Пълна смяна в "Пирогов"



страница1/15
Дата30.09.2017
Размер0.82 Mb.
#31346
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   15



Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”
18.02.2017
Национални вестници

Пълна смяна в "Пирогов"


За директор е назначен травматологът проф. Балтов
24 часа  стр. 1  

Ръководството на университетската спешна болница "Пирогов" е сменено неочаквано с решение на министъра на здравеопазването д-р Илко Семерджиев от 16 февруари.

Прекратени са правомощията на досегашните членове на съвета на директорите д-р Константин Димов, д-р Атанас Кацаров и проф. д-р Стоян Миланов - директор на болницата, който е подал оставка. В новия 5-членен състав на съвета на директорите влизат проф. Асен Балтов, д-р Емил Доросиев, д-р Людмил Джунков, адвокатът Илиян Кършев и финансистката Живка Савова. За шеф на болницата е назначен проф. д-р Асен Балтов.

"Предложих на проф. Миланов да остане в съвета на директорите, но той не пожела. Не задължавам никого с нищо. Приемам всякакви оставки", коментира министърът на здравеопазването.

"Пирогов" е номер едно по задлъжнялост сред всички болници, чийто едноличен собственик е държавата в лицето на Министерството на здравеопазването. Към 31 октомври 2015 г. задълженията са 23 986 000 лв. Към 31.Х.2016 г. дълговете са над 24 613 000 лева, в това число просрочени 13 824 000 лв., уточни ведомството.

"С увеличаването на борда на директорите и подсилването му с юрист и финансист се надяваме да се подобрят управлението, здравните и финансовите показатели на "Пирогов", каза д-р Семерджиев.

Новият директор на болницата проф. Балтов е началник на Първа травматологична клиника в "Пирогов". Специалист в оперативното лечение на фрактури и изкълчвания на крайниците и таза, лечение на политравми и посттравматични увреждания на крайниците, ендопротезиране на стави на рамо и лакът.

Лекарствата у нас най-евтини в ЕС, но пациентът доплаща 55%


Надписват килограми на болни от рак, за да точат здравната каса
24 часа  стр. 2  

Цените на лекарствата в България са най-ниски в целия Европейски съюз, но пациентите доплащат между 50 и 55% за тях, което е най-много.

Това съобщи Владимир Афенлиев, директор "Бизнес развитие" в "Софарма" и член на изпълнителния комитет на Европейската генерична асоциация. Той участва в дискусия, която е част от Националната кампания "Новата БГ икономика" на в. "24 часа" и сп. ".bgИноватор". (Какво каза още Афенлиев, виж на 3-а стр.).

Здравната каса ще поиска онколекарствата да се отпускат на килограм средно тегло за мъжете и жените. Сега те често се отпускат на килограм лично тегло за всеки пациент и в много случаи било заявявано по-високо тегло - нерегламентирана практика за по-висок разход на лекарства. Това съобщи подуправителят на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) д-р Димитър Петров на дискусията.

От заявяваните количества спрямо теглото сега излизало, че онкопациентът у нас тежи към 120 кг.

Общо към 17 000 души получават онколекарства чрез НЗОК. В тази група е и най-сериозният скок в разходите за лекарства на касата - с 27% за последната 1 г., което е твърде много, отбеляза д-р Петров. Според него пациентите не са се увеличили значимо.

С цел ограничаване на разходите и по-добър контрол касата ще заложи няколко мерки, договорени с лекарския съюз. В онкологиите трябва да въведат автоматизирани смесители за лекарствата, което позволява поточна дозировка.

При лекарствата за домашно лечение има ръст 20% за 1 г., каза още д-р Петров.

Той допълни, че ще бъде продължена политиката на предишния здравен министър д-р Петър Москов относно електронния търг на болниците. "Търсим вариант с подзаконови актове да прехвърлим плащането на търговци на едро да стане директно, да не преминава през болниците. Това е и една косвена мярка за намаляване на паралелния износ", обясни д-р Петров.

Паралелният износ се очерта като сериозен проблем и причина за липсата на животоспасяващи лекарства като инсулин в момента у нас.

Основните разходи при медикаментите идват от иновативните, посочи д-р Петров. Затова здравната каса ще работи за въвеждане на инструмента оценка на здравните технологии при новите медикаменти и за някои от плащаните от касата. "Според нашия анализ големите разходи в системата вървят точно от тях, защото едно лекарство, като влезе в системата, цената му пада. Появяват се нови лекарства. Покрай иновативните лекарства, които решават кардинално проблемите и имат висока ефективност, навлизат и доста псевдомолекули - има около 10 позиции със съмнителен ефект и по-висока цена", обясни д-р Петров. Те са под патентна защита, имат 10% по-добър ефект, а цената е 2-3 пъти по-висока.

Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България предлага изпитани в Европа практики за проследяване на ефекта от терапията с лекарства, съобщи директорът на асоциацията Деян Денев.

Работещите механизми за такова проследяване включват създаване на експертни групи по заболявания с участието на научната общност, които проследяват и събират данните за заболеваемостта и терапиите на пациентите. След това на базата на тези данни ще се създадат регистрите по заболявания, които представляват реалната информация за болните.

Д-р Илко Семерджиев: БВП расте с 30%, лекарствата - с 200%


24 часа  стр. 2  

БВП е нараствал с общо 30% за 10 г., а ръстът на разходите за лекарства е с над 200%, каза служебният вицепремиер и здравен министър д-р Илко Семерджиев.

По повод разходването на публични средства той заяви: "Не би трябвало да е чрез лобизъм и механизъм за придърпване на ползите, а чрез основния въпрос - как да върнем на потребителя онова, което е гарантирал чрез данъците и осигуровките си? Върху този въпрос се концентрира и нашето управление", каза още министърът. Той допълни, че обществото ще е успешно, ако се намери пресечната точка между интереси, принципи, цени и ценности.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   15




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница