По прилагане на огнезащитен материал сотерм-1М (ту 1526-008-17797468-05) Подготовка на повърхността



Дата18.12.2018
Размер44.08 Kb.
#107489
УТВЪРЖДАВАМ

Генерален директор

ООО”Технотерм Груп”

В.С. Лисов /подпис/

Кръгъл печат на ООО ”Технотерм Груп”

29 Ноември 2005 г.



И Н С Т Р У К Ц И Я

ПО ПРИЛАГАНЕ НА ОГНЕЗАЩИТЕН МАТЕРИАЛ


СОТЕРМ-1М

(ТУ 1526-008-17797468-05)



  1. Подготовка на повърхността.




    1. Покритието се нанася на поцинковани и грундирани метални повърхностти. Преди грундиране повърхността на метала трябва да бъде почистена от замърсявания, мазни и битумни петна, резултат от корозия, остатъци от стари бои и лакове и да бъде обезмаслена с разтворители (ацетатни или уайт-спирит). Поцинкованите повърхности трябва да бъдат почистени от прах, обезмаслени с разтворими миещи средства, изплакнати с чиста вода и подсушени. Повърхността се грундира с грундове от типа ГФ-021, акрилов тип АК-070, фенолен тип ФЛ-03К, или аналогични на тях. Също така е допустимо използването на друг тип грундове, в съответствие с изискванията на СНиП по проектиране на защитата на метални конструкции от корозия. След съгласуване с потребителя, в качеството на грундове могат да бъдат използвани и други корозионни и термоустойчиви материали. Грунтовото покритие, преди нанасяне на огнезащитния материал, трябва да бъде напълно изсъхнало. При нанасяне на материала върху грундираната метална повърхност е необходимо да се проведе проверка на качеството на нанесения грунд. Качеството на грундираната повърхност се проверява визуално, в съответствие с техническите условия. На грундираната повърхност не трябва да има негрундирани места, балони. При откриване на такива дефекти от негрундирани и набъбнали части, а също така и признаци на напукване, част от грунда следва да бъде отделена, за да се установи дали грунда се отслоява от метала. За да се оцени качеството на нанесения грунд, освен визуалния контрол на повърхността за откриване на недостатъци, е необходимо с помощта на остро ножче да се среже парче от грунда (10х10 мм) и да се провери дали повърхността на метала под грунда е влажна (визуално – дали има капки вода). При откриване на влага под грунда или отлюспвания на грунда – повърхността на метала следва да бъде почистена от грунда и повторно грундирана.




  1. Подготвяне на огнезащитния разтвор (паста)



    1. В подходящ съд, директно на строителната площадка, сухата смес се разбърква с чешмяна вода в съотношение 20 кг на 15-20 литра до получаване на разтвор с еднаква консистенция. За получаване на покритие с максимална дебелина, съдържанието на вода следва да бъде намалено.

    2. За разбъркване на сухата смес с водата могат да бъдат използвани устройства за автоматично дозиране, а също така и механични бетонни миксери от типа на БГ-90.

    3. За получаване на еднородна, мека, пластична маса е необходимо разтвора да се разбърква непрекъснато в продължение на 7-10 минути.

    4. Полученият разтвор (паста) да бъде употребен в течение на 20-30 минути.



  1. Нанасяне на разтвора (пастата)



    1. За да се постигне максимално добро свързване между огнезащитния слой и металната конструкция е необходимо последната да бъде грундирана с дебелина 3-5 мм. За още по – добро свързване на грунтовия слой със защитаваната повърхност се допуска в огнезащитния слой да бъде добавено водоразтворимо лепило тип ПВА в съотношение към използваната вода 1:7 – 1:10. Като заместител на грунтовият слой на основата на материала СОТЕРМ – 1М могат да бъдат използвани и други материали от мазаческата група.

    2. Нанасянето на огнезащитният слой (паста) става с помоща на агрегати от типа на СО-150, или М-ТЕС DUO-MIX директно на строителната площадка, като се предпазва обработваната повърхност от неблагоприятни атмосферни въздействия и температура на околната среда да е не по- ниска от 2°С. Температурата на обработваната повърхност не трябва да бъде по – ниска от 2°С. Дебелината на един слой от покритието да не надвишава 10 - 12мм.

    3. Всеки следващ слой да се нанася не по-рано от 8 часа, след нанасяне на предишния. За повишаване на влагоустойчивостта и за подобряване на външния вид на огнезащитния слой се препоръчва върху него да бъдат нанесени влагоустойчиви и декоративни бои и покрития. Окончателното изсъхване на огнезащитния слой при обикновени атмосферни условия продължава в течение на няколко денонощия, като едновременно с това нараства неговата здравина и твърдост. Не се препоръчват механични контакти с покритието до пълното му изсъхване. При необходимост, за ускоряване процеса на съхнене, могат ба бъдат използвани калорифери, вентилатори и др. Дебелината на покритието може да бъде контролирана в процеса на съхнене с шомпул с остър край, разграфен по скала не-повече от 1 мм. По време и след изсъхване дебелината на огнезащитния слой не се променя.

    4. За отстраняването на незначетелни дефекти (пукнатини, драскотини) се допуска ръчно нанасяне на материала върху повредените участъци.

    5. Разходът на сухия материал при дебелина на слоя 1 мм е между 0,420 и 0,470 кг/м², без отчитане на загубите.

    6. След окончателното приключване на работата, оборудването се промива с вода.

    7. След нанасяне и изсъхване на огнезащитния слой, върху металната конструкция се получава огнезащитно покритие, идентично по състав на изходния сух материал. Допуска се използването на покритие на основата на материала СОТЕРМ – 1М в атмосферни условия в т.ч. и при минусови температури. В такъв случай, върху огнезащитното покритие следва да бъде нанесено атмосфероустойчиво покритие от типа ЕП – 140 (ГОСТ 24709), ЕП-525 (ГОСТ 22438), ХВ-16 (ТУ 6-10-1301-83) и др. аналогични, чийто избор се определя от условията на експлуатация.



  1. Техника на безопастност



    1. В сухо състояние, огнезащитният материал СОТЕРМ – 1М представлява прахообразен, пожаро и взриво-безопасен и нетоскичен материал.

    2. Помещенията, в които се извършва работа с огнезащитния материал, следва да бъдат оборудвани с вентилационна система.

    3. Работещите с огнезащитния материал СОТЕРМ – 1М, трябва да бъдат снабдени с индивидуални средства за защита, подходящо работно облекло, защитни очила, гумени ръкавици.

    4. При използване на специално оборудване за нанасяне на огнезащитния материал следва да се спазват изискванията за безопастност за работа с такъв тип оборудване.

    5. За работа с огнезащитния материал се допуска персонал не по-млад от 18 години, преминал медицинска проверка и получил инструктаж на работното място. Провеждането на инструктажа се записва в конкретна ведомост и се потвърждава от инструктирания с подпис.


Каталог: Dokumenti -> Instrukcii
Dokumenti -> Какви документи се издават на учениците със соп при завършване на клас, етап и степен
Dokumenti -> Социална работа с бежанци със специални нужди непридружени малолетни и непълнолетни, бежанци с
Dokumenti -> Отчет за изпълнение на бюджета и сметките за средства от Европейския съюз
Dokumenti -> Птг”д-р н. Василиади”-габрово заповед
Dokumenti -> Наредба no 14 от 12 декември 2006 г. За придобиване на квалификация по професия "машинен техник"
Dokumenti -> Заседание на общински съвет калояново докладна записка от инж. Александър Кръстев Абрашев Кмет на Община Калояново Относно
Instrukcii -> Инструкция по прилагане Издание 2 Изменение 0 Екземпляр № Лист 1/5


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница