Пленарна асамблея на 15 и 16 септември 2010 г



Дата12.06.2017
Размер350.32 Kb.
#23388



BG

Европейски икономически и социален комитет

Брюксел, 30 септември 2010 г.




ПЛЕНАРНА АСАМБЛЕЯ
НА 15 И 16 СЕПТЕМВРИ 2010 г.

СИНТЕЗ НА ПРИЕТИТЕ СТАНОВИЩА



Настоящият документ е достъпен на официалните езици на уебсайта на Комитета
на следния адрес:
http://www.eesc.europa.eu/?i=portal.fr.home#/boxTab1


Посочените становища могат да бъдат намерени онлайн чрез търсачката на Комитета: http://www.eesc.europa.eu/?i=portal.fr.opinions


Rue Belliard/Belliardstraat 99 — 1040 Bruxelles/Brussel — BELGIQUE/BELGIË

Тел.+32 25469011 — Факс +32 25134893 — Интернет адрес: http://www.eesc.europa.eu





Съдържание:


1. ИКОНОМИЧЕСКА КРИЗА 3

2. УБЕЖИЩЕ И ИМИГРАЦИЯ 7

3. ПРАВОСЪДИЕ И ОСНОВНИ ПРАВА 8

4. ЗАЩИТА НА ВИДОВЕТЕ 10

5. РИБАРСТВО И СЕЛСКО СТОПАНСТВО 11

6. БЕЗОПАСНОСТ И ХРАНИ 12

Заключения и препоръки: 14

7. УСТОЙЧИВО РАЗВИТИЕ 15

8. РЕГИОНАЛНА ПОЛИТИКА 16

9. ТРАНСПОРТ И ЕНЕРГЕТИКА 17

10. НАУЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ И ТЕХНОЛОГИЧНО РАЗВИТИЕ 20

11. ПРОМИШЛЕНОСТ И ЗАКОНОДАТЕЛСТВО 22

12. ДАНЪЧНА СИСТЕМА 22

13. ПРЕДПРИЕМАЧЕСТВО 23

14. ОПРОСТЯВАНЕ НА ПРОЦЕДУРИТЕ 23

15. МНОГОЕЗИЧИЕ 25



16. ВЪНШНИ ОТНОШЕНИЯ 26

На Пленарната асамблея на 15 и 16 септември 2010 г. беше приета резолюция относно положението на ромите в Европейския съюз и бяха представени докладите за края на мандата на досегашното председателство на Комитета.
Приетите по време на сесията становища са, както следва:

1.ИКОНОМИЧЕСКА КРИЗА


  • Нова финансова система


Докладчик: г-н Edgardo Iozia (Работници – IT)

Съдокладчик: г-н Umberto Burani (Работодатели – IT)
Отправен документ: становище по собствена инициатива - CESE 1164/2010
Основни въпроси:
С настоящото становище по собствена инициатива Комитетът има за цел да посочи някои възможни реформи в европейската финансова система – как би трябвало да бъде регулирана и по какъв начин може да заработи по-добре с оглед намаляването на системните рискове. Финансова криза все още би могла да получи нов тласък и да стане по-интензивна, ако не се сложи край на безскрупулната спекула и ако правителствата не дадат чаканите вече твърде дълго отговори.
ЕЦБ/ЕСЦБ, търговски и инвестиционни банки, кооперативни, взаимоспомагателни и етични финансови институции, застрахователни дружества, пенсионни и инвестиционни фондове, фондове за дялово участие, хедж фондове, рейтингови дружества; производители, дистрибутори и продавачи на финансови продукти и ценни книжа; борси и нерегулирани пазари; регулаторни, надзорни органи и агенции за кредитен рейтинг – това са основните участници във финансовата система, които ще трябва да променят своето поведение, да се адаптират към една по-строга нормативна уредба, да приспособят организационната си структура към новите задачи, които ще им бъдат възложени.
Комитетът счита, че е необходимо да се работи по-интензивно за подготовката на следкризисната финансова система, която следва да бъде прозрачна, социално и етично отговорна, по-добре контролирана и иновационна и в която трябва да има балансиран растеж, съвместим с останалата част от икономическата система и ориентиран към създаването на стойност в средносрочен и дългосрочен план и устойчив растеж.
За връзка: г-жа Claudia Drewes-Wran

(тел.: 00 32 2 546 80 67 – електронен адрес: claudia.drewes-wran @eesc.europa.eu)



  • Творчество и предприемачество


Докладчик: г-жа Madi Sharma (Работодатели – UK)
Отправен документ: становище по собствена инициатива – CESE 1165/2010
Основни въпроси:
В това становище добавената стойност на творчеството и предприемачеството се разглежда като механизъм за излизане от кризата с акцент върху инвестирането в човешкия капитал чрез насърчаване и поощряване на една конструктивна нагласа.
Целта на настоящото становище е да се намерят начини за осъзнаване и осъществяване на потенциала на европейския гражданин. В него се използва приобщаващ подход, за да се създадат възможности за повече хора независимо от възраст, пол, раса, способности или обществено положение.
В становището се търсят отговори на въпросите:
- как да се съхрани многообразието на Европа и същевременно да бъде превърнато в обща идентичност;

- как Европа да се превърне в СЪЗДАВАЩА ВЪЗМОЖНОСТИ сила и да предоставя на гражданите си възможности за действие;



  • как да се създаде една Европа на гордост, амбиция и ценности, с посланици самите граждани, които да могат да се радват на успеха на своите постижения.


За връзка: г-жа Filipa Pimentel

(тел.: 00 32 2 546 84 44 – електронен адрес: filipa.pimentel@eesc.europa.eu)


  • Отговорът на ЕС предвид променящия се баланс на световните икономически сили


Докладчик: г-н Brian Callanan (Работодатели – IE)
Отправен документ: становище по собствена инициатива – CESE 1167/2010
Основни въпроси:
Европа е изправена пред огромни предизвикателства във връзка с отговора на фундаменталните промени в световните икономически, политически и търговски взаимоотношения.

  • Повишаването на вътрешното търсене е жизненоважно за устойчивостта на ЕС, ако той иска да посрещне световните предизвикателства.

  • При това ЕС трябва да отчита по внимателно и да реагира по-адекватно на събитията, които се определят по специално от новите отношения между САЩ и Китай и влиянието на мощни групи развиващи се страни, като БРИК.

  • ЕИСК обръща внимание на значението на въпросите, излизащи извън обхвата на настоящото становище, което е насочено към вредния протекционизъм и реакцията на изменението на климата, като например: насърчаване на новосъздадени предприятия с предприемачески дух и глобална ориентация; подкрепа за иновациите в утвърдили се отрасли; запазване на сектори със стратегическо значение за Европа; разглеждане на експортния потенциал на обществените услуги, като здравеопазване и образование; насърчаване на градовете на територията на ЕС „да действат екипно“ с партньори от други части на света.

  • Във външен план е необходимо кръгът преговори от Доха да бъде доведен до успешен край. Другите важни политически цели на ЕС включват: реципрочност в тези нови двустранни споразумения на ЕС, включително гаранции за енергийната сигурност, когато това е възможно; гаранции, че правилата са гъвкави и приспособими към често бързо променящите се обстоятелства; премахване на нетарифните бариери, включително „извън границите“, прозрачност на стандартите за труд и качество в съответствие с правилата на МОТ, споразумения за свободна търговия (ССТ) за екологични стоки и услуги.

  • Енергийната сигурност лежи в основата на предизвикателството, пред което е изправен ЕС по отношение на изменението на климата. Например чрез съвместни усилия за: договаряне на споразумения за външни доставки (това вече се прави в контекста на двустранните търговски споразумения); продажба на експертен опит и технологии за усъвършенстване на инфраструктурата, като „интелигенти мрежи“ или ново поколение технологии за производство на електроенергия, работещи с горива, различни от изкопаемите; споделяне на новите технологии, които се разработват за постигане на сегашната цел на ЕС за 20% енергия от алтернативни източници; търсене на възможности за износ на експертен опит в разработването и внедряването на стимули за намаляване на въглеродните емисии.

  • Новата стратегия „ЕС 2020“ на Комисията е първоначалният стратегически и политически отговор на ЕС на рецесията и на променящия се баланс на световните икономически сили. За да бъде стратегията успешна, е необходим координиран европейски отговор с участието на социалните партньори и гражданското общество.


За връзка: г-н Gilbert Marchlewitz

(тел.: 00 32 2 546 93 58 – електронен адрес: gilbert.marchlewitz@eesc.europa.eu)


  • Икономическо възстановяване: текущо състояние и конкретни инициативи


Докладчик: г-н Lars Nyberg (Работници – SE)
Отправен документ: становище по собствена инициатива – CESE 1169/2010
Основни въпроси:
ЕИСК подчертава значението на съвкупното търсене и по-специално на частното потребление за поддържане на процеса на растеж. За да може икономическото подпомагане да има съществено отражение върху растежа, то трябва да бъде насочено към тези групи от населението, които имат по-ниски доходи. Политиките по отношение на пазара на труда следва да са насочени към търсенето на нови умения за нови работни места. Необходимо е също така да се повиши общото равнище на образованост. Сред политиките, които очевидно водят до повишаване на заетостта, са висококачествените грижи за децата и родителският отпуск, който да бъде достатъчно дълъг и съпроводен от достатъчно заплащане.
ЕИСК би желал да подчертае необходимостта от намаляване на големите разлики между балансите по текущата сметка. Ето защо ЕИСК предлага Комисията да направи проверка на балансите по текущата сметка, подобна на проверките, извършени по отношение на бюджетните дефицити и държавния дълг. Това може да се официализира чрез изменение на регламентите относно Пакта за стабилност и растеж. В разискванията относно Пакта за стабилност и растеж следва да бъде включена нова статистика за частното кредитиране и чуждестранния дял от държавния дълг.
Инвестициите трябва да бъдат насочени към опазване на околната среда и мерките срещу изменението на климата. В период, когато предприятията не правят инвестиции, публичният сектор трябва да изиграе своята роля, като инвестира в инфраструктура и енергетика. С предоставянето на възможност на ЕИБ да издава еврооблигации или по-скоро облигации на ЕС, които да обхващат всичките 27 държави-членки, публичният сектор може да си набави нов капитал, без да разчита изцяло на частния финансов сектор. Данъчното облагане на финансовите транзакции и на емисиите на въглероден диоксид би могло да бъде нов източник на приходи в държавния бюджет.
За връзка: г-н Gilbert Marchlewitz

(тел.: 00 32 2 546 93 58 – електронен адрес: gilbert.marchlewitz@eesc.europa.eu)


  • От какви услуги от общ интерес се нуждаем, за да отговорим на кризата?


Докладчик: г-н Raymond Hencks (Работници – LU)
Отправен документ: становище по собствена инициатива – CESE 1185/2010
Основни въпроси:
Неотдавнашната финансова криза, която впоследствие се превърна и в икономическа, въпреки че засяга държавите-членки в различна степен, ще се отрази дълготрайно на социалната сфера, като това се изразява в увеличаване на безработицата, несигурността на работните места, изключването и бедността.
В период на криза услугите от общ интерес са фактор, който смекчава най-отрицателните социални, териториални и екологични последици, тъй като тези услуги имат за цел да гарантират на всеки гражданин достъпа до основни блага и услуги и до основните права. Те са ключов фактор за насърчаване на икономическото, социалното и териториалното сближаване и на устойчивото развитие.
Следователно Европейският съюз трябва да следи и допринася, съблюдавайки принципите на субсидиарност и пропорционалност и в рамките на поделените с държавите-членки правомощия, за наличието на достъпни и ефикасни, на достъпни цени и с добро качество услуги от общ интерес за всички.
За връзка: г-жа Agota Bazsik

(тел.: 00 32 2 546 86 58 – електронен адрес: agota.bazsik@eesc.europa.eu)

2.УБЕЖИЩЕ И ИМИГРАЦИЯ





  • Ролята на законната имиграция в контекста на демографското предизвикателство


Докладчик: г-н Luis Miguel Pariza Castaños (Работници – ES)
Отправен документ: проучвателно становище – CESE 1172/2010
Основни въпроси:

ЕИСК смята, че за посрещане на демографските предизвикателства е необходимо да се възприеме цялостен подход, като се въздейства на множество икономически, социални и политически аспекти. Законната имиграция е част от отговора на ЕС на тази демографска ситуация.

Общата имиграционна политика трябва да бъде изградена на базата на стратегически подход със средносрочна и дългосрочна визия и да отчита всички аспекти.


Въпреки някои национални различия ЕС и държавите-членки се нуждаят от гъвкаво законодателство, което да позволява трудова имиграция по законни и прозрачни канали, както за висококвалифицирани работници, така и за дейности, изискващи по нискоквалифицирана работна ръка.

С оглед на демографското предизвикателство ЕИСК смята, че следва да се изменят действащите директиви и да се изготвят нови законодателни инструменти.




В Европа се увеличават нетърпимостта, расизмът и ксенофобията спрямо имигрантите и малцинствата. Необходимо е водещите личности в политическия и обществения живот и средствата за комуникация да подхождат извънредно отговорно и с голямо чувство за политическа и социална педагогика, за да се предотвратява този тип поведение.




Европейското законодателство в областта на имиграцията следва да гарантира равнопоставеното третиране въз основа на принципа за недискриминация.



За връзка:  г-н Pierluigi Brombo
(тел.: 00 32 2 546 97 18 – електронен адрес: pierluigi.brombo@eesc.europa.eu)

3.ПРАВОСЪДИЕ И ОСНОВНИ ПРАВА





  • Борбата със сексуалното малтретиране, сексуалната експлоатация на деца и детската порнография


Докладчик: г-жа Madi Sharma (Работодатели – UK)
Отправен документ: COM(2010) 94 окончателен – 2010/0064 (COD) – CESE 1173/2010
Основни въпроси:
ЕИСК:


  • категорично осъжда всички форми на сексуално малтретиране и сексуална експлоатация на деца и приветства усилията на Комисията за засилване на ангажираността на Европа в борбата със сексуалното малтретиране на деца чрез замяната на Рамково решение 2004/68/ПВР с нова, по-обективна директива;




  • подновява своя призив към тези държави-членки, които все още не са направили това, в най-кратък срок да подпишат и ратифицират Конвенцията на Съвета на Европа за защита на децата срещу сексуална експлоатация и сексуално посегателство и Факултативния протокол към Конвенцията за правата на детето относно търговията с деца, детската проституция и детската порнография;




  • изразява съгласието си с това, че е важно да се осигури правна рамка, която да регулира наказателното преследване и осъждането на извършителите на сексуално малтретиране и сексуална експлоатация, но смята, че първостепенна задача в цяла Европа трябва да бъде именно превенцията и тя трябва да се разглежда успоредно със законодателството;




  • препоръчва създаването на платформа за обмен на най-добри практики в борбата с тези престъпления, като се прилагат както законодателни, така и незаконодателни механизми за разработване на методологически средства и обучения. Това би могло да включва по-активно сътрудничество с организациите на гражданското общество, социалните партньори и НПО, за да се подкрепи образованието и да се повиши осведомеността на местно равнище;




  • призовава институциите на ЕС да окажат заедно натиск върху трети държави, по-специално в силно развитите части на света, за да поискат отстраняването на уебсайтове, които хостват материали за сексуално малтретиране на деца. ЕС трябва да бъде по-настоятелен в исканията си за отговорни действия от страна на ICANN (Интернет корпорация за присвоени имена и адреси);




  • насърчава държавите-членки да използват предоставената от новата директива възможност да започнат дебат относно определянето на минимална възраст за съгласие за сексуални действия в Европа;




  • препоръчва Комисията да даде ясни определения на някои термини, които биха могли да доведат до двусмислие при транспонирането в националното законодателство;




  • отправя искане в директивата да се предвидят еднакви „давностни срокове“ във всички държави-членки. При необходимост, ЕИСК би продължил в този дух, като предложи „давностният срок“ да започва да тече, когато жертвата навърши 18 години;




  • признава ценната работа, извършвана от всички НПО, работещи в световен мащаб за защитата на децата и отдава дължимото на европейските институции, Съвета на Европа и ООН за осигуряваните от тях правни механизми в областта на защитата на децата от сексуална експлоатация.


За връзка: г-жа Maria Judite Berkemeier

(тел.: 00 32 2 546 98 97 – електронен адрес: mariajudite.berkemeier@eesc.europa.eu)

4.ЗАЩИТА НА ВИДОВЕТЕ





  • Зелена книга относно опазването на горите


Докладчик: г-н Seppo Kallio (Други интереси – FI)

Съдокладчик: г-н Brendan Burns (Работодатели – UK)
Отправен документ: COM(2010) 66 окончателен – CESE 1179/2010
Основни въпроси:

ЕИСК отбелязва, че се очаква значението на горите като възобновяем природен ресурс, който осигурява различни екосистемни услуги и условията, необходими за благосъстоянието на хората, да нараства през следващите няколко десетилетия.




ЕИСК подчертава, че е необходим балансиран подход при грижата за различните функции на горите, като акцентът не може да се поставя изключително върху опазването на горите.

ЕИСК предлага решаващата роля на горите и на сектора на горското стопанство в една екологосъобразна икономика, съобразена със стратегията „Европа 2020“, да се отчита в различните области на политиките на ЕС.


Политиките на ЕС, свързани с горите, включително Стратегията на ЕС за горското стопанство и Планът за действие на ЕС за горите, следва да подкрепят активно управление и използване на горите и конкурентоспособността на устойчивото и екологосъобразно използване на дървесината и изделията от дървен материал.

ЕИСК препоръчва Комисията да даде пример на държавите-членки по отношение на координирането на въпросите, свързани с горското стопанство, с други отрасли и политики, които са от значение за тях, и с други оператори с оглед прогнозирането на бъдещото развитие и управлението на рискове и кризи.

Освен това ЕИСК препоръчва Комисията да подкрепя осигуряването на обективна информация за сектора на горското стопанство, например в рамките на обявената за Международна година на горите 2011 г., за да се подобри възприемането на сектора на горското стопанство от страна на собствениците на гори, потребителите и обществеността.


За връзка: г-жа Maarit Laurila

(тел.: 00 32 2 546 97 39 – електронен адрес: maarit.laurila@eesc.europa.eu)


  • Възможни варианти за визия и цели на ЕС по отношение на биологичното разнообразие след 2010 г.


Докладчик: г-н Lutz Ribbe (Други интереси – DE)
Отправен документ: COM(2010) 4 окончателен – CESE 1178/2010
Основни въпроси:

Комитетът изразява съжаление, че целта от 2001 г. за спиране на загубата на биологично разнообразие до 2010 г. не е постигната.


ЕИСК подкрепя амбициозните цели, формулирани във Вариант 4 в съобщението на Комисията, който бе приет също и от Съвета „Околна среда“ и от Европейския съвет. За да се постигне в бъдеще успех, са необходими повече усилия и трябва предварително да се установи какви финансови средства и политически промени ще се изискват за целта.
Комитетът призовава Комисията и Европейския съвет да не добавят просто нови данни към изискванията на старите цели, а да изработят задължителна, ясно очертана във времето и свързана с междинни цели и достатъчно финансиране концепция за действие на всички служби на Комисията, както и да дадат насоки какво би следвало да се промени на равнище държави членки.
Опазването на биологичното разнообразие не е задача само от областта на политиката по околната среда. То е и дългосрочна икономика, поради което министрите на икономиката и финансите би следвало също да се заемат най-сетне с тази тема. Предвид на плашещите пропуски в знанията на нашето общество за екологичните взаимовръзки, се изисква участието и на образователната политика.
Реформата на бюджета и преориентирането на Общата селскостопанска политика и политиката в областта на рибарството, на структурните фондове, както и на други важни в това отношение политики, ще бъдат съответно тест за сериозността на политиката на ЕС.
За връзка: г-жа Annika Korzinek

(тел.: 00 32 2 546 80 65 – електронен адрес: annika.korzinek@eesc.europa.eu)

5.РИБАРСТВО И СЕЛСКО СТОПАНСТВО





  • Състояние и предизвикателства пред флотата на Европейския съюз за улов на тропически тон


Докладчик: г-н Gabriel Sarrø Iparraguirre (Други интереси – ES)
Отправен документ: проучвателно становище – CESE 1175/2010
За връзка: г-н Arturo Iñiguez Yuste

(тел.: 00 32 2 546 87 68 – електронен адрес: arturo.iniguez@eesc.europa.eu)


  • Ограничения за риболова на писия и калкан в Балтийско море, проливите Белти и протока Оресунд


Становище от категория В
Отправен документ: COM(2010) 325 окончателен – 2010/0175 (COD) – CESE 1182/2010
За връзка: г-н Jakob Andersen

(тел.: 00 32 2 546 92 58 – електронен адрес: jakob.andersen@eesc.europa.eu)


  • Търговия с материал за вегетативно размножаване на лози (преработен текст)


Становище от категория В
Отправен документ: COM(2010) 359 окончателен – 2010/0194 (COD) – CESE 1183/2010
За връзка: г-н Jakob Andersen

(тел.: 00 32 2 546 92 58 – електронен адрес: jakob.andersen@eesc.europa.eu)

6.БЕЗОПАСНОСТ И ХРАНИ





  • По-добре функционираща верига на предлагането на храни в Европа


Докладчик: г-н Pedro Narro (Други интереси – ES)

Съдокладчик: г-н József Kapuvári (Работници – HU)
Отправен документ: COM(2009) 591 окончателен – CESE 1176/2010
Основни въпроси:

Докладите и съобщенията, изготвени от Европейската комисия през последните години, съдържат анализ, който разкрива слабостите и нарушенията в начина на действие на веригата на стойността. Колебанията в цените, спекулата, продажбата под себестойността, липсата на прозрачност, разпространението на нелоялни и антиконкурентни практики, различните възможности на страните за водене на преговори са проблеми, които засягат бъдещето на целия хранителен отрасъл и заплашват оцеляването на т.н. „европейски селскостопански модел“.




Анализът на проведените до момента инициативи в областта на веригата на предлагането на храни показва ограничената ефективност на саморегулирането и споразуменията, сключвани на доброволна основа. ЕИСК подкрепя разработването на доброволни механизми, но счита, че без ефективни органи, които да упражняват контрол и да налагат санкции, не може да се сложи край на системното им неспазване от страна на най-силните звена в тази верига.




Промените в поведението на икономическите участници би трябвало да вървят успоредно с регулиране на пазарите, с което да се поставят основите на нова ориентация на селскостопанския отрасъл. За да се повиши прозрачността на системата, е необходимо да се засили договорирането и да се проучат отрасловите възможности за въвеждане на обвързващи клаузи или задължението да се сключват писмени договори. Редица от посочените в съобщението на Комисията цели могат да бъдат постигнати само с адекватна и пропорционална законодателна намеса.




Европейските потребители се нуждаят от подходящи, предвидими и стабилни цени и ценообразуване. Предложените в съобщението мерки биха могли да действат по-ефикасно, ако се разпространят нашироко и ако се избегне изкривяване на избора на потребителя.



За връзка: г-н Arturo Iñiguez Yuste

(тел.: 00 32 2 546 87 68 – електронен адрес: arturo.iniguez@eesc.europa.eu)


  • Максимално допустими нива на радиоактивно замърсяване на храните


Докладчик: г-жа Pirkko Raunemaa (Други интереси – FI)
Отправен документ: COM(2010) 184 окончателен – 2010/0098 CNS – CESE 1180/2010
Основни въпроси:

Заключения и препоръки:




Съществува реална необходимост от ясно и актуално законодателство, което институциите на ЕС и държавите-членки могат лесно да прилагат в случай на радиоактивно замърсяване. Поради тази причина е целесъобразно и необходимо законодателството да бъде реформирано.




Валидността на нормите и допустимите прагове на замърсяване за храните и фуражите вследствие на ядрена авария1 следва да бъде преразгледана отново.

На ЕОБХ би трябвало да се възложи задачата да прави здравна оценка на радиоактивните остатъци, съдържащи се в храните и фуражите, а Комисията следва да преразгледа съществуващите договорености.




За да осигурят строг контрол на радиационните нива в храните и фуражите, националните органи за безопасност на храните, както и националните агенции за радиационната защита, следва да имат законовото правомощие да следят за максимално допустимите нива и да контролират вноса на храни и фуражи при превишаване на максимално допустимите нива, без да се нуждаят от потвърждение от страна на органа за радиационно наблюдение.

Също така, в рамките на своите стандарти и насоки от Codex Alimentarius, Комисията следва да гарантира създаването на международни разпоредби относно наличието на радиоактивно замърсяване и неговото въздействие върху храните и фуражите, както и да определи кои институции да носят основната отговорност за контрола на вноса и износа по външните граници на Европейския съюз в случай на авария.


Тъй като водата е една от основните съставки на храните и фуражите, тя би трябвало да бъде включена в приложенията към регламента. Освен това разпоредбите би трябвало да се отнасят за всички видове питейна вода.
За връзка: г-жа Anna Bobo Remijn

(тел.: 00 32 2 546 82 75 – електронен адрес: anna.boboremijn@eesc.europa.eu)


  • Предоставена помощ/Германски алкохолен монопол


Докладчик: г-н Adalbert Kienle (Работодатели – DE)
Отправен документ: COM(2010) 336 окончателен – 2010/0183 (COD) – CESE 1181/2010
За връзка: г-н Arturo Iñiguez Yuste

(тел.: 00 32 2 546 87 68 – електронен адрес: arturo.iniguez@eesc.europa.eu)

7.УСТОЙЧИВО РАЗВИТИЕ





  • Към световна среща на върха за устойчивото развитие през 2012 г.


Докладчик: г-н Frederic Adrian Osborn (Други интереси – UK)
Отправен документ: становище по собствена инициатива – CESE 1177/2010
За връзка: г-н Robert Kaukewitsch

(тел.: 00 32 2 546 23 66 – електронен адрес: robert.kaukewitsch@eesc.europa.eu)


  • Зелени работни места


Докладчик: г-н Edgardo Iozia (Работници – IT)
Отправен документ: проучвателно становище – CESE 1174/2010
Основни въпроси:
ЕИСК смята, че би било по-добре да се говори за „работни места, които следва да се превърнат в по-екологосъобразни“, отколкото за „зелени работни места“.
Във всички политики на Съюза би трябвало да се насърчава създаването на „зелени работни места“.
За тази цел структурните фондове и Кохезионният фонд, Европейският социален фонд и Европейският фонд за приспособяване към глобализацията без съмнение могат да помогнат за посрещането на значителните финансови нужди.
ЕИСК смята, че е необходим нов план „Маршал“ за околната среда и социалната устойчивост.
Управлението на прехода от стар към нов модел на развитие безспорно представлява основната задача, в изпълнението на която трябва да участват публичните власти и социалните партньори на европейско, национално и местно равнище.
Необходимо е навреме да се изготвят подходящи механизми за подкрепа на доходите и за професионална преквалификация.
Една стабилна нормативна рамка, широкото участие на гражданското общество, изключителната мобилизация на капитали и интелектуални ресурси, подкрепата за научните изследвания и развитието, ясните програми за подкрепа на прехода, за образование и обучение по въпросите на изграждането на общество с ниски въглеродни емисии, подкрепата за политиките за екологична градска и извънградска мобилност, изготвянето на изключителен по мащаба си план за устойчива икономика, надлежно подкрепен от европейски фондове, изграждането на фактори за нов растеж – това са крайъгълните камъни на европейското действие за подкрепа и насърчаване на устойчивата икономика и на „зелените“ работни места.
За връзка: г-жа Irina Fomina

(тел.: 00 32 2 546 80 91 – електронен адрес: irina.fomina@eesc.europa.eu)

8.РЕГИОНАЛНА ПОЛИТИКА





  • Стратегия за региона на река Дунав


Докладчик: г-н Miklós Barabás (Други интереси – HU)
Отправен документ: проучвателно становище – CESE 1168/2010
Основни въпроси:
ЕИСК очаква от бъдещата стратегия на ЕС за р. Дунав да даде реален принос за подобряване на условията на живот и работа на всички граждани от Дунавския регион, който за Комитета е огледало на Европа.
Във връзка с това ЕИСК предлага няколко препоръки в смисъл, че бъдещата стратегия за р. Дунав следва:


  • да бъде отворена и приобщаваща и да бъде в подкрепа на отстоявания от Европейския парламент интегриран подход за политика на сближаване в ЕС;

  • да използва потенциала на Лисабонската стратегия за поощряване на демокрацията на участието;

  • да привлича и да търси подкрепата на гражданското общество за макрорегионален подход;

  • да си поставя реалистични цели и да гарантира успешно прилагане чрез прозрачно управление;

  • да признава значението на връзките в региона на Дунав и важността на тази река като транспортна връзка между Изтока и Запада, която трябва да бъде деблокирана;

  • да стимулира обмена между хората, живеещи в региона на р. Дунав.

ЕИСК смята, че стратегията на ЕС за р. Дунав, чието приемане се предвижда за първото шестмесечие на 2011 г. по време на унгарското председателство, е решаващ инструмент за създаването на динамичен, конкурентоспособен и процъфтяващ Дунавски регион.


За връзка: г-н Marco Thyssen

(тел.: 00 32 2 546 84 11 – електронен адрес: marco.thyssen@eesc.europa.eu)

9.ТРАНСПОРТ И ЕНЕРГЕТИКА





  • Стратегически насоки за безопасност на движението по пътищата до 2020 г.


Докладчик: г-н Virgilio Ranocchiari (Работодатели – IT)
Отправен документ: сезиране от Европейския парламент – CESE 1187/2010
Основни въпроси:

ЕИСК заявява отново, че целта на Третия европейски план за действие в областта на безопасността на движението по пътищата, а именно намаляване на броя на пътнотранспортните произшествия със смъртен изход за периода 2001-2010 г. наполовина, беше много амбициозна. Всъщност, съгласно официалните статистически данни от 2008 г., пътнотранспортните произшествия със смъртен изход в държавите от ЕС-27 в сравнение с цифрите за 2001 г. са намалели с 28,4%. Въпреки това последните данни на Комисията показват изненадващ напредък, който би могъл да доведе в крайна сметка до намаление с над 40% през 2010 г.

С оглед постигане на по-добри резултати ЕИСК препоръчва в Четвъртия европейски план за действие в областта на безопасността на движението по пътищата до 2010 г. да бъдат взети под внимание следните аспекти: необходимостта от силна политическа ангажираност предвид споделената отговорност между ЕС и държавите-членки; необходимостта от хармонизирани, подробни статистически данни за безопасността на движението по пътищата за ЕС-27; определяне на цели по отношение на тежко ранените ползватели на пътищата и да се приеме общо определение на тежките наранявания при пътнотранспортни произшествия; необходимостта от по-строга политика на Общността по отношение на хармонизирането и регулирането на мерките за безопасност на движението по пътищата, съчетана с подпомагане на държавите-членки, за да се гарантира задължителното по-добро и по-бързо прилагане на мерките за безопасност на движението по пътищата от тяхна страна, включително въвеждането на паневропейската система за спешни повиквания „eCall“, ако доброволният подход не дава резултати; по-голямо внимание на диференцираното образование и обучение за всички ползватели на пътищата, особено за по-младите и по-възрастните, както и за други уязвими ползватели като водачи на двуколесни моторни превозни средства, велосипедисти и пешеходци; участието на всички работодатели (особено тези в частния сектор), които ръководят автомобилни паркове в настоящи или бъдещи проекти в области като насърчаването на добри практики за намаляване на произшествията при придвижването към работното място, да насърчават служителите си да се преориентират към обществения транспорт и да разработват политики за безопасност на автомобилните паркове; разработване на законодателство на ЕС за уязвимите категории ползватели на пътищата.



По отношение на развитието на инфраструктурата ЕИСК препоръчва новият план за действие да включва цел за повишаване на равнището на безопасност на трансевропейската пътна мрежа, както и това на най-малко 25% от останалите пътища до нейното равнище. Планът за действие следва да включва амбициозни, но реалистични цели и да предлага не само обща цел за намаляване на общия брой произшествия със смъртен изход, но и конкретни цели по отношение на тежките наранявания и уязвимите ползватели на пътищата като пешеходците, велосипедистите и водачите на двуколесни моторни превозни средства.




ЕИСК е убеден, че за да се осигури постигането на описаните в плана за действие цели, е необходим ежегоден мониторинг от страна на ЕС. За тази цел ЕИСК предлага да се създаде Европейска агенция за безопасност на движението по пътищата, която да наблюдава и проследява изпълнението на плана за действие в сътрудничество с определени от държавите-членки представители, отговарящи за безопасността на движението по пътищата.



За връзка: г-жа Ana Cristina Costea

(тел.: 00 32 2 546 88 97 – електронен адрес: anacristina.costea@eesc.europa.eu)


  • Новата енергийна политика на ЕС


Докладчик: г-н Bernardo Hernández Bataller (Други интереси – ES)
Отправен документ: становище по собствена инициатива – CESE 1186/2010
Основни въпроси:

Необходимо е да се създадат механизми за определяне на критериите за ценообразуване, с цел да се избягват сериозни и неоснователни различия, често неправилно обосновани с естеството на потребяваната енергия, източниците за снабдяване или начините на разпространение.

Необходимо е също така да се създадат наднационални критерии и средства за рационализиране производството на енергия на територията на държавите-членки, като се има предвид устойчивото използване на ресурсите и като се използват предимствата на географските и климатичните елементи, като определяне на периодите на по-голяма активност за производството на енергия от слънцето, вятъра или приливите и отливите.




Нормално функциониращите енергийни пазари изискват прозрачност при осигуряването на достъп на конкурентните предприятия до енергийните мрежи и потребителите. Затова властите следва да избягват практиките на отстраняване на конкуренти, злоупотребата с господстващо положение и тайните споразумения между предприятията. Политиката на конкуренция също следва да бъде ориентирана към осигуряването на благоденствие и подобряване на условията за потребителите, като се отчитат специфични фактори, като необходимостта от гарантиране на сигурността на доставките, преносът на енергия и крайното й разпределение. ЕИСК припомня своите предходни становища относно универсалната услуга и услугите от общ интерес, в които вече изрази твърдата си позиция по отношение на защитата на потребителите, подчертавайки необходимостта от ясно определение на универсалната услуга и от общи правила за предоставянето на услуги от общ интерес.


За връзка: г-н Sven Dammann

(тел.: 00 32 2 546 93 66 – електронен адрес: sven.dammann@eesc.europa.eu)


  • Финансова помощ от Общността за проекти в областта на енергетиката


Докладчик: г-н Stéphane Buffetaut (Работодатели – FR)
Отправен документ: COM(2010) 283 окончателен – 2010/0150 (COD) – CESE 1188/2010
За връзка: г-жа Aleksandra Klenke

(тел.: 00 32 2 546 98 99 – електронен адрес:aleksandra.klenke@eesc.europa.eu)

10.НАУЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ И ТЕХНОЛОГИЧНО РАЗВИТИЕ





  • Главни базови технологии


Докладчик: г-н Peter Morgan (Работодатели – UK)
Отправен документ: COM(2009) 512 окончателен – CESE 1162/2010
Основни въпроси:

ЕИСК подкрепя предложения акцент върху главните базови технологии (ГБТ). Освен това подчертава необходимостта от ГБТ, насочени към НИРД, в университетите и изследователските центрове с цел да се стимулира развойната дейност и да се оказва подкрепа на приложението на тези технологии в търговията и индустрията.




ЕИСК подчертава необходимостта от устойчив баланс между приложните изследвания и изследванията в областта на фундаменталните науки. Усилията в областта на базовите изследвания са семената, от които ще израстат дългосрочните и устойчиви иновации и главните базови технологии. Важно е и наличието на здрав баланс между приложните изследвания и изследванията в областта на фундаменталните науки, за да се привлекат висококачествени научни работници.



За връзка: г-жа Magdaléna Carabin Belarova

(тел.: 00 32 2 546 83 03 – електронен адрес: magdalena.carabinbelarova@eesc.europa.eu)


  • Опростяване на рамковите програми за научни изследвания


Докладчик: г-н Gerd Wolf (Други интереси – DE)
Отправен документ: COM(2010) 187 окончателен – CESE 1166/2010
Основни въпроси:
От съществено значение е да бъде опростено изпълнението на рамковите програми за научни изследвания. Ето защо Комитетът препоръчва постепенно хармонизиране на съответните правила и процедури като първа стъпка за финансиране на научните изследвания от страна на ЕС, а в дългосрочен план също и между държавите-членки, както и между тях и Комисията. Комитетът подкрепя предложението на Комисията за разширяване на обхвата на допустимия риск от грешки в областта на научните изследвания. Комитетът изразява скептицизъм относно още по-крайното предложение на Комисията за обмисляне на „финансиране според резултатите“ като алтернативен метод за подкрепа за следващата рамкова програма
За връзка: г-жа Roxana Maliti

(тел.: 00 32 2 546 87 49 – електронен адрес: roxana.maliti@eesc.europa.eu)


  • Електронни услуги за всички „публично-частните партньорства на участието“


Докладчик: г-н Claudio Cappellini (Други интереси – IT)
Отправен документ: становище по собствена инициатива – CESE 1184/2010
Основни въпроси:
Интернет се превърна в една от най-важните инфраструктури на ХХІ век. Въпреки това, по отношение на осигуряването на високоскоростни широколентови мрежи на поносими цени в селските и отдалечените райони на някои държави-членки, пазарните механизми са неефективни и почти не можем да говорим за европейски пазар на електронни услуги2. Целта на това становище по собствена инициатива е да се изведат на преден план в дебата възможни устойчиви решения за разпространение на електронните услуги навсякъде и за всички хора в Европа, особено в най-труднодостъпните райони и за най-уязвимите групи, като в рамките на този процес организираното гражданско общество бъде включено като активен участник в публично-частните партньорства (ПЧП).
ЕИСК приветства Програмата на Европейската комисия (ЕК) в областта на цифровите технологии и изразява съгласие, че е необходимо да се гарантира, че до 2013 г. всеки човек ще може да се ползва от стационарен и безжичен широколентов достъп на конкурентни цени. Комитетът подчертава необходимостта от извънредни инвестиции за осигуряването на универсален и високоскоростен достъп до стационарни и мобилни широколентови комуникации. ЕИСК подчертава, че цифровите умения също са от основно значение за постигането на приобщаващо цифрово общество. Според ЕИСК възприемането на ПЧП, чиито модели за финансиране могат да доведат до осигуряването на своевременни и рентабилни широколентови комуникации, може да се окаже стратегически инструмент за постигането на тези цели. Определените от ЕК програми и мерки би трябвало да се насочат към насърчаване на местни ПЧП в трансрегионални и трансгранични пилотни проекти. Би могло да се създаде и „Европейски ден за електронни услуги за всички“ с цел увеличаване на прозрачността и активното гражданско участие.
За връзка: г-н Georgios Karageorgos

(тел.: 00 32 2 546 87 54 – електронен адрес: georgios.karageorgos@eesc.europa.eu)

11.ПРОМИШЛЕНОСТ И ЗАКОНОДАТЕЛСТВО





  • Ремонт на катастрофирали автомобили - свободен избор и безопасност на потребителя


Докладчик: г-н Wautier Robyns de Schneidauer (Работодатели – BE)
Отправен документ: информационен доклад – CESE 395/2010
За връзка: г-н Jean-Pierre Faure

(тел.: 00 32 2 546 96 15 – електронен адрес: jean-pierre.faure@eesc.europa.eu)


  • Разпоредби/Двигатели, пуснати на пазара по процедурата „гъвкав механизъм


Единствен докладчик: г-н Antonello Pezzini (Работодатели – IT)
Отправен документ: COM(2010) 362 окончателен – 2010/0195 (COD) – CESE 1158/2010
За връзка: г-жа Maria José Lopez Grancha

(тел.: 00 32 2 546 87 13 – електронен адрес: mariajose.lopezgrancha@eesc.europa.eu)

12.ДАНЪЧНА СИСТЕМА





  • Правила за възстановяване на ДДС


Становище от категория В
Отправен документ: COM(2010) 381 окончателен – 2010/0205 (CNS) – CESE 1170/2010
За връзка: г-н Gerald Klec

(тел.: 00 32 2 546 99 09 – електронен адрес: gerald.klec@eesc.europa.eu)

13.ПРЕДПРИЕМАЧЕСТВО





  • Структури за финансиране на МСП в контекста на настоящата финансова ситуация


Докладчик: г-жа Anna Maria Darmanin (Работници – MT)
Отправен документ: становище по собствена инициатива – CESE 1159/2010
Основни въпроси:
ЕИСК насърчава Комисията да подсили финансовите инструменти за МСП, като се увери, че гаранционната схема по Рамковата програма за конкурентоспособност и иновации продължава да се прилага и след настоящия финансов период, МСП имат лесен достъп до структурните фондове, а приоритетите за финансиране са ясно заявени. Също така се препоръчва изграждането на търговски платформи за микропредприятия и МСП.
ЕИСК смята, че може би е по-целесъобразно банките да определят договорен процент от средствата, предоставени за тяхното спасяване, (в онези страни, които са прибягнали до тях), за да предложат кредити на малките и микропредприятията, особено за иновационни дейности и насърчава разработването на рамка, която да улеснява създаването на институции за етично микрофинансиране, основано на участие в печалбите и загубите, и препоръчва прилагането на различни форми на финансиране от банки.
ЕИСК предлага на държавите-членки да отпускат пряко кредити на МСП или да дават цялостни или частични гаранции на финансовите институции, с цел да ги стимулират да отпускат кредити на МСП и отбелязва, че следва да се насърчава създаването на правна рамка, която да стимулира дейността на мрежите на бизнес ангели или подобни дейности.
За връзка: г-жа Filipa Pimentel

(тел.: 00 32 2 546 84 44 – електронен адрес: filipa.pimentel@eesc.europa.eu)

14.ОПРОСТЯВАНЕ НА ПРОЦЕДУРИТЕ





  • По-добро регулиране


Докладчик: г-н Claudio Cappellini (Други интереси – IT)

Съдокладчик: г-жа Милена Ангелова (Работодатели – BG)
Отправен документ: COM(2009) 15, 16, 17 окончателен – CESE 1160/2010
За връзка: г-н Jean-Pierre Faure

(тел.: 00 32 2 546 96 15 – електронен адрес: jean-pierre.faure@eesc.europa.eu)


  • Взаимното свързване на търговските регистри


Докладчик: г-жа Ana Bontea (Работодатели – RO)
Отправен документ: COM(2009) 614 окончателен – CESE 1163/2010
Основни въпроси:
Комитетът подкрепя развитието и укрепването на сътрудничеството между търговските регистри в държавите-членки на ЕС въз основа на принципите на прозрачност, бързина, намалени разходи, административно опростяване, адекватна защита на личните данни и оперативна съвместимост.
Следователно ЕИСК:


  • подкрепя основните линии, очертани в Зелената книга, предвид това че трябва да бъде извършена изчерпателна оценка на въздействието и при условие че не се налага допълнителна административна тежест на предприятията;

  • счита, че ако законодателни действия се предприемат на ниво ЕС, е необходимо да се използва тази възможност за изменение на правилата за публичност на данните, за да се намали административната тежест за предприятията и особено за МСП, без да се намалява прозрачността;

  • предлага да се избере решение, което да включва и доразвива всички съществуващи механизми за сътрудничество и инициативи, по-специално ЕТР, проекта BRITE, информационната система за вътрешния пазар (IMI) и електронното правосъдие, като Европейският търговски регистър се разширява и развива като една от напредналите и иновативни оперативно съвместими системи;

  • смята, че следва да се направи оценка на въздействието на техническите трудности, разходите и на ефективността от свързването на мрежата на търговските регистри с електронната мрежа.


За връзка: г-жа Amelia Munoz Cabezón

(тел.: 00 32 2 546 83 73 – електронен адрес: amelia.munozcabezon@eesc.europa.eu)

15.МНОГОЕЗИЧИЕ





  • Политиката на многоезичие в ЕС


Единствен докладчик: г-жа An Le Nouail Marliere (Работници – FR)
Отправен документ: допълнение към становище – CESE 1171/2010
Основни въпроси:
Въпросното допълнение към становище е приносът на ЕИСК за проследяване на политиката в полза на езиковото обучение и на активното многоезичие в Европа. В него се съдържат следните основни препоръки:


  • Комисията следва да зачита основните права на участниците в създадените от нея консултативни платформи по многоезичието, съставени от представители на организациите на гражданското общество и/или на социалните партньори, като им позволява да работят устно и писмено на един от трите или четирите пилотни езика, включително поне един език от държава-членка, присъединила се към ЕС при разширяванията от 2004 и 2007 г.




  • Комисията следва да улеснява разбирането на наръчника за достъп до програмите и процедурите в тази област, и по-специално тези в рамките на „Програмата за обучение през целия живот“, чиято конкретна цел № 7 е насърчаването на изучаването на езици и езиковото многообразие.




  • Комисията трябва да изготви ясна картина на ситуацията по отношение на усилията, насочени конкретно към многоезичието, бюджетно планирани и реализирани, съответно от европейското и националното равнище.




  • Членовете на ЕИСК следва да се включат в контактна група, за да се проведе цялостно, необходимо и прозрачно обмисляне на една по-дългосрочна езикова политика на Комитетите, съдържаща съответните количествени и качествени аспекти.




  • ЕИСК следва да започне обмисляне на популяризиране на професията „устен преводач“, за да се предотврати отрицателното въздействие върху цялата професия на устните преводачи и да се защити потребителят или клиентът срещу злоупотреби. Комисията би могла да инициира европейска консултация със социалните партньори в тази посока.


За връзка:  г-жа Judite Berkemeier
(тел.: 00 32 2 546 98 97 – електронен адрес: judite.berkemeier@eesc.europa.eu)

16.ВЪНШНИ ОТНОШЕНИЯ





  • Отношенията между ЕС и Канада


Докладчик: г-н José Isaías Rodríguez García-Caro (Работодатели – ES)
Отправен документ: становище по собствена инициатива – CESE 1189/2010
Основни въпроси:
Основните заключения и препоръки на становището са следните:
ЕИСК посреща със задоволство започването на преговорите за сключване на всеобхватно икономическо и търговско споразумение. То създава големи очаквания не само по отношение на бъдещето на отношенията между ЕС и Канада, но и за трансатлантическите отношения.
ЕИСК смята, че включването на конкретни условия за участие и съгласие на провинциите, териториите и гражданското общество в преговорите ще бъде от жизненоважно значение за успешното изпълнение на Споразумението.
Отварянето на пазарите на обществените поръчки е един от елементите, които представляват най голям интерес за ЕС. Предвид разногласията по този въпрос между различните социално икономически участници, ЕИСК смята, че активното участие на социалните партньори в преговорите в тази област ще бъде безусловно необходимо.
ЕИСК подкрепя участието на Европейския парламент в този процес чрез адекватно проследяване и информиране относно преговорите, а не само чрез приемането и ратифицирането на окончателната редакция на споразумението съгласно Договора от Лисабон.
В споразумението трябва да се разглеждат аспектите, свързани с околната среда и устойчивото развитие.
ЕИСК предлага в рамките на преговорите по споразумението да се създаде съвместен консултативен орган на организираното гражданско общество в ЕС и Канада, който да улесни преговорите по споразумението, а след това по-нататъшното му развитие, проследяване и прилагане. Този орган, който би изпълнявал консултативни функции преди да бъде създаден съвместният орган, който ще представлява основното политическо ръководство на споразумението, би могъл да изготвя становища в областите, обхванати от споразумението.

За: г-жа Beatriz Porres

(тел.: 00 32 2 546 91 31 – електронен адрес: beatriz.porres@eesc.europa.eu)






Докладчик: г-н Meelis JOOST (Други интереси – EE)
Отправен документ: становище по собствена инициатива – CESE 1190/2010
Основни въпроси:
Ако изходим от основания на статистически данни извод, съгласно който хората с увреждания представляват най-малко 10% от населението, може да се приеме, че броят на хората с увреждания, живеещи в страните партньори от Средиземноморския басейн, е около 25 милиона души.
Ръководителите от Средиземноморския басейн следва да работят за създаването на равни възможности и по-специално за насърчаване на интеграцията на хората с увреждания на пазара на труда.
Те трябва освен това да смекчат отрицателните последици от масовото напускане на селските райони, което се отразява върху заетостта и води до мигрантски вълни.
Средата без бариери и прилагането на принципите на подхода „Универсален дизайн“ играят изключително важна роля в туристическия и транспортния сектор. Удобството и достъпността са важни фактори, които оказват влияние върху туристите при избора на дестинация за прекарване на отпуската им. Принципите на подхода „Универсален дизайн“ следва да се прилагат при осъществяването на съвместни проекти и особено на финансирани от ЕС проекти.
Инвестициите в НИРД биха насърчили разработването на нови технически помощни средства, както и на нови продукти и услуги, базирани върху ИКТ, и по този начин биха допринесли за подобряване на качеството на живот на хората с увреждания, за намаляване на здравните и социалните разходи, за облекчаване на достъпа до пазара на труда и биха благоприятствали създаването на нови работни места.
Насърчаването на сътрудничеството между Европейския форум на хората с увреждания (EDF) и сдруженията на хората с увреждания в средиземноморските страни партньори, както и засилването на преките контакти между сдруженията на хората с увреждания на държавите членки на ЕС и страните партньори от Средиземноморския басейн ще имат положително въздействие върху създаването на представителни организации в страните, където все още няма такъв вид организации.
За връзка: г-жа Marzena Kisielewska

(тел.: 00 32 2 546 97 20 – електронен адрес: marzena.kisielewska@eesc.europa.eu)


  • Достоен труд и устойчиво развитие в средиземноморските страни


Докладчик: г-жа An Le Nouail Marlière (Работници – FR)
Отправен документ: информационен доклад – CESE 22/2010
Основни въпроси:
Информационният доклад беше изготвен с участието на ИСС на Испания, Италия, Гърция, Тунис и Алжир. Той ще послужи за основа на дискусиите на евро-средиземноморската среща на върха на ИСС и сродните институции, която ще се проведе в Рим от 10 до 12 ноември 2010 г.
Недостигът на водни ресурси е много актуална тема за средиземноморския регион. Средиземноморието е сред световните региони, в които околната среда и човешката дейност ще бъдат най-силно засегнати от глобалното затопляне. Страните предимно от южния и източния бряг на Средиземно море вече се сблъскват с голям недостиг на вода и с неравномерно разпределение на този жизнен ресурс. Това се дължи отчасти на фактора „околна среда“, но социално-икономическите, техническите и др. „човешки“ фактори също оказват влияние. Ситуацията е особено тревожна предвид стабилността на региона. За да се предотвратят конфликтите, водата и водните права трябва да се разпределят по-справедливо.
Пилеенето на водата е проблем от съществена важност. Качеството на водата се влошава поради изхвърлянето на отпадъци в главните водни потоци и в техните притоци. Водоснабдяването и достъпът до канализация, почистването на Средиземно море имат за цел устойчивото икономическо развитие на региона.
В ход са редица политически инициативи, посветени на Средиземно море, с оглед определянето на водна стратегия за Средиземноморието, за да се разнообразят източниците на доставка и да се използват рационално и устойчиво водните ресурси.
Въпросите за труда и достойния труд трябва да бъдат включени във „водните проекти“ на СзС и бъдещата средиземноморска стратегия за водата, тъй като участват много сектори като строителството, енергетиката, транспортът, образованието, обучението и здравеопазването, в които се отделя специално внимание на условията на труд, устойчивостта на работните места, данъчната прозрачност.
Консултацията с участниците от гражданското общество е от голямо значение предвид факта, че предизвикателствата се свързват не само с достъпа на населението до вода и канализация, но и с въздействието върху обема и условията на работните места, квалификацията, уменията и проектите за развитие, като техният успех или неуспех може да зависи от методите на управление на човешките ресурси.
За връзка: г-жа Laila Wold

(тел.: 00 32 2 546 91 58 – електронен адрес: laila.wold@eesc.europa.eu)

_____________



1 Регламент (Евратом) № 3954/87 на Съвета от 22 декември 1987 г. и съответните изменения.

2 Вж. COM(2009) 479 окончателен, „Публично-частно партньорство за бъдещия интернет“.

Greffe CESE 52/2010 FR – FM/yp

Каталог: resources -> docs
docs -> Bg европейски икономически и социален комитет
docs -> Bg европейски икономически и социален комитет
docs -> Награда на еиск за организираното гражданско общество за 2014 г. Отличие за изключителни постижения в инициативи на гражданското общество
docs -> Bg европейски икономически и социален комитет
docs -> „Гърция и Великите сили през Втората световна война
docs -> Bg rue Belliard/Belliardstraat 99 — 1040 Bruxelles/Brussel — belgique/belgië
docs -> Bg европейски икономически и социален комитет
docs -> Rue Belliard/Belliardstraat 99 — 1040 Bruxelles/Brussel — belgique/belgië
docs -> Bg европейски икономически и социален комитет
docs -> Януари 2012 г. Съдържание стр


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница