Помагало за моделиране на обекти



страница1/5
Дата30.12.2017
Размер0.74 Mb.
#37863
  1   2   3   4   5
Помагало за моделиране на обекти:
Пример 1:

Тук ще намерите достатъчно примери и обяснения, подбрани подходящо за съответната възрастова група. Примерите са почти изцяло свързани с работата в следващите упражнения.



Система

1. Една формулировка на дефиницията за понятието „Система е: Системата е единица конструирана от обекти, обединени чрез релации. Тези обекти и тези релации са снабдени със свойства.

2. Да се опише една такава система означава:

да се определят нейните обекти;

да се определят техните свойства;

да се определят стойностите, които могат да приемат тези свойства;

да се определят нейните релации;

да се определят техните свойства;

да се определи нейната дейност и нейната организация.

3. Пример: Да разгледаме системата Хидросфера:

Обекти и свойства на обектите

Системата е съставена от обекти: Напр. „Море”, „Океан”, „Подземни (почвени и подпочвени) води”; „Река”, „Езеро”, „Блато”, „Ледник”1 .

Свойства на тези обекти могат да са: Напр. „дължина на река”; „средна дълбочина на океан”; „най-голяма дълбочина на океан”; „средна дълбочина на море”; „най-голяма дълбочина на море”; „географско наименование на езеро”; „брой притоци на река”; „местопложение на река”; „водосборен басейн на река (в хил. кв. км)”; „име на река”; „местопложение на езеро”; „Среден обем на водата на океан”; „дълбочина на езеро”; „площ в кв. км” и т.н.2.

Нека подредим в таблица гореизброените обекти (от примера тук), а към всеки обект да добавим и принадлежащо му, според нас, свойство от приложения по-горе списък от свойства. В резултат се получава следното:



Обект

Свойства

Море

„средна дълбочина на море”; „площ в кв. км”;

„най-голяма дълбочина на море”



Океан

„средна дълбочина на океан”; „най-голяма дълбочина на океан”; „Среден обем на водата на океан”; „площ в кв. км”

Подземни води




Река

„име на река”; „местопложение на река” ;

„дължина на река” ; „брой притоци на река”;

„водосборен басейн на река (в хил. кв. км)”


Езеро

„местопложение на езеро”; „дълбочина на езеро”; „географско наименование на езеро”

Блато




Ледник




Релации между обектите

Между гореизброените обекти бихме могли с лекота да споменем и не малко на брой релации, напр. да формулираме следните релации3:



Релация__Обект'>Обект

Релация

Обект

Река

„се влива в”

Океан

Река

„е приток на”

Река

Като примерни свойства на релацията „се влива в” между обектите „Река” и „Океан” можем да посочим:

Релация

Свойства на релацията

„се влива в”

„място на вливане”

„обем на вливаната вода (за минута)” и т.н.



4. Всеки обект има свои представители.

Напр. Представители на обекта „Река” са реките с имена: Нил, Амазонка, Дунав, Марица, Арда, Мисисипи, Волга и т.н.



5. За всеки представител на обекта, неговите свойства имат конкретни стойности.

Напр. За някои от изброените по-горе свойства на обекта „Река”, даваме стойности за цитирани по-горе представители на този обект:



Свойства на обекта „Река”

„Име на река”

„местопложение на река”

„Дължина на река (в км)”

„Водосборен басейн на река (в хил. кв. км)”

............

Нил

Африка

6 671

2 870

............

Амазонка

Южна Америка

6 518

7 180

............

6. Всяка релация между обекти има свои прояви:

Напр. Представителят на обекта „Река” - Амазонка „се влива” в представителя на обекта „Океан” – Атлантически океан, като всяка секунда се вливат 220 000 куб. м вода и мястото на вливане е горната част на източния бряг на Южна Америка, в територията на Бразилия.







Обект

Релация

Обект

Река

„се влива”

Океан

Проява на релацията между обектите „Река” и „Океан”

Река Амазонка

„се влива”

Атлантически океан
7. За всяка проява на релацията, нейните свойства имат конкретни стойности.

Релация

Свойство

Стойност

„се влива”

„място на вливане”

Напр. горната част на източния бряг на Южна Америка, в територията на Бразилия

Упражнение 1.5. Придобиване на начални познания за информационна система, естествен и изкуствен обект.

В настоящето упражнение ще запознаете учениците с понятия като информационна система, естествен и изкуствен обект, модел. Следващия материал поднесете на учениците, пример след пример под формата на дискусия. Стимулирайте ги да участват в дискусията, като ползват новите термини.



Информационна система

По дефиниция Информационната система е едно възможно представяне на коя да е система (по-конкретно на всяка организирана човешка система).

Ще коментираме следните понятия:


    • Естествен обект:

Обектите на хидросферата съществуват и се развиват сами по себе си, независимо от това дали ние се интересуваме от тях, дали ги именуваме и класифицираме по различни, определени от човека, признаци и категории. Те са естествени обекти.

    • Изкуствен обект:

От друга страна в своето развитие, човешкото общество опознава все повече и повече тези естествени обекти и научавайки повече за тях, започва да ги именува, да ги поставя в различни групи и категории, според определени от него признаци. Така човекът започва да описва естествените обекти по свой начин, като им присвоява свойства, според нивото на своите познания, с измислени от него названия. Така човекът „конструира” собствени обекти, които са едно възможно представяне на съответните им естествени обекти. По този начин човекът представя информацията за естествените обекти по удобен за запомняне и съхраняване начин. Тези обекти приличат до голяма степен на съответните естествени обекти, но не са същите като тях, защото човешкото познание има предел. Тези обекти не съществуват реално, затова се наричат изкуствени обекти. Те са модели на естествените обекти и са конструирани от човека с определена цел.

Пример 1:

Напр. Реката, като естествен обект, съществува в реалния свят и има хиляди реки по света и те са реални обекти. Това са всичките реки по Земята, които извират, текат, вливат се, пресъхват и т.н., независимо от човека и познанията му за тях.

Но „Река”, като изкуствен обект е това, което човек знае за нея, това, което може и желае да опише за нея. Този обект не съществува реално. Той е един възможен образ (модел) на естествения обект.

Пример 2:

Напр. Ако описваме обекта „Река” само със свойствата: „Име на река”; „местопложение на река”; „дължина на река”; „водосборен басейн на река (в хил. кв. км)”; „брой притоци на река”, получаваме едно възможно описание на естествения обект „Река”, един възможен модел на този естествен обект.

Със сигурност има още много, много неща, които да се узнаят за естествения обект „Река” и така с увеличаването на познанието на човека, той може да добавя свойства в изкуствения обект „Река”. И така, в този процес изкуственият обект ще прилича все повече и повече на естествения, но винаги ще остане нереален, несъществуващ. Той не може да съществува и да се развива самостоятелно, без да бъде конструиран от човека.

От тук нататък често ще казваме модел, вместо изкуствен обект

Важно е какви са познанията на човека, който конструира изкуствения обект (модела) и каква е целта.

Пример 3:

Ако го конструира човек с малко познания за съответния естествен обект, то той ще изглежда по един начин, а ако го конструира човек с повече познания за естествения обект, то той ще изглежда по друг начин.

Напр.

Автор 1: Реката Нил е в Африка.

Автор 2: Реката Нил се намира на континента Африка, дължината й е 6671 км, а водосборния й басейн е 7 180 кв. км.

За Автор 1: Изкуственият обект „Река” има 2 свойства: „Име на реката”; „Континент, на който се намира реката”.

За Автор 2: Изкуственият обект „Река” има 4 свойства: „Име на реката”; „местопложение на река ”; „Дължина”; „Площ на водосборния басейн”.

Изкуствените обекти на Автор 1 и на Автор 2, независимо че визират един и същ естествен обект, са различни. Те представят различни образи на естествения обект „Река”.

Необходимо е да отбележим и подчертаем, че изборът на свойства за един обект, зависи и от целта, с която се описва. За да се разбере, че целта на конструиране на един изкуствен обект е от значение, ще разгледаме следния пример:

Пример 4:

Напр.


Случай 1: Трябва да се опише естествения обект „Река” с цел „да се представи в час по география напр. на ученици от 5 клас”.

Случай 2: Трябва да се опише естествения обект „Река” с цел „да се изучат условията на живот в нейните води от научен институт”.

В Случай 1: Може би е достатъчно да се разгледа изкуственият обект „Река” със следните свойства: „Име на реката”; „местопложение на река”; „Място на извиране”; „Място на вливане”; „Вид делта на реката”; „Дължина”; „Площ на водосборния басейн”; „Информация дали е плавателна”; „Информация за водата в реката”; „Нещо забележително за нея”.

В Случай 2: Ще се наложи да се разгледа изкуственият обект „Река” с колкото се може повече свойства, особено такива, които са пряко свързани с условията на живот в нейните води. Може би толкова свойства, колкото съвременната наука познава.

Описание на някои обекти на информационната система Хидросфера

В рамките на този проект, ще се ограничим само в определянето на споменатите в началото обекти на системата Хидросфера, техните свойства и стойностите, които могат да приемат тези свойства.



Предварителни действия

Упражнение 1.6. Съставяне на списък от термини и понятия

Задачата на това упражнение е да се състави списък от възможно най-много понятия и термини, които се ползват за характеризиране на системата „Хидросфера”, отнасящи се за обектите Океан, Море, Езеро, Река, Блато, Подземни води, Ледник и да се подредят в азбучен ред. В това и в следващото упражнение, екипите ще продължат да работят под ръководството на своя Председател на секция.

Накарайте учениците да се запознаят със системата „Хидросфера”, като ползват за целта учебници, енциклопедии, справочници, Интернет, специалисти в областта. Предоставете възможност и достатъчно време на учениците да се запознаят в по-голяма степен с предложената система „Хидросфера”.

Предоставете на учениците Съставен от вас списък-предложение от понятия и термини. Нека съберат своя информация и направят свое предложение допълване на списъка от термини и понятия или за отхвърляне на някои включени. Всеки екип ще попълни свой списък с допълнения, който се представя пред класа за обсъждане и одобрение

Дискутирайте предложенията на екипите. Всяко предложение за допълване на списъка обмислете много внимателно и след това обсъдете с учениците. Трябва де се преценява дали предложеното е правилно формулирано, за кои обект се отнася, интересно ли е за изучаване и т.н. Отхвърлете го или го приемете, но с изключително внимание, за да не се получи усложнение в по-нататъшната работа. След дискусията оформете общ за целия клас списък от термини и понятия. Класа трябва да разполага с общо предложение. Завършете с избран списък4.



Списък-предложение:

Име на езеро, Площ в кв. м, Океан, Местопложение на езеро, Брой на реките, които се вливат в река, Вид вода (солена, прясна в ледници, прясна в реки, езера, блата, подземни води) в световния океан и водите на сушата, Вид речно устие, Водосборен басейн на река (хил. кв. км), Географско наименование на езеро, Дълбочина на езеро, Средна дълбочина на море, Площ на езеро в кв. км, Име, Средна дълбочина на океан, Списък на водни течения в океан, Дължина на река, Среден обем на водата на океан, Езеро, Средна соленост на водата на моретата и океаните, Най-голяма дълбочина на океан, Най-голяма дълбочина на море, Животни в океаните и моретата, Животни във водите на сушата, Блато, Име, Местоположение на река, Място на вливане на река, Ледник, Море, Приливи, Подводен релеф на световния океан, Име, Подземни (почвени и подпочвени) води, Приливи, Растения във водите на сушата, Растенията в океаните и моретата, Река, Брой притоци на река, Свойства на океанската и морската вода, Цвят на океанската вода, Плътност на океанската вода, Океанска и морска флора, Съдържание на соли във водите на сушата, Средна годишна температура на повърхностните океански води, Фауната в океана, Форма на устието на река, Вълни в океаните и моретата – размер, Морски прилив – измерение, Океански прилив – измерение, Площ в кв. км.

Упражнение 1.7. Записване на списъка от термини и понятия в документ на Word и подреждане в азбучен ред.

Задачата на настоящето упражнение е: избрания в предишното упражнение списък да се въведе в документ изработен с приложението Microsoft Word, да се подреди по подходящ начин и да се сортира във възходящ ред.



Записване на информацията във файл

Всеки екип трябва да създаде свой документ с приложението Microsoft Word, който записва под примерното име Modeliranе.doc. Възложете задача на екипите да изработят таблица от следния вид:



Понятие, термин

Категория













Да попълнят в първата колона на тази таблица, данните от списъка на предишното упражнение в реда, в който са ги записали и да съхранят направеното.

Понятие, термин

Категория

Име на езеро




Площ в кв. км




Океан




Местопложение на езеро




................................




Подреждане на списъка в азбучен ред.

Възложете на учениците да сортират информацията в първата колона на тази таблица във възходящ азбучен ред. В резултат таблицата добива следния вид:



Понятие, термин

Категория

Блато




Брой на реките, които се вливат в река




Брой притоци на река




................................




Животните във водите на сушата




Име




Име




Име




Име на езеро




................................




Форма на устието на рекa




Цвят на океанската вода




Упражнение 2.1. Категоризиране на понятията от списъка

В това упражнение ще се извърши категоризиране на понятията от списъка в категориите: „Oбекти” на системата Хидросфера и „Свойства на обекти”. Учениците ще попълнят втората колона „Категория” от таблицата в документа Modelirane.doc на два етапа. За упражненията от този модул, отговорността и ръководството на работата на екипите се поема от отговорниците „Моделиране”.



Обекти:

Нека всички екипи отворят файла Modelirane.doc, който създадоха в предишния модул и разгледайте първата колона. Проследете списъка последователно и се опитайте да откриете всички понятия в първата колона, които са имена на обекти. Първото, което се забелязва е „Блато”. До него във втората колона „Категория” отбелязваме Обект. Отбележете в таблицата по следния начин:



Понятие, термин

Категория




Блато

Обект




Накарайте учениците по екипи да разгледат списъка и да се опитат да определят останалите понятия, които са имена на обекти, като отбелязват това по същия начин във втората колона на таблицата. Нека оцветят редовете на обектите в цвят по техен избор (напр. цвят на шрифт или фон на клетка5, за всеки обект различен цвят). В резултат се отделят като обекти понятията: Блато, Езеро, Ледник, Море, Океан, Река, Подземни (почвени и подпочвени) води.

Понятие, термин

Категория




Блато

Обект

< ---

........







Езеро

Обект

< ---

..........







Ледник

Обект

< ---

..........







Море

Обект

< ---

.........







Океан

Обект

< ---

..........







Подземни (почвени и подпочвени) води

Обект

< ---

..........







Река

Обект

< ---

..........







Каталог: documents
documents -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
documents -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
documents -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
documents -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия
documents -> Издадени решения за преценяване на необходимостта от овос в риосв гр. Шумен през 2007 г
documents -> За сведение на родителите, които ще заплащат таксите по банков път цдг” Червената шапчица”
documents -> Стъпки за проверка в регистър гаранции 2016г. Начална страница на сайта на ауер електронни услуги
documents -> Общи въпроси и отговори, свързани с държавните/минималните помощи Какво е „държавна помощ”


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница