По дисциплината: Социална политика тема: „Обществени нагласи относно европейската социална политика“ Разработил: Проверил



страница1/5
Дата19.12.2022
Размер71.85 Kb.
#115973
  1   2   3   4   5
сп


КУРСОВА РАБОТА
По дисциплината: Социална политика
ТЕМА:

Обществени нагласи относно европейската социална политика“


Разработил: Проверил:

Увод
Процесът на европейска интеграция в края на второто десетилетие на 21- ви век се изправя пред ново социално предизвикателство - пандемията Ковид 19, застрашаващо здравето и живота на европейските граждани. Към рисковете, породени от икономическата конкуренция, развитието на новите форми на труд и застаряването на населението, в Европа се добавя и рязкото преобръщане на тенденцията в очакваната продължителност на живота от постепенно, но постоянно нарастване към намаляване. Страните-членки на ЕС реагират с многобройни национални, а в последствие и регионални ограничения за пътуването на европейските граждани, пълни или частични затваряния на националните граници и здравни мерки. Некоординираните и често хаотични действия на националните правителства не допринасят за интегрирането на здравната защита в по-общата социална политика на отделните страни, въпреки поставените въпроси за търсенето на съгласувани „европейски“ решения на проблемите. Неособено ефективните действия на ЕК за осигуряването на ваксини за европейските граждани през първата половина на 2021 г. не довеждат до трайно ориентиране на масовите нагласи към по-тясна интеграция в областта на социалната защита. Водовъртежът от противоречиви тенденции и нарастваща социална несигурност в началото на третото десетилетия на 21 век засилва вниманието към европейската социална политика. Ако опитите за преодоляване на последиците от финансовата криза от 2008 г. се насочват към значително икономическо преструктуриране и свиване на държавите на всеобщо благоденствие в отделните страни, то политиките спрямо пандемичната обстановка, както на национално, така и на нивото на ЕС, са значително по-социално ориентирани. Примери в това отношение са Европейския стълб за социалните права и решенията на срещата на върха в Порто през май 2021 г. В публичния дебат се обсъждат множество конкретни мерки за засилване на европейската интеграция в областта на социалната политика като въвеждането на общоевропейски минимум за социално подпомагане, осигуряване на адекватна защита на самонаетите и работещите на нестандартни трудови договори в ЕС и други. Тези и други инициативи и развитието им за формиране на по-съгласувана и по-активна наднационална социална политика в ЕС в следващите години зависи в голяма степен и от нагласите на европейските граждани и тяхната готовност да ги одобрят и приемат. Задълбоченият анализ на социално-политическите ориентации може да разкрие дали сред гражданите се формират про- или дезинтеграционни ориентации, които остават повече или по-малко неизявени и оттам скрити за политическия дебат, воден на експертно ниво. Преди да можем да оценим ефекта на продължаващата пандемия върху обществените ориентации спрямо европейската интеграция в областта на социалната политика е необходимо да отчетем тяхното състояние преди общественото осъзнаване на самата здравна заплаха от 2020-21 г.
Осмата вълна на Европейското социално изследване предоставя уникалната възможност да измерим обществените нагласи към социалната политика в ЕС на основата на сравними данни от 23 страни. Моделът на изследването включва индикатори за измерване както на нагласите към задълбочаване на интеграцията на европейско ниво, така и към социалната политика на националното такова.


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница