По жицата” Йордан Йовков



Дата15.10.2018
Размер84.02 Kb.
#87631
По жицата” Йордан Йовков
ЦЕЛИ: 1. Да се разширят знанията за творчеството на Йовков, за неговата личност, за майсторството му като писател.

2. Да затвърдят познанията си за живота на селото от нашето минало, за душевността на българския селянин.

3. Да разберат и проникнат в душевното благородство на българския селянин, да се възпита у учениците преклонение пред човешката доброта, взаимопомощ и обич, да се затвърди чувството на уважение към непреходните човешки достойнства.

4. Да се усъвършенства умението на учениците да „разчитат” всичко от художествения текст, да откриват ролята на художествените детайли, да умеят да проследяват осъществяването на художествения замисъл на творбата, да откриват личността на писателя въз основа на произведението му.
І час Йордан Йовков – житейски и творчески път. „По жицата” Йордан Йовков. История на творбата, жанр, сюжет и фабула, композиция
Името на Йордан Йовков ви е познато от миналата учебна година. Кое негово произведение изучихме? – разказа „Серафим”

Последното литературно произведение, което ще анализираме през тази учебна година е разказът на Йордан Йовков „По жицата”. Запишете заглавието на урока.

По жицата”



Йордан Йовков
Както вече знаете, преди анализа на литературната творба, се запознаваме с живота и творчеството на нейния автор. С това ще започнем работата си и днес.



(Презентация за житейския и творчески път на Йовков – 7 минути)
Да проверим дали сте били в час!

Защо в произведенията на Йовков действието често се развива в Стара планина или Добруджа? – Йовков е роден в с.Жеравна, но животът му е свързан и с Добруджа. Според Симеон Султанов Йовков има две родни места. Жеравна е родното място на човека, а Добруджа – на писателя Йовков.
Толга имаше за задача да проучи каква е връзката на Омуртаг с името на Йовков. Нека да го чуем! ( почти 10 г. от 1април 1941 до 1951 г. гимназията е носела неговото име, което единодушно е избрано от обществеността и училищните настоятели).

Вече познавате разказа „По жицата”, защото трябваше да го прочетете вкъщи. С кое от двете важни места в живота на Йовков е свързан този разказ? – Добруджа
Произведенията на Йовков неусетно въвеждат в света на прекрасното и възвишеното. „По жицата” е разказ, в който се разкрива драматичният сблъсък между доброто у човека и злото извън него, между страданията и надеждата. Вдъхновение за създаване на тази творба писателят черпи непосредствено от живота.
1.Творческа история – публикуван е през 1927 г. във в.”Зора”, а през 1928 г. е включен в сб.”Вечери в Антимовския хан”. В основата му е вярата в целебната сила на бялата лястовичка.
Пред проф. Спиридон Казанджиев Йовков споделя как се ражда разказът „По жицата”.

( стр.167 т.2 учебника на „Просвета”, Инна Пелева –прочит на слайд 1. от електронния учебник)
Как се ражда разказът „По жицата”? – Йовков прочита в една вестникарска хроника, че някъде в казанлъшко се появила бяла лястовица. Вестта за нея бързо се разнесла наоколо и хората тръгнали да я търсят. Вярвали, че който я види, ще оздравее. По признанието на писателя в основата на всяка от творбите му стои действително преживяване.
Как въображението на писателя променя реалното събитие, за да се роди художественото обобщение на творбата? – бедно семейство пътува по прашните пътища на Добруджа и търси бялата лястовичка, за да оздравее единствената им дъщеря, на чийто гърди по време на жътва се е свила змия.
Къде се развива действието в творбата? – на поляната, където Моканина е запладнил стадото си, край пътя за с.Манджилари ( стр.100 Помагало ЗИП)
Кога, в кое време на деня се развива действието? – не е конкретизирано, никъде не споменава в коя част от деня е срещата между Гунчо и Моканина. Само по страничния детайл –овцете са „запладнени на поляната” – се досещаме, че става дума за пладне.
В кое време на годината се развива действието?

Лятото – „сред жегата пищеше жътвар”

  • „наближаваше Преображение Господне” - ( 19 август стар стил)

  • „Сега на Богородица ще стори двайсет” ( Богородица – 28 август стар стил)

  • „ че беше горещо, горещо беше...”



2. Жанр – битов разказ

Докажете!

  • Разказ за събития от ежедневието на селянина.

  • Само една случка.

  • Действието се развива на едно място – поляната.

  • Действието се развива бързо – няколко минути

  • Малко на брой участници – Моканина, Гунчо, болната Нонка и нейната майка.

  • Героите не търпят развитие – случката не променя, а прави видими най-важните черти от характера на героите.


Според Йордан Йовков “Истинският разказ не е там, където авторът стои през всичкото време пред очите на читателя и му показва ту едно, ту друго, а там, където авторът вдига завесата и оставя читателя сам да следи живота, който става пред очите му.”

Пред проф.Симеон Казанджиев Йовков споделя: “ Много пъти съм се канил да се опитам да дам един такъв разказ, в който – като се почне от първия, та се свърши с последния ред – всичко да става, а аз да отсъствам напълно.”

Успял ли е писателят в това свое намерение? Докажете! През чий поглед са нарисувани хората и обстановката – Не Йовков, а Моканина е този, който вижда, чува и разбира случващата се история и характеризира участниците в нея. Писателят остава вън от събитията, не обяснява, не съди, а предоставя оценката им изцяло на читателя. Това негово поведение, наричано авторово отсъствие, се превръща в характерен белег на разказа „По жицата”.

Защо Моканина толкова бързо отгатва мъката на непознатия селянин? – виждал е, и то често, лицето на хорската болка, затова толкова бързо и лесно го открива и в облеклото, и в жестовете на непознатия селянин.
Как по-нататък Йовков ни внушава, че селската мъка е безкрайна?- чрез образите на майката и болното момиче
Наблюдавайте жената! – превита, ръченикът й е с отпуснати крайща... За какво говори видът й?- мъка


Какво зло ги води по прашните добруджански пътища?- болестта на Нонка

Как се е разболяла Нонка? – змия ляга на гърдите й, докато спи
Кога е взето решението за пътуването? – когато научават от кумицата си Стоеница, че в с.Манджилари се появила бяла лястовица и който я видел оздравявал. Макар че новината е препредадена от няколко души, което разколебава истинността й, нещастното семейство започва да вярва в бялата чудодейна птица.
Каква е реакцията на Моканина? – израз на емоционалното му състояние е глаголът „извика” „Ама истина ли е?” Вглежда се в жиците, отрупани с лястовици, но за жалост всичките са черни – цвета на мъката. Той е честен и не може да излъже селянина - „Не съм, братко, не съм… Нито съм чувал, нито съм виждал.”
Кога променя мнението си? когато вижда, че бащата съвсем ще се отчае. Не иска да съсипе крехката надежда, която крепи злочестото семейство.
Защо Моканина излъгва? – защото е покорен от чуждото страдание и искрено желае да подхрани надеждата в „ясните” очи на Нонка.
С каква картина завършва разказът и защо? - Самотно и безнадеждно се отдалечава каручката с болното момиче, с приведената над него майка, а до тях замислено и мълчаливо крачи високият прегърбен селянин. Безкраен и пуст път се вие пред тях. А по телеграфните жици са накацали черни лястовици.
Как приемате думите на Моканина „Боже, колко мъка има по тоя свят, боже!”? – като болка от човешкото нещастие и присъда над несправедливия свят

Да обобщим! Кои са двата най-важни символа в разказа? – бялата лястовица и змията.
Проверка на домашната работа! Разделете разказа на епизоди и ги озаглавете.

Електронен учебник Слайд 4. От стр.166. Свържете частите на композицията с отделните епизоди в разказа. ( ученик изпълнява задачата)


Кой композиционен елемент липсва?развитие на действието


3. Сюжет и композиция:

а) срещата на Моканина с Гунчо - експозиция;

б) изповедта на бащата и разказът за болестта на Нонка - завръзка;

в) разговорът за бялата лястовичка – развитие на действието;

г) благородната лъжа на Моканина - кулминация;

д) размислите на овчаря след раздялата - епилог.


Кое е особеното в композицията на разказа? – разказ в разказа, отворен финал
Съвпадат ли фабула и сюжет?

4. Фабула – не съвпада със сюжета, по-голямата част от събитията предшестват сюжетното действие.
Електронен учебник Слайд 3. От стр.166. Да разтълкуваме заглавието на разказа?
В края на разказа, след като е изпратил семейството на Гунчо, Моканина продължава да мисли: „Бяла лястовичка… Има ли я!”. Вие как мислите съществува ли бяла лястовичка?

(филм за бялата лястовичка и прочит на текста на стр.172 „Бяла лястовица се появи в квартал „Кючук Париж” в Пловдив” и въпросите след него)
По жицата”

Йордан Йовков
1.Творческа история – публикуван е през 1927 г. във в.”Зора”, а през 1928 г. е включен в сб.”Вечери в Антимовския хан”. В основата му е вярата в целебната сила на бялата лястовичка.

2. Жанр – битов разказ, действието се развива бързо, малко на брой участници

3. Сюжет и композиция:

а) срещата на Моканина с Гунчо - експозиция;

б) изповедта на бащата и разказът за болестта на Нонка - завръзка;

в) разговорът за бялата лястовичка – развитие на действието;

г) благородната лъжа на Моканина - кулминация;

д) размислите на овчаря след раздялата - епилог.



4. Фабула – не съвпада със сюжета, по-голямата част от събитията предшестват сюжетното действие.
Индивидуални задачи за следващия час:

Кои са водещите теми в разказа?

Посочете героите в разказа и открийте техните портретни характеристики.

Потърсете какво означават имената на героите?

Напишете определение за художествен детайл. Определете каква е неговата роля в разказа „По жицата”?

Как са представени Моканина и Гунчо?

Чрез какви похвати са изградени образите на героите в разказа? Докажете с примери от текста на разказа.

Задачи за следващия час:

Кои са водещите теми в разказа?

Как е представен Гунчо?

…………………………………………………………………………………..



Задачи за следващия час:

Посочете героите в разказа и открийте техните портретни характеристики.

…………………………………………………………………………………..

Задачи за следващия час:

Потърсете какво означават имената на героите?

Как е представен Моканина?

…………………………………………………………………………………..




Задачи за следващия час:

Напишете определение за художествен детайл. Определете каква е неговата роля в разказа „По жицата”?

…………………………………………………………………………………..
Задачи за следващия час:

Чрез какви похвати са изградени образите на героите в разказа? Докажете с примери от текста на разказа.






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница