По чл. 4, ал. 3 от Наредбата за овос на инвестиционно предложение: Обект „Подземна пешеходна връзка на метростанция 19 Първи метродиаметър с ж к. „Дружба-2”



Дата15.10.2018
Размер6.5 Mb.
#87789









Информация







по чл. 4, ал. 3 от Наредбата за ОВОС на инвестиционно предложение: Обект „Подземна пешеходна връзка на метростанция 19 - Първи метродиаметър с ж.к. „Дружба-2”



Май, 2014 г.



Съдържание

1. Данни за възложителя

2. Резюме на предложението в т. ч. описание на основните процеси, капацитет, обща използвана площ; посочва се дали е за ново инвестиционно предложение и/или за разширение, или изменение на производствената дейност, необходимост от други свързани с основния предмет спомагателни или подържащи дейности, в т.ч. ползване на съществуваща или необходимост от изграждане на нова техническа инфраструктура/пътища/ улици, газопровод, електропроводи и др./; предвидени изкопни работи, предполагаема дълбочина на изкопите, ползване на взрив;

3. (Доп.-бр. ДВ. бр.94 от 2012 г.в сила от 30.11.2012 г.). Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности в обхвата на въздействие на обекта на инвестиционното предложение. Необходимост от издаване на съгласувателни / разрешителни документи по реда на специален закон; орган по одобряване/ разрешаване на инвестиционното предложение по специален закон.


4.Местоположение на площадката – населено място, община, квартал, поземлен имот, географски координати (по възможност във WGS 1984), собственост, близост до или засягане на защитени територии и територии за опазване на обектите на културното наследство, очаквано трансгранично въздействие, схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура.

5.Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията, предвидено водовземане за питейни, промишлени и други нужди –чрез обществено водоснабдяване (В и К или друга мрежа ) и/или от повърхностни води и/или подземни води , необходими количества, съществуващи съоръжения или необходимост от изграждане на нови.


  1. Отпадъци, които се очаква да се генерират по време на строителството и експлоатацията и предвиждания за тяхното третиране.

  2. Очаквани количество и тип отпадъчни води ( битови/промишлени), предвиден начин за тяхното третиране - локално пречиствателно съоръжение/станция, в канализация/воден обект, собствена яма или друго сезонност и др.





  1. Данни за възложителя;„МЕТРОПОЛИТЕН” ЕАД

Седалище.на юридическото лице.: гр.София, ул.“Княз Борис І“№121.

Булстат: ЕИН -000 632 256.

Пълен пощенски адрес: гр.София, ул.“Княз Борис.І“№121.

Телефон,02/921 20 21 факс, е-mail:metro@metropolitan.bg.

Изпълнителен директор на фирмата-възложител: проф. д-р инж.Стоян Братоев.

Лице за контакти: инж.Стефан Дерменджиев, телефон: 02/921 20 21.
1.1.Данни за изпълнителя:

Пълен пощенски адрес: гр.София.

Управител:инж.Антон Янев .

Проектант: Идеен проект: „РИКАТ“ ООД –София.
2.Резюме на предложението, в т.ч.

  • описание на основните процеси, капацитет, обща използвана площ; посочва се дали е за ново инвестиционно предложение и/или за разширение,или изменение на производствената дейност, необходимост от други, свързани с основния предмет, спомагателни или поддържащи дейности, в т.ч. ползване на съществуваща или необходимост от изграждане на нова техническа инфраструктура пътища,улици, газопровод, електропроводи др.)предвидени изкопни работи, предполагаема дълбочина на изкопите, ползване на взрив;


Целта на инвестиционното предложение е да се осигури необходимата пешеходна комуникация за жителите на ж.к. „Дружба-2”- район Искър от улица ”Обиколна” към Метростанция 19 и повишаване ефективността на столичната транспортна мрежа. Понастоящем тази връзка е невъзможна, поради липса на път и наличието на стръмен склон на терена, разположен успоредно на метротрасето.За да достигнат до метростанция 19, пешеходците трябва да преодолеят голяма денивелация от около 25 м..
Съществуващото състояние по което преминават пешеходците от Дружба 2

до МС 19 е представено на следващите снимки:


Снимка 1







Снимка 2

С
нимка 3

С реализиране на инвестиционното предложение с изготвения проект се дава решение за изграждането на пешеходна алея на ниво терен, нов пешеходен тунел и блок за вертикална комуникация.

Денивелацията в блока за вертикална комуникация се преодолява с вътрешна стълба, която дублира двата асансьора. Поради голямата дължина в тунела е предвиден и травалатор. Така пешеходците ще могат безпрепятствено да стигнат от тротоара на ул.”Обиколна” директно до вестибюла на метростанция 19.
Инвестиционното предложение е ново. Свързано е с обезпечаване транспортния комфорт на пътуващи по Първа метролиния в участъка на 19 МС и елегантна комуникационна връзка на столичани от 19 МС до ж.к.“Дружба 2“ и живушите от този район на Столицата.
Пешеходната връзка ще се състои от три участъка:
Открита пешеходна алея

Тя свързва улица ”Обиколна” с новия тунел. Дължината й е 86 м. Надлъжният наклон е 3% и с него се преодолява денивелация от 2 м. В последния участък от 15 м преди тунела се предвиждат подпорни стени към съседния терен,като терена зад тях ще се преоткосира и заздрави с паркинг елементи и затревяване. Алеята е с ширина 4 м, обрамчва се с бордюри от двете страни, а настилката е с бетонови унипавета.

На входа на тунела към алеята се предвижда затваряне със стъклена, автоматична, плъзгаща се врата. Същият вид врата ще се монтира и на другия край на връзката – в новия отвор в стената, свързващ стълбището с вестибюла на Метростанция 19. Така участъкът ще се затваря за времето, в което метрото не работи.Предвижда се улично осветление за новата алея.
Пешеходен тунел.

Той е разположен напречно на стръмния склон и завършва в новия блок за вертикална комуникация, долепен на фуга до Метростанция 19 .Тунелът е с дължина 206 м и се явява продължение на алеята, но вече под терена

Сечението на тунела е с овална форма, продиктувана от избраната за най-подходяща технология на изпълнение – Нов австрийски метод. Ширината в участъка на пешеходната настилка е около 4.20м.В участъка на тунела се преодоляват още около 9.2 м. по височина. Предвидени са пешеходни рампи с надлъжен наклон от 3%, които се редуват с групи от по 2 или 3 стъпала.Предвижда се един травалатор с дължина 100 м и надлъжен наклон 6%. Типът и моделът ще се уточнят в следващата работна фаза на проектиране.В участъка, където се монтира травалатора, пешеходната рампа се стеснява.Минималната ширина там е 1.8м, при височина над 1.85м.

Поради голямата дължина на подлеза се предвижда вентилационна инсталация за проветряване. Целта е да се осигури приток на свеж въздух със скорост 0,2 м/с в сечението в посока от изхода и трикратен въздухообмен. Тъй като топлинното натоварване е прието 0 kW.h/m2 (няма горими материали) не е предвидена инсталация за димо и топлоотвеждане. В помещението се монтира вентилатор с шумозаглушители и се обособява камера, като изхвърлянето е с въздуховод над терена на минималната

нормативна височина 2 м. Пресният въздух се взема с решетка над вратата на входа на тунела.


  • Блок за вертикална комуникация

Изгражда се на фуга към съществуващата метростанция и е разположен под земята. С него се преодолява денивелация от 10.36 м и се прави връзка с пространството на вестибюла. Представлява дълбока бетонова шахта, която съдържа два асансьора, стълбищна клетка и технически помещения.

От тунела пешеходците влизат в помещение, от което са достъпни два асансьора и стълбищна клетка. Тя отговаря на изискванията за евакуационен път. Стълбата е двураменна, с три междинни площадки и три „основни” нива. Повити стъпала няма, препятствия по пътя на движение също няма. Стълбищните рамена са със светла ширина от 1.6м. Обезопасяват се със стоманени парапети.За горната част от стълбата (над.кота +6.29) е осигурено естествено осветление. Покрива се с прозрачен материал – напр. плексиглас.

Оберлихтът е неотваряем.Асансьорите са проходен тип и само с две спирки: горна - на ниво вестибюл и долна - на ниво тунел.

(Приложение 1 - Идеен проект: чертеж ситуация на подземна пешеходна връзка на МС 19 с ж.к.“Дружба 2“).

(Приложение 2 - Сборен план: ,чертеж) .
Обща използвана площ

Застроената площ на блока е 71 м2. Разгънатата застроена площ е 191.2 м2 .


За тунела РЗП е 1 030 м2.

Така РЗП за цялата пешеходна връзка е около 1222 м2
Предвидени изкопни работи, предполагаема дълбочина на изкопите, ползване на взрив;

Земни работи

Инвестиционното предложение предвижда земни работи Изкопите и насипите на земни маси при строителството на обекта се предвижда да са: изкопи в почви, уплътняване на земната основа, укрепване и уплътняване на откоси, обратна засипка, вертикални планировки, полагане на тротоарна настилка, оформяне на зелени площи покрай алеята.

Ще се ползва шлицова машина за укрепване на изкопа.

В инвестиционното предложение не се предвиждат изкопни работи чрез прилагане на пробивно – взривни работи.

Бетонови работи

Изграждането на стоманобетоновите конструкции за обекта са планира да се осъществява от специализирани строителни фирми.За изграждане на пешеходния тунел е избрана най-подходяща технология на изпълнение – „Нов австрийски методс ширина на участъка около 4.5 м. и височина около 9.2 м.

Тези видове работи ще се осъществяват механизирано с 1 багер и 2 камиона за изкопаване , преместване, транспортиране на земни маси и насипни работи.

При монтажа на стоманобетонови и други монтажни елементи ще се използва специализирана подемна техника и съвременна строителна механизация.

.Използвани материали

Настилките за пешеходната алея и тунела са с бетонови унипавета. Стълбата и площадките са с релефен гранитогрес; техническите помещения са с гланцирана циментова замазка. Прилагат се стандартни материали за общодостъпните зони, без луксозни решения.

Стените и тавана в тунела са с минерална боя върху последния слой от пръскан бетон, който предварително е загладен.

Не се предвижда текущо складиране на материали и инвентар извън очертанията на утвърдена временната строителна база разположена в участъка на неизградената част на ул.“Обиколна“ по плана за регулация ж.к.“Дружба 2“.(Приложение 3.- Писмо на СО, район „Искър“, изх.№ 7000-1194/1/01.11.2012 г. на СО и скица на базата /площадката.)



На следващата снимка 4 е представена площадката на временната строителна база.




Опазване на околната среда

При реализацията и експлоатацията на Инвестиционното предложение се предвижда краткотрайно емисионно натоварване и създаване на дискомфорт в околната среда в незначителни размери, като има изключително малък локален обхват.



По опазване чистотата на въздуха

По време на строителството е възможно краткотрайно емисионно натоварване с изгорели газове предимно при провеждане на изкопните и товаро разтоварните работи на строителната площадка.Основните замърсители, които ще се отделят във въздуха са: CO, NOx, SО2, CH и прах от машините осъществяващи строителни и транспортни дейности.За предотвратяване на запрашаването се предвижда оросяване на работния участък с промишлена вода.

По време на експлоатация – В подземния пешеходен тунел няма емисионно натоварване. Предвижда се вентилационна инсталация за проветряване поради голямата дължина на тунела. Целта е да се осигури приток на свеж въздух в посока от изхода и трикратен въздухообмен. Тъй като топлинното натоварване е прието 0 kW.h/m2 (няма горими материали) не е предвидена инсталация за димо и топлоотвеждане. В помещението ще се монтира вентилатор с шумозаглушители и се обособява камера, като изхвърлянето е с въздуховод над терена на минималната нормативна височина 2 м. Пресният въздух се взема с решетка над вратата на входа на тунела.

По опазване чистотата на водите

С реализирането на инвестиционното предложение няма да се наруши екологичното състояние на повърхностните водни обекти. Не се очаква негативно въздействие върху подземните води.

При извършени „Инженерногеоложки и хидрогеоложки проучвания“ 2007 -2009 г. при сондиране в частта си за МС 19 и след нея е взета под внимание получената информация за земната основа по дължина на цялата пешеходна връзка.От разгледаните сондажи е определено и приблизително ниво на подпочвените води по дължина на пешеходната връзка. В зоната на портала на тунела изпълнен по НАТМ водното ниво е на около 12 - 13 метра под терена. В зоната на блока за вертикална комуникация (при Метростанция 19) водата е на около 13 - 14 метра под терена, като за тази зона не е отчетено съществуването на Метростанцията, която е построена след сондажите и вероятно е понижила водното ниво.

При строителството на подземния пешеходен тунел се предвижда предварително укрепване на проходката /изкопи/ с шлицови стени,чрез който метод се очаква най-малко въздействие върху режима на подземните води.

На територията на строителната площадка не се предвижда измиване на моторните превозни средства и смяна на отработени масла

Предвидено е изграждане на канализация в тунелната част с отводнителна канавка на входа на тунелната връзка . Под пешеходната алея ще има уличен оток с цел да поема отпадните води от евентуално появилите се подпочвени, атмосферни води , евентуално попадналите води от стопен сняг внесен от пешеходците през зимата.и да ги отвежда в бъдещата улична канализация

Повърхностните и подземни води при строителството ще се отвеждат в градската канализационна мрежа.

Експлоатацията на обекта не е свързана с формирането на производствени отпадъчни води.Условно чистите води /повърхностни от открития участък/ пешеходната алея, отпадните води от асансьорните шахти и от измиване на пешеходния тунел ще се отвеждат в бъдещата улична канализация, както е подробно показана в проекта.

Водоснабдяването на строителната площадка и захранването на обекта с необходимото количество за питейно битови води ще се осъществи с договор от градската водопроводна мрежа чрез отклонение от съществуващ водопровод в района.

Отпадъци

По време на строителството на обекта, при изкопните работи отпадат земни маси в количества от 3.4 м3/дн., с различни характеристики. Почвите и камъните от изкопните работи, се предвижда да се сортират. Строителните отпадъци: бетонови отломки, стоманени кофражи и армировка, кабели, мазилки и шпакловки, фаянс, керамика и облицовъчни материали, бои и лепила и др. се събират в инвентарни контейнери, след което се извозват до депо за строителни отпадъци.

Службата за разпределение на земните маси определя мястото на депонирането им. Те се извозват по одобрена от Столична община и КАТ транспортна схема, с автосамосвали към депото за земни маси.

По време на изкопните работи се предвижда хумусният слой да се изземва разделно, с цел да се използва за повърхностно насипване и рекултивация на нарушените терени.

При работата на багера и камионите извозващи земни маси и отпадъци .не се очаква отделяне на отпадъци и опасни вещества. Предвижда се въвеждане на забрана за ремонтно-възстановителни работи, измиване на моторните превозни средства и смяна на отработени масла

Не се предвижда доставката на експлозиви или други опасни вещества, за които се изискват специални условия на транспорт и съхранение.

Очаква се да се формират и минимални количества битови отпадъци, които ще се събират в контейнери и ще се извозват на столичните депа от фирмите, концесионери по чистотата. На строителните площадки, за санитарните нужди на персонала, се планира да се поставят химически тоалетни и контейнери за битови отпадъци.



По време на експлоатацията, на обекта не се очаква да се формират твърди и строителни отпадъци.За възможните замърсявания от опаковки: хартиени, картонени, метални, парчета от пластмаса, угарки и други ще бъдат поставени на подходящи места кошчета за събиране на битови отпадъци,, които трябва периодично да се почистват.

При почистването и миенето на асансърите, стълби и пешеходния тунел се очаква отделяне на почистващи препарати, смет и отпадъци от канализационни системи, които се класифицират като битови отпадъци. Очаква се техните количества да бъдат незначителни, като след събирането им да се извозват на депо за битови отпадъци.



Физични фактори-шум, вибрации, вредни лъчения

За разглеждания обект от вредните физични фактори са характерни само шума по време на строителството.Шумовото натоварване се очаква да окаже временно негативно влияние върху акустичната среда под ПДН до 75-80 децибела в границите на строителната площадка и то в светлата част на денонощието.



При експлоатацията на пешеходната връзка натоварване на акустичната среда не се очаква. и не се формира въздействие с вредни лъчения - йонизация, нейонизиращи и топлинни.

Земни недра

При реализиране на Инвестиционното предложение въздействието върху земните недра ще се състои в намаляване на устойчивостта на геоложката среда, в резултат от провеждането на изкопните дейности. В случай, че се следват точно направените препоръки в инженерно-геоложкия доклад не се очакват непрогнозируеми въздействия Избраната за най-подходяща технология на изпълнение – „Нов австрийски метод“ за пешеходния тунел не би провокирала отключването на техногенни склонови процеси.

По време на строителството и експлоатацията не се очаква неблагоприятно въздействие върху земните недра. Въздействието върху геоложките пластове е само физическо и локализирано в обхвата на строителната площадка.

Ландшафт

Временно нарушение върху наземния ландшафт ще се получи при изграждане на подпорната стена и пешеходната алея. След приключване на строителството, съгласно проекта за рекултивация и озеленяване, ще се възстановяви и допълнително облагороди и естетизира.

В останалата част от района - ландшафта на ската не се променя.
По опазване чистотата на почвите, зелени площи , околни терени и улична мрежа.

При строителството на „Подземна пешеходна връзка на метростанция 19 - Първи метродиаметър с ж.к.. „Дружба-2” не се предвижда внасяне на замърсители в почвите, зелени площи и околни терени.

Временната строителна (площадка) база е предвидена да се разположи пред ската до обекта граничеща с ул.“Обиколна“/предстояща реконструкция/ на която няма зелени площи. Въздействието върху почвата може де е само физическо и да се изразява в утъпкване на самообраслия с тревна растителност участък за пешеходна алея .и разпрашаване на повърхностният почвен слой при изкопни работи.

По опазване на Защитените природни територии , растителност и животински свят

Инвестиционното предложение се предвижда да се реализира в урбанизирана среда, където няма установени защитени растителни и животински видове, както и защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии.

Проучената територия, прилежащи към площадката на Инвестиционното предложение не попада в границите на защитени природни резервати, паркове и обекти в Столичната община.

Площадката не попада на територията на потенциална защитена зона от екологичната мрежа „Натура 2000“В близост до нея не се установени чувствителни, влажни, уязвими или защитени зони. В нейния обхват не попадат изградени санитарно охранителни зони и съоръжения за питейно водоснабдяване или около водоизточници на минерални води.

Районът на площадката е със значителна денивелация и включва територия с изоставени площи със самообрасла тревна растителност, единично или на малки групи някои дървесни видове и храсти. Общо в района на ската от площта преобладават тревни съобщества- житни треви, дървесни и храстови видове, които широко са разпространени в необлагородените райони в столицата: полски бряст,салкъм, върби и др.От храстите се срещат шипки, къпини и повет.

Ще бъде отнета само площта с вторични тревни съобщества и ще се засегнат някои дървесни и храстови видове в района на пешеходната алея от 86 м,След нейното изграждане ще бъде рекултивирана и подменена с видове, които широко се използват в озеленителната практика в столицата.




Въздействието може да се оцени като пряко, временно, краткотрайно за периода на строителство,

Поради подземния характер на пешеходната връзка на метростанция 19 - Първи метродиаметър с ж.к.. „Дружба-2” останалата съществуваща растителност в района няма да се засегне при строителството на обекта.

По време на експлоатацията отрицателно въздействие върху растителността не се очаква.

Антропогенният натиск в коментираната територия и биоразнообразието е сведено до животински представители с увеличена търпимост към човешкото присъствие. По време на строителството и експлоатацията на трасето въздействието върху фауната се ограничава до приключване строителните работи и рекултивационните дейности.



Потенциалът на екосистемата може да понесе осъществяването на Инвестиционното предложение.

Опазване на културно и археологическо наследство

В обхвата на обекта на Инвестиционното предложение няма данни за разкрити и декларирани обекти на недвижимо културно-историческо наследство със статут на паметници на културата, по смисъла на чл. 12 от Закона за паметниците на културата и музеите.



Здравен риск и риск от инциденти

Инвестиционното предложение се свързва с възможността за проява на здравни рискове и ограничено пряко въздействие до приключване на строителните работи за строителните работници

Опасностите са свързани с пренасяне на ел.съоръженията и материалите, извършването на ел.монтажните работи и изпитване на ел.съоръженията преди въвеждането им в експлоатация.



За осигуряване безопасност, хигиена на труда и пожарна безопасност при експлоатацията на обекта са взети следните мерки:

Конструкцията на сградата е масивна. Помещенията имат размери, които позволяват правилно и целесъобразно монтиране и разполагане на всички съоръжения и инсталации.

Осветеността на помещенията е съобразена с нормите за минимална осветеност.

Начинът на изпълнение на ел. инсталациите е съобразен с изискванията на действащите нормативни документи.

Ел. инсталациите се изпълняват с кабелоподобен проводник СВВн.

Всички табла са метални, фалтови с врати и са уплътнени.Всички токови кръгове се защитават с автоматични прекъсвачи.

За защита от поражение от ел.ток се предвижда защитно заземяване.

С цел да се елиминира във възможно най-голяма степен негативното въздействие на строителството върху живушите в близост до обекта, конструкциите на съоръженията са предвидени да се реализират от полуфабрикати.



При експлоатацията на съоръжението не се очаква отрицателно въздействие върху здравето на преминаващите граждани по пешеходната пътека Тяхната безопасност се гарантира от създадените и утвърдени при експлоатацията система от мерки и техники за безопасност.

При изпълнение на всички видове строително монтажни и довършителни работи за реализиране на инвестиционното предложение се очаква незначително краткотрайно отрицателно въздействие върху околната среда с локален обхват в границите на строителната площадка.

По време на експлоатацията не се очаква отрицателно въздействие върху околната среда.

3.Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности в обхвата на въздействие на обекта на инвестиционното предложение; Необходимост от издаване на съгласувателни / разрешителни документи по реда на специален закон; орган по одобряване/ разрешаване на инвестиционното предложение по специален закон.


Настоящото инвестиционното предложение за изграждане ва „Подземна пешеходна връзка на метростанция 19 - Първи метродиаметър с ж.к.. „Дружба-2“ е част от изменението на регулационния и застроителен план на Район "Искър".

При неговата реализация не се предвижда :



  • изграждането на складови площадки;



  • използването на подземни води или местни водоизточници за питейни или промишлени цели;

- влагането и използването ,като суровини и материали на опасни вещества-взривни, лесно запалими и др

( Приложение 1: Идеен проект - ситуация на „Подземна пешеходна връзка на метростанция 19 - Първи метродиаметър с ж.к.. „Дружба-2“).



4.Местоположение на площадката - населено място, община, квартал, поземлен имот, географски координати (по възможност във WGS 1984), собственост, близост до или засягане на защитени територии и територии за опазване обектите на културното наследство, очаквано трансгранично въздействие, схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура;
Подземната пешеходна връзка на метростанция 19 - Първи метродиаметър с ж.к.. „Дружба-2“ ще бъде разположена изцяло на територията на, район Искър – София град с дължина 292 м.

Проектът попада в Южната част на ж.к.Дружба 2, район „Искър“ Столична община Границите на проекта за изграждане на подземната пешеходна връзка са ,както следва:



Начало - тротоара на ул.”Обиколна” ж.к.Дружба 2.

Край - директно до вестибюла на МС 19.

-поземлени имоти по данни от кадастрална карта : ПИ 68134.1504.1182,

ПИ 68134.4081.399 и ПИ 68134.4081. 700

- географски координати : т.1. N - 42о 38,60.0” Е - 23, 38.9;

т.2.N - 42о 39.01.9”Е- 23о 23, 47.7”;



т.3. N - 42о 39,.0.3.6”- 23о 23, 51.4”;

- собственост – публична общинска и частна за която се провеждат процедури по обезщетяване.

В обхвата на проекта земната площ, която се очаква да се засегне при строителството на пешеходната алея е ограничена с дължина 86 м.Строителството на подземния пешеходен тунел се предвижда да се извършва по „нов австрийски метод“. Засегнатия терен при строителството е по голям от застроената площ и включва временната строителна база, определена от район „Искър“ -СО, Разположена е в участъка на неизградената част на ул.“Обиколна“ по плана за регулация ж.к.“Дружба 2“

След приключване на строителството следва да се възстановят съгласно проекта по части: вертикална планировка и озеленяване При строителството на компонентите на Инвестиционното предложение не се предвижда изграждане на временни пътища Не е необходима нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура;



  • Доставката на суровини и материали и извозването на земни маси и строителни отпадъци ще се извършва по съществуващата столичната пътна мрежа без да се създава допълнително натоварване на трафика.

  • Обсъжданиат вариант на инвестиционото предложение не е в близост и не засяга защитени територии и територии за опазване на обектите на културното наследство.

Защитените територии в близост с инвестиционното предложение са представени в следващата фигура:

Фиг.4.1 Разстояния до най-близките до инвестиционното предложение защитени

защитени територии
табл.4.1 – Защитени зони в близост с инвестиционното предложение

по ред


Наименование на ЗТ

Цел на обявяване

Дата на обявяване

Площ, дка

Отстояния до тях от най близката част на

обекта





Натура 2000:













1.

BG0000113 СЗЗ ”Витоша”(ЗЗ„Торфено бранище“)

За опазване дивите птици

Зап.№ РД 763/28.10.2008;ДВ бр.99/2008

27 204,5064


6.17 км.

2.

BG0000113 СЗЗ ”Витоша”(ЗЗ„Бистришко бранище“)

Защитена зона по природните местообитания и на дивата флора и фауна

Решение № 122/ 02.03. 2007; ДВ бр.21/2007

27 204,5064


6-37 км

3.

BG0002004 СЗЗ ”Долни Богров-Казичене”

За опазване дивите птици

Решение № 122/ 02.03.2007;ДВ бр.21/ 09.03.2007

2 251,18


6.27 км.

4.

BG0002114СЗЗ

”Рибарници Челопечене”



За опазване дивите птици

Решение №122

/02.03.2007;ДВ 21/09.03.2007



651,9


10.9 км.

При направения оглед на трасето се установява, че то пресича незастроени самообрасли площи общинска и частна собственост с максимална отдалеченост от жилищни сгради и блокове на ж.к Дружба 2 с начало ул „Обиколна“ и край МС 19 до Интер Експо център.

Трасето на Инвестиционното предложение и прилежащите му целево проучени територии не попадат в границите на никой от описаните по-горе защитени територии на Столичната община. В близост до трасето, дo 3 km , също не са установени чувствителни, влажни, уязвими или защитени територии.


  • Реализацията на инвестиционното предложение няма очаквано трансгранично въздействие.

5.Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията, предвидено водовземане за питейни, промишлени и други нужди - чрез обществено водоснабдяване (ВиК или друга мрежа) и/или от повърхностни води, и/или подземни води, необходими количества, съществуващи съоръжения или необходимост от изграждане на нови;


  • Природни суровини и ресурси

Обектът на инвестиционното предложение е линеен тип строително съоръжение с функционално транспортно предназначение и няма производствен характер.При строителството се предвижда влагането на готови строителни конструкции и строителни разтвори, доставени от специализирани фирми до местата за влагане. При експлоатацията му не се влагат природни ресурси и суровини.


  • Водоснабдяване Водопровод и Канализация

За нуждите на обекта по време на строителство и експлоатация няма да се използват повърхностни и /или подземни води. Водоснабдяването за питейно битови, промишлени и други нужди ще се осигурява чрез столичната водопреносна мрежа съгласно договор чрез допълнителна водопроводна връзка.

Идейният проектът третира отводняването на тунелната връзка и отвеждане на отпадните води към бъдеща улична канализация.

Тунелната връзка няма да бъде захранена с вода. За противопожарни нужди в подземната пешеходна връзка не се предвижда противопожарно водоснабдяване. съгл. "Наредба №Iз-1971 за строително-технически правила и норми за осигуряване на безопасност при пожар".

  • Вътрешна канализация (отводняване)


Канализацията в тунелната връзка има за цел да поема отпадните води от евентуално появилите се подпочвени и атмосферни води и да ги отвежда в бъдещата улична канализация, както е подробно показано в проекта.

По протежение на цялата тунелна връзка е положена стоманена тръба Ф150 по дъното на конструкцията в пълнежа под пешеходната част. След тунелната част под пешеходната алея до бъдещ уличен отток ще се положат тръби ПЕВПф160

Отвеждането на отпадните води от асансьорните шахти в предверието към МС 19 ще се изпълни със стоманени тръби Ф 50, положени в бетоновата плоча към шахта с утаителна част. В шахтата е предвидена канална помпа Към нея е включен ПС Ф 50 за отвеждане на води, попаднали при миене на помещението.

Отвеждането на отпадните води от „ваните” под началото и края на травелатора ще става гравитачно със стоманена тръба Ф 50, която ще се включва в стоманената тръба ф150 монтирана по протежение на цялата тунелна връзка.

Отводнителната канавка на входа на тунелната връзка е предвидена за поемане на евентуално попадналите води от стопен сняг внесен от пешеходците през зимата.

На отводнителната стоманена тръба Ф150 са предвидени два ревизионни отвора. За ревизионен отвор може да се използва и отвеждането от отводнителната канавка.

При изпълнение на строително – монтажните работи на обекта стриктно следва да се спазват Правилата за безопасност на труда, Противопожарна безопасност и други действащи нормативи.

(Приложение 4 – Чертеж ситуация В и К на обект: Подземна пешеходна връзка на МС19 с ж.к.“Дружба 2“).
Електроснабдяване. Енергийни ресурси

Електроснабдяването на строителната площадка се предвижда да се извършва чрез временни отклонения от столичната електропреносна мрежа.

Необходимото количество електроенергия и съоръжения ще може да се прецени след изготвяне на Работния проект.

Предвидени са следните видове инсталации:


  • Електрозахранване и ел.табла.

В помещението на ВУ във Вестибюла в МС 19 ще се монтира ново табло осветление ТО -1.3, от което ще се захранва осветлението за пешеходната връзка.

За захранване на силовите консуматори се предвижда монтаж на ново табло ТД-1.5, което ще се монтира също в помещението на ВУ във Вестибюла в МС 19.



  • Осветителна инсталация

Ще се осигурят два вида осветление - работно и аварийно.

Аварийното осветление ще се предвиди като част от работното, като за целта осветителните тела за аварийно осветление се комплектоват с електронна пускова апаратура, позволяваща работа с напрежение 220V АС и 220V DC.При отпадане на нормалното захранване, аварийните осветителни тела автоматично ще се превключват на захранване от общата аkумулаторна батерия, чрез АВР в ТПС.

В помещенията за пътници се предвижда и евакуационно осветление с осветителни тела с вграден акумулатор.

В системата ще се включат и всички информационни табла, указателни табели, изходи, Емблема "М" и пр.

Осветлението в помещенията за пътници ще се управлява дистанционно, а във всички останали помещения - ръчно.Общото осветление на помещенията се предвиджда основно с осветителни тела с луминесцентни лампи и корпуси от негорим материал и не отделящ вредни газове при висока температура. Нива на осветеност: - съгласно БДС ЕN 12464-1.Аварийно осветление, съгласно действащите нормативи –

Осветителна инсталация на пешеходния тунел

Работното осветление се захранва равномерно разпределено от I и II секция на табло осветление ТО-1.3, а аварийното - от аварийната му секция. Осветлението се осъществява с осветителни тела с л.л. 1х36W, монтирани в непрекъсната линия.Част от телата са предвидени за аварийно осветление / с електрона ПРА/ и автоматично се превключват на акумулаторна батерия при отпадане на нормалното захранване.


Алейно осветление

Проект предвижда осветлението на пешеходната алея да се изпълни с паркови осветителни тела, влаго - и водоустойчиви, окомплектовани с КЛЛ с мощност 55 W, монтирани върху стоманени тръбни стълбчета с височина 4 м.

На зануляване подлежат всички метални корпуси на електросъоръженията -осв.тела, контакти, корпуси на двигатели и др. Зануляването ще стане посредством отделен защитен проводник третото (петото) жило на захранващите кабели.

При изпълнението на проекта ще се спазват стриктно изискуемите нормативни документи:


  • Отопление, вентилация и климатизация

В техническият проект по част ОВ поради голямата дължина на подлеза е разработена вентилационната инсталация за проветряване. Целта е да се осигури приток на свеж въздух със скорост 0,2 м/с в сечението в посока от изхода и трикратен въздухообмен. Тъй като топлинното натоварване е прието 0 kW.h/m2 (няма горими материали) не е предвидена инсталация за димо и топлоотвеждане. Вентилаторът е осов CAF. От двете му страни са предвидени шумозаглушители. Засмукването е с 4 решетки: две в пода на помещението на кота +6,29 и две в стената на същото в горната част на стълбищната клетка. В помещението се монтира вентилатора и се обособява камера, като изхвърлянето е с въздуховод над терена на минималната нормативна височина 2 м. Въздуховода в терена е стоманена тръба с антикорозионна обработка Пресният въздух се взема с решетка над вратата на входа на тунела.

При проектирането по част “Отопление, Вентилация и Климатизация” са спазени изискуемите нормативни документи:


Oрганизация на комуникационните системи

Предвижда се към обекта да се изградят:



Пожароизвестителна система,противопожарна защита

Всички помещения на сградата са с нормална пожарна опсност.

Според противопожарните строително-технически норми сградата се причислява към “сгради с нормална пожарна опасност”.

Кабелите, които се използват са с неразпространяваща горенето изолация.

Електромонтажният персонал трябва да има необходимата квалификационна група за работа в ел.уредби и кабелни мрежи с напрежение до 35kV и да е инструктиран по общите правила за техника по безопасност на труда.

Независимо от всички предвидени обезопасителни средства, експлоатационният персонал трябва да бъде подготвен, квалифициран и да спазва най-строго ПТБ при експлоатация на ел.уредби, както и специалните инструкции за тази цел.

Експлоатационния персонал следва задължително да бъде обучен за борба с пожари в помещения с ел. апаратури / ел. табла, вентилационни уредби и др. /

Инвеститорът при предаване на обекта предава на експлоатацията необходимите инструкции и предпазни средства-гумени ръкавици,килимчета и др.

Да се спазват строго изискванията на Наредба № Iз-1971 от 29 октомври 2009 г. за строително-технически правила и норми за осигуряване на безопасност при пожар.

Система за видеонаблюдение

Проектът включва техническата инфраструктура , пасивно и активно мрежово оборудване на комуникационната мрежа и захранаваща мрежа , необходими за изграждане на системата за видеонаблюдение на обекта.

Проектираната система се явява разширение на системата за видеонаблюдение и третира само периферия /камери, лицензи за камери и комуникационни шкафове/

Данните от всички камери се транслират чрез изградената за целта мрежова преносна среда към концентраторната точка – Репартитор в Метростанция 19.

Точките на наблюдение в предлаганата система са всички стълбищни площадки, асансьори, пешеходната зона и вход/изход на Подземна пешеходна връзка.

Предлаганите цветни камери “Ден/Нощ” са съобразени с необходимостта от получаване на добър образ при ниски нива на осветеност и при променяща се светлина през различните части на денонощието. Сигналите от всички камери на обекта ще се събират в помещение Репартитор в Метростанция 19, където ще се записват и архивират.


6.Отпадъци, които се очаква да се генерират, и предвиждания за тяхното третиране;

При извършване строителството и експлоатацията на инвестиционното предложение се очаква генериране на минимално количество отпадъци

Генерирани отпадъци по време на строителството и третиране

При изкопни работи от разкривка на 3-4 м. от тунела по време на строителството на обекта отпадат земни маси с различни характеристики.Почвите и камъните от

изкопните работи с код 17.05.04 се предвижда де се сортират, като строителни отпадъци и да се извозват на депо за земни маси определено от Столична община по одобрена транспортна схема от СО и КАТ при СДВР с 2автосамосвалиа. По време не изкопните работи, там където е възможно ще се изземва разделно хумусният слой с цел рекултивация на нарушения терен около пешеходната алея.

Същите са представени в следващата таблица в съответните кодове съгласно Наредба № 3 за класификация на отпадъците.



Таблица за очаквани генерирани отпадъци по време на строителство




Код на отпадъка

Наименование

Мярка

1

02.01.03

Отпадъци от растителни тъкани

kg

2

07.03.04*

Други органични разтворители, промивни течности и матерни луги

kg

3

08.01.11.*

Отпадъчни бои и лакове,съдържащи органични р-ли или други опасни вещества

kg

4

17.01.01

Бетон

t

5

17.01.02

Тухли /

t

6

17.01.03

Керемиди,плочки, фаянсови и керамични изделия /Отпадъци от строителство и събаряне- фаянсови изделия,порцеланови изолатори, прекъсвачи-стомана ,фаянс,фаянсови подпори

t

7

17.02.01

Дървесен материал / след употреба в строителството от събаряне

t

8

17.02.02

Стъкло /от интериори на рекноструирани обекти/

t

9

17.02.03

Пластмаса /от интериори на рекноструирани обекти/

t

10

17.04.01

Мед,бронз,месинг

t

11

17.04.02

Алуминий

t

12

17.04.04

Цинк

t

13

17.04.05

Желязо и стомана

Бр.

14

17.04.06

Калай

T

15

17.04.07

Смеси от метали

T

16

17.04.11

Остатъци от кабели и проводници

T

17

17.05.06

Изкопани земни маси, различни от упоменатите в 17 05 05, включително .и хумус.

T

18

17.06.04

Изолационни материали различни от упоменатите в код 17.06.01 и 17.06.03 /остатъци от изолационни материали/

T

19

17.06.05*

Строителни материали съдържащи азбест

T

20

17.09.03*

Други отпадъци от строителство и събаряне съдържащи опасни вещества

T

21

17.09.04

Смесени отпадъци от строителство и събаряне,различни от упоменатите в 17.09.01,17.09.02 и 17.09.03

T

22

20.03.01

Смесени битови отпадъци

T

23

20.07.01

Отпадъци от почистване на канализационни системи

T

Забележка: Със * са отбелязани опасните отпадъци.

Очакваните количества генерирани отпадъци ще бъдат представени в РП.

При работата на строителната техника не се очаква отделянето на отпадъци и опасни вещества.Предвижда се забрана на ремонтно възстановителни работи в обхвата на строителните площадки, при необходимост такива ще ще извършват в специализирани сервизи на фирмите изпълнителки.

Проблем при доставката на горива и смазочни материали може да възникне от случаен разлив при транспортирането им.,което ще има ограничено въздействие с локален обхват. Проблем при доставката на насипни и течни материали/каменна

фракция, строителни разтвори и др./ може да възникне при непланирано или аварийно разливане, което ще формира строителни отпадъци с локален обхват.

Не се предвижда доставката на експлозиви или други опасни вещества, при които се изискват специални условия на транспорт и съхранение.

При строителството на обекта се очаква да се формират минимални количества битови отпадъци, които ще се събират разделно и извозват на столичното депо от фирмите концесионери.

На площадките да нуждите на персонала ще се поставят химически тоалетни и контейнери за битови отпадъци.

По време на строителството не се предвижда организирането на временни депа, като изнасянето и транспортирането на земните маси става едновременно с изкопаването им.Част от годните хумусни маси се планира да се транспортират до строителни обекти, където се разстилат върху предварително подготвени терени за рекултивация, а останалата част на специализирани депа определени от СО.

Генерирани отпадъци по време на експлоатация и третиране

По време на експлоатация на подземната пешеходна пътека те са очаква да се формират твърди и строителни отпадъци. Очакваните количества генерирани отпадъци по време на експлоатация са смесени битови отпадъци и от ремонти представени в следващата таблица в съответните кодове съгласно Наредба № 3 за класификация на отпадъците.



Таблица за очаквани генерирани отпадъци по време на експлоатация



Код на отпадъка

Наименование

Мярка

1

15.01.01

Опаковки/ хартиени,картонени

t

2

15.01.02

Опаковки метални

t

3

15.01.04

Опаковки пластмасови

t

4

20.01.30

Перилни и почистващи препарати различни от 20.01.09

t

5

20.07.01

Отпадъци от почистване на канализационни системи

t

Възможните замърсявания са от опаковки: хартиени,картонени метални и пластмасови, които се събират в кошчета и трябва периодично да се почистват.

При почистване и миенето на подземния пешеходен тунел и блока се очаква отделяне на почистващи препарати и отпадъци от канализационни системи , които се класифицират като битови отпадъци. Очаква се техните количества да са незначителни, които след събирането им да се извозват на депо за битови отпадъци.

Количествата не генерираните отпадъци ще бъдат представени в работния проект. Същите ще се събират разделно и предават на лицензирани фирми съгласно договори за по –нататъшно третиране оползотворяване /обезвреждане.

Събиране и извозване, преработка на отпадъка преди предаването му за крайното обезвреждане

При експлоатацията на обекта не се формират производствени отпадъци и не се предвижда тяхното събиране и извозване. за крайното обезвреждане

Формираните битови отпадъци се събират в контейнери и се транспортират централизирано от сметопочистващите фирми - концесионери. съгласно дговор.

7.Очаквани количество и тип отпадъчни води ( битови/промишлени), предвиден начин за тяхното третиране- локално пречиствателно съоръжение/станция, в канализация/воден обект, собствена яма или друго сезонност и др.


По време на строителство и експлоатация за нуждите на обекта не се ползват повърхностни и подземни води и не се заустват отпадъчни води в повърхностни и подземни обекти.

По време на експлоатация от обекта не се формират производствени отпадъчни води.

Канализацията в тунелната връзка ще поема отпадните води от:

- евентуално появилите се подпочвени и атмосферни води, от асансьорните шахти в предверието към МС19,

- отпадните води от „ваните” под началото и края на травелатора заедно с тези от измиване на помещенията миене и ги отвежда в бъдещата улична канализация,

. За същите не е необходимо предварително пречистване и не са предвидждат пречиствателни съоръжения

Отводнителната канавка на входа на тунелната връзка е предвидена за поемане на евентуално попадналите води от стопен сняг внесен от пешеходците през зимата.

На отводнителната стоманена тръба Ф150 са предвидени два ревизионни отвора. За ревизионен отвор може да се използва и отвеждането от отводнителната канавка.



Изводи:

  • Инвестиционното предложение е ново, като съоръжение.

  • При разработване на Идейния проект за Обект:„Подземна пешеходна връзка на метростанция 19 - Първи метродиаметър с ж.к.. „Дружба-2по всички специалности с основни натури и показатели на отделните части и извършен анализ от страна на Инвеститора се доказва, че инвестиционното предложение е екологосъобразно.

  • С неговата реализация и предвидените мерки не се очаква отрицателно въздействие върху компонентите на околната среда и очакваните изменение в тази насока по различните критерии ще бъдат в нормативно допустимите граници.


Приложения: 1. Идеен проект – Чертеж ситуация на подземна пешеходна връзка на МС 19 с ж.к.“Дружба 2“.

2.Сборен план – Чертеж.

3. Писмо на СО, район „Искър“, изх.№ 7000-1194/1/01.11.2012 г. на СО и скица на площадката.

4.Чертеж ситуация В и К на обект: Подземна пешеходна връзка на МС19 с ж.к.“Дружба 2“.


Изпълнителен директор:

/проф.д-р инж.Ст.Братоев/




Каталог: data -> ufiles -> files
files -> Конкурс за „Отдаване под наем на обекти публична общинска собственост за осъществяване на ученическото столово хранене в учебните заведения на територията на со-район „Искър
files -> Уважаеми клиенти, От юни 2015г. „Топлофикация София”
files -> Информация по чл. 4, ал. 3 от Наредбата за овос
files -> Програма за дейности, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използван
files -> Г-н ивайло цеков кмет на р-н искър столична община гр. София уведомление
files -> Утвърждавам, възложител
files -> Информация по чл. 4, ал. 3 от Наредбата за овос


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница