Политическо обръщение на президента на казахстан н. А. Назарбаев към съвета за сигурност на организацията на обединените нации концептуалната визия на казахстан



Дата21.01.2018
Размер73.84 Kb.
#49414


По случай старта на пълномощията на Казахстан като непостоянен член на Съвета за сигурност на ООН за 2017-2018 година

ПОЛИТИЧЕСКО ОБРЪЩЕНИЕ НА ПРЕЗИДЕНТА НА КАЗАХСТАН Н.А.НАЗАРБАЕВ КЪМ СЪВЕТА ЗА СИГУРНОСТ НА ОРГАНИЗАЦИЯТА НА ОБЕДИНЕНИТЕ НАЦИИ

КОНЦЕПТУАЛНАТА ВИЗИЯ НА КАЗАХСТАН

за укрепване на глобалното партньорство с цел изграждане на сигурен, справедлив и процъфтяващ свят
От 1 януари 2017 година Република Казахстан започна своята работа в Съвета за сигурност на Организацията на обединените нации (ООН) в качеството си на непостоянен член за предстоящ двугодишен период.

Казахстан е благодарен на всички държави-членки на ООН, които подкрепиха неговата кандидатура. Избирането на нашата държава в Съвета за сигурност ние разглеждаме като наша висока отговорност и доверие на световната общност към нашата страна и нейната миролюбива политика, към казахстанските инициативи и предложения по укрепване ролята на ООН в осигуряването на мира и сигурността на планетата.



Приветстваме и започването на работата от 1 януари 2017 г. на новия Генерален секретар на ООН г-н Антониу Гутериш. Казахстан споделя и подкрепя неговото виждане, приоритети и благородни усилия, напълно съвпадащи с онези идеали и принципи, които Казахстан ще защитава в Съвета.

На 2 март 2017 гoдина се навършват 25 години откакто Република Казахстан е член на ООН.

В течение на четвърт век нашата страна демонстрира стриктно спазване на целите и задачите на Устава на ООН, нормите и принципите на международното право.



В Съвета за сигурност Казахстан ще работи по дневния му ред обективно и безпристрастно, ръководейки се от първостепенна важност на запазването и укрепването на мира и сигурността. Имаме намерение да работим с всички членове на съвета за сигурност на равноправна основа, ще допринасяме за постигане на компромиси и консенсус, с цел укрепване на световния мир и сигурност.

Ще съдействаме за възстановяването и развитието на сътрудничеството, изграждането на доверие между всички държави-членки на ООН и, преди всичко, сред постоянните членове на Съвета.

По всички въпроси от дневния ред на Съвета нашата страна ще взаимодейства конструктивно със Съвета за сигурност и неговите помощни органи, а също със Секретариата на ООН и неговите съответни поделения.

Ние ще се стремим към това, държавите-членки на Съвета за сигурност да разбират важното значение на създаването на обновен, съответстващ на XXI век, модел на отношения между държавите, така че да се формира колективна отговорност при решаването на глобалните и регионалните предизвикателства.

Ръководейки се от тези принципи по време на работата си в съвета, Казахстан поставя пред себе си следните приоритети.

ПЪРВО. За Казахстан, който пръв в света преди четвърт век закри Семипалатинския изпитателен ядрен полигон и унищожи мощен ядрен арсенал, най-важен въпрос за оцеляването на човечеството е постигане на свят, свободен от ядрено оръжие.

Ние ще продължим да обединяваме усилията на световната общност нашата планета да се освободи от ядреното оръжие чрез последователно укрепване и разширяване на режима за неразпространение, а също стриктно спазване на резолюция № 1540 на Съвета за сигурност.

Приветствайки постигането на договореностите по иранската ядрена програма и тяхната реализация, Казахстан ще работи за тяхното моделно прилагане във всички аналогични ситуации и кризи. В този план имаме готовност активно да работим с координатора на Съвета по неговата резолюция 2231.

Заедно с това в този контекст като важна задача Република Казахстан вижда бързо и конструктивно решаване на проблема с ядреното оръжие на Корейския полуостров, нашата страна е за незабавно възобновяване на многостранните преговори по този въпрос.

Като идеален вариант, Казахстан призовава всички държави-членки на ООН, по-специално – постоянните членки на Съвета за сигурност, да освободят света от ядреното оръжие към 100-та годишнина на ООН през 2045 година.

ВТОРО. В Съвета за сигурност усилията на Казахстан ще бъдат насочени към създаване на всички условия за предотвратяване и пълно премахване на заплахата от глобална война чрез намаляване на степента на военна конфронтация на глобално и регионално нива.

Убедени сме, че постигането на мир и отказ от войните като средство за решаване на междудържавните проблеми е централен въпрос на оцеляването на човечеството през ХХІ век. В този план Казахстан ще лансира реализацията на моя Манифест „Светът. 21 век, който съдържа алгоритъм за съвместни действия по прекратяване на конфликтите и насилието.

Казахстан е за по-нататъшно усъвършенстване на системата за миротворчество на ООН и планира да увеличи количеството на своите военни наблюдатели и миротворци в мисиите на ООН по подържането на мира.

По време на работата си в Съвета смятаме да допринасяме за мирното урегулиране на палестинско-израелското противопоставяне, конфликтите в Близкия изток, Афганистан, на пространството на ОНД, деескалация на напрежението на Корейския полуостров, разрешаване на кризи в Африка и Азия.

ТРЕТО. Казахстан е първата държава от Централна Азия, избрана в Съвета за сигурност на ООН.

Имаме намерение да работим активно за лансиране на интересите на всички държави от нашия регион по осигуряване на неговата стабилност и сигурност, ефективно противодействие на регионалните предизвикателства и заплахи, укрепване на сътрудничеството и съдействие на неговия ръст и развитие.

Убедени сме, че в Централна Азия може да се формира и изпробва модел за регионална зона на мира, сигурността, сътрудничеството и развитие въз основа на хармоничното съчетание на интересите на всички заинтересовани страни.

По време на нашето председателство в Съвета смятаме да инициираме широки, балансирани, съдържателни и продуктивни дискусии по ситуацията в Афганистан и мерките по укрепване на мира, скигурността и развитието в Централна Азия, а също последващо приемане на специален документ.

Ние сме за бързо връщане към нормален живот в Афганистан, на страната да се оказва разнопланова помощ в икономическото и социалното й развитие, в противодействието на заплахите за мира и сигурността, укрепване на възможностите на тази държава. Готови сме целенасочено да работим като председател на Комитет 1988 по Афганистан/Талибан.

ЧЕТВЪРТО. Днес международният тероризъм и екстремизмът са едни от главните и остри предизвикателства пред глобалния свят и неговата сигурност. В много региони по света кризата е предизвикана от дейността на международни терористични групировки. Само със съвместните усилия на всички държави, международни и регионални организации и други ключови партньори можем да пречупим разгръщащата се криза и победим това зло. В този план Казахстан призовава да се активизира диалогът между политическите и религиозните лидери, преди всичко в контекста на насилствения екстремизъм и радикализъм.

С това свое убеждение Казахстан ще председателства в Комитет 1267 на Съвета за сигурност по ИДИЛ (Даеш) и Ал Кайда.

Планираме да предложим на страните-членки на ООН и на Съвета за сигурност на ООН да подготви Астанински кодекс за поведение при провеждане на международни антитерористични операции, който може да стане основа за формиране на Глобална антитерористична коалиция (мрежа) под егидата на ООН, която предложих да се създаде в своето изказване на 70-та сесия на Общото събрание на ООН.

ПЕТО. Постигането на устойчив глобален мир е невъзможно без постигането на пълен мир и сигурност в Африка.

Като държава-наблюдател в Африканския съюз и председател на Комитета на Съвета за сигурност по Сомалия/Еритрея Казахстан ще дава своя принос към международните усилия по националното помирение и възстановяване на мира, както в региона на Африканския рог, така и на целия континент.



ШЕСТО. Убедени сме, че само като осигурим непрекъсната връзка между мира, сигурността и развитието (security-development nexus), ще можем заедно да извършваме комплексни действия по постигане на дългосрочна стабилност и устойчив мир. В основата на такава връзка трябва да стоят съвместните мерки по предотвратяване на войните и конфликтите, защита правата на човека, реализацията на Целите за устойчиво развитие, борбата с промяната на климата, в това число чрез изпълнение от всички страни-членки на своите ангажименти в рамките на Парижкото споразумение по промяната на климата.

Казахстан ще продължи да дава своя практически принос в постигането на устойчиво развитие. Една от тези стъпки е провеждането през лятото на 2017 година в Астана на специализирано международно изложение „ЕКСПО-2017” с тема „Енергията на бъдещето”, насочена към развитието на устойчива енергия и минимизиране на последиците от промяната на климата – тези важни компоненти на превантивната дипломация.



СЕДМО. По време на работата си в Съвета за сигурност на ООН Казахстан ще подкрепя подготвянето и приемането на решения, насочени към адаптирането на Съвета и цялата система на ООН към заплахите и предизвикателствата за човечеството през XXI век и повишаване ролята на Световната организация в световните дела.

ООН, както и другите глобални структури на следвоенното време, трябва да съответстват на високите изисквания на ХХІ век.

Казахстан ще полага усилия за разширяване на сътрудничеството между всички регионални организации за колективна сигурност на Европа и Америка, Азия и Африка.

С цел обединяване усилията и формиране на колективна политическа воля по укрепване на глобалната и регионална сигурност и стабилност, осигуряване на истинско доверие между държавите, предлагаме да провеждаме един път в годината или на две години заседания на Съвета за сигурност на ниво държавни и правителствени ръководители на страните-членки на Съвета.
Целите и задачите, изложени в това Политическо обръщение, са политически приоритети и практически компоненти в работата на Казахстан като непостоянен член на Съвета за сигурност през 2017-2018 година.

Казахстан е настроен да работи в Съвета с всички страни-членки по посочените приоритетни направление открито, обективно и без политическа конюнктура, отговорно, балансирано и конструктивно.



Казахстан разчита на подкрепа от партньорите си за своите инициативи по постигане на важна цел – да направим света през ХХІ век сигурен, справедлив и процъфтяващ.


гр. Астана, 1 януари 2017 г.



Каталог: bulgarian -> wp-content -> uploads -> 2013
2013 -> От идеята за Евразийски съюз към нови перспективи пред евразийската интеграция
uploads -> Концепция за външната политика на Република Казахстан
uploads -> На президента на Република Казахстан Нурсултан Назарбаев към народа на Казахстан от 31 2017 г
2013 -> На държавите, които имат споразумения с Република Казахстан за безвизови взаимни пътувания за граждани, притежаващи различни видове паспорти
2013 -> Поглед към бъдещето: модернизация на общественото съзнание президентът на Република Казахстан Нурсултан Назарбаев въведение


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница