По-евтините лекарства отложени за 1 септември



страница1/9
Дата12.03.2018
Размер492.95 Kb.
#62284
  1   2   3   4   5   6   7   8   9



Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”
14.04.2016
Национални вестници



По-евтините лекарства отложени за 1 септември


Търговците имали нужда от време да продадат скъпите

Виктор Иванов

24 часа  стр. 5  

По-евтини лекарства ще има в аптеките от 1 септември. Това стана ясно, след като в сряда правителството отложи за тази дата влизането в сила на промените в наредбата за регулиране и регистриране на цените на лекарствените продукти по предложение на здравния министър Петър Москов.

Отложеният текст на чл. 8, ал. 5 предвижда при липса на най-ниска референтна цена за конкретно лекарство да се ползва за такава цената за същия медикамент, но от друг производител и с друго търговско наименование.

Наредбата регламентира определената за нашия пазар цена да не е по-висока от два пъти спрямо цената на производителя.

Отлагането е заради анализ на здравното министерство, който показал, че въвеждането на новите цени трябва да става по-плавно. Освен това и търговците поискали повече време, за да реализират регистрираните с по-високи цени медикаменти.

Това е второ отлагане на текст за евтините лекарства. През февруари кабинетът отложи отново за 1 септември влизането в сила на част от наредбата, която предвижда, че пациентите не могат да доплащат повече от 60% от цената на лекарството. Това е т.нар. ценови коридор, който се очаква да свали цените на над 800 медикамента с 10-15%. И тук забавянето е по молба на търговците.

Правителството промени и наредбата за избора на лечебни заведения, с които НЗОК сключва договори. Това се наложи, след като Конституционният съд отмени въвеждането на двата пакета за лечение в болниците, които бяха предложени от министър Петър Москов.

Министърът на финансите купува гориво за линейките


24 часа  стр. 5  

Централният орган за обществени поръчки към министъра на финансите ще закупува вече гориво за линейките. Това предвижда промяна в постановление на МС, одобрена в сряда.

Горивото за линейките бе прехвърлено към министъра на финансите по идея на здравния Петър Москов след скандал с поръчка на спешния център в София.

"Пълмед" стана университетска болница


24 часа  стр. 5  

Най-голямата и модерна болница на територията на пловдивска област "Пълмед" вече има статут на университетска болница. Това реши по време на заседанието си Министерски съвет вчера. Така в частното лечебно заведение от тази есен студенти и докторанти по медицина ще могат да провеждат обучението си. Освен това в структурата ще могат да отидат на следдипломно обучение лекари по девет специалности. В Пазарджик пък лечебното заведение ще предостави както възможност за обучение за студенти по медицина, медсестри и акушерки, така и следдипломно обучение по 12 специалности за лекари.

През юни 2015г. Министерството на здравеопазването акредитира МБАЛ "Пълмед" като база за практическо следдипломно обучение на лекари. Тогава здравното заведение получи и най-високата акредитационна оценка - отличен, за цялостна медицинска дейност, както и за отделните медицински и други дейности за срок от 5 г.

"Пълмед" се развива и разраства устойчиво всяка година.Инвестираме все повече в нова апаратура, стремим се да привличаме водещи лекари в различните медицински специалности, създаваме условия за работа и обучение на млади лекари, студенти и специалисти по здравни грижи. В този ред на мисли, решението на Министерски съвет да бъдем акредитирани като университетска болница е огромно признание и висока оценка за ролята и мястото, което е заслужило лечебно ни заведение в системата на здравеопазването. Това дава стимул на целия колектив и на ръководството, да продължим с усилията за внедряване на световните стандарти в медицината, с цел създаване на продукт с високо качество в услуга на здравето на пациентите", коментира новината д-р Иван Маджаров, управител на вече Университетска болница "Пълмед".



Раждането в бургаска частна болница става безплатно


МБАЛ "Дева Мария" вече е университетска, започва кампания за повече бебета

24 часа  стр. 25  

Раждането в МБАЛ "Дева Мария", която вече е със статут на единствената университетска болница в областта, става напълно безплатно, без значение дали е естествено, или чрез цезарово сечение. Безплатно ще могат да родят и бременните, които не водят женска консултация при акушер-гинеколог от лечебното заведение, съобщават от болницата. "Отпадането на всички такси за раждане няма да намали качеството на услугите в родилно отделение. Придобиването на статут на единствена университетска болница в Бургаска област е гаранция за по-високо ниво на обслужване и компетентност. Това е свързано и със създаване на нови лекари специалисти в "Дева Мария" като база за обучение в условията на дефицит на кадри", категорична е д-р Даниела Георгиева, управител на болницата.

Кампанията за безплатно раждане ще продължи в следващите три години под надслов "Хиляда повече бебета за Бургас!".

"Всяка жена заслужава да роди в европейски условия. Нашата мисия е да предоставим най-доброто за бургазлийки, а Бургас да бъде градът с най-много родени бебета. С промяната даваме възможност на повече жени да се възползват от прекрасните условия в една университетска болница", коментира инвеститорът в "Дева Мария" Семир Абумелих.

Бъдещите майки, които следят бременността си при гинеколог извън "Дева Мария", но искат да родят безплатно там, могат да се прехвърлят в "Дева Мария" или МЦ "Света София" или да останат при своя лекар, но месец преди термина на раждане да извършат безплатен комбиниран преглед в болницата.

***


"Дева Мария" е единствената болница в Бургаска област, в която могат да се раждат бебета с висока степен на недоносеност, тъй като отделението по неонатология е с най-високо, трето ниво на компетентност.
Д-р Мариана Контева:



Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница