По същество, правилното функциониране на всички органи зависи от здравословното функциониране на черния дроб, което води до извода: "Вие сте толкова здрави, колкото е здрав черния ви дроб"



страница1/4
Дата03.01.2022
Размер18.05 Kb.
#113144
  1   2   3   4
Салати

По същество, правилното функциониране на всички органи зависи от здравословното функциониране на черния дроб, което води до извода: "Вие сте толкова здрави, колкото е здрав черния ви дроб". Много хора вземат разнообразни видове лекарства за лечение на най-различни заболявания, но всички тези химикали въздействат върху черния дроб. Разбира се, има много природни средства – билки и растителни храни, които укрепват здравето на черния дроб и помагат в случаите на хепатит B и C, мастна инфлитрация на черния дроб, цироза. Следват топ 8 полезни растения за черния дроб:

Артишок

Артишокът представлява неразцъфналата цветна пъпка на голямо бодливо растение. Използва се в европейската медицина още през 18-ти век, поради защитния ефект върху клетките на черния дроб. Установено е, че стимулира чернодробната регенерация и производството на жлъчка, което е от съществено значение за разграждане на токсичните вещества. Някои клинични проучвания също показават ефективност на артишока при понижаване нивата на триглицеридите. Екстракът от артишок е изключително мощен защитник на черния дроб. Антиоксидантът цинарин стимулира отделянето на отпадъчни продукти от клетките на черния дроб и ускорява процесите на извличане от организма на излишните течности и соли. Интересен е фактът, че цинаринът не може да се открие в нито един друг зеленчук или плод.  За храна той е много полезен за хора с повишена киселинност на жлъчния сок, тъй като съдържа значително количество соли на калия и натрия, които имат алкално въздействие.



Бял трън

Билката бял трън е една от най-ефективните хепатопротектори. Активните съставки на тръна играят роля в стабилизацията на биомембраните на хепатоцитите, повишават съществено детоксикиращата и антиоксидантна активност на черния дроб, вкл. и синтеза на глутатиона. Едновременно с това се стимулира синтеза на белтъци и регенеративните процеси, което обуславя възстановяването на повредените клетки на черния дроб. Белият трън усилва образуването на жлъчка и ускорява отделянето й, нормализирайки по този начин процесите на храносмилане и обмяната на веществата. Ето защо растението се използва при остри и хронични хепатити, цироза на черния дроб, холангит, холецистит, а също и при токсични поражения на черния дроб в резултат на отравяне с различни химически съединения, в т.ч. алкохол, отровни гъби и лекарствени препарати.



Глухарче

Билката се използва и като чернодробен и храносмилателен тоник. Корените на глухарчето имат  антиревматично, диуретично, леко слабително и подпомага отделянето на жлъчен сок. Билката се използва при чернодробни увреждания и камъни в жлъчката, бъбреците и пикочния мехур. В научно изследване резултатите потвърждават, че ползите, получени при чернодробните функции се дължат на антиоксиданти и противовъзпалителен ефект. Освен неговите листа, корените на глухарче са популярни като диуретик и се използват от билкарите за борба със стеатоза на черен дроб и цироза. В миналото есенните корени на глухарчето се нарязвали на ситно, сушали се, след което се изпичали за 20 мин. на 180 градуса. И след като печените глухарчета се смилали, се използвали като заместител на кафето.





Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница