По социално-педагогическа интеграция на деца с проблемно поведение



страница1/2
Дата17.12.2022
Размер29.5 Kb.
#115944
  1   2
studentsko-uchebno-portfolio-po-socialno-pedagogicheska-integraciya-na-deca-s-problemno-povedenie

ЮГОЗАПАДЕН УНИВЕРСИТЕТ „ НЕОФИТ РИЛСКИ” - БЛАГОЕВГРАД
ПРАВНО - ИСТОРИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ

СТУДЕНТСКО УЧЕБНО ПОРТФОЛИО
ПО
СОЦИАЛНО-ПЕДАГОГИЧЕСКА ИНТЕГРАЦИЯ НА ДЕЦА С ПРОБЛЕМНО ПОВЕДЕНИЕ
ИНТЕРПРЕТАЦИЯ ПО ПЕДАГОГИЧЕСКА ТВОРБА

Изготвил: Стоян Иванов


фак. No 12100521007
Специалност: История и археология

2013 год.



А Н О Т А Ц И Я

КАК ДА ИЗБЕГНЕМ ВОЙНАТА С ДЕЦАТА СИ“


АВТОР: КАМЕЛИЯ МИРЧЕВА
Добрият родител не се ражда , той се учи !

“Как да избегнем войната с децата си” е книга, която дава отговори на редица въпроси свързани с психофизичните особености на децата в своето развитие , проследява развитието на връзката семейство – дете, прави обзор на причините който зараждат кризите в изграждащия се млад човек през периода на своето съзравяне и отговаря на редици въпроси, като:“ Как родителите да общуват с децата си?“, “Защо девиантното поведение се формира в семейна среда?”“ Как развода между родителите се отразява на децата?“, „ Кои са психологическите аспекти на девиантното поведение?“ и много други.


Авторката Камелия Мирчева споделя как психологията като наука може да се докосне до толкова аспекти на човешката душевност и да разгадае как прекъсването на “пъпната връв” между родители и деца, формира пълноценно и креативно дете или комплексирана и антисоциална личност. Книгата обяснява важни моменти от раждането на детето до неговото пълнолетие, през които родителите могат да предпазят децата си от проява на девиантно поведение или едновременно с това да им помогнат да израстнат уверени в себе си и утвърждаващи се, за да са устойчиви и адаптивни към трудните социални условия. В книгата се обсъждат въпроси като: Кога е подходящо да се помисли за моделите на родителско влияние? Кой в семейството задава нормата на поведението?, Откъде се взима тя?, Какъв е принципът за създаване на норма, спрямо който да определим отклоняващото се поведение на децата? и редица други важни въпроси.
В текстовете на “Как да избегнем войната с децата си” могат да се прочетат много случаи от практиката, от които можем да почерпим информация как определени процеси, протичащи в семейната среда се отразяват на децата, как те преработват информацията и чрез какви прояви, в случай че не са разбрани, изразяват своето различие или несъгласие, как формират различни стилове на детска привързаност, които се отразяват на бъдещото поведение на децата и обясняват защо в пуберитета те са склонни да се поддават на неблагоприятно влияние, водещо до престъпност.
“Как да избегнем войната с децата си” е четиво за тези, които искат да научат повече за ефектите на родителското влияние. За примера, който трябва да дават, за правилата, които трябва да определят, и затова как да се спазват. Самата авторка пише че „ В живота няма правилен и грешен отговор. В живота винаги се правят избори. И всеки избор води до определени последици“ .
Понякога родителите смятат, че трябва само да поправят лошото поведение на децата си, за да могат да общуват с тях. Направете нещо повече – отключете пълния си родителски потенциал - ни съветва тя. Тази книга е пътеводител, за родителите, да прекрачат отвъд традиционните методи на възпитание и да създадете среда, основана на взаимно уважение, емоционална сигурност и позитивно общуване. Децата имат нужда от родители, които живеят честно и отговорно спрямо ценностите си. Родителите имат възможността да бъдат пример за подражание и да създадат желания от тях живот за децата си. Това е и покана, и възможност, а за много хора е силно насърчително да си изяснят кои ценности са важни за тях и да направят всичко по силите си да заживеят в хармония с тях.
Целта не е да си идеален, а да живееш автентично и наясно с важните и истинските неща. Да се откажеш от идеала да бъдеш перфектен родител може да бъде огромно облекчение. Тогава, когато се издъниш и направиш нещо, което не отговаря на ценностите ти – както ще се случва – няма да потъваш в себе си и да се самоосъждаш, а ще можеш да се радваш на възможността да си откровен с децата си и да ги научиш на честност. И понеже не очакваш от себе си да си перфектен, е много по-малко вероятно да го изискваш от децата си.“
В книгата ще се намерят редица отговори на на важни житейски въпроси, свързани с отглеждането и възпитанието на децата. Структурата й предполага лесно удобство при откриване на проблема и неговото решение.
В редовете от книгата авторката Камелия Мирчева тълкува отговори на много от тревожните въпроси, които родителите си задават, но все не намират време да се консултират със специалист-психолог.
Това е книга за връзките между родители и деца. Процесите и предложенията за създаване и усъвършенстване на уважението и сътрудничеството се отнасят за деца от всички възрасти и са също ефективни при комуникацията с възрастни членове на семейството
Всяка книга е предизвикателство, което ни обогатява с нови неща. Всяка книга поставя пред читателя въпроси, на които той сам намира отговор, и за всеки от нас този отговор е индивидуален. Но тук, в книгата "Как да избегнем войната с децата си", са поставени толкова много, и то сериозни въпроси, отговорите на които са част от реалната практика на психолога Камелия Мирчева.
Книгата дава широк поглед върху проблематиката и предоставя възможност на родители, педагози, социални работници, психолози и други специалисти, работещи с деца, сами да намерят обяснения за редица прояви на децата, да се ориентират в сложната психо – емоционална ситуация, в която се намира детето през своя жизнен път.
Както е написала и в началото на книгата Лили Паслиева:
...Тази книга е вашият инструмент, който ви помага по пътя на успешното родителство. Тя е наръчникът, който стои винаги до вас, в който може да намерите отговор какво да направите, как да постъпите, за да има мир, спокойствие, обич и доверие в семейството ви.
Тази книга ще създаде увереността във вас, че сте най-добрия родител, че правите най-доброто за своето дете, че му помагате да расте в здрава и подкрепяща среда, която го подкрепя да се развива с всичките си таланти и способности.“
.


Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница