Подобряване на методиката за анализ на пълната себестойност на продукцията за целите на финансовия мениджмънт на индустриалните предприятия



Дата22.03.2017
Размер219.01 Kb.
#17522
Подобряване на методиката за анализ на пълната себестойност на продукцията за целите на финансовия мениджмънт на индустриалните предприятия
Доц. д-р Росица Иванова, УНСС
Резюме. Показателят за пълната себестойност на 100 лева продукция е ключов бизнес индикатор, характеризиращ ефективността на нетните приходи от продажби на продукцията на промишлените предприятия.

Съобразно потребностите на финансовия мениджмънт от информация и в зависимост от поставените цели и задачи при анализа могат да се използват различни модели за анализ на пълната себестойност на 100 лева продукция. Тези модели се характеризират със специфични особености, които позволяват да се установява силата и посоката на влиянието на различни групи от преки фактори върху изменението на себестойността на 100 лева продадена продукция за текущия спрямо предходния анализиран период. Задълбочаването на анализа по отношение на пълната себестойност на продукцията, посредством използването на различни групировки на разходите от нейния състав, позволява на финансовия мениджмънт да получи своевременна, точна, обективна и достоверна аналитична информация, въз основа на която да вземе правилни и обосновани решения за развитието на бизнеса като планира своята печалба, падаща се на 100 лева нетни приходи от продажби на продукцията. На тази основа финансовият мениджмънт има обективната възможност да планира счетоводната и балансовата печалба на промишленото предприятие, което е предпоставка за постигане и поддържане на финансова стабилност в оперативен и стратегически аспект.

Обект на разглеждане в разработката е общата методиката за анализ на пълната себестойност на 100 лева продукция на промишлените предприятия. Въз основа на нея могат да се обосноват редица частни методики за анализ на този показател, съобразно групирането на разходите, формиращи себестойността на продадената продукция, като се използват различни критерии за това.

Предмет на изследването е частната методика за анализ на пълната себестойност на 100 лева продукция, изградена въз основа на и произтичаща от общата методика за анализ на разглеждания показател. Частната методика за анализ се обособява и обосновава въз основа на групирането на разходите от състава на пълната себестойност по видове дейности (разходи за основната дейност, разходи за продажби на продукцията, административни разходи) и по статии на калкулацията за всяка от дейностите.
Ключови думи: себестойност, методика, анализ, печалба, продажби
Improving the methodology for analysis of the full cost of 100 BGN production for the purposes of the industrial enterprises’ financial management
Assoc. prof. Dr. Rositsa Ivanova, UNWE
Abstract. The full cost indicator per 100 BGN productions is a key business indicator describing the efficiency of net sales of industrial enterprises’ production.

With view of the financial management’s needs of information and depending on the goals and tasks of the analysis, different models for analysis of full cost per 100 BGN productions may be used. These models are characterized with specific features that allow identifying the power and the direction of the impact of different groups of direct factors on the change of cost per 100 BGN sold products during the current period in comparison to the previous period. The extension of the analysis in relation to the full cost of production, by using different groups of expenses contained therein, enables the financial management to obtain timely, correct, objective and fair analytical information on the basis of which it can make proper and substantiated decisions for the business development by planning its earnings per 100 BGN net sales of production. Based on the above, the financial management has the objective opportunity to plan the accounting and the book profit of the industrial enterprise, which is a prerequisite for achieving and maintaining financial stability in operational and strategic aspect.

This publication highlights the common methodology for analysis of the full cost of 100 BGN productions of the industrial enterprises. On the basis of it a number of case methodologies for analysis of this indicator may be identified, according to the classification of expenses that form the cost of sold products, whereas using different criteria to this effect.

This publication studies a case methodology for analysis of the full cost of 100 BGN productions developed on the basis of, and resulting from, the common methodology for analysis of this indicator. The case methodology for analysis, being subject matter of the study, is developed and substantiated on the basis of the classification of expenses contained in the full cost by types of activities (expenses for principal activity, expenses for sale of production, administrative expenses) and by calculation items for each of the activities.
Keywords: full cost, methodology, analysis, profit, net sales

JEL: M49

Въведение

Показателят за пълната себестойност на 100 лева продукция характеризира себестойността на продадената продукция, падаща се на 100 лева нетни приходи от продажби на продукцията на промишлените предприятия. Изчислява като процентно отношение между пълната себестойност и стойността на продадената продукция, представена по нетни продажни цени.

Актуалността на въпроса относно методиката за анализ на пълната себестойност на 100 лева продукция се обуславя от факта, че разликата между 100 и себестойността на 100 лева продадена продукция представлява печалбата от продажби на продукцията, падаща се на 100 лева нетни приходи от продажби. По същество това е рентабилността, изчислена на база нетни приходи от продажби, т.е. рентабилността на продажбите, характеризираща ефективността на търговската дейност (ефективност на маркетинга) на промишлените предприятия.

Методиката за анализ на пълната себестойност на 100 лева продукция дава възможност да се установява влиянието на преките фактори върху изменението на показателя за анализираните периоди. Става дума за промените в асортиментната структура на продадената продукция, промените в пълната себестойност на единица изделие (икономия или преразход) от състава на продадената продукция и промените в нетните продажни цени на продукцията. Фактори, които оказват влияние и върху изменението на рентабилността на продажбите.

Поддържаната в разработката теза е, че подобрената методика за анализ на пълната себестойност на 100 лева продукция, от гледна точка на групирането на разходите по видове дейности и по статии на калкулацията, е напълно приложима в стопанската практика и полезна за бизнеса. Информацията за разходите по статии на калкулацията в основната дейност, в дейността по продажбите и в административната дейност дава възможност да се установят абсолютните и относителни икономии или преразходи по видове разходи и тяхното влияние върху промените в пълната себестойност на 100 лева продадена продукция и върху промените в рентабилността на продажбите. Информацията за влиянието на промените в асортиментната структура на продадената продукция позволява на финансовия мениджмънт да вземе своевременни и обосновани решения за нейното оптимизиране във връзка с подобряване на значенията на ключовите индикатори, характеризиращи ефективността на оперативната дейност на промишлените предприятия. Това се дължи на обстоятелството, че промените в асортиментната структура на продукцията оказват пряко влияние върху пълната себестойност на продукцията, нетните приходи от продажби на продукцията, печалбата от продажби на продукцията и рентабилността на продажбите на промишлените предприятия.

Информационно осигуряване на анализа

Основен източник на информация за анализа на пълната себестойност на 100 лева продукция е счетоводната информация. Необходимата за анализа информация се съдържа в синтетичната и аналитична отчетност по счетоводните сметки от група “Разходи за дейността”.

Информацията за разходите за основната дейност, които формират себестойността на продукцията, се съдържа в едноименната счетоводна сметка. Съобразно потребностите на финансовия мениджмънт от информация, както и в съотвествие с поставените оперативни и стратегически цели и задачи, промишлените предприятия могат да организират различни системи от аналитични сметки за отчитане на разходите за основната дейност, напр. по вътрешни структурни звена, по видове изделия, по статии на калкулацията и др. Най-ниският разрез на аналитичното отчитане на разходите в основната дейност е по статии на калкулацията. По същество статиите на калкулацията представляват систематизирано представяне на разходите по вид, икономическа същност и местовъзникване. Въз основа на информацията от сметка “Разходи за основната дейност” се установява абсолютната икономия или абсолютният преразход, както и относителната икономия или относителният преразход на разходите по отделните статии на калкулацията в тази дейност на предприятията, както и тяхното влияние върху изменението на пълната себестойност на 100 лева продукция, печалбата от продажби на продукцията и рентабилността на продажбите.

Информацията за разходите за продажби на продукцията се съдържа в едноименната счетоводна сметка. Сумата от разходите за основната дейност и разходите за продажби на продукцията формира търговската себестойност на продукцията. Въз основа на информацията от счетоводната сметка “Разходи за продажби на продукцията” се установява абсолютната и относителната икономия или преразход на разходите по отделните статии на калкулацията в дейността по продажбите. Въз основа на тази информация се установява тяхното влияние върху динамиката на пълната себестойност на 100 лева продукция, печалбата от продажби на продукцията и рентабилността на продажбите.

Информацията за административните разходи се получава по счетоводен път по сметката “Административни разходи”. Сумата от търговската себестойност и административните разходи формира пълната себестойност на продукцията. При определяне на пълната себестойност на 100 лева продукция именно тази величина, пълната себестойност на продукцията, се съпоставя със стойността на продукцията, представена по нетни продажни цени. Въз основа на информацията от счетоводната сметка “Административни разходи” се установява абсолютната икономия или абсолютният преразход на разходите по статии на калкулацията в административната дейност на промишлените предприятия. На тази основа се установява влиянието на абсолютните икономии или преразходи по видове административни разходи върху изменението на пълната себестойност на 100 лева продукция, печалбата от продажби на продукцията и рентабилността на продажбите. За елементите от състава на административните разходи не може да се установява относителна икономия или относителен преразход, тъй като тези разходи са условно-постоянни разходи, т.е. те не се променят с измененията, които настъпват в обема на продажбите.

За целите на анализа на показателят “Пълна себестойност на 100 лева продукция”, считаме за подходящо при аналитичното отчитане на разходите за дейността по статии на калкулацията, разходите да се групират и по елементи. Например, в обобщаващата статия на калкулацията ”Разходи за материали” по счетоводната сметка “Разходи за продажби на продукцията” могат да се обособяват самостоятелни статии на калкулацията: разходи за амбалажни материали, разходи за горива и енергия, разходи за резервни части, разходи за рекламни материали и др.; по обобщаващата статия “Разходи за външни услуги” към същата счетоводна сметка могат да се обособяват самостоятелни статии на калкулацията: разходи за реклама, транспортни разходи, разходи за търговски вериги и дистрибуция, разходи за ремонти, разходи за застраховки, разходи за дизайнерски услуги и др. Организирането на подходяща аналитична отчетност по синтетичните сметки от групата “Разходи за дейността” дава възможност за задълбочаване на анализа като се детайлизира влиянието на промените в отделните видове разходи по всяка самостоятелна статия на калкулацията върху изменението на пълната себестойност на 100 лева продукция, печалбата от продажби на продукцията и печалбата, падаща се на 100 лева продукция (рентабилността на продажбите).

За целите и задачите на анализа на пълната себестойност на 100 лева продукция се използва, също така, вътрешна оперативна информация за асортиментната структура на продадената продукция, както и за нетните продажни цени на продукцията за анализираните периоди от време.

Възможно е, в определени случаи, да се използва статистическа информация, когато се търсят тенденциите в темповете на изменение на пълната себестойност на 100 лева продукция, печалбата от продажби на продукцията и рентабилността на продажбите за няколко последователни отчетни периоди.



Подобрен модел за анализ на пълната себестойност на 100 лева продукция

Ще представим методиката за анализ на пълната себестойност на 100 лева продукция по данни от дейността на промишленото предприятие “Еделвайс” ООД. Подобреният модел за анализ на този показател се базира на групирането на разходите по видове дейности и статии на калкулацията във всяка дейност. Изходната информация за предприятието за два последователни месеца е обобщена в таблица 1. Данните за разходите за дейността по дейности и по видове изделия са систематизирани в таблица 2. Въз основа на тази информация данните за пълната себестойност на продукцията са обобщени в таблица 3, а в таблица 4 информацията е допълнена и с данните за продажната стойност на продукцията. 1



Таблица 1. Изходни данни

 

 

Предходен месец

 

 

Текущ месец

 

 

 

 

за единица изделие, лв.

 

 

за единица изделие, лв.

Видове

брой

отн.дял

пълна

нетна

брой

отн.дял

пълна

нетна

изделия

 



себе-

продажна

 




себе-

продажна

 

 

 

стойност

цена

 

 

стойност

цена

 

qo

do

Fco

po

q1

d1

Fc1

p1

Изделие „ММХ”

800

40

45

55

900

36

46

56

Изделие “МХТ”

700

35

51

55

900

36

52

62

Изделие “КТХ”

500

25

65

80

700

28

70

85

Всичко__6__3800__7__5300'>Всичко__148__95600__153__125700'>Всичко

2000

100

Х

Х

2500

100

Х

Х

Таблица 2. Разходи за дейността, лв.






Предходен

месец

Текущ

месец

Видове изделия

за единица

изделие


за всички

изделия


за единица

изделие


за всички

изделия


1. Разходи за основната

дейност













Изделие “ММХ”

40

32000

43

38700

Изделие “МХТ”

48

33600

50

45000

Изделие “КТХ”

60

30000

60

42000

Всичко

148

95600

153

125700

2. Разходи за продажби

на продукцията













Изделие “ММХ”

2

1600

1

900

Изделие “МХТ”

1

700

1

900

Изделие “КТХ”

3

1500

5

3500

Всичко

6

3800

7

5300

3. Административни

разходи













Изделие “ММХ”

3

2400

2

1800

Изделие “МХТ”

2

1400

1

900

Изделие “КТХ”

2

1000

5

3500

Всичко

7

4800

8

6200

Таблица 3. Пълна себестойност на продукцията, лв.



 

Пълна себестойност

Разходи за основна

дейност


Разходи за продажби на

Административни

Видове



 



 

продукцията

разходи

 

изделия

предходен

текущ

предходен

текущ

предходен

текущ

предходен

текущ

 

месец

месец

месец

месец

месец

месец

месец

месец

Изделие “ММХ”

36000

41400

32000

38700

1600

900

2400

1800

Изделие “МХТ”

35700

46800

33600

45000

700

900

1400

900

Изделие “КТХ”

32500

49000

30000

42000

1500

3500

1000

3500

Всичко

104200

137200

95600

125700

3800

5300

4800

6200

Таблица 4. Обобщаваща информация

 

Пълна себестойност на продукцията, лв.

Продажна стойност на продукцията, лв.

Видове

предходен

предходен месец,

текущ 

предходен 

предходен месец,

текущ 

изделия

месец

преизчислен за

месец

месец

преизчислен за

месец

 




фактическия обем







фактическия обем




 

∑qodoFco

∑q1d1Fco

∑q1d1Fc1

∑qodopo

∑q1d1po

∑q1d1p1

Изделие “ММХ”

36000

40500

41400

44000

49500

50400

Изделие “МХТ”

35700

45900

46800

38500

49500

55800

Изделие “КТХ”

32500

45500

49000

40000

56000

59500

Всичко

104200

131900

137200

122500

155000

165700

Таблица 5. Изчислителна процедура



Показатели

Формула

Значение, лв.

I. Изходни данни:

 

 

 1. Пълна себестойност на продукцията за предходния месец

∑qodoFco

104200

 2. Продадена продукция през текущия месец по:

 

 

  а) пълна себестойност на продукцията от предходния месец

∑q1d1Fco

131900

  б) пълна себестойност на продукцията от текущия месец

∑q1d1 Fc1

137200

 3. Нетна продажна стойност на продукцията от предходния месец

∑qodopo

122500

 4. Продажна стойност на продукцията за текущия месец по:

 

 

  а) нетни продажни цени на продукцията за предходния месец

∑q1d1po

155000

  б) нетни продажни цени на продукцията за текущия месец

∑q1d1p1

165700

II. Допълнително изчислени показатели:

 

 

 5. Себестойност на 100 лева продадена продукция за:

 

 

  а) предходния месец

 

85,0612

  б) текущия месец

 

82,8002

 6. Изменение на себестойността на 100 лева продадена продукция за

текущия спрямо предходния месец



 

-2,2610

 III. Влияние на факторите:

 

 

 7. Условни величини на себестойността на 100 лева продадена

продукция при:



 

 

  а) фактическа асортиментна структура на продукцията, пълна

себестойност на единица изделие от предходния месец и нетни

продажни цени на изделията от предходния месец


 

 85,0968

  б) фактическа асортиментна структура на продукцията, фактическа

пълна себестойност на единица изделие и нетни продажни цени

на изделията от предходния месец



 

 88,5161

 8. Установяване влиянието на преките фактори:

 




а) влияние на промените в асортиментната структура на продукцията




0,0355

  б) влияние на промените в пълната себестойност на единица изделие

 

3,4194

  в) влияние на промените в нетните продажни цени на изделията

 

-5,7159

 9. Общо влияние на факторите

 

-2,2610

При подобрения модел за анализ пълната себестойност на 100 лева продукция се изчислява като отношение на сумата на разходите за дейността, формиращи пълната себестойност на продукцията, и продажната стойност на продукцията. По данните от таблица 4 се съставя таблица 5. От получената информация в таблица 5 се вижда, че пълната себестойност на 100 лева продукция за текущия спрямо предходния месец се е намалила 2,2610 лева (82,8002-85,0612), което означава, че ефективността на нетните приходи от продажби на продукцията се е повишила. Това намаление се дължи на влиянието на преките фактори:



  1. Промените в асортиментната структура на продадената продукция. Под влияние на промените в асортиментната структура на продадената продукция пълната себестойност на продукцията се е увеличила с 0,0355 лева (85,0968-85,0612)2. Това означава, че на всеки 100 лева нетни приходи от продажби на продукцията пълната себестойност се е увеличила с 0,0355 лева. Финансовият мениджмънт следва да задълбочи анализа към установяване на промените в асортиментната структура на продадената продукция във връзка с материалоемкостта както на отделните видове изделия, така и на продукцията като цяло.

  2. Промените в пълната себестойност на единица изделие. В резултат от промените в пълната себестойност на единица изделие себестойността на 100 лева продадена продукция се е увеличила с 3,4194 лева ( 88,5161-85,0968). Анализът следва да се задълбочи като се установяват причините за допуснатите относителни преразходи по статии на калкулацията в основната дейност, в дейността по продажбите и в административната дейност.

  3. Промените в нетните продажни цени на изделията. В резултат от увеличението на нетните продажби цени на продукцията себестойността на 100 лева продукция се е намалила с 5,7159 лева (82,8002-88,5161). Изводът тук е, че слабите страни от дейността на предприятието (проблеми с асортиментната структура и с разходите, формиращи пълната себестойност на продукцията) се компенсират посредством увеличението на нетните продажби цени на продукцията.

Заключение

Анализът на себестойността на 100 лева продадена продукция е типичен вътрешен анализ. Въз основа на получената информация финансовият мениджмънт може да взема решения за оптимизиране на асортиментната структура на продукцията посредством спиране на производството на губещо изделие или на изделие, което е с по-ниска рентабилност, замяната на едно изделие с друго, което е с по-висока рентабилност; намаляване на материалоемкостта на изделията; оптимизиране на разходите за продажби на продукцията; оптимизиране на административните разходи, намаляване на загубите от брак в производството и др.


Библиографията

Чуков, К., Р.Иванова, 2014, Финансово-стопански анализ, ИК_УНСС



Chukov, K., R.Ivanova, 2014, Financial and economic analysis, IK_UNWE


1 Означенията в таблиците са: q – натурален обем на продадените изделия от всеки вид; d – асортиментна структура на продадената продукция; Fc – пълна себестойност на единица изделие; p – нетна продажна цена на единица изделие от всеки вид

2 Разликите в получените резултати се дължат на закръгляванията след десетичната запетая






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница