Постъпили въпроси от кандидати и разяснения по тях по процедура bg16rfop002 001 „подобряване на производствения капацитет в мсп“



Дата13.10.2018
Размер286.94 Kb.
#86635



ПОСТЪПИЛИ ВЪПРОСИ ОТ КАНДИДАТИ

И РАЗЯСНЕНИЯ ПО ТЯХ ПО ПРОЦЕДУРА BG16RFOP002-2.001 „ПОДОБРЯВАНЕ НА ПРОИЗВОДСТВЕНИЯ КАПАЦИТЕТ В МСП“










Дата на получаване

Данни на подателя (име и/или ел. поща) / Въпрос

Разяснения от УО

Дата на разясненията от УО: 29 юни 2015 г.

237.

15.06.2015 г.

Здравейте!
Препращаме ви въпрос във връзка с отворената за кандидатстване процедура "BG16RFOP002-2.001 „ПОДОБРЯВАНЕ НА ПРОИЗВОДСТВЕНИЯ КАПАЦИТЕТ В МСП“, тъй като до момента не е публикуван отговор на него, а и не сме сигурни дали е получен при вас.

Фирмата ни е фармацевтично производство и обмисляме кандидатстване по ОПИК.

При изготвяне на Бизнес плана се появи въпрос:

В таблица 12Б, в колона 2 Данъчна амортизируема стойност, се изисква да се запише цената на придобиване на активите. В прогнозния паричен поток, на ред Инвестиции в ДМА, се взема сумата от колона 2 на таблица 12Б и никъде не се отразява получаването на сумата като финансиране (като безвъзмездна финансова помощ).

В таблица 12Б коя стойност трябва да се посочи:

- стойността на общо допустимите разходи (БФП + СФ) или

- само стойността на собственото финансиране?
Подател: Катерина Колева

Ел. поща: veta-pharma@veta-pharma.com


Моля, вижте разяснението на УО по Въпроси 193 и 214.

В допълнение, следва да имате предвид, че в колона 2 Данъчна амортизируема стойност на таблица 12б, се записва цената на придобиване на актива, т.е. стойността на общо допустимите разходи за всеки актив.

Моля, имайте предвид, че при несъответствие на посочените стойности на данъчно амортизируеми активи в Бизнес плана с тези, заложени във Формуляра за кандидатстване, т. 5 „Бюджет“, колона „Стойност/Сума“, оценителната комисия служебно ще извършва корекции на сумите в колона 2 от таблица 12б на Бизнес плана в съответствие с посочените стойности от кандидатите в т. 5 „Бюджет“, колона „Стойност/Сума“ от Формуляра за кандидатстване. Ще бъдат извършвани и служебни корекции на стойностите по колони 4, 5, 6 и 7 (Данъчни амортизации) в таблица 12б на Бизнес плана в зависимост от посочените от кандидата в колона 3 проценти (%) на годишни данъчни амортизационни норми или тези, определени в чл. 55, ал. 2 от ЗКПО, в случаите, когато посочените от кандидата проценти надвишават максимално допустимите данъчни амортизации съгласно следните размери:

Категория активи: Годишна данъчна амортизационна норма (%):

Категория I 4%

Категория II 30%

Категория III 10%

Категория IV 50%

Категория VII 15%


238.

15.06.2015 г.

Здравейте, 
Бихте ли дали пояснение относно кандидатстване по процедура BG16RFOP002-2.001 - Подобряване на производствения капацитет в МСП. Представяното от мен предприятие е с код по КИД 2008 - 69.20 - счетоводни и одиторски дейности. Проекта за който желаем да кандидатстваме включва териториално разширяване на предлаганите услуги, чрез закупуване на транспортно средство (малък автомобил), с помощта на който да бъде обезпечено посещението на място при клиенти в други населени места. Освен това, с цел повишаване на конкурентоспособността на фирмата,  е необходимо да бъдат закупени ДМА - компютърни конфигурации, както и специализиран софтуер. В плановете за разширение влиза и осигуряване на до 5 нови работни места за начинаещи счетоводители с осигурено обучение, както и възможност за осигуряване на стажантски места за студенти по счетоводство. 

Бих искал да поясните, дали подобен проект е допустим за участие, тъй като не видях да има ограничения за код по КИД 69.20, а също и поради факта, че крайния продукт предлаган от предприятието се явява услуга.


Подател: Пламен Тодоров 

Ел. поща: office@nornconsult.com

За да бъдат допустими за финансиране по настоящата процедура, кандидатите следва да развиват своята основна икономическа дейност в една от определените в Националната стратегия за насърчаване на малките и средните предприятия 2014-2020 групи сектори на икономическа дейност съгласно тяхната технологична интензивност - високотехнологични и средно високотехнологични промишлени производства, интензивни на знание услуги, нискотехнологични и средно нискотехнологични промишлени производства. Допустимите групи сектори са подробно изброени в т. 11. 1. от Насоките за кандидатстване. За да удостоверят, че осъществяват основната си икономическа дейност в горепосочените групи сектори, кандидатите следва да представят към проектните предложения актуално Удостоверение за код на основната икономическа дейност, издадено от Националния статистически институт въз основа на данни за 2014 г. Предвид изложеното, кандидати с код на основна икономическа дейност 69.20 – „Счетоводни и одиторски дейности; данъчни консултации“ са недопустими по настоящата процедура.

239.

15.06.2015 г.

Здравейте,
Във връзка с обявената процедура BG16RFOP002-2.001 „Подобряване на производствения капацитет в МСП“ и попълването на Декларация за получени държавни/минимални помощи, моля да разясните къде трябва да бъде описана получената минимална помощ от свързаната фирма на предприятието кандидат по процедурата: в Таблица 1 или Таблица 2, които са част от Приложение Д1.
Подател: М. Иванова

Ел. поща: ecg_ltd@abv.bg

Моля, вижте разяснението на УО по Въпрос 42, т.8.

240.

15.06.2015 г.

Здравейте,

във връзка със стартирал прием на проекти по процедура BG16RFOP002-2.001 „Подобряване на производствения капацитет в МСП“, ОПИК 2014-2020 г., моля Ви за отговори на следните въпроси:

1) Във връзка с определяне категорията на предприятие по отношение на критерии "средносписъчен брой на персонала", към коя категория спада предприятие с персонал за 2014 г. от точно 10 души - микро или малко?

2) Във връзка с регистрацията на юридическо лице (кандидат по настоящата процедура) в системната ИСУН 2020, при първоначалната регистрация се изисква да се въведе собствено и фамилно име. В случая следва да се въведат имената на някой от представляващите предприятието (Управител) или да се въведе името на самото юридическо лице - "Х" ООД?

Благодаря Ви за отделеното внимание!
Ел. поща: kostadinov30@gmail.com


1. За да прецените категорията предприятие, в която попада кандидатът, следва да определите дали предприятието е независимо, дали e предприятие партньор по смисъла на чл. 4, ал. 3 от Закона за малките и средни предприятия, или е свързано предприятие по смисъла на чл. 4, ал. 5 от същия закон. Статусът на микро-, малко или средно предприятие се определя на базата на последните две последователни финансови години, в които предприятието запазва своите параметри по чл. 3 от ЗМСП, без промяна.

Съгласно чл. 3, ал. 3 от ЗМСП микропредприятия са тези, които имат средносписъчен брой на персонала, по-малък от 10 души, и годишен оборот, който не превишава 3 900 000 лв., и/или стойност на активите, която не превишава 3 900 000 лв.

В случай че едно предприятие по данни за персонал отговаря на изискването за малко предприятие, а по данни за финансовите критерии - на микропредприятие, то съгласно изискванията на чл. 3 от ЗМСП, то следва да се счита за малко предприятие.
2. Регистрирането на потребител в системата ИСУН 2020 се извършва чрез въвеждане на потребителско име (електронна поща), парола (по Ваш избор) и въвеждане на генериран от системата код за сигурност. След успешна регистрация е необходимо предоставяне на лични данни – собствено име, фамилия, потребителско име (имейл адрес), телефон и отново генериран от системата, код за сигурност. При натискане на бутона „ПРОДЪЛЖИ” и успешно въведени данни, системата изпраща електронно съобщение на посочения от Вас електронен адрес, съдържащо линк за потвърждение на регистрацията. По-нататъшните стъпки при създаване на формуляр за кандидатстване са последователно описани в Приложение А „Указанията на УО за попълване на електронен формуляр за кандидатстване” и Приложение Ч „Указания за условията и реда за подаване на проектни предложения и тяхната оценка по електронен път чрез Информационната система за управление и наблюдение 2020 „ИСУН“ 2020, утвърдени от заместник министър-председателя по европейските фондове и икономическата политика”, публикувани към Насоките за кандидатстване по настоящата процедура.


241.

15.06.2015 г.

Уважаеми дами и господа,
В изпратения на 01.06.2015 г. въпрос съм допуснал техническа грешка при формулиране на въпроса. Позволявам си да Ви го представя отново, коригиран.

Във връзка с обявената процедура BG16RFOP002-2.001 „Подобряване на производствения капацитет в МСП“ по Оперативна програма ”Иновации и конкурентоспособност” 2014-2020г и попълването на бизнес плана, възниква въпрос относно представянето на прогнозните данни за „Намаление на запасите от продукция и незавършено производство“(код 10100 от ОПР).

В Приложение В-Бизнес план липсват инструкции относно начина на представяне на прогнозата на този вид разход. За фирмите които нямат такива разходи, липсата на инструкции относно този разход не оказват влияние. За фирмите които имат  разходи за „Намаление на запасите от продукция и незавършено производство“(код 10100 от ОПР), липсата на инструкции относно това къде и как да ги посочат, могат да доведат до значително изкривяване на прогнозните парични потоци и некоректно изчисляване на финансовите показатели.

Ако се следват инструкциите в Работен лист  „Прогн. разходи без амор. и фин.“, такива разходи не следва да се прогнозират, защото никъде не се споменават. В този случай, ще се получат следните „изкривявания“ на прогнозните парични потоци в таблица 15 „Прогнозен отчет за приходите и разходите след проекта“:



  1. В ред 5.Разходи за суровини, материали и външни услуги, за прогнозните години ще участват само „Разходи за суровини, материали и външни услуги“, докато в колоната за „Базова година 2014“ е изведена сумата от ОПР за 2014 г. на кодове 10100 и 10200 („Намаление на запасите от продукция и незавършено производство“(код 10100 от ОПР) + „Разходи за суровини, материали и външни услуги“ (код10200)).

  2. За прогнозния период, ред 9. Общо разходи за дейността (=5+6+7+8) ще се намали  с размера на „непрогнозираните“ („Намаление на запасите от продукция и незавършено производство“(код 10100 от ОПР).  В резултат, ще се увеличи печалбата в същия размер и ще се изчисли некоректно ред „Данъци“.

Ако се следва логиката на извличане на информацията от ОПР в ред 5 от Таблица 15 за „базова година 2014“, то следва да посочим „Намаление на запасите от продукция и незавършено производство“(код 10100 от ОПР) заедно с „Разходи за суровини, материали и външни услуги“. В този случай, ще се получат следните „изкривявания“ на прогнозните парични потоци:

  1. В ред  1.Разходи за суровини, материали и външни услуги от Таблица 16, за прогнозните години ще се изчислят некоректни стойности, съответно изчислената „Вътрешна норма на възвръщаемост“ няма да бъде коректна, тъй като за базисната 2014г. изчислението обхваща  само код 10200.

  2. Показателят „Ефективност на производствени разходи“ ще бъде изчислен некоректно, тъй като за прогнозния период в знаменателя ще се включат сумата от („Намаление на запасите от продукция и незавършено производство“(код 10100 от ОПР)  и „Разходи за суровини, материали и външни услуги“. Съгласно методология за оценка на проектни предложение, за базовата година (2014), показателят се изчислява по формулата „Отчет за приходите и разходите за 2014 г., Раздел А, т. 1 „Приходи от оперативна дейност“, ред „Нетни приходи от продажби“ (15100) делено на Раздел А, т. I “Разходи за оперативна дейност”, ред „Разходи за суровини, материали и външни услуги” (код 10200) от разходната  част на ОПР.“.

Съществува и вариант „Намаление на запасите от продукция и незавършено производство“(код 10100 от ОПР) да бъдат посочени в Таблица 10 Други разходи с проекта. В този случай, в Таблица 15, за прогнозните години ще се намали стойността в ред 5. „Разходи за суровини, материали и външни услуги" за сметка на увеличаването на стойността в ред 8. „Други разходи“. Финансовите показатели „Вътрешна норма на възвръщаемост“ и „Ефективност на производствени разходи“ ще бъдат изчислени коректно.

В контекста на казаното до тук, моля, дайте указания дали и как (къде) да се посочват за прогнозния период в бизнес плана „Намаление на запасите от продукция и незавършено производство“(код 10100 от ОПР).


Предварително благодаря!
Подател: Владимир Чернев

Ел. поща: vlado@emaxbg.com

Моля, вижте разяснението на УО по Въпрос 140.

В допълнение, следва да имате предвид, че данните за базовата година (2014 г.) в колона 2 от Таблица 15 „Прогнозен отчет за приходите и разходите след проекта”, не са част от методологията за изчисляване на стойността на критериите за оценка съгласно Раздел III “Ефект от изпълнението на проекта” от Критериите и методологията за оценка на проектните предложения по процедурата (Приложение З към насоките).

Моля имайте предвид, че в така публикувания Бизнес план не е предвидено да се прогнозират стойности за „Намаление на запасите от продукция и незавършено производство“ за годините М, N ,N+1, N+2 и N+3.


242.

16.06.2015 г.

Здравейте,

Във връзка с критерий 3. Устойчиво развитие бих искала да попитам коя информация е водеща от гледна точка на обосновката, че чрез проекта наистина ще се повиши ресурсната ефективност в предприятието: посочената в т. 7 „План за изпълнение/Дейности по проекта“, тази в т. 11 "Допълнителна информация необходима за оценка на проектното предложение" или обосновките в двете точки са равносилни за оценката, респективно ще бъдат взети предвид сумарно от оценителната комисия.

Благодаря предварително за Вашия отговор!
Ел. поща: elena_l@mail.bg


Моля, вижте разясненията на УО по Въпрос 154 и Въпрос 224.

243.

16.06.2015г.

Здравейте,

фирмата която сме е изцяло експортно ориентирана на 99.9%, но при смятане на идентификаторите от бизнес плана. Реално покриваме стойностите на повишаване на ефективността на производствените разходи с над 14%, нарастване на производителността с над 16%, но при показателите: изменение на средните приходи от износ ми дава 204%. Реално по идентификатор за износ, ние ще изгубим точки.


Ел. поща: m.valchinova@gmail.com

Съгласно т. 19 от Насоките за кандидатстване, оценката и класирането на проектните предложения по настоящата процедура се извършва от Оценителна комисия, определена с акт на Ръководителя на Управляващия орган. Всички проектни предложения, подадени в срок, се оценяват в съответствие с Критериите и методологията за оценка на проектните предложения по процедурата, посочени в т. 21 и Приложение З към Насоките за кандидатстване. Не се допуска въвеждането на допълнителни критерии за оценка или изменение на критериите по време на провеждането на процедурата по оценка на постъпилите проектни предложения с изключение на случаите по чл. 13, ал. 6 от ПМС № 107/2014.

С оглед гореизложеното, оценката на проектните предложения по критерий 3 „Изменение на средните генерирани приходи от износ вследствие на инвестицията по проекта (N+1, N+2, N+3)“ ще бъде извършена при спазване на описаната методология и посочените източници на проверка съгласно Приложение 3 към Насоките за кандидатстване.



244.

16.06.2015 г.

Здравейте,

Ние сме средно предприятие. През миналата година изпълнихме успешен проект по процедура „Внедряване на иновации в предприятията“. С цел добро планиране на проекта си по процедура „Повишаване на производствения капацитет в МСП“ бихме искали да получим Вашето становище по следния въпрос:

1.  Какви ще бъдат последствията за средно предприятие като нашето и получената от него безвъзмездна помощ за закупуване на технологично оборудване по проекти от ОПРКБИ 2007-2013 г. ако в период до 3 години след получаване на финалното плащане това средно предприятие бъде закупено и стане част от голямо предприятие? Ще има ли промяна на интензитета на субсидията за минали, вече изпълнени, отчетени и получили финално плащане проекти? Ще се наложи ли дружеството да възстановя средства, получени за минал период?
2.  Какви ще бъдат последствията за едно средно предприятие в случай, че то отново бъде одобрено за финансиране по ОП „Иновации и конкурентоспособност“, процедура BG16RFOP002-2.001 „Подобряване на производствения капацитет в МСП“  и в течение на изпълнението на проекта бъде закупено от голямо предприятие?
Поздрави,

Кристиана Казанджиева


Подател: Кристиана Казанджиева

Ел. поща: kristiana.kazandzhieva@gmail.com

Настоящата сесия „Въпроси и отговори“ се отнася само до процедура BG16RFOP002-2.001 „Подобряване на производствения капацитет в МСП“.

Следва да имате предвид, че проверката на декларираната от кандидатите категория - микро, малко или средно предприятие, се проверява от УО на етап сключване на договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ. В случай че бъде установена погрешно декларирана категория, довела до одобрение на интензитет на безвъзмездната финансова помощ, по-висок от максимално допустимия и/или до неправилно класиране, за съответния кандидат ще бъде издадено Решение за отказ за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ. В случай че в категорията/статуса на одобрен кандидат преди сключване на договор за безвъзмездна финансова помощ настъпи промяна, и в резултат на промяната интензитетът на помощта надхвърля максимално допустимия за новата категория съгласно т. 10 на Насоките, за съответния кандидат ще бъде издадено Решение за отказ за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ.

Промяната на категорията на кандидата по време на изпълнението на проектното предложение или в рамките на период от 3 години след изпълнението на инвестицията няма да доведе до корекция в интензитета на безвъзмездната финансова помощ и/или получената от бенефициента субсидия.



245.

16.06.2015 г.

Здравейте, 
Моля да отговорите на следните въпроси по процедура на подбор на проекти BG16RFOP002-2.001 "Подобряване на производствения капацитет в МСП"

1. Ако в т. 7 "План за изпълнение/Дейности по проекта" е написана отделна дейност за Визуализация като е полето "Начин на изпълнение" е написано собствени средства а в полето "Стойност" е написано 0,00 лева, оценителната комисия ще счете ли тази дейност за недопустима и ще доведе ли това до отхвърляне на проектното предложение?

2. Моля, дайте конкретен отговор в кое поле трябва да се попълни описанието на начина на провеждане на  процедурите за избор на изпълнители за доставка на ДМА и ДНА: 

- в т. 7 "План за изпълнение/Дейности по проекта", поле "Начин на изпълнение" на съответната дейности или

- в. т. 10 "План за външно възлагане", поле "Описание"?
Подател: Борис Венциславов

Ел. поща: boris.ventsislavov@abv.bg


1. Съгласно т. 13.1 „Допустими дейности“ от Насоките за кандидатстване, допустими по настоящата процедура са проекти, включващи следните дейности: 1/ Дейности за подобряване на производствените процеси и/или 2/ Дейности за добавяне на нови характеристики или подобряване на съществуващите продукти и услуги, и/или 3/ Дейности за разнообразяване на асортимента от продукти и услуги на предприятията, и/или 4/ Дейности за внедряване на нови технологии за подобряване на ресурсната ефективност и ефикасност в производствения процес. Всички посочени дейности са допустими само ако представляват инвестиции в материални и нематериални активи, свързани със създаването на нов стопански обект и/или разширяването на капацитета на съществуващ стопански обект. В допълнение, моля да имате предвид, че в описанието на проектните дейности във Формуляра за кандидатстване, кандидатите могат по своя преценка да включат информация относно дейностите за комуникация, информация, визуализация. Допълнително, моля вижте разяснението на УО по Въпрос 12, т. 4.
2. В т. 7 от Формуляра за кандидатстване „План за изпълнение/Дейности по проекта“ в полето „Начин на изпълнение“ следва да опишете методологията за изпълнение на дейностите по проекта, която включва и процедурите за избор на изпълнител/и от страна на бенефициента. В т. 10 „План за външно възлагане“ следва да се предостави информация относно начина на провеждане и методологията за избор на изпълнител/и от страна на бенефициента.


246.

17.06.2015 г.

Уважаеми госпожи и господа,

вече един месец чакам отговор на следните въпроси:

1.Желая да попитам дали някъде трябва да покажа изчисленията относно точка 2 (Икономическа и финансова стабилност на кандидата преди изпълнение на проекта) и как ще съм сигурна, че няма да допуснете грешки при изчисляване на показателите?

2. За точка 3 се прилага бизнес плана в Екселската таблица, но не ми е ясно Приложение Х как трябва да се попълни?????

3. Моля да уточните: по последни данни в електронната система за кандидатстване ИСУН 2020 по процедура "Повишаване на капацитета в МСП" в т. 12, в която се прилагат документите трябва ли да са подписани с КЕП веднъж електронно и веднъж разписани на ръка или първото не е необходимо ??
Подател: Жени Лозева

Ел. поща: jeni.lozeva@gmail.com


1 и 2. Моля, вижте разяснението на УО по Въпрос 53.

3. По настоящата процедура е предвиден един вариант на подаване на проектни предложения, който е подробно описан в т. 22 от Насоките за кандидатстване. Подаването на проектни предложения се извършва чрез попълване на уеб базиран формуляр за кандидатстване и подаване на формуляра чрез Информационната система за управление и наблюдение на Структурните инструменти на ЕС в България (ИСУН 2020) без използването на електронен подпис, чрез модула „Е-кандидатстване“ на следния интернет адрес: https://eumis2020.government.bg.



След финализиране на формуляра за кандидатстване в ИСУН 2020, системата генерира декларация и етикет за подаване на проектното предложение в Управляващия орган. След електронното подаване на формуляра за кандидатстване, изискващите се съгласно т. 23 от Насоките за кандидатстване придружителни документи към формуляра за кандидатстване се подават на хартиен носител (като Бизнес плана се прилага и на електронен носител) на посочения в т. 25 от Насоките за кандидатстване адрес (гр. София 1000, ул. „6-ти септември“ № 21). Подадените на хартиен носител документи се описват в т. 12 от Формуляра преди подаването му чрез системата ИСУН 2020.

247.

17.06.2015 г.

Здравейте,
Имам въпрос относно попълването на декларацията за минимални държавни помощи. Фирмата ни ползва кредит по програмата Jeremy, Който следва да се опише в декларацията. Въпросът ми е как се определя интензитета на помощта както и кой трябва да се въведе като орган предоставил помощта след като това е кредит предоставен от банка.
Подател: Даниела Кехайова

Ел. поща: angelov@pi-1ltd.eu

Съгласно чл. 2, пар. 26 от Регламент 651/2014 г. „интензитет на помощта“ означава брутният размер на безвъзмездна помощ, изразен като процент от допустимите разходи. Предвид чл. 2, пар. 22 от същия регламент в конкретния случай следва да определите интензитета като определите какъв процент представлява брутния грант еквивалент на помощта, определен от банката от стойността на общите допустими разходи, за които е отпуснат кредита. В колона „Орган, предоставил помощта“ следва да впишете „Министерство на икономиката“, като може да бъде посочена и банката, която отпуска кредита.

248.

17.06.2015 г.

Здравейте,
Във връзка с критериите за недопустимост (т. 11.2, подточка В от Насоки за кандидатстване), недопустими кандидати са тези, за които „В) Финансирането представлява: помощи за дейности, свързани с износ към трети държави или държави членки, по-специално помощи, които са пряко свързани с изнесените количества, с изграждането и функционирането на дистрибуторска мрежа или с други текущи разходи във връзка с износа”. С оглед на това, че процедурата финансира дейности за увеличаване на експортния потенциал на кандидатите, моля, дайте ясно и подробно определение на „пряко свързани с изнесените количества”, като дадете и примери за видовете дейности и активи, които могат да бъдат счетени за пряко свързани, респ. недопустими, съгласно това определение.

Подател: Велина Ковачева

Ел. поща: vkovacheva@bsbox.eu

Посоченият във въпроса специфичен критерий за недопустимост на кандидатите произтича от законодателството в областта на държавните помощи, приложимо по отношение на безвъзмездната финансова помощ по настоящата процедура, а именно Регламент № 651/2014.

По настоящата процедура са допустими за финансиране само дейностите, посочени в т. 13.1 от Насоките, а именно: дейности за подобряване на производствените процеси и/или дейности за добавяне на нови характеристики или подобряване на съществуващите продукти и услуги, и/или дейности за разнообразяване на асортимента от продукти и услуги на предприятията и/или дейности за внедряване на нови технологии за подобряване на ресурсната ефективност и ефикасност в производствения процес. Видно от формулировката на посочените дейности, същите не са свързани с износ, т.е. не представляват дейности по износ. В тази връзка следва да се имат предвид различията между изпълнявани дейности по проекта и ефект от изпълнението на дейностите по проекта. В допълнение, дейностите свързани с износ обхващат дейности, осъществявани в чужбина. По настоящата процедура са допустими само проекти, изпълнявани на територията на България.



249.

17.06.2015 г.

Във връзка с открита процедура BG16RFOP002-2.001 „Подобряване на производствения капацитет в МСП“, молим за становище по следния въпрос:

Съгласно текста на точка 8 от Приложение Г - Декларация по чл. 9, ал. 8, т. 1 на ПМС 107/10.05.2014 г., кандидатът следва да декларира: "Проектът не генерира нетна печалба през периода на неговото изпълнение, както и през съответния последващ референтен период.".

- Молим да ни дадете разяснения относно същността и правното основание на изискването. При наличието на кои обстоятелства се счита, че проектът генерира нетна печалба през периода на неговото изпълнение, както и през съответния последващ референтен период.

 

Подател: Марияна Росенова

Ел. поща: mariqna_rosenova@abv.bg

Както е посочено в т. 14. Категории разходи, допустими за финансиране от Насоките за кандидатстване, във връзка със спазването на принципа за недопускане под никаква форма на реализиране на печалба от безвъзмездните финансови средства, печалбата подлежи на възстановяване. В съответствие с чл. 125, пар. 5 от Регламент (ЕС, ЕВРАТОМ) № 966/2012 г. печалбата се определя като надвишаването на постъпленията спрямо допустимите разходи направени от бенефициента по съответния проект в момента на предявяване на искане за окончателно плащане на отпусната по проекта безвъзмездна помощ. Посочените постъпления се ограничават до прихода, генериран от дейностите по проекта.



250.

17.06.2015 г.

В т. 11.2 от Оперативното ръководство по Процедура BG16RFOP002-2.001 „Подобряване на производствения капацитет в МСП“ е посочено, че не могат да участват кандидати, чиято основна дейност или дейността за която кандидатстват се отнася до сектор корабостроене. Допустими ли са кандидати с код по КИД 33.15 Ремонт и поддържане на плавателни съдове?
Подател: Георги Василев

Ел. поща: gvasilev55@abv.bg

Съгласно т. 11.1 от Насоките за кандидатстване допустими по настоящата процедура са кандидати, които развиват основната си икономическа дейност и дейността, за която кандидатстват в една от определените в Националната стратегия за насърчаване на малките и средните предприятия 2014-2020, групи сектори на икономическа дейност съгласно тяхната технологична интензивност. Във връзка с изложената в запитването информация, следва да имате предвид, че кандидати, с код на основна икономическа дейност, отнасящ се към раздел С33 „Ремонт и инсталиране на машини и оборудване“ от групата на нискотехнологичните и средно нискотехнологичните промишлени производства, са сред изброените като допустими в т. 11.1 от Насоките за кандидатстване. В допълнение е необходимо да се има предвид и условието, посочено в т. 11.2 от насоките, съгласно което: „потенциалните кандидати не могат да участват в процедурата и да получат безвъзмездна финансова помощ, в случай че попадат в забранителните режими на Регламент на Комисията (ЕС) № 651/2014 и по-конкретно ако:

А) Тяхната основна дейност или дейността, за която кандидатстват се отнася до:

• сектора на рибарството и аквакултурите, уредени с Регламент (ЕС) № 1379/2013;

• сектора на първично производство на селскостопански продукти;

• преработка и продажба на селскостопански продукти, в следните случаи:

- когато размерът на помощта е определен въз основа на цената или количеството на тези продукти, които се изкупуват от първичните производители или се предлагат на пазара от съответните предприятия; или

- когато помощта е обвързана със задължението да бъде прехвърлена частично или изцяло на първичните производители;

• сектор стоманодобив;

• сектор въгледобив;

сектор корабостроене;

• сектора за производство на синтетични влакна;

• сектор транспорт, както и свързаната с него инфраструктура;

• производство и дистрибуция на електроенергия и енергийните инфраструктури“.

Съгласно КИД 2008 в код 33.15 „Ремонт и поддържане на плавателни съдове“ се включва ремонт и поддържане на кораби и ремонт и поддържане на плавателни съдове за отдих. Основният ремонт и възстановяването (реконструкцията) на плавателни съдове се класифицират в раздел 30.

С оглед гореизложеното, имайте предвид, че само оценителната комисия ще разполага с цялата необходима информация за кандидата и съответния проект при определянето на допустимостта на кандидатите.


251.

17.06.2015 г.

Здравейте,

Бих искала да ви помоля за разяснения относно подаването на проектни предложения по одобрената Оперативна Програма "Иновации и конкурентоспособност" 2014 - 2020, Приоритетна ос 2 "Предприемачество и капацитет за растеж на МСП", Инвестиционен приоритет 2.2. "Капацитет за растеж на МСП" свързано с процедурата за подбор на проекти: BG16RFOP002-2.001 "Подобряване на производствения капацитет в МСП".

В обявата е написано, че Допустими по процедурата са проекти, включващи следните дейности:

1/ Дейности за подобряване на производствените процеси и/или

2/ Дейности за добавяне на нови характеристики или подобряване на съществуващите продукти и услуги, и/или

3/ Дейности за разнообразяване на асортимента от продукти и услуги на предприятията и/или

4/ Дейности за внедряване на нови технологии за подобряване на ресурсната ефективност и ефикасност в производствения процес.

По-нататък в анонса е упоменато, че Процедурата е с три крайни срока за подаване на проектни предложения както следва:

1/ 08 юли 2015 г. за кандидати с код на основна икономическа дейност в секторите на нискотехнологичните и средно нискотехнологичните промишлени производства;

2/ 08 септември 2015 г. за кандидати с код на основна икономическа дейност в секторите на високотехнологичните и средно високотехнологичните промишлени производства, и

3/ 09 ноември 2015 г. за кандидати с код на основна икономическа дейност в секторите на интензивните на знание услуги.

От така структурираната обява, оставам с разбирането, че се касае за процедура за проекти, които са насочени към оптимизирането на вътрешните процеси на малки и средни предприятия. От друга страна в крайните срокове за подаване на проектните предложения е описан код на основна икономическа дейност в секторите на интензивните на знание услуги. Цитирам следния текст: „3) 09 ноември 2015 за кандидати с код на основна икономическа дейност в секторите на интензивните на знание услуги“.

Бихте ли ми предоставили информация какво се разбира под интензивните на знание услуги, какво се финансира под този код и какви са допустимите дейности.
Подател: Кристина Димитрова

Ел. поща: kdimitrova@proznanie.bg


Очакваните резултати от настоящата процедура за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ са свързани с подобряване на конкурентоспособността на предприятията и създаване на потенциал за експорт и като резултат – подобряване на пазарното присъствие на българските МСП - чрез внедрени технологии за подобряване на производствения процес, постигане на по-висока производителност, намаляване на производствените разходи и оптимизиране на производствената верига, съответно повишаване на добавената стойност и активно включване във всички етапи на веригата за добавяне на стойност.

За да е допустим един кандидат по настоящата процедура трябва, както кодът на основна икономическа дейност, така и дейността, за която кандидатства, да попадат в определените в Националната стратегия за насърчаване на малките и средните предприятия 2014-2020 групи сектори на икономическа дейност, съгласно тяхната технологична интензивност, както следва:

Високотехнологични и средно високотехнологични промишлени производства:

С20 „Производство на химични продукти“

C21 „Производството на лекарствени вещества и продукти“

C26 „Производството на компютърна и комуникационна техника, електронни и оптични продукти“

С27 „Производство на електрически съоръжения“

С28 „Производство на машини и оборудване, с общо и специално предназначение“

С29 „Производство на автомобили, ремаркета и полуремаркета“

С30 „Производство на превозни средства, без автомобили“


Интензивни на знание услуги:

J58 „Издателска дейност“

J59 „Производството на филми и телевизионни предавания, звукозаписване и издаване на музика“

J60 „Радио- и телевизионна дейност“

J61 „Далекосъобщения“

J62 „Дейности в областта на информационните технологии“

J63 „Информационни услуги“

М72 „Научноизследователска и развойна дейност“


Нискотехнологични и средно нискотехнологични промишлени производства:

С10 „Производство на хранителни продукти“

С11 „Производство на напитки“

С13 „Производство на текстил и изделия от текстил, без облекло“

С14 „Производство на облекло“

С15 „Обработка на кожи; производство на обувки и други изделия от обработени кожи без косъм“

С16 „Производство на дървен материал и изделия от дървен материал и корк, без мебели; производство на изделия от слама и материали за плетене“

С17 „Производство на хартия, картон и изделия от хартия и картон“

С18 „Печатна дейност и възпроизвеждане на записани носители“

С19 „Производство на кокс и рафинирани нефтопродукти“

С22 „Производство на изделия от каучук и пластмаси“

С23 „Производство на изделия от други неметални минерални суровини“

С24 „Производство на основни метали“

С25 „Производство на метални изделия, без машини и оборудване“

С31 „Производство на мебели“

С32 „Производство, некласифицирано другаде“

С33 „Ремонт и инсталиране на машини и оборудване“.
За да удостоверят, че осъществяват основната си икономическа дейност в горепосочените допустими сектори, кандидатите следва да представят към проектните предложения актуално Удостоверение за код на основната икономическа дейност, издадено от Националния статистически институт (въз основа на данни за 2014 г.).
Допустимите за финансиране дейности са посочени в т. 13.1 от Насоките за кандидатстване, където се съдържат всички условия и изисквания, на които кандидатите следва да отговарят, за да бъдат допустими за кандидатстване по процедурата.


252.

17.06.2015 г.

Въпрос по процедура BG16RFOP002-2.001 относно допустимост на кандидата.

Кандидатът за безвъзмездно финансиране по процедура на подбор на проекти BG16RFOP002-2.001 „Подобряване на производствения капацитет в МСП“ е търговец по смисъла на ТЗ. Регистриран е през 2005 г. като Събирателно дружество с двама съдружници с равен капитал. От създаването си до 2013 г. Включително дружеството е извършвало стопанска дейност и за периода 2005 – 2013 г. е заверявал годишни финансови отчети.

На 07.01.2014 г. Събирателното дружество се преобразува „чрез промяна на правната форма в Дружество с ограничена отговорност“, както е посочено в Дружествения договор на ООД,

Новоучреденото вследствие на преобразуването Дружество с ограничена отговорност е универсален правоприемник на преобразуващото се Събирателно дружество и придобива всички негови права и цялото му имущество, както и поема всички негови задължения, отговорности и физически отношения“, като този текст изрично е записан в протоколното решение за преобразуване по смисъла на чл. 262п от ТЗ, което е основание за вписване на Дружеството с ограничена отговорност в ТР. Новото дружество запазва изцяло предмета на дейност, седалището и адреса на управление на Събирателното дружество.

Новоучреденото чрез преобразуване дружество има заверен годишен финансов отчет за 2014 г.

Кандидатът отговарят на изискванията за микро, малко или средно предприятие съгласно ЗМСП, развива своята основна икономическа дейност в една от определените в НСНМСП 2014-2020 групи сектори на икономическа дейност, а именно: Интензивни на знание услуги, код J63 „Информационни услуги“. Кандидатът развива дейността, за която кандидатства в същата група, като и основната си икономическа дейност.



Въпросът ми е: Ще бъде ли допуснат кандидатът до участие в процедурата за подбор на проектни предложения, ако представи финансови отчети за 2012 и 2013 г. от Събирателното дружество и за 2014 г. от Дружеството с ограничена отговорност, като правоприемник на Събирателното дружество, за да отговаря на изискването за минимум три приключени финансови години преди датата на обявяване на процедурата за подбор на проекти, според раздел 11.1 т.3 от Насоките за кандидатстване.

Благодаря!


Подател: Станимир Ангелов  

Ел. поща: stanimir.g.angelov@gmail.com

При преобразуване на Събирателно дружество (СД) в Дружество с ограничена отговорност (ООД), Оценителната комисия ще вземе предвид финансовите данни за 2012 и 2013 г. на преобразуващото се дружество (СД), както и тези за 2014 г. на Дружеството с ограничена отговорност (ООД), в случай че е налице универсално правоприемство и преобразуващото се дружество (СД) е прекратено без ликвидация.

253.

17.06.2015 г.

Здравейте!

Моля да отговорите на следния въпрос:

Попада ли в обхвата на понятието „Диверсификация на съществуващ стопански обект“ случай, при който съществуващ стопански обект започва производство на нов продукт (не произвеждан до момента), но същевременно запазва в пълни обеми и произвежданите до момента продукти. В този случай предприятието ще увеличи количеството на произвежданите продукти, което е в пълно съответствие с търсеното по процедурата „разширяване на капацитета на съществуващ стопански обект“.
Подател: Николай Николов

Ел. поща: office@cmn-projects.com


Моля, вижте разяснението на УО по Въпрос 227.

Следва да имате предвид, че Оценителната комисия е тази, която ще разполага с цялата необходима информация относно проектното предложение при извършване на оценката на етап оценка на административното съответствие и допустимостта. Допълнително, съгласно чл. 14, ал. 2 от ПМС № 107/10.05.2014 г. не могат да се дават разяснения, които съдържат становище относно качеството на конкретно проектно предложение.




254.

17.06.2015 г.

Здравейте!

В отговор на въпрос № 84 давате дефиниция на понятието „стопански обект“, като един от посочените примери е „отделени и независими една от друга поточни линии“.



В тази връзка допустимо ли е внедряване в производството на нов продукт, който не е произвеждан до момента, ако това производство е обособено в нов стопански обект - отделна и независима поточна линия, разположена в рамките на производствената сграда на предприятието?


Подател: Николай Николов

Ел. поща: office@cmn-projects.com

Примерите за стопански обект са посочени в отговора на Въпрос 84. Не е налице допълнително изискване продуктите/услугите да не са били произвеждани/предоставяни до момента от предприятието кандидат с оглед определяне на инвестициите като инвестиции за създаване на нов стопански обект.




Каталог: images -> module4 -> files -> 127
127 -> Постъпили въпроси от кандидати и разяснения по тях по процедура bg16rfop002 001 „подобряване на производствения капацитет в мсп“
127 -> Постъпили въпроси от кандидати и разяснения по тях по процедура bg16rfop002 001 „подобряване на производствения капацитет в мсп“
files -> Отговори на въпроси с №63-68, получени в периода 06-08. 11. 2011 г. И публикувани на 18. 11. 2011 г
files -> Програма за разработване на иновации от стартиращи предприятия с подобна насоченост
files -> Въпроси и отговори по процедура bg161PO003 04 „развитие на приложните изследвания в изследователските организации в българия”
127 -> Постъпили въпроси от кандидати и разяснения по тях по процедура bg16rfop002 001 „подобряване на производствения капацитет в мсп“
127 -> Постъпили въпроси от кандидати и разяснения по тях по процедура bg16rfop002 001 „подобряване на производствения капацитет в мсп“
127 -> Постъпили въпроси от кандидати и разяснения по тях по процедура bg16rfop002 001 „подобряване на производствения капацитет в мсп“
127 -> Постъпили въпроси от кандидати и разяснения по тях по процедура bg16rfop002 001 „подобряване на производствения капацитет в мсп“
127 -> Постъпили въпроси от кандидати и разяснения по тях по процедура bg16rfop002 001 „подобряване на производствения капацитет в мсп“


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница