Поход и плаване с кану в североизточна Полша



Дата08.06.2018
Размер60.55 Kb.
#72810
ПОЛША

Поход и плаване с кану в североизточна Полша (10-дневна екскурзия)








Каним ви на 10-дневна екскурзия в североизточна Полша. Ще се изненадате от красотота на местните езера, тревистите хълмове и огромните борови гори близо до границата с Русия, Литва и Беларус. Впечатляващият пейзаж ще ви заплени докато изследваме чудесата на живописните и незамърсени области по време на 5-дневния пешеходен туризъм и 3-дневното плаване с кану по река Черна Ханша. Ще живеем с местните жители и ще отсядаме и в пансиони покрай реката.



Към кого е отправена тази оферта?

Добре дошли са всички на възраст над 18 години, които биха искали да се запознаят с истинската Полша и нейните най-ценни природни забележителности. Добре дошли са и деца, придружени от своите родители или възрастен настойник. Няма възрастови ограничения, трябва само да се чувствате добре за възрастта си и да сте готови за дълги преходи по разнообразен терен. Не се притеснявайте, не се изисква специална физическа подготовка, всичко, от което имате нужда, е здраво тяло и готовност да прекарвате целия ден навън. Ще ви е необходимо специално облекло и екипировка: непромокаемо яке, удобни и здрави обувки и собствени прибори за храна.

Тази програма е само кратък преглед на онова, което предстои - за създаване на най-обща представа. По никакъв начин не бива да се възприема като твърд график. Готови сме да приемем промени, корекции и всякакви предложения от ваша страна.

Ден първи

Групата се среща на централната гара във Варшава. Оттам се взема влак и се пътува до Сувалки. На гарата в Сувалки ни чака микробус, за да отведе групата в град, наречен Бленджишки - на 42 км от Сувалки, който е разположен на границата на Ромницката гора. Вечерта правим кратка разходка по зелена планинска пътека по долината на река Бленджишка по посока на мостовете на Станчики. Връщаме се до квартирата по същия маршрут. Целият пейзаж и чудесните гледки от чистата природа в Ромницката гора само загатват какво ни предстои през следващите дни...



Ден втори
На втория ден поемаме на път, за да изследваме чудесата на Ромницката гора и да уловим пулса на тази чудесна земя - ще чуем звуци на диви животни и ще видим техните следи. Тръгваме по зелена пътека в северна посока. Стигаме близо до границата с Русия. Преминаваме през два природни резервата - “Дзики кат” (Дивия кът) и “Струга житкиемска”.

След 10-километров преход излизаме от гората и продължаваме по живописан маршрут към селото. Оттам тръгваме с микробус. Докато прекосяваме границата с Германия отпреди войната, ще видим как пейзажът се променя и от усамотена гора прелива в хълмиста местност с езера в района на Сувалки.

Отсядаме в село Прзеломка, разположено в западната част на местността, която ще изследваме през следващите няколко дни. Сега, когато имаме малко свободно време, можем да се отпуснем и отморим след дългия преход през гората. Ще се освежим в местната парна баня. След това можем да се насладим на вкусната местна кухня.

Ден трети
През този ден започва нашето приключение в живописния парк Сувалки. Ако времето е хубаво, има възможност да се отиде до чудесната Лесчинова планина. Тя е на около километър и половина на изток от Прзеломки (маршрутът е маркиран с триъгълници с бял ръб). Искрено ви съветваме да станете рано и да се присъедините към нас, тъй като изгревът в този район е наистина впечатляваща гледка.

Започваме с посещение на резервата „Глазовиско Бачаново” , след това ще ни заведат в старо селище с мелница, наречено Туртул, което сега е превърнато в главно управление на Природния парк. Сградите са разположени сред живописна природа. Ще отидем до превъзходна местност, разположена на склона на долината на Чарна Ханча. Оттам тръгваме по жълта пътека, след около 2 км завиваме по червена пътека, която води до село Водзилки. Тук ще посетим традиционната православна църква. След това се връщаме до жълтата пътека и продължаваме пътя си по посока на резервата „Рутка”.


Придвижаме се още 2,5 км, за да вървим по синята пътека около езерото Шурпили. Тази пътека води до обиталището на бобри (спирка № 7), но ако искаме да спестим известно време и около 3 км път, можем да вървим направо като следваме маркировката на жълтата пътека в посока към Замкова планина. По този начин обикаляме в кръг езерото Шурпили и след това се отправяме към Замкова планина.
Когато слезем от планината продължаваме по жълтата пътека. Близо до езерото Копане сменяме пътеката – поемаме по синята, докато стигнем Цизова планина (Цизова гора). Стигаме до село Ужджейк, където ще преспим две нощи.

Ден четвърти

Излизаме от селото по черната пътека на север. Прекосяваме река Шепчуха до 125-годишната мелница. Там, където пътят тръгва към гората, завиваме наляво близо до езерото Камендул. След това следваме образователния жълт маршрут. Минаваме покрай така нареченото Боброво Жрудло (Извора на бобрите - спирка №10 -място, направено от бобрите) и една запустяла мелница в Ячно. След това се движим по зелената пътека и минаваме покрай хвощ, достигащ до 1 м височина. Стигаме до подножието на хълм, на който се намира едно от най-известните красиви кътчета в този район - „На очи”.


След като се насладим на прекрасни гледки се връщаме обратно, по същия маршрут. Приблизително в средата на спускането към езерото Ячно завиваме вдясно и вървим по пътеката към по-равен терен, след това завиваме вдясно и след около 500 м излизаме на красива поляна с малкото езеро Чисувек. Минаваме покрай езерото и пресичаме червения маршрут, след което завиваме вдясно. Маршрутът образува дъга надясно и води до синята пътека на запад в посока към Стара Ханча – в миналото там имаше имение, разположено в северния край на езерото Ханча.

От Стара Ханча поемаме по гористия бряг на езерото в южна посока. След 4 км се озоваваме в село Бласковизна и тръгваме по черната пътека на изток. Отправяме се към резервата „Глазовиско Лопуховские” (областта Лупоховские морени). Черната пътека свършва на кръстопътя със зелената пътека, която води до нашето място за преспиване.



Ден пети
Тръгваме с автобус от Природният парк Сувалки през град Сувалки до езерото Вигри. Тук ще посетим един стар манастир (Вигри – името е същото, както това на езерото), който датира от първата половина на 18 век.

След като посетим манастира, се отправяме с автобус до мястото за пренощуване, но това, разбира се, не е краят на нашите странствания. Тръгваме на дълъг път към Национален парк Вигерски, в дебрите на Августовата гора. И така, тръгваме от Мачкова Руда, където в края на гората има къща, принадлежаща на художник - професор Андрю Струмило. Тук можем да видим старата лиственица, висока 26 м.


Оттам се отправяме по синята пътека към местност, наречена Вегзал, на брега на езерото Вигри. От малкото езеро Шлепиец се насочваме към бившия лагер на Червения кръст, където ще видим един паметник. Път, който води на югоизток, ни отвежда до строго охранявания резерват за животни “Сухе Багно”. Оттам поемаме обрато по същия маршрут към Червения кръст. След това тръгваме към езерото Конопняк, а после се движим по синия маршрут към Мачкова Руда.

Ден шести

Този ден ще плаваме с кану. Но преди това ще посетим едно известно селище, където възрастни жени продават вкусен кекс с малини, ягоди и боровинки, зеленчуци, плодове и местни сувенири. След като прекосим селото влизаме в гората, където можем да се насладим на прекрасни гледки. Заобиколени сме от огромни борове. Канутата ни извеждат до пансион на брега на реката Фрацки.



Ден седми
Пригответе се за гребане покрай най-живописните пейзажи. Гледката наистина е впечатляваща - има вековни борове, смърчове на по над 400 години, дъбове. Ще отседнем в пансиона на брега на реката “Ялови руг”, където ще опитаме местно ястие – картофено печиво под формата на снаряд с пълнеж от месо (картаче).

Ден осми

Преминаваме последната част от плаването ни с кану по Чарна Ханча. След това се насочваме на изток към Августовски канал. Той минава през 5 езера – ние ще отседнем на брега на шестото, където е мястото ни за нощуване (езерото Гурчицкие).



Ден девети

Предпоследният ден от нашето приключение. Преминаваме през Августовската гора към природния резерват “Курианские Багно”. Този преход е около 15 км и през цялото време пътят минава през гората. Тръгваме от пансиона край реката пеша по посока на последния шлюз, покрай който сме преминали предния ден. Пресичаме канала и вървим на юг по горска пътека. След 6 км има синя пътека, която води до резервата “Курианские Багно”.

След още 5 км все още се движим по същия път (синята пътека следва посока запад), който води към горското селище Вилковня. След още един километър се качваме на автобус, който ни отвежда до мястото на последната ни нощувка - горска хижа в Саженек.

Ден десети

Е,... днес напускаме нашия пансион и се отправяме по обратния път към Варшава.









Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница