Платежно посредничество на търговските банки



Дата28.02.2022
Размер1.61 Mb.
#113693
ТипРегламент
Presentation (3)
Свързани:
дипломен проект, Александра-Дипломен проект

ИЗГОТВИЛ:Aлександра Николаева Дупалова 12.клас


Платежно посредничество на търговските банки

Същност на плащането

Плащането е процес на предаване на пари от едно лице на друго по повод реализиране на сделка.Участници в паричните отношения са платежни институции и техните клиенти,чиито отношения ,права,задължения и отговорности се регламентират с нормативни актове.Участието на платежни институции като страна в реализацията на сделките и разплащанията между стопанските субекти,се определя като платежно посредничество.

Банкови сметки

Банковата сметка се използва от клиентите за съхранение на пари и за извършване на плащания. Всяко местно или чуждестранно физическо или юридическо лице може в избрана от него банка да открива и води банкова сметка. С разкриване на банкови сметки удовлетворяват разнообразни потребности на своите клиенти и спомагат за осъществяване и развитие на парично-кредитните отношения в икономиката. Значението на тази услуга е свързано с акумулиране на свободни парични средства в икономиката, намаляване на излишните налични пари в обращението, възможност за преразпределение на вложените в банките пари в сфери където те са необходими, сигурност на спестяванията, възможност за увеличаване скоростта на движение на парите в обращение и други.

ПЛАТЕЖНО ПОСРЕДНИЧЕСТВО НА ТЪРГОВСКИТЕ БАНКИ

Платежно посредничество са дейностите, които банките и останалите платежни институции осъществяват при безналичните плащания. Доставчици на платежни услуги са платежните институции.Те поддържат платежни сметки за платежните операции,наредени от техните клиенти.Задължение на платежните институции преди ползвателят да бъде обвързан с договор е да осигурят на клиента по достъпен начин предварителна информация. Във връзка с извършените плащания банките информират своите клиенти чрез отчетите по банкова сметка,с които се потвърждава,че транзакциите са реализирани според съдържанието на предоставените в платежната интитуция платежни документи.

ФОРМИ НА БЕЗНАЛИЧНИ ПЛАЩАНИЯ

КРЕДИТЕН ПРЕВОД

,,Кредитен превод” е платежна операция, наредена от платеца,чрез неговия доставчик на платежни услуги ,с цел средствата да се предоставят на разположение на получателя чрез неговия доставчик на платежни услуги.Доставчикът на платежни услуги изпълнява кредитни преводи в съответствие с нормативните актове,общите условия и рамковия договор за предоставяне на платежни услуги.Той изпълнява налични преводи в съответствие със сроковете за изпълнение на получени платежни документи.Наредител на плащането при кредитен превод е платецът.

Плащане на акредитив

Акредитивът е форма на безналично плащане, при която банката гарантира за свой клиент, който е длъжник на друго лице.Ползването на акредитиви има значение за развитие на търговските отношения между икономическите субекти. Чрез тях се гарантира изпълнението на търговските договори. Откриването на акредитива става след подписване на договор за акредитив между наредител и банка, в който се уточняват правата, задълженията и отговорностите на страните по акредитива, лицето, в полза на което се открива акредитива, вид на акредитива, срок на действие, условия за плащане, размер на плащането и др. При откриване на акредитив банката открива акредитивна сметка, по която превежда сумата за плащане, след което се уведомява получателя, най-често с авизо.

ПЛАЩАНЕ С ЧЕК

Чекът е писмено нареждане на платеца до банката за изплащане на определена парична сума на посочения получател. Той представлява ценна книга, която съдържа указание на неговия съставител към Банка-издател на чековата книжка, за изплащане на определена сума пари на трето лице, която да бъде отчислена от откритата в банката чекова сметка. С издаването на чека, неговият издател дава негласно обещание, че при представянето на чека в банката, тя ще осъществи посоченото в чека плащане.

ПЛАЩАНЕ С ЕЛЕКТРОННИ ПЛАТЕЖНИ ИНСТРУМЕНТИ

Използването на Електронни платежни инструменти (ЕПИ) се налага поради това, че те повишават качеството на обслужване в банките, решават технически, персонални и организационни проблеми, свързани с платежното посредничество.

Електронните платежни инструменти (ЕПИ) позволяват достъп до електронно регистрирани или съхранени пари и дават възможност да се извършват депозити, преводи, теглене на пари в брой, зареждане и отнемане на парична стойност и други операции посредством електронни или други технически способи.

Платежната система обхваща реда и организацията на всички плащания в държавата.Тя непрекъснато се развива и усъвършенства ,особено понастоящем. Внедряват се най-модерни техники и технологии , в резултат на което плащанията от сметка на сметка доминират.

Платежната система обхваща реда и организацията на всички плащания в държавата.Тя непрекъснато се развива и усъвършенства ,особено понастоящем. Внедряват се най-модерни техники и технологии , в резултат на което плащанията от сметка на сметка доминират.

Развитието и електронизацията на платежната система в съвременните условия съдържа редица противоречия и затруднения.Тези модерни техники и технологии са скъпи и пораждат проблеми по внедряването им,особено в малките банки.Те намаляват в известна степен сигурността и пораждат рискове от кражби от банковите сметки. Независимо от това, този процес е необратим и в него активно участва и България.

 



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница