Подобри ли се здравеопазването, за да има повече пари



страница1/11
Дата12.03.2018
Размер0.63 Mb.
#62696
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11



Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”
28.03.2016
Национални вестници


МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛЯТ:

ПОДОБРИ ЛИ СЕ ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО, ЗА ДА ИМА ПОВЕЧЕ ПАРИ


Монитор  стр. 5  

Има ли подобряване в здравеопазването за тази една година, че да има увеличаване на средствата? Това заяви премиерът Бойко Борисов по време на откриването на модернизираната база за предно разполагане в Безмер.

Тези пари са на всички данъкоплатци.

Над 3,5 млрд. лв. отиват в здравеопазването. В армията са 1 млрд. лв. Тези момчета нали и те искат, искат и техника, искат самолети-всеки иска. Защо обучава държавата 6 години студенти безплатно за тях? Всички данъкоплатци плащаме да ги изучим да станат лекари и без абсолютно никакъв ангажимент след това отиват в чужбина. Това правилно ли е, попита Борисов. Задържаме ги с 3,5 млрд. в здравеопазването и понеже миналата година не им дадохме да вземат толкова пари от здравната каса. Защото бяха свикнали всяка година, дойде краят на годината, 250,300, 400 млн. Малко по-скромно, каза още той.



Спешните медици на нож срещу джипитата


Монитор  стр. 5  

Спешните медици са на нож срещу дхипитата заради обявените от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари протести в страната от днес. С декларация те се разграничиха от исканията на сдружението на джипитата и БЛС за оставка на министъра на здравеопазването д-р Петър Москов, обявени преди дни, и заявиха несъгласието си с предстоящите протестни действия, като обявиха, че управата на съсловната организация не ги е съгласувала с тях. От там заявиха, че трудно ще поемат пациентите на общопрактикуващите лекари, и призоваха колегите им да не оставят хората без медицински грижи.

Разделение има и сред джипитата в София, Русе, Враца и Монтана, повечето от тях отказват да протестират, установи репортерска проверка на "Монитор". Близо 800 медици в тези градове няма да затворят кабинетите си и ще продължат да преглеждат пациенти в дните, обявени за ефективни протестни действия от Националното сдружение на общопрактакуващите лекари. Те няма да откликнат и на призивите за протести на Българския лекарски съюз. Някои дори се шегуват, че ще "стачкуват", като залепят на вратите си призива на сдружението за ефективни протестни действия.

Днес обаче ще щракнат катинарите на докторските кабинети в Кюстендил, Велико Търново, Разград и Ямбол.

Лекарите там няма да работят, но ще бъдат осигурени работещи практики, в които медиците ще поемат пациентите на протестиращите си колеги

На вратата на всеки доктор ще бъде сложена бележка къде е най-близкият отворен кабинет, увери председателят на сдружението доц. Любомир Киров.

По график, който се уточнява в момента, до края на седмицата за по един ден в протестните действия ще се включат и докторите от останалите области.

Джипитата са недоволни от заплащането за профилактични прегледи, от служебния рамков договор и твърдят, че увеличението на бюджета за доболнична помощ с 63 млн. лв. на практика не е достатъчно.



От личното оцеляване до грижата за пациента


Монитор  стр. 12  

Лекарските протести претърпяха фиаско. Това стана, след като джипита в няколко града на страната отказаха да затворят кабинетите си (виж стр. 5). Всъщност това, което чухме от първоначалните им искания, съвсем не е изненадващо - повече пари, но облечени в лицеприятната грижа за благото на пациента. За съжаление обаче някои от родните медици така са се вкопчили в личното си оцеляване и благополучие, че понякога грижата за болния май остава на заден план. Дано това не се отнася и за тези, които са решили да не се включат в протестите. Остава ни да се надяваме, че са го направили не защото ще изгубят някой лев в касичката си, а защото наистина мислят за пациентите си. Ясно е, че такива протести няма как да постигнат ефект. Може би един - че от съсловната организация на лекарите ще разберат, че за да изкарат колегите си на улицата, първо трябва да спечелят доверието им. Ето върху какво трябва да се замислят.



Проф. д-р Златица Петрова, изп. директор на Изпълнителната агенция "Медицински одит" (ИАМО):

У нас пациентът се възприема като клинична пътека, носеща пари


Силвия Николова

Монитор  стр. 13  



- Проф. Петрова, преди дни обобщихте данните от проверки през миналата година. Колко са постъпилите жалби в Изпълнителната агенция "Медицински одит"?

- За цялата 2015 -а са постъпили 689 жалби. Всяка година те се увеличават, защото хората вече знаят към кого да се обръщат, както и това, че има ефект от одита. Те вече знаят правата си и имат по-голямо доверие на институциите. Жалбите от физически и юридически лица са съответно 51 и 49%.



- От какво най-много се жалят хората?

- Най-вече от достъпа и качеството на медицинската помощ, от организационни затруднения, от нарушаване на правата им. През миналата година сме извършили 517 проверки, почти по две на ден в цялата страна. Проверени са 316 лечебни заведения, от тях 173 болници и 143 за извънболнична помощ. Около 60% от жалбите се оказаха достоверни. 33 на сто са свързани със системни нарушения в организацията на лечебния процес. Например пациентът пристига спешното приемно отделение и иска на момента да бъде обслужен. Много често обаче екипът е ангажиран с друг, тогава човекът се жали, че е принуден да чака 3 часа. Хората се оплакват от липсата на специалисти. Имаме случай, в който е направена рентгенова снимка сутринта, но няма кой да я разчете. Точно заради дефицита на кадри такива случаи има немалко и на много места. Например във видинската болница има само двама рентгенолози, но проблемът е системен, тъй като недостиг на специалисти има навсякъде в страната. Забавят се операции, тоест нарушава се своевременността заради липсващ анестезиолог, защото не са изолирани случаите, където той е един за цяло отделение. За да имаме качествена и навременна медицинска помощ, трябва да разполагаме и с достатъчно на брой и добре подготвени професионалисти. Факт е, че у нас те са недостатъчни. Броят на болниците се увеличава, а броят на лекарите — не. Ето защо Националната здравна карта трябва да въведе регламент. Около 20% от случаите са за неизпълнение на стандартите. Прави впечатление, че заради клиничните пътеки в повечето болници не се прави диференциална диагноза. В момента тенденциите са диагнозата да е мултидисциплинарна и същевременно да има индивидуален подход към пациента, а не да се гледа на него само като на определено заболяване. У нас той се възприема като клинична пътека, носеща пари, та дори той да има придружаващи заболявания.



- Но за тях обаче НЗОК не плаща на болниците.

- Да, затова и понякога се получава пациентът да бъде приет с едни оплаквания по една клинична пътека, а впоследствие да се окаже, че е с друго заболяване. Освен че не се прави диференциална диагноза, на болния не се правят и повече изследвания, а се покриват минималните изисквания по клинична пътека. Впрочем, клиничните пътеки са стандарт за качество, а не за заплащане, но при нас те се използват и за заплащане. Въпросните изследвания са посочени от касата като минимални, за да гарантират някакво задължително изследване, но в никакъв случай не са достатъчни.

Превръщането на клиничната пътека във форма на заплащане, на базата на основните процедури, води до изкривяване на качеството в цялата система. Положителна стъпка, която ще доведе до по-добро качество, са облекчените възможности за специализации, както и доброто заплащане на специализантите, които направи министър Петър Москов. Преди години след смърт на пациент се правеха т. нар. патоанатомични срещи. На тях освен диагнозата се обсъждаше защо се е стигнало до смърт и възможно ли е било тя да бъде избегната. След такива срещи ние, лекарите, придобивахме повече опит. Някога съществуваха и методически ръководства, но тогава имаше много специалисти, като определени от тях отговаряха за даден район, предоставяха методическа помощ, подпомагаха колеги при сложен случай. Сега специалистите се капсулираха, за да не изпуснат пациентите. Оттук идват и много от проблемите. Стигало се е дотам, че при проверки не можем да установим кой е лекуващият лекар — дали дежурният, който е приел пациента, дали назначеният служебно или хирургът, който го е оперирал.

- Колко са наложените санкции и на колко възлизат за миналата година?

- Издали сме 318 наказателни постановления. Сумите са различни между 1000 и 8000 лв. на лечебно заведение, общо възлизат на близо 600 000 лева. Близо половината от санкционираните обжалват, но ние печелим 60% от делата. Несъбраните суми са около 80 000 лв., но грижа за тях ще има НАП. Някои от регламентираните суми нямат никакъв ефект. Например за нарушаване на качеството санкцията е от 100 до 600 лв. за физическо лице. Смятате ли, че един доктор не може да плати 600 лева?! Нашата цел е не да събираме пари, а да проверяваме непрекъснато, за да не се допускат негативни практики. Интересно е, че от 56 искания на прокуратурата за извършване на проверки или предоставяне на резултатите от извършени вече от нас проверки, през миналата година броят е нараснал три пъти. Преписките вече са 156, ние представяме преписки от около 800 страници. Пропуск е, че ние нямаме обратна връзка от съдилищата за приключилите дела. Съдебните институции не ни уведомяват.



- Напоследък доста се обсъжда въпросът за медицинските стандарти, някои от тях дори са атакувани в съда. Има ли практика ИАМО при установяване на отклонение от даден стандарт, например ако той е остарял, да инициира подобряването му?

- Както е известно, агенцията няма законодателна инициатива. Ние само можем да предлагаме на министъра на здравеопазването, тъй като той има тази инициатива. Такава практика има. При установяване на различни проблеми при нашите проверки ние можем да му внесем предложение, както вече сме правили. Преди седмица имахме среща с неговия екип за обсъждане на нормативната база. Когато сме установили проблеми при прилагането на наредби и закони, обикновено на базата на наш анализ, ние отправяме съответните предложения за тяхната промяна. Това се отнася и за един или друг стандарт, ако той е остарял, неприложим или създава проблем в прилагането му, което се отразява върху организацията и качеството на медицинската помощ. Имаме предложения за законодателни промени в Закона за здравето, Закона за лечебните заведения, Закона за здравното осигуряване и някои наредби. Включително искаме и промени в Наредба 14, която се отнася до дейността на ИАМО.

От септември м.г. са ни вменени много нови задължения, като например да проверяваме нивата на компетентност и изпълнението и условията, при които са сключени договорите на Националната здравноосигурителна каса с лечебните заведения съобразно здравната карта.

Възможно е да предложим, ако се налага, и промени в регламента за сключване на договори с касата, т. нар. селективно договаряне. Всичко, което ние предлагаме на министъра, е на базата на опита ни като експерти в областта на контрола и медицинския одит, от една страна, и от друга - опитът ни от съдебната практика, който за пет години е много голям.



- Познават ли медицинските одитори подходите и резултатите на интегративната медицина?

- В Закона за здравето няма записано понятие "интегративна медицина". Там е записано "нетрадиционни или алтернативни методи за лечение". Ние проверяваме и контролираме и тази дейност. Това, за което питате, се отнася към нетрадиционните методи. Ние имаме право да ги проверяваме и ги проверяваме, защото в нетрадиционната медицина също има правила. Подобно на наредба 49, отнасяща се до създаването и управлението на лечебните заведения, така предстои да се създаде и такава за доболничната помощ, диагностично-консултативните и медицинските центрове било за традиционна или нетрадиционна медицина. Този документ ще бъде факт до месец.



- Познават ли медицинските одитори здравните резултати от лечението в Центъра за интегративна медицина в София, който нашумя в последните години?

- Много трудно се оценяват резултатите от лечението в здравеопазването и в медицината, както традиционна, така и нетрадиционна. Обикновено ползваме понятията "оздравял с подобрение", "неоздравял", отчита се ранна и късна оценка на състоянието и т.н. Много зависи и от човека - едни хора се чувстват физически и психически добре, но това не означава, че болестта е изчезнала.

Например при диабет трябва да се следи нивото на кръвната захар, да се прави превенция на усложненията и тя да се поддържа в определени рамки. Обективен критерий след счупване на ръка може да бъде възстановяване на обема на движенията и липсата на болка, която се оценява по скали. Но болката е по-скоро субективно усещане, при различните хора тя има различен праг, докато обемът на движение е обективен. Това важи и за нетрадиционните методи - да се провери нивото на кръвната захар на диабетика, ако се лекува диабетик, преди и след лечението например. Когато има жалба и сигнал, изискващи проверки, ние проверяваме досиетата на пациентите. Разбира се, че проверяваме и резултатите от лечението.


Каталог: uploaded
uploaded -> Магистърска програма „Глобалистика" Дисциплина „Политическият преход в България" Доц д-р П. Симеонов политическа система и политически партии на българския преход студент: Гергана Цветкова Цветкова Факултетен номер: 9079
uploaded -> Конкурс за научно звание „професор" по научна специалност 05. 02. 18 „Икономика и управление" (Стопанска логистика) при унсс, обявен в дв бр. 4/ 15. 01. 2010
uploaded -> Здравната каса забавя парите за болници, аптеки, пациенти
uploaded -> Автобиография Лична информация
uploaded -> Отчет на ип "Реал Финанс" ад към 31 декември 2009 г. А. Статут и предмет на дейност ип „Реал Финанс"
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> Москов се закани на директори на болници заради борчове и ктб
uploaded -> „Здравеопазване


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница