Пластична зона в дебелостенна тръба под действие на вътрешна сила



Дата25.10.2018
Размер95.19 Kb.
#98449
ГОДИШНИК НА МИННО-ГЕОЛОЖКИЯ УНИВЕРСИТЕТ “СВ. ИВАН РИЛСКИ”, Том 56, Св. II, Добив и преработка на минерални суровини, 2013

ANNUAL OF THE UNIVERSITY OF MINING AND GEOLOGY “ST. IVAN RILSKI”, Vol. 56, Part ІI, Mining and Mineral processing, 2013



ПЛАСТИЧНА ЗОНА В ДЕБЕЛОСТЕННА ТРЪБА ПОД ДЕЙСТВИЕ НА ВЪТРЕШНА СИЛА
Виолета Трифонова–Генова
Минно-геоложки университет “Св. Иван Рилски “, 1700 София, www.violeta.trifonova@yahoo.com
РЕЗЮМЕ. В разработката се изучава образуването на пластични деформации, възникващи в дебелостенна тръба. Тя е от изотропен материал и е натоварена по вътрешния контур със съсредоточена сила.

Вариационният метод на Власов е съчетан с критерия на Треска за определяне на най-малката стойност на силата, при която ще възникнат пластични деформации.

Предложена е методика за определяне на кординатите на точки от кривата, разделяща еластичните от пластични деформации. Тя е подкрепена с числен пример.
PLASTIC ZONE IN THICK TUBE UNDER THE ACTION OF INTERNAL FORCE

Violeta Trifonova–Genova

University of Mining and GeologySt. Ivan Rilski”, 1700 Sofia, www.violeta.trifonova@yahoo.com
ABSTRACT. The paper studies the formation of plastic deformation in thick-wall tubing. The tube from isotropic material is loaded on the internal contour with concentrated force.

The variation Vlasov’s method is combined with the Tresca’s criterion to determine the smallest value of the force at which plastic deformation will occur.

It also proposed a methodology for determining the coordinates of points on the curve, separating the elastic from the plastic deformations. A supporting numerical example is provided.


Увод
При изследване на дебелостенна тръба под действие на вътрешни сили широко разпространение имат аналитичните методи на решение (Минчев Ив. Тр. 1969), позволяващи в затворена форма да се получат изчислителни формули. Тяхното използване позволява достатъчно бързо и с удовлетворяваща за практиката точност да се оцени стойносттите на деформиращите усилия и влиянието им в процеса на пластично деформиране.
Един подходящ метод за изследване на напрегнатото и деформирано състояние в кръгла тръба, натоварена с вътрешна сила, е метода на Власов (Трифонова-Генова В.M., 2011). С увеличаване на силата част от материала преминава в пластично състояние. Най-напред пластичните деформации ще започнат в приложната точка на силата, когато тя достигне определена стойност. А след това пластичната зона се развива и обхваща по-голяма част от тръбата.
Цел на настоящата работа е определянето на критичната стойност на силата, при която ще започне появата на пластични деформации. Тези деформации възникват в онази точка от средата в която максималното тангенциално напрежение достига стойност, определена за съответния материал при изпитване на опън. На основата на този критерий ще се изследва развитието на зоната на пластични деформации.

Изложение
Дебелостенната тръба има вътрешен радиус и дебелина . Натоварването по дължината е постоянно. Изследва се елемент между две равнинни успоредни напречни сечения на разстяние едно от друго (фиг.1).


Фиг.1. Кръгла тръба, натоварена с външна сила

Преместванията в него остават в средната равнина т.е. имаме равнинно деформирано състояние. Преместванията и напреженията в равнината са представени в цилиндрична координатна система (). По вътрешния контур на тръбата е приложена радиална сила . Материалът е изотропен с модул на еластичността и коефициент на Поасон .


Напрегнато състояние

На границата на граничната крива, отделяща еластичните от пластични деформации, компонентите на напреженията, откъм еластичната област, са получени от автора (Трифонова-Генова В.M. 2011):


;

;

. (1)
Коефициентите , и участващи в горните изрази, имат вида:
;

;. (2)
Критерий на пластичност

За да се определи зоната, в която се получават пластични деформации, се прилага критерият на Треска (Минчев Ив. Тр. 1969):


, (3)
където е якост на опън на материала на тръбата.
Уравнение (1) се замества в (3) и след несложни преобразувания се получава следното уравнение:
, (4)
където
; . (5)
Коефициентите , и от уравнения (4) и (5) имат вида :
; ;

. (6)
За да се определят координатите на точки от зоната на пластичните деформации се препоръчва следния алгоритъм:

  1. Радиалната координата на точка се задава равна на вътрешния радиус на тръбата .

  2. Първoначално се изчисляват коефициентите от уравнения (2) и (6).

  3. Следва последователно изчисляване на следните коефициенти:


; ; ;

. (7)


  1. Втората ъглова координата на точка , от зоната на пластичните деформации, се определя от израза:


; . (8)


  1. Проверява се близостта на ъгъла до . Ако ъгълът е по-малък от , то се изчислява координатата на върха на зоната на пластичните деформации. Следва последователно определяне на коефициентите , , , и от формули (6) и (5). Проверява се дали функцията е положителна. Ако това е изпълнено, то се преминава към определяне на корените на уравнение (4)


. (9)
От двата корена се избира се по малкия реален корен и изчислението на координатите от зоната се прекратява.

  1. Ако ъгъла не е близък до ( т.е. ), то се увеличава радиуса с , а номера на точката с единица т.е. .

  2. Проверява се дали радиуса е по голям от външния радиус на тръбата . Ако това е изпълнено, то изчислението се прекратява.

  3. Ако r е по малък от , то се преминава към точка 2, 3, 4 и 5 от алгоритъма.

Описания алгоритъм се прилага за реална скала, когато силата . Тук е стойността на силата , при която ще възникнат пластични деформации в приложната точка на силата. За определянето и́ се изчисляват последователно коефициентите , и от формулa (6). При зададена стойността на радиуса, равен на вътрешния радиус на тръбата, се изчислява коефициента по формула (7) и



. (10)

Числен пример

Разглежда се кръгова пластинка с дебелина от дебелостенна тръба. Тя има вътрешен радиус и дебелина . Допустимите напрежения на средата при натиск и опън са и , а коефициентът на Поасон е .


Коефициентите от уравнения (2) и (6) са , , , , , .
Следва изчисляване на най-малката стойност на силата, при която се появяват пластични деформации. За описаната среда тази стойност е , определена от уравнение (10).
Алгоритъмът за определяне на координатите и на точки от зоната на пластичните деформации е приложен за , и . Изчислените координати на точки от пластичната зона заса дадени в таблици 1, 2 и 3.
Симетрично на тези координати са получени координатите на точките за . По получените стойности са построени кривите 1, 2 и 3 от фигура 2, която онагледява развитието на пластичните зони в тръбата.
Таблица 1

Координати на точки от зоната при сила.

точки

1

2

3

4



1,5

1,8

2,1

2,4



36˚17΄

31˚

24˚51΄

20˚8΄

точки

5

6

7






2,7

3,0

3,3






15˚37΄

11˚53΄

8˚27΄



Таблица 2



Координати на точки от зоната при сила .

точки

1

2

3

4



1,5

1,8

2,1

2,4



27˚

21˚19΄

15˚25΄

10˚58΄

точки

5

6

7






2,7

3,0

3,3






6˚21΄








Таблица 3



Координати на точки от зоната при сила .

точки

1

2

3



1,5

1,8

1,88











Фиг.2. Пластични зони за различни стойности на силата
Анализът на данните от таблиците и графиките показват, че зоната на пластични деформации

  1. има връх ако и ;

  2. е симетрична спрямо директрисата на силата;

  3. нараства при увеличаването на силата .



Заключение
За дебелостенна тръба, натоварена по вътрешния контур със съсредоточена сила, е приложена теорията на пластичност при максимални тангенциални напрежения. Определена е най-малката стойност на силата, при която ще възникнат пластични деформации.
Описан е алгоритъм за определянето на координатите на граничната линия, разделяща областта на еластични и пластични деформации. Дадената методика е подкрепена с числен пример.
След определяне на пластичната зона следва да се потърсят условията, при които точките от нея ще се намират в статическо равновесие. Това е едно и също напреженията в тази област да удовлетворят условията за равновесие. Тези напрежения следва да бъдат определени по метода на еластичното решение, което ще бъде обект на следващи изследвания.
Литература
Минчев Ив. Тр. 1969. Механика на напластените среди. Техника, С.

Трифонова-Генова В.M. 2011. Изследване на напрегнатото състояние в дебелостенна тръба по метода на Власов, Международна научна конференция УНИТЕХ’11 – Габрово, Сборник от доклади, том II.




Каталог: sessions
sessions -> Изследване чистотата на слънчогледово масло за производство на експлозиви anfo
sessions -> Laser “Raman” spectroscopy of anglesite and cubanite from deposit “Chelopech” Dimitar Petrov
sessions -> Св иван рилски
sessions -> Modeling of
sessions -> Управление на риска от природни бедствия
sessions -> Oценка на риска от наводнениe в елховското структурно понижение в района на гр. Елхово красимира Кършева
sessions -> Гравиметрични системи използвани в република българия и оценка точността на системи igsn-71 и unigrace при точки от гравиметричните и мрежи
sessions -> Toxicological assessment of photocatalytically destroyed mixed azo dyes by chlorella vulgaris
sessions -> Field spectroscopy measurements of rocks in Earth observations


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница