Под игото” Бойчо Огнянов ( Иван Краличът, Графа, Русиян)



Дата20.08.2018
Размер86.8 Kb.
#81586
ГЕРОИТЕ НА ИВАН ВАЗОВ
ПОД ИГОТО”
- Бойчо Огнянов ( Иван Краличът, Графа, Русиян). Романът започва с неговото пристигане и завършва с неговата смърт. Името му издава неговата енергия, жертвоготовност и революционен дух. Той е подбудител на революционните процеси и в голяма степен техен двигател. Всичките му постъпки са продиктувани от пламенния му патриотизъм. Бързо спечелва уважението и любовта на народа и хора като Колчо слепецът и Боримечката са готови да дадат и живота си за него. Той притежава висока човешка и революционна съвест. Обрисуван с любов и романтика, Огнянов е носител на най-хубавите нравствени черти на българина. В цялата творба той властно доминира не с присъствието си, а със своите действия, с романтичното си обаяние и с властта си над душите на хората. Неговият характер е чудно съчетание на твърдост и нежност, на гореща любов и безгранична омраза, на смелост и беззаветна преданост към делото.

- Рада Госпожина е нежна девойка, унижавана и обиждана от чуждите хора. Сираче от дете, тя търси обич, добро отношение и закрила. Героинята крие в себе си изключителна морална сила. Готви се за монахиня под покровителството на Хаджи Ровоама и преподава на момичетата от местното училище. Рада възприема идеята за въстанието под въздействието на любовта си към Бойчо и като резултат от високо нравствените народни принципи, които носи в себе си. Тя открива сърцето си с чувство на възхищение и уважение както към човека, така и към революцията.


- „Доктор” Иван Соколов- друг представител на интелигенцията в Бяла Черква. На 28 години, с красива външност, с буен нрав, чудак и лекомислен. Владее добре турския език и турските нрави. Недолюбван от чорбаджиите и обичан от младите. Странно е неговото хоби - отглежда мечката Клеопатра в килера си. Има и афера с жената на бея. Не е завършил медицинско училище, но това не го притеснява. Посветил се е на идеята да служи на общественото благо; председател на революционния комитет в града.
Тримата главни герои имат героична смърт- Бойчо Огнянов, Рада и Соколов са обградени от многоброен враг във воденицата край Бяла черква, но те нито за миг не мислят да се предадат живи в ръцете им.

- чорбаджи Марко – представител на патриархалното семейство, за когото честта и достойнството са определящи за морала на човека. Вярва в силата на знанието и науката. Въпреки естествения страх от подготвяния бунт, вярва в младите, готов е да понесе жертви за свободата.

- чорбаджи Мичо Бейзадето – поддържа българския дух, отявлен русофил, вярва, че само Русия ще ни освободи;



- чорбаджи Юрдан Диамандиев- поддръжник на робството, близък на турците и работи в тяхна услуга. За разлика от него дъщерите му Гинка и Лалка споделят наяродните въжселения и ги подкрепят;

- Кириак Стефчов – чорбаджийски син, родее се с чорбаджи Юрдан, жени се за Лалка; с всички сили поддържа властта на турците, ненавижда своите и преследва революционерите;

- Други представители на интелигенцията в града са: имената на Климент Белчев (главен учител с добродушно лице, богослов, изкусен оратор), Николай Недкович - руски семинарист - добродушен, непрактичен, Франгов (взаимоучител, гореща глава), Ганчо Попов, буен и разпален, приятел някога на Левски, сънува и наяве комитети, революционни чети, член на комитета), псалтът Стефан Мердевенджиев ( отрицателен образ, заради клопката, която залага на Бойчо с вестника, подтикван от Стефчов, когото Соколов смята за шпионин , интригант и подло човече.
Живописен образ е дядо Мина – представител на онова поколение даскали, които първи отварят килийните училища. На 70 години, побелял, плещест, широколик, доживяваше тихо своята старост. Пее в черквата, радва хората с мъдрите си разкази.
Образът на "интелектуалец", когото Вазов прехвърля от "Чичовци" е Иванчо Йотата - дребничък,с голямо честолюбие, ученолюбив и привърженик на йотата, бъбрик, сплетник, по-младите си години е прекарал в литературни занимания,

неуморно трудолюбие, води се все с учени хора, взима участие във всички сериозни въпроси - по черковния и за външна политика. Изразява се книжовно, чете дамаскин и житиета, но е много страхлив. Един ироничен образ на интелектуалец е Михалаки Алафрангата. Придобил слава на умен човек само защото беше обул панталони преди 30 години в града и продумал френски. Неговия френски се състои от няколко думи, Кандов е младият студент, дошъл от Русия, идеалист по натура и мечтател. Ученик на модерното и прогресивното учение наречено социализъм в Европа.

- Към групата на интелигенцията принадлежат и свещениците, които заедно със своя народ застават на страната на бунта:

- отец Йеротей- величествен 85- годишен старец, гологлав, с бяла брада до пояса, който доживява тихо и просто в манастира . Минава за скъперник, но в случая със "зелената кесия" проявява неподозирания от други патриотизъм. Той бе готов да помогне с каквото може за България, която обича много- в завещанието си, което той показва на дякон Викентий е записал,че парите му отиват за подпомагането на български ученици и в Одеса,и в Пловдив, и в Клисура.

- Дякон Викентий е младеж, който се готви постъпи в руската семинария. Той е бъдещето -приютява Бойчо Огнянов, крил е крил и Левски.От идеята за добро дело посяга към кесията на благодетеля си Йеротеи, след това адски се разкайва, засрамен дори избягва в Клисура. Но точно тогава осъзнава, че не иска да оставя България, ще се бори за нея и ще умре за свободата й.

-Други образи от манастира са поп Натанаил,чието място е по скоро в Балкана като войвода и отец Гедеон- една двойка, която наподобява Дон Кихот и Санчо Панса.

- -В метоха господства сестрата на един от омразните чорбаджии в БялаЧерква чорбаджи Юрдан- калугерката Хаджи Ровоама- макар да се числи към "интелектуалците" като божи човек не прави нищо добро..

- Поп Ставри и поп Димчо - подпомагат комитетите; поп Йосиф от село Веригово (председател на комитета, избран за войвода, крие знамето между свещеническите одежди в черквата) и поп Никодим и неговите одежди и сини очила, които неволно стават единственото спасени на Бойчо от предрешената смърт в църквата.


-- представители на народа – воденичарят Стоян и дъщеря му Марийка, Марин от Веригово, който се грижи за ранения Огнянов; Цанко от Алтъново; дядо Стойко, когото турците пребиват от бой, но не издава сина си Петър; Иван Боримечката – който застава с цялото си сърце на страната на въстанието и помага с цялото си сърце; слепецът Колчо- недодялан , но с честно сърце, който също участва на тяхна страна. Дори идиотът Мунчо усеща величието на борците за свобода. Много са епизодичните герои, които допълват картината на народния бунт, пиянството на един народ. Никъде в романа няма конкретен укор или отрицателно отношение на автора към героите. Независимо дали става въпрос за Киряк Стефчов, чорбаджи Юрдан, господин Фратьо или Рачко Пръдлето. Горчивина, че героите са твърде малко - да, но не и укори и обвинения.
Ако проследим всеки един от героите, ще видим, че в двата основни персонажа - Рада Госпожина и Бойчо Огнянов, няма промяна - те са героични от началото до края, но ако проследим цялата останала галерия от образи, то ще видим промяната във всеки един.

ЧИЧОВЦИ”

B повестта “Чичовци” писателят представя бита, нравите и взаимоотношенията на едно малко градче, запознават ни с поредица живописни герои. Това е истинска“галерия от типове и нрави”. Вазов рисува “чичовското” общество в църквата и в кафенето-двете главни места , където се изявява общественият живот. Трудно е да се определи кой от героите заема централно място, тъй като повестта няма сюжет в истинския смисъл на това понятие. Главен герой са “чичовците”,взети вкупом като колективно явление.Сюжетното действие не зависи от Копринарката и Селямсъзът, Хаджи Смион и Иванчо Йотата, Мирончо, Мичо Бейзадето, господин Фратю,но без всеки един картината не би била пълна.

Варлаам Копринарката, е на четиридесет и девет години и два месеца, с лице „дълго, мършаво и великопостно като на св. Ивана Коприваря”. Човек смирен, целомъдрен, женен и гайтанджия, свидетелство за което са вечно боядисаните му ръце. Той е въплъщение на благоразумие и скромност, “не пие ни вино, ни тютюн, левичар ,в черква ходи редовно, в кафене-рядко,на съдилище- отнюд”.Обича жена си и говори за нея „страстно - чувствително”. Варлаам знае „едно - що” от учение, защото някога се е готвил за дякон в Гложденския манастир и затова не може да се съгласи с Иванчо Йотата за правописа на думата „метода”.Речта му изобилства от черковнославянски думи, но най-характерно за него е склонността да се изразява с притчи и „издълбоко”, което кара дядо Постол да си мисли, че е чел Соломонията..Особено колоритни са разговорите му със съседа му Коно Крилатият, в които се докосва до философските въпроси на битието,, но всъщност разкриват ограничеността на героите.

Не е лош човек и Иван Селямсъзът. Образът му е изграден на принципа теза - антитеза и на принципа на противопоставянето с образа на Варлаам Копринарката. Той не е нито срамежлив, нито мълчалив. Обича веселието, песните, виното и е “разговорлив до уморителност”. Речта му е простонародна, изпълнена с турцизми и това е естествен резултат от робството Такъв човек също не може да бъде причина за жестоката свада. Едни го смятат го за стар и опитен човек, други – че е „проклет и в червата”. Външността на Иван Селямсъзът е коренно различна от тази на Варлаам Копринарката. Той е шейсетгодишен, „Висок, барачест, великан, почти Голиат”. Облечен е не според съществуващата мода. Целият му вид излъчва здраве и сила . Пълното му червендалесто лице, украсено с побелели рунтави вежди и мустаци, привлича вниманието на околните. Героят добре съзнава това и не пропуска случай да се покаже пред младите булки.

Вазов рисува двамата герои и чрез оценката на околните. Според едни те са „учени и почтени” хора и затова правилно са избрани за епитропи (училищни настоятели). Други пък са на точно противоположното мнение. Разпрата,озлобила толкова “тия наивни и добри инак хорица” е заради един съседски капчук.

За разлика от Варлаам , чиято къща е „всякога глуха” и тишината се нарушава само от котката, в дома на Селямсъза на почит са шумът, веселбите и песните. Обичта му към многобройната му челяд и към веселбите й песните е израз на неговото жизнелюбие и жизнерадост, качества, които правят образа жив и пълнокръвен, ярък представител на патриархалното българско общество в навечерието на Освобождението. Селямсъзът обича да лъже и обикновено лъжите му са насочени към Варлаам и целят неговото изобличение . Варлаам Копринарката е гайтанджия, Иван Селямсъзът се препитава от лозето и гюловата си градина, , а дядо поп Ставри, преди да стане поп, е бил семерджия, после тюфекчия.

Двамата герои живеят само в светлината на старата вражда за капчука, която се доразпалва и с боядисването в черно на котката на Варлаам и последвалото окачане на гръбнака от шарана на портата на Селямсъза. Увлечени от своите дребнави разпри, те остават недокоснати от патриотичните вълнения на Мичо Бейзадето, господин Фратю, Хаджи Смион и Иванчо Йотата, които наистина са твърде мимолетни и изчезват при вида на турските заптиета.

Впрочем прави впечатление, че с двама от героите авторът се занимава особено често. Но това не са новоизбраните училищни епитропи, а двамата вечни противници от компанията в кафенето – Хаджи Смион и Иванчо Йотата. Техните действия той следи като че ли с най-голямо желание, защото са най-яркото въплъщение на „чичовщината”.



- Иванчо Йотата е бакалин, който има манията на литературен творец- „книжовник”. Според автора „Иванчо Йотата не е нещо, а человече дребно, сивооко, с четиняста коса и мустаци, с исполински нос и с голямо честолюбие.”Бори се страстно за „правописанието” и най-вече да не бъде изхвърлена „йотата” – тази „красота на граматиката” Черковнославянските езикови реформи, за които пледира героят, също са „културно” наследство от миналото, без да държи сметка за промените във времето. Иванчо Йотата е съчинявал житиета на светии не заради църковния им смисъл, а заради самата „книжовна“ дейност. Авторът подчертава, че героят му играе на карти добросъвестно,докато Хаджи Смион се опитва да мошеничествува.

-. Хаджи Смион е тип на хамелеон. Смята себе си за политик, но няма твърди убеждения и постоянно мени мнението си; живее със спомените си от пребиваването в Молдовата преди 20 години; за него преживяното някога е по-стойностно и скъпо от случващото се днес. За него авторът пише: „Нямаше нищо по-добродушно от физиономията на Хаджи Смиона. Глава длъгнеста и сплескана на ушите; лице сухичко, мършавичко и безобидно; поглед безстрастен, глуповат и вечно усмихнат.”;

- Мирончо, който предпочита радостите на свободния ергенски живот и чете „Горски пътник“ на Раковски и бай Мичо Бейзадето са малко по-различни, тъй като се вълнуват от по-съвременни проблеми,но и те не правят изключение от общия групов „портрет” на чичовския български нрав. Чорбаджи Мичо Бейзадето, фанатичен русофил, тълкува Библията в контекста на националната идея за свобода, като е твърдо убеден в неминуемата намеса на „руски генерали”. В предсказанията на славния Мартин Задека чорбаджи Мичо търси само политически откровения

- Колоритен герой е и гръмогласният весел поп Ставри, който на големи празници докарва четенето на евангелието към мотива на „Съня съм сънувала, мале ма“. . ..

Свободата вълнува „чичовците”. Те я чакат, макар и да се страхуват да говорят открито за нея. Тя е тяхна тайна, тяхно вътрешно бълнуващо преживяване Те са обсебени от магията на свободата, но са зависими от несвободата на нрава си в „турско време”. „Въздухът трепери”, когато г-н Фратю произнася реч за българската свобода, но още по-силно затреперват „чичовците” при вида на появилото се заптие. А г-н Фратю, който именно е забъркал цялата тая каша, високопарно заявява, че свободата иска жертви, и след това тихомълком се измъква, за да се скрие в сламника.

- В тази хумористична повест се мярка бегло образът на учителя Гатю, който има връзки с букурещкия комитет. Но верен на избрания художествен обект, авторът предпочита да се спре подробно не на него, а на неговия безгръбначен колега подидаскал Мироновски, който в панически ужас крие поверените му бунтовни книги и непрекъснато променя фамилното си име..


.





































Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница