Подагра и хиперурицемия



Дата06.02.2018
Размер30.46 Kb.
#55444

УМБАЛ"Царица Йоанна"ИСУЛ-СОФИЯ

КЛИНИКА ПО ЛЕЧЕБНО ХРАНЕНЕ И МЕТАБОЛИТНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ

ул."Бяло море"№8: тел.:9432-560, 581


ПОДАГРА И ХИПЕРУРИЦЕМИЯ

Подаграта е заболяване на пуриновата обмяна при човека, което се характеризира с:



  1. Повишена пикочна киселина в кръвта:

  • над 420 мкмол/л при мъжете и

  • 360 мкмол/л - при жените до менопауза.

  1. Типични ставни пристъпи, засягащи най-вече пръстите на краката, понякога и други стави.

  2. Образуване на депа от уратни кристали в тъканите - т.нар."тофи"

  3. Увреждане на бъбреците с постепенно и бавно развитие.

  4. Образуване на камъни в бъбреците - уратни, оксалатни, смесени.

Подаграта е много честа при мъжете. В последните години се отбелязва нарастване на заболеваемостта от подагра във всички развити страни. Особено често напоследък се установява безсимптомна хиперурицемия (повишена пикочна киселина в кръвта) при болните със затлъстяване. Подаграта и хиперурицемията са съществени рискови фактори за развитие на атеросклероза и нейните фатални последици - сърдечен инфаркт, мозъчен инсулт. В основата на тези нарушения лежат смущения в образуването и отделянето на пикочната киселина от организма. Независимо от причините за възникване на подаграта и хиперурицемията, начинът на хранене и диетичният режим са от изключително важно значение за лечението и предпазването от развитие на усложнения.
ОСНОВНИ ДИЕТИЧНИ ПРЕПОРЪКИ ЗА СТРАДАЩИТЕ ОТ ПОДАГРА И ХИПЕРУРИЦЕМИЯ


  1. Да се постигне оптималното тегло, като се отслабва постепенно с 1-2 кг на месец.
    Рязкото отслабване и пълното гладуване могат да предизвикат подагрозен пристъп.
    Наднорменото тегло да се намалява с нискокалорично хранене и повече движения.

  2. Да се избягва консумацията на алкохол, особено на бира.

  3. Да се намалят до минимум в храната всички продукти, богати на пурини, които са източник на пикочна киселина в организма. Това са: животински вътрешности - момици, шкембе, далак, черен дроб, хайвер; гъби, дивечово месо и месо от млади животни, месни бульони и сосове.

  4. Да се консумира средно количество белтъци - около 1г/кг идеално тегло дневно. Нека това бъдат преди всичко мляко и млечни произведения ежедневно, яйчен белтък, като изварено месо или риба (без собствен сос и бульон) да се приемат не по-често от 3 пьти седмично по 60-70 г дневно.

  5. Да се поемат средно количество мазнини - около 40 г/дневно и то предимно растителни, като се ограничат животинските мазнини. Освен много калории и опасност от развитие на атеросклероза, те могат да причинят подагрозна криза.

  6. Да се намалят рафинираните и прости захари и се увеличат в диетата сложните въглехидрати, богати на целулоза. Да се консумира повече пълнозърнест ръжен и типов хляб.

  7. Да се приемат без ограничение течности до 2-2.5л дневно, главно под форма на пресни плодови и зеленчукови сокове и алкални минерални води (Горнобанска, Хисарска, Софийска и др.)

  8. Да се включат широко в храната много плодове и зеленчуци - 550 г/дневно, като се ограничи само употребата на зрял боб, грах, леща.

  9. Добавената към храната сол да е дневно до 5 г /1 ч.лъжичка/.

  10. Всяко преяждане, особено с животински мазнини, месо и алкохол ще предизвика пристъп и трябва да се избягва.

Тези препоръки трябва да се спазват цял живот. В повечето случаи те биха спестили постоянното медикаментозно лечение.

При подагрозна криза е абсолютно необходимо да се приемат и съответни медикаменти-колхицин, тилкотил,фелоран,индометацин и др., а в извън пристъпен период, ако се налага, може да се проведе лечение с милурит, дизурик, бензбромарон, аденурик и др. Лекарства трябва да се приемат само по предписание на лекуващия лекар.

Необходимо е редовно да се контролира състоянието на болния с подагра и хиперурицемия.



Лечение по време на остър подагрозен пристъп – при самото начало студен компрес с лед, прием на колхицин по схема /първи ден през 2 ч. по 1 табл. до 6 табл., след това 4 – 3 – 2 табл. дн., при по-лек пристъп по 1 ампула мускулно мовалис, мелбек, тилкотил /или табл./ за 3 до 5 дни,локално мехлем фелоран, волтарен и др./. По време на болков пристъп никога не се приема милурит /алопуринол/! Той се включва след преминаване на пристъпа при пикочна киселина в серума над 500 мкмол/л. Непрекъснато се приема минерална вода, много плодове и зеленчуци, вегетариански ястия.


доц.д-р Даниела Попова, gsm:0899713l41, e-mail: danielapopovabg@yahoo.com

Каталог: Kliniki -> k tvb -> Data 2015
Kliniki -> Кератоконус. Лечение чрез кръстосано свързване на колагеновите фибрили с рибофлавин и облъчване с ултравиолетова светлина
Kliniki -> Счупване на горния край на бедрената кост
Kliniki -> Решение за лъчелечение на пациенти Те получават законова сила след приемане от глб чрез общо съгласие ( консенсус)
Kliniki -> Решение за лъчелечение на пациенти Те получават законова сила след приемане от глб чрез общо съгласие ( консенсус)
Kliniki -> Becton dickinson usa
Kliniki -> Правила за пациентите в клиника по лъчелечение Консултации и приемане за лъчелечение
Kliniki -> Фрактури на китката (долна предмишница, дистален радиус)
Data 2015 -> Царица Йоанна-исул
Data 2015 -> Подагра и хиперурицемия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница