навлиза по долината на р.Струма, посредством р.Джерман.Средната годишна температура е 10.6° С.

Най–топлият месец е юли, а най-студения – януари.Максималната температура е 39.8°С , а минималната 26.7° С и средната годишна температура за района 12° С , която се дължи на почти постоянния отточен вятър по долината на р.Джерман .

Средното годишно количество на валежите е 656 мм , при пролетен максимум – 181 мм и зимен минимум – 134 мм. Относителната влажност на въздуха е средно 69% .Преобладават източните и южните ветрове ,със средна скорост 4.8 м/сек. , като 283 дни в годината са без вятър.
3.Води :
Община Дупница разполага с разнообразни водни ресурси. Първостепенно значение имат повърхностните води.Най – голямата река , която протича през Дупнишката котловина е р.Струма. За водния баланс от значение са и реките Джерман , Бистрица, Отовица, Джубрена, Тополница и Горица.

Питейно – битовото водоснабдяване се подпомага от язовир “Дяково”.

Подземното водно богатство на Община Дупница се формира от няколко минерални извори в гр.Дупница, с.Крайни дол и с.Палатово. До момента ,обаче , те не са изследвани , не са доказани техните качества и реално не се експлоатират.
4.Полезни изкопаеми :
Община Дупница е бедна на минерални суровини.В ограничени количества са застъпени : пясъци и чакъли за бетон (с.Крайници), глини за тухли (с.Яхиново) и долмити, като огнеупорна суровина (с.Делян).
5.Почвена покривка :
Разнообразният релеф, климат, растителност, почвообразуваща скала и други условия обуславят наличието на разнородна почвена покривка на територията на Общината. Почвите, които имат значение за агротехнически и мелиоративни мероприятия са : алувиално – ливадни , канелени горски и кафяви горски.
6.Растителен , животински свят и защитени природни територии:
На територията на Община Дупница попадат част от Национален парк “Рила”. Най- близко разположеният резерват до гр.Дупница е “Скакавица” (в землището на гр.Сапарева баня), отличаващ се с вековен беломуров горски масив.

22 % от територията на Община Дупница за заети от гори.Срещат се гори от мъждрян, примесени на места от габър и мезофитни тревни формации (ливади), смесени гори от мизийски бук , габър, липа и бял бор.

Храстовите ценози са представени от обикновена шипка, глог, дрян, леска, смрадлика, ракита, калина и др. , а тревистите - от бял равнец, пелин, зайча сянка, паричка, змийско мляко, очанка, ягода,еньовче, тинтява, здравец и други.

Фауната се характеризира с представители на видовете влечуги, птици, земноводни и бозайници, характерни за умерено-континенталния нлиматичен пояс.






Изводи :


  1. Община Дупница има изключително благоприятно геостратегическо положение.

  2. Релефът на Общината е планински и полупланински.

  3. Територията на Община Дупница попада в зоната на VІІ, VІІІ и ІХ сеизмична степен. Този факт трябва да бъде съблюдаван при проектирането и строителството на различни сгради и съоръжения.

  4. Като цяло територията на Общината се характеризира със сравнително слаба гъстота на речната мрежа и неравномерно разпределение на водните ресурси.

  5. Неизследвани и неусвоени минерални води.

  6. Въпреки значителната надморска височина Дупнишката община има мека зима и топло лято.

  7. Общото състояние на почвите в Общината е добро. Подходяща почвена покривка за развитие на агротехнически и мелиоративни мероприятия, за отглеждане на тютюн, зърнено-фуражни култури, зеленчуци и други.

  8. Във високите части на Община Дупница и по поречията на реките основният проблем на почвите е свързан с ерозията и излужването.

  9. Богато биологично разнообразие , което трябва да бъде запазено не само заради изчезването на определени видове, но и за да се избегне намалението на продуктивността, причинена от лошо функциониращи екосистеми.

  10. От екологична гледна точка в района на Община Дупница компонентите на природната среда са относително запазени и може да бъде причислена към екологичночистите територии.


Каталог: images -> stories -> doc
doc -> До директора на риосв, гр. Плевен у в е д о м л е н и е
doc -> Съобщение за заявления за гласуване в местни избори на 25 октомври 2015 г
doc -> От: мбал рег по ф д. № представлявана от адрес срещу
doc -> Приложение 4 законодателна рамка и стратегически документи в съдебната система I. Закони конституция на Република България
doc -> До директора на риосв-бургас у в е д о м л е н и е за инвестиционно предложение
doc -> Уведомление по чл. 10, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони
doc -> Регламент 1907/2006 Лице, което пуска на пазара Дата на издаване: 20. 07. 2010г
doc -> Lovech Rock Fest 2016
doc -> Спецификация на техническите характеристики на предложеното оборудване


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   20




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница