Посланици на церн



Дата27.09.2016
Размер41.21 Kb.
#10838
ПОСЛАНИЦИ НА ЦЕРН
От 06.10.2014г. до 10.10.2014г. се проведе Първата Национална програма за квалификация на учители по професионална подготовка от област на образование „Техника“ в CERN - Женева, организирана от Министерството на образованието съвместно с образователния офис в CERN. Директорът на Централния офис за обучение и квалификационни програми  - г-н Ролф Ландуа откри началото на програмата. От Българска страна участва  професор Роман Захариев (Институт по системно инженерство и роботика, БАН; СУ „Кл. Охридски; Инстритут по ядрени изследвания и ядрена енергия, БАН), Кремена Недкова- Караиванова („Квалификация и кариерно развитие“ в МОН), Зорница Захариева (ЦЕРН) и Свежина Димитрова (Директор на Народна астрономическа обсерватория и планетариум „Николай Коперник“, град Варна).

Основните идеи на Програмата са:

-осъществяване на тесни връзки между средното образование и научно - изследователските центрове;

-да се докоснат учителите до най-новите технологии в световния научен център CERN и да се отговори на техния интерес към новостите в науката;

-да се повиши интереса на учениците към природо-математическите и инженерни дисциплини.

В програмата участваха 40 преподаватели от професионални гимназии и старши експерти по професионално образование от РИО, между които и преподавателите- инженери от ПГЕЕ „Константин Фотинов“ град Бургас инж. Мариана Георгиева и инж. Недка Шопова.

По време на обучителна програма те се запознаха с физиката на елементарните частици, ускорителите, откритието на Хигс бозона, машинния дизайн и CAD системи, медицинската физика и нейното приложение в съвременната диагностика и лечение, както и с информационните системи за обработка на данни- GRID и WWW.

В рамките на 40 учебни часа бе проведено обучение от университетски преподаватели от СУ“Климент Охридски“ , учени от БАН и специалисти, работещи в ЦЕРН – проф. Роман Захариев, проф. Пламен Яйджиев, проф. Леандър Литов , Зорница Захариева, Светломир Ставрев, Георги Анчев, Мирослав Атанасов, д- р Петър Ванков, Георги Митев, Димитър Младенов, Катя Сергеева, Цветелин Кръстев, Петър Христов, Фани Вълчкова- Георгиева , Георги Георгиев, Иван Глушков, Васил Василев и други.

Под ръководството на физика Цанко Спасов, Петя Лилова и Мария Шиякова участниците в програмата разгледаха посетителския център GLOBE и детекторите ATLAS и CMS в каверните на 100 метра под земята. За да се запознаят с необятния свят на ЦЕРН учителите бяха придружавани от Иван Глушков и Васил Василев- в контролния център на LHC (Големият Адронен Колайдер - Large Hadron Colider) наблюдаваха работата на компютрите, част от Грид системата за обработка на данни, разгледаха тестовата установка на LHC магнитите, фабриката за антиматерия АД, първия ускорител SC (synchrocyclotron- пуснат през 1957 г. и спрян през 1990г. с мощност 600 MeV), посетителския център Мicrocosm. При визитата на AMS експеримента бе наблюдавана на живо работата на астронавтите от Международната космическа станция. Алфа магнитният спектрометър (AMS) е експеримента от физика на частиците, който измерва космическите лъчения и следи за доказателства за наличие на тъмна материя и антиматерия. В последния ден от програмата участниците под ръководството на Иван Глушков и Konrad Jende проведоха лабораторни упражнения в School lab за регистриране на космически частици.

За основно постижение на ЦЕРН се смята експерименталното потвърждение на стандартния модел на физиката на частиците. През 2012 с помощта на големия адронен колайдер е потвърдено съществуването на Хигс бозона. След неговото откритие учените в ЦЕРН търсят тъмната материя, която според физиците е 96% и е основата на Вселената.



Най- важните открития на ЦЕРН, намерили световно приложение:

1. През 1989г. е създадена глобалната мрежа WWW (World Wide Web), която осигурява непрекъснат достъп до милиони сайтове с информация в различни географски район и включва хипервръзки, база данни и възможност за редактиране на документи.

2. Грид ( GRID) технологиите изграждат нова инфраструктура, разпространена по целия свят,която предоставя непрекъснат достъп до изчислителни ресурси и ресурси за съхранение на данни.

3. В медицината – чрез линейни ускорители се създава зареден адронен лъч, който отдава енергията си в материята и може да се улови тумор в организма,дори да е от една клетка. Около 17 000 от 30 000 ускоритела работещи в света днес се използват в медицината.



Учителите от ПГЕЕ „К. Фотинов“ се завърнаха като посланици на мисията на ЦЕРН:

1. НАУКА. Търси отговори за фундаменталните въпроси за Вселената, разширява границите на знанието – например тайните на Големия Взрив /BIG BRANG/.

2. НОВИ ТЕХНОЛОГИИ И ИНОВАЦИИ.

Разширява предела на технологиите- развива нови технологии ,които намират приложение в различни области:

- глобалната мрежа УЕБ/WWW/ .

- новата версия на глобалната мрежа – решетка /ГРИД/;

- помага на медицината за диагностика и терапия на сериозни заболявания;

3. ОБРАЗОВАНИЕ.

Подготвя утрешните учени и инженери :

- от май до септември има групи за обучение от цял свят;

- има постоянно действащи летни студентски програми;

4. СЪТРУДНИЧЕСТВО.

Обединява хората от различни страни и култури:

- ЦЕРН са отворени за целия свят:

- тук работят над 10000 учени от 85 страни;

- тук на една маса са дискутирали дори учени от Израел и Палестина.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница